BETA

14 Written explanations of Jarosław DUDA

Programme for the Union's action in the field of health for the period 2021-2027 (“EU4Health Programme”) (A9-0196/2020 - Cristian-Silviu Buşoi)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie ustanowienia Programu działań Unii w dziedzinie zdrowia na lata 2021–2027 oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 282/2014.Cieszę się, że budżet programu został zwiększony. Podobnie jak sprawozdawca uważam, że poza kwestiami związanymi z pandemią COVID-19 program powinien obejmować szereg działań dotyczących promocji zdrowego stylu życia oraz inwestowania we wczesną diagnostykę i badania przesiewowe w celu poprawienia profilaktyki i wykrywania chorób na jak najwcześniejszym etapie.Popieram uwzględnienie w sprawozdaniu zagadnienia zdrowia psychicznego. Szacuje się, że w Unii Europejskiej koszty obniżenia produktywności spowodowanego depresją wynoszą ponad 70 miliardów euro rocznie. Mimo to 3 na 4 osoby cierpiące na depresję nie uzyskują adekwatnego wsparcia. Jest to palący problem, któremu w programie powinna zostać poświęcona należna uwaga.
2020/11/13
Tackling homelessness rates in the European Union (B9-0363/2020)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie zajęcia się poziomem bezdomności w UE, ponieważ jest to dobry i kompleksowy dokument.Popieram wniosek do Komisji Europejskiej o zaproponowanie unijnych ram dla krajowych strategii na rzecz przeciwdziałania bezdomności oraz potrzebę współpracy międzyresortowej i międzyrządowej przy opracowywaniu i wdrażaniu takich strategii. Uważam za niezbędne włączenie organizacji działających na rzecz walki z bezdomnością oraz innych zainteresowanych stron do wszelkich prac na wszystkich szczeblach.W obecnej sytuacji, kiedy bezdomni są jedną z grup społeczeństwa najbardziej narażonych na zdrowotne oraz gospodarcze skutki pandemii COVID-19, dobra i efektywna strategia jest niezbędna. Dlatego uważam, że wymiana najlepszych praktyk, zapobieganie, wczesna interwencja oraz wzrost roli lokalnych i regionalnych służb zabezpieczenia społecznego przyczyni się do wprowadzenia zdecydowanych planów działania oraz wdrożenia innowacyjnych podejść, a co za tym idzie konsekwentnego zmniejszania liczby bezdomnych osób.Dziękuję za uwagę
2020/11/23
EU Association Agreement with Ukraine (A9-0219/2020 - Michael Gahler)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania dotyczącego układu o stowarzyszeniu z Ukrainą, ponieważ uważam, że to bardzo dobry i kompleksowy dokument.Cieszę się, że w sprawozdaniu podkreślono znaczenie bezprecedensowych pakietów pomocowych przyznanych Ukrainie przez Unię Europejską, a w szczególności długoterminowej pożyczki w wysokości 1,2 mld euro udzielonej na bardzo korzystnych warunkach. Liczę, że wypłata 600 mln euro z tytułu pierwszej transzy tej pomocy zostanie należycie wykorzystana na wdrożenie kompleksowych środków ochrony socjalnej, a tym samym przyczyni się do łagodzenia skutków kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19Ponadto popieram zawarte w sprawozdaniu wezwanie do poprawy stanu systemu ochrony zdrowia publicznego, zwłaszcza w zakresie zwalczania korupcji i kumoterstwa. Uważam, że tylko przejrzyste procedury zakupu sprzętu medycznego, a także szczepionek przeciw COVID-19 pozwolą uniknąć nieproporcjonalnie wysokich cen podczas panującej pandemii.
2021/02/10
Chemical residues in the Baltic Sea based on petitions 1328/2019 and 0406/2020 under Rule 227(2) (B9-0224/2021)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji na temat pozostałości substancji chemicznych w Morzu Bałtyckim. Jako członek Komisji Petycji cieszę się, że niejednokrotnie efektem składanych przez obywateli petycji jest rezolucja całego Parlamentu Europejskiego, jak miało to miejsce w tym przypadku. Jak wynika z tekstu dokumentu, co najmniej 50 tys. ton tej broni konwencjonalnej i chemicznej zawierającej substancje niebezpieczne zostało zatopionych w Morzu Bałtyckim od zakończenia II wojny światowej. To wstrząsająca liczba. Zgadzam się całkowicie z autorami rezolucji, że konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań mających na celu zbadanie dokładnych lokalizacji skażonych obszarów, zaproponowanie przyjaznych dla środowiska i opłacalnych rozwiązań mających na celu oczyszczanie zanieczyszczeń, a także prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej na temat potencjalnych zagrożeń zdrowotnych i ekonomicznych.
2021/04/26
Macro-financial assistance to Ukraine(C9-0028/2022)

Głosowałem za przyznaniem pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, ponieważ uważam, że jest to działanie niezbędne dla wsparcia stabilizacji finansowej i politycznej w tym kraju. Polska od wielu lat jest nieodmiennie rzecznikiem Partnerstwa Wschodniego, w tym postępującego zbliżenia pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Dotychczasowe osiągnięcia, a zwłaszcza układ stowarzyszeniowy, pokazują, że Ukraina jest poważnym, stabilnym partnerem, zdeterminowanym do przeprowadzenia reform, zgodnie ze standardami europejskimi.Działania Rosji spowodowały poważne napięcia geopolityczne, spadek zaufania międzynarodowych inwestorów, a w konsekwencji odpływ kapitału zagranicznego, spadek wartości hrywny w stosunku do dolara i bezprecedensową inflację. W tej sytuacji jesteśmy zobowiązani do zapewnienia wsparcia naszemu partnerowi, Ukrainie. Wsparcie takie jest zarówno wyrazem solidarności – jednej z podstawowych zasad, na których opiera się Unia Europejska – jak i koniecznym działaniem na rzecz stabilności w Europie.
2022/02/16
Towards equal rights for persons with disabilities (A9-0284/2022 - Anne-Sophie Pelletier)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania o dążeniu do równouprawnienia osób z niepełnosprawnościami ponieważ uważam, że to dobry, rzeczowy i kompleksowy dokument. Szczególnie ważnym jest dla mnie zamieszczenie artykułów poświęconych powszechnemu wprowadzeniu Europejskiej Karty Osoby z Niepełnosprawnością.Jako przedstawiciel komisji PETI w europejskich ramach wdrażania Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami, cieszę się, że komisarz Dalli wyszła naprzeciw oczekiwaniom obywateli i ogłosiła utworzenie karty do końca 2023 r.Powszechne wprowadzenie karty, umożliwiającej wzajemne uznawanie statusu osób z niepełnoprawnościami i tym samym umożliwienie im dostępu do już istniejących i funkcjonujących udogodnień w całej Europie, może zdecydowanie zmienić sytuację w zakresie mobilności, dostępu do nauki, zatrudnienia i dóbr kultury milionów osób z niepełnosprawnościami.
2022/12/13
Standards of quality and safety for substances of human origin intended for human application (A9-0250/2023 - Nathalie Colin-Oesterlé)

Szanowni Państwo, we wtorek Parlament zatwierdził nowe środki mające na celu lepszą ochronę dawców, jak i osób leczonych substancjami pochodzenia ludzkiego. Przyjęte środki mają zastosowanie do substancji takich jak krew i jej składniki (czerwone/białe krwinki, osocze), tkanki i komórki – wykorzystywanych do transfuzji, terapii, przeszczepów lub rozrodów wspomaganych medycznie.Głosowałem za tym, by zapewnić UE własne, niezależne dostawy tych substancji i za przygotowaniem unijnego wykazu krytycznych substancji pochodzenia ludzkiego oraz ustanowienia „krajowych planów awaryjnych i ciągłości dostaw”.Dziękuję sprawozdawczyni za kompleksowe i bardzo dobre sprawozdanie. Uważam jedynie, nie ma nic złego w rekompensatach, które zachęcają do dawstwa. Szczególnie w czasach, gdy terapie oparte na osoczu stają się normą cyklu leczenia onkologicznego.
2023/09/12
Guidelines for the employment policies of the Member States (A9-0241/2023 - Dragoş Pîslaru)

Głosowałem za przyjęciem dokumentu w sprawie wytycznych dotyczących polityki zatrudnienia państw członkowskich. Podzielam opinię, że wytyczne powinny nadal odnosić się do realiów po pandemii COVID-19, aby utrzymać elementy związane ze sprawiedliwością w kontekście zielonej transformacji, aby uwzględniać niedawne inicjatywy polityczne oraz elementy polityki mające szczególne znaczenie w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cieszę się jednocześnie, że wniosek na 2023 r. dąży do odzwierciedlenia nowych głównych celów krajowych i Unii Europejskiej dotyczących miejsc pracy, umiejętności i ograniczania ubóstwa oraz najnowszych inicjatyw.Uważam, że instrument wytycznych dotyczących polityki zatrudnienia pełni niezwykle ważną rolę w semestrze europejskim, zwracając uwagę na kluczowe aspekty w dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynkach pracy w poszczególnych państwach członkowskich.
2023/09/13
Harmonising the rights of autistic persons (B9-0390/2023)

Głosowałem za harmonizacją praw osób z autyzmem, ponieważ jestem zaniepokojony trudnościami, jakie osoby autystyczne napotykają w procesie udokumentowania swojego stanu w innych państwach członkowskich. Należy przy tym pamiętać, że krajowe karty osoby z niepełnosprawnością nie są uznawane we wszystkich krajach UE, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację osób z autyzmem. W konsekwencji te osoby często nie mogą korzystać z preferencyjnego traktowania, np. w formie pomocy osobistej, bezpłatnego lub priorytetowego dostępu do obiektów kulturalnych, obniżonych opłat za wstęp, preferencyjnego parkowania itp. Niepokoi mnie także fakt, że prawie dwadzieścia lat po przyjęciu przez Parlament Europejski Karty Praw Osób z Autyzmem dzieci i dorośli w państwach członkowskich wciąż miesiącami czy wręcz latami czekają na prawidłową diagnostykę autyzmu, przez co nie mają w tym okresie dostępu do wysokiej jakości terapii. Liczę, że szybko uda nam się zmienić ten stan rzeczy.
2023/10/04
Standardised dimensions for carry-on luggage (B9-0391/2023)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie znormalizowanych wymiarów bagażu podręcznego, ponieważ jestem zdania, że to słuszny krok w kierunku poprawy jakości usług lotniczych w Unii Europejskiej. Temat skomplikowanej polityki bagażowej linii lotniczych jest często poruszany w petycjach składanych do Parlamentu Europejskiego. Jako członek Komisji odpowiedzialnej za ich rozpatrywanie uważam, że jednym z głównych celów działalności administracji europejskiej jest reagowanie na potrzeby i postulaty europejskich obywateli. Dlatego popieram wezwanie Komisji Europejskiej do przygotowania konkretnej propozycji zmierzającej do ujednolicenia przepisów dotyczących bagażu podręcznego, zwłaszcza kiedy Trybunał Sprawiedliwości UE wydał już orzeczenie w tej kwestii. Naturalnym wydaje się więc uwzględnienie tego orzeczenia podczas przeglądu rozporządzenia w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie Wspólnoty.
2023/10/04
Establishing the Ukraine Facility (A9-0286/2023 - Michael Gahler, Eider Gardiazabal Rubial)

Głosowałem za mandatem Parlamentu do dalszych negocjacji dot. instrumentu na rzecz Ukrainy.50 mld euro na lata 2024–2027 to solidne wsparcie. Te pieniądze wzmocnią demokrację, wesprą modernizację infrastruktury, przyczynią się do realizacji planowanych w Ukrainie reform, wzmocnią instytucje społeczeństwa obywatelskiego, ale przede wszystkim pomogą walczyć ze skutkami wojny.Od dłuższego czasu rozmawiamy o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej. Dzisiejszą pomoc traktuję jako kolejny dowód na to, że Unia w swojej deklaracji o chęci przyjęcia Ukrainy do wspólnoty pozostaje integralna.
2023/10/17
2022 Report on Montenegro (A9-0277/2023 - Tonino Picula)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie postępów Czarnogóry w 2022 r., ponieważ uważam, że to dobry i kompleksowy dokument. Cieszę się, że w sprawozdaniu doceniony został fakt długoletniego zaangażowania Czarnogóry na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej. Gratuluję rządowi Czarnogóry pełnego dostosowania się do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym do wszystkich sankcji przyjętych w następstwie rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.Chciałbym jednocześnie wyrazić zaniepokojenie utrzymującą się dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami oraz niespójnością między przepisami krajowymi a Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że obecnie trwająca reforma systemu orzekania o niepełnosprawności przyczyni się do zwiększenia udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym.
2023/10/18
Reducing inequalities and promoting social inclusion in times of crisis for children and their families (A9-0360/2023 - Sandra Pereira)

Szanowni Państwo! Głosowałem za przyjęciem sprawozdania, ponieważ uważam, że dzieci są najważniejszym bogactwem Europy. Jeśli chcemy budować społeczeństwo włączające, zaangażowane, solidarne, musimy zainwestować w ich dobrostan.Zapewnienie dzieciom dobrych warunków rozwoju, zdrowego odżywiania, równego dostępu do opieki, edukacji, usług zdrowotnych jest absolutną koniecznością. W 2022 roku co czwarte dziecko było zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym! To szokujący wskaźnik, który powinien skłonić zarówno Unię Europejską jak i władze wszelkich szczebli do niezwłocznego podjęcia działań.Złe warunki życia, dyskryminacja, izolacja, przemoc mogą wyrządzić nieodwracalne szkody i zaważyć na całym życiu. Dzieci, które dorastają w ubóstwie, często mają trudności w szkole, a później w uzyskaniu satysfakcjonującej pracy i pozycji społecznej. Ich zdrowie psychiczne i fizyczne jest zagrożone, dodatkowo mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.Dzieci dotknięte niepełnosprawnością wciąż napotykają na bariery w dostępie do opieki, przedszkoli i szkól, różnego rodzaju aktywności, w których mogą uczestniczyć razem z innymi dziećmi i rozwijać swoje talenty i umiejętności.Ponadto obserwujemy pogarszający się stan zdrowia psychicznego dzieci. Uważam, że jeżeli dziś nie uznamy zapobiegania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu dzieci za priorytet Unii Europejskiej, jeśli nie zainwestujemy w opiekę zdrowotną, edukację, właściwe żywienie i ogólny dobrostan dzieci, to nie mamy szans na rozwój społeczny i gospodarczy Europy. Dlatego apeluję o podjęcie strategicznych działań na rzecz dzieci.
2023/11/21
Implementation of the Erasmus+ programme 2021-2027 (A9-0413/2023 - Milan Zver)

Szanowni Państwo! Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie wdrażania programu Erasmus+ na lata 2021–2027, ponieważ uważam, że to dobry i kompleksowy dokument.Cieszę się, że w celu przygotowania sprawozdania sprawozdawca prowadził dialog z szeroką grupą zainteresowanych stron, tak aby końcowy dokument był bezstronny i rzetelny. Uważam, że dzięki zlokalizowaniu wyzwań, takich jak zmniejszenie biurokracji, uproszczenie zasad udziału czy zwiększenie elastyczności, Erasmus plus stanie się bardziej dostępny i włączający.Erasmus + to jeden z najbardziej popularnych programów europejskich, który stał się już swoistą marką. Jak podkreślono w sprawozdaniu, popyt na uczestnictwo w nim jest wciąż znacznie większy niż podaż. Jestem zadowolony, że tak się dzieje, i mam nadzieję, że sprawozdanie, które zostało przyjęte podczas tej sesji plenarnej, przyczyni się do ciągłego ulepszania programu oraz zwiększania jego zakresu.
2024/01/16