BETA

Heléne FRITZON



headshot of Heléne FRITZON

Constituencies

  • Arbetarepartiet- Socialdemokraterna icon: SE Sweden 2019/07/02 -

Groups

  • icon: S&D S&D Vice-Chair Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Culture and Education 2019/07/02
Member of Committee on Women's Rights and Gender Equality 2019/07/02
Member of Committee on Employment and Social Affairs 2020/02/10
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Industry, Research and Energy 2019/07/02 2019/12/10
Substitute of Committee on Employment and Social Affairs 2019/12/11 2020/02/09

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with South Africa 2019/07/02
Member of Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly 2019/07/02

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45437
  • Fax: 0032 2 28 49437
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 12G201
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75437
  • Fax: 0033 3 88 1 79437
  • Office: Bât. LOUISE WEISS T05033
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams
Johan DANIELSSON icon: S&D S&D icon: Sweden Sweden 280
Lina GÁLVEZ MUÑOZ icon: S&D S&D icon: Spain Spain 277
Marianne VIND icon: S&D S&D icon: Denmark Denmark 235
Estrella DURÁ FERRANDIS icon: S&D S&D icon: Spain Spain 228
Agnes JONGERIUS icon: S&D S&D icon: Netherlands Netherlands 226
Pierfrancesco MAJORINO icon: S&D S&D icon: Italy Italy 225
Brando BENIFEI icon: S&D S&D icon: Italy Italy 222
Alicia HOMS GINEL icon: S&D S&D icon: Spain Spain 218
Vilija BLINKEVIČIŪTĖ icon: S&D S&D icon: Lithuania Lithuania 204
Manuel PIZARRO icon: S&D S&D icon: Portugal Portugal 202
Alex AGIUS SALIBA icon: S&D S&D icon: Malta Malta 187
Gabriele BISCHOFF icon: S&D S&D icon: Germany Germany 186
Elisabetta GUALMINI icon: S&D S&D icon: Italy Italy 166
Milan BRGLEZ icon: S&D S&D icon: Slovenia Slovenia 161
Evelyn REGNER icon: S&D S&D icon: Austria Austria 119
Alessandra MORETTI icon: S&D S&D icon: Italy Italy 101
Marc ANGEL icon: S&D S&D icon: Luxembourg Luxembourg 100
Pina PICIERNO icon: S&D S&D icon: Italy Italy 94
Klára DOBREV icon: S&D S&D icon: Hungary Hungary 65
Maria NOICHL icon: S&D S&D icon: Germany Germany 58
Maria-Manuel LEITÃO-MARQUES icon: S&D S&D icon: Portugal Portugal 57
Predrag Fred MATIĆ icon: S&D S&D icon: Croatia Croatia 48
Rovana PLUMB icon: S&D S&D icon: Romania Romania 31
Leszek MILLER icon: S&D S&D icon: Poland Poland 20
Łukasz KOHUT icon: S&D S&D icon: Poland Poland 8
Marcos ROS SEMPERE icon: S&D S&D icon: Spain Spain 8
Hannes HEIDE icon: S&D S&D icon: Austria Austria 8
Robert BIEDROŃ icon: S&D S&D icon: Poland Poland 5
Monika BEŇOVÁ icon: S&D S&D icon: Slovakia Slovakia 4
Domènec RUIZ DEVESA icon: S&D S&D icon: Spain Spain 3
Vera TAX icon: S&D S&D icon: Netherlands Netherlands 2
Corrado GABRIELE icon: ??? ??? icon: ??? ??? 1

By types

Amendments (398)
Institutional motions (2)
Plenary speeches (21)
Written explanations (14)
Written questions (4)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
1042019/2169(INI)The EU Strategy for Gender Equality
582019/2188(INI)Reducing inequalities with a special focus on in-work poverty
572019/2975(RSP)Resolution on the European Disability Strategy post2020
332019/2212(INI)European Semester for economic policy coordination: Employment and Social Aspects in the Annual Sustainable Growth Strategy 2020
302020/0030(NLE)Guidelines for the employment policies of the Member States
252019/2167(INI)Gender Equality in EU’s foreign and security policy
232020/2011(INI)Report on the implementation of National Roma Integration Strategies: Combating negative attitudes towards people with Romani background in Europe
222020/2020(INI)Strengthening the Single Market: the future of free movement of services
152020/2042(INI)The impacts of climate change on vulnerable populations in developing countries
102020/2017(INI)Artificial intelligence in education, culture and the audiovisual sector
82020/0035(COD)European Year of Rail (2021)
72020/2079(INI)Employment and social policies of the euro area 2020
32020/2076(INI)A New Industrial Strategy for Europe
32020/2012(INL)Framework of ethical aspects of artificial intelligence, robotics and related technologies
22019/2967(RSP)The EU priorities for the 64th session of the UN Commission on the Status of Women
12019/2817(RSP)Resolution on the state of play of the UK’s withdrawal from the European Union
12019/2990(RSP)Resolution on the European Parliament’s position on the Conference on the Future of Europe
12020/2732(RSP)Resolution on the conclusions of the extraordinary European Council meeting of 17-21 July 2020
12019/2891(RSP)Resolution on the criminalisation of sexual education in Poland

See historical changes of the Bio

Born

1960/09/29 - Kristianstad

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

assistants/accredited assistants (grouping)/12
Anna Maja NYGREN
assistants/accredited assistants (grouping)/7
Alexander Lars Karl HOEGBERG
assistants/accredited assistants (grouping)/13
Frida RYBO
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
assistants/accredited assistants (grouping)/8
Eva-Lena KAPANEN
Birth/place
Old
, Kristianstad
New
Kristianstad
Birth/place
Old
Kristianstad
New
, Kristianstad
assistants/accredited assistants (grouping)/1
Jonas Henrik ANDERSSON
assistants/accredited assistants (grouping)/9
Elin Ida Ottilia Birgitta LILIJENBLADH
assistants/accredited assistants (grouping)/15
Johan Bertil SJOELANDER
assistants/accredited assistants (grouping)/8
Linnea Olivia MAGRO
Committees/4
role
Member
Organization
Committee on Employment and Social Affairs
start
2020-02-10T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
EMPL
Committees/3/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2020-02-09T00:00:00
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Agnes Joanna Mariadotter ABRAHAMSSON
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal addresses
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal addresses
Committees/0
role
Substitute
Organization
Committee on Industry, Research and Energy
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ITRE
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-12-10T00:00:00
Committees/1
role
Substitute
Organization
Committee on Industry, Research and Energy
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ITRE
Committees/3
role
Substitute
Organization
Committee on Employment and Social Affairs
start
2019-12-11T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
EMPL
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Altiero Spinelli
New
Bât. ALTIERO SPINELLI
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Addresses/Strasbourg/Address/Building
Old
Bât. Louise Weiss
New
Bât. LOUISE WEISS
Addresses/Strasbourg/Address/building_code
LOW
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Emma Kristina BRUNBERG
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Sigrid Kristine BOE GANNEBY
assistants/accredited assistants (grouping)/7
Sandra Maria HULT
assistants/accredited assistants (grouping)/8
Anders Albin NORDIN
assistants/accredited assistants (grouping)/8
Anders Albin Nordin
assistants/accredited assistants (grouping)/13
Helena STRANDBERG LUTHI
assistants/accredited assistants (grouping)/13
Helena STRANDBERG-LUTHI
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
09G251
New
12G201
Gender
F
Delegations
  • role: Substitute Organization: Delegation for relations with South Africa start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-ZA
  • role: Member Organization: Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DACP
Financial Declarations
  • mep_id: 197391 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197391_DFI_LEG9_rev0_SV.pdf date: 17/07/2019 occupation: Minister I regeringen 10000 5 Kommunalråd 4 Styrelseledamot I Sverige kommuner och Landsting 3 Styrelsen Omstallningsfond/ PACTARB AB/KPA AB 2 Styrelseledamot Fjarde AP- Fonden 2 Sparbanksstiftelsen 1826 1 Ägare av jordbruksfastighet, mindre naringsverksamhet 1 Ledamot av partistyrelsen, Socialdemokraterna I Sverige 0 Ledamot av Regionkommitten 2 mandate: activity: Ägare av jordbruksfastighet, mindre naringsverksamhet 1 membership: Ledamot av partistyrelsen, Socialdemokraterna I Sverige 0 occasional: holding: 1.Ägare av X jordbruksfastighet, mindre naringsverksamhet -1 support: 1. ekonomiskt bidrag: (*) från 2. i form av personal: (*) från 3. i form av materiel: (*) från (*) Berörd tredje mans eller tredje parts identitet. other: Ekonomiska intressen: 1. 5/7 SV 2. 3. additional:
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45437
Fax
0032 2 28 49437
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79437
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75437
Committees
  • role: Substitute Organization: Committee on Culture and Education start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: CULT
  • role: Substitute Organization: Committee on Industry, Research and Energy start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ITRE
  • role: Member Organization: Committee on Women's Rights and Gender Equality start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: FEMM
Groups/0/role
Old
Member
New
Vice-Chair
assistants
accredited assistants (grouping)
Addresses
Strasbourg
Postal address
Postal
Birth
date
1960-09-29T00:00:00
place
Kristianstad
Constituencies
  • party: Arbetarepartiet- Socialdemokraterna country: Sweden start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 86 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197391_FRITZON.pdf
Groups
  • role: Member Organization: Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament groupid: S&D start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Mail
  • helene.fritzon@europarl.europa.eu
Name
full
Heléne FRITZON
sur
Heléne
family
FRITZON
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197391.jpg
UserID
197391
active
True