BETA

99 Written explanations of Beata MAZUREK

InvestEU Programme (A9-203/2020 - José Manuel Fernandes, Irene Tinagli)

InvestEU łączy w sobie szereg dostępnych obecnie programów finansowych i rozbudowuje udany model planu inwestycyjnego dla Europy. Dzięki InvestEU w dalszym ciągu stymulowane będzie tworzenie nowych miejsc pracy oraz inwestycje i innowacje. To ważny mechanizm dla Europy, szczególnie ze względu na kryzys gospodarczy związany z pandemią COVID-19 i zieloną transformację, która najbardziej dotyka mniej zamożne państwa UE.Mimo zastrzeżeń dotyczących mniejszej elastyczności funduszu i mając na uwadze przyszłe negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim i Radą Europy, zdecydowałam się na poparcie obecnej propozycji. Moja decyzja dotycząca finalnego poparcia InvestEU oraz innych programów związanych z WRF uzależniona będzie od końcowych negocjacji międzyinstytucjonalnych oraz rozwiązania kwestii uzależnienia wypłaty środków z budżetu UE od tzw. mechanizmu praworządności.
2020/11/13
Towards a more sustainable single market for business and consumers (A9-0209/2020 - David Cormand)

Zagłosowałam przeciw sprawozdaniu, ponieważ głównym punktem spornym dla naszej grupy jest wymuszanie nowych etykiet produktów, które mają wskazywać i oceniać zrównoważony poziom produktu. Moim zdaniem, tak jak zaproponowane w sprawozdaniu elementy składowe takiej etykiety nie mogą być obiektywnie mierzone, ta i inne rekomendacje musiałyby doprowadzić do znacznego obciążenia producentów, a co za tym idzie do przerzucenia części kosztów z tym związanych na konsumentów. Mogłoby to doprowadzić do zawężenia wyboru klientom i ograniczenia ich siły nabywczej. Preferujemy działania oddolne, gdzie przedsiębiorcy sami będą konkurować o klienta zrównoważonymi produktami, stąd nasze wezwanie do stosowania zharmonizowanych, ale dobrowolnych etykiet.
2020/11/25
Addressing product safety in the single market (A9-0207/2020 - Marion Walsmann)

Zapewnienie bezpieczeństwa produktu na wspólnym rynku to kwestia kluczowa z perspektywy zarówno konsumenta, jak i producenta. Pandemia Covid-19 mocno zachwiała rynkiem, który potrzebuje nadzoru, w szczególności nad produktami pochodzącymi z krajów trzecich oraz nad platformami internetowymi spoza Europy, które oferują swoje produkty na rynku wewnętrznym. Mieszkańcy wspólnoty powinni mieć pewność, że produkty przez nich kupowane są dobrej jakości i spełniają wymogi związane z bezpieczeństwem. Producenci natomiast muszą czuć, że konkurują na równych zasadach z podmiotami spoza Europy. Komisja wraz z państwami członkowskimi powinna przyjrzeć się nowym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa produktu.Sprawozdanie, nad którym głosowaliśmy, daje ku temu solidne podstawy i dlatego też, jako członkini komisji IMCO i kontrsprawozdawczyni, zagłosowałam za jego przyjęciem.
2020/11/25
Abortion rights in Poland (B9-0373/2020)

Głosowałam przeciw przyjęciu rezolucji w sprawie aborcji w Polsce, ponieważ kompetencje, które nie zostały przekazane UE w traktatach, należą wyłącznie do państw członkowskich. „Z prawnego punktu widzenia jasne jest, że UE nie ma kompetencji, jeśli chodzi o prawo do aborcji w państwach członkowskich. Przepisy te leżą w gestii danego państwa członkowskiego.” – stwierdziła podczas debaty pani Komisarz Helena Dalli. Polska jest krajem praworządnym przestrzegającym konstytucji, która jasno stwierdza, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Prawo do życia to fundamentalne prawo obywatelskie. Musimy robić wszystko, by było ono chronione na każdym jego etapie. Podczas debaty mówiło się dużo o aborcji jako prawie kobiety, nie wspominając nic o prawach dzieci nienarodzonych. Nasz moralny obowiązek to ochrona prawa do życia, ochrona tych, którzy sami bronić się nie mogą.
2020/11/26
Strengthening the single market: the future of free movement of services (A9-0250/2020 - Morten Løkkegaard)

Pogłębienie jednolitego rynku to ważny krok w kierunku wychodzenia z obecnego kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19. Eliminacja licznych barier utrudniających transgraniczną działalność przedsiębiorcom to jedno z istotnych wyzwań, które czeka Wspólnotę w nadchodzącym czasie. Prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku wymagać będzie zapewnienia równowagi pomiędzy swobodami gospodarczymi a społecznym wymiarem Unii Europejskiej – równowagi, która może zostać skutecznie zakłócona przez nowe akty prawne np. w dziedzinie delegowania pracowników i transportu drogowego. Główne tezy zawarte w rezolucji oraz wezwanie Komisji do ustalenia harmonogramu konkretnych działań pozwalają patrzeć z optymizmem w przyszłość jednolitego rynku, dlatego też w końcowym głosowaniu nad rezolucją zagłosowałam za jej przyjęciem.
2021/01/20
The arrest of Aleksei Navalny (B9-0090/2021, B9-0091/2021, B9-0092/2021, B9-0093/2021, B9-0094/2021, B9-0095/2021)

Władze rosyjskie po raz kolejny pokazały swoją prawdziwą twarz jako państwa, w którym notorycznie łamana jest praworządność, w którym łamane są podstawowe prawa człowieka, a traktaty i konwencje mające chronić obywateli przed zapędami autorytarnej władzy nie są przestrzegane.Sprawa Aleksieja Nawalnego jak na dłoni obnażyła działania Władimira Putina. Ciągłe prześladowania tego opozycjonisty, próba zabójstwa, a w końcu bezpodstawne aresztowanie po powrocie do swojej ojczyzny muszą spotkać się z naszą silną reakcją. Czas werbalnych przepychanek między Brukselą a Kremlem powinien przejść w fazę działań. Unia Europejska posiada w swoim zestawie narzędzi globalny system sankcji za naruszenia praw człowieka, który jest wymierzony przeciwko osobom i podmiotom odpowiedzialnym za poważne ich naruszenia. Należy natychmiast zakończyć współpracę przez niektóre państwa członkowskie z Federacją Rosyjską na płaszczyźnie gazociągu Nord Stream 2, z którego zyski służą niedemokratycznej władzy Władimira Putina.Sprawa Aleksieja Nawalnego jest jedną z wielu. W pamięci mamy sprawy Anny Politkowskiej, Borysa Niemcowa, Siergieja Magnitskiego i wielu innych mniej znanych rosyjskich opozycjonistów. Zagłosowałam za przyjęciem rezolucji, ponieważ uważam, że jest to ważny krok w kierunku przeciwstawienia się niedemokratycznym działaniom Kremla. To ukłon w kierunku tych, którzy stracili swoje życie, i tych, którzy teraz walczą o demokratyczną Rosję. Jesteśmy im to winni.
2021/01/21
The right to disconnect (A9-0246/2020 - Alex Agius Saliba)

Zagłosowałam za odrzuceniem rezolucji, ponieważ uważam, że propozycja uregulowania tej kwestii w drodze dyrektywy jest przedwczesna i może budzić sporo wątpliwości, także w zakresie zagwarantowania odpowiedniej elastyczności pracodawcy w kontaktach z pracownikiem w sytuacjach szczególnych.Negatywnie oceniam również wprowadzenie obowiązku pracodawcy dotyczącego informowania pracowników na piśmie o sytuacjach uzasadniających odstępstwa od prawa do bycia offline. Propozycja dyrektywy nie uwzględnia również sytuacji w państwach członkowskich, w których poziom uzwiązkowienia jest niski i możliwość zawierania porozumień między partnerami społecznymi jest ograniczona.Uważam również, że przyjęcie ram prawnych w zakresie minimalnych wymogów pracy zdalnej powinno być poprzedzone wnikliwymi i rzetelnymi badaniami w tym zakresie.
2021/01/21
Mitigating the consequences of earthquakes in Croatia (RC-B9-0057/2021, B9-0057/2021, B9-0058/2021, B9-0059/2021, B9-0061/2021, B9-0063/2021)

Zagłosowałam za przyjęciem wspólnej rezolucji w sprawie łagodzenia skutków trzęsienia ziemi w Chorwacji, ponieważ w sytuacjach kryzysowych Unia Europejska powinna mówić jednym głosem i okazywać swoją solidarność z państwami, które znalazły się w trudnym położeniu, oraz wspierać je, wykorzystując do tego dostępne mechanizmy finansowe i pomocowe.Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Chorwację pod koniec ubiegłego roku i doprowadziło do znacznych zniszczeń na terenie miast Sisak, Petrinja i Glina, jest okazją do pokazania jedności i udzielenia naszym braciom Chorwatom wsparcia w odbudowie po kataklizmie.
2021/01/21
InvestEU Programme (A9-0203/2020 - José Manuel Fernandes, Irene Tinagli)

Zagłosowałam za przyjęciem Programu InvestEU z kilku ważnych powodów. Kraje członkowskie UE potrzebują silnego instrumentu, którego celem będzie ożywienie gospodarki przez pobudzanie inwestycji – zarówno tych z sektora prywatnego, jak i publicznego. Dodatkowym atutem programu jest szeroki katalog obszarów, które będą mogły liczyć na wsparcie w ramach funduszu.Z naszej (polskiej) perspektywy kluczowe wydają się obszary cyfryzacji, ochrony zdrowia, infrastruktury i transportu oraz szeroko rozumianej energetyki z jej ważnym aspektem, czyli odnawialnymi źródłami energii. Co więcej, aż 25% gwarancji UE w ramach funduszu będzie mogło być dystrybuowane przez krajowe banki i inwestycje na rzecz rozwoju. Elastyczność programu zapewni łączenie jego środków z innymi źródłami finansowania takimi jak np. dotacje w ramach europejskich funduszy z polityki spójności.Podsumowując, InwestEU to instrument, który bez wątpienia przysłuży się europejskiej gospodarce. Nie może on być jednak wykorzystywany jako narzędzie do szantażowania wybranych krajów członkowskich, które prowadzą suwerenną, zgodną z traktatami UE politykę krajową.
2021/03/09
Programme for the Union's action in the field of health for the period 2021-2027 (“EU4Health Programme”) (A9-0196/2020 - Cristian-Silviu Buşoi)

Dziś, jak nigdy, Europa potrzebuje silnego wsparcia w dziedzinie szeroko pojętego zdrowia. System opieki zdrowotnej osłabiony trwającą pandemią potrzebuje racjonalnego planu opartego na solidnym finansowaniu. Program działań UE w dziedzinie zdrowia to nadzieja na polepszenie wielu świadczeń zdrowotnych dla obywateli, które w ostateczności przyniosą wartość dodaną całej wspólnocie. Założenia programu to nie tylko wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej, ale również poprawa dostępności produktów i urządzeń medycznych czy ochrona ludności przed transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi. Bez zdrowego społeczeństwa możemy zapomnieć o szybkiej odbudowie gospodarczej po pandemii COVID-19. Program działań Unii w dziedzinie zdrowia na lata 2021–2027 daje nadzieję na lepsze, zdrowsze jutro, dlatego też zagłosowałam za przyjęciem dokumentu.
2021/03/09
Declaration of the EU as an LGBTIQ Freedom Zone (B9-0166/2021, B9-0167/2021)

Polska była, jest i będzie państwem, które przywiązuje najwyższą wagę do zasady równego traktowania. Historia stref wolnych od LGBT to jawne przekłamanie i fakenews oparty na happeningu zorganizowanym przez lewicowego aktywistę. To działanie, które miało uderzyć w nasze dobre imię i ukazać Polskę jako kraj nietolerancyjny, którym w rzeczywistości nie jest. Działania te to również atak na podstawową wartość społeczną, jaką jest tradycyjna rodzina, której ochrona gwarantowana jest przez Polską Konstytucję, nadrzędny akt prawa polskiego. Próba przyjęcia rezolucji to odwrócenie uwagi od spraw istotnych, z którymi zmaga się dziś Europa. To również próba ataku na tradycyjne wartości. Mając na uwadze powyższe, zagłosowałam przeciw przyjęciu tego dokumentu.
2021/03/11
European strategy for data (A9-0027/2021 - Miapetra Kumpula-Natri)

Głosowałam za przyjęciem tej dyrektywy, ponieważ stworzenie europejskiej przestrzeni danych przyczyni się do powstania nowych produktów i usług, wpłynie pozytywnie na budowanie konkurencyjności w gospodarce i polepszy jakość życia obywateli UE. Europa potrzebuje nowego, innowacyjnego i konkurencyjnego wobec największych systemowo ważnych platform internetowych modelu wymiany danych, który może być prawdziwą wartością dodaną i przełomem w budowaniu autonomicznej europejskiej gospodarki cyfrowej.Nowe rozwiązania cyfrowe są kluczowe wobec ostatnich wydarzeń związanych z pandemią COVID-19, której skutki wykazały potrzebę wzmocnienia rynku cyfrowego w Europie przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych jego użytkowników.
2021/03/25
Implementation of the Ambient Air Quality Directives (A9-0037/2021 - Javi López)

Problem czystego powietrza dotyczy nas wszystkich. Zmaga się z nim Europa, zmaga się z nim cały świat. Podejmowane przez instytucje unijne działania mające na celu poprawę jakości powietrza muszą być sprawiedliwe i nie mogą nikogo dyskryminować. Problem znacznego zanieczyszczenia powietrza to problem, z którym zmagają się przede wszystkim duże ośrodki miejskie i aglomeracje.W Polsce dominującym źródłem złej jakości powietrza są przestarzałe systemy ogrzewania budynków mieszkalnych. Z roku na rok widać jednak na tym polu znaczną poprawę dzięki skutecznym działaniom samorządów we współpracy z władzami centralnymi. W walce z zanieczyszczeniem powietrza Polska wprowadziła kilka strategicznych programów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”, które mają sukcesywnie poprawiać jego jakość. W ostatnich latach w Polsce stopniowo zwiększa się ilość energii pozyskiwanej z OZE, a plany rządu na najbliższe lata są ambitne i proekologiczne.Działania wspierające kraje członkowskie podejmowane przez Komisję Europejską to klucz do lepszego powietrza w Europie. Dyrektywa, nad którą głosowaliśmy, to z założenia dobra inicjatywa. Jednakże tekst dokumentu zachęca do surowszego karania państw członkowskich za przekroczenie norm smogowych przy nie do końca jasnym systemie ich ustalania, dlatego też w końcowym głosowaniu zagłosowałam przeciw przyjęciu dyrektywy.
2021/03/25
New EU-Africa Strategy (A9-0017/2021 - Chrysoula Zacharopoulou)

Nowa strategia na rzecz współpracy między UE a Afryką to ważny dokument w relacjach gospodarczych i społecznych między tymi kontynentami. W parze z szybkim wzrostem ludności w Afryce powinny iść działania inwestycyjne, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, mające na celu stworzenie miejsc pracy i poprawę jakości życia mieszkańców. Koncepcja powinna skupić się również na współpracy technicznej i rozwojowej z Afryką w takich sektorach jak opieka zdrowotna i infrastruktura sieciowa, energetyka, zielone technologie, sektor prywatny i przedsiębiorczość oraz niebieska gospodarka.Nie możemy zapominać o głównych bolączkach trapiących Afrykę, mianowicie o kryzysie humanitarnym, klęskach żywiołowych, kryzysie zdrowotnym i ekologicznym. Na tych polach potrzebne są zdecydowane działania w celu wykorzystania szans i stawienia czoła wyzwaniom. Sprawozdanie to ważny i potrzebny dokument, w którym zawarte są kluczowe przedsięwzięcia służące poprawie bytu mieszkańców Afryki.Niestety w dokumencie mocno podkreślone są kwestie ideologiczne, które odnoszą się do równości płci oraz zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych. Uważam, że nie są to aż tak istotne problemy, z którymi zmaga się teraz Afryka, a stawianie ich w centrum strategii może odwrócić naszą uwagę od spraw kluczowych, tj. głodu, zdrowia, prześladowań, kryzysu gospodarczego i klimatycznego. Dlatego też w końcowym głosowaniu nad przyjęciem strategii wstrzymałam się od głosu.
2021/03/25
Russia, the case of Alexei Navalny, military build-up on Ukraine's border and Russian attack in the Czech Republic (B9-0235/2021, RC-B9-0236/2021, B9-0236/2021, B9-0237/2021, B9-0250/2021, B9-0251/2021, B9-0252/2021)

Europa nie może dłużej tkwić w bezczynności względem bezprawnych działań Federacji Rosyjskiej. Swoimi działaniami nieustannie łamie ona prawa człowieka i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. Kroki podjęte przez Pragę w obliczu bezprecedensowego ataku terrorystycznego służb rosyjskich na terytorium Czech są w pełni zrozumiałe i wymagają okazania solidarności. Nie do zaakceptowania jest również sprawa Aleksieja Nawalnego. Skazanego w procesie politycznym, przetrzymywanego w rosyjskim więzieniu w skrajnych warunkach bez dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Wspólnie musimy podjąć działania, które umożliwią jego ewakuację i leczenie za granicą. Musimy również stanowczo zareagować na niebezpieczne ruchy wojsk rosyjskich przy granicy Ukrainy. Bezprawna aneksja części ziem naszego wschodniego sąsiada powinna spotkać się ze stanowczą reakcją całej wspólnoty. Mój głos za tą rezolucją to mój sprzeciw wobec bezprawnej i niedemokratycznej polityce Władimira Putina.
2021/04/29
EU Biodiversity Strategy for 2030: Bringing nature back into our lives (A9-0179/2021 - César Luena)

Sprawozdanie nt. unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 to dokument, który obejmuje różne aspekty, w tym m.in. lasy, rolnictwo, pestycydy i nawozy, obszary miejskie i obszary morskie, rzeki, rybołówstwo, dotacje, badania. Raport ten przedstawia szereg działań mających na celu zachęcanie do odtwarzania przyrody i zmniejszenia utraty różnorodności biologicznej. W dokumencie zawarte są też cele na bioróżnorodność, które określane są jako „wiążące”, budząc przy tym duże wątpliwości.Niekorzystnych zapisów, z którymi się nie zgadzamy, jest więcej. Można tu wspomnieć o postanowieniach ograniczających gospodarkę leśną, w tym zapisach zakładających, że lasy pierwotne i starodrzewne powinny z automatu podlegać ścisłej ochronie. Raport wspiera również plany Komisji, która chce ograniczyć stosowanie nawozów sztucznych o 50%, co mocno uderzy w polską branżę, która jest największym producentem tego typu nawozów w Unii Europejskiej, oraz wzywa do wycofania jakichkolwiek subsydiów na paliwa kopalniane do 2025 r. Biorąc pod uwagę niekorzystne zapisy, które uderzają w polską gospodarkę, w końcowym głosowaniu zagłosowałam przeciw sprawozdaniu.
2021/06/08
Rule of Law situation in the European Union and the application of the conditionality regulation 2020/2092 (B9-0317/2021, B9-0319/2021, B9-0320/2021)

Zagłosowałam przeciw rezolucji, która po raz kolejny bezpodstawnie atakuje Polskę i Węgry za rzekome naruszenia praworządności. Kolejny raz Parlament Europejski myli praworządność z ideologią, wymuszając na Komisji podjęcie zdecydowanych działań przeciwko naszym krajom. Polska broniła, broni i bronić będzie wartości i praw państw członkowskich zagwarantowanych w traktatach. Nie ma i nie będzie zgody na zastraszanie i szkalowanie naszej Ojczyzny.
2021/06/10
European Parliament’s Scrutiny on the ongoing assessment by the Commission and the Council of the national recovery and resilience plans (RC-B9-0331/2021, B9-0331/2021, B9-0333/2021, B9-0334/2021, B9-0335/2021, B9-0337/2021, B9-0338/2021)

Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności to mechanizm składający się głównie z funduszy specjalnych, czyli pożyczek zatwierdzonych przez poszczególne pPaństwa członkowskie. Ingerencja Parlamentu Europejskiego, który za pomocą projektu rezolucji chce wpłynąć na ocenę poszczególnych krajowych planów odbudowy, jest bezzasadna. Oczywiście Parlament ma prawo do wyrażania swojej opinii, jednak ton i forma rezolucji budzą wątpliwości. Nadmierne akcentowanie kwestii ekologicznych czy odniesienie do praworządności to tylko niektóre niefortunne zapisy tej rezolucji, na które nie ma mojej zgody. Polska delegacja EKR stoi na stanowisku, że Parlament powinien powstrzymać się od ingerencji w proces wdrażania RRF, głównie ze względu na jego specyfikę. Mając na uwadze powyższe zagłosowałam przeciw projektowi rezolucji.
2021/06/10
Systematic repression in Belarus and its consequences for European security following abductions from an EU civilian plane intercepted by Belarusian authorities (B9-0328/2021, B9-0330/2021, B9-0332/2021, B9-0339/2021, B9-0340/2021, B9-0344/2021)

Zagłosowałam za projektem rezolucji, ponieważ uważam, że każda inicjatywa, która przyczyni się do zmiany ciężkiej sytuacji, w jakiej znajduje się społeczeństwo białoruskie, jest ważna i potrzebna. Reżimowy Łukaszenka w swych poczynaniach jest coraz bardziej bezwzględny i nieobliczalny. Sytuacja z uprowadzeniem cywilnego samolotu jednej z europejskich firm, na pokładzie którego znajdowali się obywatele różnych państw UE, by w następstwie tego bezprawnego czynu porwać z pokładu samolotu białoruskiego opozycyjnego dziennikarza, jest skandaliczna i powinna spotkać się z ostrą reakcją nie tylko Unii Europejskiej, ale też całego świata. Im bardziej będziemy przymykać oczy na coraz śmielsze poczynania prezydenta Białorusi, tym na większe niebezpieczeństwo narażeni będą jej mieszkańcy. Czas skończyć z polityką pobłażania i ustępstw. Białorusini oczekują naszej realnej pomocy.
2021/06/10
Commission’s 2020 Rule of law report (A9-0199/2021 - Domènec Ruiz Devesa)

Wszelkie inicjatywy podejmowane przez Komisję Europejską w zakresie praworządności są potrzebne pod warunkiem, że podejmowane są na sprawiedliwych i równych dla wszystkich państw zasadach. Wszelkie działania prowadzone przez Komisję powinny być zgodne z kompetencjami przyznanymi jej przez państwa członkowskie w Traktatach. Pozostałe kompetencje, które nie zostały przyznane KE, należą do państw członkowskich. Prezentowane sprawozdanie budzi spore wątpliwości. Odnoszą się one zarówno do metodologii jego sporządzenia, do oceny Polski, a także do uprawnień KE w zakresie oceniania państw członkowskich. Poważne obawy budzi fakt, że sprawozdanie może być wykorzystane przez Komisję lub inne instytucje UE do ingerowania w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. W końcowym głosowaniu nad sprawozdaniem zagłosowałam przeciw, ponieważ mam poważne wątpliwości co do oceny PL oraz do uprawnień KE i ich zgodności z traktatami.
2021/06/24
Sexual and reproductive health and rights in the EU, in the frame of women’s health (A9-0169/2021 - Predrag Fred Matić)

Sprawozdanie pana Matića to skrajnie upolityczniony dokument, który poprzez Parlament Europejski, pod pretekstem troski o prawa kobiet, wchodzi w rolę arbitra i próbuje narzucić państwom członkowskim lewicowe rozumowanie, m.in. w kwestiach planowania rodziny. Trzeba zaznaczyć, że Parlament Europejski nie ma kompetencji, by ingerować w politykę zdrowotną państwa członkowskiego. W raporcie wskazuje się aborcję jako prawo człowieka i jedną z metod planowania rodziny, pomijając przy tym podstawowe prawo, prawo do życia, również tych nienarodzonych. Raport narusza godność kobiety, propagując aborcję i antykoncepcję zamiast macierzyństwa. W końcowym głosowaniu nad sprawozdaniem nie mogłam zagłosować inaczej jak za odrzuceniem dokumentu.
2021/06/24
Old continent growing older - possibilities and challenges related to ageing policy post 2020 (A9-0194/2021 - Beata Szydło)

. – Wstrzymałam się od głosu w finalnym głosowaniu nad tym sprawozdaniem, chociaż dokument, który udało się wypracować przez ostatnie miesiące, zawiera wiele cennych postulatów. Wskazuje na bardzo ważną rolę osób starszych w naszych społeczeństwach, na konieczność wspierania ich i zapewnienia im godnego życia. Podkreśla znaczenie więzi międzypokoleniowych, srebrnej gospodarki czy niedyskryminacji w miejscu pracy. Wskazuje także na konieczność przeciwdziałania samotności w starości, dostosowania przestrzeni do potrzeb osób starszych i działań w obszarze służby zdrowia, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę negatywne trendy demograficzne.Nie można się jednak zgodzić na to, by sprawozdanie poświęcone osobom starszym stało się zakładnikiem ideologicznych rozgrywek lewicy. To sprawozdanie jest o osobach starszych i dla osób starszych, zaś lewica głównym przesłaniem sprawozdania próbuje uczynić prawa reprodukcyjne. To pokazuje, do jakiego absurdu została doprowadzona debata w PE i dlaczego grupa EKR zdecydowała się na złożenie alternatywnego tekstu rezolucji.Polityka senioralna to jeden z fundamentów programu Zjednoczonej Prawicy, podobnie jak wsparcie dla rodzin i obszarów wiejskich. Mimo toksycznych zapisów wprowadzonych przez tzw. progresywną lewicę nie można pozwolić, by postulaty dotyczące osób starszych nie były realizowane. Ideologia nie może brać góry nad zdrowym rozsądkiem.
2021/07/07
Annual Report on the functioning of the Schengen area (A9-0183/2021 - Tanja Fajon)

. – W ostatnim czasie strefa Schengen boryka się z kilkoma problemami, w szczególności związanymi z pandemią i powtarzającymi się z roku na rok problemami z migracją. W sprawozdaniu rocznym, które dotyczy obecnego funkcjonowania strefy i jej ewentualnego rozszerzenia, zauważono, że wiele przypadków przedłużenia kontroli na granicach wewnętrznych od 2015 r. nie jest wystarczająco uzasadnionych i zgodnych z przepisami. Wezwano do ich zniesienia. Takie działania wiążą się jednoznacznie z naruszeniem suwerenności państw członkowskich. W dzisiejszych czasach, kiedy zagrożenia, które wynikają z niekontrolowanej migracji, czy zagrożenia związane z terroryzmem są na porządku dziennym, takie wezwania są nieuzasadnione i mogą zagrażać bezpieczeństwu państw członkowskich. W końcowym głosowaniu zagłosowałam przeciw sprawozdaniu.
2021/07/07
A new ERA for Research and Innovation (B9-0370/2021)

. – Zagłosowałam za przyjęciem rezolucji, ponieważ jest ona ważnym wsparciem dla inwestycji w badania naukowe i innowacje oraz zachęca państwa członkowskie do większych wydatków publicznych za pośrednictwem Paktu na rzecz Badań Naukowych i Innowacji w Europie. Dzięki tym działaniom realne staje się osiągnięcie poziomu 3% PKB wydatków na innowacje do 2030 roku. Dodatkowo w sprawozdaniu zachęca się państwa członkowskie do większego finansowania badań naukowych i innowacji w dziedzinie czystych technologii energetycznych, które w związku z zieloną transformacją będą potrzebne całej Europie.Dodatkowo w rezolucji przedstawiono inne kwestie dotyczące Europejskiej Przestrzeni Badawczej, tj. wyrównanie szans poprzez zmniejszenie luki badawczej między państwami członkowskimi oraz możliwość zakładania nowych przedsiębiorstw typu start-up i MŚP.
2021/07/08
Review of the macroeconomic legislative framework (A9-0212/2021 - Margarida Marques)

. – Sprawozdanie przedstawia zalecenia Parlamentu Europejskiego dotyczące zbliżającego się przeglądu europejskich ram zarządzania gospodarczego. W porównaniu z początkowym projektem sprawozdania finalna wersja sprawozdania znacznie się poprawiła. Mowa jest w nim m.in. o potrzebie prowadzenia polityki fiskalnej, reakcji politycznej na kryzys COVID-19 czy o zaleceniach w celu poprawy finansów publicznych.Niestety w dalszym ciągu sprawozdanie pozostaje niejasne, pozwala na różne interpretacje kilku kluczowych kwestii i nie zawiera ważnych poprawek naszej grupy politycznej. Dlatego też w końcowym głosowaniu nad sprawozdaniem postanowiłam wstrzymać się od głosu.
2021/07/08
Breaches of EU law and of the rights of LGBTIQ citizens in Hungary as a result of the adopted legal changes in the Hungarian Parliament (B9-0412/2021, B9-0413/2021)

. – Po raz kolejny Parlament Europejski skupia się na kwestiach, które pozostają w prerogatywach państw członkowskich. Nasi przyjaciele Węgrzy mają pełne prawo do ochrony wartości chrześcijańskich, na których fundamencie została zbudowana Europa. Dzieci i osoby nieletnie powinny być chronione przed nachalną propagandą seksualną. Rodzice mają święte prawo do decydowania o edukacji seksualnej swoich pociech. Nie ma naszej zgody na wywracanie świata do góry nogami. Matką jest kobieta, ojcem jest mężczyzna i nic tego nie zmieni. W końcowym głosowaniu nie mogłam zagłosować inaczej, jak za odrzuceniem tej szkodliwej rezolucji.
2021/07/08
The protection of persons with disabilities through petitions: lessons learnt (A9-0261/2021 - Alex Agius Saliba)

Niepełnosprawnym trzeba pomagać. Co do tego jesteśmy zgodni. Unia Europejska ma jeszcze dużo do zrobienia, by życie osób z niepełnosprawnościami było lepsze. Dziedziny takie jak: zatrudnienie, edukacja, zdrowie czy ochrona socjalna wciąż wymagają poprawy. Prezentowane sprawozdanie widzi te potrzeby i podkreśla znaczenie europejskich instytucji w działaniu na rzecz budowania lepszej Europy dla osób niepełnosprawnych.W końcowym głosowaniu wstrzymałam się jednak od głosu, ponieważ dokument zawiera kwestie, które w mojej ocenie nie powinny się tam znaleźć, m.in. dotyczące praw seksualnych i reprodukcyjnych oraz konwencji stambulskiej. Skupmy się na rzeczach istotnych i odrzućmy te, które z realną pomocą nie mają nic wspólnego.
2021/10/06
The situation in Belarus after one year of protests and their violent repression (RC-B9-0482/2021, B9-0482/2021, B9-0483/2021, B9-0485/2021, B9-0488/2021, B9-0494/2021, B9-0496/2021)

W ostatnich miesiącach obserwujemy pogarszającą się sytuację na granicy Polski z Białorusią. Tysiące nielegalnych imigrantów próbuje przedostać się do Polski, destabilizując zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Działania te to nic innego jak wojna hybrydowa, którą prowadzi reżim Łukaszenki przeciwko państwom UE. Początkowo Litwa, później Łotwa, a teraz Polska zmaga się z tym zorganizowanym procederem.Kryzys na białoruskiej granicy to nasza wspólna sprawa. Nie możemy dopuścić, by celowe działania Łukaszenki zagrażały bezpieczeństwu Wspólnoty. Kolejne sankcje unijne muszą być nałożone na osoby za to odpowiedzialne. Dlatego też w końcowym głosowaniu zagłosowałam za przyjęciem rezolucji.
2021/10/07
EU-Taiwan political relations and cooperation (A9-0265/2021 - Charlie Weimers)

Od początku kadencji w europarlamencie wspieram Tajwan w dążeniach do pogłębienia współpracy z Unią Europejską. Zacieśnienie stosunków gospodarczych i politycznych z Tajwanem to ważne działania wzmacniające jego pozycję w regionie, która zagrożona jest dominacją Chin. W sprawozdaniu podkreślono również istotę uczestnictwa Tajwanu w posiedzeniach organów międzynarodowych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia czy Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. W dobie globalnej pandemii blokowanie przez Chiny uczestnictwa Tajwanu, który stawiany jest za wzór walki z pandemią, w posiedzeniach WHO jest niedopuszczalne i musi spotkać się z naszą stanowczą reakcją. W sprawozdaniu wzywa się UE i państwa członkowskie do podjęcia aktywnej roli we współpracy z partnerami międzynarodowymi, aby dążyć do pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Wyrażono w nim również zaniepokojenie nieprzyjaznym stosunkiem Chin do Tajwanu. Mając na uwadze powyższe, w końcowym głosowaniu nad sprawozdaniem zagłosowałam za jego przyjęciem.
2021/10/20
EU transparency in the development, purchase and distribution of COVID-19 vaccines (B9-0519/2021, B9-0520/2021)

Zagłosowałam za przyjęciem rezolucji, ponieważ uważam, że proces zamawiania szczepionek w UE, szczegóły kontraktów zawieranych między KE, państwami członkowskimi a koncernami farmaceutycznymi powinien być transparentny dla wszystkich obywateli. Pandemia koronawirusa nie odpuszcza i daje się we znaki, szczególnie tam gdzie procent zaszczepionych obywateli jest niski. Wiedza na temat procesu produkcji szczepionek oraz czasowe zawieszenie patentów może skutecznie pomóc w przyspieszeniu globalnego procesu szczepień.W dokumencie uwzględniono postulaty mojej grupy, m.in. aby wszystkie szczegóły kontraktów i sposób wywiązywania się z nich był dla Komisji Europejskiej podstawowym warunkiem w przyszłych negocjacjach z firmami farmaceutycznymi. Poparto także poprawkę EKR, w której zwraca się uwagę na niewywiązywanie się z dostaw przez firmy farmaceutyczne w pierwszym i drugim kwartale 2021 r., co w kontekście trzeciej fali stanowiło zagrożenie dla zdrowia publicznego. Ważne jest, by w przyszłości unikać błędów, które spowodowały kryzys w zamawianiu i dystrybucji szczepionek w UE.
2021/10/21
UN Climate Change Conference in Glasgow, the UK (COP26) (B9-0521/2021)

Zagłosowałam przeciw rezolucji ponieważ, po pierwsze, wkład UE został już ustalony i uzgodniony na szczeblu krajowym. Po drugie, rezolucja nie zawiera żadnych liczb dotyczących proponowanego celu UE w zakresie redukcji gazów cieplarnianych, lecz poruszono w niej wiele delikatnych kwestii, m.in. wyznaczenie wyraźnych terminów stosowania i dotowania paliw kopalnych, ustalenie ścisłych celów w zakresie emisji metanu czy całkowitą zmianę polityki rolnej oraz naszej diety.
2021/10/21
Climate, Energy and Environmental State aid guidelines (CEEAG) (B9-0534/2021, RC-B9-0535/2021, B9-0535/2021, B9-0536/2021, B9-0537/2021, B9-0538/2021)

Polski sektor energetyczny różni się od sektorów w większości pozostałych państw UE ze względu na wysoki udział paliw kopalnych, głównie węgla, w całym krajowym miksie energetycznym. W transformacji sektora energetycznego należy zatem uwzględnić warunki, w jakich obecnie znajdują się poszczególne państwa członkowskie. Wsparcie procesu transformacji energetycznej w Polsce będzie szczególnie istotne nie tylko dla osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych, lecz również będzie ważne, aby nie obciążyć nadmiernie odbiorców końcowych zwiększonymi kosztami, które niewątpliwie w całym procesie się pojawią.Oczekujemy więc, że wytyczne w sprawie pomocy państwa na cele związane z klimatem, energią i ochroną środowiska będą mogły służyć nam jako efektywne narzędzie wspierające transformację. W wytycznych tych należy szerzej uwzględnić rolę gazu ziemnego w całym procesie transformacji. W projekcie KE pominięto istotny wkład gazu ziemnego w osiąganie celów klimatycznych. Dodatkowo obecny projekt wniosku oznacza, że mniej sektorów będzie kwalifikowało się do pomocy państwa. W szczególności istnieje ryzyko, że MŚP, które są energochłonne, zostaną wyłączone z pomocy państwa. Mając na uwadze powyższe, w końcowym głosowaniu zagłosowałam za odrzuceniem projektu.
2021/10/21
Equality between women and men in the European Union in 2018-2020 (A9-0315/2021 - Sandra Pereira)

Równość między mężczyznami i kobietami potrzebna jest nie tylko w sferze kulturowej i społecznej. By zapewnić zrównoważony rozwój w całej Unii Europejskiej, równość między mężczyznami i kobietami powinna być widoczna również w sferze ekonomicznej. Pomimo systematycznego zmniejszania tych różnic wciąż są one widoczne. Zrównanie zarobków na tych samych stanowiskach, proporcjonalność w zatrudnieniu czy zachowanie parytetu w wielu dziedzinach mogą być impulsem do rozwoju całej Wspólnoty.Unia Europejska powinna skupić się na działaniach kluczowych, wzmacniających pozycję kobiet na rynkach pracy i zatrudnienia. Kwestie, które poruszane są w tym sprawozdaniu, takie jak zdrowie reprodukcyjne i seksualne, aborcja, prawa osób LGBT niekoniecznie będą pomagać w wyrównywaniu poziomu płac czy choćby w walce z większym bezrobociem, które obecnie obserwuje się wśród kobiet.Unia powinna rozwiązywać realne problemy, a nie zajmować się ideologicznymi tematami postulowanymi przez środowiska lewicowe. W końcowym głosowaniu zagłosowałam przeciw temu sprawozdaniu.
2021/12/15
The impact of organised crime on own resources of the EU and on the misuse of EU funds (A9-0330/2021 - Tomáš Zdechovský)

Z roku na rok Unia Europejska, a co za tym idzie poszczególne państwa członkowskie tracą setki milionów euro w wyniku działań zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się oszustwami związanymi z podatkiem VAT. Tą szczególną formą przestępczości zagrożony jest nie tylko sektor prywatny, ale w dużym stopniu również publiczny. Ostatnie badania wskazują, że przestępczość zorganizowana przenika od 2,7% do 3,6% całkowitych wydatków w sektorze zamówień publicznych UE, co oznacza prawie 2,6 mld EUR środków sprzeniewierzonych przez przestępczość zorganizowaną w latach 2014–2020. Skala ta może być znacznie większa. Grupy przestępcze zajmujące się tym procederem funkcjonują na wielu rynkach i stanowią duże zagrożenie dla budżetów państw członkowskich. KE i państwa członkowskie powinny podjąć szereg działań w walce z przestępstwami finansowymi. Mając na uwadze powyższe, zagłosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2021/12/15
Situation at the Ukrainian border and in Russian-occupied territories of Ukraine (B9-0593/2021, B9-0594/2021, B9-0595/2021, B9-0596/2021, B9-0597/2021, B9-0598/2021)

Rosja po raz kolejny w historii testuje naszą jedność i skuteczność w przeciwstawianiu się różnym formom zagrożeń z jej strony. Działania, jakie obserwujemy od 2014 r., gdy w sposób nielegalny zajęto Krym, pokazały, że dążenia postsowieckich państw do bliższych relacji z zachodem nie są akceptowane przez kremlowskich włodarzy. Pomimo zawartego w 2015 r. porozumienia pokojowego walki we wschodniej części Ukrainy wciąż trwają, wciąż giną ludzie. Dodatkowo, w wyniku trwającego kryzysu na zewnętrznej granicy UE z Białorusią, Rosjanie zgromadzili znaczną liczbę żołnierzy na granicy z Ukrainą, co rodzi obawy o potencjalną drugą inwazję.Działania te połączone z manipulacjami i szantażem energetycznym, który dotyka nie tylko Ukrainę, ukazują Rosję jako państwo, które stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa militarnego i energetycznego całej Europy. Tak jak powiedział kiedyś śp. Prezydent Lech Kaczyński, bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski. Musimy zatem mieć na uwadze, że bez wolnej Polski nie będzie wolnej Europy. Stałe zagrożenie płynące ze Wschodu musi spotkać się z naszą stanowczą reakcją. Wszelkie akty potępiające działania Rosji są potrzebne. Dlatego zagłosowałam za przyjęciem tej rezolucji.
2021/12/16
Russian aggression against Ukraine (B9-0123/2022)

Parlament Europejski w swojej rezolucji w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę prezentuje bardzo stanowcze i zdecydowane stanowisko, w najmocniejszych słowach potępiając niczym niesprowokowaną inwazję dokonaną przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.W tych wyjątkowo trudnych okolicznościach powinniśmy wykazać pełną solidarność z naszym wschodnim sąsiadem oraz wezwać społeczność międzynarodową do dalszych działań zmierzających do izolacji Rosji, nałożenia na Federację Rosyjską i Białoruś najostrzejszych możliwych sankcji oraz wsparcia bohaterskich żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy – również w formie amunicji, broni oraz sprzętu bojowego, a także pomocy humanitarnej.Zdecydowanie potępiam zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskie wojska oraz ataki na infrastrukturę i ludność cywilną. Ponadto uważam, że Unia Europejska powinna jak najszybciej zagwarantować Ukrainie status państwa kandydującego.Z powyższych względów w pełni popieram treść przyjętej dziś przez PE rezolucji.
2022/03/01
Conclusions of the European Council meeting of 24-25 March 2022: including the latest developments of the war against Ukraine and the EU sanctions against Russia and their implementation (RC-B9-0197/2022, B9-0197/2022, B9-0200/2022, B9-0201/2022, B9-0203/2022, B9-0210/2022, B9-0211/2022)

Konkluzje z posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 24–25 marca 2022 r., dotyczące m.in. ostatnich wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie oraz sankcji UE wobec Rosji i ich stosowania.Europarlamentarzyści wyrazili pełną solidarność w sprawie zwiększenia pomocy narodowi ukraińskiemu w związku z rosyjsk agresją. Zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego Rady Europejskiej zaostrzenia sankcji wobec Rosji mają na celu wywarcie maksymalnej presji na Kreml. Deputowani Parlamentu Europejskiego przyjęli pakiet unijnych sankcji włącznie z zakazem importu węgla i zgłaszali również inne propozycje dalej idących restrykcji, np. nałożenie natychmiastowego embarga na import rosyjskiej ropy czy objęcie sankcjami większej grupy rosyjskich oligarchów.Polscy Europosłowie wzywali do podjęcia bardziej stanowczych kroków wobec Rosji i zwołania nadzwyczajnego szczytu UE w sprawie trwającej wojny.Zgodni co do zwiększenia nacisków na Putina byli również szef unijnej dyplomacji, przewodnicząca Komisji Europejskiej oraz przewodniczący Rady Europejskiej. W swoich wystąpieniach podkreślali oni potrzebę zmniejszenia zależności energetycznej państw członkowskich, konieczność zwiększenia dostaw broni na Ukrainę oraz wymóg pociągnięcia do odpowiedzialności odpowiedzialnych za zbrodnie na ukraińskiej ludności, między innymi w Buczy.Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem projektu rezolucji.
2022/04/07
Transitional rules for the packaging and labelling of veterinary medicinal products (C9-0054/2022)

Wyjaśnienie do głosowania + (wniosek)Przepisy przejściowe dotyczące opakowania i oznakowania opakowania weterynaryjnych produktów leczniczychObserwujemy zgłaszanie przez organy właściwe państw członkowskich oraz strony zainteresowane znaczących niepewności mających odniesienie do stosowania art. 152 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/6 w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych oraz konieczności zapewnienia ciągłości dostaw tych produktów, dopuszczonych do obrotu na rynku UE na podstawie poprzednich przepisów. Odpowiedni nadzór nad dostępnością leczniczych produktów weterynaryjnych upoważnia podmioty stosujące weterynaryjne preparaty farmaceutyczne do uzyskiwania klarownych i pełnych informacji na temat stosowanych przez nich produktów.Zachodzi potrzeba przyjęcia odpowiedniej strategii, żeby wykluczyć wszystkie budzące wątpliwości aspekty prawne oraz ustrzec się przed nieprawidłowościami w łańcuchach dostaw tych produktów. Wniosek poddany pod głosowanie w tym aspekcie pozwoli zapobiec deficytowi weterynaryjnych produktów leczniczych, co w konsekwencji doprowadziłoby do zaburzeń zdrowia oraz funkcjonowania zwierząt. Wniosek przewiduje przepisy przejściowe, dające uprawnionym do wprowadzania do obrotu weterynaryjnych produktów leczniczych wymogi dotyczące oznakowania opakowań i opakowań.Najistotniejszą kwestią jest pewność, że dostarczane weterynaryjne produkty lecznicze zapewniają wymagany poziom jakości oraz bez wątpienia pozostają w legalnym łańcuchu dostaw w trakcie magazynowania i transportu.Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem wniosku.
2022/05/05
EU Association Agreement with the Republic of Moldova (A9-0143/2022 - Dragoş Tudorache)

Mołdawia liczy 3,5 miliona mieszkańców. Jest ważnym krajem kandydującym do grona państw członkowskich. Ze względu na swoje położenie geograficzne i bliskie sąsiedztwo z Ukrainą to właśnie Mołdawia jest w tej chwili krajem bezpośrednio narażonym na wpływy z Rosji. To jeden z najważniejszych argumentów dla Unii Europejskiej wskazujący kierunek działań. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby umocnić więzy europejskie w tym kraju i zrobić wszystko, by odciąć Mołdawię od prorosyjskich tendencji.Mołdawia podjęła ogromne ryzyko i dołączyła do sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej. Unia Europejska powinna w związku z tym udzielić jej wszelkiego wymaganego wsparcia. Integracja Mołdawian z krajami UE jest dla nich ponad wszystko realna szansą rozwoju, ale pamiętajmy, że w obecnej sytuacji to również gwarancja bezpieczeństwa.Wojna wywołana przez Rosję na Ukrainie pokazała, że Unia Europejska musi budować sojusze z państwami, które stawiają na rozwój, współpracę i integrację.Mając na uwadze powyższe argumenty, głosowałam z przyjęciem rezolucji.
2022/05/19
Establishing the European Education Area by 2025 – micro credentials, individual learning accounts and learning for a sustainable environment (B9-0266/2022)

Dostęp do wysokiej jakości edukacji, do uczenia się przez całe życie, a także do nabywania i zachowania umiejętności oraz do zapewnienie skutecznego dostępu do zmieniającego się rynku pracy powinny być podstawowymi prawami człowieka.Propozycje Komisji dotyczące opracowania do 2025 r. europejskiego podejścia do mikropoświadczeń, indywidualnych rachunków szkoleniowych i uczenia się na rzecz zrównoważenia środowiskowego w ramach europejskiego obszaru edukacji zwiększą elastyczność ścieżek uczenia się, stworzą powiązania z transformacją cyfrową i ekologiczną oraz wzmocnią rolę instytucji szkolnictwa wyższego oraz kształcenia.Mikropoświadczenia mogą ułatwić dostęp do kształcenia i szkolenia oraz wejście lub powrót na rynek pracy szerszemu gronu osób uczących się, w tym grupom najbardziej narażonym i defaworyzowanym. Większy udział w programach kształcenia dorosłych może prowadzić do lepszej znajomości zagadnień środowiskowych, większej aktywności obywatelskiej oraz poprawy związków ze środowiskiem, a także do większego poczucia dobrostanu i satysfakcji z życia.Uważam, że konieczne są inwestycje i ściślejsza współpraca państw członkowskich, aby pomóc wszystkim Europejczykom, niezależnie od ich wieku, w czerpaniu korzyści z bogatej oferty edukacyjnej i szkoleniowej w UE.Uwzględniając powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem rezolucji.
2022/05/19
Security in the Eastern Partnership area and the role of the common security and defence policy (A9-0168/2022 - Witold Jan Waszczykowski)

Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie bezpieczeństwa na obszarze Partnerstwa Wschodniego i roli wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Państwa Partnerstwa Wschodniego: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina są częścią polityki sąsiedztwa Unii Europejskiej, wobec której stosuje się kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa i obrony. Inicjatywa stworzenia partnerstwa ma na celu dążenie do promowania pokoju, stabilności, odporności, wspólnego dobrobytu i wspieranie międzysektorowych reform oraz ogólnego zwiększenia odporności krajów, w duchu współwłasności i odpowiedzialności.W ostatnim czasie Partnerstwo Wschodnie mierzy się z poważnymi naruszeniami prawa międzynarodowego, co spowodowane jest agresywną polityką Federacji Rosyjskiej, której efektem jest wojna na terytorium Ukrainy. UE powinna dołożyć wszelkich wysiłków, aby wesprzeć kraje Partnerstwa w odzyskaniu pełnej suwerenności oraz kontroli nad ich terytoriami.Państwa Partnerstwa, przyczyniają się do zwiększenia stabilizacji regionu za pomocą środków, które utrzymują w mocy prawo międzynarodowe, zapewniają poszanowanie integralności terytorialnej oraz propagują wartości takie jak: demokracja, praworządność, poszanowanie praw człowieka oraz przyjazne sąsiedztwo.Wszelkie akty destabilizacji w regionie Partnerstwa Wschodniego stanowią poważne zagrożenie dla pokoju, stabilności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem rezolucji.
2022/06/08
Candidate status of Ukraine, the Republic of Moldova and Georgia (RC-B9-0331/2022, B9-0331/2022, B9-0332/2022, B9-0333/2022, B9-0334/2022, B9-0335/2022, B9-0336/2022)

Obecnie Europa pozbawiona została pokoju i harmonii, a ich miejsce zastąpiły chaos, panika oraz niepewne jutro. Sprawcą tych zmian jest putinowska Rosja, która w imię ekspansji terytorialnej oraz szaleńczej wizji państwa imperialistycznego zaatakowała niezależne oraz suwerenne terytorium Ukrainy. Ukrainy, która obecnie walczy o europejskie wartości, pokój, a także bezpieczeństwo.Przyznanie statutu państw kandydujących Ukrainie, Republice Mołdawii i Gruzji jest wyraźnym sygnałem wsparcia ze strony Unii Europejskiej. Pozwoli to na okazanie solidarności wobec wszystkich obywateli owych państw oraz na pokazanie, że Wspólnoty Europejskie są w stanie sprostać rzeczywistym wyzwaniom i zachowują obraną wizję polityki integracji. Obecnie państwa te zagrożone są znalezieniem się pod rosyjską strefą wpływów, do której bardzo łatwo wejść, lecz wydostanie się z niej jest rzeczą niezwykle trudną.Nadrzędnym celem UE jest niedopuszczenie do takiego rozwoju wydarzeń. Kierując się nadrzędnymi wartościami, takimi jak wolność, suwerenność państw oraz demokracja, europejska wspólnota powinna wszelkimi wysiłkami walczyć z rozpowszechniającymi się w Europie rosyjskimi wpływami.Uwzględniając powyższe argumenty, zagłosowałam za przyjęciem rezolucji.
2022/06/23
Digital Markets Act (A9-0332/2021 - Andreas Schwab)

. – Europa stoi przed wyzwaniem wejścia w zaawansowaną erę cyfryzacji. Głównym zadaniem jest rozwiązanie problemu ogromnych przedsiębiorstw świadczących „podstawowe usługi platform”. Tak zwani strażnicy to przedsiębiorstwa, które świadczą usługi takie jak przeglądarki, komunikatory czy media społecznościowe i posiadają co najmniej 45 milionów użytkowników miesięcznie w samej UE oraz 10 tysięcy użytkowników biznesowych rocznie.Akt o rynkach cyfrowych daje nowe możliwości kontrolowania działań ogromnych podmiotów, a także nawiązania dwustronnej współpracy w celu eliminowania działań niezgodnych z przepisami. Nowe rozwiązania nakładają również obowiązek otworzenia się największych platform na współpracę z mniejszymi podmiotami. Możliwe będzie wymienianie wiadomości, połączenia wideo, wysyłanie plików pomiędzy różnymi aplikacjami.Pozwoli to na rozwój mniejszych platform chcących realnie konkurować z ogromnymi przedsiębiorstwami, a także umożliwi wszystkim użytkownikom swobodny wybór w celu korzystania z aplikacji najbardziej dopasowanych do ich preferencji bez obaw o jakiekolwiek ograniczenia. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem rezolucji.
2022/07/05
Women’s poverty in Europe (A9-0194/2022 - Lina Gálvez Muñoz)

. – UE jest wspólnotą, której jedną z nadrzędnych wartości jest równość wszystkich obywateli, bez względu na kraj pochodzenia, płeć, czy religię. O tę równość należy ponownie zadbać, aby przyświecające nam ideały nie stały się tylko pustymi sloganami. Obecnie jesteśmy świadkami narastającego zjawiska feminizacji ubóstwa. Liczba kobiet żyjących w ubóstwie jest większa niż liczba mężczyzn. Ponadto praca w sektorach zdominowanych przez kobiety jest gorzej opłacana niż w sektorach zdominowanych przez mężczyzn, czego przykładem może być sektor opieki, w którym zatrudnionych jest blisko 70% kobiet, a zarobki w nim były tematem podjętym podczas wcześniejszych debat.Należy podjąć działania mające na celu walkę z tym zjawiskiem. Przyczyni się to nie tylko do propagowania zasady równości, ale i do zmniejszenia ogólnego ubóstwa społeczeństw. Należy jednak pamiętać, że specyfika feminizacji ubóstwa w każdym kraju członkowskim różni się i że problem ten nie może zostać rozwiązany za pomocą identycznych środków. Wpływają na to takie czynniki jak polityka wewnętrzna danego państwa czy kultura społeczeństwa. Aby podjąć skuteczną walkę, należy uwzględnić te czynniki, a nie przyjmować działania ogólnikowe, które nie mają szans przyniesienia rzeczywistych rezultatów. Biorąc pod uwagę wymienione argumenty, zdecydowałam wstrzymać się od głosu.
2022/07/05
New EU Forest Strategy for 2030 – Sustainable Forest Management in Europe (A9-0225/2022 - Ulrike Müller)

Za inicjatywą Europejskiego Zielonego Ładu ruszyła nowa strategia leśna UE na rok 2030. W kontekście skutków zmiany klimatu inicjatywa skupia się na roli, jaką lasy mogą odegrać w łagodzeniu zmiany klimatu, a konkretnie ma na celu „skuteczne zalesianie, ochronę i odbudowę lasów w UE”, tak aby zwiększyć ich potencjał w zakresie absorpcji i przechowywania dwutlenku węgla. Postępująca degradacja systemów leśnych jest poważnym problemem, dlatego zgadzam się, że należy z nią skutecznie walczyć. Jednakże wzmocnienie ochrony lasów, zwłaszcza lasów pierwotnych i starodrzewów, powinno pozostać w zakresie odpowiedzialności państw członkowskich. Ponadto jeżeli w nowej strategii zostanie założony „cel objęcia 10% powierzchni kraju ochroną ścisłą”, oznaczałoby to, że Polska miałaby „obowiązek wyłączenia z aktywnej gospodarki leśnej około jednej trzeciej powierzchni lasów”. Co więcej realizacja strategii powinna być dostosowana do potrzeb regionalnych i lokalnych, z uwzględnieniem skutków społeczno-gospodarczych, jakie może wywołać. Niestety sprawozdanie nie zawiera oceny skutków gospodarczych i społecznych tej interwencji dla naszego kraju. W związku z powyższymi argumentami głosowałam przeciwko przyjęciu sprawozdania w sprawie nowej strategii leśnej UE na rok 2030.
2022/09/13
Deforestation Regulation (A9-0219/2022 - Christophe Hansen)

Postępujące wylesianie i degradacja lasów w znacznym stopniu pogłębiają zmiany klimatyczne naszej planety. Unia Europejska musi ustanowić ramy prawne ograniczające konsumpcję towarów, których produkcja ma istotny wpływ na wylesianie. Należy przy tym wziąć pod uwagę ocenę wpływu zmian na gospodarki państw członkowskich. W rozporządzeniu zaproponowanym przez Komisję Europejską znalazły się następujące produkty: olej palmowy, soja, drewno, wołowina, kakao i kawa. Parlament Europejski w swoich poprawkach dodał do tej grupy: kukurydzę, kauczuk, trzodę chlewną, owce, kozy, drób, produkty na bazie oleju palmowego, węgiel drzewny i papier drukowany. Zmianie nie towarzyszyła żadna analiza oceny skutków regulacji, w tym potencjalnych kosztów i wpływu na rynki światowe. Zakres przedmiotowy legislacji został również rozszerzony z walki z „wylesianiem” na „walkę z wylesianiem, przekształcaniem naturalnych ekosystemów, degradacją naturalnych ekosystemów i lasów oraz przekształcaniem lasów”, co w konsekwencji doprowadzi do nadmiernie rozbudowanego systemu oceny i ograniczania ryzyka. Wątpliwości budzi nadanie szerokich uprawnień Komisji Europejskiej w postaci procedury ustalania kar administracyjnych poprzez akt delegowany KE. Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu UE gospodarka leśna leży w kompetencjach państw członkowskich. Dostrzegając pozytywny wpływ rozporządzenia na ograniczenie wylesiania na świecie, przy jednoczesnym przedwczesnym rozszerzeniu zakresu i przedmiotu regulacji, który może być szkodliwy dla jego skuteczności i wykonalności, zdecydowałam się wstrzymać od głosu.
2022/09/13
Macro-financial assistance to Ukraine (C9-0303/2022)

Ukraina napotyka na ogromne wyzwania w swoich dążeniach do długoterminowego rozwoju gospodarczego i możliwości decydowania o swojej przyszłości. Rosyjska agresja, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. spowodowała ogromne straty materialne. Zniszczeniu uległy infrastruktura, zakłady przemysłowe oraz budynki mieszkalne. Cenę rosyjskich ambicji imperialnych płacą także cywile, którzy giną w ostrzałach rakietowych i barbarzyńskich aktach ludobójstwa przeprowadzanych na okupowanych przez agresora terenach. Pierwszego dnia wojny prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji, która pozwoliła na powstrzymanie rosyjskiej ofensywy. Społeczeństwo ukraińskie jest zdeterminowane do walki i odnosi sukcesy militarne, jak te w postaci kontrofensywy w regionie Charkowa. Jednocześnie gospodarka Ukrainy znacząco wyhamowała. Przewiduje się, że tylko w samym 2022 r. jej PKB spadnie o 30–50%. Unia Europejska powinna dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać, a nawet wzmocnić swoje wsparcie dla Ukrainy, nie dopuszczając do jej ekonomicznego załamania. Rozumiem, jak ważną kwestią dla Polski i całej UE jest zachowanie suwerenności Ukrainy, dlatego zdecydowałam się na głosowanie za udzieleniem dalszej wyjątkowej pomocy makrofinansowej w postaci pożyczek w wysokości 5 mld EUR.
2022/09/15
European Centre for Disease Prevention and Control (A9-0253/2021 - Joanna Kopcińska)

Wyciągając wnioski z ostatniego kryzysu pandemicznego, Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z Radą w sprawie wzmocnienia Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Kryzys wywołany pandemią Covid-19 uwidocznił znaczenie szybkiego reagowania na szczeblu lokalnym na pojawianie się ognisk chorobowych oraz pokazał, jak ważne jest odpowiednie szkolenie personelu medycznego i administracji państw członkowskich przy opracowywaniu Krajowego Planu Działań.Dlatego delegacja PiS poparła wzmocniony mandat ECDC, w którym specjalną rolę odgrywać będzie Grupa Zadaniowa UE ds. Zdrowia, między innymi przy opracowywaniu, analizowaniu i aktualizowaniu planów gotowości państw członkowskich. W ocenie Pani Joanny Kopcińskiej, sprawozdawczyni w tej sprawie, rozporządzenie to ma szanse poszerzyć wiedzę fachową i zdolność ECDC do interweniowania w sytuacji zagrożeń chorobami zakaźnymi, przy jednoczesnym zachowaniu wiodącej roli instytucji krajowych w dziedzinie zdrowia publicznego. Ponadto lepsza koordynacja działań agencji unijnych z organami krajowymi zwiększy poziom bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniając powyższe argumenty, zagłosowałam za przyjęciem wniosku.
2022/10/04
EU Customs Single Window (A9-0279/2021 - Ivan Štefanec)

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie o jednym unijnym okienku w dziedzinie ceł, usprawnieniu, które pozwoli przedsiębiorcom na spełnienie wszystkich wymogów dotyczących dokumentów za pomocą jednego portalu. W erze cyfryzacji rozporządzenie to jest krokiem we właściwym kierunku, gdyż scentralizowana platforma umożliwi szybką wymianę informacji i centralizację wprowadzania danych, zastępując liczne zbędne portale, jednocześnie ułatwiając formalności poszczególnym przedsiębiorstwom i państwom członkowskim UE.Należy mieć jednak świadomość, że wdrożenie przepisów w całej Unii Europejskiej może potrwać kilka lat; jak wynika ze sprawozdania przepisy powinny wejść w życie dopiero w 2028 roku. Oprócz zmniejszenia obciążeń administracyjnych i formalności celnych regulacja pozwoli państwom członkowskim na obniżenie kosztów i poprawę wykrywalności oszustw i nadużyć finansowych na terenie UE. W związku z powyższymi argumentami głosowałam za przyjęciem sprawozdania o jednym unijnym okienku w dziedzinie ceł.
2022/10/04
Russia’s escalation of its war of aggression against Ukraine (RC-B9-0430/2022/REV, B9-0430/2022, B9-0432/2022, B9-0433/2022, B9-0438/2022, B9-0446/2022) (vote)

W ostatnich tygodniach wojna w Ukrainie weszła na nowy poziom eskalacji. Po udanej kontrofensywie wojsk ukraińskich, która doprowadziła do odzyskania części z okupowanych terytoriów, Władimir Putin zaczął sięgać po swoje stare zbrodnicze metody, znane nam Polakom jeszcze z czasów Związku Radzieckiego. Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezzwłocznie potępiło pseudoreferenda przeprowadzone pod lufami karabinów rosyjskich żołnierzy. Oznaką tracenia gruntu pod nogami przez autokratę Putina jest również groźba użycia broni atomowej, do której desperacko się ucieka w obliczu niepowodzeń militarnych swojej armii.Polska jest nieustannie jednym z liderów, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy, potrzebujemy jednak pełnej solidarności i wspólnego działania wszystkich państw Unii Europejskiej. Tylko razem możemy stawić czoła odradzającemu się imperializmowi rosyjskiemu oraz udzielić niezbędnej pomocy walczącej Ukrainie.Zdecydowanie popieram treść rezolucji, która potępia bezprawne działania władz rosyjskich, a także wzywa Komisję Europejską do koordynacji i zwiększenia dostaw broni, w tym zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak czołgi Leopard.
2022/10/06
The accession of Romania and Bulgaria to the Schengen area (B9-0462/2022, B9-0463/2022)

Podczas ostatniej sesji plenarnej odbyło się głosowanie nad rezolucją w sprawie przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Oba te kraje po piętnastu latach członkostwa w Unii Europejskiej (wstąpiły do UE w 2007 r.) oraz spełnieniu już w 2011 r. wszystkich kryteriów niezbędnych dla pełnego członkostwa, do dzisiaj nie zostały włączone do strefy Schengen. Przypominając, że swobodny przepływ osób i towarów jest jednym z podstawowych elementów polityki UE, w pełni popieram ich wysiłki i uważam, że procedury akcesyjne powinny zostać jak najszybciej sfinalizowane. Mając na uwadze powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem projektu rezolucji w sprawie przystąpienia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen.
2022/10/18
Deployment of alternative fuels infrastructure (A9-0234/2022 - Ismail Ertug)

Rozporządzenie o rozmieszczeniu infrastruktury paliw alternatywnych dotyczy zwiększenia ilości stacji do tankowania wodoru oraz ładowania pojazdów elektrycznych. W głównej mierze zakłada budowę stacji na głównych drogach UE odpowiednio co 60 km w przypadku punktów do ładowania pojazdów elektrycznych i 100 km dla stacji tankowania wodoru. Całkowicie popieram transformację ku transportowi niskoemisyjnemu, jednak problemem w tym sprawozdaniu są dla mnie terminy realizacji założeń projektu, odpowiednio rok 2026 (punkty ładowania prądu) i 2028 (stacje wodoru).Tak ambitne cele wymagają od wielu państw stosownego przygotowania oraz ogromnych inwestycji w infrastrukturę ładowania i tankowania oraz inwestycji w przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Dlatego, działając w interesie Polski, wstrzymałam się od głosu i liczę na to, że podczas negocjacji z Radą zostanie wydłużony okres, w którym państwa członkowskie będą musiały zapewnić opisaną infrastrukturę. Byłoby to zdecydowanie sprawiedliwsze rozwiązanie dla krajów, gdzie popyt na pojazdy elektryczne i siła nabywcza ludności są niższe niż w innych. Potencjalne wydatki publiczne w tak krótkim czasie byłyby zbyt obciążające dla budżetów krajowych, szczególnie w dobie kryzysu inflacyjnego i energetycznego.
2022/10/19
EU/Ukraine Agreement on the carriage of freight by road (A9-0263/2022 - Marian-Jean Marinescu)

Nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę spowodowała duże zakłócenia w transporcie międzynarodowym, przestrzeń powietrzna kraju została zamknięta dla transportu cywilnego, a wszelki eksport z Ukrainy drogą morską wstrzymany. Sytuacja wymaga wyznaczenia alternatywnych dróg transportu, aby Ukraina mogła kontynuować handel zbożami, paliwami, produktami spożywczymi oraz innymi towarami.Do tej pory transport drogowy towarów między UE a Ukrainą regulowały dwustronne umowy i zezwolenia udzielane w ramach Międzynarodowego Forum Transportu. Ponieważ liczba operacji w porównaniu z normalnymi okresami wzrosła i przekroczyłaby ustalone kontyngenty, należało zastąpić te umowy i zliberalizować rynek transportowy.Polska posiada z Ukrainą trzecią pod względem długości granicę lądową wynoszącą 535 km Umowa pozwoli zacieśnić stosunki w zakresie transportu drogowego naszych krajów, będzie także stanowić kolejny krok na drodze integracji handlowej z UE.Tekst zawiera również zapisy zwalniające ukraińskich kierowców z wymogu okazania międzynarodowego prawa jazdy. Jest to ważne usprawnienie administracyjne, ponieważ w wyniku okupacji części terytoriów nie mają oni możliwości jego uzyskania lub przedłużenia jego ważności.Dostrzegając istotne znaczenie dla utrzymania globalnych łańcuchów dostaw oraz wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada opierającego się rosyjskiej napaści, głosowałam za przyjęciem niniejszej umowy.
2022/11/10
Distortive foreign subsidies (A9-0135/2022 - Christophe Hansen)

Przez ostatnie lata subsydia zagraniczne zakłócają konkurencję i szkodzą równym warunkom działania na jednolitym rynku. Problem polega na tym, że o ile dotacje przyznawane przez państwa członkowskie są ściśle kontrolowane, o tyle te przyznawane przez rządy państw trzecich są obecnie niekontrolowane, co daje beneficjentom nieuczciwą przewagę przy nabywaniu przedsiębiorstw lub wygrywaniu przetargów publicznych w UE.Dlatego popieram wprowadzenie w życie nowych instrumentów, których celem będzie wyeliminowanie luki w przepisach regulujących funkcjonowanie jednolitego rynku, tworząc przy tym równe i sprawiedliwe warunki konkurencji na rynku wewnętrznym. Ważnym zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków dla dynamicznego rozwoju przemysłu europejskiego, przy jednoczesnym promowaniu sprawiedliwego i konkurencyjnego jednolitego rynku.Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, zagłosowałam za przyjęciem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny.
2022/11/10
Recognising the Russian Federation as a state sponsor of terrorism (RC-B9-0482/2022, B9-0482/2022, B9-0483/2022, B9-0485/2022, B9-0486/2022, B9-0487/2022)

Nie ma wątpliwości, że jeżeli jakikolwiek kraj zasługuje w dzisiejszych czasach na etykietę państwa sponsorującego terroryzm, to jest nim Rosja. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny przeciwko Ukrainie Rosja była sprawcą wielu bezprawnych czynów na arenie międzynarodowej, m.in. sponsorowania morderstw politycznych przeciwników, zbrodni na własnej ludności, masowych bombardowań w Syrii z użyciem amunicji kasetowej.Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosja dopuściła się licznych rzezi na ludności cywilnej w takich miastach jak Bucza, Irpień, Izium i Łyman. Prowadząc działania wojenne, stale narusza zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz jawnie i rażąco łamie międzynarodowe prawo humanitarne, dokonując umyślnych ataków na obiekty cywilne. Od października wojska rosyjskie przeprowadzają systematyczny ostrzał rakietowy wymierzony w infrastrukturę energetyczną, celowo skazując miliony ludzi na konieczność przetrwania zimy bez dostępu do prądu i ogrzewania.Federacja Rosyjska aktywnie wspiera Aleksandra Łukaszenkę i umożliwia mu represjonowanie opozycji oraz pacyfikacje protestów. We wspólnej specjalnej operacji białoruskich i rosyjskich tajnych służb, mającej na celu aresztowanie białoruskiego dziennikarza Romana Protasiewicza porwano cywilny samolot, co stanowi akt terroryzmu państwowego.Mając na uwadze powyższe głosowałam za przyjęciem rezolucji uznającej Federację Rosyjską za państwo sponsorujące terroryzm, podjętej w PE na wniosek naszej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
2022/11/23
Prevention, management and better care of diabetes in the EU on the occasion of World Diabetes Day (B9-0492/2022)

14 listopada obchodzono Światowy Dzień Cukrzycy oraz setną rocznicę odkrycia insuliny. Z tej okazji Parlament Europejski przyjął wspólny projekt rezolucji w sprawie zapobiegania, zarządzania i lepszego leczenia cukrzycy w Unii Europejskiej.Z chorobą cukrzycy zmaga się prawie 10% całej populacji UE, a w Polsce dotyka ona aż 1 na 4 obywateli powyżej 60 roku życia. Ponadto koszty cukrzycy ponoszone przez systemy opieki zdrowotnej państw członkowskich stanowią obecnie około 10% wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną w Unii Europejskiej. Dlatego popieram wspólny projekt rezolucji mający na celu poprawę współpracy i rozpowszechniania najlepszych praktyk wśród państw członkowskich w zakresie profilaktyki pierwotnej, wczesnej diagnozy, badań, zarządzania, koordynacji i monitorowania cukrzycy.Uważam, że choć kwestie opieki zdrowotnej należą przede wszystkim do kompetencji poszczególnych krajów członkowskich, to jednak istotne jest dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania chorobami i optymalizacji leczenia, opracowanie unijnej strategii dotyczącej przewlekłych chorób zakaźnych, a także dalsze finansowanie badań nad tą chorobą z programów ramowych UE.Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem wspólnej rezolucji dotyczącej zapobiegania, zarządzania i lepszego leczenia cukrzycy w UE z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.
2022/11/23
Action plan to boost long-distance and cross-border passenger rail (A9-0242/2022 - Annalisa Tardino)

Sprawozdanie odnosi się do planu opublikowanego przez Komisję Europejską w grudniu 2021 zatytułowanego „Plan działania na rzecz rozwoju dalekobieżnych i transgranicznych kolejowych przewozów pasażerskich”. Koncentruje się on na kluczowych wyzwaniach sektora kolejowego, takich jak interoperacyjność infrastruktury, dostępność taboru, podnoszenie kwalifikacji personelu, ustalanie cen za dostęp do torów kolejowych czy potrzeba zapewnienia równych warunków działania z innymi rodzajami transportu.Całkowicie popieram podniesienie jakości sieci połączeń kolejowych, w szczególności na obszarach wiejskich i górzystych oraz w strefach o mniejszej liczbie ludności. Dzięki poprawkom zgłoszonym przez grupę EKR sprawozdanie stało się bardziej konkretne, podkreśla istotną rolę kolei szybkobieżnych i potrzebę uzupełnienia brakujących połączeń oraz znaczenie kolei w poprawie łączności z państwami sąsiednimi, takimi jak kraje Partnerstwa Wschodniego, co jest istotne z perspektywy Polski.Zagłosowałam za powyższym projektem rezolucji, gdyż jestem przekonana, iż przyczynia się ona do stworzenia odpornej, niezawodnej i przyszłościowej sieci kolejowej.
2022/12/13
Digital divide: the social differences created by digitalisation (B9-0550/2022)

Sprawozdanie dotyczy bardzo wrażliwego tematu – ryzyka cyfrowego wykluczenia osób starszych i niepełnosprawnych. Jest odpowiedzią m.in. na petycję od obywatela UE skarżącego się na funkcjonowanie systemu bankowego, który utrudnia dostęp do danych i zasobów klientów. Banki coraz częściej rezygnują z używania korespondencji listownej i wymagają użycia telefonu do każdorazowego potwierdzenia transakcji przy pomocy karty kredytowej i uzyskania dostępu do własnego konta.Grupa EKR położyła silny nacisk w poprawkach na obowiązek zagwarantowania obywatelom możliwości korzystania ze swoich praw zgodnie z ich decyzją. Instytucje muszą pozwalać na korzystanie z usług zarówno online, jak i w sposób tradycyjny, offline. Warto zwrócić uwagę na dane, które wskazują, że zaledwie 56% obywateli UE posiada umiejętności cyfrowe, zaś cel na 2030 r. zakłada, iż takie umiejętności będzie posiadało 80% obywateli.Doceniam wszelkie korzyści, jakie płyną z procesu transformacji cyfrowej, ale musi się ona odbywać z należytą rozwagą, biorąc pod uwagę aktualne realia związane z kompetencjami cyfrowymi obywateli, nie dopuszczając do wykluczenia żadnego z nich. W głosowaniu poparłam rezolucję, ponieważ oddaje mój pogląd na temat sprawiedliwej cyfryzacji.
2022/12/13
30th Anniversary of the Single Market (B9-0004/2023)

W bieżącym roku przypada 30 rocznica utworzenia jednolitego rynku. W Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) z tej okazji przygotowaliśmy rezolucję, którą poparłam podczas głosowania na sesji plenarnej. Dzięki m.in. poprawkom grupy EKR jej tekst jest dość wyważony i przypomina o wkładzie jednolitego rynku będącego podstawą gospodarki UE oraz projektem na rzecz pokoju i stabilności na kontynencie europejskim. Została w niej zawarta priorytetowa dla nas kwestia – ukończenie tworzenia jednolitego rynku usług.Jednolity rynek to jeden z kluczowych elementów UE, stanowiący siłę napędową europejskiej integracji, wartość dodana dla wzrostu i konkurencyjności naszych przedsiębiorców. W kontekście ochrony konsumentów zgadzam się z postulatem, że produkty wprowadzane na jednolity rynek powinny nie tylko spełniać najwyższe normy dotyczące bezpieczeństwa, ale również być zgodne z najwyższymi normami produkcji.W kontekście mojej bieżącej pracy w komisji IMCO ważnym celem jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym, a także projektowanie produktów w taki sposób, by były trwalsze i poddawały się łatwej i bezpiecznej naprawie, oraz by konsumenci otrzymywali wiarygodne i jasne informacje na temat trwałości i możliwości naprawy, przy czym należy jednocześnie unikać nieproporcjonalnych obciążeń dla przedsiębiorców, w szczególności MŚP.
2023/01/18
The establishment of a tribunal on the crime of aggression against Ukraine (RC-B9-0063/2023, B9-0063/2023, B9-0064/2023, B9-0068/2023, B9-0069/2023, B9-0072/2023)

Zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stanowi brutalny akt naruszenia norm prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych. Okrucieństwa popełnione przez siły rosyjskie w Buczy, Irpieniu i wielu innych ukraińskich miastach wielokrotnie ujawniły nam brutalność nieuzasadnionej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Chociaż zbrodnia agresji stanowi najwyższą zbrodnię międzynarodową, zgodnie z określeniem Trybunału Norymberskiego, istnieje luka jurysdykcyjna w możliwości osądzenia sprawców zbrodni agresji na Ukrainę na szczeblu międzynarodowym. Z tego powodu Parlament Europejski przyjął na swojej ostatniej sesji rezolucję określającą warunki utworzenia „Specjalnego Trybunału do spraw Zbrodni agresji przeciwko Ukrainie”. Rezolucja ta nie tylko potępia Rosję i chce pociągnąć ją do odpowiedzialności, ale także zawiera w swoim tekście sformułowania dotyczące rosyjskich zbrodni spełniających prawną definicję ludobójstwa, napisane przez członków grupy EKR.Jestem przekonana, że powołanie Trybunału karnego ds. agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie byłoby bardzo wyraźnym sygnałem zarówno dla rosyjskiej opinii publicznej, jak i społeczności międzynarodowej, pokazującym, że prezydent Putin i całe rosyjskie kierownictwo mogą zostać skazani za zbrodnię agresji. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, zagłosowałam za przyjęciem rezolucji w sprawie ustanowienie Trybunału karnego ds. agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie.
2023/01/19
Transparency and targeting of political advertising (A9-0009/2023 - Sandro Gozi)

Zgadzam się, że użytkownicy powinni mieć prawo do uzyskania dodatkowych informacji na temat podmiotu, który zapłacił za reklamę, i czy jest ona związana z konkretnym procesem politycznym. Jest to szczególnie ważne w aktualnej sytuacji, w której Rosja lub inne państwa trzecie próbują ingerować w proces polityczny w UE i konkretnych państwach członkowskich.Niemniej sprawozdanie zawiera szereg rozwiązań, których rzeczywiste skutki nie zostały należycie przemyślane, na przykład wymóg rozpatrzenia powiadomień o reklamach politycznych rzekomo sprzecznych z przedmiotowym wnioskiem i innymi przepisami w ciągu 48 godzin. Będzie to zachęcało tzw. „farmy internetowych trolli” do flagowania reklam online swoich przeciwników politycznych i w konsekwencji do ich usuwania oraz da platformom internetowym jeszcze większą władzę w zakresie decydowania o tym, co jest reklamą polityczną, a co nie.Kolejnym zapisem, z którym nie mogę się zgodzić, jest zbyt krótki 3-miesięczny okres przejściowy. Moim zdaniem kwestią problematyczną jest również zbyt daleko idąca ingerencja i wprowadzenie bardzo restrykcyjnych ram prawnych, które niemal całkowicie zakazują targetowania w reklamach politycznych. Ostatnia zmiana oznacza w praktyce droższe i mniej skuteczne kampanie wyborcze.Biorąc pod uwagę powyższe rozwiązania zdecydowałam się wstrzymać od głosu.
2023/02/02
Preparation of the EU-Ukraine Summit (RC-B9-0092/2023, B9-0092/2023, B9-0093/2023, B9-0094/2023, B9-0095/2023, B9-0096/2023)

W piątek 3 lutego 2023 r. w Kijowie odbył się szczyt UE–Ukraina z udziałem Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Z tej okazji Parlament Europejski przygotował wspólny projekt rezolucji w sprawie przygotowań do szczytu UE–Ukraina, nad którym głosowano na minisesji w Brukseli, w czwartek 2 lutego. Treść rezolucji odzwierciedla stanowisko EKR w sprawie Ukrainy i Rosji: rezolucja ponownie wyraża niezachwiane poparcie dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i wzywa do natychmiastowego wycofania się wszystkich rosyjskich sił wojskowych z całego terytorium Ukrainy. Ponawia swój apel o zwiększenie pomocy finansowej i wojskowej dla Ukrainy i wzywa do szybkiego przygotowania i wdrożenia nowego pakietu zaostrzonych sankcji wobec Rosji. Dodatkowo w treści rezolucji ponowiono apel o powołanie specjalnego trybunału do spraw zbrodniczej agresji na Ukrainę, aby pociągnąć do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie agresji przeciwko Ukrainie przywódców politycznych i wojskowych Federacji Rosyjskiej. W związku z powyższymi argumentami głosowałam za przyjęciem rezolucji w sprawie przygotowań do szczytu UE–Ukraina.
2023/02/02
CO2 emission standards for cars and vans (A9-0150/2022 - Jan Huitema)

Jestem zdecydowanie przeciwna zapisom zawartym w sprawozdaniu na temat wzmocnienia norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dla nowych lekkich pojazdów użytkowych. Szczególnie podaję w wątpliwość stawianie sobie tak nierealistycznych celów, jak redukcja o 100% emisji CO2 dla nowych samochodów do 2035 roku. Sprawozdanie jest wyrazem dążenia do osiągnięcia pewnych celów za wszelką cenę, a w tym przypadku, zapłacą ją przede wszystkim konsumenci, szczególnie ci z biedniejszych krajów UE.Dążenia zawarte w regulacji są zupełnie oderwane od rzeczywistości – aktualnie brakuje surowców potrzebnych do przejścia na pojazdy elektryczne, a w związku z tym ceny tych aut będą utrzymywały się na wysokim poziomie, co jeszcze bardziej utrudni przeciętnym obywatelom zakup samochodu elektrycznego. Nie zgadzam się na doprowadzenie do sytuacji, w której posiadanie auta będzie przywilejem tylko wąskiej grupy najlepiej sytuowanych mieszkańców UE.Popieram wizję niskoemisyjnego transportu w UE, ale w mojej opinii jej realizacja musi się odbyć z poszanowaniem różnic w rozwoju tej technologii i infrastruktury we wszystkich państwach członkowskich i nie może być ona wprowadzana kosztem najbiedniejszych obywateli. W związku z tym zagłosowałam przeciwko przyjęciu niniejszej rezolucji.
2023/02/14
One year of Russia’s invasion and war of aggression against Ukraine (RC-B9-0123/2023, B9-0123/2023, B9-0126/2023, B9-0131/2023, B9-0132/2023, B9-0134/2023, B9-0139/2023)

24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął inwazję i wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie. Dziś mija rok terroru, przemocy, mordowania niewinnych obywateli i nielegalnej okupacji terytoriów ukraińskich, a naród ukraiński wciąż płaci krwią za obronę swojej wolności i niepodległości.W ciągu ostatniego roku ofiary ukraińskich wojsk sięgnęły co najmniej 100 000 osób a udokumentowane szkody w ukraińskiej infrastrukturze spowodowane inwazją Rosji oszacowano w grudniu 2022 roku na 137,8 mld dolarów.Dziś Ukraina nadal potrzebuje naszej pomocy, a kwestia wsparcia militarnego i finansowego jest pilniejsza niż kiedykolwiek! Dlatego Parlament Europejski przygotował rezolucję w sprawie roku rosyjskiej inwazji i wojny agresji przeciwko Ukrainie. Rezolucja uznaje niszczycielskie żniwo, jakie rosyjska wojna napastnicza przyniosła Ukrainie i społeczności międzynarodowej, oraz wzywa do podjęcia szeregu działań przez państwa członkowskie w celu utrzymania wsparcia dla Ukrainy. Obejmuje to solidne dostawy broni, wsparcie dla członkostwa Ukrainy w UE, zwiększenie sankcji na rosyjskie rynki energetyczne oraz wykorzystanie Międzynarodowego Trybunału Karnego do postawienia przed sądem rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Grupa EKR pozostaje najdłużej wspierającą Ukrainę grupą polityczną w Parlamencie Europejskim i podtrzymuje swoje stanowisko, że należy podjąć wszelkie wysiłki w celu wyzwolenia terytoriów ukraińskich i zapewnienia sprawiedliwego pokoju. Mając na uwadze powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem rezolucji.
2023/02/16
Energy performance of buildings (recast) (A9-0033/2023 - Ciarán Cuffe)

Budynki są, z perspektywy energetycznej, największym konsumentem energii w Europie, zużywają bowiem 40% energii i generują 36% emisji gazów cieplarnianych w UE. Dlatego poprawa charakterystyki energetycznej ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów unijnej polityki energetycznej i klimatycznej.Cele takie jak osiągnięcie efektywnych energetycznie i zdekarbonizowanych zasobów budowlanych do 2050 roku, stworzenie stabilnego środowiska inwestycyjnego oraz umożliwienie konsumentom i przedsiębiorstwom podejmowania świadomych decyzji dotyczących oszczędności energetycznych i finansowych mogą mieć zasadnicze znaczenie dla obywateli UE.Jednak w sprawozdaniu zmieniającym dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przedstawiono nierealistyczne cele, które spowodują obciążenie obywateli ogromnymi kosztami, szczególnie w czasach trudnego kryzysu gospodarczego w Europie.... Po pierwsze, stanowisko Parlamentu narzuca zakaz używania kotłów na paliwa kopalne w nowych budynkach oraz budynkach przechodzących gruntowne renowacje, czyniąc wyjątek jedynie dla systemów hybrydowych, co pokazuje, że tekst ten nie uwzględnia różnic pomiędzy krajami członkowskimi. Ponadto Parlament skraca terminy, podnosi cele i rozszerza obowiązki sprawozdawcze ponad główne zmiany zaproponowane już przez Komisję Europejską. Ten tekst stwarza ogromne i nierówne obciążenia przede wszystkim dla naszego kraju oraz budżetu domowego milionów Polaków.Dlatego, biorąc pod uwagę powyższe argumenty, głosowałam przeciwko sprawozdaniu zmieniającemu dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD).
2023/03/14
The further repressions against the people of Belarus, in particular the cases of Andrzej Poczobut and Ales Bialiatski (B9-0163/2023, RC-B9-0164/2023, B9-0164/2023, B9-0165/2023, B9-0166/2023, B9-0167/2023, B9-0168/2023)

Głosowałam za przyjęciem rezolucji w sprawie dalszych represji wobec obywateli białoruskich, zwłaszcza sprawy Andrzeja Poczobuta i Alesia Bialackiego ponieważ zdecydowanie potępiam działania reżimu Łukaszenki naruszające podstawowe prawa człowieka.Dziennikarze, blogerzy, biznesmeni, członkowie demokratycznej opozycji oraz pokojowo protestujący obywatele są przetrzymywani w więzieniach na Białorusi w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu, ponieważ nie bali się korzystać prawa do udziału w pokojowych zgromadzeniach, wyrażania swoich opinii i angażowania się w działalność polityczną.Na liście białoruskich więźniów politycznych prowadzonej przez Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” znajduje się aktualnie ponad 1450 osób, w tym laureat Nagrody im. Sacharowa i Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki.Ostatnie działania reżimu pokazują, że nie zamierza on zrezygnować ze swojej represyjnej polityki wobec własnych obywateli. 8 lutego 2023 r. Obwodowy Sąd w Grodnie uznał dziennikarza i członka Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta winnym nawoływania do działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe Republiki Białorusi oraz szerzenia wrogości etnicznej i skazał na osiem lat pozbawienia wolności.W związku z przytoczonymi faktami uważam, że Komisja Europejska powinna podjąć dalsze kroki wobec reżimu Łukaszenki oraz zainicjować dialog polityczny z przedstawicielami białoruskiej demokratycznej opozycji do czego wzywa niniejsza rezolucja.
2023/03/15
General Product Safety Regulation (A9-0191/2022 - Dita Charanzová)

Poparłam regulację w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Istotnie wzmacnia ona bezpieczeństwo konsumentów oraz dostosowuje przepisy prawne dotyczące, niezharmonizowanych produktów konsumenckich do obecnej sytuacji rynkowej, na którą wpływa postęp techniczny, rozwój nowych technologii oraz rozwijająca się sprzedaż online.Proponowane przepisy prawne mają na celu zapewnienie takiego samego poziomu bezpieczeństwa produktów na terenie całej UE. Wzmocnienie nadzoru rynku poprzez zapewnienie większej spójności systemu nadzoru rynku nad produktami zharmonizowanymi i niezharmonizowanymi zapewnią odpowiednie instrumenty dla organów nadzoru rynku pozwalające na właściwe reagowanie na negatywne zjawiska rynkowe.Atuty nowych przepisów to nie tylko stabilniejsze rozwiązania prawne dla przedsiębiorców, określenie przejrzystych obowiązków podmiotów gospodarczych odpowiedzialnych za obrót produktami. To również usprawnienie współpracy pomiędzy właściwymi podmiotami w zależności od roli pełnionej w obrocie produktem i miejsca w łańcuchu dostaw.Wszyscy jako konsumenci chcemy nabywać wyłącznie bezpieczne produkty, które nie stwarzają żadnego zagrożenia dla konsumentów. Nowe regulacje mają na celu zapewnienie mechanizmów, które pozwolą aby do obrotu trafiały tylko takie towary oraz by przeciwdziałano potencjalnym zagrożeniom.
2023/03/30
Revision of the EU Emissions Trading System (A9-0162/2022 - Peter Liese)

Głosowałam przeciwko końcowemu porozumieniu trójstronnemu w sprawie rewizji dyrektywy ustanawiającej system EU ETS. Rozszerzenie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami na nowe sektory, które zaplanowane jest na 2027 rok, może przynieść ze sobą negatywne skutki społeczne z uwagi na wzrost cen paliwa oraz opłat związanych z ogrzewaniem domów paliwami kopalnymi. Oczywiste jest, iż te zapisy uderzą najbardziej w kraje takie jak Polska, gdzie wciąż bardzo duża część społeczeństwa ogrzewa domy węglem lub gazem, a liczba samochodów elektrycznych w użyciu pozostaje niewielka.Do 2027 roku nie wszyscy będą mogli wymienić swoje ogrzewanie na pompę ciepła bądź fotowoltaikę, ponieważ nie każdego będzie na to stać. Spowoduje to dalsze koszty dla naszych obywateli, którzy już teraz borykają się z kryzysem energetycznym, wysokimi cenami surowców i inflacją. Odnoszę wrażenie, że nie wszyscy w Parlamencie Europejskim zdają sobie z tego sprawę i to niestety martwi mnie i moich rodaków.W moim przekonaniu brak jest uzasadnienia dla podnoszenia ambicji w zakresie redukcji emisji w sektorach objętych ETS - energetyka, ciepłownictwo, przemysł - do 62%. Działania idące w tym kierunku budzą we mnie ogromne zaniepokojenie i konieczność zaprotestowania.Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej argumenty, moim moralnym obowiązkiem było zagłosowanie przeciw.
2023/04/18
Deforestation Regulation (A9-0219/2022 - Christophe Hansen)

Lasy to zielone płuca świata. Przynoszą korzyść nie tylko w kwestiach zdrowotnych, klimatycznych czy środowiskowych, ale także pełnią ważną rolę w gospodarce. Jednak w niektórych częściach świata dochodzi do odwrócenia priorytetów i zamiast ratować lasy, by zachować bioróżnorodność, masowo się je wycina dla zwiększenia korzyści finansowych. ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że w latach 1990–2020 na całym świecie ubyło 420 mln hektarów lasów, co stanowi około 10 % pozostałych na świecie lasów. Obszar ten jest większy niż powierzchnia całej Unii Europejskiej. Dlatego nie możemy patrzeć obojętnie na to zjawisko i musimy chronić światowe lasy. Rozporządzenie, które poparłam, ma na celu zagwarantowanie konsumentom, że produkty, które kupują, nie pochodzą z terenów objętych wylesianiem.Choć niewątpliwie nowe prawo zwiększy obciążenia administracyjne, jednocześnie podniesie poziom ochrony rynku wewnętrznego UE przed zalewem tanich i wątpliwej jakości produktów rolnych, powstających często kosztem naszego środowiska, a także z wielką szkodą dla wszelkiej ludności rdzennej. Podniesie także standardy produkcji rolnej i pozyskiwanie drewna, szczególnie w krajach trzeciego świata, w których często dochodzi do wyzysku taniej siły roboczej. Najważniejsze jest jednak to, że realnie wpłynie na zahamowanie procesu degradacji lasów i masowego wylesiania w skali całego globu.
2023/04/19
Methane emissions reduction in the energy sector (A9-0162/2023 - Pascal Canfin, Jutta Paulus)

Z zadowoleniem przyjmuję raport Parlamentu, który zaostrza obowiązki dla importerów węgla i gazu z państw trzecich. W wielu miejscach poprawiono pierwotne propozycje Komisji, zwłaszcza jeśli chodzi o zapisy dotyczące węgla czy gazu, gdzie Parlament przyjął bardziej neutralne technologicznie podejście. Rozporządzenie w sprawie emisji metanu z sektora energetycznego w wersji przedstawionej przez Komisję Europejską nakładało nieproporcjonalnie wysokie i kosztowne obowiązki redukcji emisji na sektor gazowy oraz węglowy w Unii Europejskiej.Jednocześnie, co należy podkreślić, Komisja Europejska nie zaproponowała wystarczająco ambitnych zapisów dla importerów paliw kopalnych - węgla i gazu do Europy. W konsekwencji propozycja Komisji oznaczałaby koniec wydobycia europejskich surowców, przede wszystkim węgla, przy jednoczesnym imporcie węgla z państw trzecich, które wydobywają surowce bez poszanowania prawa ochrony środowiska czy praw pracowniczych.Dlatego to kompromis ostatecznie wypracowany przez Parlament Europejski, który chroni między innymi polskie kopalnie, został przeze mnie poparty.
2023/05/09
Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence – EU accession: institutions and public administration of the Union (A9-0169/2023 - Łukasz Kohut, Arba Kokalari)

Każda przemoc powinna być zawsze zwalczana. W głosowaniu nad ratyfikacją konwencji stambulskiej przez UE zdecydowałam się wstrzymać od głosu z dwóch powodów.Po pierwsze uważam, że decyzja o przystąpieniu do tej konwencji powinna być podejmowana przez kraje członkowskie. Unia Europejska nie powinna zmuszać państw do ratyfikacji, bo w wielu przypadkach narusza ona ich własne konstytucje.Po drugie – wpisanie w treść konwencji ideologicznych haseł, jak ochrona osób LGBT, szeroko wykracza poza cel dokumentu. W dodatku w preambule stwierdzono, że konwencja stambulska opiera się na teorii płci, zgodnie z którą przemoc wobec kobiet może zostać wyeliminowana, jeśli usunie się społecznie skonstruowane role mężczyzny i kobiety, a przy tym sugeruje się, że przemoc nie jest problemem przestępczym, a społecznym.Nie da się zmierzyć dotychczasowego wpływu konwencji na kwestie przemocy wobec kobiet. Należy więc pamiętać, że sam dokument nie jest w stanie ochronić kobiety ani wyeliminować przemocy, natomiast każdy kraj ma narzędzia i zasoby, aby ją zwalczać.
2023/05/10
Empowering consumers for the green transition (A9-0099/2023 - Biljana Borzan)

Głosowałam za przyjęciem sprawozdania w sprawie wzmocnienia pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej, gdyż zdecydowanie popieram umożliwienie konsumentom podejmowania świadomych decyzji o zakupie i wyeliminowanie praktyki „greenwashingu”, która wprowadza ich w błąd.Przejawia się ona zazwyczaj w wywoływaniu u osoby nabywającej produkt wrażenia efektu „eko” jedynie w celu sprzedaży towaru, usługi albo tworzenia pozytywnego PR firmy. Przy czym towar ten czy usługa niekoniecznie będą przyjazne dla środowiska, a sama firma może udawać „zieloną”.Tekst regulacji uważam za zrównoważony i prokonsumencki. Nowe przepisy gwarantują kupującym rzetelne informacje o produkcie oparte na wiarygodnych źródłach, kończąc tym samym z pseudoekologicznym marketingiem.
2023/05/11
Act in Support of Ammunition Production (C9-0161/2023)

Poparłam projekt rozporządzenia o wspieraniu produkcji amunicji, ponieważ odpowiada on na pilne potrzeby zgłaszane przez państwa członkowskie. 500 mln euro ma pomóc w uzupełnieniu zapasów i zwiększeniu produkcji amunicji. Unia Europejska nie może dłużej czekać, jeśli chce zaradzić obecnemu brakowi amunicji i pocisków, których regularne dostawy są absolutnie kluczowe dla Ukrainy. Leży to w interesie państw członkowskich, ponieważ wojna na Ukrainie jest wojną o przyszłość całej Europy. Jest to także szansa dla producentów broni, w tym polskiego przemysłu zbrojeniowego. Projekt wprowadza nowe instrumenty, mające na celu wspieranie przedsiębiorstw w dostępie do finansowania zarówno publicznego, jak i prywatnego, co przyśpieszy inwestycje i docelowo ich zdolności produkcyjne.
2023/06/01
Breaches of the Rule of law and fundamental rights in Hungary and frozen EU funds (B9-0257/2023)

Głosowałam przeciwko rezolucji dotyczącej odebrania Węgrom prezydencji w Radzie UE, ponieważ Parlament Europejski nie ma żadnych uprawnień w przedmiotowej sprawie. Podstawą praworządności jest funkcjonowanie zgodne z procedurami. Komisja Europejska musi przestrzegać przepisów proceduralnych określonych w rozporządzeniu. Natomiast zgodnie z artykułem 8 rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie ogólnej warunkowości służącej ochronie budżetu Unii Komisja Europejska ma obowiązek jedynie informować Parlament Europejski o wszelkich proponowanych, przyjętych lub zniesionych środkach. Rozporządzenie o warunkowości budżetowej jest obejściem przepisów traktatowych. Organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja wyłącznie państw członkowskich, a wymuszanie i stosowanie szantażu finansowego przez instytucje unijne jest niedopuszczalne.
2023/06/01
Foreign interference in all democratic processes in the European Union, including disinformation (A9-0187/2023 - Sandra Kalniete)

Sprawozdanie „Obce ingerencje we wszystkie procesy demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym dezinformacja” jest kompleksową odpowiedzią na pilne wyzwania, przed jakimi stoi społeczeństwo informacyjne narażone na zewnętrzne ataki. Wspomaga budowanie odporności wspólnoty europejskiej, która jest fundamentalna z punktu widzenia ochrony procesów demokratycznych przed obcą ingerencją.W tekście podkreślono ataki hybrydowe przeprowadzone przez Białoruś jesienią 2021 roku na Polskę, Litwę i Łotwę, które przybierały również formę rozpowszechniania dezinformacji poprzez polaryzację społeczeństw UE oraz podważanie europejskich wartości i praw podstawowych.Sprawozdanie zawiera wprawdzie zapisy dotyczące zaniepokojenia sytuacją LGBTIQ+ w Polsce czy ogólne uwagi na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, jednakże zdecydowałam, że środki zaradcze wobec destabilizacji za pomocą ingerencji w środowisko informacyjne, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie, są ważniejsze z perspektywy naszego bezpieczeństwa. Wobec tego zagłosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2023/06/01
European Union Drugs Agency (A9-0289/2022 - Isabel Santos)

Porozumienie polityczne pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą przewiduje bardzo istotną zmianę mającą na celu wzmocnienie uprawnień nowej Agencji UE ds. Narkotyków. Nielegalne substancje psychoaktywne to poważny problem, który dotyka miliony ludzi w UE i na świecie. Mamy coraz więcej ofiar śmiertelnych wśród narkomanów. Problem jest bardzo złożony, ponieważ dotyczy nie tylko zdrowia, ale także bezpieczeństwa i ładu państwowego.Dostępność substancji takich jak kokaina, ale także i innych środków odurzających, jest wysoka. Ta sytuacja wymaga skutecznych i natychmiastowych działań na szczeblu unijnym. Dzięki rozszerzonym uprawnieniom Agencja UE ds. Narkotyków odegra nową rolę w walce z przestępczością narkotykową. Agencja będzie posiadała między innymi uprawnienia do wydawania ostrzeżeń w przypadku pojawienia się na rynku szczególnie niebezpiecznych substancji, a także prawo do monitorowania i reagowania na jednoczesne zażywanie różnych narkotyków. Ponadto w jej kompetencjach będzie leżało opracowywanie ocen zagrożeń związanych z niedozwolonymi środkami odurzającymi, które mają negatywny wpływ na zdrowie publiczne, bezpieczeństwo i ochronę.Dlatego też poparłam propozycję przekształcenia obecnego Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w pełnoprawną agencję UE o wzmocnionych uprawnieniach umożliwiających intensywniejszą wymianę dobrych praktyk między państwami członkowskimi i współpracę na rzecz zwalczania produkcji i konsumpcji narkotyków. Troska o zdrowiei bezpieczeństwo obywateli UE jest i zawsze będzie moim priorytetem.
2023/06/13
Competition policy - annual report 2022 (A9-0183/2023 - René Repasi)

Polityka konkurencji - sprawozdanie roczne za 2022 r. zawiera kilka słusznych i pro rynkowych postulatów, między innymi wyraża niepokój pogłębiającą się fragmentacją rynku wewnętrznego, odrzuca także tezę że złagodzenie unijnej polityki konkurencji sprzyjałoby ożywieniu gospodarczemu.Nie mogłam jednak poprzeć go w głosowaniu, ponieważ równocześnie przedstawia poglądy sprzeczne ze wspomnianymi wcześniej postulatami. Bez konkretnego planu wydatkowania wzywa do dalszego bezrefleksyjnego apelu o nowe środki na kolejne inicjatywy, szczególnie podkreślając wartość proponowanego Europejskiego Funduszu Suwerenności, pomimo że nie odbyła się jeszcze dokładna analiza oceny funkcjonowania poprzedniego funduszu - Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności.Środki publiczne mogą stymulować wzrost konkurencyjności na rynku, ale tylko pod warunkiem, że są one wydatkowane efektywnie, zgodnie z przygotowaną wcześniej strategią opartą na rzetelnych analizach i realnych potrzebach. Tymczasem sprawozdanie wzywa tylko do większych wydatków, co może doprowadzić jedynie do nieskoordynowanych i nieefektywnych działań oraz podniesienia deficytu publicznego.Ponadto w tekście znajduje się odniesienie do wyroku TSUE w sprawie Sped-Pro, w którym de facto przyznaje się Komisji Europejskiej prawo osądzania stopnia praworządności w poszczególnych państwach członkowskich. Na takie sformułowania nie mogę się godzić, dlatego zagłosowałam przeciwko sprawozdaniu.
2023/06/13
Ensuring food security and the long-term resilience of EU agriculture (A9-0185/2023 - Marlene Mortler)

Pandemia COVID-19, susze, anomalie pogodowe, aż w końcu bezprawna rosyjska napaść na Ukrainę uwidoczniły problemy strukturalne w europejskim sektorze rolnym i stanowią poważne zagrożenie dla rynków rolnych państw członkowskich, zwłaszcza tych, które są geograficznie najbliższe terytoriom, na których trwa wojna.Budowanie bezpieczeństwa żywnościowego powinno być kluczową strategią dla Europy, gdyż brak stabilnej i odpornej gospodarki rolnej prowadzi do kryzysu społeczno-gospodarczego. Projekt rezolucji zakłada produkcję żywności, która będzie przystępna cenowo dla obywateli, a także zwraca uwagę na fakt, by europejska polityka wobec sektora rolniczego nie osłabiała rentowności gospodarstw, by klimatyczne postulaty nie stały wyżej niż produkcja żywności. Podkreśla się, by zachęcać młodych ludzi, w tym także kobiety, do podjęcia pracy w rolnictwie, by inwestować w ich rozwój, edukację i przedsiębiorczość, ale także by zapewnić im takie środki za wykonywanie tego zawodu, by mogli mieć godne życie. Powyższe postulaty sprawiły, że zdecydowałam się poprzeć ten projekt rezolucji.
2023/06/14
European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act (EDIRPA) (A9-0161/2023 - Michael Gahler, Zdzisław Krasnodębski)

Bezpieczeństwo naszych obywateli to sprawa, której nie da się wycenić, my w Polsce rozumiemy to doskonale, ponieważ znajdujemy się na wschodniej flance NATO. Dlatego bez wahania poparłam przyjęcie aktu na rzecz wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego przez wspólne zamówienia. Jego głównym celem jest finansowanie współpracy państw należących do Unii Europejskiej, która będzie prowadzić do wspólnych zamówień. W instrumencie przewidziano przeznaczenie 300 mln euro do dnia 31 grudnia 2025 r. na takie wydatki jak ekspertyzy prawne i techniczne, tłumaczenia oraz analizy produktów.Ważne znaczenie ma uwzględnienie w instrumencie Ukrainy i Mołdawii. Wynegocjowane zapisy umożliwią ściślejszą współprace z tymi państwami w dziedzinie wspólnych zamówień. Będzie to korzystne dla ich i naszego bezpieczeństwa, ale także dla naszego europejskiego przemysłu obronnego, gdyż państwa te w przyszłości będą zwracać się z zamówieniami do naszych europejskich producentów.Tylko poprzez posiadanie własnego silnego przemysłu zbrojeniowego i dobrej kooperacji państw członkowskich w zakresie militarnym, będziemy w stanie skutecznie odstraszać Rosję od dalszej agresji.
2023/09/12
Renewable Energy Directive (A9-0208/2022 - Markus Pieper)

Głównym celem dyrektywy w sprawie energii ze źródeł odnawialnych jest przyczynienie się do osiągnięcia ogólnych ambicji Europejskiego Zielonego Ładu i zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Unii do 2030 r.Pomimo zawarcia w niej niektórych dobrych rozwiązań, jak na przykład dotyczących uproszczenia i przyspieszenia procesu wydawania pozwoleń na inwestycje OZE, które pozwolą na przyspieszenie rozwoju tego sektora i tym samym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z elektrowni konwencjonalnych, nie mogłam jej poprzeć w głosowaniu. Uważam, że tak znaczne zwiększenie wskaźników OZE będzie skutkowało nadmiernymi obciążeniami transformacyjnymi dla społeczeństwa oraz ryzykiem pogłębienia problemu ubóstwa energetycznego w krótkiej perspektywie czasowej.Kryzys wywołany pandemią COVID-19 oraz wojna w Ukrainie spowodowały znaczne zawirowania na światowych rynkach surowców i moim zdaniem powinniśmy to uwzględnić w naszej polityce energetycznej. Tymczasem regulacja stawia jeszcze bardziej ambitne cele, które pewne grupy polityczne próbują przeforsować, nie zważając na cenę. Zapłacić ją będą musieli niestety zwykli obywatele, w szczególności ci mieszkający w mniej zamożnych państwach członkowskich. Na takie rozwiązania nie mogłam się zgodzić.
2023/09/12
Geographical indication protection for craft and industrial products (A9-0049/2023 - Marion Walsmann)

Rezolucja dotycząca ochrony oznaczeń geograficznych w odniesieniu do produktów rzemieślniczych i przemysłowych to ważny krok prowadzący do wzmocnienia pozycji wyrobów i rzemiosł wpisujących się w tożsamość lokalnej społeczności. Często to właśnie konkretne produkty rozsławiają dany region, sprawiają, że staje się on bardziej atrakcyjny, oraz wpisują się nierzadko w jego historię i świadczą o jego charakterze. Dzięki tej ustawie producenci będą mogli poświadczać związek między jakością a pochodzeniem geograficznym, chroniąc specyficzne lokalne umiejętności i tradycje. To także pomoże konsumentom rozpoznać autentyczność produktów i ochroni ich przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Ponadto nowe praktyki spowodują korzystny wpływ na wzmocnienie pozycji lokalnych przedsiębiorstw, a co za tym idzie, może stworzyć nowe miejsca pracy dla miejscowej społeczności. W związku z powyższym zdecydowałam się poprzeć to rozporządzenie.
2023/09/12
Amending the proposed mechanism to resolve legal and administrative obstacles in a cross-border context (A9-0252/2023 - Sandro Gozi)

Transgraniczne przeszkody prawne często wynikają z różnic w systemach prawnych, sprzecznych przepisów oraz kwestii jurysdykcyjnych państw członkowskich i państw trzecich. Dlatego też naszym zadaniem jest uczynienie wszystkiego, aby harmonizować ramy prawne ponad granicami. Wiem, że jest to trudne i złożone zadanie, które wymaga innowacyjnych i elastycznych rozwiązań. Jednak głęboko wierzę, że stać nas na to.Pierwsza propozycja z 2018 r w sprawie regulacji ustanawiającej „Europejski Mechanizm Transgraniczny” budziła wiele kontrowersji i zastrzeżeń dotyczących zbyt inwazyjnych i restrykcyjnych zapisów tejże regulacji, która dążyła do narzucenia zcentralizowanych norm prawnych, ze szkodą dla prawa i praktyk krajowych w kontekście współpracy transgranicznej. Wykluczony został całkowicie aspekt dobrowolności.Fundamentalna różnica w nowej propozycji tej regulacji polega na uczynieniu jej w większości dobrowolnej w stosowaniu i absolutnie bez żadnej szkody dla poszczególnych norm prawnych w państwach członkowskich, jak i w ramach obecnych lub przyszłych umów międzynarodowych. Dlatego też zdecydowałam się poprzeć przedstawione rozwiązanie.
2023/09/14
Economic coercion by third countries (A9-0246/2022 - Bernd Lange)

Ostateczny kształt rozporządzenia jest dla mnie bardzo satysfakcjonujący, ponieważ objął on ustaleniami sposób podejmowania decyzji. Komisja będzie miała uprawnienia wykonawcze w zakresie środków zaradczych po przeprowadzeniu konsultacji z państwami członkowskimi. Z zadowoleniem przyjmuję, że w sprawozdaniu znalazł się inny bardzo ważny zapis dotyczący roli Rady w procesie decyzyjnym na etapie ustalania przymusu, o który grupa EKR, jako jedyna w Parlamencie Europejskim, zabiegała od samego początku prac nad rozporządzeniem. Dla Polski ważnym aspektem jest również jak najszerszy zakres ewentualnych środków zaradczych, które udało się wynegocjować. Pozwolą one zabezpieczyć interesy UE i krajów członkowskich. Podjęte działania wyeliminują lukę prawną, która do tej pory istniała w prawodawstwie unijnym. Część krajów członkowskich była przeciwna ustanowieniu takiego instrumentu z uwagi na obawy przed działaniami retaliacyjnymi ze strony krajów trzecich. Polska, wraz z grupą krajów popierających to rozporządzenie, już w toku negocjacji podkreślała, że ustanowienie instrumentu z możliwie najszerszym zakresem ewentualnych środków do nałożenia (aneks I) pozwoli we właściwy sposób zabezpieczyć interesy UE i krajów członkowskich. Celem instrumentu jest odstraszenie krajów trzecich, a nie potęgowanie napięć w stosunkach handlowych.
2023/10/03
European Media Freedom Act (A9-0264/2023 - Sabine Verheyen)

W głosowaniu nad europejskim aktem o wolności mediów wyraziłam stanowczy sprzeciw wobec przyjęcia proponowanego przez Komisję Europejską tekstu. Wszelkie projektowane regulacje muszą być w pełni zgodne z podstawą prawną, a więc z art. 114 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Istnieją poważne wątpliwości co do zgodności zaproponowanego rozporządzenia z tym artykułem. Brak uwzględnienia zaleceń Służb Prawnych Rady UE oraz nieprzekonujące uzasadnienia dla kluczowych elementów regulacji budzą moje obawy. Krytycznie oceniam niejasności w przepisach dotyczących mediów publicznych, usług innych niż audiowizualne i kontroli koncentracji na rynku medialnym. W szczególności brakuje uzasadnienia, jak te środki przyczynią się do poprawy funkcjonowania jednolitego rynku.Dodatkowo należy podkreślić, że proponowane przepisy naruszają kompetencje państw członkowskich w prowadzeniu polityki medialnej. Polityka medialna w różnych krajach jest różna, co wynika z krajowych tradycji i specyfiki rynku. Takie różnice odzwierciedlają tradycję i specyfikę każdego państwa członkowskiego i nie powinny być same w sobie uważane za ograniczenie wolności mediów ani za zagrożenie dla integralności rynku wewnętrznego.
2023/10/03
Establishing the Ukraine Facility (A9-0286/2023 - Michael Gahler, Eider Gardiazabal Rubial)

Wstrzymałam się od głosu w głosowaniu nad sprawozdaniem dotyczącym ustanowienia Instrumentu na rzecz Ukrainy, mimo iż zasadniczo wspieram zarówno ideę jego wprowadzenia, jak i propozycję Komisji w tym zakresie, choć ubolewam, że równolegle z Instrumentem na rzecz Ukrainy nie zapewniono dodatkowych środków na potrzeby państw frontowych. Jestem świadoma konieczności pomocy Ukrainie, także w jej stopniowej integracji z UE, dlatego popieram ustanowienie Instrumentu, mimo wątpliwości dotyczących kosztów i sposobu jego finansowania, które najprawdopodobniej doprowadzą do znacznego wzrostu wspólnego długu UE.Sprzeciwiam się jednak mnożeniu szczegółowych wymogów dla Ukrainy w obszarze „zielonym”, ponieważ są one praktycznie niewykonalne w ogarniętym wojną kraju. Uważam natomiast, że należy akcentować potrzebę jasnych zasad w obszarze zwalczania korupcji, która jest ogromnym problemem dla Ukrainy i podkopuje jej międzynarodowy wizerunek.Popierając szybkie wprowadzenie Instrumentu, sprzeciwiam się jednak zawartym w ostatecznym tekście sprawozdania poprawkom zastępującym decyzje wykonawcze Rady poprzez akty delegowane KE, gdyż ograniczają one rolę państw członkowskich UE. W mojej opinii kraje członkowskie powinny mieć istotny wpływ na zawartość programów wsparcia Ukrainy i ich realizację. Z tego powodu wstrzymałam się od głosu podczas sesji plenarnej.
2023/10/17
Fisheries control (A9-0016/2021 - Clara Aguilera)

Sprzeciwiam się uzgodnionemu tekstowi przede wszystkim z uwagi na to, iż wdrożenie zaproponowanych przepisów w zakresie wyposażania statków rybackich o długości całkowitej poniżej 12 metrów (stanowiących około 2/3 całej polskiej floty rybackiej) w systemy elektronicznego monitorowania ruchu (VMS) i elektronicznego raportowania działalności połowowej będzie stanowić olbrzymie przedsięwzięcie techniczne i finansowe, a w efekcie będzie prowadzić do powstania nadmiernych obciążeń administracyjnych.Ponadto zgodnie z uzgodnionym tekstem wprowadza się zasady identyfikowalności również w odniesieniu do produktów przetworzonych, co jest niewykonalne. Nowe przepisy dotyczące identyfikowalności stanowią ogromne obciążenie administracyjne, a jednocześnie nie wnoszą nic w zakresie bezpieczeństwa żywności.Chociaż rozumiem potrzebę zmiany unijnego systemu kontroli rybołówstwa w celu jego uproszczenia i ujednolicenia, to wypracowana wersja projektu rozporządzenia zmieniającego różne rozporządzenia w odniesieniu do kontroli rybołówstwa nie do końca realizuje ten cel. Opracowana wersja rozporządzenia nie w pełni odpowiada moim oczekiwaniom w tej sprawie. Dlatego, biorąc po uwagę przedstawione powyżej zastrzeżenia oraz obawy, zagłosowałam przeciw.
2023/10/17
System of own resources of the European Union (A9-0295/2023 - José Manuel Fernandes, Valérie Hayer)

Zagłosowałam przeciwko parlamentarnemu sprawozdaniu o systemie zasobów własnych Unii Europejskiej. Mimo że rozumiem potrzebę poszukiwania nowych źródeł dochodów dla budżetu UE, to nie zgadzam się z tym, aby przedkładać tempo prac nad jakość przepisów i późniejsze skutki finansowe dla państw członkowskich. Każda propozycja powinna być poprzedzona dogłębną i szczegółową analizą.Zdecydowanie sprzeciwiam się utworzeniu zasobu własnego opartego na wpływach z ETS. Krytycznie oceniam propozycję KE zwiększenia stawki poboru z 25% do 30%. Środki te powinny pozostać w budżetach krajowych, gdzie służą realizacji polityki klimatycznej, w tym inwestycjom w gospodarkę niskoemisyjną. Podkreślam, że system finansowania budżetu UE powinien być prosty i transparentny i nie wprowadzać elementów, które w nadmierny sposób obciążają państwa mniej zamożne.Sceptycznie oceniam propozycję utworzenia „statystycznego” zasobu własnego związanego z nadwyżką operacyjną brutto przedsiębiorstw. Nie stanowiłby on nowych, „świeżych” środków dla budżetu UE i byłby de facto kolejną wpłatą dokonywaną z budżetu krajowego.Dlatego też sprzeciwiam się obecnemu podejściu Parlamentu Europejskiego do poszukiwania nowych źródeł dochodów, które jest podejściem maksymalistycznym i bezkrytycznym.
2023/11/09
Implementation of the principle of the primacy of EU law (A9-0341/2023 - Yana Toom, Cyrus Engerer)

Projekt przygotowanego raportu został oparty na następujących podstawach. Po pierwsze, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma mieć wyłączne uprawnienie do interpretowania zasady pierwszeństwa prawa UE. Natomiast nie bierze się pod uwagę uprawnień sądów konstytucyjnych państw członkowskich do określenia granic kompetencji UE. Ponadto w projekcie raportu mocno krytykuje się sądy konstytucyjne niektórych państw członkowskich, z uwagi na fakt, że nie zawsze w pełni uznają one prymat prawa UE oraz wiodącą rolę TSUE. Według projektu raportu konieczne jest zachowanie skuteczności i jednolitości prawa UE oraz dbanie o autorytet TSUE. Projekt sprawozdania wzywa Komisję Europejską do monitorowania orzeczeń sądów krajowych w odniesieniu do pierwszeństwa prawa UE oraz wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego na mocy art. 258 TFUE w odpowiedzi na wyroki krajowych trybunałów konstytucyjnych kwestionujących tę zasadę. Wreszcie, projekt sprawozdania wyraźnie zabiega o to, aby zasada pierwszeństwa prawa UE została zapisana w traktatach.Z powyższych powodów nie popieram projektu sprawozdania i głosowałam przeciw. Stoję na stanowisku, iż sądy konstytucyjne państw członkowskich powinny być w stanie określić granice kompetencji UE zgodnie z ich wewnętrznymi ustaleniami konstytucyjnymi.
2023/11/21
Proposals of the European Parliament for the amendment of the Treaties (A9-0337/2023 - Guy Verhofstadt, Sven Simon, Gabriele Bischoff, Daniel Freund, Helmut Scholz)

Głosowałam przeciwko sprawozdaniu w sprawie zmiany traktatów, ponieważ uważam, że zmiany te są zamachem na suwerenność państw członkowskich oraz na demokratyczny charakter Unii Europejskiej. Sprawozdanie postuluje rewolucyjne zmiany, które skierowane są ku przekształceniu UE w scentralizowane superpaństwo, sterowane przez elitę polityczną bez demokratycznej kontroli.Realizacja zaproponowanych rozwiązań spowoduje całkowitą restrukturyzację instytucji UE, przenosząc masowo kompetencje państw członkowskich na poziom unijny, co oznacza w praktyce odebranie suwerenności narodom. Zaproponowane zmiany nie tylko dotykają mechanizmów decyzyjnych, lecz także noszą znamiona ideologiczne, co może prowadzić do marginalizacji mniejszych państw członkowskich, sprowadzając je do pozycji regionów. Trwałe ignorowanie ich stanowiska to oczywiste ryzyko dezintegracji UE, które nie leży w interesie żadnego członka Unii Europejskiej.Propozycja wzmocnienia sankcji wobec państw niezgadzających się z unijną polityką nie mają nic wspólnego z zasadami demokracji. Nie możemy akceptować narzucania decyzji Brukseli mimo sprzeciwu większości obywateli. W obliczu geopolitycznych wyzwań, to nie jest właściwy moment na rewizję traktatów, szczególnie że skutkiem tych propozycji będzie osłabienie naszych więzi transatlantyckich i podważenie pozycji NATO. Jest to szczególnie niebezpieczne w kontekście trwającej wojny w Europie.
2023/11/22
Framework for ensuring a secure and sustainable supply of critical raw materials (A9-0260/2023 - Nicola Beer)

Głosowałam za przyjęciem porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie rozporządzenia ustanawiającego Akt o surowcach krytycznych. Popieram główne założenie wynegocjowanego projektu rozporządzenia mające na celu zwiększenie unijnego wydobycia surowców i dywersyfikację dostaw surowców krytycznych w UE oraz zapewnienie niezależności Unii od importu surowców krytycznych i strategicznych z państw trzecich, w szczególności z Chin.Surowce krytyczne i strategiczne (obecnie podzielone na 2 listy) są niezbędne do udanej transformacji ekologicznej i cyfrowej, gdyż wykorzystywane są do produkcji m.in. akumulatorów, półprzewodników, pojazdów elektrycznych i nawozów.Rozporządzenie przewiduje cele, do osiągnięcia na poziomie unijnym, dotyczące rocznego wydobycia własnego surowców w Unii, ich przetwórstwa oraz rafinacji i recyklingu surowców. Ponadto dokument ustanawia również cel dywersyfikacji dostaw, aby zapewnić, by w przyszłości Unia nie była zależna w 100% od dostaw danego surowca z jednego kraju trzeciego.Rozporządzenie jest ważne z punktu widzenia Polski, która jest dużym producentem miedzi – surowca o znaczeniu strategicznym niezbędnym do produkcji kabli i półprzewodników oraz głównym producentem niezbędnego do produkcji stali węgla koksowego w Unii.
2023/12/12
EU-US relations (A9-0372/2023 - Tonino Picula)

Głosowałam za przyjęciem sprawozdania dotyczącego stosunków między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. W pełni podzielam stanowisko, które uznaje Stany Zjednoczone za najważniejszego strategicznego sojusznika Europy, zwłaszcza w świetle wspólnych wyzwań, takich jak wsparcie dla Ukrainy, izolacja Rosji, współpraca z NATO, odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony Chin, a także zwalczanie terroryzmu na szczeblu międzynarodowym.Polska jest liderem wschodniej flanki Unii Europejskiej i NATO, dlatego z pełnym przekonaniem popieram działania mające na celu niesienie wszechstronnej pomocy Ukrainie oraz wspieranie procesu jej reform i odbudowy. Dążenie Ukrainy do przystąpienia do UE i NATO stanowi kluczowy element naszego strategicznego interesu, wspierającego długoterminową stabilność i pokój w Europie.Współpraca transatlantycka powinna obejmować również nowe obszary, takie jak zagrożenia hybrydowe, cybernetyczne, zmiany klimatyczne oraz bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej. Jako grupa EKR, jesteśmy orędownikami dalszego zacieśnienia współpracy transatlantyckiej, a sprawozdanie trafnie oddaje nasze stanowisko.
2023/12/13
Implementation of the Treaty provisions on EU citizenship (A9-0436/2023 - Maite Pagazaurtundúa)

Głosowałam przeciwko sprawozdaniu Parlamentu Europejskiego w sprawie wdrożenia postanowień Traktatu dotyczących obywatelstwa Unii Europejskiej. Uważam, że zgodnie z obowiązującymi traktatami Unii Europejskiej obywatelstwo UE jest ściśle związane z obywatelstwem państwa członkowskiego i od niego uzależnione. W moim przekonaniu nie ma innego sposobu na uzyskanie obywatelstwa UE niż uzyskanie obywatelstwa państwa członkowskiego, którego przyznawanie jest wyłączną kompetencją każdego państwa członkowskiego.Nie ma najmniejszej potrzeby zmiany traktatów i pozbawiania państw członkowskich ich wyłącznych kompetencji w zakresie przyznawania obywatelstwa krajowego. Istniejące zasady są charakterystyczne dla każdego państwa członkowskiego i uwzględniają jego tradycje i porządek konstytucyjny. Przyznanie obywatelstwa UE obywatelom państw trzecich bez uzyskania przez nich obywatelstwa państwa członkowskiego byłoby sprzeczne z obecnym porządkiem traktatowym.
2024/01/17
Extending the list of EU crimes to hate speech and hate crime (A9-0377/2023 - Maite Pagazaurtundúa)

Głosowałam przeciwko rezolucji w sprawie rozszerzenia unijnego wykazu przestępstw o nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści. Sprawozdanie to, związane z inicjatywą rozszerzenia listy tzw. europrzestępstw, wzbudziło moje zastrzeżenia głównie z powodu ingerencji w prawo pierwotne UE dotyczące współpracy sądowej w sprawach karnych, która zgodnie z obowiązującymi traktatami wymaga jednomyślności w Radzie i zgody Parlamentu Europejskiego.Sprawozdanie zakłada dodanie mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści do unijnego wykazu przestępstw. Wyrażam wątpliwości dotyczące braku wiążącej definicji mowy nienawiści, który mógłby prowadzić do niejasności i potencjalnych nadużyć. Ponadto propozycja mogłaby naruszać zasadę subsydiarności i może oznaczać w praktyce zrzeczenie się przez państwa członkowskie prawa do formułowania w przyszłości granic wolności wypowiedzi w drodze ustawy zgodnie z ich krajowym systemem prawnym, co grozi naruszeniem przepisów konstytucyjnych i tradycji prawnych danego państwa.Uważam, że proponowane rozszerzenie listy europrzestępstw niesie ze sobą poważne ryzyko naruszenia fundamentalnych praw i wolności, zwłaszcza wolności słowa i prawa do informacji. Głosowanie przeciwko sprawozdaniu miało na celu obronę tych wartości oraz ochronę suwerenności państw członkowskich.
2024/01/18
Automated data exchange for police cooperation (“Prüm II”) (A9-0200/2023 - Paulo Rangel)

Głosowałam za przyjęciem rozporządzenia w sprawie aktualizacji przepisów UE dotyczących zautomatyzowania wymiany danych na potrzeby współpracy policyjnej. Celem rozporządzenia jest ustanowienie ram wymiany informacji między organami odpowiedzialnymi za zapobieganie przestępczości, wykrywanie przestępstw i prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach karnych (Prüm II).Walka z przestępczością jest naszą wspólną sprawą i odpowiedzialnością, dlatego popieram główne założenie wynegocjowanego projektu rozporządzenia mające na celu zacieśnienie współpracy transgranicznej, szczególnie w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości transgranicznej, przez ułatwienie wymiany informacji między właściwymi organami ścigania państw członkowskich, przy pełnym poszanowaniu praw podstawowych osób fizycznych, w tym prawa do poszanowania życia prywatnego, oraz prawa do ochrony danych osobowych. Nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo obywateli europejskich poprzez umożliwienie organom ścigania przeglądania krajowych baz danych innych państw członkowskich w odniesieniu do danych dotyczących DNA, odcisków palców i danych rejestracyjnych pojazdów. Jeżeli poszukiwanie w bazach się powiedzie, organy mogą zwrócić się o odpowiednie dane do swoich zagranicznych odpowiedników. Ponadto rozporządzenie rozszerza kategorie danych, w przypadku których może mieć miejsce zautomatyzowana wymiana. Po wejściu w życie zaktualizowanej ustawy organy policyjne będą mogły również korzystać z systemu Prüm, aby wyszukiwać wizerunki twarzy i informacje z rejestru karnego.Nowe przepisy wzmocnią wymianę informacji między państwami członkowskimi oraz zapewnią policji ulepszone narzędzia do zwalczania przestępczości.
2024/02/08
Nature restoration (A9-0220/2023 - César Luena)

Głosowałam przeciw przyjęciu rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, ponieważ uważam, że jego cele zostały postawione w sposób nierealistyczny oraz nieprzystosowany do warunków krajowych. Propozycje zakładające odtworzenie do 2030 r. co najmniej 20 % obszarów lądowych i 20 % obszarów morskich, a do 2050 r. wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy wydają się być niezwykle kosztowne, zwłaszcza bez określenia źródeł finansowania.Dodatkowo, brak uwzględnienia aspektów społecznych oraz ekonomicznych w procesie realizacji celów budzi moje poważne obawy. Przepisy mogą prowadzić do znaczących ograniczeń dla sektora rolniczego i gospodarczego, a także naruszać własność prywatną. Ponadto, cele odbudowy przyrodniczej mogą być szczególnie trudne do osiągnięcia na terenach uprawnych, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla rolników.W mojej ocenie, rozporządzenie generuje ogromne i niewykonalne obowiązki dla państw członkowskich, nieprzystosowane do ich realiów oraz zbyt mało elastyczne, by uwzględnić różnorodność sytuacji ekologicznych i społecznych w poszczególnych krajach.
2024/02/27
Definition of criminal offences and penalties for the violation of Union restrictive measures (A9-0235/2023 - Sophia in 't Veld)

Poparłam sprawozdanie Parlamentu Europejskiego w sprawie definicji przestępstw związanych z naruszeniem unijnych środków ograniczających oraz kar za takie przestępstwa. Uważam, że unijne środki ograniczające (sankcje) są dla Unii Europejskiej jednym z podstawowych narzędzi propagowania celów wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Skala środków ograniczających przyjętych przez UE wobec Rosji i Białorusi w odpowiedzi na rozpoczętą wojnę uwidoczniły potrzebę skoordynowanego i efektywnego wdrażania tych środków, a co za tym idzie - skutecznego systemu kar.Nowe przepisy ułatwią prowadzenie dochodzeń i ściganie naruszeń we wszystkich państwach członkowskich w ten sam sposób. Ustanawiają one również ten sam poziom kar we wszystkich państwach członkowskich. Zamykają istniejące luki prawne oraz zwiększają efekt odstraszający przeciwdziałający naruszaniu sankcji UE. Nowe regulacje zawierać będą także listę przestępstw związanych z naruszaniem i obchodzeniem sankcji UE, takich jak niezamrożenie aktywów, naruszanie zakazów podróżowania i embarga na broń, świadczenie zakazanych lub ograniczonych usług gospodarczych i finansowych, przekazywanie środków stronie trzeciej lub dostarczanie fałszywych informacji w celu ukrycia środków, które powinny zostać zamrożone.
2024/03/12
Artificial Intelligence Act (A9-0188/2023 - Brando Benifei, Dragoş Tudorache)

Poparłam przyjęcie aktu w sprawie sztucznej inteligencji z uwagi na jego kluczowe zalety i konieczność reagowania na wyzwania związane z dynamicznie rozwijającą się technologią. Jest to istotne, ponieważ sztuczna inteligencja szybko zmienia naszą rzeczywistość, a regulacje są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa, prywatności i ochrony praw konsumentów.Akt uwzględnia również regulację dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, i równoważy stworzenie nowych obowiązków dla firm innowacyjnych zachowaniem swobody prowadzenia badań i testów. Dzięki niemu na rynek trafią bezpieczne produkty i usługi wykorzystujące SI, a małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskają ułatwienia, by móc konkurować z globalnymi gigantami technologicznymi.Akt stanowi istotny krok w kierunku transparentnego i odpowiedzialnego wykorzystania SI. Jestem szczególnie zadowolona z uwzględnienia w nim piaskownic regulacyjnych, które umożliwią testowanie systemów SI przez określony czas w kontrolowanych warunkach, a następnie dostosowanie do obowiązującego prawa. Jest to rozwiązanie, które zaproponowałam już w 2020 roku w poprawkach do rezolucji w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa produktów na jednolitym rynku.Jednocześnie uważam, że musimy bardzo uważnie obserwować wpływ aktu na rozwój tej technologii w Unii Europejskiej i rzetelnie oceniać oddziaływanie na wzrost ekonomiczny oraz pomnażanie dobrobytu jej mieszkańców. Ostatecznie to innowacje napędzają rozwój, a nie same regulacje.
2024/03/13
Asylum and migration management (A9-0152/2023 - Tomas Tobé)

Zagłosowałam przeciwko rozporządzeniu w sprawie zarządzania azylem i migracją oraz całemu pakietowi migracyjnemu. Ten pakiet to nic innego jak recepta na jeszcze większy kryzys migracyjny oraz zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.Przede wszystkim mechanizm przymusowej relokacji nie tylko narusza podstawowe prawa człowieka, ale także ogranicza suwerenność państw członkowskich i zmusza je do płacenia 20 tysięcy euro za każdego nieprzyjętego migranta. Wprowadzenie takiego rozwiązania mogłoby zachęcić większą liczbę migrantów zarobkowych do podejmowania ryzykownych prób nielegalnego przekraczania granic UE, co z kolei mogłoby prowadzić do wzrostu liczby tragedii na Morzu Śródziemnym.Ponadto brak jasnego przepisu umożliwiającego zwolnienie Polski z mechanizmu przymusowej relokacji pomimo szczególnej sytuacji, w jakiej się znajduje, jest nie do zaakceptowania. Polska jako państwo frontowe przyjęła dużą liczbę uchodźców z Ukrainy i potrzebuje pewności co do swojej polityki migracyjnej, pewności popartej konkretnym zapisem prawnym.Nie możemy uzależniać tej kwestii od decyzji Komisji Europejskiej, która wielokrotnie zawiodła nasze zaufanie. Prowadzenie takiej polityki migracyjnej, która nie uwzględnia realnych potrzeb i sytuacji poszczególnych państw, jest nieodpowiedzialne i zagraża bezpieczeństwu naszych obywateli.
2024/04/10
European Disability Card and European Parking Card for persons with disabilities for third country nationals legally residing in a Member State (A9-0059/2024 - Antonius Manders, Alice Kuhnke)

Osoby niepełnosprawne mierzą się w przestrzeni publicznej z wieloma utrudnieniami związanymi między innymi z barierami architektonicznymi i urbanistycznymi. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością oraz europejska kartą parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami są odpowiedzią na te trudności, dlatego głosowałam za ich przyjęciem. Są to dokumenty, na które długo czekały środowiska osób z niepełnosprawnościami. Głównym celem dyrektywy jest poprawienie mobilności i dostępności, tak żeby osoby z niepełnosprawnościami, które jadą do innego państwa członkowskiego, podczas pobytu krótkoterminowego trwającego do trzech miesięcy, mogły korzystać z rozwiązań, z których korzysta dane państwo członkowskie. Jest to instrument otwierające Europę na osoby z niepełnosprawnościami i jednocześnie urzeczywistniający zobowiązanie UE do zapewnienia swobodnego przemieszczania się wszystkim Europejczykom.
2024/04/24