BETA

Dan-Ștefan MOTREANU
2019-07-12 Dan-Ștefan MOTREANU
2020-04-07 Dan-Ştefan MOTREANU



headshot of Dan-Ștefan MOTREANU

Constituencies

  • Partidul Naţional Liberal icon: RO Romania 2019/07/02 -

Groups

  • icon: PPE PPE Member Group of the European People's Party (Christian Democrats) 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Agriculture and Rural Development 2019/07/02
Member of Committee on the Internal Market and Consumer Protection 2019/07/02
Vice-Chair of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2020/02/18
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Culture and Education 2019/07/02 2019/12/17
Member of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2019/11/28 2020/02/17

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with Japan 2019/07/02
Member of Delegation to the EU-Chile Joint Parliamentary Committee 2019/07/02
Member of Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly 2019/07/02

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45457
  • Fax: 0032 2 28 49457
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 11E146
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75457
  • Fax: 0033 3 88 1 79457
  • Office: Bât. LOUISE WEISS T13017
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams
Daniel BUDA icon: PPE PPE icon: Romania Romania 12
Traian BĂSESCU icon: PPE PPE icon: Romania Romania 7
Christine SCHNEIDER icon: PPE PPE icon: Germany Germany 7
Siegfried MUREŞAN icon: PPE PPE icon: Romania Romania 6
Peter LIESE icon: PPE PPE icon: Germany Germany 6
Adam JARUBAS icon: PPE PPE icon: Poland Poland 6
Bartosz ARŁUKOWICZ icon: PPE PPE icon: Poland Poland 6
Ljudmila NOVAK icon: PPE PPE icon: Slovenia Slovenia 6
Christophe HANSEN icon: PPE PPE icon: Luxembourg Luxembourg 6
Dolors MONTSERRAT icon: PPE PPE icon: Spain Spain 6
Stefan BERGER icon: PPE PPE icon: Germany Germany 6
Christian DOLESCHAL icon: PPE PPE icon: Germany Germany 6
Marian-Jean MARINESCU icon: PPE PPE icon: Romania Romania 4
Norbert LINS icon: PPE PPE icon: Germany Germany 4
Róża THUN UND HOHENSTEIN icon: PPE PPE icon: Poland Poland 4
Anna-Michelle ASIMAKOPOULOU icon: PPE PPE icon: Greece Greece 4
Maria da Graça CARVALHO icon: PPE PPE icon: Portugal Portugal 4
Constanze KREHL icon: S&D S&D icon: Germany Germany 3
Edina TÓTH icon: PPE PPE icon: Hungary Hungary 3
Asim ADEMOV icon: PPE PPE icon: Bulgaria Bulgaria 2
Lídia PEREIRA icon: PPE PPE icon: Portugal Portugal 2
Iuliu WINKLER icon: PPE PPE icon: Romania Romania 1
Cristian-Silviu BUŞOI icon: PPE PPE icon: Romania Romania 1
Loránt VINCZE icon: PPE PPE icon: Romania Romania 1
Vasile BLAGA icon: PPE PPE icon: Romania Romania 1
Mircea-Gheorghe HAVA icon: PPE PPE icon: Romania Romania 1
Danuta Maria HÜBNER icon: PPE PPE icon: Poland Poland 1
Tamás DEUTSCH icon: PPE PPE icon: Hungary Hungary 1
Michaela ŠOJDROVÁ icon: PPE PPE icon: Czechia Czechia 1
Michal WIEZIK icon: PPE PPE icon: Slovakia Slovakia 1
Manolis KEFALOGIANNIS icon: PPE PPE icon: Greece Greece 1
Ulrike MÜLLER icon: RE RE icon: Germany Germany 1
Cindy FRANSSEN icon: PPE PPE icon: Belgium Belgium 1
Kris PEETERS icon: PPE PPE icon: Belgium Belgium 1
Marion WALSMANN icon: PPE PPE icon: Germany Germany 1
Pascal ARIMONT icon: PPE PPE icon: Belgium Belgium 1

By types

Amendments (40)
Institutional motions (3)
Plenary speeches (6)
Written explanations (7)
Written questions (3)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
132020/2018(INL)Digital Services Act: Improving the functioning of the Single Market
122020/0006(COD)Just Transition Fund
52019/2028(BUD)2020 general budget: all sections
52019/2055(DEC)2018 discharge: EU general budget, European Commission
42020/2022(INI)Digital Services Act and fundamental rights issues posed
12019/2056(DEC)2018 discharge: EU general budget, European Parliament
12020/2631(RSP)
12019/2989(RSP)Resolution on the commemoration of the 30th anniversary of the Romanian revolution of December 1989
12020/2503(RSP)Resolution on Nigeria, notably the recent terrorist attacks
12020/2502(RSP)Resolution on Burundi, notably the freedom of expression

See historical changes of the Bio

Born

1970/09/11 - Orastie

Education (qualifications and diplomas)

  • 1995 : Graduate Diploma in Philosophy and History, West University of Timişoara
  • 1998 : Development of Entrepreneurship Skills, University of Neuchâtel – Romanian Swiss Entrepreneurship Foundation
  • 1998-1999 : Management of European Funds course, European Commission
  • 2001 : Diploma in Public Administration Management, Babeş-Bolyai University, Cluj-Napoca
  • 2005 : National Defence College

Professional career

  • 1995-1997 : History and civic education teacher
  • 1996-1997 : Journalist at Observator and Mediafax correspondent for Alba
  • 1997-1998 : Parliamentary advisor
  • 1999-2001 : Head of Department, Regional Development Agency – Centru
  • 2001-2003 : Head of Implementation Unit, Apuseni Development Project
  • 2016-2019 : Self-employed, founded own company

Political career

  • 1997 : Elected Vice-President of the National Liberal Party (PNL), Alba Iulia division
  • 1998-2002 : Vice-President, PNL Alba division
  • 1998-2002 : Member, National Bureau of Liberal Youth
  • 2002-2005 : President, National Liberal Youth
  • 2005-2009 : Vice-President, PNL Executive Bureau
  • 2010-2017 : Vice-President, PNL Călăraşi division
  • 2013-2014 : Executive Vice-President PNL: coordination of electoral network
  • 2014-2017 : First Vice-President, PNL Executive Bureau
  • 2017- ... : Vice-President, PNL Executive Bureau: education, research, youth, culture, religion and minorities
  • 2000-2004 : Departmental Councillor, Department of Alba
  • 2004-2016 : Member of the Romanian Parliament
  • 2005 : President, Committee on Public Administration, Land-Use Planning and Environment
  • 2006 : Quaestor, Chamber of Deputies
  • 2008-2012 : Quaestor, Chamber of Deputies
  • 2012-2013 : Quaestor, Chamber of Deputies
  • 2013-2015 : Vice-President, Chamber of Deputies
  • 2006-2007 : Minister of Agriculture, Forests and Rural Development
  • 02/07/2019- ... : Member of the European Parliament, Vice-President of the Committee on the Environment, Public Health and Food Safety (ENVI), Member of the Committee on the Internal Market and Consumer Protection (IMCO) and Substitute Member of the Committee on Agriculture and Rural Development (AGRI)

Other activities

  • 2006- ... : Founding member, Prin noi înșine [By Ourselves] Foundation
  • 2007-2013 : Member of the Board, Institute of Liberal Studies Association
  • 2016-2017 : Member of the Board, Institute of Folklore Studies Association
  • 2018- ... : Member of the Board, Mircea Ionescu-Quintus Association

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
CV
updated
2020-04-08T00:00:00
Education (qualifications and diplomas)
Professional career
Political career
Other activities
Name/aliases/0
Dan-Ştefan MOTREANU
Name/aliases/3
MOTREANU Dan-Ştefan
Name/aliases/0
Dan-Ştefan MOTREANU
Name/aliases/3
MOTREANU Dan-Ştefan
Name/full
Old
Dan-Ştefan MOTREANU
New
Dan-Ștefan MOTREANU
Name/sur
Old
Dan-Ştefan
New
Dan-Ștefan
assistants/service providers/0
INNEN ANALITIQ
assistants/service providers/0
POWER SENSE LIMITED
Birth/place
Old
, Orastie
New
Orastie
Birth/place
Old
Orastie
New
, Orastie
Committees/3/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2020-02-17T00:00:00
Committees/4
role
Vice-Chair
Organization
Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
start
2020-02-18T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ENVI
assistants/accredited/1
Lavinia OLIMID
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Georgiana-Catalina HUSMAN
assistants/accredited assistants (grouping)
  • Dan Andrei TIMOFTE
assistants/accredited/1
Magdalena-Catalina STANCU
assistants/accredited assistants (grouping)
  • Razvan HOINARU
assistants/local/1
Mihai Ţurcanu
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
11E142
New
11E146
assistants/accredited/1
Maria-Gabriela HORGA
assistants/service providers/0
INNEN ANALITIQ
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal addresses
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal addresses
Name/aliases/1
Dan-Ștefan MOTREANU
Name/aliases/4
MOTREANU Dan-Ștefan
Committees/0
role
Substitute
Organization
Committee on Culture and Education
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
CULT
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-12-17T00:00:00
Committees/1
role
Substitute
Organization
Committee on Culture and Education
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
CULT
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Altiero Spinelli
New
Bât. ALTIERO SPINELLI
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Addresses/Strasbourg/Address/Building
Old
Bât. Louise Weiss
New
Bât. LOUISE WEISS
Addresses/Strasbourg/Address/building_code
LOW
Committees/3
role
Member
Organization
Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
start
2019-11-28T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ENVI
assistants/service providers/1
POWER SENSE LIMITED
assistants/service providers
  • INNEN ANALITIQ
assistants/accredited/0
Raluca-Daniela COVERCIN
assistants/accredited/0
Raluca-Daniela Covercin
assistants/local
  • Alex-Raul CONSTANTINESCU
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Wiertz
New
Bât. Altiero Spinelli
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
05U049
New
11E142
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
assistants/accredited/1
Maria-Gabriela HORGA
Gender
M
Delegations
  • role: Substitute Organization: Delegation for relations with Japan start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-JP
  • role: Member Organization: Delegation to the EU-Chile Joint Parliamentary Committee start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-CL
  • role: Member Organization: Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DLAT
assistants/paying agents
  • SLABACU
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. József Antall
New
Bât. Wiertz
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
03Q001
New
05U049
Name/aliases/0
Dan-Ştefan MOTREANU
Name/aliases/0
Dan-Ștefan MOTREANU
Name/aliases/2
MOTREANU Dan-Ştefan
Name/aliases/2
MOTREANU Dan-Ștefan
Name/full
Old
Dan-Ștefan MOTREANU
New
Dan-Ştefan MOTREANU
Name/sur
Old
Dan-Ștefan
New
Dan-Ştefan
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45457
Fax
0032 2 28 49457
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79457
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75457
Committees
  • role: Substitute Organization: Committee on Agriculture and Rural Development start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AGRI
  • role: Substitute Organization: Committee on Culture and Education start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: CULT
  • role: Member Organization: Committee on the Internal Market and Consumer Protection start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: IMCO
assistants
accredited
Raluca-Daniela Covercin
accredited assistants (grouping)
Razvan HOINARU
Addresses
Strasbourg
Postal address
Postal
Birth
date
1970-09-11T00:00:00
place
Orastie
Constituencies
  • party: Partidul Naţional Liberal country: Romania start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 87 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197647_MOTREANU.PDF
Financial Declarations
  • mep_id: 197647 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197647_DFI_LEG9_rev0_RO.pdf date: 01/07/2019 occupation: Asociația ”Mircea Ionescu Quintus” 0 Fundația ”Prin Noi Înșine” 0 PNL, Vicepreședinte Biroul Politic Executiv 0 PNL, Președinte PNL Giurgiu 0 PNL, Prim-vicepreședinte Biroul Politic Național 0 SC Diagonal Trading SRL (asociat) 0 SC MDT Consulting-Strategic SRL (asociat) 1 Parlamentul României – Camera Deputaților (2012-2016) 3 mandate: activity: membership: Asociația ”Mircea Ionescu Quintus” 0 Fundația ”Prin Noi Înșine” 0 PNL, Vicepreședinte Biroul Politic Executiv 0 PNL, Președinte PNL Giurgiu 0 SC Diagonal Trading SRL (asociat) 0 SC MDT Consulting-Strategic SRL (asociat) 1 occasional: holding: support: 1. susținere financiară: (*) acordată de 2. susținere sub formă de personal: (*) acordată de 3. susținere sub formă de materiale: (*) acordată de (*) Identitatea terților părți în cauză. other: Interese financiare: 1. 2. 5/7 RO 3. additional:
Groups
  • role: Member Organization: Group of the European People's Party (Christian Democrats) groupid: PPE start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Mail
  • dan-stefan.motreanu@europarl.europa.eu
Name
full
Dan-Ștefan MOTREANU
sur
Dan-Ștefan
family
MOTREANU
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197647.jpg
UserID
197647
active
True