BETA

10 Written explanations of Dominik TARCZYŃSKI

Industrial Emissions Directive (A9-0216/2023 - Radan Kanev)

Wstrzymałem się od głosu w sprawie dyrektywy IED, która ma na celu kontrolę emisji oraz zanieczyszczeń z największych instalacji przemysłowych. W swojej propozycji rewizji Komisja Europejska zaproponowała rozszerzenie zakresu dyrektywy oraz objęcie jej zapisami dodatkowych ferm trzody chlewnej oraz drobiu, a także włączenie po raz pierwszy w zakres dyrektywy hodowli bydła. Objęcie dyrektywą hodowli bydła oraz mniejszych ferm drobiu i trzody chlewnej wiązałoby się z dodatkowymi obowiązkami rolników związanymi z redukcją emisji oraz zanieczyszczeń z ich działalności. Mogłoby to zagrozić ciągłości produkcji żywności oraz znacząco podnieść koszty finansowe i administracyjne dla rolników. Przegłosowany został kompromis Komisji AGRI, czyli wyłączenie hodowli bydła z zakresu dyrektywy oraz utrzymanie w zakresie dyrektywy jedynie największych ferm trzody i drobiu. Europarlament opowiedział się również za przyjęciem poprawek komisji ITRE, które mają na celu ułatwienie działalności instalacjom przemysłowym objętym dyrektywą. Przyjęte zostały poprawki umożliwiające państwom członkowskim nienakładanie dodatkowych obowiązków związanych z efektywnością energetyczną na jednostki podlegające pod system EU ETS oraz zmieniono obowiązkowe plany transformacji klimatycznej na poziomie każdej instalacji na dobrowolne plany klimatyczne na poziomie całego przedsiębiorstwa. Przyjęte zmiany zapewnią iż sektory objęte dyrektywą IED, takie jak sektor energetyczny, stalowy czy gazowo-paliwowy, nie będą dodatkowo obciążone nowymi wymogami związanymi z polityką energetyczną i klimatyczną.
2023/07/11
Deployment of alternative fuels infrastructure (A9-0234/2022 - Petar Vitanov)

Projekt AFIR zakłada budowę stacji ładowania dużych mocy dla pojazdów osobowych i ciężarowych wzdłuż głównych dróg krajowych i autostrad (sieć TEN-T). Do 2025 r. dla pojazdów osobowych mają powstać huby ładowania o mocy 400 kW w odległości maks. 60 km, natomiast dla pojazdów ciężarowych należy pokryć 15% sieci TEN-T hubami ładowania o mocy 1,4 MW rozmieszczonymi max. co 120 km. Docelowo do 2030 roku huby ładowania mają być rozmieszczone maksymalnie co 60 km, a oferowana na nich moc ładowania ma wynieść 4,2 MW na lokalizację (MOP). Pojedyncze punkty ładowania mają mieć moc 150 kW dla pojazdów lekkich i 350 kW dla pojazdów ciężarowych. W związku ze wzrostem ambicji wszystkich elementów pakietu „Fit for 55”, w tym projektu AFIR, nie poparłem wyniku negocjacji trójstronnych. Obecnie MOP-y mają nieduże potrzeby w zakresie mocy (obsługa stacji benzynowej). Doprowadzenie do nich mocy na potrzeby stacji ładowania wymaga realizacji nowych przyłączy i rozbudowy sieci dystrybucyjnej. Średni czas realizacji takiej inwestycji po złożeniu wniosku o warunki przyłączeniowe to ok. 2–3 lata. W chwili obecnej w Polsce na sieci TEN-T są 64 stacje ładowania o mocy 150 kW. Biorąc pod uwagę powyższe kwestie zagłosowałem przeciw.
2023/07/11
Sustainable maritime fuels (FuelEU Maritime Initiative) (A9-0233/2022 - Jörgen Warborn)

Moje głosowanie przeciw przyjęciu rozporządzenia FuelEU Maritime wynikało z intencji zachowania spójności stanowiska Polski na poziomie unijnym w odniesieniu do całego pakietu „Fit for 55”, którego jest ono częścią. Projekt rozporządzenia w sprawie stosowania paliw odnawialnych i niskoemisyjnych w transporcie morskim oraz zmieniającego dyrektywę 2009/16/WE (FuelEU Maritime) wprowadza regulacje dążące do zmniejszenia intensywności emisji gazów cieplarnianych z energii zużywanej na statkach pływających z/do portów Unii Europejskiej, co w konsekwencji ma się przyczynić do rozwoju odnawialnych i niskowęglowych paliw. W kwestii m.in. celów redukcyjnych (art. 4) uzgodniono ich zachowanie zgodnie z podejściem ogólnym w latach 2025 i 2030 na poziomie 2% redukcji intensywności emisji od 2025 r., 6% od 2030 r., oraz nieznaczną modyfikację dla kolejnych lat: 14,5% w 2035 r., 31% w 2040 r., 62% w 2045 r. i 80% w 2050 r. Kary za nieprzestrzeganie FuelEU Maritime będą alokowane do budżetów państw członkowskich (art. 20).
2023/07/11
Recommendations for reform of the European Parliament’s rules on transparency, integrity, accountability and anti-corruption (A9-0215/2023 - Vladimír Bilčík, Nathalie Loiseau)

Poparłem sprawozdanie, które jest odpowiedzią na aferę Qatargate i zawiera szereg rekomendacji mających na celu zmniejszenie możliwości odziaływania państw trzecich za pośrednictwem ambasad, grup lobbingowych oraz organizacji pozarządowych na prace Parlamentu Europejskiego.Zaleca się też w nim ostrzejsze przepisy jeżeli chodzi o konieczność składania sprawozdań z kontaktów eurodeputowanych oraz pracowników PE z takimi organizacjami, tworzenia i funkcjonowania nieformalnych grup przyjaźni z państwami trzecimi oraz pracy byłych eurodeputowanych w charakterze lobbystów oraz ich dostępu do Parlamentu Europejskiego.
2023/07/13
Renewable Energy Directive (A9-0208/2022 - Markus Pieper)

W głosowaniu nad tym porozumieniem trilogowym oddałem głos przeciwko z uwagi na zbyt wysokie podniesienie celu OZE z 32% do 2030 roku do 42,5%, z dodatkowym orientacyjnym uzupełnieniem w wysokości 2,5%. Uważam ten cel - który ma przełożenie na kilka celów sektorowych dla transportu, przemysłu, budynków oraz systemów ciepłowniczych i chłodniczych - za mało realistyczny w osiągnięciu i zbyt kosztowny w implementacji. Ponadto sprzeciwiam się głosowaniu w Radzie dokumentów w ramach pakietu „Fit for 55” przy zastosowaniu procedury większości kwalifikowalnej a nie jednomyślności.
2023/09/12
Composition of the European Parliament (A9-0265/2023 - Loránt Vincze, Sandro Gozi)

Poparłem projekt decyzji Rady Europejskiej ustanawiającej skład Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z Traktatami klucz podziału mandatów opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, którą określa się jako stosunek liczby ludności poszczególnych państw członkowskich do liczby posiadanych miejsc, tak aby każdy poseł z kraju o większej liczbie ludności reprezentował większą liczbę obywateli niż poseł z kraju o mniejszej liczbie ludności oraz aby zagwarantować, że im większa liczba ludności, do tym większej liczby miejsc w PE jest dane państwo uprawnione.Podział mandatów w składzie PE pomiędzy państwa członkowskie każdorazowo powinien opierać się na kryteriach sprawiedliwości, przejrzystości i obiektywizmu, z poszanowaniem interesów zarówno dużych, jak i średnich oraz małych krajów. W przedstawionym projekcie decyzji uwzględniono powyższe warunki i dodatkowo dodano istotne elementy, które uzasadniały stanowisko delegacji PL, w szczególności: 1) Polska otrzymała dodatkowe miejsce w PE (łącznie 53 mandaty), 2) odstąpiono od propozycji ustanowienia ogólnounijnego okręgu wyborczego (lista transnarodowa), 3) zobowiązano PE do przedstawienia, do końca 2026 r., jasnej metody alokacji mandatów, 4) nakazano PE przedstawienie propozycji składu na kolejną kadencję z odpowiednim wyprzedzeniem.
2023/09/13
Parliamentarism, European citizenship and democracy (A9-0249/2023 - Alin Mituța, Niklas Nienass)

Raport w sprawie parlamentaryzmu, obywatelstwa europejskiego i demokracji krytykuje Radę i wzywa do zreformowania systemu rotacyjnej prezydencji. Ponadto wzywa do obalenia mechanizmu jednomyślnego podejmowania decyzji na rzecz głosowania większością kwalifikowaną. Raport krytykuje też brak ogólnounijnego referendum. Zaleca się w nim zwiększenie roli PE, zwłaszcza poprzez przyznanie mu bezpośredniej inicjatywy ustawodawczej i wzmocnienie jego funkcji kontroli politycznej. Raport wskazuje na konieczność przeprowadzenia zmian traktatowych w celu osiągnięcia swoich celów. W związku z tym zagłosowałem przeciwko raportowi.
2023/09/14
Sustainable use of plant protection products (A9-0339/2023 - Sarah Wiener)

Zagłosowałem przeciwko stanowisku komisji środowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie zrównoważonego użycia środków ochrony roślin (COM 2022/0305) i sprzeciwiłem się dalszym pracom nad tym projektem, co oznacza zakończenie procedury pierwszego czytania bez stanowiska Parlamentu. Projekt wg mnie pozostawał w sprzeczności z zasadami dobrego stanowienia prawa oraz interesem naszych rolników.Najbardziej kontrowersyjnymi propozycjami projektu były obowiązkowe krajowe cele redukcyjne oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin na tzw. obszarach wrażliwych, które zostały zdefiniowane tak, że w przypadku niektórych państw członkowskich objęłyby one większość terenów rolniczych. Również metodologia wyznaczania celów redukcyjnych zamiast przykładowo ustalić stały bezwzględny limit wykorzystania środków ochrony roślin na hektar, nakazywała stałą procentową redukcję użycia. Byłoby to pogwałcenie zasady „zanieczyszczający płaci”, o której wprost mówi Art. 191 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu UE oraz dyskryminowała jedne kraje kosztem innych. Metodologia redukcji nie była również dostosowana do realiów krajowych. Przykładowo w Polsce, według ostrożnych szacunków, krajowy potencjał do redukcji środków ochrony roślin bez istotnego ryzyka dla produkcji rolnej wynosi między 15 a 25 procent. Parlament proponował nie mniej niż 35 proc., bez żadnej podpowiedzi, jak przy takiej redukcji zapewnić rentowność naszych gospodarstw i utrzymać wolumen produkcji w naszym kraju, a w dalszej perspektywie – jak utrzymać pozycję UE jako światowego lidera eksportu żywności.
2023/11/22
Proposals of the European Parliament for the amendment of the Treaties (A9-0337/2023 - Guy Verhofstadt, Sven Simon, Gabriele Bischoff, Daniel Freund, Helmut Scholz)

Zagłosowałem przeciwko sprawozdaniu Parlamentu Europejskiego w sprawie zmiany traktatów. Wg mnie reformy tego rodzaju spowodują odebranie suwerenności państwom członkowskim i przypisanie roli suwerena UE - w konsekwencji państwa członkowskie zostałyby de facto zredukowane do pozycji regionów.Celem sprawozdania było formalne rozpoczęcie procedury zmiany traktatów określonej w art. 48 TUE. Proponowane zmiany w traktatach stanowią rewolucyjny i radykalny plan reform mający na celu nieodwracalne przekształcenie UE ze wspólnoty suwerennych państw narodowych w scentralizowane, hegemoniczne superpaństwo, zarządzane przez oligarchię głównego nurtu i wymykające się demokratycznej kontroli. Sprawozdanie postuluje całkowitą restrukturyzację systemu instytucjonalnego UE, masowe przeniesienie kompetencji państw członkowskich na poziom unijny, zmiany w mechanizmach decyzyjnych, a także zmiany o charakterze ideologicznym.
2023/11/22
The lack of legislative follow-up by the Commission to the PEGA resolution (B9-0464/2023, B9-0467/2023)

Wspólna rezolucja EPP, S&D, Renew, Greens i Left ma służyć ponagleniu Komisji do podjęcia inicjatyw legislacyjnych w odpowiedzi na rekomendacje komisji śledczej PEGA (przyjęte przez Parlament w czerwcu tego roku). Rekomendacje te zalecają odgórne uregulowanie przez UE kwestii związanych z procedurami, sposobem użycia i „stopniem inwazyjności” oprogramowania szpiegującego - a docelowo zmierzają do uregulowania przez UE sfery bezpieczeństwa narodowego, należącej dotąd - zgodnie z Traktatami - do wyłącznej kompetencji państw członkowskich.Wspólna rezolucja zawiera utyskiwania na brak reakcji Komisji, ostrzega przed lekceważeniem zagrożeń wynikających z nadużywania oprogramowania szpiegującego, wzywa Komisję do pilnego przedstawienia środków mających na celu zapobieganie takim nadużyciom oraz - co szczególnie bulwersujące - by Komisja oceniła do 30 listopada, czy Polska, Węgry, Hiszpania, Grecja i Cypr spełniają szczegółowe, określone w Rekomendacjach warunki, które miałyby „uprawniać” je do dalszego używania oprogramowania szpiegującego. Stanowczo odrzucam takie podejście, stojąc na stanowisku, że UE nie powinna w żaden sposób ingerować w sprawy bezpieczeństwa narodowego państw członkowskich. Dlatego zagłosowałem przeciw, a wraz z grupą EKR zdecydowałem się na złożenie alternatywnej rezolucji, będącej wyrazem tych przekonań.
2023/11/23