BETA

61 Written explanations of Patryk JAKI

Agreement on the withdrawal of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland from the European Union and the European Atomic Energy Community (A9-0004/2020 - Guy Verhofstadt)

Wystąpienie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z UE jest smutnym wydarzeniem w historii Europy. Trzeba jednak uszanować ten wybór i dla dobra nas wszystkich podjąć starania o to, aby to wydarzenie nie niosło za sobą negatywnych konsekwencji ekonomicznych. Musimy też jako Wspólnota zatrzymać się choć na chwilę po to, żeby wyciągnąć wnioski z tego, co się stało. Musimy mieć do siebie wzajemnie więcej szacunku, szacunku do państw, które tworzą Unię Europejską. Polska pokłada wielkie nadzieje w tym projekcie – miała je wtedy, kiedy wchodziła do UE, i ma je dzisiaj. Liczymy na to, że każdy z nas jako równoprawny członek będzie mógł w niej dalej się rozwijać.
2020/01/29
Objection pursuant to Rule 111(3): Classification, labelling and packaging of substances and mixtures - titanium dioxide (B9-0071/2020)

Komisja Europejska nie udowodniła jednoznacznie, że ta substancja w postaci aerozolu jest rakotwórcza dla ludzi. Podjęcie daleko idących środków wymaga oparcia na faktach.
2020/01/30
Common charger for mobile radio equipment (RC-B9-0070/2020, B9-0070/2020, B9-0072/2020, B9-0074/2020, B9-0075/2020, B9-0076/2020, B9-0085/2020)

Uniwersalna ładowarka do przenośnych urządzeń radiowych powinna być inicjatywą ponad podziałami. UE powinna być właśnie od tego, aby ułatwiać funkcjonowanie i wdrażanie nowoczesnych technologii. Na pierwszym miejscu należy stawiać konsumenta, niezależnie od tego, w jakim kraju mieszka i pracuje.
2020/01/30
Gender pay gap (B9-0069/2020, B9-0073/2020, B9-0083/2020, B9-0084/2020)

W Polsce różnica w wynagrodzeniach mężczyzn i kobiet jest niższa od średniej UE. Jednakże wprowadzenie jednolitych rozwiązań (nawet tych polskich) dla wszystkich nie ma szans na sukces, gdyż każde państwo posiada odrębne przepisy prawa pracy. Warto zwracać uwagę na ten problem i zmniejszać różnice, ale należy także pamiętać o wolności gospodarczej, która nie powinna być ograniczana.
2020/01/30
Conclusion of the EU-Viet Nam Free Trade Agreement (A9-0003/2020 - Geert Bourgeois)

Warto przypomnieć, że negocjacje w sprawie umów rozpoczęły się w czerwcu 2012 r. i trwały do grudnia 2016 r. ECR uważa, że umowa o wolnym handlu między UE a Wietnamem jest najbardziej kompleksową umową tego rodzaju, jaką UE zawarła kiedykolwiek z krajem o średnim dochodzie.Unia Europejska musi być przede wszystkim związkiem opartym na gospodarce, potrzebujemy dobrych porozumień z krajami azjatyckimi.
2020/02/12
Objection pursuant to Rule 111: Union list of projects of common interest (B9-0091/2020)

Bardzo cieszę się, że większość posłów do Parlamentu Europejskiego głosowała przeciw, dzięki czemu wygrał zdrowy rozsądek. Musimy opierać się na realnych założeniach i zrównoważonym rozwoju. Gaz jest niezbędnym paliwem dla Europy. Udało się obronić ważne dla Polski i regionu inwestycje Baltic Pipe oraz instalację LNG w Porcie Gdańskim.Warto przypomnieć, że Komisja Europejska zdecydowanie broni tej listy i przekonuje, że w nadchodzących latach gaz będzie musiał odgrywać rolę przejściową, szczególnie w celu zagwarantowania bezpiecznych dostaw. Bezpieczeństwo energetyczne w Unii Europejskiej musi dzisiaj opierać się na energetyce konwencjonalnej.
2020/02/12
An EU strategy to put an end to female genital mutilation around the world (B9-0090/2020, B9-0092/2020)

Kraje rozwinięte powinny czuć się odpowiedzialne za to, co dzieje się w krajach słabiej rozwiniętych. Jako Unia Europejska mamy swoją rolę do odegrania w kwestii ochrony praw człowieka. Mam nadzieję, że ta pomoc będzie realna, a nie ideologiczna. Szanuję zaangażowanie posłanki Assity Kanko z ECR za jej osobisty udział w tej sprawie i mocno wierzę, że pomoc UE realnie przyczyni się do rozwiązania tego problemu.
2020/02/12
Automated decision-making processes: Ensuring consumer protection, and free movement of goods and services (B9-0094/2020)

Technologia ma przede wszystkim służyć człowiekowi. Sztuczna inteligencja wiąże się z osiąganiem celów, które niedawno nie były możliwe do realizacji. Pomaga nam już dzisiaj na każdym kroku, ale też coraz częściej można zaobserwować nawet w życiu codziennym wiele zagrożeń.Konsument nie ma szans w starciu ze sztuczną inteligencją, która może analizować nasze dane zebrane już dzisiaj praktycznie z całego naszego życia. Natomiast nasze dzieci przez to, że mają od urodzenia dostęp do urządzeń połączonych z internetem w zasadzie będą miały „zapisane” całe życie w chmurze. Dostęp do takich danych może wiązać się z dużymi nadużyciami i jeśli nie będziemy w żaden sposób nadzorować zautomatyzowanych procesów podejmowania decyzji poprzez manipulację, jakaś korporacja będzie mogła mieć zbyt duży wpływ na konsumentów, nawet wbrew ich wiedzy, woli i interesowi.
2020/02/12
The illegal trade in companion animals in the EU (B9-0088/2020)

Należy zatrzymać nielegalny handel zwierzętami domowymi w UE. Przede wszystkim ze względu na zdrowie i życie zwierząt. Zakupywanie zwierząt z nielegalnych hodowli, które nie znajdują się pod jakąkolwiek kontrolą, ma ciągle miejsce. Ciągle mimo bardzo rozwiniętej edukacji i w wielu krajach UE bardzo zaostrzonych przepisów dotyczących znęcania się nad zwierzętami mamy do czynienia z krzywdzeniem zwierząt domowych. Jednym z elementów, który jest istotny w walce z patologią w tym zakresie, jest kontrola handlu.
2020/02/12
False and Authentic Documents Online (FADO) system (A9-0022/2019 - Roberta Metsola)

Fałszowanie dokumentów jest często pierwszym etapem tworzenia zorganizowanej przestępczości na terenie UE, takiej jak pranie brudnych pieniędzy, działalność terrorystyczna, inne nowoczesne odmiany działalności przestępczej, również mafijnej.FADO to ruch w bardzo dobrym kierunku. Pozwoli stworzyć wspólny system, ujednolicić wiedzę i doświadczenie, aby walczyć z tego typu praktykami. Dobrze, że systemem FADO będzie kierować Frontex. Ta organizacja ma bardzo pozytywne doświadczenia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo całej UE. Cieszę się, że w tej kwestii Parlament Europejski był prawie jednomyślny.
2020/02/13
The EU priorities for the 64th session of the UN Commission on the Status of Women (B9-0093/2020, B9-0095/2020)

Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia dyskryminuje mniejsze grupy polityczne i odbiera grupie ECR prawo do reprezentowania wyborców na corocznej konferencji Komisji ds. Statusu Kobiet w Nowym Jorku.Martwi nas to, że Unię Europejską nie będą reprezentowały przedstawicielki konserwatywnego nurtu. Odebranie głosu i dyktat jednej opcji nie mogą być zaakceptowane tym bardziej, że będzie to zakrzywiać obraz Europy.ECR zaproponował własną rezolucję, która była kompromisowa.
2020/02/13
Specific measures to mobilise investments in the health care systems of the Member States and in other sectors of their economies in response to the COVID-19 outbreak (Coronavirus Response Investment Initiative)

. – To rozporządzenie jest dobrym ruchem, gdyż dzięki niemu jeszcze w 2020 r. przeznaczamy 37 mld euro ze środków polityki spójności na lata 2014–2020 na walkę z koronawirusem i jego skutkami społeczno-gospodarczymi w oparciu o specjalne i przyspieszone procedury.Istotnym elementem jest pozostawienie zaliczki, którą otrzymały państwa członkowskie od Komisji Europejskiej, a musiałyby ją zwrócić. To kwota w skali całej Unii Europejskiej, mowa tu o 8 mld euro, w tym dla Polski to ok. 1,1 mld euro. Te środki mają być przeznaczone na współfinansowanie projektów rządowych realizowanych w odpowiedzi na obecny kryzys.Dzięki temu rozporządzeniu państwa będą mogły przeznaczać środki z polityki spójności na wsparcie sektora ochrony zdrowia i ratowanie firm, które mogą nie przetrwać obecnego już kryzysu. W mojej opinii ważnym rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości finansowania kapitału obrotowego dla MŚP w formie grantu.Powołanie specjalnej grupy zadaniowej w celu koordynacji działań to ważna inicjatywa, jednak moim zdaniem bardzo spóźniona: jako Europa straciliśmy wiele cennego czasu. Gdyby Komisja Europejska szybciej podjęła działania, na pewno bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Wiele państw jest obecnie w kryzysowej sytuacji, a posiadając dane z Włoch i Francji, można było podjąć kroki wcześniej. Teraz działania trzeba prowadzić bardzo szybko, gdyż każdy dzień opóźnienia to kolejne ofiary wirusa i problemy firm.Unia Europejska musi aktywnie uczestniczyć w walce z epidemią oraz wziąć na siebie ciężar odbudowy gospodarczej państw członkowskich, tak aby sytuacja europejskich firm i obywateli mogła jak najszybciej wrócić do stanu sprzed epidemii. Niestety wszyscy jesteśmy świadomi problemów, jakie obecnie przed nami stoją. Mam nadzieję, że władze UE skupią się teraz na sprawach istotnych.Bardzo cenną inicjatywą jest wsparcie opieki medycznej, która jak już wiemy, niezależnie od systemu opieki zdrowotnej funkcjonującego w państwach członkowskich, będzie bardzo przeciążona. Zwalczenie wirusa we wszystkich państwach członkowskich jest w naszym wspólnym interesie. Znalezienie skutecznych metod leczenia również. Potrzebujemy wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Niestety tego zabrakło na początku i to jest najważniejsze zadanie, jakie stoi obecnie przed Unią i jej władzami.
2020/03/26
Determination of a clear risk of a serious breach by the Republic of Poland of the rule of law

Zgodnie z art. 7 TUE wyłącznie Rada może stwierdzać poważne zagrożenia praworządności oraz wyznaczać granice badania praworządności. Parlament Europejski nie posiada kompetencji do ustalania materii podlegającej ocenie Rady w ramach art. 7, zatem projekt sprawozdania nie powinien być traktowany jako istotny, merytoryczny oraz oparty na procedurach wynikających z prawa UE wkład PE w dyskusję na temat praworządności. Projekt ten można ocenić jako polityczną oraz ideologiczną deklarację w sprawie jednego z państw członkowskich UE.W projekcie sprawozdania nie przedstawiono rzetelnej, bezstronnej oraz merytorycznej analizy stanu ustawodawstwa w Polsce, a jedynie ujawniono różnice światopoglądowe, które występują między prawem polskim a poglądami autorów sprawozdania na szereg kwestii społecznych.W sprawie funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości autorzy wyszli z błędnego założenia, że Trybunał Sprawiedliwości UE ma prawo wpływania i kształtowania wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich. Takie założenie nie znajduje podstaw w przepisach traktatów. Rozwiązania stosowane w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości znane są w innych państwach członkowskich, nierzadko cechują się większą szczegółowością czy dyskrecjonalną władzą organów krajowych. Polskie prawo gwarantuje sędziom niezawisłość i niezależność.Podobnie negatywnie należy ocenić fragmenty sprawozdania odnoszące się do systemu wyborczego, wolności wypowiedzi, mowy nienawiści, swobody zgromadzeń, ochrony prywatności, nauki czy walki z dyskryminacją, gdyż stanowią one subiektywną opinię, a nie obiektywną ocenę.
2020/09/17
Strategic approach to pharmaceuticals in the environment

Należy zaznaczyć, że substancje farmaceutyczne odgrywają zasadniczą rolę w zapewnianiu wysokiego poziomu zdrowia ludzi i zwierząt. Przez szerokie zastosowanie znacznie wzrosło ich stężenie w wielu elementach środowiska, takich jak gleby, akweny i osady. Konieczne jest opieranie przyszłych inicjatyw w tym zakresie na badaniach naukowych. Wszystkie podejmowane działania nie mogą stanowić zagrożenia dla dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia farmaceutycznego ludzi oraz zwierząt.
2020/09/17
Shortage of medicines - how to address an emerging problem

Obowiązkiem państw członkowskich jest koordynacja działań na szczeblu europejskim, aby wypracować skuteczne rozwiązania problemu niedoboru leków w UE, który nasilił się szczególnie w ostatnich latach, między innymi z powodu wzrostu popytu na świecie oraz pandemii COVID-19. Należy zapobiegać sytuacjom, w których opóźnienie w działaniu lub przerwa w dostarczaniu potrzebnej terapii może spowodować zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Brak konkretnych rozwiązań powoduje także wzrost ryzyka fałszowania leków na masową skalę. Ważna jest ochrona i wspieranie istniejących miejsc produkcji w UE.
2020/09/17
Situation in Belarus

Priorytetem UE powinno pozostać zachowanie jedności wszystkich państw członkowskich nie tylko w kwestii sankcji, ale także ewentualnych retorsji władz Białorusi wobec wybranych krajów. Na Białorusi nadal dochodzi do zatrzymań pokojowych manifestów, między innymi poprzez zastraszanie społeczeństwa przy użyciu sił porządkowych, wojsk wewnętrznych MSW oraz pododdziałów sił zbrojnych. Polska wystąpiła na forum UE z apelem o przygotowanie pakietu wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego. Zgodnie ze stanowiskiem Rady Europejskiej odrzucono wyniki tzw. wyborów prezydenckich przeprowadzonych na Białorusi 9 sierpnia, doszło bowiem do rażącego naruszenia standardów uznawanych na szczeblu międzynarodowym.
2020/09/17
Situation in Russia, the poisoning of Alexei Navalny

Użycie broni chemicznej stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Należy przeprowadzić międzynarodowe dochodzenie w sprawie potencjalnego naruszenia przez Rosję Konwencji o zakazie broni chemicznej. UE powinna dokładniej monitorować sytuację społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Otrucie Aleksieja Nawalnego musi spotkać się z właściwą reakcją społeczności międzynarodowej, w tym także w obszarze sankcji. Aleksiej Nawalny ujawnił liczne przypadki korupcji z udziałem przedsiębiorstw i rosyjskich polityków, przewodził także protestom publicznym i stał się jednym z nielicznych faktycznych przywódców rosyjskiej opozycji. Aleksiej Nawalny w związku ze swoją działalnością polityczną i publiczną już wcześniej spotkał się z atakami przy użyciu m.in. środków odkażających, a sprawcy nie zostali postawieni przed sądem.
2020/09/17
Sustainable rail market in view of COVID-19 outbreak

Przedsiębiorstwa kolejowe spotkały się z drastycznym spadkiem popytu w związku z pandemią COVID-19. Borykają się one z okolicznościami, które wykraczają poza ich zakres kontroli, mają problem z płynnością finansową, a nawet z ryzykiem niewypłacalności. Przedsiębiorstwa kolejowe, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym pandemii COVID-19, mogą potrzebować wsparcia finansowego. Zarządcom infrastruktur kolejowych powinno się zezwolić na obniżenie, uchylenie albo odroczenie opłat uiszczanych przez przedsiębiorstwa kolejowe za dostęp do tych infrastruktur.Ze względu na trudność przewidzenia przebiegu epidemii COVID-19 i wpływ, jaki może mieć na sektor transportu kolejowego, UE powinna być w stanie przedłużyć okres stosowania środków przewidzianych w tym rozporządzeniu.
2020/09/17
Cultural recovery of Europe

Kultura jest punktem strategicznym dla państw członkowskich oraz samej Unii Europejskiej. Jest to ważny element gospodarki mający wpływ na istnienie demokratycznych, wolnych oraz zrównoważonych społeczeństw. Konieczne jest podjęcie wspólnych działań mających na celu między innymi ograniczenie negatywnych skutków dla sektora kultury związanych z obecnym kryzysem.W czasie obowiązywania środków izolacji doszło do wielu naruszeń w obiektach dziedzictwa kulturowego, pojawia się więc obowiązek ochrony zatrudnienia w tym sektorze w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony takich obiektów, a także wykluczenie istnienia podobnego problemu w przyszłości.
2020/09/17
Covid-19: EU coordination of health assessments and risk classification and the consequences on Schengen and the single market (RC-B9-0257/2020)

Warto zaznaczyć, że pandemia COVID-19 przeszła z fazy zagrożenia ostrego do fazy zagrożenia przewlekłego. Zmagając się z taką sytuacją, potrzebujemy koordynacji działań państw członkowskich, które obecnie mają różne podejście do gromadzonych danych o COVID-19, co utrudnia ich porównywanie.Szczególny nacisk należy położyć na ułatwienia dla sektora usług, który wyjątkowo dotkliwie odczuł skutki pandemii COVID-19.Kompleksowa analiza międzysektorowa gospodarek w UE pozwoli w pełni zrozumieć wpływ pandemii COVID-19 na ich funkcjonowanie. Będzie to pomocne przy ustalaniu wspólnej strategii odbudowy wszystkich gospodarek w obrębie jednolitego rynku, który jest kluczowy dla odbudowy gospodarczej.
2020/09/17
The importance of urban and green infrastructure - European Year of Greener Cities 2022 (B9-0243/2020)

Mając na uwadze, że ponad 70% ludności UE mieszka w miastach, miasteczkach oraz na przedmieściach, należy zgodzić się, iż konieczne jest wprowadzanie w tych obszarach przyrody. Jest to jeden ze sposobów na podniesienie jakości życia obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Należy zwiększyć liczbę projektów infrastrukturalnych dotyczących zieleni, podejmować działania edukacyjne w tym zakresie, a także ułatwiać utrzymywanie obszarów zieleni.
2020/09/17
The Establishment of an EU Mechanism on Democracy, the Rule of Law and Fundamental Rights (A9-0170/2020 - Michal Šimečka)

Polska popiera podejmowane na forum UE inicjatywy w zakresie praworządności, które są zgodne z literą i duchem Traktatów oraz biorą pod uwagę, że „Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów. Wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich” (art. 5 ust. 2 TUE). Obecne działania UE w stosunku do Polski nie mają nic wspólnego z praworządnością i są działaniami jedynie politycznymi, na co nigdy się nie zgodzimy.
2020/10/07
European Climate Law (A9-0162/2020 - Jytte Guteland)

Polska rozumie cel neutralności klimatycznej jako kolektywny cel dla całej UE. Dla Polski kluczową kwestią jest osiągnięcie tego celu w kosztowo skuteczny i sprawiedliwy sposób. Wiąże się to z zapewnieniem odpowiedniego wsparcia finansowego dla państw członkowskich, gdyż nie wszystkie mają taki sam punkt startowy oraz możliwość przyczynienia się do osiągnięcia celu w takim samym tempie.Polska chciałaby zobaczyć konkretne zapisy dotyczące tej kwestii w Europejskim prawie o klimacie. Zostaliśmy zobowiązani do troski o klimat, ale należy równocześnie pamiętać o miejscach pracy, innowacyjnych inwestycjach oraz źródłach finansowania, aby nie doprowadzić do upadku europejskiej gospodarki. Uważam, że dla pełnego zrozumienia skutków ocena oddziaływania (IA) dla podwyższonego celu na 2030 r. powinna odnosić się zarówno do UE jako całości, jak i do państw członkowskich. Pomocna byłaby również informacja na temat wpływu podwyższonego celu na poszczególne sektory. Bez pełnych informacji co do skutków podwyższonego celu na 2030 r. trudno będzie go zaakceptować.
2020/10/07
The European Forest Strategy - The Way Forward (A9-0154/2020 - Petri Sarvamaa)

W Polsce powierzchnia lasów wynosi obecnie ponad 9,2 mln ha, a lasów wciąż przybywa. Polska dba o swoje bogactwo, jakim są lasy, o czym świadczy obecność lasów o charakterze pierwotnym. Istnieje potrzeba wypracowania stabilnej strategii leśnej UE po 2020 roku, aby zapewnić podejście, które będzie skoordynowane, a także całościowe. Strategia leśna UE powinna łączyć krajową politykę leśną oraz rolno-leśną i cele UE w tym zakresie, przy jednoczesnym poszanowaniu kompetencji krajowych oraz przyczynianiu się do szerszych celów UE. Podejmowane działania muszą mieć na celu zapewnienie długotrwałej stabilności.
2020/10/07
Application of railway safety and interoperability rules within the Channel tunnel (C9-0212/2020)

Dostrzega się konieczność posiadania jednego organu do spraw bezpieczeństwa odpowiedzialnego za całość infrastruktury związanej z bezpieczną i skuteczną eksploatacją kanału La Manche. Uznaje się, że organem tym powinna pozostać Komisja Międzyrządowa. Konieczne jest wynegocjowanie i zawarcie umowy międzynarodowej.
2020/10/08
Decision empowering France to conclude an international agreement concerning the Channel tunnel (C9-0211/2020)

Francja poinformowała Komisję o zamiarze wynegocjowania umowy uzupełniającej traktat podpisany w Canterbury w 1986 r. ustanawiający Komisję Międzyrządową ds. nadzoru nad wszelkimi kwestiami dotyczącymi budowy i eksploatacji stałego połączenia przez kanał La Manche.Komisja Międzyrządowa to organ powołany przez Francję oraz Zjednoczone Królestwo, w związku z tym należy upoważnić Francję w tym zakresie. Celem umowy byłoby utrzymanie Komisji Międzyrządowej jako jednego krajowego organu ds. bezpieczeństwa w odniesieniu do stałego połączenia przez kanał La Manche oraz zapewnienie, by nadal przestrzegała przepisów prawa Unii mających zastosowanie do krajowych organów ds. bezpieczeństwa.
2020/10/08
Reinforcing the Youth Guarantee (B9-0310/2020)

Gwarancja dla młodzieży funkcjonuje w praktyce w całej UE, lecz nie udało się jeszcze przezwyciężyć wszystkich istniejących wyzwań: m.in. gwarancja dla młodzieży musi trafić do szerszej grupy odbiorców. Środki przeznaczane na rzecz zwalczania bezrobocia młodzieży powinny uwzględniać wielowymiarowy charakter problemu. Poprawa dostępu do stabilnych oraz trwałych miejsc pracy wymaga partnerstwa oraz skutecznej koordynacji między państwami członkowskimi.
2020/10/08
The future of European education in the context of Covid-19 (B9-0338/2020)

Bardzo istotne jest to, że zauważamy problem, który wystąpił w zakresie edukacji w UE. Moim zdaniem całkiem trafnie udało się zwrócić uwagę na problemy oraz zadania, które przed nami stoją. UE musi położyć nacisk na edukację. Zawarte w sprawozdaniu dane ukazujące skalę problemu są porażające i niestety najbardziej na stanie obecnym ucierpią dzieci z biednych rodzin, które poza edukacja w szkołach otrzymywały dodatkowe wsparcie.
2020/10/21
Deforestation (A9-0179/2020 - Delara Burkhardt)

Problemy wylesienia i degradacji lasów są niewspółmierne w skali Unii Europejskiej i reszty świata, dlatego mało zasadne wydaje się wprowadzanie przez UE restrykcyjnych obostrzeń, które w takim samym zakresie mają dotyczyć lasów i leśnictwa w państwach członkowskich UE, jak i w innych krajach. Brak jest gwarancji, że tworzenie kolejnego, kompleksowego systemu ochrony lasów i kolejnych elementów w łańcuchu dostaw, zarówno na poziomie UE, jak i globalnym, bez uwzględnienia środków i mechanizmów zwalczających właściwe przyczyny wylesień w krajach rozwijających się (ubóstwo, rolnictwo, produkcja żywności, słabe struktury organizacyjne zarządzania lasami), przyniesie wymierny efekt.Omawiany dokument słusznie nawiązuje do sprawozdania IPCC, które wskazuje na prognozy występowania niekorzystnych zjawisk w następstwie zmian klimatu powodujących zamieranie lasów w Europie jak np. gradacje, ekstremalne susze itd. Jednak brakuje w nim propozycji zapobiegania tym zjawiskom w sposób, który pomoże skutecznie chronić lasy i minimalizować negatywne efekty, także na rzecz ochrony siedlisk i gatunków ściśle związanych z lasami. Należy zwrócić uwagę na wzmianki o „niezależnym monitoringu”, który może prowadzić do kwestionowania obecnie wykonywanych prac monitoringowych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.
2020/10/22
Gender Equality in EU’s foreign and security policy (A9-0145/2020 - Ernest Urtasun)

Tym sprawozdaniem niestety UE wykracza poza swoje kompetencje. Nie można wymuszać na żadnym kraju działań niezgodnych z jego ustawodawstwem. To sprawozdanie napiętnuje brak działań w obszarach, w których UE nie ma kompetencji. Zakrzywiane jest pojęcie równości oraz ochrony praw kobiet. Poza tym same zapisy dotyczące procentowego udziału w sprawowaniu funkcji przez kobiety w mojej ocenie powoduje, że zamiast kryterium kompetencji będziemy kierować się innymi kategoriami. W mojej ocenie kobiety nie potrzebują takiej „pomocy”. Znam wiele wybitnych kobiet na stanowiskach kierowniczych, które nigdy nie chciały dodatkowych przywilejów, bo zawsze bronią się kompetencjami. Podobnie jest w instytucjach UE.
2020/10/23
Common agricultural policy – amendment of the CMO and other Regulations (A8-0198/2019 - Eric Andrieu)

W opinii Polski należy dążyć do jak najszybszego przyjęcia pakietu legislacyjnego wprowadzającego reformę WPR mimo opóźnienia w negocjacjach reformy WPR wynikającego głównie z przedłużających się dyskusji nad wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2021–2027 (WRF).
2020/10/23
Markets in financial instruments: amending information requirements, product governance requirements and position limits to help the recovery from the COVID-19 pandemic (A9-0208/2020 - Markus Ferber)

Zgadzam się, iż kluczowe jest wspieranie procesu odbudowy po pandemii i każde działania prowadzące do zmniejszenia biurokracji są teraz potrzebne. Musimy zastosować rozwiązania nadzwyczajne.
2020/11/25
Addressing product safety in the single market (A9-0207/2020 - Marion Walsmann)

Bardzo istotnym aspektem jest poruszona kwestia zakupów przez internet. Zgodnie z przedstawionymi danymi sprzedaż w sieci wzrasta: w 2018 roku aż 69 % użytkowników internetu robiło zakupy przez internet. Należy zadbać o takie samo bezpieczeństwo produktów niezależnie od formy ich zakupu.
2020/11/25
Stocktaking of European elections (A9-0211/2020 - Pascal Durand)

Za skandaliczny należy uznać zapis: „mając na uwadze, że wyższa frekwencja była również związana z wyższymi wynikami partii proeuropejskich otrzymujących głosy od młodszych pokoleń, co zwiększyło proeuropejską większość w Parlamencie Europejskim, przy czym jako ostrzeżenie należy potraktować zagrażające projektowi integracji unijnej wyniki uzyskane przez eurosceptyków, populistów i ruchy nacjonalistyczne;”.Unia Europejska jest oparta na różnorodności, demokracja wymaga akceptacji udziału różnych ruchów politycznych. W debacie potrzebny jest też głos osób nastawionych sceptycznie, które powodują, że projekt ma szanse osiągnąć sukces – to są podstawy zarządzania. Projekt integracji unijnej oparty tylko na ruchach proeuropejskich to największe zagrożenie, gdyż wiąże się z tym, że przejdziemy z systemu demokratycznego na totalitarny. Potrzebne są ruchy eurosceptyczne i nacjonalistyczne, które nie powinny być oceniane jako zagrożenie. Natomiast za populistów można także uznać euroentuzjastów, którzy przedstawiają piękną wizję UE, nie widząc jej problemów, i uważają, że integracja jest najlepszym rozwiązaniem każdego problemu, gdy każde państwo mimo wszystko patrzy na swój indywidualny interes.Ta ocena przez zapisy ideologiczne dyskredytuje jej twórców. Wybrany przez obywateli Parlament nie może oceniać wyboru obywateli, nawet jeśli większości ten wybór się nie podoba. Może jedynie oceniać sposób ich przeprowadzenia lub zawierać dane statystyczne.
2020/11/25
Situation of Fundamental Rights in the European Union - Annual Report for the years 2018-2019 (A9-0226/2020 - Clare Daly)

Będę konsekwentnie odkręcał kłamstwo, które znalazło się w tym sprawozdaniu, dotyczące rzekomych stref wolnych od LGBT, które istnieją w Polsce. Otóż takie strefy nie istnieją. Chcę powiedzieć, że jedyne, co istnieje, to deklaracja kilku samorządów o afirmacji tradycyjnego modelu rodziny, afirmacji dokładnie tak, jak widział ją jeden z ojców założycieli Unii Europejskiej, czy jak widzi ją polska konstytucja.Od kiedy taki pogląd jest zakazany? Wprost przeciwnie: co mówią traktaty? Artykuł 3 traktatu mówi o tym, że Unia Europejska szanuje swoją różnorodność kulturową. Od kiedy punkt ten nie funkcjonuje? Po drugie, deklaracja dołączona do traktatów dotycząca Karty praw podstawowych mówi: Karta w żaden sposób nie narusza praw państw członkowskich do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej czy prawa rodzinnego. Od kiedy ten fragment nie funkcjonuje? Państwa zdaniem praworządność w tym sprawozdaniu polega na tym, aby łamać traktaty tam, gdzie nie podobają się Państwu zapisy tych traktatów. To nie jest praworządność, to jest łamanie praworządności.
2020/11/26
Escalating tensions in Varosha following the illegal actions by Turkey and the urgent need for the resumption of talks (B9-0355/2020)

Niestety obecne jednostronne działania Turcji wymagają potępienia. Jakiekolwiek kroki powinny podlegać dwustronnym uzgodnieniom. Żadne działania Turcji nie powinny mieć miejsca bez zgody strony cypryjskiej. Wsparcie w tej sprawie zadeklarowała ONZ, która powinna administrować terenem Waroszy. Tak jak można to przeczytać w rezolucji: „Stworzenie nowego faktu dokonanego podważa wzajemne zaufanie i szanse na kompleksowe rozwiązanie problemu cypryjskiego, ponieważ negatywnie zmienia sytuację na miejscu, zaostrza podziały i umacnia stały podział Cypru”.
2020/11/26
Elimination of customs duties on certain products (A9-0217/2020 - Bernd Lange)

Zgadzam się z kierunkiem zapisanym w dokumencie: Komisja przedstawiła tę inicjatywę jako pierwsze wynegocjowane przez UE i USA obniżki ceł w ciągu ponad dwudziestu lat i jako pierwszy krok w kierunku poprawy stosunków między UE a Stanami Zjednoczonymi. To sformułowanie jest bardzo ciekawe w kontekście publicznej narracji dotyczącej polityki prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa i jego administrację.
2020/11/26
Union General Export Authorisation for the export of certain dual-use items from the Union to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (C9-0345/2020 - Bernd Lange)

Konieczna dla dobra Europy jest współpraca Unii Europejskiej z Wielką Brytanią i Irlandią Północną. Ważnym aspektem jest również to, że wielu obywateli Unii Europejskiej ciągle tam mieszka.
2020/11/26
Temporary measures in relation to value added tax for COVID-19 vaccines and in vitro diagnostic medical devices in response to the COVID-19 pandemic (C9-0352/2020)

Należy zrobić wszystko, aby szybko i możliwie niskim kosztem opanować pandemię. Umożliwienie państwom członkowskim tymczasowego zwolnienia dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 i wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro w kierunku tej choroby (zestawów testów do diagnostyki), a także usług ściśle powiązanych z takimi szczepionkami i wyrobami z podatku od wartości dodanej (VAT). Ponadto dajemy państwom członkowskim możliwość – taką, jaka istnieje już w przypadku szczepionek – stosowania obniżonej stawki podatku VAT do wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro w kierunku COVID-19 oraz ściśle powiązanych usług.
2020/11/26
Abortion rights in Poland (B9-0373/2020)

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej w sprawach światopoglądowych jest suwerenne. Nie zgadzamy się na narzucanie Polakom tego, jak mają postępować lub myśleć w kwestiach, w których mają swoje nienaruszalne prawa. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej chroni każde życie, życie matki, ale także to nienarodzone. Polacy to mądry Naród, który sam potrafi rozwiązywać swoje wewnętrzne problemy i nie potrzebuje nacisków ze strony instytucji UE, bo tak jedynie można postrzegać tę rezolucję. Parlament Europejski ma wiele istotnych spraw, ważnych z perspektywy obywateli Europy, a kolejny raz skupia się na kwestiach będących poza jego kompetencją. Uporczywe napominanie Polski jest nękaniem legalnie wybranego w demokratycznych wyborach Rządu.
2020/11/26
EU Trade Policy Review (B9-0370/2020)

Istotne w rezolucji, moim zdaniem, jest zwrócenie uwagi na problem niskiego eksportu przez MŚP towarów poza UE. Tylko 600 000 MŚP korzysta z takiej możliwości. Musimy włączać do umów handlowych zapisy z tym związane. W rezolucji zauważono, że rynki światowe są kluczowym źródłem rozwoju. Rynek UE jest wystarczający do rozwoju na pewnym poziomie, jednak dzisiejszy świat działa globalnie. Szybszy rozwój gospodarczy jest możliwy tylko poprzez działalność międzynarodową. Ograniczenie tylko do UE nie pozwala na rozwinięcie przedsiębiorstw. Duże firmy posiadają odpowiednie zasoby do wchodzenia na nowe rynki. Często dla MŚP takie działanie wiąże się z za dużym ryzykiem i kosztami. Pomoc Komisji Europejskiej w otwarciu dla tych firm nowych rynków wpłynie na szybki rozwój wspólnoty. Nasze MŚP są bardzo silne na rynkach krajowych i UE. Trzeba to wykorzystać. To jest atut, który w zbyt małym stopniu jest wykorzystywany.
2020/11/26
European Citizens' Initiative - Minority Safepack (B9-0403/2020, B9-0405/2020)

Polska jest państwem spełniającym najwyższe standardy międzynarodowe w zakresie ochrony mniejszości narodowych, gdyż obowiązują tu regulacje prawne na poziomie Konstytucji RP i ustawy chroniące osoby będące członkami mniejszości narodowych i etnicznych, w tym promujące zachowanie języka regionalnego.Należy zachować ostrożność, tak aby przygotowywane rozwiązania nie naruszały traktatów unijnych i określonego podziału kompetencyjnego pomiędzy instytucjami UE a państwami członkowskimi.W odniesieniu do samej inicjatywy „Pakiet bezpieczeństwa mniejszości” zauważamy, że nie ogranicza się ona do mniejszości narodowych, które są oficjalnie uznane przez dane państwo, lecz obejmuje również na przykład języki, które są używane przez małe społeczności i nie mają oficjalnego statusu. Taka szeroka interpretacja, niezależna od określonej w przepisach prawa narodowego definicji „mniejszości narodowych”, budzi pewne wątpliwości.
2020/12/17
EU Strategy on adaptation to climate change (B9-0422/2020)

Ochrona środowiska naturalnego to dla każdego cywilizowanego państwa fundament. Odpowiadamy za naszą planetę. Jednakże musimy pamiętać, że we wszystkich działaniach na pierwszym miejscu musi być stawiany człowiek. Natomiast wszelkie teorie dotyczące zmian klimatu powinny być poparte twardymi danymi naukowymi i badaniami. Należy zadbać o przejrzystość w ocenie danych, na podstawie których podejmuje się decyzje polityczne. Należy wysłuchać każdej ze stron, ale przede wszystkim wsłuchać się w krytyczne głosy na temat danej teorii, bo tylko to gwarantuje wypracowanie dobrych rozwiązań.Należy także pamiętać o zasadzie zrównoważonego rozwoju. Człowiek wykorzystuje zasoby naturalne od wieków i będzie dalej je wykorzystywał w przyszłości. Nie można zapominać, że często wprowadzane nawet przez Unię proekologiczne rozwiązania po latach okazywały się bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż te, które wcześniej funkcjonowały. Zawsze należy pamiętać o cyklu życia i poza użytkowaniem brać także pod uwagę wytworzenie danego produktu, jak i jego utylizację. Poza tym każde rozwiązanie musi uwzględniać koszty społeczne, zdrowie i życie człowieka, bo to jest podstawa.
2020/12/17
FEAD: specific measures to address the COVID-19 crisis (A9-0174/2020 - Lucia Ďuriš Nicholsonová)

Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014(3) ustanowiono przepisy mające zastosowanie do Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Kryzys związany z COVID-19 ma bardzo negatywny wpływ na Fundusz i na zdolność organizacji partnerskich do udzielania wsparcia osobom najbardziej dotkniętym kryzysem. Wprowadzone zmiany są konieczne.
2021/01/20
The arrest of Aleksei Navalny (B9-0090/2021, B9-0091/2021, B9-0092/2021, B9-0093/2021, B9-0094/2021, B9-0095/2021)

Aresztowanie Aleksieja Nawalnego po powrocie do ojczyzny to łamanie podstawowych praw człowieka. Straszniejsza w postępowaniu władz Rosji jest chęć pokazania opinii międzynarodowej, że nie cofną się przed niczym ani nie będą zwracały uwagi na jakiekolwiek standardy. W mojej opinii Unia Europejska, która tyle mówi o praworządności oraz prawach podstawowych, powinna podjąć stanowcze działania.Każdy kraj UE powinien podjąć zdecydowane kroki wobec naszego sąsiada. Razem jesteśmy silni, ale gdy jedne kraje prezentują twarde stanowisko, to w tym samym czasie inne zacieśniają z Rosją współpracę. Komisja Europejska powinna podjąć zdecydowane kroki wobec państw, które nie są solidarne. Należy natychmiast zakończyć projekt Nord Stream 2.
2021/01/21
Decent and affordable housing for all (A9-0247/2020 - Kim Van Sparrentak)

Niestety z ważnego tematu tradycyjnie zrobiono ideologiczne zagadnienie. Nie wiem, na jakiej podstawie twórcy sprawozdania wydzielili osoby LGBTIQ jako zagrożone problemem bezdomności. Problem bezdomności nie ma związku z orientacją seksualną. Martwi mnie, iż kolejny raz dokumenty uchwalane przez Parlament Europejski nie opierają się na jakichkolwiek danych.
2021/01/21
The right to disconnect (A9-0246/2020 - Alex Agius Saliba)

Te kwestie jasno określa prawo pracy każdego państwa członkowskiego, ten dokument niczego nowego nie wnosi. Wystarczy, by obowiązujące prawo było przestrzegane.
2021/01/21
Reforming the EU list of tax havens (B9-0052/2021)

Zdecydowanie UE musi w tym zakresie działać skuteczniej, gdyż tracimy na tym wszyscy, walka z rajami podatkowymi jest w interesie nas wszystkich. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na ten zapis:„Rygorystyczne środki zaradcze ograniczyłyby zachęty do unikania opodatkowania; podkreśla, że unijny zestaw środków ochronnych jest osłabiany przez uznaniowe stosowanie przez poszczególne państwa członkowskie; wzywa zatem Komisję do rozważenia przedstawienia wniosku ustawodawczego w sprawie skoordynowanych środków ochronnych w celu zwalczania unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania, z uwzględnieniem negocjacji w sprawie drugiego filaru otwartych ram lub w sprawie minimalnej efektywnej stawki podatkowej na szczeblu UE, które mogłyby obejmować:a) brak możliwości odliczenia kosztów;b) zaostrzone przepisy dotyczące kontrolowanych przedsiębiorstw zagranicznych;c) środki związane z podatkiem u źródła;d) ograniczenie zwolnienia kapitałowego;e) klauzula zmiany metody eliminacji podwójnego opodatkowania;f) wpływ na zamówienia publiczne i pomoc państwa;g) specjalne wymogi dotyczące dokumentacji;h) zawieszenie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania;”.
2021/01/21
Mitigating the consequences of earthquakes in Croatia (RC-B9-0057/2021, B9-0057/2021, B9-0058/2021, B9-0059/2021, B9-0061/2021, B9-0063/2021)

W obliczu każdego kryzysu potrzebna jest pełna solidarność Unii Europejskiej. Trzęsienie ziemi w Chorwacji jest wielką tragedią. Chorwaci mogą być pewni, że będziemy ich wspierać w razie potrzeby finansowo oraz specjalistycznie.
2021/01/21
The gender perspective in the COVID-19 crisis and post-crisis period (A9-0229/2020 - Frances Fitzgerald)

Niestety Parlament Europejski marnuje bardzo dużo czasu na ideologiczne rezolucje, które nic nie wnoszą. Niestety to jest marnowanie pieniędzy podatników. Posłowie w kontekście COVID powinni skupić się na realnych problemach gospodarczych i medycznych.
2021/01/21
The EU Strategy for Gender Equality (A9-0234/2020 - Maria Noichl)

Rezolucja przekracza kompetencje Parlamentu Europejskiego i wkracza w przestrzeń zarezerwowaną dla państw członkowskich. Część zapisów stoi w sprzeczności z prawem krajowym niektórych państw członkowskich. Zdaję sobie sprawę z tego, że większe państwa starają się ujednolicić ideologicznie całą UE, ale mam zamiar konsekwentnie wyrażać w tej sprawie swój sprzeciw. Jesteśmy silni różnorodnością, poza tym mój kraj jest jednym z najbardziej tolerancyjnych na świecie.Od odzyskania w 1918 r. suwerenności kobiety uzyskały w Polsce prawa wyborcze, a homoseksualizm był karany na naszych ziemiach jedynie w czasie okupacji przez Niemcy, po II wojnie światowej żadnemu Polakowi to nie przyszło nawet na myśl. Kobiety w Polsce mają takie same prawa jak mężczyźni. Nigdy też Polska nie brała udziału w wykorzystywaniu niewolniczej pracy kobiet w koloniach, bo ich nie miała. Dzięki obecnemu rządowi kobiety mają ponownie prawo do wcześniejszej emerytury, z czego są bardzo zadowolone, mimo że liberałowie są innego zdania.
2021/01/21
Declaration of the EU as an LGBTIQ Freedom Zone (B9-0166/2021, B9-0167/2021)

Zgłosiłem poprawkę, aby Unia Europejska stała się strefą wolności nie tylko dla osób LGBTIQ, ale dla wszystkich. Oczywiście nie została ona zaakceptowana, bo tutaj nie chodzi o wolność i równość. Niestety to, co się obecnie dzieje, jest próbą narzucenia wszystkim poglądów mniejszości. W UE jest coraz mniej miejsca na różnorodność, wolność poglądów, otwartą debatę, bo trzeba być zgodnym z linią prezentowaną przez lewicowe organizacje. PE nadaje specjalny status pewnej grupie osób i mówi o walce o tolerancję, a w tym samym czasie w innych dokumentach osoby o poglądach konserwatywnych, prawicowych są nazywane radykalnymi, skrajnymi i faszystowskimi. Obecne działania są dalekie od fundamentów, na jakich oparta jest UE. Niestety jestem świadomy, że w tej kadencji nic już się nie zmieni, ale mam nadzieję, że przyjdzie w końcu jakieś opamiętanie.
2021/03/11
Children's Rights (B9-0164/2021)

Idea samej rezolucji jest szczytna, niestety tradycyjnie, jak większość dokumentów przyjmowanych przez PE, w wielu aspektach nadaje szczególny status problemom osób LGBT. Uchwalane prawo powinno być równe i uniwersalne. Niestety lobby środowisk lewicowych powoduje, że ze szczytnej idei ponownie robi się element dominacji jednej grupy nad drugą. To systematyczne działanie nie może być akceptowane. Ze względu na to wstrzymałem się od głosu.
2021/03/11
Old continent growing older - possibilities and challenges related to ageing policy post 2020 (A9-0194/2021 - Beata Szydło)

Wstrzymałem się od głosu w finalnym głosowaniu nad tym sprawozdaniem, chociaż dokument, który udało się wypracować przez ostatnie miesiące, zawiera wiele cennych postulatów. Wskazuje na bardzo ważną rolę osób starszych w naszych społeczeństwach, na konieczność wspierania ich i zapewnienia im godnego życia. Podkreśla znaczenie więzi międzypokoleniowych, srebrnej gospodarki czy niedyskryminacji w miejscu pracy. Wskazuje także na konieczność przeciwdziałania samotności w starości, dostosowania przestrzeni do potrzeb osób starszych i działań w obszarze służby zdrowia, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę negatywne trendy demograficzne.Nie można się jednak zgodzić na to, by sprawozdanie poświęcone osobom starszym stało się zakładnikiem ideologicznych rozgrywek lewicy. To sprawozdanie jest o osobach starszych i dla osób starszych, zaś lewica głównym przesłaniem sprawozdania próbuje uczynić prawa reprodukcyjne. To pokazuje, do jakiego absurdu została doprowadzona debata w PE i dlaczego grupa EKR zdecydowała się na złożenie alternatywnego tekstu rezolucji.Polityka senioralna to jeden z fundamentów programu Zjednoczonej Prawicy, podobnie jak wsparcie dla rodzin i obszarów wiejskich. Mimo toksycznych zapisów wprowadzonych przez tzw. progresywną lewicę nie można pozwolić, by postulaty dotyczące osób starszych nie były realizowane. Ideologia nie może brać góry nad zdrowym rozsądkiem.
2021/07/07
EU Road Safety Policy Framework 2021-2030 – Recommendations on next steps towards "Vision Zero" (A9-0211/2021 - Elena Kountoura)

To jest bardzo dobry dokument, z większością jego zapisów się zgadzam. Jednakże nie mogę zgodzić się na bezwarunkowe wprowadzenie ograniczenia do 30 km/h w terenie zabudowanym. Każde ograniczenie powinno być podparte analizą i logiką.
2021/10/05
State of EU cyber defence capabilities (A9-0234/2021 - Urmas Paet)

Zdolności obronne UE w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego stanowią sumę zdolności jej państw członkowskich oraz jej dotychczasowego dorobku organizacyjno-prawnego w tym zakresie. Zdolności te mają zatem charakter rozproszony, a ich konsolidacja i koordynacja jest zadaniem na najbliższą przyszłość.W tym kontekście istotnego znaczenia nabiera zapewnienie komunikacji i spójności działań pomiędzy poszczególnymi podmiotami UE odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – Europejską Agencją Obrony (EDA), Agencją UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), zespołem reagowania na incydenty komputerowe w instytucjach, organach i agencjach UE (CERT-UE) oraz Europejskim Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3)/Europol. Ważnym krokiem było podpisanie w 2018 r. przez wyżej wymienione instytucje protokołu ustaleń.Według sprawozdania współpraca UE–NATO powinna skupić się na kwestiach z dziedziny cyberbezpieczeństwa, zagrożeń hybrydowych, technologii wschodzących i zakłócających, przestrzeni kosmicznej, kontroli zbrojeń i nierozprzestrzeniania broni. Posłowie wezwali do współpracy UE–NATO w celu zapewnienia odpornych, przystępnych cenowo i bezpiecznych sieci szerokopasmowych, które spełniają europejskie i krajowe normy bezpieczeństwa oraz umożliwiają bezpieczne krajowe i międzynarodowe sieci informacyjne zdolne do szyfrowania wrażliwych danych i komunikacji.
2021/10/06
Russian aggression against Ukraine (B9-0123/2022)

Parlament Europejski w swojej rezolucji w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę prezentuje bardzo stanowcze i zdecydowane stanowisko, w najmocniejszych słowach potępiając niczym niesprowokowaną inwazję dokonaną przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.W tych wyjątkowo trudnych okolicznościach powinniśmy wykazać pełną solidarność z naszym wschodnim sąsiadem oraz wezwać społeczność międzynarodową do dalszych działań zmierzających do izolacji Rosji, nałożenia na Federację Rosyjską i Białoruś najostrzejszych możliwych sankcji oraz wsparcia bohaterskich żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy – również w formie amunicji, broni oraz sprzętu bojowego, a także pomocy humanitarnej.Zdecydowanie potępiam zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskie wojska oraz ataki na infrastrukturę i ludność cywilną. Ponadto uważam, że Unia Europejska powinna jak najszybciej zagwarantować Ukrainie status państwa kandydującego.Z powyższych względów w pełni popieram treść przyjętej dziś przez PE rezolucji.
2022/03/01
Rule of law and the consequences of the ECJ ruling (B9-0134/2022, B9-0135/2022, B9-0136/2022)

Rezolucja zawiera wątpliwe uzasadnienie, całkowity brak poparcia tych działań w prawie i logice. W tak trudnym czasie, w jakim znalazła się Polska i cała Europa, nakładanie sankcji na kraj, który na pierwszej linii walczy w imieniu całej UE z konsekwencjami wojny, to skandal.W obecnej sytuacji powinniśmy być zjednoczeni nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami. Kolejny raz Polska zachowuje się tak jak trzeba, a zachód stoi w rozkroku. UE nie chce wprowadzać daleko idących sankcji przeciwko Rosji, bo to się nie opłaca, ale chce osłabiać Polskę. To my wspólnie z innymi państwami Europy ze wschodu od początku bezwarunkowo pomagamy Ukrainie. Nie boimy się zagrożenia i jesteśmy gotowi ponieść koszty finansowe jako państwo, ale także każdy Polak z osobna. Widzimy, że w krajach zachodu ludzie myślą podobnie, ale ich politycy są powiązani dziwnymi zależnościami z Rosją i zapominają o podstawowych wartościach. Łatwo mówić o praworządności, ale gdy przychodzi realnie jej bronić w chwili gdy popełniane są zbrodnie przy granicy UE, zachodnim elitom brakuje odwagi.Symbolem tej wojny pozostaną niemieckie hełmy, które zgodnie z przewidywaniami niemieckich polityków nie miały nigdy dotrzeć na Ukrainę, ale dzięki waleczności obrońców demokracji, wolności i wartości po 11 dniach dotarły do celu.
2022/03/09
Batteries and waste batteries (A9-0031/2022 - Simona Bonafè)

Polska zwracała uwagę na poziom ambicji celów w zakresie zbierania zużytych baterii. Wyrażaliśmy wątpliwości, czy cel 70% zbiórki w 2030 r. jest wykonalny.Polska zabiegała również o to, aby odpowiedzialność za drugi cykl życia baterii przejmowały firmy zajmujące się ponownym użyciem i regeneracją.
2022/03/10
CO2 emission standards for cars and vans (A9-0150/2022 - Jan Huitema)

Przy poprawce dotyczącej wydłużenia o rok okresu produkcji samochodów spalinowych przez producentów odpowiedzialnych za 1000–10000 samochodów osobowych lub 1000–22000 lekkich pojazdów użytkowych – ze względu na błąd, proszę o korektę głosowania. Jestem przeciwny.
2022/06/08
Definition of criminal offences and penalties for the violation of Union restrictive measures (A9-0235/2023 - Sophia in 't Veld)

Unijne środki ograniczające (sankcje) są dla UE jednym z podstawowych narzędzi propagowania celów wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, które określono w art. 21 TUE. Utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa ma szczególne znaczenie w kontekście rozpoczętej przez Rosję w 2022 r. wojny napastniczej w Ukrainie. Od początku tej agresji UE wprowadziła szereg sankcji wobec osób fizycznych i przedsiębiorstw pochodzących z Rosji i Białorusi. Ta bezprecedensowa skala środków ograniczających przyjętych w odpowiedzi na rozpoczętą wojnę uwidoczniły potrzebę skoordynowanego i efektywnego wdrażania sankcji, a co za tym idzie skutecznego systemu kar.Jednakże ten szczytny cel nie powinien być wykorzystywany do forsowania rozwiązań, które nie służą bezpośrednio wykonaniu dyrektywy sankcyjnej. Przykładem jest wezwanie wszystkich państw członkowskich do udziału w prokuraturze europejskiej (EPPO). Decyzja co do udziału w EPPO została pozostawiona państwom członkowskim. Niektóre z nich swoją rezerwę argumentowały tym, że EPPO zagraża niezależności krajowych prokuratur. Nieuzasadnione jest również włączenie w zakres kompetencji Prokuratury Europejskiej ścigania oszustw VAT-owskich. Dochody z tego podatku leżą bowiem w domenie kasy państwowej i nie ma powodu, dla którego tego rodzaju przestępczością mają zajmować się organy unijne. Ponadto szeroko ujęty zakres właściwości niesie za sobą ryzyko głębokiej ingerencji w uprawnienia państw członkowskich i wyłączną kompetencję państw do kształtowania polityki penalnej.
2024/03/12