BETA

131 Written explanations of Andżelika Anna MOŻDŻANOWSKA

2019 UN Climate Change Conference (COP25) (B9-0174/2019)

Nikt nie podważa oczywistego faktu, że ochrona klimatu jest w tej chwili najistotniejszym priorytetem. Wszyscy mamy świadomość, jak ważna jest transformacja elektroenergetyki. Podczas COP24 przedstawiliśmy naszą politykę energetyczną do roku 2040, w której opisaliśmy kwestie koszyka energetycznego, większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biomasy, geotermii czy też energii wodnej i wiatrowej. W planach mamy również wykorzystanie technologii bezemisyjnych, m.in. energetyki jądrowej. Zwracaliśmy jednak też uwagę na to, że rygorystyczne wymagania klimatyczne przekładają się wprost na konkurencyjność gospodarki, przenoszenie miejsc pracy, zasobność obywateli czy rozwój przemysłu poszczególnych państw. Rozwiązaniem miał być proponowany fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej. Okazuje się jednak, że będzie to budżet w wysokości jedynie 5 mld euro, które mają być przeznaczone na 50 regionów Unii w 18 państwach. Jest to wielokrotnie mniej, niż wyniosą koszty dekarbonizacji gospodarki w niektórych krajach.Ciekawa jestem, czy uznalibyście Państwo za sprawiedliwe, gdybyśmy teraz w imię ochrony środowiska postulowali dla całej UE ograniczenie zużycia wody na 1 mieszkańca do 100 litrów tylko dlatego, że akurat w Polsce tak nauczyliśmy się oszczędzać wodę i tyle jej dziennie zużywamy. Czy kraje zużywające więcej wody niż Polska powinny w związku z tym ponosić konsekwencje finansowe? Musimy zrozumieć, że niektóre kraje będą potrzebowały więcej czasu na proces transformacji energetycznej.
2019/11/28
The European Green Deal (RC-B9-0040/2020, B9-0040/2020, B9-0041/2020, B9-0042/2020, B9-0043/2020, B9-0044/2020, B9-0045/2020, B9-0046/2020)

Komisja Europejska zaproponowała Europejski Zielony Ład zawierający tak daleko idące postulaty, jak neutralność klimatyczna do 2050 roku czy zwiększenie celów redukcji emisji CO2 do 2030 r., bez czekania na stanowisko Rady Europejskiej w tych strategicznych kwestiach. Tym samym pozbawiła państwa członkowskie ich wiodącej roli w określaniu dalekosiężnej strategii Unii.Parlament Europejski w swojej rezolucji będącej odpowiedzią na Zielony Ład poszedł jeszcze dalej. Według Parlamentu nie tylko Unia, ale każde państwo członkowskie osobno ma być neutralne klimatycznie do 2050 roku (tym samym Parlament ignoruje postanowienia Rady Europejskiej z 12 grudnia wyłączające Polskę z tego celu), a cel redukcji emisji do roku 2030 określa w wysokości 55%, chociaż dopiero niedawno zakończyliśmy prace nad i tak wymagającym celem 40% ustanowionym w roku 2014. Poza tym rezolucja wnosi o przyjęcie wielu innych rozwiązań, które mogą negatywnie obciążyć rolników i konsumentów, a jednocześnie odmawia właściwej roli takim rozwiązaniom jak energia nuklearna czy gaz naturalny, które mogłyby znacząco ograniczyć emisje.Mimo pozytywnych zapisów dotyczących wspierania sprawiedliwej transformacji (choć rozmiar Funduszu w propozycji Komisji rozczarowuje) czy zaskakująco pozytywnego przyjęcia naszej poprawki o zniesieniu zbędnej siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, nie mogliśmy poprzeć tekstu rezolucji, który nakłada na nas nieproporcjonalnie duże obciążenia.
2020/01/15
Allocation of slots at Community airports: common rules

Zagłosowałam za proponowanymi zmianami w rozporządzeniu w sprawie wspólnych zasad przydzielania czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych Wspólnoty. Rozporządzenie Rady (EWG) nr 95/931 zawiera zasadę „wykorzystaj lub strać”, wedle której przewoźnicy lotniczy muszą wykorzystać 80% swoich przydziałów czasu na start i lądowanie w danym sezonie, aby móc korzystać z pierwszeństwa w stosunku do tej samej serii czasów na start lub lądowanie w adekwatnym sezonie lotniczym kolejnego roku.W dynamicznej sytuacji rozprzestrzeniania się COVID-19 sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Konieczne jest zatem tymczasowe zawieszenie obowiązujących przepisów UE, które zobowiązują linie lotnicze do wykorzystania większości przydziałów czasu na start i lądowanie, jeśli nie chcą ich stracić w przyszłym roku. Zmiany w rozporządzeniu mają zapobiec tzw. pustym przelotom, kiedy to linie lotnicze wykonują loty właściwie bez pasażerów jedynie po to, aby zachować swoje przydziały czasu na start i lądowanie. Takie przeloty miałyby szczególnie negatywny wpływ na gospodarkę i środowisko naturalne.Pierwszy kwartał 2020 r. może spowodować utratę 67 mln pasażerów w europejskich portach lotniczych. Ma to ogromny wpływ na transport lotniczy w całej Unii Europejskiej.
2020/03/26
Specific measures to mobilise investments in the health care systems of the Member States and in other sectors of their economies in response to the COVID-19 outbreak (Coronavirus Response Investment Initiative)

Pandemia COVID-19 dotknęła państwa członkowskie w sposób nagły i dramatyczny. Powoduje ona spustoszenia. Ludzie na całym świecie ciężko chorują i umierają. Hamuje ona wzrost gospodarczy, powodując gwałtowne spowolnienie działalności gospodarczej i inwestycji. W obecnej sytuacji niezbędne są dodatkowe środki publiczne, które zasilą systemy opieki zdrowotnej, wesprą przedsiębiorców, pracowników, wszystkich obywateli zjednoczonej Europy.Dlatego głosowałam za przyjęciem Inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa i niezwłocznym uruchomieniem dostępnych rezerw gotówkowych w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w celu natychmiastowego zwalczania kryzysu. Wartość inicjatywy to ponad 37 mld EUR, z czego Polska będzie mogła wykorzystać blisko 7,5 mld EUR.Obecnie niezwykle ważne jest zapewnienie niezbędnych dostaw dla naszych systemów opieki zdrowotnej (wyposażenie szpitali, zakup masek, inhalatorów), wsparcie obywateli, aby uniknąć niewspółmiernego wpływu na dochody i miejsca pracy (pogramy wsparcia zatrudnienia), a także utrwalenia się skutków kryzysu. Ponadto środki te zasilą przedsiębiorstwa i zagwarantują płynność sektora finansowego (wsparcie kapitału obrotowego w MŚP).
2020/03/26
Financial assistance to Member States and countries negotiating their accession to the Union that are seriously affected by a major public health emergency

Stoimy przed niezwykle ważnym zadaniem, jakim jest walka z pandemią koronawirusa. W tym czasie państwa członkowskie muszą działać wspólnie i wzajemnie się wspierać. Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) jest instrumentem, który może odegrać ważną rolę w okazywaniu solidarności z państwami członkowskimi, które stoją w obliczu tej nadzwyczajnej sytuacji.Obecnie interwencje FSUE są ściśle ograniczone do klęsk żywiołowych powodujących szkody materialne, takich jak powodzie, burze, trzęsienia ziemi itp.Głosowałam za rozszerzeniem zakresu pomocy FSUE, by obejmowała ona poważne stany zagrożenia zdrowia publicznego. Zapewnienie wsparcia finansowego w przypadku takim jak walka z epidemią COVID-19 jest niezbędne, aby szybko przywrócić normalne warunki życia w regionach oraz zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa w państwach członkowskich. W obecnej sytuacji zapewnienie pomocy medycznej oraz działań mających na celu monitorowanie i kontrolę oddziaływania koronawirusa jest kluczowe.Pozytywnie oceniam zaproponowane zmiany dotyczące podniesienia poziomu zaliczek do 25 % zakładanego wkładu z FSUE oraz jego maksymalnej wysokości do 100 mln EUR.
2020/03/26
Specific measures to provide exceptional flexibility for the use of the European Structural and Investments Funds in response to the COVID-19 outbreak

Pierwszy pakiet rozporządzeń wprowadził istotne zmiany, aby umożliwić uruchomienie środków dostępnych w ramach polityki spójności. Przebieg walki z pandemią COVID-19 i jej wpływ na gospodarki i społeczeństwa spowodowywały konieczność wprowadzenia kolejnych udogodnień. Nowe rozwiązania, takie jak możliwość pełnego finansowania ze środków UE w latach 2020–2021, przesuwania środków między trzema głównymi funduszami spójności (EFR, EFS, FS) oraz poszczególnymi obszarami priorytetowymi funduszy, to dobre rozwiązania.W obecnych okolicznościach istotną kwestią jest też wyeliminowanie biurokratycznego obciążenia. Państwa członkowskie, aby natychmiastowo podjąć kolejne działania, nie będą musiały wprowadzać zmian w umowach o partnerstwie. Przesunięty został także termin składania rocznych sprawozdań.To ważne zmiany, dlatego głosowałam za ich wprowadzaniem. Kraje Unii Europejskiej będą mogły natychmiastowo przekazać środki na sektor opieki zdrowotnej, rozszerzyć i przedłużyć programy wsparcia zatrudnienia oraz kapitału obrotowego przedsiębiorstw. Zmiany w przepisach prawnych muszą być wprowadzane cyklicznie i z uwzględnieniem rozwoju sytuacji. Musimy tutaj działać zdroworozsądkowo i elastycznie.
2020/04/17
Introduction of specific measures for addressing the COVID-19 crisis

W trakcie trwania pandemii COVID-19 ogromnym wyzwaniem jest również niesienie pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Dostarczanie żywności i podstawowych produktów (odzież, produkty higieniczne) przy zastosowanych zasadach bezpieczeństwa takich jak kwarantanna czy ograniczanie przemieszczania się staje się coraz trudniejsze. Problem ten dotyczy zarówno podmiotów/osób, które udzielają tej pomocy, jak i samych potrzebujących.Dlatego poparłam zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Fundusz ten od lat pomaga w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Wprowadzone zmiany zapewnią możliwość zakupu dla instytucji i partnerów niezbędnego zabezpieczenia ochronnego jak maski, rękawiczki, środki dezynfekujące. Z drugiej zaś strony umożliwią tworzenie i finansowanie alternatywnych form dystrybucji takich jak bezpośredni dowóz do miejsca zamieszkania, bony lub karty elektroniczne.Zmiany obejmą również uproszczenia administracyjne takie jak zmiana daty kwalifikowalności wydatków (od 1 lutego 2020 r.), możliwość finansowania działań w 100% z budżetu UE czy mniej restrykcyjne wymogi w zakresie monitorowania i kontroli podczas epidemii COVID-19.
2020/04/17
Specific measures to mitigate the impact of the COVID-19 outbreak in the fishery and aquaculture sector

Pandemia COVID-19 silnie uderzyła w wiele obszarów gospodarki, dlatego popieram inicjatywę Komisji Europejskiej nakierowaną na pomoc w sektorze rybactwa. Kryzys może doprowadzić do zaprzestania działalności i zawieszenia transakcji w sektorze rybołówstwa. Obecnie rybacy są zmuszeni pozostać w porcie, a zamknięte miejsca sprzedaży, rynki zbytu i kanały dystrybucji powodują konieczność odrzucenia bądź zniszczenia produktów. Objawia się to dużym spadkiem cen i wolumenów.Szczególnie narażone na spadki jest rybołówstwo przybrzeżne prowadzone na małą skalę. Łodziowe rybołówstwo przybrzeżne stanowi prawie 75% wszystkich aktywnych statków i na wielu obszarach jest główną działalnością gospodarczą.Sektor rybołówstwa jest w wyłącznej kompetencji Unii, co w znacznej mierze wyklucza stosowanie przepisów krajowych. Dlatego istotna jest praca nad regulacjami dotyczącymi wsparcia finansowego. W tym sektorze najczęściej występują mikroprzedsiębiorstwa, które nie mają własnych środków na bieżące utrzymanie działalności.Zmiany w rozporządzeniu pozwolą na bardziej elastyczne wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Pomoc ta będzie skierowana do rybaków, którzy musieli tymczasowo zaprzestać działalności. Wsparcie trafi również do hodowców, w przypadku zmniejszenia lub zawieszenia produkcji, oraz do organizacji producentów w zakresie tymczasowego składowania.Państwa członkowskie muszą mieć szansę na szybką realokację środków finansowych.
2020/04/17
Medical devices (C9-0098/2020)

W czasie pandemii COVID-19, ze względu na dobro wszystkich obywateli Unii Europejskiej, dostępność wyrobów medycznych oraz środków ochrony indywidualnej nie może być zagrożona pod żadnym rygorem. Zdrowie i bezpieczeństwo społeczeństwa jest nadrzędne. Dlatego przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych z roku 2020 na rok 2021 jest oczywiste. Dlatego poparłam poprawkę dotyczącą zmiany wejścia w życie rozporządzenia.Kryzys wywołany koronawirusem dotyka wszystkich dziedzin życia i komplikuje dotychczas łatwe do zorganizowania procesy w firmach produkujących wyroby medyczne. Dodatkowym utrudnieniem stałyby się ww. przepisy, nakładające obowiązek przeprowadzania audytów przez ekspertów – lekarzy, którzy w tym trudnym czasie nie pracują w jednostkach notyfikowanych, tylko zgodnie z przysięgą Hipokratesa ratują ludzkie życie.Konsekwencje poniosłyby firmy z sektora MŚP produkujące wyroby medyczne, których wprowadzenie na rynek byłoby zabronione z powodu braku certyfikacji. W ślad za tym dostawy najbardziej potrzebnych produktów – typu maseczki, rękawice, maski chirurgiczne czy niezbędny do ratowania życia pacjentów sprzęt do intensywnej terapii – byłyby zakłócone lub przerwane.
2020/04/17
EU disability strategy post 2020 (B9-0123/2020)

Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności na okres po roku 2020 ma skupiać się na kompleksowym podejściu do osób niepełnosprawnych, odzwierciedlając ich różnorodność. Zgadzam się z opinią, iż osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz organizacje przedstawicielskie powinny zostać włączone we wszystkie poziomy nowej strategii, od przygotowania, wdrożenia aż po monitorowanie i ocenę. Poparłam rezolucję w sprawie strategii na rzecz osób niepełnosprawnych, ponieważ należy wyciągnąć wnioski z braków aktualnej strategii. Z zadowoleniem przyjmuję, że w rezolucji zwrócono uwagę na szczególne formy dyskryminacji, z jakimi muszą się mierzyć niepełnosprawne kobiety i dziewczęta.Z kolei niedopuszczalne jest pozbawienie osób cierpiących na zaburzenia psychiczne lub niepełnosprawność prawa do głosowania, co dzieje się w ponad połowie państw członkowskich. Z uwagi na to, że społeczeństwo starzeje się, a co za tym idzie, w coraz większym stopniu będzie doświadczać niepełnosprawności, istnieje potrzeba bardziej dostępnego i sprzyjającego otoczenia, w tym odpowiednio dostosowanych usług. Dlatego też potrzebujemy ambitnej i silnej strategii dotyczącej niepełnosprawności, aby zapewnić wszystkim osobom niepełnosprawnym korzystanie z przysługujących im praw na szczeblu europejskim i krajowym.
2020/06/18
Tourism and transport in 2020 and beyond (RC-B9-0166/2020, B9-0166/2020, B9-0175/2020, B9-0177/2020, B9-0178/2020, B9-0180/2020, B9-0182/2020, B9-0184/2020)

Przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet wytycznych i zaleceń dotyczący turystyki i transportu jest bardzo istotny i potrzebny w celu znoszenia ograniczeń w podróżowaniu. Pozytywnie odnoszę się do zawartych w propozycji projektu konkretnych wytycznych w zakresie m.in. transportu, zakwaterowania, otwarcia granic czy voucherów w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim. Pamiętajmy jednak, by kolejne decyzje znoszące ograniczenia związane z koronawirusem uwzględniały sytuację epidemiczną, w tym nowe zakażenia.Popieram przedstawione przez Komisję Europejską ramy mające na celu koordynację działań zmierzających do przywrócenia usług transportowych przy uwzględnieniu bezpieczeństwa pasażerów i personelu, jak również protokoły bezpieczeństwa dla hoteli i restauracji. Dostosowanie się do wymaganych standardów będzie wymagało poniesienia określonych nakładów finansowych, dlatego niezbędne będzie powiązanie pakietu KE z koniecznością przygotowania mechanizmów wsparcia. Wiąże się to bezpośrednio z koniecznością kontynuowania na forum UE działań zmierzających do zapewnienia odpowiedniego poziomu wsparcia finansowego dla sektora transportu.
2020/06/19
European protection of cross-border and seasonal workers in the context of the COVID-19 crisis (B9-0172/2020)

Kryzys wywołany koronawirusem wystawił na ciężką próbę wszystkie kraje UE. Pracownicy mobilni są bardzo ważni w zapewnieniu dostępu do towarów i usług w sektorach gospodarki takich jak rolnictwo i produkcja żywności, usługi społeczne i zdrowotne, budownictwo i transport. Musimy jak najlepiej zabezpieczyć prawa pracowników delegowanych lub wykonujących pracę równocześnie w kilku państwach lub w formie telepracy.W pełni popieram szeroki pakiet ochrony, opracowanie rozwiązań w celu zwalczania niewłaściwych praktyk podwykonawstwa, osiągnięcia szybkiego porozumienia w sprawie zmian przepisów koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Niezmiernie istotne jest wzmocnienie ochrony mobilnych pracowników nie tylko w ramach delegowania, ale głównie w ramach swobody ich przepływu. Pracownicy muszą być w pełni informowani o ich prawach i obowiązkach w języku, który rozumieją, ale także o zagrożeniach i środkach bezpieczeństwa, które powinni zastosować – to wielka odpowiedzialność Europejskiego Urzędu ds. Pracy.
2020/06/19
A comprehensive Union policy on preventing money laundering and terrorist financing – Commission's Action plan and other recent developments (B9-0207/2020)

. – Walka z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu to nasz obowiązek! Bezpieczeństwo obywateli UE jest wartością nadrzędną. Pranie brudnych pieniędzy to ryzyko dla unijnego systemu finansowego. Z tytułu nieściągniętych podatków Unia Europejska traci w skali roku ok. 825 mld euro, z czego ok 180 mln trafia do przestępców!Przykładem skutecznej walki z przestępczością podatkową jest Polska. Uszczelnienie systemu podatkowego przyniosło państwu 52 mld zł – poprawiliśmy sytuację budżetową państwa, a także zapobiegamy jakimkolwiek możliwościom finansowania terroryzmu.Popieramy stanowisko KE, którego celem jest wyeliminowanie słabości systemowych. Jednak propozycje KE wymagają głębszej analizy ze względu na daleko posuniętą ingerencję w systemy prawne i nadzoru w państwach członkowskich.Nie możemy dać zgody na:1. powołanie nowego organu na poziomie UE, który oprócz koordynacji miałby sprawować nadzór nad państwowymi odpowiednikami;2. daleko idące sugestie co do funkcjonowania obecnych przepisów krajowych, które, naszym zdaniem, wymagają ewolucji, a nie rewolucji;3. zmienianie przepisów, które zostały niedawno wprowadzone i nie są jeszcze nawet w pełni zaimplementowane;4. propozycje daleko idącej ingerencji w kompetencje organów krajowych;5. wreszcie, wzywanie do przystąpienia do mechanizmu prokuratury europejskiej wraz z rozszerzeniem jej uprawnień, oraz nadanie EUROPOLowi prawa do wszczynania postępowań, zaburzając jednocześnie jego funkcję wspierającą.
2020/07/10
Guadeloupe, French Guiana, Martinique and Réunion: indirect taxes on 'traditional' rum

Popieram wniosek wprowadzający szczególne środki w dziedzinie opodatkowania rumu na okres obowiązywania kolejnych wieloletnich ram finansowych, tj. na lata 2021–2027. Wniosek ten daje Francji możliwość obniżenia stawki podatku akcyzowego i składki na ubezpieczenie społeczne od rumu „tradycyjnego” produkowanego na Gwadelupie, w Gujanie Francuskiej, na Martynice i na Reunionie, a sprzedawanego we Francji metropolitalnej. Musimy wspierać rozwój gospodarczy i przedsiębiorstwa, które działają w niekorzystnych warunkach konkurencji spowodowanych oddaleniem, trudną topografią i zależnością od niewielkiej liczby produktów.
2020/10/05
AIEM tax in the Canary Islands

Wniosek zakłada całkowite lub częściowe zwolnienie towarów wytwarzanych lokalnie z podatku „Arbitrio sobre las Importaciones y Entregas de Mercancías en las islas Canarias (AIEM)”, który jest podatkiem od towarów na Wyspach Kanaryjskich. Europa musi być solidarna i wzajemnie się wspierać, dlatego zgadzam się z wnioskiem, aby władze hiszpańskie mogły częściowo zrekompensować lokalnemu przemysłowi zwiększone koszty produkcji związane z izolacją Wysp Kanaryjskich.Zwolnienia nie mogą wpływać na cenę danych towarów o więcej niż 15% ani przekraczać całkowitego rocznego pułapu w wysokości 150 mln EUR. Ponadto Hiszpania ma obowiązek przedstawiania sprawozdań z wdrażania odstępstwa i jego skutków w odniesieniu do każdej kategorii towarów objętych zwolnieniem.
2020/10/05
Docks dues extension in the French outermost regions

Francja zamierza złożyć wniosek o przedłużenie zwolnienia z podatku od dokowania „octroi de mer” na lata 2021–2027. Wymaga to jednak rzetelnej oceny dla każdej kategorii towarów, które będą zwolnione. Nie możemy dopuścić do zakłóceń na rynku wewnętrznym i zaburzenia konkurencji. Komisja proponuje, aby obecny system, który wygasa 31 grudnia 2021 r., został przedłużony o sześć miesięcy. Zapewni to wystarczający czas na opracowanie nowego systemu zwolnień podatkowych dla każdego regionu. Uważam zatem, że obowiązywanie decyzji nr 940/2014/UE należy przedłużyć do 30 czerwca 2021 r.
2020/10/05
The European Forest Strategy - The Way Forward (A9-0154/2020 - Petri Sarvamaa)

Zachowanie, poprawa i zwiększenie powierzchni obszarów leśnych to niezbędny krok w drodze do osiągania przez Unię Europejską neutralności klimatycznej. Lasy pełnią szereg funkcji w naszym ekosystemie: zapewniają czystą wodę, powietrze czy schronienie.Lasy stanowią także istotne źródło zatrudnienia, to prawie 4 miliony ekologicznych miejsc pracy w Europie, zlokalizowanych głównie na obszarach wiejskich.Dlatego popieram przygotowanie nowej Europejskiej Strategii Leśnej po 2020 r., której celem będzie efektywne zalesianie i ochrona lasów w Unii Europejskiej, co bezpośrednio przyczyni się do:• zwiększenia absorbcji CO2,• promowania bioekonomii i zmniejszenia rozprzestrzeniania się pożarów,• ochrony różnorodności biologicznej,• promowania usług leśnych na tle ekologii i ekonomii.
2020/10/07
Reinforcing the Youth Guarantee (B9-0310/2020)

Młodzi ludzie to przyszłość Europy. Ich sytuacja na rynku pracy podczas pandemii koronawirusa stała się jeszcze bardziej niepewna. Utrudnienia w zdobywaniu wykształcenia, odbywaniu staży oraz praktyk, czy fakt, że młodzi ludzie pracują często w ramach niestandardowych form zatrudnienia, podniosło poziom ich bezrobocia. W sierpniu 2020 r. w Unii Europejskiej wynosiło ono 17,6%.Potrzebujemy wielowymiarowego podejścia mającego na uwadze zróżnicowane i dostosowane do potrzeb oferty pracy, szkolenia, praktyki zawodowe lub staże, w tym uczciwe wynagrodzenie za pracę.Jestem przeciwna niepłatnym stażom i przyuczaniu do zawodu, które wykorzystują pracę młodych ludzi i naruszają tym samym ich prawa. Dlatego głosując za wzmocnieniem Gwarancji dla młodzieży, wzywam Komisję Europejską do przedstawienia ram prawnych dla skutecznego wsparcia młodych ludzi w rozwijaniu umiejętności, zdobywaniu doświadczenia zawodowego oraz zapewnianiu bezpieczeństwa pracy.
2020/10/08
Deforestation (A9-0179/2020 - Delara Burkhardt)

Lasy zajmują 30% powierzchni Ziemi i znajduje się w nich 80% światowej bioróżnorodności. Stanowią one także źródło utrzymania i dochodu dla około 25% ludności świata. Niestety jednak w ciągu ostatnich trzydziestu lat ubyło ich o 1,3 mln kilometrów kwadratowych. Problem wylesiania jest więc bardzo istotny i ważne jest podjęcie działań zmierzających do zmniejszania tempa tego procesu.W sprawozdaniu ujęto zbyt szeroką tematykę. Umożliwia to poruszenie zagadnień takich jak degradacja czy niszczenie ekosystemów, jednak ich przyczyny są inne niż te leżące u podstaw wylesiania. Nawiązanie do degradacji lasów rodzi pytania o znaczenie tego określenia. Degradacja lasów nie jest tylko efektem wylesiania, może być również skutkiem zmian klimatycznych.Uważam, że sprawozdanie w sposób nienależyty odnosi się do potencjału i wpływu wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej. A przecież osiągniecia państw UE, w tym Polski, mogłyby służyć jako przykład wobec wyzwań dla lasów i leśnictwa na całym świecie.Sprawozdanie to nie jest także jasne w zakresie podziału kompetencji – przypomnę, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich. Bardzo dyskusyjne jest także wspomnienie o „niezależnym monitoringu”, który może doprowadzić do kwestionowania obecnie wykonywanych monitoringów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.Wobec powyższego nie mogłam poprzeć tego sprawozdania.
2020/10/22
General budget of the European Union for the financial year 2021 - all sections (A9-0206/2020 - Pierre Larrouturou, Olivier Chastel)

Musimy zapewnić odpowiednią wysokość środków w budżecie. W 2021 roku należy spodziewać się kumulacji płatności. Ten budżet rozpoczyna nowy okres programowania na lata 2021–2027, a także musi pokryć zobowiązania z poprzednich wieloletnich ram finansowych 2014–2020. W szczególności dotyczy to polityki spójności oraz programu rozwoju obszarów wiejskich (PROW), które są bardzo istotnymi instrumentami inwestycyjnymi w UE.Mimo zwiększenia budżetu na 2021 rok nie mogłam go poprzeć ze względu na wyznaczenie celu w postaci zmniejszenia o 60% emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Jest on w mojej opinii nierealny i obciąża państwa członkowskie ogromnymi inwestycjami. Dodatkowo moją wątpliwość budzi wprowadzenie mechanizmu państwa prawa jako warunku udzielenia przez PE zgody na roczną procedurę budżetową.
2020/11/12
InvestEU Programme (A9-203/2020 - José Manuel Fernandes, Irene Tinagli)

InvestEU ma zastąpić sukcesywnie wykorzystywany w ostatnich latach Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z którego Polska pozyskała znaczne środki. Nowy program ma na celu domknięcie luki inwestycyjnej trapiącej Europę. Pobudzenie inwestycji wspierających konkurencyjność oraz ekonomiczną, terytorialną i społeczną spójność Europy jest kluczowe szczególnie ze względu na kryzys gospodarczy związany z pandemią COVID-19 i zieloną transformację, która najbardziej dotyka mniej zamożne państwa UE.Biorąc pod uwagę przyszłe negocjacje pomiędzy Parlamentem i Radą, zdecydowałam się poprzeć obecną propozycję mimo zastrzeżeń co do zmniejszenia elastyczności funduszu. Decyzja o finalnym wsparciu InvestEU po zakończeniu negocjacji międzyinstytucjonalnych, jak i innych programów związanych z wieloletnimi ramami finansowymi będzie uzależniona od rozwiązania kwestii tzw. mechanizmu praworządności omawianego w ramach innej procedury legislacyjnej.
2020/11/13
Objection pursuant to Rule 112: Lead in gunshot in or around wetlands (B9-0365/2020)

Europejskie łowiectwo musi odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, żyć w zgodzie z naturą i dbać o nią. To misja i odpowiedzialność każdego pokolenia myśliwych.Zatrucia ołowiem są jedną z ważnych przyczyn śmierci ptaków wodnych, a także szponiastych, w tym bielików – herbowych ptaków Polski! Świadome łowiectwo ograniczające rozpraszanie śrutu ołowianego na terenach podmokłych będzie miało ogromny pozytywny wpływ na środowisko, zdrowie ludzkie i zdrowie naszych dzieci oraz pozwoli położyć kres cierpieniu i śmierci milionów dzikich zwierząt. Jak najszybsze wprowadzenie zmiany w każdym kraju uratuje nas przed wprowadzeniem około 4000 dodatkowych ton ołowiu na tereny podmokłe oraz ograniczy śmierć ok. 1 miliona ptaków rocznie.Nie widzę powodu, dla którego łatwo dostępna międzynarodowa definicja obszarów wodno-błotnych z konwencji ramsarskiej nie mogłaby zostać wykorzystana do celów niniejszej regulacji. Polska jest przecież sygnatariuszem zarówno Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, jak i konwencji ramsarskiej. Dodatkowo domniemanie prawne związane z posiadaniem ołowianej amunicji nie zmienia domniemania niewinności.Wszystkie wprowadzane ograniczenia muszą być interpretowane zgodnie z jego celem, tj. ochroną ptaków wodnych. Pamiętajmy, że poszczególne kraje mogą wydać wytyczne i narzędzia ułatwiające przejrzyste stosowanie regulacji. Wobec powyższego nie poparłam sprzeciwu.
2020/11/25
Additional resources in the context of the COVID-19 pandemic: REACT-EU (A9-0150/2020 - Andrey Novakov, Constanze Krehl)

Spowolnienie inwestycji i działalności gospodarek w całej Unii Europejskiej wywołało ogromny kryzys gospodarczy i społeczny. REACT-EU to pilna reakcja, która pozwoli temu przeciwdziałać i wrócić na drogę rozwoju i ekonomicznego wzrostu.REACT-EU jest pierwszym mechanizmem powstałym w ramach europejskiego instrumentu na rzecz odbudowy gospodarczej. Dlatego tak kluczowe były trójstronne negocjacje, których efektem są jeszcze większe możliwości jego wykorzystania. Oznacza to okres kwalifikowalności wydatków wydłużony do końca 2023 r. czy poziom zaliczek inwestycyjnych podniesiony do 11%.Instrument REACT-EU daje możliwość podejmowania elastycznych decyzji w każdym kraju, aby zmaksymalizować efekt odbudowy. Wszystko po to, by wsparcie dotarło tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.Jestem przekonana, że 47,5 mld euro – dla Polski ok. 2 mld euro – ze stuprocentowym poziomem dofinansowania inwestycji skutecznie przyczyni się do szybkiego wyjścia z kryzysu spowodowanego COVID-19. Dlatego głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2020/12/15
The right to disconnect (A9-0246/2020 - Alex Agius Saliba)

Pandemia Covid-19 doprowadziła do wzrostu wykorzystywania narzędzi cyfrowych w celach zawodowych. Mimo że w czasie kryzysu praca w domu odegrała zasadniczą rolę w ochronie zatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej, to połączenie długich godzin pracy z wyższymi wymaganiami organizacyjnymi skutkowało większą liczbą przypadków lęku, depresji, wypalenia zawodowego i innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Widoczne jest wśród pracowników poczucie nieustannej dyspozycyjności, co ma negatywny wpływ na równowagę między pracą a życiem rodzinnym. To ogromna odpowiedzialność Unii Europejskiej, państw członkowskich i pracodawców.W mojej ocenie próba uregulowania tej bardzo delikatnej kwestii jest przedwczesna i budzi wątpliwości zwłaszcza w kontekście dyrektywy 2003/88/WE w sprawie czasu pracy. Propozycja dyrektywy zawiera regulacje, które mogą doprowadzić do ograniczenia odpowiedniej elastyczności pracodawcy w kontaktach z pracownikiem lub między pracownikami w sytuacjach wyjątkowych.Nie możemy doprowadzić do wprowadzenia dodatkowych nadmiernych regulacji szczególnie w tak trudnym okresie, jakim jest stan epidemii i krytyczny stan gospodarek państw członkowskich.Należy wnikliwie przyjrzeć się obecnie obowiązującym regulacjom, by zagwarantować odpowiednie prawa milionom europejskich pracowników. Ewentualne wprowadzenie dodatkowych instrumentów prawnych musi zostać poprzedzone rzetelnymi i wnikliwymi badaniami. Dlatego nie poparłam propozycji wprowadzenia omawianej dyrektywy.
2021/01/21
Reforming the EU list of tax havens (B9-0052/2021)

Czarna lista rajów podatkowych jest podstawowym narzędziem walki z ukrywaniem dochodów i unikaniem płacenia należnych podatków oraz praniem brudnych pieniędzy. Z tytułu strat w podatku dochodowym od osób prawnych obywatele UE tracą co roku 140 miliardów euro.Musimy jak najszybciej przygotować i wdrożyć przejrzyste, bezstronne i spójne kryteria umieszczania krajów na liście rajów podatkowych i usuwania ich z niej. W tej kwestii podstawą skutecznego działania są rzetelność, uczciwość i współpraca pomiędzy krajami członkowskimi UE.W czasie kryzysu wywołanego pandemią priorytetem jest odbudowa i ożywienie gospodarki oraz zatrudnienia. Potrzebujemy każdego euro, by przywrócić uczciwe i sprawiedliwe zasady konkurencyjności firm europejskich. Nie możemy pozwalać na wykorzystywanie rajów podatkowych do ukrywania dochodów i unikania płacenia podatków.Zamiast uszczelniania listy zostały z niej usunięte kolejne raje podatkowe. Przykładem są Kajmany – raj podatkowy numer jeden na świecie, odpowiadający za 16,5% światowego unikania opodatkowania.Nie możemy również pozwolić, by na jednolitym rynku istniały europejskie raje podatkowe. Szczególnie teraz, kiedy kryzys spowodowany COVID-19 pochłania tysiące przedsiębiorstw uczciwie płacących podatki, jest to niedopuszczalne!Dlatego z całą stanowczością jestem za sprawiedliwym opodatkowaniem w całej UE i głosowałam za zmianami w wykazie rajów podatkowych.
2021/01/21
Closing the digital gender gap: women’s participation in the digital economy (A9-0232/2020 - Maria da Graça Carvalho)

„Likwidacja luki cyfrowej: udział kobiet w gospodarce cyfrowej” – to wyzwanie wobec walki z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa, ze zdwojoną siłą uderzającym w sektory, w których dużą część zatrudnionych stanowią kobiety.Sprawozdanie, przy którym byłam kontrsprawozdawczynią, jasno przedstawia fakty:• cyfryzacja zasadniczo zmieniła większość aspektów naszego życia;• stereotypy dotyczące płci stanowią poważną przeszkodę dla równości kobiet i mężczyzn, dodatkowo pogłębiają różnice między płciami w sektorze cyfrowym i uniemożliwiają pełne uczestnictwo kobiet jako użytkowników, innowatorów i twórców.Już teraz przerażają dostępne badania, według których połowa zatrudnionych będzie musiała zdobyć umiejętności cyfrowe, by utrzymać miejsce pracy – w skali świata 75 mln miejsc pracy może zniknąć w wyniku automatyzacji.Musimy dać kobietom możliwości zdobycia kompetencji cyfrowych, gdyż w przeciwnym razie skażemy je na dramatycznie pogłębiające się wykluczenie technologiczne, a w konsekwencji na ubóstwo. Wszystkie kobiety, bez względu na wiek, pochodzenie społeczne, miejsce zamieszkania, mają prawo do godnego życia i rozwoju osobistego i zawodowego. Umiejętności cyfrowe dają na to szansę.Apeluję o jak najszybsze uruchomienie środków unijnych na podnoszenie kompetencji cyfrowych, które otworzą nowe możliwości pracy dla obywateli Unii Europejskiej, pozwolą przedsiębiorcom na wprowadzenie oszczędności, a w końcu pomogą wrócić gospodarkom na normalne tory rozwoju.Dlatego głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2021/01/21
Establishing the Recovery and Resilience Facility (A9-0214/2020 - Eider Gardiazabal Rubial, Siegfried Mureşan, Dragoș Pîslaru)

Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności to konkretny program pomocy Europie. To 672 miliardy euro przeznaczonych na inwestycje i reformy, dzięki którym gospodarka UE będzie silniejsza w przyszłości. Sześć filarów tego instrumentu: Zielony Ład, transformacja cyfrowa, spójność gospodarcza, spójność społeczna, odporność instytucjonalna i pieniądze dla młodzieży, które właściwie zainwestujemy, może przynieść wymierne efekty. Ważne jest jednak pozostawienie krajom członkowskim decyzji co do reform, jakich najbardziej potrzebują w tym momencie, by wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 i w przyszłości rozwijać gospodarki zgodnie z długofalową perspektywą wdrażania Zielonego Ładu i z wykorzystaniem najnowszych technologii cyfrowych.Polska potrzebuje inwestycji w infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną. Potrzebuje produkcji energii elektrycznej i ciepła w oparciu o gaz ‒ jako niezbędne rozwiązanie przejściowe w dążeniu do wspólnych celów klimatycznych ‒ i istotne jest to, by przyjąć tę potrzebę ze zrozumieniem i umożliwić wykorzystanie funduszy z instrumentu odbudowy również na ten cel. Uważam, że program odbudowy jest konieczny, a nadzór i ocena po 2 latach istnienia Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności są zasadne, gdyż pozwolą przekonać się, czy założenia są właściwe, a środki finansowe prawidłowo wydawane. Dlatego głosowałam za ustanowieniem instrumentu.
2021/02/09
New Circular Economy Action Plan: see Minutes (A9-0008/2021 - Jan Huitema)

Nowy plan działań dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym jest kolejnym krokiem w kierunku transformacji gospodarki Unii Europejskiej i realizacji założeń Zielonego Ładu dla Europy. Konieczna jest tu współpraca administracji, nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i konsumentów w naszym codziennym życiu. Pomyślne wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym zależy od naszej świadomości i otwartości na cywilizacyjne wyzwania przyszłości oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania. Niezbędne jest identyfikowanie i wprowadzanie w biznesie rozwiązań sprzyjających rozwojowi technologii i inwestycji, w tym w zakresie np. zaawansowanych form szeroko rozumianego ekoprojektowania.Nie można jednak zapomnieć, że pandemia Covid-19 bardzo osłabiła rozwój europejskiej gospodarki. Musimy uwzględnić zróżnicowany potencjał gospodarczy poszczególnych państw członkowskich i wpływ skutków pandemii na ich sytuację ekonomiczną. Plan działań dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym musi być sprawiedliwy i wzmacniać konkurencyjność UE, przy jednoczesnym sprzyjaniu ochronie środowiska i przyznaniu nowych praw konsumentom.Wstrzymałam się od poparcia tego sprawozdania, ponieważ w mojej ocenie część kompromisów może okazać się nie do osiągnięcia, np. cel na 2030 r. dotyczący śladu materiałowego i konsumpcyjnego produktów. W chwili obecnej nie ma danych umożliwiających jego pomiar lub realizację. Sprawozdanie nie uwzględnia także problemów z wdrażaniem, które państwa członkowskie już napotykają przy realizacji aktualnych celów określonych w ramach pakietu odpadowego z 2018 r.
2021/02/09
Implementation of the Anti-Trafficking Directive (A9-0011/2021 - Juan Fernando López Aguilar, María Soraya Rodríguez Ramos)

Handel ludźmi to okropne przestępstwo! Musimy przeciwdziałać i zapobiegać jakimkolwiek jego formom oraz chronić miliony kobiet, dzieci i mężczyzn. Nigdy nie zgodzę się na pozbawiające godność ludzką działania w celach wykorzystania seksualnego, pobierania narządów, wykorzystywania do niewolniczej pracy (w tym żebractwa) czy nielegalnych adopcji.W Unii Europejskiej handel ludźmi w zdecydowanej mierze odbywa się na poziomie transgranicznym, dlatego kluczowa jest współpraca pomiędzy państwami członkowskimi i poszczególnymi organami ścigania. Nie bez znaczenia pozostaje tu kwestia koordynacji działań z Frontexem i Europolem, wspierającymi kraje UE w zakresie operacyjnym i strategicznym. Niezbędne jest także opracowanie skutecznych narzędzi reagowania na coraz częstsze przypadki przestępczości za pośrednictwem internetu i narzędzi cyfrowych.W walce z tym haniebnym procederem nie możemy zapomnieć o milionach ofiar handlu ludźmi. Nadal pozostaje to jednym z głównych wyzwań związanych z wdrażaniem dyrektywy. Wspólnie musimy zapewnić im ochronę i wsparcie na każdym etapie. Aby osiągnąć zwycięstwo w walce z handlem ludźmi, niezbędne jest odpowiednie podejście w czterech kluczowych obszarach: zapobiegania, ścigania, ochrony ofiar i wielopoziomowego partnerstwa. Dlatego głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2021/02/09
Public access to documents for the years 2016-2018 (A9-0004/2021 - Ioan-Rareş Bogdan)

Sprawozdanie roczne za lata 2016–2018 dotyczące publicznego dostępu do dokumentów (art. 122 ust. 7 Regulaminu) to regularne działanie Parlamentu Europejskiego w zakresie sprawozdawczości. Realizacja tego prawa musi odbywać się w sposób przejrzysty i rzetelny. Jest to kluczowe na drodze do informowania i przybliżania mieszkańcom Europy działalności politycznej, legislacyjnej i administracyjnej Unii Europejskiej. Z kolei jakość sprawozdań ma kluczowe znaczenie dla budowania i utrzymania zaufania wśród obywateli Unii.Zgadzam się z wnioskami określonymi w sprawozdaniu za lata 2016–2018. Niemniej jednak niezbędne jest znalezienie równowagi między wymaganym standardem przejrzystości a potrzebą utrzymania integralności, skuteczności i elastyczności procesów administracyjnych i legislacyjnych.
2021/02/09
The impact of Covid-19 on youth and on sport (B9-0115/2021)

Sektor sportu to ponad 2% PKB Unii Europejskiej i ponad 5,5 mln miejsc pracy. Konieczność izolacji, ograniczenia w dostępie do infrastruktury, odwołane zajęcia i treningi doprowadziły do kryzysu również w tym sektorze. Widoczny jest on na wielu płaszczyznach, m.in w różnych rodzajach działalności gospodarczej, organizacjach, klubach sportowych, ligach, siłowniach, centrach fitness oraz działalności sportowców i trenerów czy mediów.Kryzys ten dotyka bezpośrednio także młodych ludzi, którzy zostali pozbawieni możliwości zarobków, szkoleń, wolontariatu, realizowania swoich funkcji społecznych. Sport i aktywność fizyczna mają także szczególne znaczenie w zapewnieniu odporności fizycznej i psychicznej , co w tych czasach jest również bardzo ważne.Dlatego w planach Unii Europejskiej należy bezwzględnie zadbać o zwiększenie finansowania dla sektora sportu, aby państwa członkowskie oraz lokalne społeczności już teraz mogły skutecznie radzić sobie z efektami pandemii. Kluczowe jest także zapewnienie młodym ludziom miejsc pracy poprzez wzmocnienie programów takich jak np. Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności czy gwarancja dla młodzieży i gwarancja dla dzieci.Programy te muszą w pełni wykorzystać swój potencjał, dlatego głosowałam za przyjęciem rezolucji, wzywając Komisję Europejską do podjęcia konkretnych działań.
2021/02/09
InvestEU Programme (A9-0203/2020 - José Manuel Fernandes, Irene Tinagli)

Inwestycje to koło zamachowe gospodarki! Szczególnie ważne, także dla Polski, w osiąganiu priorytetów jest preferencyjne finansowanie: od służby zdrowia, infrastruktury, ochrony środowiska, energetyki, transportu po innowacje i technologie cyfrowe. InvestEU jako pakiet odbudowy Europy to kolejna szansa dla naszych rodzimych firm, inwestorów, sektora małych i średnich przedsiębiorstw.Fundusz będzie wspierał inwestycje wpisujące się w 4 segmenty:1. zrównoważona infrastruktura – alokacja: ok. 9,9 mld EUR – 37,8% gwarancji UE;2. badania naukowe, innowacje i cyfryzacja – alokacja: ok. 6,6 mld EUR – 25,1% gwarancji UE;3. MŚP – alokacja: ok. 6,9 mld EUR – 26,4% gwarancji UE;4. inwestycje społeczne i umiejętności – alokacja: ok. 2,8 mld EUR – 10,6% gwarancji UE.Dziś gospodarki wszystkich naszych krajów – zjednoczonej Europy – oczekują ogromnego impulsu ożywienia gospodarczego, a InvestEU to 26 miliardów euro, które ma wygenerować 400 miliardów euro inwestycji. Mając na uwadze powyższe, głosowałam za przyjęciem Funduszu.
2021/03/09
Programme for the Union's action in the field of health for the period 2021-2027 (“EU4Health Programme”) (A9-0196/2020 - Cristian-Silviu Buşoi)

Wierzę, że największy Program dla zdrowia – ponad 5 miliardów euro na najbliższe 7 lat – to zwiększenie gotowości Unii na reagowanie zarówno na kryzysy zdrowotne, jak i codzienną opiekę medyczną dostępną w równym stopniu dla wszystkich mieszkańców zjednoczonej Europy.Ten ambitny plan będzie wspierać polityki krajowe państw członkowskich i promować koordynację między nimi w celu poprawy zdrowia ludzkiego, w szczególności poprzez: wspieranie promocji zdrowia i profilaktyki chorób, przyczynianie się do ochrony ludzi w Unii przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowia, zwiększenie wykorzystania narzędzi i usług cyfrowych w dziedzinie zdrowia, w tym poprzez udział w utworzeniu europejskiej przestrzeni danych na temat zdrowia, zwiększenie współpracy transgranicznej, np. poprzez nowe europejskie sieci referencyjne, i wspieranie globalnych zobowiązań i inicjatyw zdrowotnych organizacji międzynarodowych.Inwestycja w zdrowie to nasz obowiązek i wspólna odpowiedzialność za obecne i przyszłe pokolenia Europejczyków! To ważny krok w kierunku wiarygodnej Unii Zdrowotnej! Dlatego głosowałam za ustanowieniem programu „EU4Health” tak potrzebnego wszystkim obywatelom UE w dobie kryzysu wywołanego pandemią COVID–19.
2021/03/09
Administrative cooperation in the field of taxation (A9-0015/2021 - Sven Giegold)

Dyrektywa DAC 7 jest ważna i potrzebna – zmiany wprowadzone do zasad współpracy administracyjnej mają na celu rozszerzenie unijnych przepisów dotyczących przejrzystości podatkowej, zwłaszcza w odniesieniu do platform cyfrowych. Pomoże to w zapewnieniu, by dochody uzyskiwane przez sprzedających były odpowiednio opodatkowane w państwach członkowskich – ostatecznie przyczyni się to do zwiększenia dochodów podatkowych państw członkowskich. Znaczenie ma zwłaszcza wzmocnienie wymiany informacji na temat interpretacji indywidualnych prawa podatkowego o wymiarze transgranicznym. Mimo tego głosowałam „przeciw” ze względu na zepsucie sprawozdania przez ideologiczne i bezsensowne warunkowanie wymiany informacji stosowaniem się państw członkowskich do tzw. „zasad praworządności” – arbitralnie i ideologicznie interpretowanych przez instytucje UE.Takie postawienie sprawy jest zupełnie bezsensowne choćby dlatego, że uderza nie w pojedyncze państwa, ale w cały system. Zawieszenie wymiany informacji szkodzi wszystkim stronom i sprzyja podmiotom chcącym uchylić się od opodatkowania. Dlatego można ten fragment uznać za sabotaż rodzący pytanie o właściwe intencje. Jestem przeciw wszelkim bezprawnym i pozatraktatowym roszczeniom instytucji europejskich usiłujących rozszerzyć swe kompetencje na obszary, które są w wyłącznej kompetencji państw członkowskich.
2021/03/10
European Semester: Annual Sustainable Growth Strategy 2021 (A9-0036/2021 - Markus Ferber)

Zgadzam się z przedstawioną przez KE w rocznej strategii zrównoważonego wzrostu gospodarczego na 2021 r. analizą sytuacji gospodarczej UE, jaka powstała w wyniku pandemii COVID-19.Popieram postulowane działania dla powszechnego wprowadzania sieci łączności o bardzo dużej przepustowości, w tym połączeń 5G i gigabitowych obejmujących miejskie i wiejskie gospodarstwa domowe, oraz wielkoskalowych korytarzy transportowych. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla funkcjonowania jednolitego rynku oraz pozytywnie wpłynie na sektory takie jak: rolnictwo, transport, zdrowie i edukacja.Za niewystarczające uważam odniesienie się w dokumencie do wsparcia gotowości i odporności krajowych systemów ochrony zdrowia.Uważam, że oczekiwane tempo zielonej transformacji powinno uwzględniać punkt wyjścia co do koszyka energetycznego i poziomu rozwoju gospodarczego poszczególnych państw członkowskich.Troszczę się o środowisko, nie popieram jednak w dobie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 podporządkowywania celów ekonomicznych celom środowiskowym.Semestr europejski powinien spełniać swoją pierwotną funkcję: jako proces koordynacji polityki budżetowej i gospodarczej, a nie stawać się narzędziem realizacji wielu politycznych celów i idei!Realizacja strategii podwójnej transformacji musi być prowadzona tak, by nie prowadziło to do pogłębienia podziałów społecznych i regionalnych w państwach członkowskich oraz do zagrożenia spójności społeczno-gospodarczej UE. W szczególności w obszarze zatrudnienia.Dlatego wstrzymałam się od głosu.
2021/03/11
Cohesion Policy and regional environment strategies in the fight against climate change (A9-0034/2021 - Tonino Picula)

Polityka spójności odgrywa kluczową rolę inwestycyjną w Europie, również w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Zmiana klimatu to nie tylko kwestia środowiska, ale także kwestia zmian gospodarczych i społecznych.Dlatego polityka spójności powinna bardziej elastycznie podchodzić do przejściowych rozwiązań w zakresie klimatu. Ważne jest także zwrócenie uwagi na różne punkty startowe gospodarek państw członkowskich, zwłaszcza teraz, kiedy Europa boryka się z konsekwencjami pandemii COVID-19.Zbyt ambitne podejście zaprezentowane w sprawozdaniu może zahamować tempo przeprowadzanej transformacji oraz doprowadzić do mniejszej efektywności. Kraje takie jak Polska, z dużym udziałem paliw kopalnych w koszyku energetycznym, nie mogą gwałtownie przestać ich używać, gdyż skutkowałoby to cofnięciem rozwoju gospodarczego i zwiększeniem emisji gazów cieplarnianych, m.in. z powodu spalania przez ludność odpadów oraz z powodu wyrębu lasów, które są efektywnymi pochłaniaczami węgla.Ważne jest, by transformację w kierunku neutralności klimatycznej osiągać w sposób sprawiedliwy i właściwy, tak aby nie pozostawić nikogo w tyle. Zgadzam się, że polityka spójności i regionalne strategie środowiskowe są istotnym i ważnym czynnikiem w walce ze zmianami klimatycznymi w nadchodzących latach. Nie mogłam jednak poprzeć sprawozdania ze względu na jego postanowienia daleko wykraczające poza wynegocjowane porozumienia międzyinstytucjonalne.
2021/03/25
General framework for securitisation and specific framework for simple, transparent and standardised securitisation to help the recovery from the COVID-19 crisis (A9-0215/2020 - Paul Tang)

Sprawozdania posłów Tanga i Karasa są częścią tzw. pakietu naprawczego rynków kapitałowych. Ich celem jest dostosowanie rozporządzenia w sprawie sekurytyzacji z 2017 r. oraz rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych z 2013 r., aby ułatwić sekurytyzację (konwersję składnika aktywów, zwłaszcza wierzytelności, na zbywalne papiery wartościowe). Ułatwienie sekurytyzacji ma sprawić, by więcej pieniędzy było dostępnych na cele odbudowy gospodarki dotkniętej kryzysem związanym z COVID-19.Zaproponowane zmiany dotyczą m.in. pewnych rozluźnień odnośnie tzw. sekurytyzacji syntetycznej. Od tradycyjnej różni się ona sposobem przeniesienia ryzyka z jednostki inicjującej na inwestora: o ile tradycyjna sekurytyzacja czyni to poprzez przeniesienie rzeczywistych ekspozycji bazowych (jak również ich własności) na wyodrębniony podmiot specjalnego przeznaczenia, o tyle sekurytyzacja syntetyczna realizuje przeniesienie ryzyka w drodze umowy o ochronę kredytową między jednostką inicjującą a inwestorem, pozostawiając ekspozycje bazowe w posiadaniu jednostki inicjującej i w jej bilansie.Zgodnie ze stanowiskiem polskiego rządu wspierającego projekty naprawcze jako nieodzowne elementy w walce z recesją gospodarczą spowodowaną pandemią COVID-19 głosowałam za przyjęciem projektu.
2021/03/25
Chemical residues in the Baltic Sea based on petitions 1328/2019 and 0406/2020 under Rule 227(2) (B9-0224/2021)

Morze Bałtyckie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Nie możemy doprowadzić do zniszczenia jego ekosystemu i różnorodności biologicznej. Jest to także zagrożenie dla działalności gospodarczej, jak i naszego zdrowia i życia. Jedno z głównych zagrożeń stanowi 50 tys. ton bomb i pocisków, które trafiły do Bałtyku po II wojnie światowej. Specyficzne warunki hydrograficzne powodują, iż nasze morze jest morzem praktycznie zamkniętym, co sprawia, że przeważająca część zanieczyszczeń na trwałe w nim pozostaje. Czas najwyższy rozwiązać ten bardzo poważny problem. Głosowałam za przyjęciem rezolucji, ponieważ aby poradzić sobie z tym problemem, niezbędna jest współpraca, wzmocnienie monitorowania zatopionej amunicji czy odtajnienie informacji dotyczących miejsca zatopienia broni. Dodatkowo Komisja Europejska musi podjąć działania zapewniające odpowiednie finansowanie badań i działań niezbędnych do wyeliminowania tego niebezpieczeństwa.
2021/04/26
Establishing Horizon Europe – laying down its rules for participation and dissemination (A9-0122/2021 - Dan Nica)

Ustanowienie programu „Horyzont Europa”. Głosowałam za ustanowieniem programu „Horyzont Europa”. Ten program to ogromne wynoszące 95,5 mld euro środki na finansowanie krótko- i długoterminowych badań i innowacji. Realizacja programu pozwoli nam zmierzyć się z ogólnoświatowymi wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu, cyfryzacja, czy pandemia COVID-19.Struktura programu opiera się na trzech filarach:1. Doskonała baza naukowa – filar skoncentrowany na działaniach wspierających doskonałość naukową oraz umiędzynarodowienie nauki.2. Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa – filar poświęcony wykorzystywaniu nauki do rozwiązywania najważniejszych wyzwań społecznych i gospodarczych.3. Innowacyjna Europa – filar wspierający najbardziej innowacyjne europejskie pomysły i MŚP, w tym start-upy.Kluczowa jest efektywność prowadzonych projektów, dlatego ważna była zmiana podejścia w programie, kładąca większy nacisk na efekty prac, ich wpływ. Istotne jest także zapewnienie lepszej niż dotychczas synergii z innymi programami UE.
2021/04/27
Multiannual management plan for bluefin tuna in the eastern Atlantic and the Mediterranean (A9-0149/2020 - Giuseppe Ferrandino)

Unia Europejska jest stroną Międzynarodowej konwencji o ochronie tuńczyka atlantyckiego. Na 21. specjalnym posiedzeniu w 2018 r. Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego na mocy konwencji przyjęła zalecenie 18-02 ustanawiające wieloletni plan zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym. Przedstawiony przez Komisję Europejską wniosek ma na celu wdrożenie zalecenia Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony i utrzymanie biomasy tuńczyka błękitnopłetwego powyżej poziomów umożliwiających uzyskanie maksymalnego podtrzymywalnego połowu. Zgadzam się z koniecznością wprowadzania wspólnych przepisów zapewniających zrównoważony rozwój rybołówstwa w Europie i na świecie.
2021/04/28
Soil protection (B9-0221/2021)

Gleba jest żywym ekosystemem o kluczowym znaczeniu dla nas wszystkich. Znajduje się w niej 25 % światowej różnorodności biologicznej, zapewnia żywność, surowce, wychwytuje i składuje dwutlenek węgla, oczyszcza wodę, reguluje ilości składników odżywczych i zwalcza szkodniki. Jest bardzo ważna w działalności człowieka, chociażby w rolnictwie i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego. Pomaga także zapobiegać powodziom i suszom. Zdrowe gleby mają zasadnicze znaczenie także dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu, takich jak neutralność klimatyczna, przywrócenie różnorodności biologicznej, dążenie do zerowego zanieczyszczenia środowiska wolnego od toksyn, zdrowego i zrównoważonego systemu żywnościowego oraz odpornego środowiska. W chwili obecnej, w przeciwieństwie do wody i powietrza, nie ma spójnych i zintegrowanych ram prawnych UE w zakresie ochrony europejskiej gleby. Dlatego popieram rezolucję wzywającą Komisję Europejską do opracowania ogólnounijnych wspólnych ram prawnych dotyczących ochrony i zrównoważonego użytkowania gleby.
2021/04/28
Digital Green Certificate - Union citizens (C9-0104/2021 - Juan Fernando López Aguilar)

Szybkie i skuteczne wdrożenie zielonego zaświadczenia ułatwi bezpieczne podróżowanie w Europie oraz ożywi zapewniający miliony miejsc pracy sektor turystyki europejskiej. W dalszych pracach nad zaświadczeniem będzie dla mnie ważne zapewnienie przejrzystości systemu i braku dyskryminacji obywateli państw członkowskich, np. którzy nie są zaszczepieni ze względów medycznych lub nie należą do aktualnie szczepionej grupy docelowej. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę niesatysfakcjonujący postęp w realizacji programów szczepień w UE i wprowadzania przez państwa członkowskie różnych ograniczeń. Zielone zaświadczenia cyfrowe nie mogą wprowadzić jakichkolwiek dalszych ograniczeń dla Europejczyków. Uważam, w przeciwieństwie do propozycji Komisji Europejskiej, że zaświadczenie musi być ograniczone czasowo i dotyczyć wyłącznie wirusa wywołującego COVID-19.Dodatkowo konieczne jest zaostrzenie przepisów dotyczących ochrony danych w celu wykluczenia nadużyć lub przechowywania wrażliwych danych osobowych (danych dotyczących zdrowia) przez okres dłuższy, niż jest to niezbędne. Dla skutecznego wdrożenia system powinien pozostawiać państwom członkowskim jak najwięcej elastyczności pod względem technologicznym (rodzaj technologii uwierzytelniania oraz zakres integracji merytorycznej) przy założeniu interoperacyjności technologicznej i merytorycznej na poziomie UE.
2021/04/28
Digital taxation: OECD negotiations, tax residency of digital companies and a possible European Digital Tax (A9-0103/2021 - Andreas Schwab, Martin Hlaváček)

Gdy kryzys pogrąża budżety państw i firm, największe firmy technologiczne mnożą zyski i nie płacą podatków. Giganci cyfrowi nie mogą unikać opodatkowania lub w ogóle ich nie płacić. Nie można przymykać oczu na fakt, że często małe firmy płacą więcej niż najwięksi gracze cyfrowi. Przywrócenie elementarnej sprawiedliwości jest naszym obowiązkiem.Dlatego opodatkowanie gospodarki cyfrowej jest nieuniknione. Jednak wypracowanie wspólnego stanowiska nie może opierać się na dyktacie większości i odbieraniu kompetencji w tym zakresie państwom członkowskim. Dlatego wstrzymałam się od głosu w tej kwestii.
2021/04/28
The accessibility and affordability of Covid-testing (B9-0233/2021, B9-0234/2021)

Nadal jesteśmy w trakcie walki z pandemią koronawirusa. Aby swobodnie przemieszczać się po Europie, stał się wymóg przedstawienia dowodu ujemnego wyniku testu na obecność COVID-19. Jednym z kluczowych ograniczeń w dostępie do badania obecności wirusa jest jego cena. Osoby o niskich dochodach, zwłaszcza mieszkający w regionach peryferyjnych i przygranicznych, w nieproporcjonalnie dużym stopniu odczuli te trudności. Dlatego popieram szeroką dostępność bezpłatnych lub niedrogich testów i zobowiązuję Komisję do zaproponowania inicjatyw ustawodawczych dotyczących przystępnych cenowo testów na COVID-19 dla wszystkich Europejczyków, dotyczących minimalnej liczby bezpłatnych testów COVID-19 oraz limitu cenowego na testy COVID-19. Jednocześnie bardzo ważne jest także uruchomienie instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych w celu pokrycia kosztów testów na obecność COVID-19.
2021/04/29
Artificial intelligence in education, culture and the audiovisual sector (A9-0127/2021 - Sabine Verheyen)

Bardzo ważnym obszarem, w którym wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie miało olbrzymie znaczenie, to sektor edukacji. Począwszy od szkoły, w której uczniowie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii będą mieli nie tylko szersze możliwości do zdobywania wiedzy, ale również będą w przyszłości konkurencyjnymi pracownikami. To również szansa dla uczniów z wadami wzroku czy słuchu. Sztuczna inteligencja to w końcu szansa na przeprowadzanie zaawansowanych badań naukowych w sposób bardziej różnorodny, często w szybszym czasie, np. poprzez skomplikowanie obliczanie algorytmów w skali, która istniała tylko w wyobraźni. Inwestowanie w badania naukowe to niezwykle istotny obszar, co wciąż pokazuje nam pandemia COVID-19 i prace nad szczepionką i jej kolejnymi wariantami wraz z pojawianiem się nowych odmian wirusa. Oczywiście przy całym entuzjazmie do AI musimy bezwzględnie pamiętać o zagrożeniach: naruszenia prywatności i algorytmów zachęcających do polaryzacji i podziału. Z tej przyczyny konieczne jest rzetelne przygotowanie regulacji dot. tego obszaru. Ze względu na szanse, jakie daje sztuczna inteligencja w rozwoju zarówno sektora nauki, kultury oraz sektora audiowizualnego, głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2021/05/19
Reversing demographic trends in EU regions using cohesion policy instruments (A9-0061/2021 - Daniel Buda)

Migracja z obszarów wiejskich do miejskich, ze słabiej rozwiniętych do lepiej rozwiniętych regionów kraju, ze Wschodu na Zachód i z Europy Południowej na Północ mają widoczny wpływ na społeczeństwo UE. Bezpośrednio oddziaływają na życie Europejczyków na każdym szczeblu tj. unijnym, krajowym, regionalnym i lokalnym.Niż demograficzny zwiększa istniejące nierówności, wywierając widoczny wpływ na jakość życia, spójność społeczną, gospodarczą i terytorialną UE. Pogłębia przepaść między regionami bardziej rozwiniętymi a uboższymi. To nie tylko problem obszarów wiejskich, ale także miejskich. Dlatego władze lokalne i regionalne muszą odgrywać decydującą rolę w tworzeniu strategii terytorialnych. Kluczowe jest uwzględnienie potrzeb rozwojowych i potencjału tych obszarów, w tym tendencje gospodarcze, społeczne i demograficzne.Polityka spójności to jedno z narzędzi, które może zwiększyć i podnieść atrakcyjność obszarów wyludniających się, wspierając infrastrukturę, współpracę podmiotów publicznych i prywatnych, pobudzając inwestycje, tworzenie miejsc pracy, edukację czy rozwój usług, np. zdrowotnych.
2021/05/19
Digital future of Europe: digital single market and use of AI for European consumers (A9-0149/2021 - Deirdre Clune)

Jednolity rynek cyfrowy to przyszłość Europy. Nie uciekniemy od postępującej technologii. Dlatego musimy iść z duchem czasu przy zachowaniu etyki oraz ochrony danych wrażliwych naszych obywateli.Wzmocnienie rozwoju cyfrowego to: zwiększenie integracji społecznej, tworzenie miejsc pracy, lepszy stan zdrowia, lepszy poziom usług publicznych. To innowacyjna i zrównoważona Europa, która ma potencjał na przyniesienie jeszcze szerszych korzyści społeczeństwu. Przyjęcie i stosowanie nowych technologii typu AI, IoT to szansa na przyśpieszenie transformacji sektora wytwórczego, zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw europejskich w globalnej gospodarce. To wzmocnienie jednolitego rynku bez fragmentacji dot. regulacji.Jestem za lepszym życiem dla wszystkich obywateli UE i głosuję za przyjęciem sprawozdania.
2021/05/20
EU Digital COVID Certificate - Union citizens (C9-0104/2021 - Juan Fernando López Aguilar)

Cyfrowe zaświadczenie COVID to ułatwienie z korzystania ze swobodnego przepływu, a nie jego warunek. Certyfikat to bezpieczny ruch turystyczny i szansa na ożywienie branży turystycznej, która szczególnie została dotknięta skutkami pandemii. Dzięki wypracowanemu porozumieniu certyfikaty: będą wystawiane bezpłatnie; (dane osobowe będą odpowiednio zabezpieczone); będą obowiązywać czasowo przez 12 miesięcy (od 1 lipca); będą honorowane przez wszystkie państwa członkowskie; przyczynią się do stopniowego i skoordynowanego znoszenia restrykcji.Ponadto, by zapewnić powszechnie dostępne i niedrogie testy, na wniosek Parlamentu Komisja zobowiązała się przeznaczyć na ten cel 100 mln euro z instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. W ten sposób państwa członkowskie będą mogły zaopatrywać się w testy, by wystawiać unijne certyfikaty COVID-19. Dlatego wobec powyższego głosowałam za przyjęciem dokumentu.
2021/06/08
EU Digital COVID Certificate - third-country nationals (C9-0100/2021 - Juan Fernando López Aguilar)

Ważnym elementem ponownego otwarcia granic jest także umożliwienie obywatelom państw trzecich bezpiecznego podróżowania do Unii Europejskiej. Turystyka i inne podróże spoza UE są ważnym elementem otwartości Unii Europejskiej. Popieram, by takie same ułatwienia jak w przypadku Europejczyków były dostępne dla obywateli spoza UE.
2021/06/08
Competition policy – annual report 2020 (A9-0168/2021 - Johan Van Overtveldt)

Sprawozdanie jest merytoryczne. Podkreśla rolę uczciwej konkurencji w rozwoju innowacji. Wzywa również do silnego przeciwstawienia się monopolistycznym praktykom gigantów cyfrowych, w tym ograniczaniu przez te przedsiębiorstwa dostępu do bezstronnej, obiektywnej informacji.Jednakże ostateczny tekst sprawozdania zawiera zgłoszoną przez grupę S&D poprawkę (ust. 87), która nie tylko jest niewłaściwa z punktu widzenia problematyki sprawozdania, ale zawiera również nieprawdziwe i krzywdzące insynuacje dotyczące bieżącej sytuacji w Polsce. Jest to nadużycie, które pogłębia fakt, że poprawka została sformułowana w taki sposób, by skłonić do poparcia jej przez europosłów słabiej obeznanych z polską rzeczywistością medialną.W związku z powyższym, zgadzając się prawie ze wszystkimi tezami sprawozdania, nie mogę poprzeć w całości tekstu, w którym szkaluje się Polskę, kłamliwie przedstawiając przemiany na polskim rynku mediów, oraz niesprawiedliwie ocenia ogólny poziom wolności mediów i debaty publicznej w Polsce. Dlatego głosowałam przeciw przyjęciu sprawozdania „Polityka konkurencji – sprawozdanie roczne za 2020 r.”, mimo iż jest bardzo dobre merytorycznie, trafnie rozpoznające i definiujące najważniejsze cele i wyzwania w tej dziedzinie.
2021/06/08
EU Biodiversity Strategy for 2030: Bringing nature back into our lives (A9-0179/2021 - César Luena)

Inwestycje w ochronę przyrody i odbudowę jej zasobów muszą być oparte na szczegółowych badaniach, ocenie tych rozwiązań i przede wszystkim konkretnych źródłach finansowania. Ostatecznie mamy strategię obarczoną wieloma wątpliwościami, bez środowiskowych, społecznych i ekonomicznych skutków wdrożenia, za to z bardzo ambitnymi celami do osiągnięcia. Dlaczego KE nie sięgnęła do doświadczeń i wiedzy państw członkowskich?Największe oczekiwania zostały skierowane do sektora rolnego i leśnego. Pamiętajmy, że realizacja zbyt ambitnych celów może zagrozić naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu czy też obniżyć konkurencyjność polskiego i europejskiego rolnictwa. Nie możemy doprowadzić do importu żywności z krajów trzecich, o niższych wymogach środowiskowych. To globalnie oznaczałby stratę, a nie korzyść dla środowiska i klimatu!UE nie może wprowadzać daleko idących zmian w zarządzaniu zasobami leśnymi. To niezwykle niebezpieczne dla zachowania ciągłości funkcjonowania zrównoważonych gospodarek leśnych w poszczególnych krajach. Lasy i leśnictwo to kompetencje państw członkowskich. Strategia ta jest bardzo ważna dla nas wszystkich, jednak musi być dopracowana.
2021/06/08
The EU's Cybersecurity Strategy for the Digital Decade (B9-0305/2021)

Podczas pandemii COVID-19 40% pracowników UE przeszło na pracę zdalną. Zwiększa to możliwość ataków w cyberprzestrzeni na strategiczne gałęzie przemysłu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.Cyberbezpieczeństwo jest istotnym elementem bezpieczeństwa Europejczyków. Musimy mieć pewność, że korzystając z urządzeń podłączonych do internetu lub sieci elektroenergetycznych, udając się do banku, lecąc samolotem, korzystając z usług administracji publicznej czy tez leżąc w szpitalu, w którym są gromadzone nasze dane wrażliwe, jesteśmy chronieni przed cyberzagrożeniami. Cyberbezpieczeństwo ma wielkie znaczenie dla budowania odpornej, ekologicznej i cyfrowej Europy.Sektory strategiczne: transport, energia i zdrowie, telekomunikacja, finanse, bezpieczeństwo, procesy demokratyczne, sektor kosmiczny i obronny są w dużym stopniu uzależnione od sieci i systemów informatycznych, które są w coraz większym stopniu wzajemnie połączone.Poprawa cyberbezpieczeństwa jest potrzebna, by ludzie ufali innowacjom, łączności i automatyzacji, by używali ich i czerpali z nich korzyści, a także by zapewnić ochronę podstawowych praw i wolności. Prawa do ochrony danych osobowych oraz wolności wypowiedzi i informacji.Problem bezpieczeństwa stanowi główny czynnik zniechęcający do korzystania z usług online. Reforma przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa w sieci jest konieczna, by zwiększyć poziom cyberodporności wszystkich strategicznych sektorów. Dlatego głosowałam za Strategią UE w zakresie cyberbezpieczeństwa na cyfrową dekadę.
2021/06/10
Old continent growing older - possibilities and challenges related to ageing policy post 2020 (A9-0194/2021 - Beata Szydło)

Sprawozdanie wskazuje na ważną rolę osób starszych w naszych społeczeństwach. Wskazuje na konieczność wspierania ich i zapewnienia im godnego życia. Podkreśla znaczenie więzi międzypokoleniowych, srebrnej gospodarki czy niedyskryminacji w miejscu pracy. Niezwykle ważne jest przeciwdziałanie samotności w starości, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób starszych i prowadzenie działań w obszarze służby zdrowia, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę negatywne trendy demograficzne.Nie zgadzam się jednak, by sprawozdanie poświęcone osobom starszym stało się zakładnikiem ideologicznych rozgrywek. To sprawozdanie jest o osobach starszych i dla osób starszych, nie zaś o prawach reprodukcyjnych.
2021/07/07
General Union Environment Action Programme to 2030 (A9-0203/2021 - Grace O'Sullivan)

Unijny program działań w zakresie środowiska do 2030 jest ambitny, ale wymaga w wielu aspektach poprawy, doprecyzowania i uzupełnienia. Na przykład ważna jest kwestia bioróżnorodności, która jest naszym dziedzictwem, i tylko jej ochrona zapewni przyszłym pokoleniom możliwość korzystania z bogactwa przyrody.Brak spójności w dokumencie w odniesieniu do lasów i sektora leśnego wymaga również uzupełnienia. Wspieranie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej to zachowanie równowagi pomiędzy funkcjami przyrodniczymi, społecznymi i gospodarczymi. Dodatkowo lasy to duży potencjał łagodzenia zmian klimatu.Priorytety powinny być uzupełnione wprost o kwestie dotyczące gospodarki odpadami, a definicje dotyczące tego i innych obszarów powinny być klarowne i bardzo precyzyjne. Cele i narzędzia do monitorowania ich realizacji muszą uwzględniać ogromny wpływ pandemii COVID-19 na wszystkie dziedziny życia i gospodarki w długiej perspektywie czasowej. Duże wątpliwości budzą też mało precyzyjne wskaźniki, które nie wystarczą do opracowania kompleksowych ram monitorowania programu.Tworząc przepisy, musimy pamiętać o ich skuteczności i właściwym stosowaniu. Regulacje z lukami dają duże możliwości nadinterpretacji i stosowania nadmiernych sankcji przez instytucje monitorujące wdrażanie. Nie poparłam tego programu, ponieważ w takim kształcie nie spełni, w mojej opinii, swojej roli.
2021/07/08
Towards a stronger partnership with the EU outermost regions (A9-0241/2021 - Stéphane Bijoux)

Kryzys COVID-19 miał poważne konsekwencje dla regionów najbardziej oddalonych. W szczytowym momencie kryzysu, który wymusił przerwanie tras lotniczych i połączeń morskich, wyraźna była waga wyspiarskiego charakteru i ograniczenia wynikające z oddalenia.Regiony najbardziej oddalone borykają się z poważnymi problemami gospodarczymi, społecznymi, klimatycznymi i kulturowymi. Przez regiony najbardziej oddalone przebiega także granica afrykańsko-atlantycka i indyjsko-oceaniczna Europy, co daje im ważną pozycję strategiczną.Kluczowe sektory rolnictwa, rybołówstwa, niebieskiej gospodarki i produkcji lokalnej dowiodły swojej niezbędności, a europejskie wsparcie dla ich rozwoju jest niezwykle ważne.Aby ich odbudowa po COVID-19 i po brexicie była skuteczna, należy wyciągnąć wszystkie wnioski z tego zarządzania kryzysowego. Biorąc pod uwagę postanowienia sprawozdania, poparłam jego wnioski.
2021/09/14
A new approach to the Atlantic maritime strategy (A9-0243/2021 - Younous Omarjee)

Strategia atlantycka dała początek współpracy w obszarze Oceanu Atlantyckiego oraz określiła wyzwania i możliwości stojące przed tym regionem. W niniejszym sprawozdaniu odnotowuje się sukces pierwszej strategii atlantyckiej oraz prace podjęte przez interesariuszy na wszystkich szczeblach. Należy jednak podkreślić, że wymagają wzmocnienia działania, aby w większym stopniu zaangażować regiony w jej realizację.Regionom atlantyckim przyznano bardziej centralną rolę w zarządzaniu, wzmocniono mechanizm pomocy, a priorytety planu zostały wybrane na podstawie bardziej rygorystycznych kryteriów. Utrzymującym się słabym punktem jest brak środków na strategię atlantycką.Strategia atlantycka powinna zostać przekształcona w strategię na rzecz makroregionu atlantyckiego, aby poprawić koordynację środków dotyczących lądu i morza, zwiększyć polityczne znaczenie strategii przy jednoczesnym zapewnieniu zarządzania wielopoziomowego i racjonalizacji źródeł finansowania. W związku z powyższym głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2021/09/14
Draft amending budget No 1/2021: Brexit Adjustment Reserve (A9-0263/2021 - Pierre Larrouturou)

Projekt budżetu korygującego nr 1/2021 przedstawiony przez Komisję ma na celu udostępnienie kwoty 4 244 832 000 EUR zarówno w środkach na zobowiązania, jak i w środkach na płatności, aby zaspokoić potrzeby w zakresie płatności zaliczkowych wynikające z pobrexitowej rezerwy dostosowawczej w 2021 roku. Jest to niezbędna zmiana, aby uruchomić środki na przeciwdziałanie nieoczekiwanym i negatywnym skutkom wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
2021/09/15
Official controls on animals and products of animal origin in order to ensure compliance with the prohibition of certain uses of antimicrobials (A9-0195/2021 - Pascal Canfin)

Wniosek Komisji zawiera zmianę art. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli urzędowych ((UE) 2017/625), aby weryfikować zgodność przywożonych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego z rozporządzeniem (UE) 2019/6 w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych.Oporność drobnoustrojów zarówno na produkty lecznicze stosowane u ludzi, jak i na weterynaryjne produkty lecznicze jest coraz większym problemem zdrowotnym w Unii i na świecie. Jest on bardzo złożony, ma wymiar transgraniczny i poważnie obciąża gospodarki. To problemem dla zdrowia publicznego na świecie!Zmiana rozporządzenia w sprawie kontroli urzędowych w celu uwzględnienia weryfikacji zgodności z wymogami rozważnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych jest skutecznym sposobem, by zapewnić przestrzeganie tych wymogów w odniesieniu do przywozu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. W związku z powyższym głosowałam za sprawozdaniem.
2021/09/15
Brexit Adjustment Reserve (A9-0178/2021 - Pascal Arimont)

Pobrexitowa rezerwa dostosowawcza jest specjalnym instrumentem wykraczającym poza pułapy budżetowe wieloletnich ram finansowych. Będzie ona wspierać dotknięte sektory, takie jak rybołówstwo i handel, edukacja, przedsiębiorstwa prywatne i publiczne, oraz gwarantować środki na rzecz reintegracji obywateli UE, którzy opuścili Wielką Brytanię po brexicie.Dzięki skutecznym negocjacjom wniosek Komisji Europejskiej został poprawiony zarówno pod względem metodologii podziału środków dla państw członkowskich, jak i alokacji. W rzeczywistości umowa przewiduje obecnie sprawiedliwszą i lepszą redystrybucję zasobów między różnymi państwami członkowskimi. Ponadto został uzgodniony podział finansowania na trzy transze, zgodnie z wnioskowaną przeze mnie propozycją podczas posiedzeń Komisji Rozwoju Regionalnego. Rozwiązanie to skutkuje uniknięciem nadmiernego obciążenia budżetów krajowych. Ostatecznie rezerwa wynosi 5 miliardów euro, z czego Polska otrzyma blisko 159 milionów euro.1,6 mld euro zostanie rozdysponowane w 2021 r. Pozostałe 3,4 mld euro powinno być rozdysponowane w oddzielnych transzach po 1,2 mld euro w 2022 i 2023 r., a następnie 1 mld euro w 2025 r. (w cenach z 2018 r.).
2021/09/15
European Centre for Disease Prevention and Control (A9-0253/2021 - Joanna Kopcińska)

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) jest ważnym ośrodkiem, który powinien mieć rozszerzone kompetencje w celu wsparcia państw członkowskich w jeszcze większym zakresie niż dotychczas. Propozycja przedłużenia i rozszerzenia mandatu ECDC w zakresie: nadzoru epidemiologicznego za pośrednictwem zintegrowanych systemów umożliwiających nadzór w czasie rzeczywistym; planowania gotowości i reagowania, sprawozdawczości i kontroli; przedstawiania niewiążących zaleceń i wariantów w zakresie zarządzania ryzykiem; zwiększania zdolności do mobilizowania i rozmieszczania Grupy Zadaniowej ds. Zdrowia, tak by wspierała lokalne działania w państwach UE; budowania sieci unijnych laboratoriów referencyjnych i sieci ds. substancji pochodzenia ludzkiego jest jak najbardziej zasadne.Głosuję za rozszerzeniem kompetencji ECDC i przedłużeniem mandatu, bo popieram konkretne rozwiązania, które poprawią współpracę, wymianę informacji, wiedzy specjalistycznej oraz najlepszych praktyk między władzami państw członkowskich a Komisją, Komitetem ds. Bezpieczeństwa Zdrowia i samym ECDC, a tym samym zwiększą gotowość i koordynację, i sprawne zarządzanie w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia.Wszystkie działania powinny się odbywać z zachowaniem zasad przejrzystości i rozliczalności między państwami członkowskimi a Unią, przy jednoczesnym poszanowaniu kompetencji państw członkowskich .
2021/09/15
Serious cross-border threats to health (A9-0247/2021 - Véronique Trillet-Lenoir)

Określenie kompleksowych ram prawnych działań Unii w zakresie gotowości, nadzoru, oceny ryzyka oraz wczesnego ostrzegania i reagowania, a także udoskonalenie wytycznych dotyczących przyjmowania wspólnych środków UE w celu stawiania czoła przyszłym poważnym transgranicznym zagrożeniom zdrowia jest niezwykle istotne. Wniosek opiera się na doświadczeniach zebranych podczas kryzysu związanego z COVID-19 i przewiduje wzmocnienie istniejących struktur i mechanizmów, aby uzyskać lepszy poziom ochrony, zapobiegania, gotowości i reagowania na wszelkie zagrożenia zdrowia.Sprawozdanie zawiera kompleksową analizę wniosku oraz propozycje wzmocnienia głównych aspektów. Popieram: promowanie solidarności w UE i na świecie, by usprawnić koordynację operacyjną, tak aby UE była przygotowana do radzenia sobie nie tylko z nową pandemią, ale również z zagrożeniami środowiskowymi lub chemicznymi; zapewnienie europejskiej dostawy produktów zdrowotnych oraz stworzenie kompleksowego zarządzania w dziedzinie zdrowia, w tym poprzez ułatwianie partnerstw w regionach przygranicznych; ustanowienie strategicznych rezerw produktów leczniczych oraz współpracę z państwami trzecimi i aktywne działania na rzecz ustanowienia ramowej konwencji WHO dotyczącej gotowości i reagowania na wypadek pandemii. Dlatego głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2021/09/15
Amending Council Framework Decision 2002/465/JHA, as regards its alignment with EU rules on the protection of personal data (A9-0236/2021 - Jeroen Lenaers)

Przetwarzanie danych osobowych jest obszarem bardzo wrażliwym i bezwzględnie wymagającym właściwych regulacji, szczególnie jeśli chodzi o wspólne prowadzenie śledztw na terenie UE w celu zapobiegania przestępstwom i ich wykrywania. Jestem za przyjęciem proponowanych zmian w sprawie wspólnych zespołów dochodzeniowych, w ramach których informacje uzyskane zgodnie z prawem przez członka lub członka oddelegowanego w ramach wspólnego zespołu dochodzeniowego, które nie są w inny sposób dostępne właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich, mogą być wykorzystywane wyłącznie zgodnie z art. 4 ust. 2 dyrektywy 2016/ 680, kiedy:a) administrator jest upoważniony do przetwarzania takich danych osobowych w takim celu zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego; orazb) przetwarzanie jest niezbędne i proporcjonalne do tego innego celu zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego.Zgodnie ze zmianą uprzednia zgoda państwa członkowskiego, w którym informacje stały się dostępne, do wykrywania, prowadzenia dochodzeń i ścigania innych przestępstw nie będzie już potrzebna.
2021/09/15
European Investigation Order in criminal matters: alignment with EU rules on the protection of personal data (A9-0237/2021 - Marina Kaljurand)

Zmiany w prawodawstwie UE dotyczącym ochrony danych muszą mieć odzwierciedlenie w całym prawodawstwie UE. Dlatego głosowałam za przyjęciem propozycji zmian dyrektywy w sprawie egzekwowania prawa, dyrektywy 2014/41/UE w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych, poprzez dostosowanie jej do zasad i przepisów przewidzianych w dyrektywie w sprawie ochrony danych w dziedzinie egzekwowania prawa (dyrektywa (UE) 2016/680).
2021/09/15
Fishers for the future (A9-0230/2021 - Manuel Pizarro)

Przyszłość europejskiego rybołówstwa stoi w obliczu szeregu wyzwań środowiskowych, gospodarczych i społecznych. Aby podtrzymać atrakcyjność zatrudnienia w sektorze, należy nieustannie dążyć do tego celu. Znaczenie rybołówstwa jest niezaprzeczalne, nie tylko ze względu na to, że jest to jeden z sektorów produkcji podstawowej o kluczowym znaczeniu, jeśli chodzi o dostarczanie żywności dla stale rosnącej światowej populacji, lecz także ze względu na odsetek ludności zależnej od niego jako źródła utrzymania (według FAO między 10 a 12%). Dlatego poprawa bezpieczeństwa, warunków pracy i życia na statkach oraz uznawanie wyszkolenia i pracy są bardzo istotne. Ponadto niezbędne są działania, które pozwolą zaangażować kobiety i zapewnić lepsze zrozumienie tego sektora, co może usprawnić wymianę pokoleń.
2021/09/15
Plans and actions to accelerate a transition to innovation without the use of animals in research, regulatory testing and education (RC-B9-0425/2021, B9-0425/2021, B9-0426/2021, B9-0427/2021, B9-0428/2021, B9-0429/2021, B9-0432/2021)

Standardy dobrostanu zwierząt w UE, które są już jednymi z najwyższych na świecie, powinny być utrzymywane na wysokim poziomie. Ważne jest szybsze i lepsze wdrażanie i egzekwowanie istniejących wymogów oraz ich ocena ex post. Głosowałam za przyjęciem rezolucji, bo jestem za przyspieszeniem przejścia na badania, w których nie wykorzystuje się zwierząt, ale do osiągnięcia tego celu potrzebny jest całościowy plan określający realne cele, który to plan powinniśmy opracować.
2021/09/15
Implementation of EU requirements for exchange of tax information (A9-0193/2021 - Sven Giegold)

Co roku w Unii Europejskiej tracimy około 140 miliardów euro z tytułu strat w podatku dochodowym od osób prawnych. Wymiana informacji podatkowych przy zachowaniu poszanowania kompetencji właściwych dla krajów członkowskich ma nieoceniony wpływ na walkę z oszustwami podatkowymi.Sześć wdrożonych nowelizacji dyrektywy dotyczących wymiany informacji podatkowej i kolejne dwie w trakcie wdrażania to rozbudowany system biurokracji. W chwili obecnej tylko 4% z 50 pozycji danych przekazywanych zgodnie z dyrektywą DAC3 zostało wykorzystanych. Nie posiadamy danych na temat efektywności wdrożonych dyrektyw. W drugiej części sprawozdania przedstawiono szereg propozycji, które mają na celu udoskonalenie dyrektywy, ale niestety mogą one znacząco zwiększyć biurokrację i obciążenie administracyjne dla przedsiębiorstw. Na przykład: uwzględnienie w automatycznej wymianie informacji szczegółowej listy kategorii dochodów i aktywów niefinansowych; wprowadzenie obowiązku zgłaszania wszystkich kategorii dochodów i aktywów; wprowadzenie dla instytucji finansowych obowiązku składania deklaracji zerowych w przypadku braku informacji podlegających zgłoszeniu.Nie możemy wdrażać kolejnych regulacji z pominięciem dialogu z przedsiębiorcami, dla których jeszcze bardziej szczegółowy system raportowania będzie obciążeniem kosztownym i czasowym. Przedsiębiorcy powinni zajmować się biznesem, bo to gwarancja naszego wspólnego dobrobytu i europejskiego sukcesu. Nie mogłam poprzeć tego sprawozdania, bo uważam, że powinniśmy lepiej wykorzystywać dotychczasowe zbiory danych i dbać o ich bezpieczeństwo szczególnie pod kątem konkurencyjności przedsiębiorstw zarówno na jednolitym rynku UE, jak i poza jej granicami, a nie wprowadzać kolejne obciążenia sprawozdawcze.
2021/09/16
Convention on the Conservation and Management of High Seas Fisheries Resources in the North Pacific Ocean: accession of the European Union (A9-0008/2022 - Bert-Jan Ruissen)

Ochrona pełnomorskich zasobów rybnych przy jednoczesnym wprowadzeniu zarządzania ekosystemowego uwzględniającego podmioty społeczne jest kluczowa dla zapewnienia morskiej trwałości i różnorodności gatunkowej. Mam świadomość potrzeby zapobiegania działaniom niekorzystnych dla środowiska morskiego oraz konieczność dalszej wnikliwej oceny wpływu rybołówstwa na gatunki i ekosystemy morskie. Dlatego uważam, że Konwencja przyczyni się do zwiększenia korzyści ekonomicznych przy jednoczesnej dbałości o zasoby morskie.Niezbędne jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania człowieka, które przejawia się miedzy innymi w zanieczyszczeniach i odpadach pochodzących ze statków rybackich. W dobie wyzwań środowiskowych pamiętajmy, że ochrona pełnomorskich zasobów rybnych na północnym Pacyfiku jest niezwykle istotna dla racjonalnego gospodarowania jego zasobami, zapobiegania degradacji i ochrony bioróżnorodności. Ocean to ogromne zasoby naturalne: biologiczne, mineralne i energetyczne. Wierzę, że przystępując do konwencji, UE wzmocni zaangażowanie w długofalową ochronę oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów rybołówstwa w skali światowej
2022/02/14
European Central Bank – annual report 2021 (A9-0351/2021 - Dimitrios Papadimoulis)

Pomimo pewnych pozytywnych elementów sprawozdania, takich jak zwrócenie uwagi na bieżącą dynamikę inflacji, możliwy negatywny wpływ zielonych obligacji na stabilność cen, wezwanie do ukierunkowanych inwestycji w UE czy zagrożenia cyberprzestępczością dla sektora finansowego oraz pozycja MŚP w gospodarce europejskiej, nie mogłam poprzeć sprawozdania w sprawie raportu rocznego Europejskiego Banku Centralnego za rok 2021.Niestety, w sprawozdaniu nie zawarto wezwania Europejskiego Banku Centralnego do zrewidowania polityki niskich stóp procentowych. Ponadto w sprawozdaniu nie zwraca się uwagi na możliwe ryzyko wzrostu liczby kredytów zagrożonych. Nie zgadzam się też z tym, by EBC potencjalnie stał się bankiem klimatycznym Unii Europejskiej.
2022/02/15
Russian aggression against Ukraine (B9-0123/2022)

Parlament Europejski w swojej rezolucji w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę prezentuje bardzo stanowcze i zdecydowane stanowisko, w najmocniejszych słowach potępiając niczym niesprowokowaną inwazję dokonaną przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.W tych wyjątkowo trudnych okolicznościach powinniśmy wykazać pełną solidarność z naszym wschodnim sąsiadem oraz wezwać społeczność międzynarodową do dalszych działań zmierzających do izolacji Rosji, nałożenia na Federację Rosyjską i Białoruś najostrzejszych możliwych sankcji oraz wsparcia bohaterskich żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy – również w formie amunicji, broni oraz sprzętu bojowego, a także pomocy humanitarnej.Zdecydowanie potępiam zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskie wojska oraz ataki na infrastrukturę i ludność cywilną. Ponadto uważam, że Unia Europejska powinna jak najszybciej zagwarantować Ukrainie status państwa kandydującego.Z powyższych względów w pełni popieram treść przyjętej dziś przez PE rezolucji.
2022/03/01
Regional economic accounts for agriculture (A9-0282/2021 - Petros Kokkalis)

Eurostat od dziesięcioleci opracowuje europejskie statystyki dotyczące rolnictwa w Unii Europejskiej obejmujące między innymi kwestie rachunków ekonomicznych dla rolnictwa. Biorąc pod uwagę zmiany w rolnictwie, we wspólnej polityce rolnej oraz w innych powiązanych politykach unijnych istnieje potrzeba ich uaktualnienia.Rachunki regionalne odgrywają ważną rolę w formułowaniu, wdrażaniu i ocenie polityki regionalnej. Rolnictwo ma olbrzymi wpływ na zmianę klimatu i na środowisko, a wiele społeczności wiejskich jest od niego zależnych. Potrzebujemy bardzo dokładnych informacji w tej dziedzinie w celu kształtowania polityki, na której skorzystają wszyscy obywatele europejscy. Obiektywne, wiarygodne, spójne, przydatne i zharmonizowane regionalne wskaźniki statystyczne stanowią solidną podstawę polityki mającej na celu zmniejszenie różnic gospodarczych i społecznych między regionami europejskimi.Sprawozdanie zawiera kompleksową analizę wniosku oraz propozycje techniczne usprawnienia i udoskonalenia regionalnych rachunków ekonomicznych dla rolnictwa, takich jak: konkretne włączenie wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej jakości do prawodawstwa sektorowego, zmiany w obecnej metodyce w celu zapewnienia jej aktualności i adekwatności, programu przekazywania danych, jak i odpowiednich terminów ich przekazywania, aby państwa członkowskie miały więcej czasu na uzyskanie danych o lepszej jakości.Biorąc pod uwagę powyższe, głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2022/03/08
Cohesion policy: promoting innovative and smart transformation and regional ICT connectivity (A9-0010/2022 - Cristina Maestre Martín De Almagro)

Obecna agenda cyfrowa Komisji Europejskiej jest zdecydowanie najbardziej ambitna w historii Unii Europejskiej. Dodatkowo pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwypukliła znaczenie wspierania innowacyjnych technologii.Aby stawić czoła nowej rzeczywistości, kluczową rolę musi odgrywać polityka spójności! Konieczne jest identyfikowanie luk w łączności i przeciwdziałanie im oraz podejmowanie skutecznych działań w celu udostępnienia gospodarstwom domowym (wiejskim i miejskim) i MŚP szybkich łączy szerokopasmowych, aby przyczynić się tym samym do zwiększenia skali europejskiej gospodarki.Kluczowe znaczenie mają tu także nowoczesne i dostępne usługi publiczne (e-administracja, szkoły, wyższe uczelnie, telemedycyna, transport publiczny itp.) oraz konkurencyjne MŚP.Cyfryzacja jest katalizatorem poprawy warunków życia i pracy, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz podniesienia – przez uczenie się przez całe życie – umiejętności cyfrowych na potrzeby dalszego rozwoju. Dlatego głosowałam za przyjęciem tego dokumentu.
2022/03/08
Citizenship and residence by investment schemes (A9-0028/2022 - Sophia in 't Veld)

Programy udzielania prawa pobytu w zamian za inwestycje, znane również jako „złote paszporty”, istnieją w 12 państwach członkowskich. W latach 2011–2019 przynajmniej 130 tysięcy osób skorzystało z programów obywatelstwa i prawa pobytu dla inwestorów. Należy wziąć pod uwagę fakt, że państwa członkowskie korzystające z tych programów są narażone bardziej niż pozostałe na ryzyka związane z tajemnicą finansową i korupcją.„Złote paszporty” są kwestionowane z etycznego, prawnego i gospodarczego punktu widzenia i stwarzają szereg poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli Unii, takich jak pranie pieniędzy i korupcja. Musimy pamiętać o tym, że brak wspólnych zasad i zharmonizowanych przepisów regulujących ten proceder może również stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa, wpływać na swobodny przepływ osób w strefie Schengen i przyczyniać się do podważania integralności Unii. W celu przeciwdziałania nadużyciom należy wprowadzić między innymi: rygorystyczny wywiad środowiskowy, obowiązkowe kontrole w unijnych bazach danych, procedury weryfikacji w państwach trzecich, obowiązek przekazywania Komisji przez państwa członkowskie informacji na temat programów i wniosków.Zważywszy na obecną sytuację na Ukrainie, niezbędne są ograniczenia sprzedaży obywatelstwa Rosjanom powiązanym z rosyjskim rządem i wykluczenie ze skutkiem natychmiastowym rosyjskich wnioskodawców ze wszystkich tych programów w UE.W związku z powyższym głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2022/03/09
Setting up a special committee on foreign interference in all democratic processes in the European Union, including disinformation (B9-0140/2022)

Od pewnego czasu z zaniepokojeniem dostrzegamy wzmożoną aktywność głównie Rosji, Białorusi i Chin w wykorzystywaniu i manipulacji informacjami w celu ingerowania w procesy demokratyczne Unii Europejskiej.Działania te wprowadzają w błąd i oszukują obywateli oraz wpływają na ich zachowania wyborcze, pogłębiają debaty prowadzące do podziałów, dzielą, polaryzują i wykorzystują podatność społeczeństw na zagrożenia, promują nawoływanie do nienawiści, pogarszają sytuację słabszych grup społecznych, które są bardziej narażone na dezinformację.Należy podkreślić, że takie działania stanowią poważne naruszenie powszechnych wartości i zasad, na których opiera się Unia, a ich celem jest destabilizacja demokracji europejskiej, co stanowi poważne zagrożenie dla jej bezpieczeństwa i suwerenności.Obowiązkiem UE i jej państw członkowskich jest obrona wszystkich obywateli i całej infrastruktury, a także ich systemów demokratycznych przed próbami obcych ingerencji.Parlament wzywa Komisję, by opracowała wspólną strategię, dzięki której łatwiej byłoby zmierzyć się z tym wyzwaniem. Działania mogłyby obejmować wprowadzenie konkretnych sankcji związanych z zagraniczną ingerencją i kampaniami dezinformacyjnymi, wspólną metodologię rozpoznawania i klasyfikowania zagrożeń informacyjnych, usprawnienie procesu przepływu informacji, zwiększenie zasobów i środków przeznaczonych na monitorowanie sytuacji i podnoszenie świadomości na temat powagi zagrożeń.Mając świadomość wagi tego problemu, głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2022/03/09
European Withholding Tax framework (A9-0011/2022 - Pedro Marques)

Grupy przestępcze i nieuczciwe instytucje finansowe wykorzystując fałszywe certyfikaty poświadczające wypłatę dywidend oraz sztuczne transgraniczne struktury do przepływów kapitału, uniemożliwiały administracjom skarbowym ustalenie, do kogo dokładnie należały akcje, i wypłacały one niezależne zwroty podatku. Szacuje się, że Unia Europejska straciła w ten sposób ok. 140 miliardów euro.Sprawozdanie wzywa Komisję do pilnego ujednolicenia procedury zwrotu podatku WHT w całej UE i do pomocy administracjom skarbowym w przekazywaniu informacji. Te rozwiązania przyniosą budżetom państw członkowskich do 20 miliardów euro rocznie, co w obecnych czasach kryzysu jest znaczącą kwotą.Dlatego, popierając sprawozdanie, uważam także, że powinniśmy również niezwłocznie zająć się definicją „rzeczywistego odbiorcy”. Kwestia ta bowiem w istotny sposób wpływa na pobór podatku u źródła i stosowanie preferencyjnych stawek.
2022/03/10
Fair and simple taxation supporting the recovery strategy (A9-0024/2022 - Luděk Niedermayer)

W sprawozdaniu znajduje się wiele wartościowych propozycji, jak propozycja usprawnienia mechanizmów rozstrzygania sporów podatkowych, rozszerzenia automatycznej wymiany informacji, E-fakturowania, rozszerzenia zakresu platformy VAT One Stop Shop czy ujednoliconej deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych. Również niezwykle ważna jest solidarna współpraca organów podatkowych z różnych państw i zaniechanie szkodliwych praktyk podatkowych, które są w istocie okradaniem jednych państw członkowskich przez drugie.Jestem zwolenniczką suwerenności państw członkowskich oraz zdecydowaną przeciwniczką odchodzenia od zasady jednogłośności w sprawach podatkowych. Uważam, że każde zmiany istniejących reguł powinny być poprzedzone dokładną analizą skutków, jakie ta zmiana przyniesie. Dlatego nie popieram np. ujednolicenia kryteriów rezydencji podatkowej – jako działania ingerującego w suwerenność państw członkowskich.
2022/03/10
Refugees in Europe: CARE (C9-0057/2022)

Rosja prowadzi okrutną wojnę przeciwko wolnej Ukrainie, przeciwko ludzkości. Pokonanie gospodarcze Rosji i pomoc obywatelom uciekającym przed tym barbarzyństwem – mieszkańcom Ukrainy – to jest największe wyzwanie migracyjne, przed którym stoimy jako europejska wspólnota po II wojnie światowej!Mój kraj, polski rząd i obywatele od 4 tygodni, od pierwszego dnia wojny stoją na pierwszej linii pomocy i wsparcia, finansując z własnych środków oraz zapewniając bezpieczeństwo, opiekę społeczną i socjalną dla ponad 2 milionów uchodźców wojennych. Na dzień dzisiejszy w Polsce zakontraktowano już blisko 100% alokacji na lata 2014–2020.Wobec ogromu wyzwań społecznych i gospodarczych, przed którymi stanęliśmy w ciągu niecałego miesiąca, uważam za konieczne uruchomienie nowych i dodatkowych środków, które pozwolą na sprostanie tym wyzwaniom przez kraje, które przyjęły uchodźców.
2022/03/24
Increased pre-financing from REACT-EU (C9-0127/2022)

Głównym celem wniosku Komisji Europejskiej jest złagodzenie negatywnego wpływu kryzysu uchodźczego w wyniku agresji zbrojnej Rosji w Ukrainie na budżety narodowe państw członkowskich (nieprzewidziane wydatki w zakresie zakwaterowania, usług transportowych i socjalnych). Niniejsze propozycje uzupełniają wniosek Komisji w odniesieniu do działania w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie (CARE) – COM(2022)109, który m.in. wprowadza możliwość podwyższenia dofinansowania UE do 100% na lata 2021-2202 bez konieczności zmiany programu w ramach polityki spójności 2014-2020; dopuszcza kwalifikowalność operacji z mocą wsteczną od daty rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę oraz zwiększa zakres tzw. finansowania krzyżowego między Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego a Europejskim Funduszem Społecznym do 100%.Zwiększona kwota zaliczek nie oznacza dodatkowych środków pomocowych – całkowite roczne zobowiązania i płatności dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) pozostają niezmienne. Zaproponowana przez Komisję zmiana jest generalnie korzystna z uwagi na nieznaczne przyspieszenie transferów środków
2022/04/07
Gas storage (C9-0126/2022 - Cristian-Silviu Buşoi) (vote)

Obecna sytuacja geopolityczna uwydatniła potrzebę wzmożonego podnoszenia efektywności i upowszechniania energii ze źródeł odnawialnych LNG oraz magazynowania gazu. Czynniki te odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu uzależnienia od rosyjskiego gazu.Ze względu na napięcia międzynarodowe i wiążące się z tym ryzyko przerw w dostawie gazu oraz fakt, że państwa UE są połączone wspólną siecią gazową, uzasadnione jest podjęcie działań na szczeblu Unii, ponieważ same państwa członkowskie nie są w stanie w sposób skoordynowany wystarczająco skutecznie przeciwdziałać ryzyku poważnych trudności gospodarczych wynikających ze znacznych zakłóceń w dostawach.Konieczne i niezmiernie ważne jest wprowadzenie dodatkowych krótkoterminowych środków, aby wyeliminować zakłócenia równowagi na rynku energii i zabezpieczyć dostawy w nadchodzących latach. Ponieważ zakłócenia w dostawach gazu rurociągowego mogą wystąpić w dowolnym momencie, wprowadza się strategię zabezpieczenia dotyczącą poziomu napełnienia instalacji magazynowych w UE. Magazynowanie gazu przyczynia się do bezpieczeństwa dostaw energii w okresie zimowym 2022/2023, gdyż zapewnia dodatkowe dostawy w przypadku dużego popytu lub zakłóceń w dostawach; zmagazynowany gaz stanowi 25–30% gazu zużywanego w zimie. Podczas sezonu grzewczego zmagazynowane zapasy zmniejszają potrzebę przywozu dodatkowej ilości gazu, a także przyczyniają się do amortyzowania wstrząsów podażowych.Biorąc pod uwagę powyższe, głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2022/04/07
Right to repair (B9-0175/2022)

Według badania Eurobarometru 77% konsumentów w UE wolałoby naprawić swoje urządzenia, niż kupić nowe, ale ostatecznie muszą je wymienić lub wyrzucić ze względu na koszty lub brak możliwości naprawy. Urządzenia elektroniczne są najszybciej rosnącym źródłem odpadów w UE, dlatego ich naprawa byłaby korzystna dla środowiska, ponieważ zmniejszałaby zużycie zasobów i energii oraz emisje gazów cieplarnianych. Parlament chce sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi poprzez zachęcanie do ponownego użycia i napraw oraz zwalczanie praktyk, które skracają żywotność produktów. Niezmiernie ważne jest przyznanie konsumentom prawa do reperowania popsutych produktów. Naprawa powinna być atrakcyjniejsza, bardziej systematyczna i opłacalna dzięki wydłużeniu gwarancji, zapewnianiu gwarancji na części zamienne i zwiększeniu dostępności informacji o naprawach i konserwacji. Należy wspierać rynki towarów używanych, podjąć działania mające na celu zwalczanie praktyk, skracających okres użytkowania produktu, oraz popierać zrównoważoną produkcję. Konieczne jest wdrożenie systemu uniwersalnych ładowarek w celu ograniczenia ilości odpadów elektronicznych. Aby klient mógł dokonywać zrównoważonego wyboru, istotny jest odpowiedzialny marketing i reklama. W przyjętym tekście proponuje się nowe zasady gospodarowania odpadami oraz usuwanie przeszkód prawnych, które uniemożliwiają naprawę, odsprzedaż i ponowne użycie. Będzie to również korzystne dla rynku surowców wtórnych.Mając świadomość wagi tego problemu, głosowałam za przyjęciem projektu rezolucji.
2022/04/07
Transitional rules for the packaging and labelling of veterinary medicinal products (C9-0054/2022)

Właściwe organy państw członkowskich oraz zainteresowane strony zaczęły zgłaszać poważne obawy w odniesieniu do praktycznego stosowania art. 152 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/6 w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych oraz potrzeby zapewnienia ciągłości dostaw weterynaryjnych produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednich przepisów na rynku UE.Monitorowanie dostępności produktów leczniczych weterynaryjnych pozwala na dostarczenie użytkownikom leków weterynaryjnych pełnej i aktualnej informacji na temat stosowanych przez nich produktów. Konieczne jest podjęcie niezbędnych działań, aby wyeliminować wszelką niepewność prawa i uniknąć zakłóceń w dostawach tych produktów. Wniosek poddany pod głosowanie w tym temacie ma na celu uniknięcie ryzyka niedoboru weterynaryjnych produktów leczniczych, co miałoby poważny wpływ na zdrowie i dobrostan zwierząt, zarówno gospodarskich, jak i domowych.W związku z tym we wniosku przewidziano przepisy przejściowe umożliwiające posiadaczom pozwolenia na wprowadzanie do obrotu do dnia 29 stycznia 2027 r. weterynaryjnych produktów leczniczych spełniających wymogi dotyczące opakowania i oznakowania opakowania.Niezmiernie ważne jest zapewnienie, że dostarczony produkt leczniczy utrzymuje jakość oraz pochodzi i pozostaje w legalnym łańcuchu dostaw podczas przechowywania i transportu.Biorąc pod uwagę powyższe, głosowałam za przyjęciem wniosku.
2022/05/05
Competition policy – annual report 2021 (A9-0064/2022 - Andreas Schwab)

Wolna konkurencja jest podstawą rynku, bez niej rynek europejski nie będzie działał i rozwijał się. Uczestnicy europejskiego jednolitego rynku wywodzą się z państw o bardzo różnym potencjale, zatem wymagają szczególnej troski o równe warunki gry!Nacisk na zapewnienie równych warunków działania, stymulowanie innowacji, ochronę konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw oraz zapewnienie konsumentom większego wyboru – to dokładnie te kierunki, które zdecydowanie popieram!Jednak nie mogę się zgodzić na te elementy sprawozdania dotyczące zielonej transformacji, tj. ustępy 47 i 49, a zwłaszcza odniesienia do rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 20 października 2021 r. w sprawie pomocy państwa na cele związane z klimatem, ochroną środowiska i energią, której jako ECR nie poparliśmy.Nie mogę zgodzić się na dyskryminację całych gałęzi tradycyjnej gospodarki związanych z paliwami kopalnymi. Nie wyobrażam sobie zabijania konkurencji w imię eko-ideologii!
2022/05/05
Impact of Russian illegal war of aggression against Ukraine on the EU transport and tourism sectors (B9-0223/2022)

Branża turystyczna z optymizmem wyczekiwała początku roku 2022, który po dwóch latach pandemicznego nieurodzaju miał przynieść upragnione ożywienie turystyczne. Jednak barbarzyńska agresja Rosji na Ukrainę odciska swoje piętno na sektorze transportu i turystyki, zwłaszcza w regionach przygranicznych. Turyści odmawiają podróży do niektórych państw członkowskich UE, takich jak Polska, Rumunia, Słowacja, Bułgaria czy kraje bałtyckie, ze względu na bliskość granicy z Ukrainą i w obawie przed wojną.Transport jest środkiem strategicznym, dzięki któremu UE może okazać solidarność z Ukrainą i jej cierpiącym narodem oraz zapewnić wsparcie w obszarze logistyki, pomocy humanitarnej oraz ewakuacji i mobilności uchodźców.Rosnące koszty energii i żywności, które potęguje wojna, spowodują wzrost kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa turystyczne i cały łańcuch turystyki, a zwłaszcza MŚP. Konieczne jest, aby państwa członkowskie udzieliły niezbędnego wsparcia w ramach polityki podatkowej, a w szczególności ulg podatkowych. Niezmiernie ważne jest ustanowienie europejskiego mechanizmu zarządzania kryzysowego w unijnym sektorze turystyki, aby odpowiednio i szybko reagować na kryzysy o wielkiej skali, takie jak pandemie i wojny czy kryzysy humanitarne. Konieczna jest wspólna europejska polityka turystyczna, a w szczególności plan działania ze skutecznym wsparciem finansowym, aby pomóc sektorowi i ośrodkom turystycznym w przezwyciężeniu ostatnich kryzysów związanych z Covid-19 i zbrodniczą agresją Rosji na Ukrainę.Mając świadomość wagi tego problemu, głosowałam za przyjęciem rezolucji.
2022/05/05
Social and economic consequences for the EU of the Russian war in Ukraine – reinforcing the EU’s capacity to act (RC-B9-0267/2022, B9-0267/2022, B9-0271/2022, B9-0273/2022, B9-0278/2022, B9-0279/2022, B9-0280/2022)

Rozpoczęta 24 lutego 2022 r. rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi dla milionów ludzi poważny kryzys humanitarny oraz niewątpliwie poważny wstrząs gospodarczy w całej UE. Z Ukrainy uciekło ponad 5,7 mln osób i obciążenia związane z obecną sytuacją ponoszą w dużej mierze państwa członkowskie graniczące z Ukrainą. Wojna pogłębiła i tak już poważny kryzys cen energii w całej Europie, co ma bezpośredni, negatywny wpływ na siłę nabywczą wszystkich obywateli UE i MŚP.Konieczne jest dalsze wzmacniania zdolności Unii do solidarnego działania w czasach kryzysu, gotowość na wypadek, gdyby nie można było uporać się w wystarczającym stopniu z negatywnymi skutkami kryzysu w ramach obecnych programów, oraz zdecydowane, wspólne, szybkie i solidarne działania na rzecz osób dotkniętych tym nowym poważnym kryzysem.Niezbędne jest pilne przyjęcie szóstego pakietu sankcji, w tym zakaz importu rosyjskiej ropy, pełne embargo na import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu z Rosji oraz o całkowite zarzucenie projektu Nord Stream 1 i 2. Należy podkreślić rolę Funduszu Powierniczego Solidarności z Ukrainą oraz strategię odbudowy kraju po wojnie.Biorąc powyższe pod uwagę, głosowałam za przyjęciem projektu rezolucji.
2022/05/19
Implementation of the Recovery and Resilience Facility (A9-0171/2022 - Eider Gardiazabal Rubial, Siegfried Mureşan, Dragoş Pîslaru)

Sprawozdanie z wdrażania miało być rodzajem wskazówek Parlamentu dla Komisji przygotowującej sprawozdanie z wdrażania RRF. Tekst zawiera szeroki wachlarz zagadnień, w tym potrzebę większej niezależności energetycznej, kwestię zasobów własnych, jak i zagadnienia dotyczące płci.Mimo że Polski Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany przez Komisję Europejską oraz Radę, w sprawozdaniu bezczelnie zrzuca się odpowiedzialność za nieuruchomienie środków na Polskę. Jest to stwierdzenie oburzające i krzywdzące dla Polski, która przy każdej okazji jest atakowana i wobec której stosuje się podwójne standardy.RRF miał być szybką reakcją na kryzys COVID, ochronę rynku wewnętrznego UE i zapewnienie państwom członkowskim środków do zwiększenia odporności w perspektywie długoterminowej. Blokowanie środków m.in. dla mojego kraju, Polski, pokazało, że mechanizm ten stał się polem brudnej politycznej gry.Stanowczo sprzeciwiam się zapisom zawartym w sprawozdaniu.
2022/06/23
Digital Services Act (A9-0356/2021 - Christel Schaldemose)

Społeczeństwo XXI w. to społeczeństwo „cyfrowe”, gdzie dostawcy wszelkich usług świata wirtualnego znajdują z łatwością swoich odbiorców. Niestety, jest to także miejsce rozprzestrzeniania się nielegalnych treści, dezinformacji i innych zagrożeń społecznych.Akt o usługach cyfrowych (DSA) jasno określa obowiązki dostawców usług cyfrowych, takich jak media społecznościowe czy rynki cyfrowe oraz stanowi nowe standardy i ramy przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się nielegalnych treści w internecie. Daje także indywidualnym użytkownikom możliwość zakwestionowania arbitralnych decyzji platform. Nałożone obowiązki są proporcjonalne do rozmiaru platformy i stwarzanego przez nią zagrożenia dla społeczeństwa. Nałożono dodatkowe obowiązki na bardzo duże platformy i wyszukiwarki internetowe, czyli takie, z których korzysta co najmniej 45 milionów osób miesięcznie i które stwarzają największe zagrożenie.Platformy internetowe zobowiązane będą do szybkiego działania w zwalczaniu nielegalnych treści, uczestnicy korzystający z usług będą lepiej identyfikowani i kontrolowani w celu bezpiecznego korzystania z produktów i usług, platformy będą odpowiedzialne za przekazywanie przejrzystych treści, niedozwolone będzie prowadzenie nieuczciwych praktyk i niektórych rodzajów reklamy ukierunkowanej. Akt o usługach cyfrowych będzie przyczyniał się do ochrony kobiet i dzieci, które w środowisku internetowym bardzo często padają ofiarami nadużyć.Głosowałam za przyjęciem Aktu o usługach cyfrowych, gdyż w środowisku internetowym najważniejszy jest użytkownik, nad którym przyjęty akt otwiera parasol ochronny.
2022/07/05
Digital Markets Act (A9-0332/2021 - Andreas Schwab)

Rewolucja technologiczna i cyfrowa, której jesteśmy świadkami, zwiększa postęp cyfrowy i nowe możliwości biznesowe. Już prawie każdy mieszkaniec Unii Europejskiej korzysta z platform internetowych, mniej lub bardziej popularnych. Niestety, szybki rozwój rynku cyfrowego niesie za sobą stosowanie nieuczciwych praktyk.Celem aktu o rynkach cyfrowych (DMA) jest zapewnienie równych warunków działania wszystkim firmom internetowym niezależnie od ich wielkości. DMA skupia się na nierzetelnych działaniach stosowanych przez największe platformy internetowe pełniące rolę „strażników” na rynku cyfrowym, takie jak portale społecznościowe, komunikatory i wyszukiwarki. Akt o rynkach cyfrowych ma chronić nie tylko konsumentów przed złym zarządzaniem ich danymi i innymi nadużyciami ze strony wielkich firm, ale też przedsiębiorców przed nieuczciwym traktowaniem ze strony platform, z których korzystają do sprzedaży swoich produktów. DMA pomóc ma też małym firmom i start-upom, którym obecnie ciężko utrzymać się na rynku cyfrowym ze względu na silną konkurencję.Głównymi założeniami nowego aktu jest zdefiniowanie nieuczciwych praktyk i przestępstw na rynku cyfrowym, stworzenie nowych ram działania w przypadku ich wykrycia oraz wprowadzenie ujednoliconego wymiaru kar za ich popełnienie. Zasady DMA będą dotyczyć wielu gałęzi rynku cyfrowego – w tym mediów społecznościowych, wyszukiwarek, asystentów głosowych, przeglądarek i telewizji hybrydowej.Mając na uwadze powyższe, głosowałam za przyjęciem Aktu o rynkach cyfrowych.
2022/07/05
Adoption by Croatia of the euro on 1 January 2023 (A9-0187/2022 - Siegfried Mureşan)

W sprawozdaniu z konwergencji Komisja Europejska stwierdziła, że Chorwacja spełnia warunki przyjęcia euro. Komisja przedłożyła Radzie wniosek dotyczący decyzji Rady, zgodnie z którym 1 stycznia 2023 roku Chorwacja staje się 20 członkiem strefy euro. Pozytywnie oceniam działania rządu chorwackiego takie jak poprawa otoczenia biznesowego i skuteczne wdrożenie reform strukturalnych.Jak stwierdzono w sprawozdaniu, rozszerzenie strefy euro po 8-letniej przerwie stanowi raczej „silny sygnał polityczny świadczący o żywotności i atrakcyjności wspólnej waluty Unii - jest to pierwszy proces integracji z UE od czasu brexitu”.Warto zauważyć, że w sprawozdaniu wspomniano, iż „obecne okoliczności” takie jak wzrost cen energii czy rosyjska inwazja na Ukrainę miały wpływ na kilka „wskaźników wykorzystywanych w sprawozdaniach z konwergencji, co wymaga refleksji nad sposobem pełnego wdrożenia (...) kryteriów przystąpienia”. W związku z tym, gdyby proces przystąpienia Chorwacji opóźnił się, można by wątpić, czy na podstawie nowych zbiorów danych kryteria konwergencji zostałyby spełnione.
2022/07/05
Women’s poverty in Europe (A9-0194/2022 - Lina Gálvez Muñoz)

Unia Europejska podejmuje kroki, aby jej obywatele cieszyli się z równych praw, a wartości europejskiej wspólnoty nie były pustymi sloganami. Niestety mimo wysiłków, jesteśmy świadkami ciągle występującego zjawiska ubóstwa kobiet. W 2020 r. ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego w UE było wyższe w przypadku kobiet niż mężczyzn (22,9% w porównaniu z 20,9%). Ubóstwo kobiet jest bardzo złożonym zjawiskiem wynikającym z wielu powiązanych ze sobą czynników, z których nie wszystkie mają charakter monetarny: nierówności doświadczane w życiu zawodowym, a co za tym idzie, nierówności płacowe, obniżony wymiar czasu pracy ze względu na znaczne obciążenie pracą w domu, przerwy w aktywności zawodowej spowodowane macierzyństwem oraz opieką nad członkami rodziny wymagającymi długotrwałej opieki, czego konsekwencją są z kolei, w następnym etapie życia kobiety, niższe świadczenia emerytalne.Sprawozdanie FEMM bardzo szczegółowo opisuje sytuację kobiet w UE i precyzyjnie przedstawia wielowymiarowe problemy oraz wyzwania, z jakimi borykają się kobiety. Dokument jednak wydaje się w nadmiernym stopniu umieszczać niektóre z tych problemów i wyzwań w perspektywie płci. Sprawozdanie w niektórych miejscach zawiera niewłaściwe oceny, jak w przypadku współczynnika zatrudnienia kobiet, bądź niewspółmiernie odnosi się do reprezentatywności kobiet, np. w przypadku zjawiska bezdomności.
2022/07/05
Addressing food security in developing countries (A9-0195/2022 - Beata Kempa)

Kwestia poprawy bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się zyskała obecnie na wartości tak jak nigdy dotychczas. Zbrojna napaść putinowskiej Rosji na Ukrainę stała się zapalnikiem do obaw o setki milionów ludzi na całym świecie, którzy mogą zostać dotknięci głodem. Wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą, zdecydowanie uderza w politykę żywnościową, która nie tak dawno została zdestabilizowana przez pandemię COVID-19. Liczba osób oczekujących na pomoc żywnościową stale rośnie, a większość z nich nie jest w stanie poradzić sobie z zaistniałym problemem samodzielnie. Na obszarze całej wschodniej Afryki już blisko 90 mln osób mierzy się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.Jako Wspólnoty Europejskie jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Poprzez swoje programy żywnościowe oraz humanitarne powinniśmy wspierać państwa rozwijające się w budowaniu odporności na kryzysy takie jak ten. Zdecydowane i przede wszystkim przemyślane działania przyczynią się do walki z bieżącym problemem, a także do pokazania, że Unia Europejska wciąż jest liderem w zakresie wsparcia finansowego dotyczącego walki z głodem oraz ubóstwem.Musimy działać, żeby zatrzymać rosyjski eksport głodu na świat. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, głosowałam za przyjęciem sprawozdania.
2022/07/06
National vetoes to undermine the global tax deal (RC-B9-0339/2022, B9-0339/2022, B9-0340/2022, B9-0341/2022, B9-0342/2022, B9-0343/2022, B9-0344/2022)

Rezolucja zawiera rytualne już potępianie Węgier (oraz pośrednio również Polski) i wzywa do wycofania weta przy równoczesnym wezwaniu Komisji do niezatwierdzania węgierskiego Planu Odnowy. Odnosi się również do wycofanego już polskiego weta, a za wspólną podstawę obu wet przyjmuje chęć wymuszenia przez oba kraje ustępstw Komisji w kwestii Krajowych Planów Odbudowy. Ponadto, pod pretekstem walki z nadużyciami, w rezolucji krytykuje się samą instytucję weta jako utrudniającą porozumienie w Radzie, sugeruje przejście na system większościowy w sprawach podatkowych oraz krytykuje konkurencję podatkową. Promuje się w niej ideę, by UE koniecznie jako pierwsza wdrożyła porozumienie OECD, nie oglądając się na inne państwa (w tym USA), co moim zdaniem jest mocno ryzykowne. Z tych powodów jako koordynator zdecydowałam się nie popierać wspólnej rezolucji, lecz złożyć własną, alternatywną.
2022/07/06
Russia’s invasion of Ukraine: Temporary measures concerning driver documents issued by Ukraine (C9-0201/2022)

Świat stoi w obliczu postępującego konfliktu na Ukrainie. Miliony ludzi postanawiają opuścić swoje miejsca zamieszkania w poszukiwaniu schronienia w Unii Europejskiej. My, jako Wspólnota Europejska, jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy wszystkim tym ludziom, których spokojne i harmonijne życie zostało odebrane przez imperialistyczne zapędy Kremla. Wszyscy ci, którzy w granicach UE znaleźli poszukiwane schronienie, zasługują na pomoc oraz równe traktowanie.Państwa członkowskie dokładają wszelkich starań, aby osoby korzystające z tymczasowej ochrony miały zapewniony godny byt oraz warunki do egzystencji.Jedną z kwestii podlegających rozpatrzeniu są środki tymczasowe dotyczące dokumentów kierowcy wydanych przez Ukrainę. Dzięki możliwości korzystania z uprawnienia do jazdy nabytego na Ukrainie osoby przebywające w państwach członkowskich będą mogły łatwiej zaadaptować się do nowego środowiska, co umożliwi im łatwiejsze przemieszczanie się, a także uprości życie codzienne.Z uwagi na obecną sytuację ujednolicenie tych dokumentów przez urzędy ukraińskie jest niemożliwe, a ponowne przeprowadzanie egzaminów wśród ludności ukraińskiej sparaliżowałoby urzędy państw członkowskich. Należy zatem wprowadzić nowe ramy tymczasowo uznające uprawnienia ludności ukraińskiej nabyte na terytorium ich państwa.
2022/07/07
Exceptional macro-financial assistance to Ukraine (C9-0221/2022)

Sytuacja Ukrainy pogorszyła się w dramatyczny sposób w wyniku nieuzasadnionej agresji Rosji. Tym samym rozwój gospodarczy państwa mierzy się aktualnie z wielkimi wyzwaniami. Zauważalne są ogromne zniszczenia infrastruktury, jak również budynków mieszkalnych i komunalnych. W wyniku wojny cierpią przede wszystkim ludzie, a skutkiem tego są widoczne przesiedlenia. Już ponad 7 mln obywateli Ukrainy musiało opuścić granice swojego państwa, a ponad 6 mln zostało przesiedlonych wewnętrznie. Rosyjska napaść to nie tylko zauważalne straty gospodarcze. To również utrata dostępu do międzynarodowych rynków kapitałowych.Ze względu na nadzwyczajną sytuację wsparcie UE dla Ukrainy jest obecnie bardzo silne, tym samym bardzo mocno rozwija się również partnerstwo między Ukrainą a Unią Europejską. Udzielenie wyjątkowej pomocy makrofinansowej Ukrainie to bardzo dobra decyzja, którą popieram. Taka forma pomocy zapewnia szybkie wsparcie finansowe w nagłej sytuacji, gwarantuje ciągłość funkcjonowania najważniejszych funkcji państwa oraz pomaga w przezwyciężeniu skutków rosyjskiej wojny napastniczej.
2022/07/07
Financial activities of the European Investment Bank – annual report 2021 (A9-0165/2022 - David Cormand)

EBI udowodnił, że jest niezbędnym finansowym ramieniem UE, które potrafi efektywnie wspierać nasze gospodarki także podczas kryzysów. Warto podkreślić dwie sprawy:po pierwsze, zaangażowanie EBI w walkę ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią Covid-19, gdzie 50% wypłat w tych projektach wypłacono już w pierwszej połowie roku, co mocno wsparło płynność małych i średnich przedsiębiorców;po drugie, zaangażowanie EBI w pomoc Ukrainie, przede wszystkim poprzez wsparcie państw członkowskich przyjmujących uchodźców wojennych.Należy także podkreślić zaangażowanie finansowe EBI w program InvestEU, który pozwala przezwyciężyć lukę inwestycyjną w UE: do czerwca 2020 r. bank zatwierdził operacje na poziomie 500 mld EUR.W odniesieniu do zmian klimatycznych EBI także od dłuższego czasu staje się de facto „bankiem klimatycznym” i w pełni zgadzam się z tą polityką. Działalność EBI pomaga w zielonej transformacji przede wszystkim państwom mniejszym, o słabszej infrastrukturze. Ważne jest, aby EBI – wypełniając swoje statutowe zadanie, jakim jest polityka spójności – stosował podejście indywidualne, które pozwoli tym krajom na wyrównanie szans.
2022/07/07
Macro-financial assistance to Ukraine (C9-0303/2022)

Pomoc mikrofinansowa to instrument nadzwyczajny, udzielany na bardzo korzystnych warunkach krajom sąsiadujących z Unią Europejską, które mają przede wszystkim problem ze spłatą rachunków. Obecna sytuacja Ukrainy jest bardzo ciężka, dlatego pomoc w postaci pożyczki jest bardzo uzasadniona. W związku z wywołaną agresją rosyjską państwo ukraińskie boryka się z licznymi skutkami, m.in. środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi. Środki finansowe, 5 mld euro, pozwolą na zrównoważenie się długu publicznego, którym obarczona jest Ukraina, a także zwiększą zdolność do spłat zobowiązań finansowych. Jedynym warunkiem pozwalającym na udzielenie pożyczki jest respektowanie przez państwo ukraińskie skutecznych mechanizmów demokratycznych.
2022/09/15
Economic, social and territorial cohesion in the EU: the 8th Cohesion Report (A9-0210/2022 - Constanze Krehl)

Ostatnie doświadczenia udowodniły, że polityka spójności to dynamiczny rozwój regionów. By to zapewnić, musi być elastyczna i dostosowana do konkretnych potrzeb w regionach państw członkowskich.Trudno dziś wyrokować, w obecnym kryzysie energetycznym, wobec wojny na Ukrainie, sytuacji pocovidowej i ogromnej recesji gospodarczej, jak ma wyglądać polityka spójności za 6 lat. Będzie skutecznym narzędziem dynamicznego rozwoju Unii Europejskiej tylko wtedy, gdy będzie elastycznie odpowiadać na zmieniające się uwarunkowania i nowe globalne wyzwania. Jeśli Europa przyszłości ma być innowacyjna i konkurencyjna, musimy zagwarantować niezbędną i adekwatną do potrzeb wysokość środków w budżecie na politykę spójności po 2027 roku. Jednak ze względu na nadmierne odniesienia do celów klimatycznych oraz warunkowania wykorzystania środków zgodnie z zasadą praworządności nie mogłam poprzeć tego sprawozdania.
2022/09/15
EU border regions: living labs of European integration (A9-0222/2022 - Younous Omarjee)

Regiony przygraniczne stanowią ponad 40% terytorium UE i są domem dla ponad 150 milionów ludzi. Zbyt często jednak wciąż napotykają uporczywe przeszkody administracyjne, prawne i językowe, które hamują ich wzrost gospodarczy oraz spójność społeczną i terytorialną. Dlatego ważne jest dokonanie przeglądu europejskiego mechanizmu transgranicznego, aby ułatwić tworzenie nowych, bardziej elastycznych inicjatyw transgranicznych poprzez usunięcie niektórych barier dla rozwoju transgranicznego.
2022/09/15
European Centre for Disease Prevention and Control (A9-0253/2021 - Joanna Kopcińska)

Głównym elementem budowania Unii Zdrowotnej są nowe ramy bezpieczeństwa zdrowotnego. Zwiększenie uprawnień Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wiąże się przede wszystkim z lepszym przygotowaniem na walkę z chorobami zakaźnymi, a w razie wybuchu epidemii, daje gwarancje lepszego zarządzania sytuacją.Współpraca z Komisją Europejską, władzami krajowymi, organami unijnymi i organizacjami międzynarodowymi zapewni spójność działań oraz wzajemne uzupełnianie się. Przejęcie koordynacji nad standaryzacją procedur gromadzenia danych, sprawdzanie ich poprawności, analiza i rozpowszechnianie na szczeblu unijnym zapewni dostęp do aktualnych i porównywalnych informacji.Dzięki stałemu monitoringowi krajowych systemów opieki zdrowotnej możliwe będą także: sprawne wykrywanie ognisk chorób zakaźnych, zapobieganie im, reagowanie na nie oraz szybsza odbudowa po nich. Zakres wymienionych działań wpłynie przede wszystkim na lepszą reakcję UE w czasie zagrożenia zdrowia publicznego i zwiększa zaangażowanie w zarządzanie kryzysowe. Biorąc pod uwagę powyższe, głosowałam za przyjęciem wniosku.
2022/10/04
Striving for a sustainable and competitive EU aquaculture: the way forward (A9-0215/2022 - Clara Aguilera)

Produkcja akwakultury w UE stanowi zaledwie 1,15 proc. produkcji światowej. Prawie 70 proc. unijnej produkcji skupia się w zaledwie czterech państwach członkowskich UE - Francji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Tylko 10 proc. spożywanych w UE owoców morza pochodzi z akwakultury unijnej, a UE jest w 41,2 proc. samowystarczalna pod względem ryb i owoców morza. To ogromny potencjał do rozwoju w wielu obszarach - gospodarczym, środowiskowym i społecznym.Rozwój tego sektora będzie wymagał jednak przejrzystych i wiarygodnych ram prawnych oraz przewidywalności ekonomicznej. To wyzwanie zarówno dla Unii Europejskiej, jak i państw członkowskich. Dbałość o akwakulturę ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście zaopatrzenia w żywność i bezpieczeństwa żywnościowego poprzez zrównoważenie niedoboru ryb, dostarczanie zrównoważonych i wysokiej jakości produktów spożywczych o mniejszym wpływie na środowisko niż rolnictwo lądowe.To kolejny krok wsparcia dla Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „Od pola do stołu”. Powinniśmy wspierać i stymulować zrównoważony rozwój akwakultury, aby wspierać zdrowie Europejczyków.
2022/10/04
Impact of new technologies on taxation: crypto and blockchain (A9-0204/2022 - Lídia Pereira)

Aktywa kryptowalutowe muszą podlegać sprawiedliwemu, przejrzystemu i skutecznemu opodatkowaniu. Jednak dodatkowo działanie motywuje do uproszczania opodatkowania dla okazjonalnych lub małych przedsiębiorców i małych transakcji. Ważne, by dokonać oceny sposobów opodatkowania aktywów kryptowalutowych przez różne państwa członkowskie i oceny tych metod oraz określenia różnych polityk krajowych dotyczących zwalczania uchylania się od opodatkowania w dziedzinie aktywów kryptowalutowych, pamiętając o suwerenności podatkowej państw członkowskich.Musimy również opracować jasną i szeroko akceptowaną definicję aktywów kryptowalutowych oraz spójną definicję tego, co stanowiłoby zdarzenie podlegające opodatkowaniu. Sprawozdanie wskazuje również, iż technologia Blockchain to skuteczny instrument, który może być również skutecznie wykorzystywany przez administracje skarbowe państw, np. w celu monitorowania transakcji VAT w czasie rzeczywistym czy koordynacji rejestrów podatkowych, różnych jurysdykcji.Technologia powinna ułatwiać oraz usprawniać nasze działania, dlatego tak ważne jest dla nas jej użycie i rozwijanie również w tym przypadku.
2022/10/04
Flexible Assistance to Territories (FAST-CARE) (A9-0232/2022 - Niklas Nienaß)

To kolejny krok w celu zapewnienia pomocy krajom Unii Europejskiej w odpowiedzi na konsekwencje wojny w Ukrainie. Nowe przepisy upraszczają zasady dla państw członkowskich korzystających z funduszy polityki spójności w celu rozwiązania problemów migracyjnych i inwestycyjnych spowodowanych rosyjską agresją w Ukrainie.Reakcja na skutki rosyjskiej agresji musi być szybka i zdecydowana. Dzięki FAST-CARE polityka spójności pomoże ukraińskim uchodźcom i pozwoli europejskim miastom, gminom i gospodarce UE złagodzić bezpośrednie i pośrednie skutki tej strasznej wojny. Prefinansowanie będzie miało wysokość 3,5 mld euro w latach 2022 i 2023. Co warto podkreślić – pakiet awaryjny nie odbędzie się kosztem długoterminowych inwestycji.
2022/10/04
Radio Equipment Directive: common charger for electronic devices (A9-0129/2022 - Alex Agius Saliba)

W minionej dekadzie Parlament wielokrotnie wzywał do wprowadzenia wspólnej ładowarki. Dziś uniwersalna ładowarka dostępna dla wszystkich telefonów komórkowych oraz tabletów oznacza wielką korzyść zarówna dla środowiska, jak i konsumentów. Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 r. obowiązek obejmie również laptopy. Jest to przede wszystkim ważna decyzja w celu ograniczenia e - odpadów, które stanowią około 11 000 ton rocznie w samej Unii Europejskiej, a także umożliwienia konsumentom dokonywania bardziej zrównoważonych wyborów. Pozwoli to pozbyć się tzw. technologicznego „lock in”, który uzależnia konsumentów od jednego producenta. Kupujący będą mogli dokonać świadomego wyboru, czy kupić nową ładowarkę z nowym produktem. Nowe obowiązki doprowadzą do zwiększenia ponownego wykorzystania ładowarek, a dodatkowo pomogą zaoszczędzić konsumentom do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach wspomnianego produktu. Nowe prawo przyczyni się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań w zakresie ładowania w przyszłości i przyniesie korzyści wszystkim.
2022/10/04
EU Customs Single Window (A9-0279/2021 - Ivan Štefanec)

Unijne „środowisko jednego okienka” dla służb celnych ma na celu ułatwienie handlu, zmniejszenie obciążeń administracyjnych i poprawę współpracy cyfrowej między organami. Przed nami ogromne ułatwienie dla przedsiębiorstw - będą mogły dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty związane z handlem transgranicznym za pośrednictwem jednego portalu. Tym samym ułatwi to pracę celnikom, którzy będą mogli skutecznie sprawdzić przedstawione przez przedsiębiorców dokumenty w jednym miejscu.Obecnie formalności wymagane na granicach UE są często złożone, uciążliwe i długotrwałe, zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla organów krajowych. Kwestie interoperacyjności między organami stanowią główne przeszkody dla postępów na jednolitym rynku cyfrowym oraz dla realizacji celu, jakim jest zintegrowane i skoordynowane zarządzanie celami. Dzięki unijnemu "punktowi kompleksowej obsługi" organy celne i inne mogłyby automatycznie i cyfrowo sprawdzać niezbędne przy przekraczaniu granicy kwestie: Czy dane towary spełniają wymogi UE? Czy dopełniono niezbędnych formalności?
2022/10/04
The EU’s response to the increase in energy prices in Europe (RC-B9-0416/2022, B9-0416/2022, B9-0417/2022, B9-0418/2022, B9-0419/2022, B9-0420/2022, B9-0421/2022, B9-0422/2022)

Rosja zarobiła 158 mld euro przychodów z eksportu paliw kopalnych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wojny, pomagając w finansowaniu konfliktu i szantażu energetycznego przeciw Europie.Wraz z kryzysem cen energii przyszło pewne otrzeźwienie dla europejskich polityków. Po raz pierwszy od wielu lat mamy do czynienia z tekstem, który nie mówi o coraz bardziej „ambitnych celach”, natychmiastowym wycofaniu paliw kopalnych, o obowiązkowym dla wszystkich systemie energetycznym opartym w 100% na energii odnawialnych, czy wzywa do przyjęcia bardziej rygorystycznych rozwiązań w zakresie taksonomii.Miksy energetyczne w każdym kraju różnią się między sobą, dlatego każde państwo powinno wprowadzać ograniczenia we własnym zakresie. Oszczędności powinno się dokonywać tam, gdzie przede wszystkim w państwach członkowskich potencjał oszczędności jest największy.Moje zastrzeżenia dotyczą także jego podstawy prawnej. Nadal podtrzymuję, że środki o charakterze podatkowym powinny być przyjmowane jednomyślnie – dlatego nie mogłam poprzeć rezolucji.
2022/10/05
Civil aviation: repealing Council Directive 89/629/EEC (A9-0287/2022 - Karima Delli)

Dyrektywa Rady 89/629/EWG zezwoliła na kontynuowanie eksploatacji niektórych hałaśliwych samolotów pomimo przekroczenia ówczesnych norm hałasu, pod warunkiem że zostały one zarejestrowane przez państwo członkowskie przed wejściem w życie dyrektywy. Jednocześnie dyrektywa zakazała rejestracji nowych tego typu statków powietrznych. W 2006 r. przyjęto nową dyrektywę 2006/93/WE, która wprowadziła całkowite wycofanie wszystkich statków powietrznych niespełniających odpowiednich norm emisji hałasu, w tym objętych wcześniej dyrektywą 89/629/EWG. Obecny wniosek miał na celu uchylenie dyrektywy Rady 89/629, która stała się nieaktualna.
2022/12/13
A long-term vision for the EU's rural areas (A9-0269/2022 - Isabel Carvalhais)

To sprawozdanie jest ważnym głosem w debacie nad przyszłością unijnego rolnictwa, ale to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla blisko 500 mln Europejczyków. Reforma Wspólnej Polityki Rolnej, nowa warunkowość płatności, skutki pandemii, galopujące ceny kosztów produkcji (gazu i nawozów) czy skutki zmian demograficznych to wyzwania, przed którymi obecnie stoimy.Istotny w sprawozdaniu jest też fakt wprowadzenia zapisu dotyczący zwiększenia ochrony rolników przed atakami drapieżników, np. wilków (ust. 36). Nie oznaczałoby to oczywiście odstąpienia od ochrony wilków. Mówimy tu o możliwości prowadzenia działań na wybranych obszarach UE, np. pasterskich dla zapewnienia rentowności rolnictwa i zrównoważonego współistnienia ludzi i zwierząt. Jednocześnie uważam, że to bardzo dobry krok w kierunku zacieśniania współpracy między łowiectwem a rolnictwem.
2022/12/13
EU/New Zealand Agreement: exchange of personal data between Europol and New Zealand (A9-0003/2023 - Annalisa Tardino)

Zawarcie umowy między Unią Europejską a Nową Zelandią umożliwi przekazywanie danych osobowych, które pozwolą wzmocnić działania wszystkich organów UE oraz Nowej Zelandii.Celem umowy jest w szczególności wzmocnienie wzajemne współpracy między poszczególnymi organami w celu zapobiegania przestępczości i jej zwalczania, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń w stosunku do pełnego poszanowania podstawowych praw i wolności osób fizycznych, w tym prywatności i ochrony danych osobowych.Współpraca organów ścigania w zakresie zwalczania terroryzmu, zapobiegania przestępczości zorganizowanej oraz korupcji czy nielegalnej migracji, a także cyberprzestępczości przyniesie ogromne korzyści.
2023/01/17
Shipments of waste (A9-0290/2022 - Pernille Weiss)

Zmienione przepisy będą skuteczniej chronić środowisko i zdrowie ludzkie, a jednocześnie w pełni wykorzystywać możliwości, jakie dają odpady, aby osiągnąć cele UE w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i bez zanieczyszczeń.Popieram zakaz przemieszczania wszystkich odpadów przeznaczonych do utylizacji na terenie UE, z wyjątkiem dobrze uzasadnionych przypadków.Zgadzam się z tym, aby eksport odpadów innych niż niebezpieczne do odzysku był dozwolony tylko do tych krajów spoza OECD, które wyrażą na to zgodę i wykażą zdolność do ich zrównoważonego przetwarzania. W związku z powyższym głosowałam za przyjęciem sprawozdania przez Parlament Europejski.
2023/01/17
Rules to prevent the misuse of shell entities for tax purposes (A9-0293/2022 - Lídia Pereira)

Potrzebujemy uregulowania działalności firm (zakładanych najczęściej w rajach podatkowych), które działają jako nielegalne „przykrywki”, pomagają ukryć majątek, uniknąć opodatkowania czy „wyprać” pieniądze. Pamiętajmy, że dochody utracone przez państwa w wyniku działalności takich firm, z których wiele współpracuje z organizacjami przestępczymi, szacuje się na 20 mld euro rocznie.Przedsiębiorstwa będą wykazywać m.in., że posiadają w danym państwie członkowskim własne lokale do wyłącznego użytku. Będą zobowiązane posiadać także co najmniej jeden własny rachunek bankowy w Unii, na który spływają odpowiednie dochody. Poza tym są też kryteria dotyczące udziału tzw. dochodów pasywnych w całości dochodu oraz braku outsourcingu w dziedzinie codziennej działalności operacyjnej.Podmioty, które uznane zostaną za fasadowe, jeżeli nie będą w stanie obalić tego domniemania, utracą m.in. wszelkie korzyści podatkowe przyznane na mocy dyrektyw i umów dwustronnych, aby zniechęcić w ten sposób do korzystania z nich. „Unshell” jest ukierunkowany wyłącznie na podmioty fasadowe zlokalizowane w UE.To kolejny krok w walce o utracone przez państwa dochody w wyniku działalności takich firm, z których wiele współpracuje z organizacjami przestępczymi.
2023/01/17
The creation of a European Capital of Local Trade (B9-0003/2023)

Handel detaliczny jest bardzo ważnym elementem gospodarki Unii Europejskiej. Odpowiada za 11,5 % wartości dodanej UE i bezpośrednio daje zatrudnienie ponad 29 mln osób, a jego wyniki mają kluczowe znaczenie dla budżetów gospodarstw domowych oraz dostawców, ponieważ konsumenci przeznaczają na zakupy średnio 30 % swojego budżetu.Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), w tym przedsiębiorstwa rodzinne, są podstawą gospodarki europejskiej, gdzie stanowią aż 99% wszystkich przedsiębiorstw Unii Europejskiej i zatrudniają około 100 mln osób. Mają również kluczowe znaczenie dla lokalnych społeczności miejskich i wiejskich, pomagają w walce z wyludnianiem się obszarów wiejskich, zapewniają także liczne miejsca pracy w danych społecznościach, a tym samym przyczyniają się w do dobrobytu i dobrostanu obywateli. Handel lokalny oferuje również konsumentom bardziej zindywidualizowane i bezpośrednie usługi.
2023/01/17
30th Anniversary of the Single Market (B9-0004/2023)

1 stycznia 1993 r. ustanowiono jednolity rynek europejski, który dał nam swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału w całej UE, ułatwiając tym samym życie Europejczykom i otwierając nowe możliwości przedsiębiorcom. To jedno z głównych osiągnięć integracji europejskiej oraz jedna z głównych sił napędowych UE.W ciągu 30 lat doprowadził on do bezprecedensowej integracji rynków między gospodarkami państw członkowskich, stanowiąc siłę napędową wzrostu gospodarczego i konkurencyjności oraz wspierając potencjał gospodarczy i polityczny Europy na szczeblu globalnym.W ostatnich czasach jednolity rynek miał kluczowe znaczenie dla wsparcia Europy w walce z pandemią COVID-19 i kryzysem energetycznym wynikającym z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zachowanie i wzmocnienie integralności jednolitego rynku jest i nadal będzie niezwykle istotne dla umożliwienia Europie skoordynowanego reagowania na nowe wyzwania i dalszego wspierania konkurencyjności gospodarek europejskich.
2023/01/18
Control of the financial activities of the European Investment Bank - annual report 2021 (A9-0294/2022 - Angelika Winzig)

Ponad 65 mld euro w 2021 r. Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył na inwestycje w miastach i regionach - w innowacje i rozwój małych przedsiębiorstw, ochronę klimatu i środowiska oraz infrastrukturę.W Polsce małe i średnie firmy otrzymały dofinansowanie w wysokości blisko 2 mld euro, a 6,5 mld euro i wsparcie 670 tys. miejsc pracy to rekordowe osiągniecie w ponad trzydziestoletniej historii działalności banku w Polsce.EBI odegrał szczególnie wiodącą rolę w walce z kryzysem COVID-19 w całej Unii Europejskiej, oferując dodatkowe środki w ramach pakietów pomocowych, co potwierdza, iż Grupa EBI jest gotowa do bardzo szybkiej reakcji na kryzys i skuteczna, by w krótkim czasie dostarczyć środki finansowe do kluczowych gałęzi gospodarki.
2023/01/19
Ensuring European transportation works for women (A9-0239/2023 - Elżbieta Katarzyna Łukacijewska)

Niezbędne jest przekształcenie sektora transportu w kierunku mobilności ekologicznej i zrównoważonej. To wyzwanie stawia przed nami również konieczność rozwiązania problemów związanych z dyskryminacją kobiet. Bezpieczeństwo pasażerów, zwłaszcza kobiet, jest priorytetem. Biorąc pod uwagę badania Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA), z których wynika, że nawet 55% kobiet w Unii Europejskiej doświadczyło molestowania seksualnego w transporcie publicznym, działania niwelujące to haniebne zjawisko muszą mieć odzwierciedlenie w realizacji unijnej polityce transportowej.Dodatkowo, projektowanie środków transportu powinno uwzględniać różnice anatomiczne między mężczyznami a kobietami, aby zapewnić im równą ochronę w przypadku wypadków. Mając na uwadze, że różnice w budowie ciała są kluczowym czynnikiem decydującym o podatności na wypadki samochodowe.Zatrudnienie w sektorze transportu musi stać się bardziej atrakcyjne dla kobiet, w szczególności poprzez zapewnienie bezpieczeństwa i równego dostępu do możliwości zawodowych. Zachęcanie dziewcząt do kariery w naukach i technologii jest kluczowym aspektem tej transformacji. Poparłam sprawozdanie ponieważ należy dostosować sektor transportu do potrzeb kobiet. Jest to nie tylko kwestia równości, ale także kluczowy cel dla stabilności i rozwoju.
2023/10/03
Amendments to the Markets in Financial Instruments Directive (MiFID II) (A9-0039/2023 - Danuta Maria Hübner)

Europa potrzebuje równych i uczciwych warunków gry dla giełd i inwestorów. Utworzenie bazy informacji skonsolidowanych zapewni inwestorom kompleksowy obraz danych rynkowych, zaś zakaz płatności za przepływy zleceń (PFOF) ukróci tę bardzo niebezpieczną praktykę.Generalny zakaz PFOF to dobra wiadomość, ponieważ jest to rodzaj łapówki, która zniechęca brokera do działania zgodnego z najlepszym interesem klienta. Dodatkowo zwiększa spready bid-ask oraz utrudnia wejście na rynek nowym podmiotom obsługującym obrót akcjami.Nowelizacja przepisów o rynkach instrumentów finansowych jest wsparciem rozwoju jednolitego rynku kapitałowego i kolejnym krokiem w kierunku pełnej unii rynków kapitałowych. Dlatego głosowałam za przyjęciem zmian.
2024/01/16
Competition policy – annual report 2023 (A9-0427/2023 - Stéphanie Yon-Courtin)

Doroczne sprawozdanie zawiera zalecenia dla Komisji Europejskiej w obszarze polityki konkurencji. Przede wszystkim jednak Raport bardzo mocno akcentuje kwestię tzw. gatekeeperów powołanych na mocy aktu o rynkach cyfrowych (tj. Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta, Microsoft). Wskazuje na toczące się przeciwko tym firmom śledztwa w związku z ich statusem gatekeeperów oraz wzywa Komisję, aby oceniła, czy gatekeeperzy wywiązują się ze swoich obowiązków wynikających z ustawy o rynkach cyfrowych. Jest to obecnie kluczowa sprawa z punktu widzenia konsumentów i funkcjonowania jednolitego rynku.
2024/01/16
Gender aspects of the rising cost of living and the impact of the energy crisis (A9-0430/2023 - Alice Kuhnke)

Kobiety w całej Europie stoją przed większymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi i wyższym poziomem ubóstwa, mają bardziej niepewną pracę, ich wynagrodzenie jest niższe i częściej wykonują nieodpłatną pracę związaną z opieką nad dziećmi. Te nierówności mają wpływ na zwiększenie ryzyka niedostatku i ubóstwa energetycznego wśród kobiet. Miliony gospodarstw domowych potrzebują obecnie pomocy ze względu na wzrost kosztów utrzymania i podwyżki cen energii.Głosowałam za przyjęciem sprawozdania, które stanowi punkt wyjścia do rozwiązania problemów związanych z równością płci, obejmujących eliminację luki płacowej oraz zwiększone wsparcie dla matek i kobiet na obszarach wiejskich. Te działania mają istotny wpływ na systematyczną redukcję ryzyka ubóstwa energetycznego wśród kobiet, przyczyniając się jednocześnie do budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa opartego na zrównoważonym rozwoju.
2024/01/18
Instant payments in euro (A9-0230/2023 - Michiel Hoogeveen)

W epoce cyfrowej możliwość natychmiastowego przelewu powinna być oczywistością.Rozporządzenie to stanowi bardzo istotny element budowy prawdziwej integracji europejskiej i prawdziwego wspólnego rynku. Płatności natychmiastowe pozwolą przelać pieniądze w 10 sekund – nawet poza godzinami pracy banku – także do innego państwa członkowskiego. Dzięki temu każdy będzie mógł szybciej dokonywać płatności, przedsiębiorstwa będą ponosić niższe koszty, a systemy w całej UE będą bardziej konkurencyjne.To nie tylko dbałość o interes konsumentów, ale także dążenie do strategicznej autonomii UE (w tym wypadku - do niezależności od międzynarodowych operatorów kart płatniczych) uzasadnia potrzebę tego rozporządzenia.
2024/02/07
Limit values for lead and its inorganic compounds and diisocyanates (A9-0263/2023 - Nikolaj Villumsen)

To kolejna istotna legislacja w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy po niedawno przyjętym przeglądzie dyrektywy w sprawie azbestu. W Unii Europejskiej setki tysięcy osób rocznie jest narażonych na diizocyjaniany i ołów, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, wpływając negatywnie na płodność i układ nerwowy oraz mogąc prowadzić do różnych chorób. Nowe, obniżone limity narażenia stanowią krok milowy w ochronie pracowników, zwłaszcza kobiet w okresie rozrodczym. Gwarancja regularnych badań lekarskich dla osób narażonych na ołów jest niezwykle istotna dla monitorowania ich zdrowia. Dzięki wprowadzeniu zmian w przepisach zapewniamy środki mające zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pracownikom w nowych warunkach pracy.
2024/02/07
Establishing the Ukraine Facility (A9-0286/2023 - Michael Gahler, Eider Gardiazabal Rubial)

Zmiany w WRF mają zasadnicze znaczenie dla skutecznego reagowania na zmieniające się potrzeby UE, jak wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny czy transformacja energetyczna. Ustanowienie Instrumentu na rzecz Ukrainy o wartości 50 miliardów euro to niezbędny mechanizm stabilnego i zrównoważonego wsparcia finansowego dla naszych wschodnich sąsiadów w latach 2024–2027. Wsparcie dla Ukrainy to nasza solidarność oraz gotowość do długoterminowego partnerstwa.
2024/02/27
Establishing the Strategic Technologies for Europe Platform (‘STEP’) (A9-0290/2023 - José Manuel Fernandes, Christian Ehler)

W obliczu globalnej konkurencji Unia Europejska musi inwestować w innowacje, aby zapewnić swoją przyszłość i niezależność. STEP koncentruje się na kluczowych obszarach, takich jak technologie cyfrowe, czyste energie i biotechnologie, co stanowi nie tylko szansę na rozwój gospodarczy, ale również szansę na rozwiązanie współczesnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu i rosnące zapotrzebowanie na energię. STEP wspiera budowę europejskiej gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach, tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost gospodarczy i zwiększenie konkurencyjności UE na arenie międzynarodowej. Jestem przekonana, że inwestycje w nowoczesne technologie będą miały długoterminowy pozytywny wpływ na Europę, przyczyniając się zarówno do jej rozwoju gospodarczego, jak i społecznego.
2024/02/27
Shipments of waste (A9-0290/2022 - Pernille Weiss)

W 2020 r. UE wyeksportowała 32,7 mln ton odpadów do krajów spoza UE, co stanowi 16% światowego handlu odpadami. Rocznie między krajami UE transportuje się około 67 milionów ton odpadów. Propozycja reformy przemieszczania odpadów w UE ma na celu ochronę środowiska i zdrowia ludzkiego, przyczynianie się do rozwoju unijnej gospodarki o obiegu zamkniętym i osiągnięcie celów zerowej emisji zanieczyszczeń. Zaostrzenie zasad dotyczących wywozu odpadów, w tym zakaz wywozu odpadów z tworzyw sztucznych do krajów nienależących do OECD, jest krokiem w kierunku bardziej odpowiedzialnej gospodarki odpadami. Digitalizacja informacji dotyczących przemieszczania odpadów poprzez centralny węzeł elektroniczny poprawi sprawozdawczość i przejrzystość w tym obszarze. Ograniczenie transportu odpadów do innego kraju UE do wyjątkowych okoliczności oraz utworzenie grupy ds. egzekwowania prawa to dodatkowe środki mające na celu zapobieganie nielegalnym przemieszczeniom. Wierzę, że ta reforma przyczyni się do lepszego zarządzania odpadami, ochrony środowiska i poprawy jakości życia w UE.
2024/02/27
Faster and Safer Relief of Excess Withholding Taxes (A9-0007/2024 - Herbert Dorfmann)

FASTER ma na celu usprawnienie krajowych procedur i wprowadzenie wspólnych, ogólnounijnych przepisów dotyczących podatku u źródła od dywidend lub odsetek.Przewiduje wprowadzenie elektronicznego certyfikatu pobytu i dwóch przyspieszonych procedur zwrotu nadpłaconego podatku. Wszystko to ma służyć lepszej wymianie informacji między administracjami skarbowymi oraz uproszczeniu procedur.Nie możemy dopuścić do powtórnych skandali sprzed kilku lat – tzw. Cum Ex i Cum Cum – polegających na wyłudzeniach miliardowych kwot poprzez wykorzystanie braku przepływu informacji pomiędzy administracjami podatkowymi.Dlatego – chociaż na ogół jestem przeciwna harmonizacji w kwestiach podatkowych – tutaj, ponieważ podatek u źródła ma ze swej natury charakter transgraniczny, popieram regulację jako służącą interesowi krajowych administracji podatkowych.
2024/02/28
Industrial Emissions Directive (A9-0216/2023 - Radan Kanev)

Ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu i dużych gospodarstw hodowlanych to wyzwanie dla ochrony środowiska naturalnego i zdrowia publicznego. Musimy zapobiegać negatywnym konsekwencjom dla różnorodności biologicznej, jakości powietrza, wód i gleby, a także dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Dlatego ograniczenie emisji wymaga skoordynowanych działań na każdym poziomie: lokalnym, krajowym i międzynarodowym.Działajmy lokalnie, myślmy globalnie, chrońmy Ziemię!
2024/03/12
Definition of criminal offences and penalties for the violation of Union restrictive measures (A9-0235/2023 - Sophia in 't Veld)

Wprowadzamy wspólną definicję sankcji i minimalne kary za ich naruszenie. Nowe prawo obejmie także definicję „niezamrażania funduszy”, przestrzegania zakazów podróżowania, embarga na broń, przekazywania środków osobom podlegającym sankcjom oraz prowadzenia interesów z podmiotami państwowymi w krajach nimi objętych. Wszelkie naruszenia będą traktowane jako przestępstwa podlegające karze pozbawienia wolności w maksymalnym wymiarze pięciu lat we wszystkich państwach członkowskich. To dobry krok w kierunku zwiększenia skuteczności sankcji wobec Rosji.
2024/03/12
Weights and dimensions of certain road vehicles (A9-0047/2024 - Isabel García Muñoz)

Zwiększenie maksymalnej masy pojazdów ciężarowych o zerowej emisji o cztery tony to kolejny krok ku ekologicznej transformacji sektora transportowego. Dodatkowa ładowność, zrekompensowana uwzględnieniem przestrzeni na akumulatory czy ogniwa wodorowe, będzie zachętą dla branży transportowej do inwestycji w pojazdy zeroemisyjne. Nowe przepisy przewidują również utworzenie unijnej etykiety informującej o długości mega ciężarówek oraz portalu internetowego z istotnymi informacjami, co przyczyni się do bezpieczeństwa na drogach. To ważny krok dla zrównoważonego i bezpiecznego transportu. Dążenie do mniejszej liczby pojazdów, przejazdów oraz redukcja emisji gazów to wyzwania przyszłego transportu drogowego.
2024/03/12
Use of railway infrastructure capacity in the single European railway area, amending Directive 2012/34/EU and repealing Regulation (EU) No 913/2010 (A9-0069/2024 - Tilly Metz)

Celem wytycznych jest zwiększenie niezawodności i punktualności kolei. Nowe przepisy obejmą przyjęcie narzędzi cyfrowych do zarządzania ruchem kolejowym oraz planów inwestycyjnych na okres co najmniej pięciu lat dla zapewnienia wystarczającego finansowania. Dodatkowo wdrożenie rozwiązań cyfrowych i automatyzacja zarządzania ruchem kolejowym zwiększy efektywność i zredukuje biurokrację. To kolejny dobry krok dla rozwoju zrównoważonego i efektywnego transportu kolejowego w Unii Europejskiej.
2024/03/12
European Maritime Safety Agency and repealing Regulation (EC) No 1406/2002 (A9-0423/2023 - Cláudia Monteiro de Aguiar)

Wzmocnienie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego zwiększy nasze bezpieczeństwo na morzach i oceanach. Poprawa monitorowania, oceny i reagowania na zagrożenia morskie zapewni należytą ochronę środowiska morskiego, zapobieganie wypadkom oraz zwalczanie przestępczości morskiej. Ponadto, dzięki poprawie warunków pracy i życia na statkach, Europa będzie skuteczniej zarządzać swoimi morskimi zasobami, zapewniając bezpieczeństwo morza oraz ekosystemów morskich.
2024/03/12
Artificial Intelligence Act (A9-0188/2023 - Brando Benifei, Dragoş Tudorache)

Musimy chronić prywatność, wolność i zapewnić równowagę między bezpieczeństwem publicznym a prawami Europejczyków. Ograniczenie stosowania systemów identyfikacji biometrycznej dla organów ścigania jest istotne dla naszej ochrony. Wprowadzenie zakazu klasyfikacji punktowej społeczeństwa oraz manipulacji za pomocą sztucznej inteligencji zapobiegnie dyskryminacji, manipulacji politycznej oraz podtrzyma zaufanie do technologii. Obszar sztucznej inteligencji wymaga uregulowania w sposób kompleksowy i przemyślany, mający na uwadze dobro społeczności oraz ochronę praw jednostek.
2024/03/13
Amending the Directive on alternative dispute resolution for consumer disputes (A9-0060/2024 - Laura Ballarín Cereza)

Wprowadzenie zmian w metodach rozwiązywania sporów to nie tylko kwestia efektywności, ale również sprawiedliwości. Jasne standardy oraz odpowiednie szkolenia dla mediatorów i arbitrażystów są niezbędne, aby uniknąć niesprawiedliwych decyzji. Promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów wśród konsumentów to nie tylko kwestia prawa, ale także moralnego obowiązku zapewnienia wszystkim równego dostępu do sprawiedliwości. Skuteczne procedury i odpowiednie regulacje są fundamentem zaufania społecznego, dlatego ich poprawa jest niezbędna w budowaniu lepszego społeczeństwa opartego na sprawiedliwości i szacunku dla każdej jednostki.
2024/03/13
Compulsory licensing for crisis management and amending Regulation (EC) 816/2006 (A9-0042/2024 - Adrián Vázquez Lázara)

Zezwolenie UE na wykorzystanie patentu w celu zapewnienia dostaw produktów istotnych w kryzysie, takich jak leki czy chipy, jest krokiem niezbędnym w sytuacjach nadzwyczajnych i stanach kryzysowych. Mamy na celu wprowadzenie do obiegu prawnego specjalnego zezwolenia na wykorzystanie patentu, który da możliwość przyśpieszonego rozwoju, innowacji, produkcji i dystrybucji niezbędnych produktów solidarności społecznej. Zaangażowanie ekspertów w proces podejmowania decyzji dotyczących udzielenia licencji przymusowej zapewni rzetelną analizę sytuacji, transparentność oraz uwzględnienie różnych perspektyw i potrzeb społecznych. Powiązanie wydawanych decyzji z prawem do rekompensaty dla twórców patentu gwarantuje zachowanie równowagi między interesami publicznymi a prywatnymi oraz stabilność rynkową. Głosowanie za udzieleniem licencji przymusowych w sytuacjach kryzysowych jest ważnym krokiem w zapewnieniu skutecznej reakcji na wyzwania zdrowotne i gospodarcze. Chrońmy interesy społeczne i twórców patentów!
2024/03/13
Safety of toys and repealing Directive 2009/48/EC (A9-0044/2024 - Marion Walsmann)

Chrońmy bezpieczeństwo naszych dzieci i ich zdrowie. STOP substancjom zaburzającym funkcjonowanie układu hormonalnego. Inteligentne zabawki muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, ochrony i prywatności. Dzięki zakazowi stosowania szkodliwych substancji chemicznych będziemy mieć pewność, że produkty, które wybierają nasze dzieci, są bezpieczne. Zauważmy, że od 2022 roku zabawki były przedmiotem znacznej części zgłoszeń dotyczących produktów niebezpiecznych w Unii Europejskiej, na co pilnie musimy zareagować, by zapewnić skuteczny nadzór i kontrolę jakości produktów. Głosowanie za wprowadzeniem zakazu jest wyrazem troski o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych oraz wyrazem determinacji w działaniach na rzecz ochrony ich praw i interesów. Przyjęcie tej decyzji pozytywnie wpłynie na jakość życia dzieci oraz ich rodziców, zapewniając spokój i pewność co do jakości oferowanych produktów.
2024/03/13
Subscription by the Union to additional shares in the capital of the EBRD and amendment of the Agreement establishing the EBRD (C9-0009/2024) (vote)

W obliczu trudnych wyzwań, przed którymi stoi Ukraina, decyzja o zwiększeniu kapitału EBOR jest krokiem w kierunku zapewnienia stabilności, rozwoju i wsparcia temu krajowi. Zaangażowaniem dodatkowego kapitału EBOR potwierdzamy swoje zaangażowanie w wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego Ukrainy oraz promowanie zasad demokracji i praworządności. EBOR odgrywa kluczową rolę w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, gospodarczych i społecznych, które mają istotny wpływ na życie mieszkańców Ukrainy. Dlatego głosowałam za podwyższeniem kapitału EBOR oraz za zmianą umowy o jego utworzeniu.
2024/03/14