BETA

Jérôme RIVIÈRE



headshot of Jérôme RIVIÈRE

Constituencies

  • Rassemblement national icon: FR France 2019/07/02 -

Groups

  • icon: ID ID Member Identity and Democracy Group 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Foreign Affairs 2019/07/02
Member of Subcommittee on Security and Defence 2019/07/02
Substitute of Committee on Industry, Research and Energy 2019/10/03
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Development 2019/07/02 2019/10/02

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the United States 2019/07/02
Substitute of Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly 2019/07/29
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly 2019/07/02 2019/07/28

Contact

Twitter
Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45758
  • Fax: 0032 2 28 49758
  • Office: Bât. Altiero Spinelli 05F365
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75758
  • Fax: 0033 3 88 1 79758
  • Office: Bât. Salvador de Madariaga G07035A
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Postal

  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles

Rapporteur

TypeDossierCommitteeTitle
Responsible Committee Shadow 2019/2135(INI) AFET Foreign Affairs Implementation of the common security and defence policy - annual report 2018

Activities

By types

Amendments (5)
Institutional motions (1)
Plenary speeches (11)
Written explanations (23)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
52019/2028(BUD)2020 general budget: all sections
12019/2886(RSP)Resolution on the Turkish military operation in northeast Syria and its consequences
12019/2833(RSP)Resolution on the 2021-2027 multiannual financial framework and own resources: time to meet citizens' expectations
12019/2823(RSP)Resolution on Iran, notably the situation of women’s rights defenders and imprisoned EU dual nationals
12019/2733(RSP)Resolution on the situation at the USA-Mexican border

See historical changes of the Bio

Born

1964/07/08 - SURESNES

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

assistants/accredited/0
Louis-Marie Emmanuel BES DE BERC
assistants/accredited/0
Louis-Marie Emmanuel François BES DE BERC
assistants/accredited assistants (grouping)/1
Francois COSTANTINI
assistants/accredited assistants (grouping)/1
Francois Jules COSTANTINI
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-10-02T00:00:00
Committees/3
role
Substitute
Organization
Committee on Industry, Research and Energy
start
2019-10-03T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ITRE
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Aude BRASTENHOFER
assistants/local/0
Jean-Paul ARDISSONE
assistants/accredited/0
Louis-Marie Emmanuel François BES DE BERC
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Wiertz
New
Bât. Altiero Spinelli
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
01U019
New
05F365
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
assistants/local
  • Pierre-Louis BASSOLE
assistants/paying agents
  • Nicolas CROCHET
assistants/accredited assistants (grouping)
  • Francois Jules COSTANTINI
Delegations/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-07-28T00:00:00
Delegations/2
role
Substitute
Organization
Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly
start
2019-07-29T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DACP
Gender
M
Delegations
  • role: Substitute Organization: Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DNAT
  • role: Member Organization: Delegation for relations with the United States start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-US
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. József Antall
New
Bât. Wiertz
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
03Q001
New
01U019
assistants
accredited
Isabelle SCHNEIDER
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45758
Fax
0032 2 28 49758
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79758
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75758
Committees
  • role: Substitute Organization: Committee on Development start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DEVE
  • role: Member Organization: Committee on Foreign Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFET
  • role: Member Organization: Subcommittee on Security and Defence start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: SEDE
Groups/0/groupid
Old
Identity and Democracy Group
New
ID
Addresses
Strasbourg
Postal address
Postal
Birth
date
1964-07-08T00:00:00
place
SURESNES
Constituencies
  • party: Rassemblement national country: France start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 86 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197615_RIVIERE.pdf
Financial Declarations
  • mep_id: 197615 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197615_DFI_LEG9_rev0_FR.pdf date: 27/06/2019 occupation: FFED/Directeur Général - de janvier 2015 à décembre 2017 4 Consultant - de janvier 2015 à décembre 2018 4 FFED UK/Director - depuis mai 2018 3 FFED BEL/Dirigeant - depuis mai 2018 3 FFED It/Dirigeant - depuis janvier 2019 3 Rassemblement National/ Membre du bureau national - depuis juillet 2017 0 JRH/Président - décembre 2017 3 LH Aviation/Administrateur 0 mandate: activity: JRH SASU/Président 3 FFED UK/Director 3 FFED BEL/Dirigeant - depuis mai 2018 3 FFED It/Dirigeant - janvier 2019 3 membership: RASSEMBLEMENT NATIONAL/ MEMBRE DU BUREAU NATION 0 occasional: holding: FFED SAS X -1 JRH SAS -2000 depuis décembre 2017 -1 CRIB LLC X -1 LINCOM LLC X -1 POINTER LLC X -1 support: 1. financier: (*) alloué par 2. en personnel: (*) alloué par 3. en matériel: (*) alloué par (*) Indiquer l'identité du tiers ou des tiers concernés. other: Intérêt financier: 1. 2. 3. additional:
Groups
  • role: Member Organization: Identity and Democracy Group groupid: Identity and Democracy Group start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Mail
  • jerome.riviere@europarl.europa.eu
Name
full
Jérôme RIVIÈRE
sur
Jérôme
family
RIVIÈRE
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197615.jpg
Twitter
  • https://twitter.com/jerome_riviere
UserID
197615
active
True