BETA

Álvaro AMARO
2020-12-09 Álvaro AMARO
2021-02-11



headshot of Álvaro AMARO

Constituencies

  • Partido Social Democrata icon: PT Portugal 2019/07/02 -

Groups

  • icon: PPE PPE Member Group of the European People's Party (Christian Democrats) 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Agriculture and Rural Development 2022/01/20
Substitute of Committee on Regional Development 2022/01/20
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Agriculture and Rural Development 2019/07/02 2022/01/19
Substitute of Committee on Regional Development 2019/07/02 2022/01/19

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly 2019/07/02
Substitute of Delegation for relations with South Africa 2020/02/12

Contact

Twitter
Facebook
Instagram
  • https://www.instagram.com/alvaroamaroeu/
    2021-04-24 https://www.instagram.com/alvaroamaro.eu/
  • Email
    • [javascript protected email address]

    Brussels

    • Phone: 003222845765
    • Fax: 003222849765
    • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 08E116
    • Full Address
      • City: Bruxelles/Brussel
      • Zip: B-1047
      • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

    Strasbourg

    • Phone: 0033388175765
    • Fax: 0033388179765
    • Office: Bât. LOUISE WEISS T09078
    • Full Address
      • City: Strasbourg
      • Zip: CS 91024 - F-67070
      • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

    Rapporteur

    TypeDossierCommitteeTitle
    Responsible Committee Shadow 2022/0089(COD) AGRI Agriculture and Rural Development Amending certain Regulations as regards European Union geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes for agricultural products
    Committee Opinion 2021/2254(INI) REGI Regional Development A long-term Vision for the EU's Rural Areas - Towards stronger, connected, resilient and prosperous rural areas by 2040
    Committee Opinion 2020/2117(INI) AGRI Agriculture and Rural Development Trade related aspects and implications of COVID-19
    Responsible Committee Shadow 2019/0254(COD) AGRI Agriculture and Rural Development Transitional provisions for the support by the European Agricultural Fund for Rural Development (EAFRD) and by the European Agricultural Guarantee Fund (EAGF) in the year 2021

    Activities

    Stats

    Amendment Co-authors
    Name Group Country Ams
    Cláudia MONTEIRO DE AGUIAR icon: PPE PPE icon: Portugal Portugal 76
    Anne SANDER icon: PPE PPE icon: France France 51
    Simone SCHMIEDTBAUER icon: PPE PPE icon: Austria Austria 51
    Marlene MORTLER icon: PPE PPE icon: Germany Germany 50
    Herbert DORFMANN icon: PPE PPE icon: Italy Italy 50
    Michaela ŠOJDROVÁ icon: PPE PPE icon: Czechia Czechia 44
    Asim ADEMOV icon: PPE PPE icon: Bulgaria Bulgaria 43
    Daniel BUDA icon: PPE PPE icon: Romania Romania 40
    Tomislav SOKOL icon: PPE PPE icon: Croatia Croatia 35
    Mircea-Gheorghe HAVA icon: PPE PPE icon: Romania Romania 34
    Annie SCHREIJER-PIERIK icon: PPE PPE icon: Netherlands Netherlands 33
    Petri SARVAMAA icon: PPE PPE icon: Finland Finland 30
    Franc BOGOVIČ icon: PPE PPE icon: Slovenia Slovenia 27
    Peter JAHR icon: PPE PPE icon: Germany Germany 27
    Andrey NOVAKOV icon: PPE PPE icon: Bulgaria Bulgaria 25
    Manolis KEFALOGIANNIS icon: PPE PPE icon: Greece Greece 25
    Peter POLLÁK icon: PPE PPE icon: Slovakia Slovakia 24
    Norbert LINS icon: PPE PPE icon: Germany Germany 21
    Christine SCHNEIDER icon: PPE PPE icon: Germany Germany 21
    Stelios KYMPOUROPOULOS icon: PPE PPE icon: Greece Greece 10
    Lena DÜPONT icon: PPE PPE icon: Germany Germany 10
    Dan-Ştefan MOTREANU icon: PPE PPE icon: Romania Romania 7
    Krzysztof HETMAN icon: PPE PPE icon: Poland Poland 7
    Alexander BERNHUBER icon: PPE PPE icon: Austria Austria 7
    José Manuel FERNANDES icon: PPE PPE icon: Portugal Portugal 5
    Pascal ARIMONT icon: PPE PPE icon: Belgium Belgium 2
    Maria da Graça CARVALHO icon: PPE PPE icon: Portugal Portugal 2
    Michal WIEZIK icon: PPE PPE icon: Slovakia Slovakia 1
    Pietro FIOCCHI icon: ECR ECR icon: Italy Italy 1
    Carlo FIDANZA icon: ECR ECR icon: Italy Italy 1
    Raffaele FITTO icon: ECR ECR icon: Italy Italy 1
    Nicola PROCACCINI icon: ECR ECR icon: Italy Italy 1
    Raffaele STANCANELLI icon: ECR ECR icon: Italy Italy 1
    Mazaly AGUILAR icon: ECR ECR icon: Spain Spain 1
    Jorge BUXADÉ VILLALBA icon: ECR ECR icon: Spain Spain 1
    Emmanouil FRAGKOS icon: ECR ECR icon: Greece Greece 1
    Danilo Oscar LANCINI icon: ID ID icon: Italy Italy 1
    Margarita DE LA PISA CARRIÓN icon: ECR ECR icon: Spain Spain 1
    Fulvio MARTUSCIELLO icon: PPE PPE icon: Italy Italy 1
    Ivan Vilibor SINČIĆ icon: NA NA icon: Croatia Croatia 1
    Hermann TERTSCH icon: ECR ECR icon: Spain Spain 1
    Paulo RANGEL icon: PPE PPE icon: Portugal Portugal 1
    Lídia PEREIRA icon: PPE PPE icon: Portugal Portugal 1
    Tom VANDENKENDELAERE icon: PPE PPE icon: Belgium Belgium 1

    By types

    Amendments (342)
    Individual motions (1)
    Institutional motions (4)
    Opinions (2)
    Oral questions (3)
    Plenary speeches (15)
    Shadow reports (1)
    Written explanations (94)
    Written questions (89)

    By dossiers

    CountDossier ReferenceTitle
    452020/2120(INI)Towards a stronger partnership with the EU outermost regions
    452022/2016(INI)A New EU Forest Strategy for 2030 – Sustainable Forest Management in Europe
    332020/2260(INI)A Farm to Fork Strategy for a fair, healthy and environmentally friendly food system
    302020/0036(COD)European Climate Law
    232020/2276(INI)A new approach to the Atlantic maritime strategy
    182019/0254(COD)Transitional provisions for the support by the European Agricultural Fund for Rural Development (EAFRD) and by the European Agricultural Guarantee Fund (EAGF) in the year 2021
    162021/2079(INI)Islands and cohesion policy: current situation and future challenges
    152021/2254(INI)A long-term Vision for the EU's Rural Areas - Towards stronger, connected, resilient and prosperous rural areas by 2040
    142020/2039(INI)Reversing demographic trends in EU regions using cohesion policy instruments
    122020/2273(INI)EU Biodiversity Strategy for 2030: Bringing nature back into our lives
    112020/0101(COD)Exceptional additional resources and implementing arrangements under the Investment for growth and jobs goal to provide assistance for fostering crisis repair in the context of the COVID-19 pandemic and preparing a green, digital and resilient recovery of the economy (REACT-EU)
    102019/2157(INI)The European Forest Strategy - The Way Forward
    92021/2100(INI)Cohesion policy as an instrument to reduce healthcare disparities and enhance cross-border health cooperation
    92022/2032(INI)Economic, social and territorial cohesion in the EU: the 8th Cohesion Report
    72021/2239(INI)The EU Action plan on Organic Agriculture
    62020/2074(INI)Cohesion Policy and regional environment strategies in the fight against climate change
    62021/2179(INI)The EU Action plan for the social economy
    52020/0006(COD)Just Transition Fund
    52022/2040(INI)
    42020/2216(INI)Shaping the digital future of Europe: removing barriers to the functioning of the digital single market and improving the use of AI for European consumers
    42020/0380(COD)Brexit Adjustment Reserve
    32021/2043(INI)Tackling non-tariff and non-tax barriers in the Single Market
    32021/2075(INI)Challenges for urban areas in the post-COVID-19 era
    32021/2255(INI)The New European Bauhaus
    22019/2028(BUD)2020 general budget: all sections
    22021/2202(INI)EU Border Regions: Living labs of European integration
    22022/2053(INI)Sustainable Carbon Cycles
    22018/0218(COD)Common agricultural policy (CAP) 2021–2027
    22021/2508(RSP)Resolution on the latest developments in the National Assembly of Venezuela
    12020/0319(NLE)EU/Cabo Verde Agreement: amending EU/Cape Verde Agreement on facilitation of the issue of short-stay visas
    12021/0200(COD)Binding annual greenhouse gas emission reductions by Member States (Effort Sharing Regulation)
    12021/0201(COD)Land use, land use change and forestry (LULUCF)
    12021/0218(COD)Renewable Energy Directive
    12022/0212(BUD)2023 draft general budget: all sections
    12019/2800(RSP)Resolution on the patentability of plants and essentially biological processes
    12019/2832(RSP)Resolution on the on-going negotiations for a new Partnership Agreement between the European Union and the African, Caribbean and Pacific Group of States
    12020/2542(RSP)Farm to Fork Strategy - the key role of farmers and rural areas
    12021/2549(RSP)Long term vision for rural areas
    12022/2593(RSP)Resolution on the need for an urgent EU action plan to ensure food security inside and outside the EU in light of the Russian invasion of Ukraine
    12020/2117(INI)Trade related aspects and implications of COVID-19
    12019/2895(RSP)Resolution on measures to address the impact on European agriculture of the WTO ruling on the Airbus dispute
    12022/2564(RSP)Resolution on the Russian aggression against Ukraine

    See historical changes of the Bio

    Born

    1953/05/25 - Coimbra

    Education (qualifications and diplomas)

    • 1974-1978 : Faculty of Economics, University of Coimbra.

    Professional career

    • 1979-30/11/1985 : Planning Commission for the Centre Region
    • 1996 : Lecturer at the Independent University

    Political career

    • 1988-1988 : Vice-Chair of the PSD Coimbra District Policy Committee
    • 1994-1994 : Chair of the PSD Guarda District Policy Committee
    • 16/12/2001-08/10/2005 : Mayor of Gouveia
    • 09/10/2005-10/10/2005 : Mayor of Gouveia
    • 11/10/2009-28/09/2013 : Mayor of Gouveia
    • 29/09/2013-30/09/2017 : Mayor of Guarda
    • 01/10/2017-25/05/2019 : Mayor of Guarda
    • 01/10/1995-09/10/1999 : Member of the Portuguese Parliament
    • 10/10/1999-15/12/2001 : Member of the Portuguese Parliament
    • 06/11/1985-16/08/1987 : Head of Cabinet of the Deputy Minister for Parliamentary Affairs
    • 17/08/1987-31/10/1991 : State Secretary for Agriculture
    • 31/10/1991-06/10/1995 : State Secretary for Agriculture
    • 2001-2019 : Member of the Committee of the Regions

    Other activities

    • 1985 : Secretary-General of the National Association of Portuguese Municipalities
    • 1995 : Member of the Administrative Council for Social Services, University of Coimbra
    • 1995-1997 : Chairman of the Supervisory Board of the Coimbra Academic Association/Autonomous Football Body
    • 1997 : President of the General Assembly of the Coimbra Academic Association
    • 2013 : President of the Association of Social Democratic Mayors

    Honours

    • Grand Officer of the Order of Prince Henry

    History

    (these mark the time of scraping, not the official date of the change)

    Declaration on appropriate behaviour
    • title: Declaration on appropriate behaviour (PDF - 87 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197746_AMARO.pdf
    assistants/local/0
    Ana Cristina GASPAR PEDROSO
    CV/Education (qualifications and diplomas)/0
    1974-1978 : Faculty of Economics, University of Coimbra.
    CV/Education (qualifications and diplomas)/0
    1974-1978 : Faculdade de Economia da Universidade de Coimbra
    CV/Honours/0
    Grand Officer of the Order of Prince Henry
    CV/Honours/0
    Grande Oficial da Ordem do Infante D. Henrique
    CV/Other activities/0
    1985 : Secretary-General of the National Association of Portuguese Municipalities
    CV/Other activities/0
    1985 : Secretário-Geral da Associação Nacional de Municípios Portugueses
    CV/Other activities/1
    1995 : Member of the Administrative Council for Social Services, University of Coimbra
    CV/Other activities/1
    1995 : Membro do Conselho Administrativo dos Serviços Sociais da Universidade de Coimbra
    CV/Other activities/2
    1995-1997 : Chairman of the Supervisory Board of the Coimbra Academic Association/Autonomous Football Body
    CV/Other activities/2
    1995-1997 : Presidente do Conselho Fiscal da Associação Académica de Coimbra / Organismo Autónomo de Futebol
    CV/Other activities/3
    1997 : President of the General Assembly of the Coimbra Academic Association
    CV/Other activities/3
    1997 : Presidente da Assembleia Geral da Associação Académica de Coimbra
    CV/Other activities/4
    2013 : President of the Association of Social Democratic Mayors
    CV/Other activities/4
    2013 : Presidente dos Autarcas Social-Democratas
    CV/Political career/0
    1988-1988 : Vice-Chair of the PSD Coimbra District Policy Committee
    CV/Political career/0
    1988-1988 : Vice-Presidente da Comissão Política Distrital do PSD de Coimbra
    CV/Political career/1
    1994-1994 : Chair of the PSD Guarda District Policy Committee
    CV/Political career/1
    1994-1994 : Presidente da Comissão Política Distrital do PSD da Guarda
    CV/Political career/2
    16/12/2001-08/10/2005 : Mayor of Gouveia
    CV/Political career/2
    16/12/2001-08/10/2005 : Presidente da Câmara Municipal de Gouveia
    CV/Political career/3
    09/10/2005-10/10/2005 : Mayor of Gouveia
    CV/Political career/3
    09/10/2005-10/10/2005 : Presidente da Câmara Municipal de Gouveia
    CV/Political career/4
    11/10/2009-28/09/2013 : Mayor of Gouveia
    CV/Political career/4
    11/10/2009-28/09/2013 : Presidente da Câmara Municipal de Gouveia
    CV/Political career/5
    29/09/2013-30/09/2017 : Mayor of Guarda
    CV/Political career/5
    29/09/2013-30/09/2017 : Presidente da Câmara Municipal da Guarda
    CV/Political career/6
    01/10/2017-25/05/2019 : Mayor of Guarda
    CV/Political career/6
    01/10/2017-25/05/2019 : Presidente da Câmara Municipal da Guarda
    CV/Political career/7
    01/10/1995-09/10/1999 : Member of the Portuguese Parliament
    CV/Political career/7
    01/10/1995-09/10/1999 : Deputado à Assembleia da República
    CV/Political career/8
    10/10/1999-15/12/2001 : Member of the Portuguese Parliament
    CV/Political career/8
    10/10/1999-15/12/2001 : Deputado à Assembleia da República
    CV/Political career/9
    06/11/1985-16/08/1987 : Head of Cabinet of the Deputy Minister for Parliamentary Affairs
    CV/Political career/9
    06/11/1985-16/08/1987 : Chefe de Gabinete do Ministro Adjunto e para os Assuntos Parlamentares
    CV/Political career/10
    17/08/1987-31/10/1991 : State Secretary for Agriculture
    CV/Political career/10
    17/08/1987-31/10/1991 : Secretário de Estado da Agricultura
    CV/Political career/11
    31/10/1991-06/10/1995 : State Secretary for Agriculture
    CV/Political career/11
    31/10/1991-06/10/1995 : Secretário de Estado da Agricultura
    CV/Political career/12
    2001-2019 : Member of the Committee of the Regions
    CV/Political career/12
    2001-2019 : Membro do Comité das Regiões
    CV/Professional career/0
    1979-30/11/1985 : Planning Commission for the Centre Region
    CV/Professional career/0
    1979-30/11/1985 : Comissão de Planeamento da Região Centro
    CV/Professional career/1
    1996 : Lecturer at the Independent University
    CV/Professional career/1
    1996 : Professor na Universidade Independente
    CV/updated
    Old
    2022-06-09T00:00:00
    New
    2022-06-15T00:00:00
    Addresses/Brussels/Fax
    Old
    0032 2 28 49765
    New
    003222849765
    Addresses/Brussels/Phone
    Old
    0032 2 28 45765
    New
    003222845765
    Addresses/Strasbourg/Fax
    Old
    0033 3 88 1 79765
    New
    0033388179765
    Addresses/Strasbourg/Phone
    Old
    0033 3 88 1 75765
    New
    0033388175765
    CV
    updated
    2022-06-09T00:00:00
    Education (qualifications and diplomas)
    1974-1978 : Faculdade de Economia da Universidade de Coimbra
    Professional career
    Political career
    Other activities
    Honours
    Grande Oficial da Ordem do Infante D. Henrique
    assistants/local/0
    Ana Cristina GASPAR PEDROSO
    Committees/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2022-01-19T00:00:00
    Committees/1/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2022-01-19T00:00:00
    Committees/2
    role
    Member
    Organization
    Committee on Agriculture and Rural Development
    start
    2022-01-20T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    AGRI
    Committees/3
    role
    Substitute
    Organization
    Committee on Regional Development
    start
    2022-01-20T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    REGI
    assistants/accredited/0
    Jose Maria JORGE VILHENA
    assistants/accredited/1
    Frederico PROULE DIAS BARREIROS MOTA
    Financial Declarations/0/url
    Old
    http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197746_DFI_LEG9_rev0_PT.pdf
    New
    https://www.europarl.europa.eu/mepdif/197746_DFI_LEG9_rev0_PT.pdf
    Financial Declarations/1/url
    Old
    http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197746_DFI_LEG9_rev1_PT.pdf
    New
    https://www.europarl.europa.eu/mepdif/197746_DFI_LEG9_rev1_PT.pdf
    Twitter
    • https://twitter.com/alvaroamaroEU
    Instagram/0
    https://www.instagram.com/alvaroamaroeu/
    Instagram/0
    https://www.instagram.com/alvaroamaro.eu/
    Name/family
    Old
     
    New
    AMARO
    Name/full
    Old
     
    New
    Álvaro AMARO
    Name/sur
    Old
     
    New
    Álvaro
    Name/aliases/0
    AMARO
    Name/aliases/1
    AMARO Álvaro
    Name/aliases/2
    Álvaro AMARO
    Name/aliases/0
    AMARO
    Name/aliases/1
    AMARO Álvaro
    Name/aliases/2
    Álvaro AMARO
    Name/family
    Old
    AMARO
    New
     
    Name/full
    Old
    Álvaro AMARO
    New
     
    Name/sur
    Old
    Álvaro
    New
     
    assistants/paying agents
    • RESENDE FERNANDES & PAULO DOMINGUES, LDA
    assistants/local
    • Manuel PORTELINHA
    Financial Declarations/1
    mep_id
    197746
    url
    http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197746_DFI_LEG9_rev1_PT.pdf
    date
    05/10/2020
    occupation
    mandate
    activity
    membership
    PRESIDENTE DA ASSEMBLEIA GERAL DO CLUBE PORTUGUÊS DE MONTEIROS 0
    occasional
    holding
    support
    1. Financeiros: (*) concedidos por 2. De pessoal: (*) concedidos por 3. De material: (*) concedidos por (*) Identidade dos terceiros em causa.
    other
    Interesse financeiro: 1. 2. 3.
    additional
    assistants/local
    • Manuel PORTELINHA
    assistants/paying agents
    • RESENDE FERNANDES & PAULO DOMINGUES, LDA
    assistants/accredited assistants (grouping)/2
    Claudia FAGUNDES MARTINS
    Facebook
    • https://www.facebook.com/pg/alvaroamaro.eu
    Instagram
    • https://www.instagram.com/alvaroamaro.eu/
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Rue Wiertz
    • Altiero Spinelli 08E116
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Birth/place
    Old
    , Coimbra
    New
    Coimbra
    Birth/place
    Old
    Coimbra
    New
    , Coimbra
    Delegations/1
    role
    Substitute
    Organization
    Delegation for relations with South Africa
    start
    2020-02-12T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    D-ZA
    assistants/accredited/1
    Frederico PROULE DIAS BARREIROS MOTA
    assistants/accredited/1
    Luis Jose RAMALHO FERRAZ
    assistants/accredited assistants (grouping)/0
    Tiago Joao BORBINHA RAMALHO
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Rue Wiertz
    • Altiero Spinelli 08E116
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Addresses/Postal addresses
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Rue Wiertz
    • Altiero Spinelli 08E116
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Addresses/Postal addresses
    assistants/accredited/1
    Luis Jose RAMALHO FERRAZ
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. Altiero Spinelli
    New
    Bât. ALTIERO SPINELLI
    Addresses/Brussels/Address/building_code
    ASP
    Addresses/Strasbourg/Address/Building
    Old
    Bât. Louise Weiss
    New
    Bât. LOUISE WEISS
    Addresses/Strasbourg/Address/building_code
    LOW
    assistants/local
    • Manuel PORTELINHA
    assistants/paying agents
    • RESENDE FERNANDES & PAULO DOMINGUES, LDA
    Addresses/Postal/1
    Rue Wiertz
    Addresses/Postal/1
    Office
    Addresses/Postal/2
    Altiero Spinelli 08E116
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. Wiertz
    New
    Bât. Altiero Spinelli
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    05U050
    New
    08E116
    Addresses/Brussels/Address/building_code
    ASP
    assistants/accredited assistants (grouping)/1
    Fernando Antonio RODRIGUES VAZ DAS NEVES
    Gender
    M
    Delegations
    • role: Member Organization: Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DACP
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. József Antall
    New
    Bât. Wiertz
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    03Q001
    New
    05U050
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Office
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Addresses/Brussels
    Phone
    0032 2 28 45765
    Fax
    0032 2 28 49765
    Address
    Addresses/Strasbourg/Fax
    Old
    0033 3 88 1 79
    New
    0033 3 88 1 79765
    Addresses/Strasbourg/Phone
    Old
    0033 3 88 1 7
    New
    0033 3 88 1 75765
    Committees
    • role: Member Organization: Committee on Agriculture and Rural Development start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AGRI
    • role: Substitute Organization: Committee on Regional Development start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: REGI
    Financial Declarations
    • mep_id: 197746 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197746_DFI_LEG9_rev0_PT.pdf date: 26/06/2019 occupation: Presidente de Câmara 3 Presidente da mesa da Assembleia Geral das Água Vale do Tejo 0 Administrador não executivo Resistrela 0 Presidente da Assembleia Geral da GUIALMI S.A. 3 Presidente da Assembleia Geral da ARA SGPS S.A. / Presidente da A.G. da EXPORLUX S.A. 3 mandate: activity: Presidente da Assembleia Geral da GUIALMI S.A. 3 Presidente da Assembleia Geral da ARA SGPS S.A. / Presidente da A.G. da EXPORLUX S.A. 3 membership: occasional: holding: support: 1. Financeiros: (*) concedidos por 2. De pessoal: (*) concedidos por 3. De material: (*) concedidos por (*) Identidade dos terceiros em causa. other: Interesse financeiro: 1. 2. 3. additional:
    assistants
    accredited
    accredited assistants (grouping)
    Addresses
    Strasbourg
    Birth
    date
    1953-05-25T00:00:00
    place
    Coimbra
    Constituencies
    • party: Partido Social Democrata country: Portugal start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Declaration of good conduct
    • title: Declaration of good conduct (PDF - 87 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197746_AMARO.pdf
    Groups
    • role: Member Organization: Group of the European People's Party (Christian Democrats) groupid: PPE start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
    Mail
    • alvaro.amaro@europarl.europa.eu
    Name
    full
    Álvaro AMARO
    sur
    Álvaro
    family
    AMARO
    aliases
    Photo
    https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197746.jpg
    UserID
    197746
    active
    True