BETA

244 Written explanations of Jadwiga WIŚNIEWSKA

Children rights in occasion of the 30th anniversary of the Convention of the Rights of the Child (B9-0178/2019, B9-0179/2019, B9-0180/2019)

Podczas głosowania nad ostatecznym tekstem rezolucji wstrzymałam się od głosu. W dokumencie znalazło się wiele ważnych postulatów, które zdecydowanie popieram, takie jak walka z ubóstwem wśród dzieci, z przemocą wobec nich i wszelkimi formami okaleczania czy wykluczeniem społecznym. Opowiadam się za prawem każdego dziecka do nauki, jednakże nie popieram postulowanego w rezolucji nacisku na państwa członkowskie, by szkoły gwarantowały dostęp do edukacji seksualnej bez zgody rodziców.Biorąc pod uwagę te szkodliwe zapisy, Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przedstawiła własny projekt rezolucji, a także poprawki do wspólnego tekstu rezolucji, w których zwracała uwagę nie tylko na wskazane wyżej problemy, ale także na kluczową rolę rodziny w życiu dziecka. Niestety wszystkie te zapisy odwołujące się do fundamentalnych wartości zostały w dzisiejszym głosowaniu odrzucone. Od początku tej kadencji PE widać, że dokonuje się bardzo negatywna zmiana, a pod pretekstem wzniosłych haseł do unijnych dokumentów coraz częściej trafiają postulaty radykalnych środowisk lewicowych. Delegacja PiS nie popierała i nie popiera ingerencji UE w kwestie światopoglądowe, gdyż uznaje je za wyłączną kompetencję państw członkowskich. Tym bardziej w sprawach, które dotyczą dzieci.
2019/11/26
The European Green Deal (RC-B9-0040/2020, B9-0040/2020, B9-0041/2020, B9-0042/2020, B9-0043/2020, B9-0044/2020, B9-0045/2020, B9-0046/2020)

Komisja Europejska zaproponowała Europejski Zielony Ład zawierający tak daleko idące postulaty, jak neutralność klimatyczna do 2050 roku czy zwiększenie celów redukcji emisji CO2 do 2030 r., bez czekania na stanowisko Rady Europejskiej w tych strategicznych kwestiach. Tym samym pozbawiła państwa członkowskie ich wiodącej roli w określaniu dalekosiężnej strategii Unii.Parlament Europejski w swojej rezolucji będącej odpowiedzią na Zielony Ład poszedł jeszcze dalej. Według Parlamentu nie tylko Unia, ale każde państwo członkowskie osobno ma być neutralne klimatycznie do 2050 roku (tym samym Parlament ignoruje postanowienia Rady Europejskiej z 12 grudnia wyłączające Polskę z tego celu), a cel redukcji emisji do roku 2030 określa w wysokości 55%, chociaż dopiero niedawno zakończyliśmy prace nad i tak wymagającym celem 40% ustanowionym w roku 2014. Poza tym rezolucja wnosi o przyjęcie wielu innych rozwiązań, które mogą negatywnie obciążyć rolników i konsumentów, a jednocześnie odmawia właściwej roli takim rozwiązaniom, jak energia nuklearna czy gaz naturalny, które mogłyby znacząco ograniczyć emisje.Mimo pozytywnych zapisów dotyczących wspierania sprawiedliwej transformacji (choć rozmiar Funduszu w propozycji Komisji rozczarowuje) czy zaskakująco pozytywnego przyjęcia naszej poprawki o zniesieniu zbędnej siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, nie mogliśmy poprzeć tekstu rezolucji, który nakłada na nas nieproporcjonalnie duże obciążenia.
2020/01/15
Objection pursuant to Rule 111: Union list of projects of common interest (B9-0091/2020)

Państwa członkowskie UE mają wspólne cele długoterminowe w zakresie klimatu i energii. Mają jednak różne punkty wyjściowe na drodze transformacji energetycznej. Region Europy Środkowo-Wschodniej jest w dużej mierze zależny od stałych paliw kopalnych w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej udział węgla i węgla brunatnego wynosi co najmniej ok. 30%, z najwyższym udziałem widocznym w Niemczech (37%), Czechach (48%) i Polsce (77%). Projekty gazowe pomogą uwzględnić rosnące wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w tych krajach. Przyczyni się to do transformacji energii w sposób wydajny, niedrogi i zrównoważony.Czwarta lista PWZ zawiera szereg projektów o strategicznym znaczeniu dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak nowy korytarz dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski. Ich znaczenie wzrosło wraz z decyzją Polski o rozwiązaniu długoterminowej umowy gazowej z Gazpromem od 2022 r. Bezpieczeństwo energetyczne regionu wymaga, aby do tego czasu projekty te zostały zakończone.
2020/02/12
The illegal trade in companion animals in the EU (B9-0088/2020)

Jestem współautorem rezolucji o przeciwdziałaniu nielegalnemu handlowi zwierzętami domowymi i głosowałam za przyjęciem rezolucji, dlatego iż uważam, że uregulowanie tej kwestii jest wielce pożądane z wielu względów.Po pierwsze, nielegalny handel zwierzętami domowymi wiąże się z cierpieniem zwierząt. Zwierzęta hodowane są w złych warunkach, najniższym możliwym kosztem, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej, a następnie sprzedawane po długim i często okrutnym transporcie w innych krajach UE.Po drugie, handel zwierzętami domowymi ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE przez utracone podatki i tworzenie nieuczciwej konkurencji. W szczególności wraz ze wzrostem słabo regulowanej zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym internetowej sprzedaży zwierząt domowych. Handel szczeniętami jest szczególnie intratny, z małym ryzykiem wykrycia jako niezgodnego z prawem.Po trzecie, nielegalny handel zwierzętami stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w postaci wścieklizny czy tasiemców, gdyż często zwierzęta te nie są poddawane obowiązkowym kontrolom weterynaryjnym i szczepieniom.Nielegalni hodowcy czerpią zyski z nieuregulowanego i kwitnącego rynku o wartości około 1 mld euro rocznie. Cierpienie zwierząt, ryzyko dla zdrowia zwierząt i ludzi, oszustwa, unikanie podatków i nieuczciwa konkurencja to elementy tego przemysłu. Mam nadzieję, że poprzez tę rezolucję uda nam się polepszyć sytuację.
2020/02/12
False and Authentic Documents Online (FADO) system (A9-0022/2019 - Roberta Metsola)

. – Głosowałam za przyjęciem sprawozdania o systemie FADO, ponieważ jest to narzędzie służące zwalczaniu oszustw związanych z dokumentami, przeciwdziałaniu nielegalnej migracji i zapewnieniu obywatelom większego bezpieczeństwa. System FADO umożliwi organom państw członkowskich wymianę informacji na temat autentycznych oraz fałszywych i podrobionych dokumentów tożsamości. Organy państw członkowskich, takie jak straż graniczna, policja i inne organy ścigania, będą miały dostęp do systemu archiwizacji obrazów, który umożliwi organom krajowym szybką identyfikację podrobionych dokumentów tożsamości.
2020/02/13
The EU priorities for the 64th session of the UN Commission on the Status of Women (B9-0093/2020, B9-0095/2020)

Nie zgadzam się, żeby założenia treści wspólnej rezolucji były prezentowane jako rzekomy, wspólnie wypracowany konsensus podczas corocznej konferencji Komisji ds. Statusu Kobiet. Po pierwsze z tego powodu, że z udziału w delegacji zostali wykluczeni przedstawiciele mniejszych grup politycznych. Po drugie dlatego, że odzwierciedla ona jedynie ideologiczny program i lewicową perspektywę. Nie zgadzam się, żeby w ramach zewnętrznych działań UE źle mówić o jej państwach członkowskich. Tak, są w UE kraje, które szanują ludzkie życie i sprzeciwiają się aborcji czy uważają, że przystąpienie do konwencji stambulskiej przez UE jest po prostu nielegalne. Punkt widzenia, który nie jest zbieżny z lewicowym paradygmatem w rezolucji, nazywany jest regresem, a regres ten atakiem na samą demokrację. Ten punkt widzenia natomiast to nic innego jak przekraczanie kompetencji i prawa unijnego.
2020/02/13
Allocation of slots at Community airports: common rules

Głosowałam za przyjęciem wspólnych zasad przydzielania czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych UE, dlatego że jest to racjonalne rozwiązanie w obliczu kryzysowej sytuacji pandemii COVID-19. Branża lotnicza została poważnie dotknięta skutkami pandemii. W obliczu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 odwoływane są loty i nakładane są obostrzenia w przemieszczaniu się ludności. W tej nadzwyczajnej sytuacji nie mogą mieć zastosowania przepisy, które zmuszały linie lotnicze do utrzymywania pustych lotów. Jest to szkodliwe nie tylko z punktu widzenia ekonomii, ale i środowiska, dlatego głosowałam za przyjęciem wspólnych zasad, które pozwolą na zawieszenie takich praktyk.
2020/03/26
Specific measures to mobilise investments in the health care systems of the Member States and in other sectors of their economies in response to the COVID-19 outbreak (Coronavirus Response Investment Initiative)

Głosowałam za przyjęciem szczególnych środków w celu uruchomienia inwestycji dotyczących systemów ochrony zdrowia i innych sektorów gospodarki w reakcji na pandemię COVID-19.Kryzys wywołany rozprzestrzenianiem się koronawirusa dotknął państwa członkowskie UE w sposób nagły i dramatyczny. Wpływ tej epidemii na narodowe gospodarki i społeczeństwa może być bardzo poważny. Zanim to jednak nastąpi, państwa członkowskie zmagają się i będą się zmagać z ogromną presją na systemy służby zdrowia, która musi ratować życia w obliczu pandemii.Zaproponowane środki mogą stanowić natychmiastową pomoc dla systemów ochrony zdrowia, a inwestycje poprzez mobilizację dostępnych rezerw gotówkowych w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych przyczynią się do ochrony miejsc pracy oraz do zapobiegania bankructwom, zamykaniu zakładów pracy, zmniejszaniu obrotów i przychodów firm. W obliczu obecnego kryzysu wszelkie działania, które mają na celu zapobieganie tego typu skutkom, są niezmiernie ważne.
2020/03/26
Financial assistance to Member States and countries negotiating their accession to the Union that are seriously affected by a major public health emergency

Głosowałam za przyjęciem zmian do rozporządzenia. Obecnie interwencje FSUE są ściśle ograniczone do klęsk żywiołowych powodujących szkody materialne, takich jak powodzie, burze, trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, pożary lasów lub susze. Zakres ten nie obejmuje niezwykle trudnej sytuacji pandemii, w której się znaleźliśmy i która wymaga natychmiastowych działań.Rozszerzenie obecnego zakresu pomocy finansowej z FSUE pozwoli na kompleksowe działanie Unii w odpowiedzi na sytuację poważnego zagrożenia zdrowia publicznego, w której niewątpliwie znaleźliśmy się ze względu na COVID-19. W celu zminimalizowania negatywnych skutków społecznych, gospodarczych i politycznych pandemii należy działać w duchu europejskiej solidarności, dlatego głosowałam za przyjęciem rozporządzenia.
2020/03/26
Regulation amending the Multiannual financial framework 2014-2020

Projekt przewiduje zniesienie w rozporządzeniu w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2014–2020 ograniczeń co do wykorzystania łącznego marginesu na zobowiązania. Mając na uwadze szczególne potrzeby związane z walką z pandemią COVID-19 na terenie UE, popieram zaproponowane przez Komisję Europejską wykorzystanie tego marginesu na działania inne niż dotychczas przewidziane w rozporządzeniu w sprawie WRF. W duchu solidarności między państwami członkowskimi UE popieram wykorzystanie środków z łącznego marginesu na zobowiązania na działania mające na celu doraźne wsparcie państw członkowskich w walce z pandemią COVID-19 poprzez zastosowanie instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych oraz rescEU.
2020/04/16
Mobilisation of the Contingency Margin in 2020: providing emergency assistance to Member States and further reinforcing the Union Civil Protection Mechanism/rescEU in response to the COVID-19 outbreak

Z myślą o pomocy państwom członkowskim UE w radzeniu sobie ze skutkami pandemii projekt przewiduje finansowanie za pośrednictwem Instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na terenie Unii oraz zasilenie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności/rescEU dodatkowymi środkami, aby usprawnić gromadzenie zapasów i koordynację dystrybucji podstawowych zasobów w całej Europie. Mechanizm rescEU ma przyczynić się do szerzej zakrojonego gromadzenia zapasów oraz koordynacji dystrybucji podstawowych środków medycznych, w tym sprzętu ochronnego dla pracowników szpitali (maski, gogle, kombinezony, środki odkażające) i respiratorów.W obliczu kryzysu należy wspierać wszelkie działania, które mają na celu walkę z pandemią, dlatego poparłam ten projekt.
2020/04/17
Specific measures to provide exceptional flexibility for the use of the European Structural and Investments Funds in response to the COVID-19 outbreak

Pandemia COVID-19 coraz bardziej uderza w społeczeństwa i gospodarki państw członkowskich Unii Europejskiej. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i wymaga szybkich działań zaradczych. Komisja zaproponowała wprowadzenie tymczasowych rozwiązań, które w większym stopniu zaangażują środki polityki spójności w rozwiązywanie problemów wynikających z pandemii. Jest to dobra propozycja, ponieważ w obecnej sytuacji wszystkie środki dostępne w ramach polityki spójności powinny zostać zmobilizowane w celu walki z pandemią. Warunkiem skuteczności proponowanych działań jest ich natychmiastowe wdrożenie, dlatego zagłosowałam za przyjęciem propozycji rozporządzenia.
2020/04/17
Introduction of specific measures for addressing the COVID-19 crisis

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym to instrument, który pomaga w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Zadaniem funduszu jest wspieranie działań państw członkowskich UE służących zapewnieniu osobom najbardziej potrzebującym żywności lub podstawowej pomocy materialnej (odzież, produkty higieniczne itp.). Nowelizacja rozporządzenia ma dostosować fundusz do wyzwań związanych z pandemią COVID-19. Proponowane zmiany mają na celu umożliwienie instytucjom zarządzającym, organizacjom partnerskim i innym podmiotom zaangażowanym we wdrażanie funduszu szybkiego reagowania na pojawiające się dodatkowe potrzeby grup docelowych.Poparłam wniosek o nowelizację rozporządzenia po to, by umożliwić szybką i efektywną pomoc osobom najbardziej potrzebującym dotkniętym skutkami pandemii.
2020/04/17
Specific measures to mitigate the impact of the COVID-19 outbreak in the fishery and aquaculture sector

Z powodu kryzysu COVID-19 sektory rybołówstwa i akwakultury napotykają ogromne trudności, ponieważ zostały szczególnie dotknięte zakłóceniami na rynku spowodowanymi znacznym spadkiem popytu. Zamknięcie miejsc sprzedaży, rynków zbytu i kanałów dystrybucji spowodowało znaczny spadek cen i wolumenów. W związku z tym rybacy są zmuszeni pozostać w porcie, a producenci akwakultury będą musieli odrzucić lub zniszczyć produkty w ciągu tygodni lub ponieść wysokie koszty zarządzania zapasami, w tym przewidzieć więcej miejsca i pożywienia dla hodowanych ryb, których nie można zabić z powodu spadku popytu. Gwałtowny spadek dotyczy szczególnie rybołówstwa przybrzeżnego prowadzonego na małą skalę i producentów ryb.Zaproponowane we wniosku rozwiązania stworzą beneficjentom możliwość ubiegania się o pomoc finansową w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 i przez to mogą przyczynić się do przynajmniej częściowego złagodzenia jej negatywnych skutków społecznych.Głosowałam za przyjęciem projektu, mimo że przedłożony przez Komisję projekt nie spełnia wszystkich oczekiwań Polski. Jednak w stosunku do pierwszej propozycji jest on dużo bardziej dopasowany do realnych potrzeb sektora rybactwa w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19.
2020/04/17
Medical devices (C9-0098/2020)

Rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych, które przyjęto w 2017 r., ustanawia nowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa wyrobów medycznych, w tym nowe przepisy dotyczące jednostek notyfikowanych, które są odpowiedzialne za oceny zgodności.Kryzys związany z pandemią COVID-19 stworzył nadzwyczajne okoliczności, które wymagają znacznych dodatkowych zasobów oraz większej dostępności wyrobów medycznych o zasadniczym znaczeniu, czego nie można było przewidzieć w momencie przyjmowania rozporządzenia (UE) 2017/745. Rozpoczęcie stosowania rozporządzenia 2017/745 od 26.05.2020 r. mogłoby poważnie zagrozić dostępności wyrobów medycznych na rynku europejskim, co w okresie pandemii może mieć tragiczne skutki.Głosowałam za przyjęciem wniosku, w którym proponowano przesunięcie daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych o rok – na 26 maja 2021 r. w celu zminimalizowania wszelkich zakłóceń w dostawach wyrobów medycznych podczas obecnej pandemii.
2020/04/17
EU coordinated action to combat the COVID-19 pandemic and its consequences

W wyniku pandemii COVID-19 mamy do czynienia z bezprecedensowym kryzysem w całej UE, który ma i będzie miał głębokie i daleko idące konsekwencje gospodarcze, społeczne i polityczne. Potrzebne są natychmiastowe i skoordynowane działania na poziomie unijnym, które pozwolą obywatelom i gospodarkom państw członkowskich UE uporać się ze skutkami pandemii.Wyrażam ubolewanie, że ta – skądinąd słuszna – inicjatywa, przerodziła się w skandaliczny dokument, w którym skupiono uwagę nie tylko na kwestii COVID-19. Umieszczenie zagadnienia wyborów korespondencyjnych w rezolucji jest przejawem stygmatyzacji Polski ze strony UE. Absurdalne i pozbawione wyczucia jest przyjęcie poprawki potępiającej Polskę za rzekome ograniczenia aborcji i edukacji seksualnej. Jest to nie tylko niezgodne z prawdą, ale także zupełnie bez związku z rezolucją.W dokumencie znalazły się również plany wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu. Podtrzymywanie planów transformacji energetycznej w obecnej sytuacji może doprowadzić do ogromnego wzrostu cen energii w Europie i zubożenia społeczeństw.Dlatego głosowałam przeciwko wspólnemu projektowi rezolucji.
2020/04/17
Request for funding for biomedical research on Myalgic Encephalomyelitis (B9-0186/2020)

MME/CFS zdiagnozowano u około 24 mln osób na całym świecie, lecz uważa się, że to zaledwie 10% łącznej populacji cierpiącej na ME/CFS. Inicjatywy w zakresie finansowania przyjęte do tej pory przez Komisję nie są wystarczające i obecne niedofinansowanie badań na temat ME/CFS można uznać za ukryty problem w dziedzinie zdrowia publicznego w UE.W rezolucji wzywa się Komisję, by przeznaczyła dodatkowe środki finansowe na projekty skupione konkretnie na badaniach biomedycznych nad ME/CFS i by priorytetowo traktowała zaproszenia do składania takich projektów, służących opracowaniu i walidacji biomedycznych testów diagnostycznych oraz skutecznych biomedycznych metod leczenia, zdolnych wyleczyć tę chorobę lub złagodzić jej skutki. Jest to bardzo istotne dla zdrowia obywateli UE, dlatego głosowałam za przyjęciem rezolucji.
2020/06/17
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: technical assistance at the initiative of the Commission (A9-0109/2020 - Victor Negrescu)

EFG jest instrumentem, który zapewnia dodatkowe wsparcie pracownikom cierpiącym z powodu poważnych zmian strukturalnych w strukturze handlu światowego lub światowego kryzysu finansowego i gospodarczego, a jego celem jest wsparcie ich szybkiej reintegracji na rynku pracy. To dodatkowe wsparcie opiera się na pomocy technicznej Komisji w zakresie finansowania, przygotowania, monitorowania, gromadzenia danych i tworzenia bazy wiedzy, wsparcia administracyjnego i technicznego, działań informacyjnych i komunikacyjnych, a także działań w zakresie audytu, kontroli i oceny, które są niezbędne do wdrożenia rozporządzenia w sprawie EFG.
2020/06/17
Mobilisation of the European Union Solidarity Fund to provide assistance to Portugal, Spain, Italy and Austria (A9-0105/2020 - José Manuel Fernandes)

FSUE jest specjalnym instrumentem zdefiniowanym w rozporządzeniu w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF), a jego środki na zobowiązania i środki na płatności należy zapisać w budżecie powyżej pułapów WRF. Uruchomienie środków z FSUE w celu udzielenia pomocy Portugalii, Hiszpanii, Włochom i Austrii po klęskach żywiołowych, które miały miejsce w tych państwach członkowskich w 2019 r., jest wyrazem europejskiej solidarności, dlatego poparłam ten projekt.
2020/06/17
Conclusion of the EU-Moldova Common Aviation Area Agreement (A9-0084/2020 - Roberts Zīle)

Umowa ta obejmuje nie tylko prawa ruchu lotniczego, aby umożliwić bezpośrednie loty między dowolnym portem lotniczym UE a Mołdawią, ale także szeroki zakres kwestii związanych z lotnictwem, takich jak bezpieczeństwo, ochrona, prawa pasażerów, zarządzanie ruchem lotniczym, uregulowania ekonomiczne, konkurencja lub aspekty społeczne. Po ratyfikacji doprowadzi ona do dostosowania mołdawskich norm w transporcie lotniczym do ram UE, co w rezultacie przyniesie obu stronom umowy obopólne korzyści.
2020/06/17
Amendment of the EU-Morocco Euro-Mediterranean Aviation Agreement (accession of Bulgaria and Romania) (A9-0005/2020 - Sven Schulze)

Celem umowy eurośródziemnomorskiej między Wspólnotą Europejską a Królestwem Maroka jest zarówno otwarcie rynków, jak i ogólne zbliżenie przepisów prawnych obu stron w dziedzinie lotnictwa. Umowa zawiera także postanowienia dotyczące wzajemnych inwestycji po obu stronach Morza Śródziemnego.Protokół o przystąpieniu Republiki Bułgarii i Rumunii przewiduje niezbędne techniczne i językowe dostosowania umowy wynikające z przystąpienia Bułgarii i Rumunii do UE, a w konsekwencji także do umowy eurośródziemnomorskiej. Dostosowanie go gwarantuje spójność przepisów w dziedzinie lotnictwa, dlatego głosowałam za przyjęciem stosownych zmian.
2020/06/17
Conclusion of the EU-China Civil Aviation Safety Agreement (A9-0087/2020 - Tomasz Piotr Poręba)

Umowa ma na celu umożliwienie ściślejszej współpracy w dziedzinie certyfikacji i monitorowania produktów lotniczych, części i wyposażenia oraz nadzoru produkcji i certyfikacji środowiskowej. Zwiększy to bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego i ułatwi handel i inwestycje w produkty lotnicze.Umowa będzie wspierać sektor lotniczy Unii Europejskiej, ułatwiając handel samolotami i produktami pokrewnymi, dzięki krótszym i prostszym, a zatem mniej kosztownym, procedurom zatwierdzania produktów oraz ułatwionej akceptacji ustaleń certyfikacyjnych. Ponadto umowa zapewni ramy współpracy w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa z Chinami, podnosząc poziom bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego i kompatybilność środowiskową.
2020/06/17
Conclusion of the EU-Georgia Common Aviation Area Agreement (A9-0082/2020 - Andris Ameriks)

Umowa o wspólnym obszarze lotniczym obejmie Gruzję wszystkimi przepisami i zasadami regulującymi jednolity rynek UE w transporcie lotniczym i ustanowi jednolite warunki ramowe dla wszystkich przedsiębiorstw lotniczych w UE i Gruzji. Zastosowanie do Gruzji obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa oraz zarządzania ruchem lotniczym jest sposobem na wzajemne otwarcie rynku i umożliwia wszystkim zainteresowanym stronom udział we wspólnym obszarze lotniczym na niedyskryminacyjnych zasadach.
2020/06/17
EU disability strategy post 2020 (B9-0123/2020)

Nie istnieje hierarchia praw człowieka, a dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność należy przeciwdziałać tak samo jak dyskryminacji z innych względów, w tym dyskryminacji z kilku przyczyn jednocześnie. Celem rezolucji jest przedstawienie opinii Parlamentu na temat europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności na okres po 2020 r. w odpowiedzi na sprawozdanie z postępów w realizacji opublikowane przez Komisję w 2017 r.Jest niezwykle istotne, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym ochronę ich praw, dlatego głosowałam za przyjęciem rezolucji.
2020/06/18
European protection of cross-border and seasonal workers in the context of the COVID-19 crisis (B9-0172/2020)

Pandemia zaostrzyła problemy obywateli UE, którzy pracują w innym państwie członkowskim. Unaoczniła słabości wewnętrznych regulacji oraz służb kontrolnych, a także problem dostępu do świadczeń dla pracowników mobilnych. Dlatego niezmiernie istotne jest wzmocnienie ochrony mobilnych pracowników nie tylko w ramach delegowania, ale głównie w ramach swobody przepływu pracowników.
2020/06/19
International and domestic parental abduction of EU children in Japan (B9-0205/2020)

. – W przyjętej rezolucji Parlament wyraził zaniepokojenie dobrostanem dzieci w wyniku porwania przez rodziców dziecka w Japonii. Głównym problemem jest nieprzestrzeganie przez Japonię orzeczeń sądowych nakazujących powrót dzieci na mocy konwencji haskiej z 1980 r. oraz brak skutecznej polityki w celu zagwarantowania praw rodziców niebędących Japończykami w małżeństwach mieszanych. Pojawiają się również problemy związane z prawem do kontaktów z dzieckiem i prawem do odwiedzin, które uniemożliwiają rodzicom z UE utrzymywanie autentycznego kontaktu z dziećmi mieszkającymi w Japonii.W rezolucji zwrócono uwagę na wszystkie problemy wynikające z braku odpowiednich działań ze strony władz japońskich w przypadku uprowadzeń dziecka przez jednego z rodziców lub udaremniania spotkań z dziećmi ze związków obywateli Japonii z obcokrajowcami. Podkreślono, że takie działania mają charakter dyskryminacyjny i wywołują skutki naruszające zwłaszcza prawa dzieci do kontaktów z obojgiem rodziców. W rezolucji wzywa się Japonię do podjęcia odpowiednich działań ustawodawczych oraz do usprawnienia wymiany informacji z państwami członkowskimi na temat opieki i kontaktów z dziećmi zamieszkującymi z jednym z rodziców w Japonii. Zwraca się również uwagę Komisji Europejskiej na potrzebę poruszenia tej kwestii w stosunkach dwustronnych z Tokio w ramach umowy o partnerstwie strategicznym między UE a Japonią.
2020/07/08
The rights of persons with intellectual disabilities in the COVID-19 crisis (B9-0204/2020)

Osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi są w większym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na COVID-19 z powodu barier w dostępie do informacji o profilaktyce i środków higieny, zależności od fizycznego kontaktu z opiekunami, przebywania w wielu przypadkach w placówkach i podlegania usługom opieki na poziomie lokalnych społeczności, a także innych warunków zdrowotnych związanych z daną niepełnosprawnością.W rezolucji podkreśla się, że w niektórych państwach członkowskich osobom upośledzonym umysłowo odmawiano opieki medycznej i że osoby te były umieszczane w zakładach w odizolowaniu od reszty społeczeństwa, bez możliwości odwiedzin przez członków rodziny lub bez możliwości powrotu do krewnych.Potępiam wszelkie formy dyskryminacji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w zakresie opieki zdrowotnej i komunikowania się.
2020/07/08
Control of the financial activities of the European Investment Bank - annual report 2018 (A9-0118/2020 - Bas Eickhout)

. – Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyczynia się do wzrostu, trwałego zatrudnienia i zmniejszania nierówności. Chociaż EBI ma obecnie ambicję, aby stać się kluczowym filarem finansowym w ramach zielonego porozumienia, to bank powinien wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko narastania różnic między regionami UE i państwami członkowskimi oraz konieczność działań EBI w celu wyrównania wsparcia spójności gospodarczej i społecznej z celami klimatycznymi.Sprawozdawca wzywa akcjonariuszy EBI do dalszego zwiększania kapitalizacji EBI, aby umożliwić zwiększenie inwestycji i podejmowanie większego ryzyka w celu sfinansowania niezbędnych projektów z myślą o wspieraniu zrównoważonej i cyfrowej transformacji gospodarki oraz przyczynieniu się do spójności społecznej i terytorialnej, tworzenia miejsc pracy, innowacji oraz konkurencyjności w UE przy jednoczesnym zachowaniu potrójnego ratingu EBI.W głosowaniu wstrzymałam się ze względu na pochwałę ze strony sprawozdawcy decyzji banku o zakończeniu finansowania projektów dotyczących paliw kopalnych z końcem 2021 r.
2020/07/09
Conclusion of an EU - New Zealand agreement, under negotiation, on the exchange of personal data for fighting serious crime and terrorism (A9-0131/2020 - Annalisa Tardino)

W zglobalizowanym świecie przestępczość i terroryzm stały się bardziej transnarodowe, ale także bardziej wyrafinowane. Dlatego niezwykle ważne jest, aby organy ścigania były w pełni wyposażone do współpracy z partnerami zewnętrznymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym obywatelom.Europol musi mieć możliwość wymiany danych osobowych z organami ścigania państw trzecich w zakresie niezbędnym do realizacji swoich zadań i ochrony obywateli UE przed przestępczością i terroryzmem.Ważnie jest sformalizowanie przyszłej współpracy w celu zapobiegania poważnym przestępstwom, które mogą być planowane lub popełnione w Unii Europejskiej i na całym świecie.
2020/07/10
The EU’s role in protecting and restoring the world’s forests (A9-0143/2020 - Stanislav Polčák)

W sprawozdaniu prawidłowo określono główne problemy związanie z wylesianiem na świecie, jednak przewidziano zbyt daleko idące działania. Przede wszystkim sprawozdanie stwarza fałszywe wrażenie, że UE posiada ogólne kompetencje w dziedzinie leśnictwa, poprzez powiązanie tej kwestii z ochroną środowiska. Jeżeli chodzi o przyszłe obowiązki w zakresie należytej staranności, sprawozdanie uprzedza wynik toczących się prac nad wnioskiem Komisji. Zawiera ono również wezwanie do zmiany istniejących umów handlowych w celu wprowadzenia nowych obowiązków w zakresie przeciwdziałania wylesianiu. Z kolei jeśli chodzi o różnorodność biologiczną, w sprawozdaniu zaapelowano o wiążące cele dotyczące lasów.
2020/09/15
Draft Council decision on the system of own resources of the European Union (A9-0146/2020 - José Manuel Fernandes, Valerie Hayer)

Wstrzymałam się od głosu w głosowaniu nad sprawozdaniem dot. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Sprawozdanie zawierało wiele elementów negatywnych dla Polski. Najważniejszymi punktami sprawozdania ocenianymi negatywnie z punktu widzenia Polski są:· Motyw 7, art. 2.1.1.(c) – zmiany w stosunku do nowego zasobu własnego, tj. krajowego wkładu na bazie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddawanych recyklingowi. Sprawozdanie proponuje podniesienie stawki z 0,8 do 2 EUR za kg, a także wyeliminowanie korzystnej dla Polski korekty nadmiernej regresywności tej wpłaty. W przypadku wprowadzenia postulowanych zmian można szacować, że Polska w okresie 2021–2027 wpłaciłaby do budżetu UE ok. 2,7 mld EUR więcej niż na bazie kompromisu wynegocjowanego w lipcu 2020 r.· Motyw 7a, 8a, art. 2.1.1.(ca) – wprowadzenie od 2021 r. nowego zasobu własnego na bazie dochodów z ETS. Wykluczenie tej wysoce regresywnej i niesprawiedliwej propozycji z porozumienia WRF było ogromnym sukcesem Polski. Koszt dla Polski wprowadzenia zasobu własnego opartego na ETS w zależności od konkretnego rozwiązania oraz zakładanych cen uprawnień wahałby się między ok. 2,1 do aż 7,4 mld EUR przez 7 lat.Wprowadzenie powyższych zapisów spowodowałoby obciążenia Polski szacowane na 10 mld euro.
2020/09/16
Just Transition Fund (A9-0135/2020 - Manolis Kefalogiannis)

Polska delegacja grupy ECR od początku była zwolennikiem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Realizacja celów klimatycznych UE przy tak różnych poziomach wyjściowych państw wymaga wsparcia dla najbiedniejszych i wciąż silnie uzależnionych od węgla.Niestety, od początku obietnice nie pokrywały się z potrzebami. Wielkość funduszu jest daleko niewspółmierna do kosztów polityki klimatycznej. Propozycja Komisji nie zakładała finansowania inwestycji gazowych, które są najlepszą metodą obniżania emisji przy zachowaniu miejsc pracy w gospodarkach węglowych. Parlament w wielkich bólach starał się zaradzić temu problemowi, ale przyjęte stanowisko jest zupełnie niepraktyczne, gdyż nakłada na potencjalne projekty gazowe warunki niemal niemożliwe do spełnienia.Pomimo tych problemów delegacja polska byłaby skłonna poprzeć stanowisko Parlamentu, gdyby nie została przyjęta poprawka RENEW i S&D zakładająca obcięcie środków z funduszu o 50% dla państw, które nie przyjmą krajowego celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Takie stanowisko wynika tylko z ekstrawagancji tej Izby. Cel neutralności klimatycznej, według postanowień Rady Europejskiej, ma zostać zrealizowany przez Unię. Niektóre państwa, w tym Polska, nie są w stanie takiego celu zrealizować w tak krótkim czasie, ponieważ niechybnie doprowadziłoby to do pogłębienia się ubóstwa ekonomicznego i energetycznego dla obywateli. W efekcie delegacja polska mogła najwyżej wstrzymać się w końcowym głosowaniu, choć popieramy rychłe rozpoczęcie negocjacji z Radą.
2020/09/16
Maximising the energy efficiency potential of the EU building stock

Podejście sprawozdania do tematu efektywności energetycznej, a także konkretne elementy tekstu wzbudzają dużo wątpliwości. Samo sprawozdanie ma przesadnie szeroki zakres i poświęcono w nim dużo miejsca kwestiom odbiegającym od meritum sprawozdania, takim jak ubóstwo energetyczne. Koncepcja zintegrowanych programów renowacyjnych nie jest jasno zdefiniowana, a jej konsekwencje nie są przejrzyste. Elementy tej koncepcji są na pograniczu sprzeczności z zasadami pomocniczości oraz proporcjonalności. Co więcej, w sprawozdaniu zaproponowano wprowadzenie nowych przepisów oraz rygorystycznych standardów, takich jak minimalne normy wydajności energetycznej czy minimalne wskaźniki renowacji budynków, przyspieszające dekarbonizację budynków. W sprawozdaniu wezwano również państwa członkowskie do wycofania systemów ogrzewania i chłodzenia opartych na paliwach kopalnianych w ramach krajowych planów na rzecz energii i klimatu.
2020/09/17
Amending Regulation (EU) No 514/2014 of the European Parliament and the Council, as regards the decommitment procedure

Poparłam wniosek dotyczący rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 514/2014, który odnosi się do wdrażania programów krajowych w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (FBW) w latach 2014–2020. Jego celem jest zapewnienie, aby w obliczu skutków pandemii COVID-19 wszystkie państwa członkowskie w pełni wykorzystały zasadę N+2 i miały wystarczająco dużo czasu na wdrożenie przydzielonych środków i deklarowanie wydatków Komisji.We wniosku zaproponowano opóźnienie terminu, w którym Komisja określi kwotę poddawaną umorzeniu. Bezprecedensowa sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 w wielu przypadkach uniemożliwiła beneficjentom funduszy FAMI i FBW pełne wdrożenie planowanych projektów. Dlatego nowy wniosek Komisji Europejskiej umożliwi beneficjentom funduszy przeznaczonych na sprawy wewnętrzne zakończenie przerwanych działań i wyeliminowanie opóźnień w realizacji, do których doszło w związku z pandemią.
2020/10/05
Guadeloupe, French Guiana, Martinique and Réunion: indirect taxes on 'traditional' rum

Komisja przedstawiła kilka wniosków dotyczących decyzji Rady w sprawie odstępstw podatkowych w regionach najbardziej oddalonych, zgodnie z art. 349 TFUE, na następne 7 lat WRF. Decyzje zostały rozpatrzone w procedurze uproszczonej bez poprawek, ze względu na ich pilność, niekontrowersyjny charakter i ściśle techniczny kontekst. Art. 349 TFUE dopuszcza odstępstwa od przepisów UE w regionach najbardziej oddalonych, aby częściowo zrekompensować ich odległe położenie i szczególne trudności, które w związku z tym napotykają.
2020/10/05
Implementation of the common commercial policy – annual report 2018 (A9-0160/2020 - Jörgen Warborn)

Sprawozdanie z realizacji wspólnej polityki handlowej obejmuje okres od stycznia 2018 r. do stycznia 2020 r., tj. dwa lata. Jego zakres wykracza poza samo wdrażanie umów handlowych i zawiera wybiegające w przyszłość refleksje na temat tego, jak powinny wyglądać polityka i strategia handlowa UE. Wyrażono w nim poparcie dla otwartego i wolnego handlu opartego na zasadach oraz podkreślono, że eksport poza UE wspiera ponad 36 mln miejsc pracy.Poparto wprowadzanie szczegółowych rozdziałów dotyczących MŚP do wszystkich umów o wolnym handlu. Wezwano również Komisję do skonsolidowania własnych narzędzi handlowych w celu zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz do wdrożenia zmodernizowanych instrumentów ochrony handlu i nowego mechanizmu monitorowania inwestycji. Sprawozdanie podkreśla, że UE powinna zwiększyć swoją otwartą autonomię strategiczną w następstwie kryzysu związanego z pandemią COVID-19.
2020/10/07
Equivalence of field inspections carried out on cereal seed-producing crops and equivalence of cereal seed produced in Ukraine (A9-0164/2020 - Veronika Vrecionová)

Jest to dokument o charakterze technicznym, mający na celu aktualizację decyzji Rady 2003/17/WE, w której uznano równoważność niektórych państw trzecich w odniesieniu do inspekcji polowych i produkcji materiału siewnego niektórych gatunków, prowadzonych zgodnie z dyrektywami 66/401/EWG, 66/402/EWG, 2002/54/WE i 2002/57/WE.Ukraina nie znajduje się dotychczas w wykazie państw korzystających z tej równoważności. Dlatego przywóz do Unii Europejskiej materiału siewnego roślin zbożowych zebranego w tym państwie nie jest obecnie możliwy. Ukraina przedłożyła Komisji wniosek o uznanie jej materiału siewnego roślin zbożowych za równoważny na mocy decyzji Rady 2003/17/WE.Przedstawiony wniosek jest zgodny z celami układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Przyczyni się on do pobudzenia handlu materiałem siewnym, który jest zgodny z przepisami UE. Ponadto Ukraina jest również członkiem Międzynarodowego Związku Oceny Nasion (ISTA).
2020/10/07
The European Forest Strategy - The Way Forward (A9-0154/2020 - Petri Sarvamaa)

Poparłam sprawozdanie dotyczące Europejskiej strategii leśnej, które skupia się na roli lasów w łagodzeniu zmian klimatycznych. Ta inicjatywa jest jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Lasy w sposób naturalny pochłaniają dwutlenek węgla, przez co przyczyniają się do redukcji jego emisji. UE przy dążeniu do neutralności klimatycznej powinna się chronić, polepszać warunki i zwiększać obszary lasów.Do głównych celów strategii należą: efektywniejsze zalesianie i ochrona lasów na obszarze Unii Europejskiej, czego wynikiem będzie zwiększenie absorbcji CO2, promowanie bioekonomii i zmniejszenie rozprzestrzeniania się pożarów, co wspomoże ochronę różnorodności biologicznej. Strategia będzie obejmowała promowanie usług leśnych na tle ekologii i ekonomii.Głównym źródłem dofinansowania na unijnym szczeblu jest wspólna polityka rolna, w szczególności gałąź rozwojowa europejskiego funduszu rolnego na rzecz obszarów wiejskich. Dzięki reformom wspólnej polityki rolnej kraje członkowskie będą w stanie zachęcać właścicieli terenów leśnych do większego i efektywniejszego dbania o tereny leśne w zrównoważony sposób.
2020/10/07
Decision empowering France to conclude an international agreement concerning the Channel tunnel (C9-0211/2020)

Aby zapewnić bezpieczne i wydajne działanie w tunelu pod kanałem La Manche i uniknąć luk prawnych, najlepiej jest nadal mieć jeden organ ds. bezpieczeństwa stosujący te same zasady w całym tunelu. Jeśli nic nie zostanie uzgodnione, od 1 stycznia 2021 r. krajowe organy ds. bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii i Francji miałyby władzę nad każdą połową tunelu, a przepisy UE nie miałyby już zastosowania do części tunelu podlegającej jurysdykcji Wielkiej Brytanii.Sprawozdanie upoważnienia Francję do negocjowania nowej umowy międzynarodowej z Wielką Brytanią, uzupełniającej poprzednią (traktat z Canterbury), oraz przewiduje utrzymanie Komisji Międzyrządowej jako jedynego krajowego organu ds. bezpieczeństwa Eurotunelu, nawet po wystąpieniu Wielkiej Brytanii, która ma status państwa trzeciego.
2020/10/08
Organic production: date of application and certain other dates (C9-0286/2020)

Poparłam sprawozdanie techniczne dostosowujące termin wejścia w życie rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej, tzn. przesuwające je o rok. Rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych powinno wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Komisja AGRI wystąpiła o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia na dzień 1 stycznia 2022 r., ponieważ podmioty branżowe obawiały się, że przyjęcie wszystkich niezbędnych aktów delegowanych i wykonawczych oraz ich wdrożenie w państwach członkowskich nie zostanie ukończone przed 1 stycznia 2021.
2020/10/08
Reinforcing the Youth Guarantee (B9-0310/2020)

Dnia 1 lipca 2020 r. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie pomostu do zatrudnienia – wzmocnienie Gwarancji dla młodzieży, zastępującego zalecenie Rady z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia Gwarancji dla młodzieży. Wzmocniona Gwarancja dla młodzieży ma na celu dotarcie do większej liczby młodych ludzi, rozszerzając przedział wiekowy na wszystkie osoby poniżej 30. roku życia, wspierając ich w rozwijaniu umiejętności i zdobywaniu doświadczenia zawodowego.W wyniku pandemii COVID-19 stopa bezrobocia w UE rośnie, a milionom ludzi grozi utrata pracy. W kwietniu 2020 r. bezrobocie młodzieży w całej UE wynosiło 15,7% i oczekuje się, że liczba ta gwałtownie wzrośnie. Młodzi ludzie są jedną z najbardziej wrażliwych grup na rynku pracy, a ich sytuacja podczas kryzysu COVID-19 była jeszcze gorsza z powodu bardziej niepewnych form pracy i braku doświadczenia zawodowego. Istnieje potrzeba znacznego wsparcia dla tej grupy oraz zindywidualizowanych form pomocy, które pomogłyby w walce z długotrwałym bezrobociem młodzieży NEET i podniesieniu ich umiejętności w celu dostosowania się do potrzeb rynku pracy.
2020/10/08
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: application EGF/2020/001 ES/Galicia shipbuilding ancillary sectors (A9-0192/2020 - Valerie Hayer)

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) zapewnia dodatkowe wsparcie pracownikom dotkniętym konsekwencjami poważnych zmian strukturalnych w handlu światowym lub skutkami światowego kryzysu finansowego i gospodarczego oraz pomaga im w powrocie na rynek pracy. Hiszpania złożyła wniosek o wkład finansowy z EFG w celu wsparcia pracowników sektorów pomocniczych przemysłu stoczniowego w Galicji w związku ze zwolnieniami 960 pracowników.Komisja i Rada zgadzają się, że warunki zostały spełnione i Hiszpania jest uprawniona do otrzymania wkładu finansowego w wysokości nieco ponad 2 milionów euro, co stanowi 60 % całkowitych kosztów. Jest to pierwszy wniosek rozpatrzony w ramach budżetu na rok 2020.
2020/10/19
Report on the implementation of the EU Association Agreement with the Republic of Moldova (A9-0166/2020 - Dragoş Tudorache)

W sprawozdaniu przedstawiono sytuację w Mołdawii oraz postępy tego kraju we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej (AA) oraz pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) z UE. Wyrażono też zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami, w tym w zakresie państwa prawa, braku efektów śledztwa w sprawie olbrzymiej defraudacji w 2014 roku oraz słabości instytucji państwowych. Podkreślono, że uwolnienie środków pomocowych ze strony UE jest uzależnione od realnych reform. Wezwano też władze do wzmocnienia mechanizmów demokratycznych, polepszenia prawa wyborczego (następne wybory prezydenckie odbędą się w grudniu 2020), a także wolności mediów, które obecnie są skoncentrowane w rękach oligarchów oraz upolitycznione.Z drugiej strony w sprawozdaniu uznano sukcesy we wdrażaniu programu ruchu bezwizowego. Opisano też wprowadzone dotąd reformy związane z AA, a także inne dziedziny, takie jak współpraca w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, próby rozwiązania problemów z Nadniestrzem, jakość zarządzania, handel i współpraca gospodarcza, środowisko, energetyka i inne.
2020/10/20
The future of European education in the context of Covid-19 (B9-0338/2020)

Edukacja europejska wymaga poprawy i elastyczności. Podczas pandemii COVID-19 nauczyciele, jak i uczniowie stoją przed edukacyjnymi wyzwaniami, dlatego należy dążyć do kształtowania bardziej dynamicznej struktury edukacji, która uwzględnia cyfryzację, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowej potrzeby personalnego kontaktu w procesie edukacyjnym.
2020/10/21
EU/Senegal Fisheries Partnership Agreement: implementation of the Agreement. Protocol (A9-0180/2020 - Izaskun Bilbao Barandica)

Umowa o partnerstwie w sprawie połowów między Republiką Senegalu a UE weszła w życie 20 listopada 2014 r. i od tego czasu jest automatycznie przedłużana. Ostatni protokół wygasł 19 listopada 2019 r.Nowy protokół przewiduje zapewnienie statkom unijnym uprawnień do połowów na wodach Senegalu w oparciu o najlepsze dostępne opinie naukowe i z uwzględnieniem zaleceń Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT). W nowym protokole uwzględniono wyniki oceny ostatniego protokołu (na lata 2014–2019) oraz perspektywicznej oceny potrzeby zawarcia nowego protokołu. Obie oceny przeprowadzili eksperci zewnętrzni. Nowy protokół obejmuje okres pięciu lat.
2020/11/11
EU/Seychelles Sustainable Fisheries Partnership Agreement and Implementation. Protocol (2020-2026) (A9-0185/2020 - Caroline Roose)

UE podpisała nową umowę o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów z Republiką Seszeli i protokół wykonawczy do tej umowy. Umowa ta dotyczy połowów tuńczyka. Oba akty będą obowiązywać przez okres sześciu lat (2020–2026). Pod względem finansowym umowa między UE a Seszelami jest piątą co do wielkości unijną umową w sprawie połowów i najważniejszą umową w regionie Oceanu Indyjskiego. W umowie przyznano prawa połowowe statkom UE poławiającym głównie różne gatunki tuńczyka w wodach Seszeli.
2020/11/11
Common system of value added tax: identification of taxable persons in Northern Ireland (A9-0200/2020 - Irene Tinagli)

Mając na uwadze konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania unijnego systemu VAT w kontekście postanowień protokołu, poparłam wniosek zmieniający dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w zakresie identyfikacji podatników w Irlandii Północnej.Celem przedstawionego przez Komisję Europejską wniosku jest wprowadzenie odrębnych numerów identyfikacyjnych VAT zawierających indywidualny prefiks („XI”) pozwalający na rozróżnienie między podatnikami VAT i osobami prawnymi niebędącymi podatnikami VAT, których transakcje w zakresie towarów znajdujących się w Irlandii Północnej będą podlegać unijnym przepisom o VAT po zakończeniu okresu przejściowego ustalonego w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej.
2020/11/11
InvestEU Programme (A9-203/2020 - José Manuel Fernandes, Irene Tinagli)

InvestEU ma zastąpić sukcesywnie wykorzystywany w ostatnich latach Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z którego Polska pozyskała znaczne środki. Nowy program ma na celu domknięcie luki inwestycyjnej trapiącej Europę. Pobudzenie inwestycji wspierających konkurencyjność oraz ekonomiczną, terytorialną i społeczną spójność Europy jest kluczowe szczególnie ze względu na kryzys gospodarczy związany z pandemią COVID-19 i zieloną transformację, która najbardziej dotyka mniej zamożne państwa UE.Biorąc pod uwagę przyszłe negocjacje pomiędzy Parlamentem i Radą, zdecydowałam się poprzeć obecną propozycję mimo zastrzeżeń co do zmniejszenia elastyczności funduszu. Decyzja o finalnym wsparciu InvestEU po zakończeniu negocjacji międzyinstytucjonalnych, jak i innych programów związanych z wieloletnimi ramami finansowymi będzie uzależniona od rozwiązania kwestii tzw. mechanizmu praworządności omawianego w ramach innej procedury legislacyjnej.
2020/11/13
Mobilisation of the European Union Solidarity Fund: assistance to Croatia and Poland in relation to a natural disaster and advances to Croatia, Germany, Greece,Hungary, Ireland, Portugal and Spain in relation to a public health emergency (A9-0221/2020 - Olivier Chastel)

Jest to wniosek o uruchomienie Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) w celu przyznania pomocy finansowej na łączną kwotę ponad 823 milionów euro w związku z klęskami żywiołowymi, które miały miejsce w Chorwacji i Polsce w 2020 roku, a także w celu wypłacenia zaliczek siedmiu państwom członkowskim (Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii, Niemcom) w odpowiedzi na poważną sytuację zagrożenia zdrowia publicznego spowodowaną pandemią Covid-19 na początku 2020 roku. Operacja ta wymaga odpowiedniej zmiany budżetu na rok 2020.Jeśli chodzi o uruchomienie FSUE w związku z klęskami żywiołowymi, Chorwacja otrzyma prawie 684 mln EUR na wsparcie kraju po trzęsieniu ziemi w marcu 2020 r., które dotknęło miasto Zagrzeb i okoliczne powiaty. Polska otrzyma ponad 7 mln euro na pomoc w pokryciu kosztów powodzi spowodowanych przez gwałtowne fronty sztormowe, które dotknęły całe województwo podkarpackie w okresie od 7 do 29 czerwca 2020 roku.
2020/11/23
Tackling homelessness rates in the European Union (B9-0363/2020)

Komisja Petycji otrzymała petycję nr 0546/2020 oraz kilka innych petycji, w których wyrażono zaniepokojenie sytuacją ponad 4 mln bezdomnych obywateli europejskich oraz tym, że liczba osób bezdomnych w UE rzekomo wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o ponad 70 %.W rezolucji przypomniano, że dostęp do mieszkań należy uznać za podstawowe prawo wszystkich ludzi, i wskazano, że bezdomność jest uznawana za jedną z najpoważniejszych form ubóstwa i deprywacji, której należy położyć kres za pomocą ukierunkowanych i zintegrowanych strategii politycznych. W dokumencie podkreślono potrzebę wypracowania zharmonizowanej definicji bezdomności we wspólnych ramach oraz wzmocnienia mechanizmów gromadzenia danych na szczeblu UE.W rezolucji przypomniano, że w czasie kryzysu związanego z COVID-19 Parlament Europejski udzielił w swoich budynkach schronienia 100 bezdomnym kobietom. W rezolucji wzywa się państwa członkowskie do wspierania integracji osób bezdomnych na rynku pracy oraz do poprawy gromadzenia danych na temat bezdomności i monitorowania wskaźników w tym zakresie.
2020/11/23
The Schengen system and measures taken during the COVID-19 crisis (B9-0362/2020)

Komisja Petycji otrzymała od przedstawicieli belgijskich, niemieckich, niderlandzkich i luksemburskich regionów przygranicznych petycję nr 0653/2020, w której wyrażono obawy dotyczące nagłego zamknięcia granic wewnętrznych UE w odpowiedzi na pandemię COVID-19 oraz skutków, jakie różne środki wprowadzone przez poszczególne państwa członkowskie miały dla obywateli, zwłaszcza mieszkańców regionów przygranicznych.W rezolucji podkreśla się zarówno znaczenie kodeksu granicznego Schengen dla europejskiego jednolitego rynku, jak i fakt, że pandemia COVID-19 to kryzys, jakiego nie doświadczono na kontynencie europejskim od czasu powstania strefy Schengen.W rezolucji wzywa się do lepszej koordynacji, aby uniknąć rozproszonego podejścia w poszczególnych państwach członkowskich, a także przypomina się, że należy unikać wszelkich nieskoordynowanych i dwustronnych działań, które mogłyby doprowadzić do zbędnego ograniczania mobilności i swobodnego przepływu.W dokumencie sugeruje się, żeby obywatele z regionów przygranicznych i pracownicy transgraniczni byli zwolnieni ze stosowania środków i ograniczeń związanych z pandemią, z poszanowaniem porad i środków stosowanych przez organy opieki zdrowotnej danego państwa członkowskiego w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa.
2020/11/23
Addressing product safety in the single market (A9-0207/2020 - Marion Walsmann)

Dyrektywa w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów ma prawie 20 lat i choć nadal stanowi dobrą podstawę do rozbudowania przepisów, nie odzwierciedla już dynamiki zmian w zakresie produktów i rynków.Sprawozdanie IMCO odnosi się do kilku obszarów kluczowych dla zapewnienia bezpiecznych produktów dla europejskich konsumentów i jednocześnie zaleca konkretne inicjatywy, między innymi:- usunięcie luk prawnych wynikających z rozwoju nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy lub drukowanie przestrzenne (3D), przy jednoczesnym promowaniu podejścia opartego na ocenie ryzyka i otwartości na potencjalne korzyści, jakie technologie te przynoszą rynkowi wewnętrznemu,- wspieranie skutecznego nadzoru rynku, zwłaszcza w odniesieniu do towarów importowanych spoza UE i niespełniających wymogów bezpieczeństwa obowiązujących na wspólnym rynku, a jednocześnie zakłócających konkurencję,- zachęcanie do bardziej aktywnych działań platform sprzedaży internetowej,- przyśpieszenie kształtowania zharmonizowanych standardów w UE.W sprawozdaniu znaleziono równowagę między potrzebą poprawienia niedociągnięć regulacyjnych, a zachowaniem środowiska sprzyjającego innowacjom dla europejskich przedsiębiorców. Elementy takiego podejścia uwidaczniają się również poprzez uznanie „regulacyjnych piaskownic” i Hubów Innowacji Cyfrowych za nowoczesne ramy, które mogłyby pomóc w ocenie i uregulowaniu przełomowych technologii, zarazem nie utrudniając ich rozwoju.
2020/11/25
Improving development effectiveness and efficiency of aid (A9-0212/2020 - Tomas Tobé)

W sprawozdaniu zwraca się uwagę, że UE, jako największy na świecie darczyńca i najsilniejszy międzynarodowy podmiot promujący demokrację i prawa człowieka, powinna odgrywać wiodącą rolę w zapewnianiu pomocy rozwojowej oraz że wszystkie podmioty działające na rzecz rozwoju UE powinny strategicznie wykorzystywać istniejące narzędzia skuteczności i wydajności pomocy.Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest wypracowanie odpowiedniego porozumienia co do nowego Instrumentu Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej. W sprawozdaniu podkreśla się również potrzebę dalszego wspierania tych sektorów, w których projekty pomocowe zakończyły się sukcesem i istnieje duży potencjał dalszego powodzenia, a także wykorzystywania doświadczeń państw członkowskich w sposób strategiczny przy jednoczesnym określaniu konkretnych, kluczowych priorytetów w krajach trzecich. Zalecane są również oceny przeglądowe udanych i nieudanych projektów.Aby osiągnąć najlepsze wyniki w sprawozdaniu wezwano do dalszego dostosowywania sposobów udzielania pomocy UE do kontekstu lokalnego odzwierciedlającego potrzeby i możliwości danego kraju, mając na uwadze potrzebę przejrzystości w stosunkach z naszymi krajami partnerskimi.Sprawozdanie odpowiednio uwzględnia obecną sytuację i potrzeby w zakresie pomocy rozwojowej, jednak wstrzymałam się od głosu ze względu na niektóre zapisy dotyczące migracji podważające zasadność uzależniania przekazywania pomocy od jej wykorzystania na cele związane między innymi z kontrolą migracji, a także pewne ideologiczne odniesienia dotyczące równości płci i praw kobiet.
2020/11/25
Stocktaking of European elections (A9-0211/2020 - Pascal Durand)

Wiele rozwiązań stosowanych w Polsce, takich jak: 5% próg wyborczy, system kwotowy na listach wyborczych, ułatwienia w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych, możliwość biernego udziału w wyborach dla osób niepełnosprawnych, może stanowić pozytywny przykład i inspirację dla rozwiązań na szczeblu europejskim. Propozycja tworzenia list transnarodowych dla jednego wspólnego okręgu europejskiego wraz z przyznaniem wyborcom drugiego głosu do głosowania na taką listę przeczy zasadzie równości w wyborach (1 obywatel = 1 głos), uznawanej za jedną z podstaw funkcjonowania demokratycznego państwa prawa.Propozycja wyznaczania na liście kandydatów czołowych na stanowisko przewodniczącego Komisji narusza kompetencje Rady Europejskiej określone w art. 15 ust. 5 TUE do swobodnego wyboru przewodniczącego KE oraz równowagę międzyinstytucjonalną. Te propozycje postrzegam przede wszystkim jako ograniczenie roli państw narodowych w UE.
2020/11/25
Escalating tensions in Varosha following the illegal actions by Turkey and the urgent need for the resumption of talks (B9-0355/2020)

W dniu 6 października 2020 r. władze tureckie postanowiły otworzyć dla zwiedzających legendarną dzielnicę Warosza na wybrzeżu Famagusty na Cyprze w przededniu wyborów prezydenckich w samozwańczej Tureckiej Republice Cypru Północnego. Teren odgrodzony 46 lat temu, kiedy Grecy cypryjscy zostali zmuszeni do ucieczki przed inwazją sił tureckich wysłanych po nieudanej próbie zjednoczenia Cypru z Grecją, od tamtej pory pozostaje miastem widmo. Nicos Anastasiades, prezydent uznanego na całym świecie południa wyspy, powiedział, że posunięcie to jest nielegalne i stanowi „rażące naruszenie” rezolucji ONZ. Rada Bezpieczeństwa ONZ została wezwana do zajęcia się kwestią dopuszczalności otwarcia na mocy prawa międzynarodowego. W rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 550 stwierdza się, że „uważa próby zasiedlenia jakiejkolwiek części Waroszy przez ludzi innych niż jej mieszkańcy za niedopuszczalne i wzywa do przekazania tego obszaru administracji ONZ”. UE wyraziła głębokie zaniepokojenie z powodu decyzji o przystąpieniu do otwarcia z dniem 8 października 2020 r. części ogrodzonego obszaru Waroszy. UE popiera szybkie wznowienie negocjacji pod auspicjami ONZ i pozostaje w pełni zaangażowana w kompleksowe rozwiązanie problemu cypryjskiego w ramach ONZ i zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.
2020/11/26
Management, conservation and control measures applicable in the Inter-American Tropical Tuna Convention area (A9-0231/2020 - João Ferreira)

Celem wniosku jest dokonanie transpozycji środków kontroli, ochrony i zarządzania przyjętych przez Międzyamerykańską Komisję ds. Tuńczyka Tropikalnego (IATTC) do prawa UE. Wniosek dotyczy zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 520/2007, ustanawia środki zarządzania, ochrony i kontroli dotyczące połowów w obszarze IATTC oraz w odniesieniu do stad tuńczyka i gatunków tuńczykopodobnych, innych gatunków ryb złowionych przez statki poławiające tuńczyka i gatunki tuńczykopodobne oraz gatunków należących do tego samego ekosystemu. Rozporządzenie ma zastosowanie do statków UE prowadzących połowy na obszarze objętym konwencją IATTC.Transpozycji postanowień niektórych rezolucji IATTC dokonano ostatnio za pośrednictwem tytułu IV rozporządzenia Rady (WE) nr 520/2007 z dnia 7 maja 2007 r. ustanawiającego środki techniczne dotyczące ochrony niektórych zasobów gatunków masowo migrujących. Omawiany wniosek ma na celu uwzględnienie zmian, które zaszły od czasu przyjęcia tego rozporządzenia, ale które nie zostały dotychczas objęte prawem UE.
2020/12/14
Conclusion of the EU-Japan Civil Aviation Safety Agreement (A9-0239/2020 - Cláudia Monteiro de Aguiar)

Umowa między Unią Europejską a Japonią jest częścią strategii lotniczej Komisji dla Europy, której celem jest wspieranie europejskich przedsiębiorstw i zapewnienie lepszych warunków dla pasażerów.Wraz z umową UE i Japonia zaakceptują ustalenia zgodności i certyfikaty wydane w wyniku określonych procedur właściwych organów drugiej Strony. Ta wzajemna akceptacja pozwoli uniknąć powielania już przeprowadzonych ocen, oszczędzając czas i koszty, zapewniając jednocześnie porównywalny poziom zgodności. Ponadto BASA będzie promować współpracę, bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego i wyniki w zakresie ochrony środowiska oraz swobodny przepływ produktów i usług lotnictwa cywilnego.Zakres współpracy może obejmować certyfikację w zakresie zdatności do lotu i ochrony środowiska, a także licencjonowanie i szkolenie personelu oraz inne obszary związane z bezpieczeństwem lotniczym, które podlegają Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (konwencji chicagowskiej).
2020/12/14
EC/Mauritania Fisheries Partnership Agreement: extension of the Protocol (A9-0244/2020 - Annie Schreijer-Pierik)

Umowa o partnerstwie w sprawie połowów (FPA) z Mauretanią zapewnia flocie UE znaczne uprawnienia do połowów w odniesieniu do gatunków dennych i pelagicznych, a także tuńczyka i gatunków daleko migrujących. Jest to najważniejsza z obecnych umów między UE a państwami trzecimi w sprawie połowów wielogatunkowych. W listopadzie 2019 r. UE i Mauretania przedłużyły protokół o rok, do 15 listopada 2020 r. Parlament Europejski wyraził zgodę na to roczne przedłużenie na podstawie zalecenia przyjętego na posiedzeniu plenarnym 13 maja 2020 r., jednakże w związku z pandemią Covid-19 negocjacje w sprawie nowego protokołu utknęły w martwym punkcie. W dniu 26 czerwca 2020 r. Rada upoważniła Komisję do wynegocjowania drugiego przedłużenia protokołu na maksymalny okres jednego roku. Obie strony uzgodniły takie przedłużenie dnia 7 lipca 2020 r. Podobnie jak w 2019 r. celem tego przedłużenia jest zapobieżenie przerwaniu działalności połowowej floty UE, biorąc pod uwagę, że obecny protokół wygasł 15 listopada 2020 r. To przedłużenie pozostawia bez zmian zarówno obecne uprawnienia do połowów, jak i wkład finansowy UE.
2020/12/14
EU/Cook Islands Sustainable Fisheries Partnership Agreement: extension of the implementation Protocol (A9-0243/2020 - François-Xavier Bellamy)

Celem porozumienia jest umożliwienie Unii i rządowi Wysp Cooka dalszej współpracy na rzecz promowania zrównoważonej polityki rybołówstwa i należytej eksploatacji zasobów rybnych na wodach Wysp Cooka oraz umożliwienie statkom unijnym prowadzenia działalności połowowej na tych wodach.Umowa o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów to strategiczny wybór dla UE i Wysp Cooka, który zapewni uprawnienia do połowów statkom pływającym pod banderami państw członkowskich na podstawie najlepszych dostępnych opinii naukowych, zgodnie ze środkami ochrony i zarządzania określonymi przez Komitet ds. Rybołówstwa na Zachodnim i Środkowym Pacyfiku (WCPFC) w granicach dostępnej nadwyżki.Za podjęciem decyzji o zawarciu umowy w tym kontekście przemawia ocena ex ante. Stwierdzono w niej, że lepszym rozwiązaniem w perspektywie długoterminowej byłoby sporządzenie protokołu – dla trwałości zasobów rybnych, poszanowania praw pracowników i rozwoju sektorów rybołówstwa obu stron – niż bezpośrednie negocjacje między statkami a władzami Wysp Cooka.Protokół przewiduje uprawnienia do połowów dla czterech sejnerów tuńczykowych. Protokół umożliwi flotom państw członkowskich utrzymanie się w ich obecnym środowisku operacyjnym i pomoże stworzyć sieć uprawnień do połowów, która przyniesie korzyści w dłuższej perspektywie. Roczny wkład finansowy przewidziany w umowie ma wynieść 735 000 EUR w pierwszym i drugim roku oraz 700 000 EUR w trzecim i czwartym roku.
2020/12/14
European Year of Rail (2021) (A9-0191/2020 - Anna Deparnay-Grunenberg)

Komisja zaproponowała ogłoszenie roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei, aby wesprzeć realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu w dziedzinie transportu. Szereg imprez, kampanii i inicjatyw w 2021 r. będzie promować kolej jako zrównoważony, innowacyjny i bezpieczny środek transportu. Wniosek ten przyczyni się również do przyspieszenia tempa modernizacji kolei, która jest konieczna, aby kolej stała się bardziej popularną alternatywą dla innych rodzajów transportu.Obchody Roku Kolei mają zwiększyć świadomość na temat transgranicznego europejskiego wymiaru transportu kolejowego i zwiększyć jego wkład w gospodarkę, przemysł i społeczeństwo UE. Wstępne porozumienie przewiduje szereg projektów, wydarzeń i inicjatyw w 2021 r. mających na celu promowanie kolei jako atrakcyjnego i zrównoważonego sposobu przemieszczania się pasażerów i transportu towarów w całej Europie. Obejmuje ono takie elementy jak studium wykonalności dotyczące narzędzia służącego do pomiaru połączeń kolejowych oraz stworzenie europejskiego znaku jakości promującego towary i produkty przewożone koleją.Rok 2021 jest ważnym rokiem dla polityki kolejowej UE: będzie to pierwszy pełny rok, w którym w całej UE zostaną wdrożone przepisy uzgodnione w ramach czwartego pakietu kolejowego, zwiększające konkurencję oraz ograniczające koszty i obciążenia administracyjne przedsiębiorstw kolejowych.
2020/12/15
Exemption of certain third country spot foreign exchange benchmarks and the designation of replacements for certain benchmarks in cessation (A9-0227/2020 - Caroline Nagtegaal)

Celem zmiany tego rozporządzenia jest prawne zapewnienie płynnego przejścia od wskaźnika referencyjnego, gdyż zaprzestanie jego opracowywania skutkowałoby zakłóceniem funkcjonowania rynków finansowych w UE. Drugim celem zmiany tego rozporządzenia jest rozwiązanie problemu związanego ze stosowaniem przez unijne podmioty nadzorowane instrumentów finansowych w celu zabezpieczania się przed ryzykiem zmian kursów walut, które nie są swobodnie wymienialne.Proponowane zmiany mają na celu ograniczenie braku pewności prawa i ryzyka dla stabilności finansowej. Rozwiązania, zgodnie z którymi decyzje formalne ma podejmować Komisja Europejska, zarówno przy wyznaczaniu zastępczego wskaźnika referencyjnego, jak i w przypadku kursów walutowych, wyraźnie zwiększą pewność prawną dla stosowania w UE ww. wskaźników referencyjnych.
2021/01/19
Technical Support Instrument (A9-0173/2020 - Alexandra Geese, Othmar Karas, Dragoș Pîslaru)

Od 2017 r. istnieje unijny program mający na celu wspieranie państw członkowskich w projektowaniu i wdrażaniu reform strukturalnych, administracyjnych oraz reform wzmacniających wzrost i odporność (SRSP). Program Wsparcia Technicznego (TSI) zastępuje SRSP na lata 2021–2027, ale przy znacznym zwiększeniu budżetu (864 000 000 EUR). Oprócz wspomnianych wyżej reform TSI jest uzupełnieniem Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Powinien ponadto wspierać państwa członkowskie w działaniach reformatorskich związanych z zieloną i cyfrową transformacją.
2021/01/19
Exercise of the Union's rights for the application and enforcement of international trade rules (A9-0133/2020 - Marie-Pierre Vedrenne)

Rozporządzenie (UE) nr 654/2014 PE i Rady zapewniło UE horyzontalne ramy prawne, dzięki którym może ona egzekwować swoje prawa wynikające z Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO) oraz innych międzynarodowych umów handlowych.28 października 2020 r. PE i Rada osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie wzmocnienia unijnego rozporządzenia wykonawczego. UE będzie w stanie chronić swoje interesy handlowe pomimo paraliżu wielostronnego systemu rozstrzygania sporów w ramach WTO. Będziemy również mogli podejmować działania w przypadku podobnych problemów w umowach dwustronnych. Dzięki zmianie tego rozporządzenia UE będzie mogła podejmować środki zaradcze w dziedzinie towarów i zamówień publicznych. Zmienione rozporządzenie rozszerza zakres stosowania rozporządzenia i ewentualnych środków polityki handlowej na usługi i niektóre związane z handlem aspekty praw własności intelektualnej.W ramach umowy Komisja zobowiązała się do opracowania unijnego mechanizmu przeciwdziałania przymusowi i do przedstawienia go (wraz z solidną oceną skutków) do końca 2021 r. Mechanizm przeciwdziałania przymusowi został ujęty w programie prac Komisji Europejskiej na 2021 r.
2021/01/19
European Arrest Warrant and surrender procedures between Member States (A9-0248/2020 - Javier Zarzalejos)

Treść rezolucji skupia się na adresowanych zarówno do Komisji Europejskiej, jak i państw członkowskich sugestiach dotyczących ulepszenia procedury ENA i jeszcze bardziej efektywnego jej stosowania. Rezolucja wzywa również do przeprowadzenia przekrojowej analizy instrumentów wzajemnego uznawania, aby zapobiec rozbieżnościom i zagwarantować ich koordynację. Holistyczne podejście do całego systemu wzajemnego uznawania w sprawach karnych jest niezbędne do zapewnienia jego spójności, co zostało wielokrotnie podkreślone.
2021/01/20
Strengthening the single market: the future of free movement of services (A9-0250/2020 - Morten Løkkegaard)

Wspólny rynek, w tym przepływ usług, jest kluczowy dla przezwyciężenia skutków kryzysu spowodowanego epidemią COVID-19. Państwa członkowskie i Komisja Europejska powinny całościowo stosować obecne prawo regulujące wspólny rynek usług. Rozwój przełomowych technologii w Europie jest utrudniony ze względu na fragmentację wspólnego rynku usług. Stosowanie zasady wzajemnego uznawania przynosi wymierne korzyści i jej aplikacja powinna być rozszerzona. Należy scyfryzować procedury administracyjne, aby ułatwić firmom aktywność transgraniczną. Konieczna jest modernizacja i usprawnienie funkcjonowania pojedynczych punktów kontaktowych wspierających przedsiębiorców, także z wykorzystaniem infrastruktury jednolitego portalu cyfrowego.
2021/01/20
Achieving an effective policy legacy for the European Year of Cultural Heritage (A9-0210/2020 - Dace Melbārde)

Rok 2018 został wybrany w UE Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego (EYCH), w ramach którego odbyło się ponad 23 tys. imprez, które dotarły do 12,8 mln osób we wszystkich państwach członkowskich. Sprawozdanie stanowi kontynuację działań, które mają na celu stworzenie niezbędnej spuścizny politycznej, i kontynuację ważnych prac w zakresie promowania i ochrony dziedzictwa kulturowego. Wskazuje także na potrzebę ustanowienia stałej platformy współpracy i koordynacji w zakresie polityki dotyczącej dziedzictwa kulturowego, potrzebę posiadania kompleksowych ram ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego, w tym odpowiedniego finansowania, a także konieczność większego skoncentrowania się na ochronie cyfrowego dziedzictwa kulturowego. W sprawozdaniu uznano również rolę różnych programów i inicjatyw unijnych, takich jak Europeana, Znak Dziedzictwa Europejskiego i Europejskie Stolice Kultury.
2021/01/20
Artificial intelligence: questions of interpretation and application of international law (A9-0001/2021 - Gilles Lebreton)

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji w wojsku. Można je podzielić na dwa główne rodzaje: zastosowanie w przetwarzaniu obrazu oraz zwiększenie efektywności operacyjnej jednostek wojskowych podczas działań bojowych. To ostatnie obejmuje dwie podkategorie, którymi są „walka kooperacyjna” i LAWS (śmiercionośne autonomiczne systemy uzbrojenia).ONZ powołała w 2017 r. Grupę Ekspertów Rządowych, która ma monitorować i oceniać sytuację oraz stosowanie LAWS. Parlament Europejski przegłosował już (12 września 2018 r.) rezolucję opowiadającą się za zakazem śmiercionośnych autonomicznych systemów uzbrojenia. Sprawozdanie dodatkowo podkreśla potrzebę podejścia skoncentrowanego na człowieku, podstawowych ram etycznych i bardziej ujednoliconego podejścia do ustalania standardów i wytycznych.
2021/01/20
FEAD: specific measures to address the COVID-19 crisis (A9-0174/2020 - Lucia Ďuriš Nicholsonová)

Parlament Europejski i Rada osiągnęły porozumienie przejściowe w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) w odniesieniu do wdrażania konkretnych środków dotyczących kryzysu Covid-19. Z funduszu rocznie korzysta 13 milionów osób, w tym około 4 milionów dzieci. Jednak w wyniku obecnego kryzysu Covid-19 liczba osób cierpiących z powodu niedożywienia i niedostatku materialnego rośnie, a kryzys ma negatywny wpływ na fundusz i zdolność organizacji partnerskich do dystrybucji pomocy potrzebującym.Niniejsza rewizja umożliwia zatem wykorzystanie dodatkowych zasobów do 2022 r., aby umożliwić państwom członkowskim zapewnienie pomocy podstawowej i żywnościowej potrzebującym. Fundusz jest powiązany z REACT-EU przyjętym przez Parlament Europejski na grudniowej sesji plenarnej, który zapewnia większą elastyczność w stosunku do FEAD, w tym transfery między EFRR a EFS. Państwa członkowskie otrzymają płatność zaliczkową i będą mogły wystąpić o stawkę współfinansowania do 100% z budżetu UE, więc nie będą musiały dodawać żadnego współfinansowania krajowego.
2021/01/20
Measures to promote the recovery of fish stock above MSY (A9-0264/2020 - Caroline Roose)

W sprawozdaniu omówiono środki na rzecz odbudowy zasobów powyżej maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY), w tym chronione obszary morskie i obszary odbudowy stad ryb. Wezwano także Komisję i państwa członkowskie do zwiększenia zakresu badań naukowych, aby zapewnić ocenę wszystkich stad ryb eksploatowanych w wodach europejskich najpóźniej do 2025 r. i aby obliczyć MSY dla wszystkich tych stad, jeżeli jest to możliwe z naukowego punktu widzenia. W sprawozdaniu zachęca się państwa członkowskie do rozszerzenia sieci obszarów odbudowy stad ryb w ramach wspólnej polityki rybołówstwa, w przypadku gdy istnieją wyraźne dowody na obecność wysokiej koncentracji ryb poniżej minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony lub tarlisk stad dennych.
2021/01/21
Decent and affordable housing for all (A9-0247/2020 - Kim Van Sparrentak)

Sprawozdanie w sprawie powszechnego dostępu do godnych i przystępnych cenowo jest ważnym głosem, trafnie definiującym zakres problemów i działań dotyczących mieszkalnictwa. Bez wspólnej refleksji nad problemami mieszkaniowymi skuteczne osiąganie strategicznych celów w zakresie m.in. oszczędności zużycia energii, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, w tym bezdomności – spotęgowanych obecnie wyzwaniami, które niesie ze sobą epidemia Covid-19 – nie będzie możliwe.Należy jednak podkreślić, że mieszkalnictwo nie jest obszarem wspólnej polityki UE. Od lat Polska uważa, że inicjatywy podejmowane na poziomie Wspólnoty, w szczególności instrumenty finansowe, powinny w większym zakresie być wykorzystywane w państwach członkowskich, również jako środki poprawy sytuacji mieszkaniowej.
2021/01/21
The right to disconnect (A9-0246/2020 - Alex Agius Saliba)

Celem projektu dyrektywy w sprawie prawa do bycia offline jest potwierdzenie prawa do nieotrzymywania próśb zawodowych poza czasem pracy, przy pełnym poszanowaniu prawodawstwa w zakresie czasu pracy i postanowień odnoszących się do czasu pracy określonych w układach zbiorowych i ustaleniach umownych. Prawo do bycia offline należy ogólnie opisać jako prawo pracowników do wyłączenia swoich narzędzi cyfrowych, w tym środków komunikacji wykorzystywanych do celów zawodowych, poza swoim czasem pracy bez ponoszenia konsekwencji za nieodpowiadanie na wiadomości e-mail, nieodbieranie połączeń telefonicznych lub nieodpowiadanie na wiadomości tekstowe. Należy szanować prawo do bycia offline, ponieważ praca poza normalnymi godzinami pracy i ciągłe pozostawanie w gotowości jest szkodliwe zarówno dla pracownika, jak i jego rodziny.Niektóre ustępy proponowanej dyrektywy budzą jednak wątpliwości, zwłaszcza w kontekście dyrektywy 2003/88/WE w sprawie czasu pracy. Należy również podkreślić, że w niektórych krajach UE osiągnięcie wszystkich porozumień poprzez układy zbiorowe może po prostu nie być możliwe. Kolejnym problemem jest liczba dodatkowych obowiązków po stronie pracodawcy. Należy zauważyć, że tekst sprawozdania stanowi nadmierną regulację.
2021/01/21
Mitigating the consequences of earthquakes in Croatia (RC-B9-0057/2021, B9-0057/2021, B9-0058/2021, B9-0059/2021, B9-0061/2021, B9-0063/2021)

29 grudnia 2020 r. w pobliżu miejscowości Petrinja w Chorwacji nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4. Dzień wcześniej ten sam rejon nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2. W kolejnych dniach zanotowano kilka wstrząsów wtórnych. Najbardziej dotknięte miasta to Sisak, Petrinja i Glina, w których liczne domy, szpitale i inne obiekty infrastruktury zostały znacznie uszkodzone lub całkowicie zniszczone. W wyniku katastrofy zginęło 7 osób, a 28 zostało rannych. Setki pozostały bez domu.Tego samego dnia rząd Chorwacji wystąpił z wnioskiem o uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UMOL) – zarządzanego przez KE systemu koordynacji pomocy ratowniczej i humanitarnej, w ramach którego współpracują 34 państwa udzielające pomocy na całym świecie.Sytuacja po trzęsieniu ziemi w Chorwacji pokazała solidarność międzynarodową w sytuacjach kryzysowych – Polska i Turcja zapewniły pomoc bilateralną. W odpowiedzi na prośbę strony chorwackiej Polska dostarczyła wojskowe namioty mieszkaniowe dla kilkuset osób oraz dodatkowy niezbędny ekwipunek, taki jak łóżka, materace, śpiwory i komplety pościeli. Dzięki błyskawicznym działaniom pomoc dla potrzebujących trafiła do Chorwacji już w Nowy Rok.Rezolucja PE wyraża solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi, a także jego wsparcie i zaangażowanie w pomoc po klęsce żywiołowej.
2021/01/21
The gender perspective in the COVID-19 crisis and post-crisis period (A9-0229/2020 - Frances Fitzgerald)

Sprawozdanie miało na celu odniesienie się do szczególnej pozycji kobiet w sytuacji wywołanej pandemią COVID-19. Jak wiadomo, w wielu zawodach szczególnie istotnych w funkcjonowaniu w czasie pandemii (opieka zdrowotna, opieka nad dziećmi, oświata, handel detaliczny itp.) dominują kobiety. Do tego z reguły spoczywa na nich większy ciężar pracy domowej, którą muszą łączyć z pracą zawodową. Projekt sprawozdania był całkiem dobry pomimo pewnych problematycznych ustępów, ale w toku prac sprawozdanie to stało się kolejnym przykładem zwycięstwa ideologii nad zdrowym rozsądkiem, a pandemia stała się kolejną wymówką do promowania projektów lewicowych, a mianowicie dyrektywy antydyskryminacyjnej czy powszechnego dostępu do aborcji.
2021/01/21
The EU Strategy for Gender Equality (A9-0234/2020 - Maria Noichl)

Sprawozdanie o strategii na rzecz równości płci śmiało można nazwać jednym z najgorszych i najbardziej ideologicznych sprawozdań, jakie kiedykolwiek zostało opublikowane przez komisję Parlamentu Europejskiego. Sprawozdanie odnosi się co prawda do wielu istotnych problemów kobiet, ale zdominowane jest przez ideologię. Tradycyjnie już zajmują w nim wiele miejsca sprawy związane z aborcją, prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi czy mniejszościami seksualnymi, ale pojawiają się też nowe, niebezpieczne trendy, np. wezwanie do ustanowienia „europejskiego paktu na rzecz opieki”, który przenosiłby kolejne kompetencje na UE.Do sprawozdania przygotowałam alternatywną wersję rezolucji, w której utrzymano wszystko to, co uważam za istotne: problemy kobiet związane z przemocą, okaleczaniem, przymusowymi małżeństwami, dyskryminacją, nierównym wynagrodzeniem, nierównowagą między życiem zawodowym i rodzinnym.
2021/01/21
Control of the acquisition and possession of weapons (codification) (A9-0010/2021 - Magdalena Adamowicz)

W głosowaniu poparłam sprawozdanie dotyczące kontroli nabywania i posiadania broni, którego celem jest ujednolicenie standardów we wszystkich krajach członkowskich. Połączenie dyrektyw 91/477/EWG i 2008/51/WE wymusi przyjęcie jednakowych standardów w kwestii nabywania i posiadania broni palnej do użytku cywilnego, we wszystkich krajach UE. To wpłynie pozytywnie na przejrzystość i jasność interpretacji przepisów.
2021/02/08
Implementation of the Anti-Trafficking Directive (A9-0011/2021 - Juan Fernando López Aguilar, María Soraya Rodríguez Ramos)

Handel ludźmi jest ohydnym przestępstwem, popełnianym często w ramach przestępczości zorganizowanej. Stanowi rażące naruszenie praw podstawowych człowieka. Walka z handlem ludźmi toczy się na szczeblu europejskim, ponieważ duża część tego nielegalnego procederu ma charakter transgraniczny.W sprawozdaniu wyciągnięto szereg wniosków i wskazano zasadnicze zalecenia dotyczące koordynacji na szczeblu UE, narastających problemów w internecie, lepszej ochrony ofiar i zaprzestania wykorzystywania dzieci. Mimo że sprawozdanie nie jest pozbawione kontrowersji, głosowałam za przyjęciem sprawozdania, ponieważ uważam, że należy podejmować wszelkie działania mające na celu zatrzymanie tego haniebnego procederu.
2021/02/09
Public access to documents for the years 2016-2018 (A9-0004/2021 - Ioan-Rareş Bogdan)

Sprawozdanie roczne za lata 2016–2018 to przejaw regularnej działalności sprawozdawczej PE. Przejrzystość ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zaufania obywateli UE do procesów politycznych, legislacyjnych i administracyjnych w Unii. Niemniej jednak kluczowe znaczenie powinno mieć znalezienie równowagi między wymaganym standardem przejrzystości a potrzebą utrzymania integralności, skuteczności i elastyczności procesów legislacyjnych.
2021/02/09
The impact of Covid-19 on youth and on sport (B9-0115/2021)

Pandemia wpłynęła na wszystkie obszary życia społeczno-gospodarczego, a szczególnie mocno dotknęła dzieci i młodzież. Ta grupa doświadcza jej negatywnego i długotrwałego wpływu na swoją sytuację ekonomiczną i zdrowotną oraz dobrostan (mniejsze możliwości kształcenia czy udziału w wolontariacie i szkoleniach) w kluczowym momencie swego rozwoju. Rezolucja ma na celu łagodzenie skutków pandemii COVID-19 dla młodzieży, jej stanu zdrowia i sytuacji ekonomicznej, a także związanych z tym obaw.Zmiany cywilizacyjne w społeczeństwie rozpoczęły się jeszcze przed pandemią, ta jednak mocno je pogłębiła. Zdecydowanie popieram tę rezolucję, gdyż dotyczy ona dziedzin o kluczowym znaczeniu dla naszego społeczeństwa. Niezbędny jest wzrost inwestycji w sektorach mogących zapewnić młodym ludziom miejsca pracy ze szczególnym uwzględnieniem programów takich jak Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności czy gwarancja dla młodzieży i gwarancja dla dzieci, które muszą w pełni wykorzystać swój potencjał.
2021/02/09
Slot utilisation rules at Union airports: temporary relief (C9-0420/2020)

Tymczasowe złagodzenie zasad wykorzystania czasu na start lub lądowanie na lotniskach wspólnotowych w związku z pandemią COVID-19 przestaje obowiązywać 27 marca 2021 r. Nowy projekt przewiduje zwolnienie interesariuszy lotniczych z wymogów dotyczących użytkowania przydzielonego czasu w sezonie letnim 2021 r. Wprowadzony został również szereg warunków, których celem jest dopilnowanie, aby przepustowość lotniska była użytkowana w sposób wydajny bez łamania zasad konkurencji w okresie odbudowywania lotnictwa po COVID-19.Wyraziłam swoje poparcie dla tej propozycji. Projekt ten do 24 sierpnia 2021 r. daje Komisji możliwość wydłużenia okresu, w którym niniejsze złagodzenie może być stosowane, jeśli sytuacja pandemiczna nie zostanie zażegnana.
2021/02/10
Temporary measures concerning the validity of certificates and licences (Omnibus II) (C9-0004/2021)

W maju ubiegłego roku przyjęto pierwsze rozporządzenie o nazwie Omnibus I (UE) 2020/698 jako odpowiedź na nadzwyczajne okoliczności wywołane trwającą pandemią COVID-19. Nadal istnieje pilna potrzeba zastosowania konkretnych tymczasowych środków dla odnawiania i wydłużania okresu ważności niektórych certyfikatów, licencji i zezwoleń czy wstrzymywania pewnych okresowych kontroli i szkoleń w trakcie pandemii.W związku z trwającą pandemią Komisja zaproponowała dalsze przedłużenie okresu ważności certyfikatów i licencji w transporcie drogowym na okres 6 albo 7 miesięcy (w niektórych przypadkach). Propozycja zawiera klauzulę opt-out (której nie było w poprzednim rozporządzeniu), czyli możliwość niezastosowania przedmiotowych odstępstw przez państwa członkowskie, jeśli nie miały do czynienia lub nie przewidują utrudnień w odnawianiu omawianych dokumentów, wykonywaniu okresowych kontroli oraz szkoleń lub jeśli powzięły odpowiednie kroki na szczeblu krajowym w celu przeciwdziałania takim utrudnieniom. Klauzula opt-out zapewnia państwom członkowskim odpowiedni stopnień elastyczności, tym samym uwzględniając różnorodność krajowych ograniczeń i decyzji dotyczących COVID-19.
2021/02/10
EU Association Agreement with Ukraine (A9-0219/2020 - Michael Gahler)

Układ stowarzyszeniowy między UE a Ukrainą jest narzędziem wzmacniającym europejskie wartości i standardy na Ukrainie, co ma rosnące znaczenie wobec pogarszającej się sytuacji na Białorusi i w Rosji. Układ o stowarzyszeniu służy tworzeniu warunków dla wzmocnionych, wzajemnie korzystnych stosunków gospodarczych i handlowych, prowadzących do stopniowej integracji Ukrainy z rynkiem wewnętrznym UE. Sprawozdanie zawiera gruntowne podsumowanie dotyczące wdrażania zaleceń PE w takich obszarach jak: wspólne wartości i zasady ogólne, reformy i ramy instytucjonalne, współpraca w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, sprawiedliwość, prawa człowieka i podstawowe wolności, współpraca handlowa i gospodarcza, energia, środowisko i zmiana klimatu oraz przepisy instytucjonalne.
2021/02/10
European Skills Agenda for sustainable competitiveness, social fairness and resilience (B9-0108/2021)

Europejski program na rzecz umiejętności ma na celu udzielenie wsparcia państwom członkowskim UE w zakresie przeprowadzenia dwojakiej transformacji – ekologicznej i cyfrowej oraz zapewnienia odbudowy po społeczno-gospodarczych skutkach pandemii Covid-19. Transformacja cyfrowa i ekologiczna europejskiej gospodarki i rynków pracy wymaga rozwijania odpowiedniego kształcenia zawodowego i działań na rzecz uczenia się przez całe życie, aby poprawić perspektywy zawodowe osób młodych, dojrzałych pracowników, a także osób z niskimi kompetencjami i kwalifikacjami. W raporcie wzywa się do współpracy, wymiany najlepszych praktyk oraz zbierania aktualnych danych. Dostęp do kształcenia wysokiej jakości, szkoleń i uczenia się przez całe życie powinien być powszechny, zgodnie z pierwszą zasadą Europejskiego filaru praw socjalnych.
2021/02/10
Challenges ahead for women’s rights: more than 25 years after the Beijing Declaration and Platform for Action (B9-0114/2021)

Faktem jest, że deklarację pekińską i platformę działania uznaje się za jeden z najważniejszych globalnych programów poświęconych prawom kobiet, który porusza liczne kwestie, takie jak ubóstwo, edukacja, zdrowie, konflikty zbrojne, przemoc seksualna, okaleczanie narządów płciowych, przymusowe małżeństwa, przymusowa aborcja, prawo do podejmowania decyzji i wiele innych. Pomimo osiągnieć dokonanych w ostatnich latach nadal pozostaje wiele do zrobienia. Deklaracja pekińska, jak i program działań z Kairu jasno stanowią, że aborcja w żadnym przypadku nie może być uważana za metodę planowania rodziny. Wręcz przeciwnie, uważana jest za naruszenie praw człowieka. Niestety deklaracja pekińska stała się tak szeroko znana nie przez swoje zapisy, ale ich interpretację w celu promowania aborcji, i jest wykorzystywana jako instrument do realizowania lewicowej agendy.Głosowałam przeciwko rezolucji, ponieważ Parlament Europejski w swojej rezolucji w sprawie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych z dnia 10 grudnia 2013 r. jasno stwierdził, że „formułowanie i wdrażanie polityk dotyczących SRHR i edukacji seksualnej w szkołach należy do kompetencji państw członkowskich”.
2021/02/11
Programme for the Union's action in the field of health for the period 2021-2027 (“EU4Health Programme”) (A9-0196/2020 - Cristian-Silviu Buşoi)

W oparciu o wnioski wyciągnięte do tej pory podczas pandemii COVID-19 nowy „Program UE dla zdrowia” zapewni narzędzia i zdolności niezbędne do lepszego przygotowania się na przyszłe kryzysy zdrowotne i radzenia sobie z nimi, przy jednoczesnym poszanowaniu obowiązujących postanowień Traktatu w dziedzinie zdrowia publicznego. Program będzie wspierać polityki krajowe państw członkowskich budżetem w wysokości 5,1 mld euro. Strategia zajmie się długoterminowo problemami zdrowia publicznego – m. in. zapobieganiem chorobom zakaźnym i niezakaźnym (w szczególności rakowi) i ich leczeniem oraz wspieraniem rozwiązywania problemów zdrowia psychicznego i niwelowaniem nierówności zdrowotnych. Program zakłada umacnianie działań w obszarze kryzysowym (mobilizacja personelu medycznego, opieki zdrowotnej i personelu pomocniczego).
2021/03/09
A WTO-compatible EU carbon border adjustment mechanism (A9-0019/2021 - Yannick Jadot)

Doceniam ostateczną decyzję Parlamentu Europejskiego, który minimalną większością zadecydował, że wprowadzenie CBAM nie musi oznaczać rezygnacji z darmowych uprawnień dla sektorów działających w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Tym samym Parlament pokazał, że działania klimatyczne i ochrona rodzimego przemysłu muszą iść w parze.Nie zgadzam się jednak z wieloma innymi założeniami sprawozdania Yannika Jadota, jak chociażby dotyczącymi śledzenia śladu węglowego produktów produkowanych w UE, odejścia od założenia zeroemisyjności spalania biomasy czy też przekazywania dochodów z CBAM poza UE.Uwzględniając wszystkie te aspekty, lecz uznając wagę wysłania do Komisji Europejskiej komunikatu w sprawie ochrony przemysłu UE, postanowiłam wstrzymać się od głosu.
2021/03/10
Equal treatment in employment and occupation in light of the UNCRPD (A9-0014/2021 - Katrin Langensiepen)

Mimo że niektóre elementy sprawozdania stanowią cenny wkład w walkę o bardziej skuteczne włączenie osób niepełnosprawnych do rynku pracy, to jednocześnie wiele elementów tekstu należy uznać za problematyczne. W sprawozdaniu ubiega się o wprowadzenie kwoty różnorodności oraz o wycofanie zakładów pracy chronionej mimo różniących się uwarunkowań w poszczególnych państwach członkowskich. Tematem przewodnim tekstu jest intersekcjonalność, która odbiega od rzeczywistych problemów osób niepełnosprawnych.
2021/03/10
Children's Rights (B9-0164/2021)

Prawa dzieci powinny znajdować się w centrum naszego myślenia. To dobrze, że Komisja wydaje nową strategię, gdyż poprzednia nie uwzględnia wielu aktualnych wyzwań, w szczególności związanych z pandemią Covid-19 i połączonym z nią wzrostem aktywności dzieci w sieci. Również seksualizacja dzieci w środkach masowego przekazu jest zjawiskiem, które ma jednoznacznie negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Kryzys pandemii uwypuklił też istniejące wcześniej problemy dzieci, takie jak cyfrowe wykluczenie czy brak ułatwień dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wciąż występują budzące grozę praktyki przymusowych małżeństw dzieci, zwłaszcza dziewczynek, z dorosłymi, obrzezania dziewczynek, jak również surogacji jako formy handlu ludźmi. Walka z tymi zjawiskami jest niezbędna.Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach traktatowych i wyłącznych kompetencjach państwa, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i zdrowia. Nie istnieją wiążące przepisy, w których wspomina się o prawie do kompleksowej edukacji seksualnej lub które takie prawo zapewniają. Komisja może mieć jedynie głos wspierający, ale nie decydujący w tych obszarach. Państwa członkowskie mogą też kształtować swoje prawo rodzinne zgodnie ze swoimi konstytucjami. Prawa dzieci są najważniejsze. Dzieci znajdują się obecnie w szczególnie trudnej sytuacji i to na nich należy się skupić. Sztuczne kreowanie problemów natury ideologicznej w imię fałszywie rozumianej nowoczesności nie pomoże rozwiązać fundamentalnych problemów dzieci w Europie.
2021/03/11
Shaping digital education policy (A9-0042/2021 - Victor Negrescu)

Różnice w edukacji cyfrowej między państwami członkowskimi oraz wewnątrz nich nieustannie się pogłębiają. Jak wskazują dane, wielu uczniów i studentów nie miało możliwości kontynuowania nauki (włącznie z kształceniem zawodowym) podczas lockdownów w roku 2020.Ponadto zmiany technologiczne stanowią istotne wyzwanie ze względu na poziom kapitału społecznego oraz znaczną grupę osób dorosłych o faktycznym niskim poziomie umiejętności podstawowych, w szczególności w zakresie efektywnego wykorzystywania komputera i internetu.Istnieje wyraźna potrzeba podjęcia systemowych, skoordynowanych działań na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych na każdym etapie życia obywateli. Oznacza to nie tylko konieczność prowadzenia edukacji cyfrowej w szkolnictwie formalnym, już od etapu kształcenia przedszkolnego, ale również wspierania inicjatyw pozaformalnych oraz postaw sprzyjających edukacji nieformalnej w tym zakresie.Plan działania na rzecz edukacji cyfrowej jako element strategii na rzecz wszechstronnych umiejętności cyfrowych i edukacji zakłada włączenie cyfrowe jako narzędzie angażowania społecznego obywateli. Projekt zawiera opracowanie unijnej polityki w zakresie edukacji cyfrowej, jak też uznaje konieczność ciągłego kształcenia osobistego, ostrożnie podkreślając korzyści płynące z edukacji cyfrowej.
2021/03/25
Impact on fisheries of marine litter (A9-0030/2021 - Catherine Chabaud)

Jednym z głównych wyzwań w przywracaniu dobrego stanu ekosystemów morskich i przybrzeżnych (kluczowy element równowagi klimatycznej, rozwoju działalności morskiej i nadmorskiej, rybołówstwa i akwakultury) jest problem odpadów morskich. To zagadnienie obejmuje wiele problemów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych, które tworzą złożony obraz zjawiska zanieczyszczenia morskiego.Niezbędna jest ofensywna walka z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (NNN), co nieodwracalnie pogłębia problem zanieczyszczenia i powstawania odpadów morskich. Pilne ograniczenie ilości odpadów ze statków rybackich, zachęcanie rybaków do przekazywania odpadów do recyklingu poprzez systemy zachęt gospodarczych i systemy premiowania motywujące do dobrych praktyk.Odpady morskie stanowią problem transgraniczny, dlatego niezbędne są wspólne wysiłki państw europejskich i państw trzecich.
2021/03/25
European strategy for data (A9-0027/2021 - Miapetra Kumpula-Natri)

Konieczne jest podjęcie działań mających na celu zwiększenie dostępności danych będących w posiadaniu podmiotów prywatnych (B2G, B2B). Uzasadnione jest to w przypadku danych, które powstały w związku ze świadczeniem usług w interesie ogólnym, czy mających związek z użytecznością publiczną, bądź przy okazji realizacji zadań współfinansowanych ze środków publicznych.Większa dostępność danych będących w posiadaniu podmiotów prywatnych jest pożądana z racji tego, że wiele z danych, które mogą mieć istotne znaczenie dla realizacji zadań w interesie publicznym (np. w dziedzinie transportu, dostarczania i wykorzystania energii, ochrony środowiska, edukacji itp.), generują podmioty prywatne. Tego typu dane, ze względu na ich znaczenie i wysoką wartość dla społeczeństwa, powinny podlegać udostępnieniu i możliwości ich ponownego wykorzystania dla dobra ogólnego, z poszanowaniem zasad dotyczących ochrony danych osobowych.W tym względzie można wzorować się na rozwiązaniach już przyjętych i stosowanych w niektórych państwach członkowskich, gdzie podmioty prywatne dysponujące danymi mającymi znaczenie dla interesu ogólnego mają obowiązek ich udostępniania do ponownego wykorzystywania. Równocześnie słuszny wydaje się być kierunek, iż ogólną zasadą powinno być ułatwianie dobrowolnego udostępniania danych, zaś ustanowienie obowiązkowego dostępu do danych może mieć miejsce tylko w określonych okolicznościach. Konieczne jest zaprojektowanie rozwiązań uwzględniających różne modele zachęt dla przedsiębiorców do dzielenia się danymi.
2021/03/25
Procurement in the fields of defence and security and transfer of defence-related products: implementation of relevant Directives (A9-0025/2021 - Andreas Schwab)

Wprowadzona w 2009 roku dyrektywa usprawniła zamówienia na produkty obronne w ramach rynku wewnętrznego. Mowa o zamówieniach wysokiej wartości, co związane jest z określonymi możliwościami przemysłowymi. Nastąpił wzrost potencjału europejskiego, minimalizowane są koszty (w szczególności dzięki wspólnym zamówieniom lub wspólnemu planowaniu) oraz wzrasta zaangażowanie europejskich MŚP.W celu zwiększenia skuteczności tego mechanizmu niezbędne są zmiany i konieczne jest wdrożenie ulepszeń poprzez wytyczne Komisji i ocenę stosowania wyjątków, środki ułatwiające jeszcze większe angażowanie MŚP oraz szersze środki mające na celu poprawę współpracy w dziedzinie obronności w oparciu o potrzeby bezpieczeństwa narodowego.
2021/03/25
New EU-Africa Strategy (A9-0017/2021 - Chrysoula Zacharopoulou)

Sprawozdanie koncentruje się na rozwoju społecznym, przyspieszeniu transformacji ekologicznej i cyfrowej, inwestycjach i wzroście gospodarczym, zrównoważonym rozwoju i bardziej efektywnej redystrybucji wytworzonego bogactwa.Zdrowie jako warunek wstępny rozwoju społecznego jest jednym z kluczowych elementów partnerstwa, na które zwrócono uwagę w sprawozdaniu, obok społecznych skutków kryzysu COVID-19, w tym wpływu na gospodarkę, produkcję rolną i bezpieczeństwo żywnościowe. Oprócz obecnego kryzysu zdrowotnego w agendzie politycznej, która obejmuje w szczególności zieloną dyplomację i zawarcie zielonego ładu Afryka-UE w sprawie klimatu i różnorodności biologicznej, znajduje się kryzys ekologiczny. Sprawozdanie koncentruje się również na edukacji, młodzieży i zatrudnieniu, w tym równości płci, która jest centralnym punktem partnerstwa. W sprawozdaniu podkreślono również siłę cyfryzacji jako narzędzia postępu, integracji i rozwoju.Mimo że sprawozdanie i większość jego wniosków są trafne i stanowią właściwą odpowiedź na obecne wyzwania, wstrzymałam się od głosu ze względu na pewne ideologiczne odniesienia do równości płci oraz zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych, które to sprawozdanie umieszcza w centrum strategii, a także ze względu na niektóre zapisy dotyczące migracji i potrzeby wzmocnienia działań na rzecz walki ze zmianą klimatu.
2021/03/25
2019-2020 Reports on Albania (A9-0041/2021 - Isabel Santos)

Albania jest krajem kandydującym do UE od czerwca 2014 r. W listopadzie 2016 r. Komisja zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z zastrzeżeniem wiarygodnych i wymiernych postępów w realizacji pięciu kluczowych priorytetów w obszarach reformy administracji publicznej, niezależności sądownictwa, walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną oraz ochrony praw człowieka. Komisja stale i dokładnie monitorowała postępy w tym zakresie, a w 2018 r. wydała bezwarunkowe zalecenie dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. W marcu 2020 r. członkowie Rady Europejskiej zatwierdzili decyzję Rady do Spraw Ogólnych o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Albanią, a w lipcu 2020 r. projekt ram negocjacyjnych został przedstawiony państwom członkowskim. Oczekiwano, że ramy negocjacyjne dla Albanii zostaną przyjęte w grudniu 2020 r., ale zostało to przełożone z powodu odmowy przyjęcia przez Bułgarię ram negocjacyjnych w sprawie Macedonii Północnej, ponieważ decyzje dotyczące procesu akcesyjnego obu krajów są ze sobą powiązane.Generalnie popieram dalsze rozszerzenie UE, pod warunkiem że przystępujące kraje spełnią kryteria kopenhaskie i będą naprawdę do tego gotowe. Potrzebne są dalsze reformy, ale otwarcie negocjacji akcesyjnych to tylko krok na drodze do przystąpienia do UE. Opierając się na dotychczasowych wynikach, nie widzę powodu, aby dalej opóźniać skuteczne rozpoczęcie negocjacji z Albanią, ponieważ ustalone warunki są spełnione. Uważam, że otwarcie negocjacji akcesyjnych jest kolejną zachętą dla zainteresowanych krajów do przyspieszenia kolejnych wymaganych reform.
2021/03/25
Chemical residues in the Baltic Sea based on petitions 1328/2019 and 0406/2020 under Rule 227(2) (B9-0224/2021)

Od zakończenia II wojny światowej do Bałtyku wyrzucono co najmniej 50 tys. ton broni konwencjonalnej i chemicznej zawierającej niebezpieczne substancje (gaz musztardowy, gaz łzawiący, chemikalia paraliżujące i duszące). Amunicja ta ulega powolnej degradacji, zaś toksyczne substancje wyciekające do wody stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, dla ekosystemów morskich i różnorodności biologicznej, a także dla działalności gospodarczej w regionie. Morze Bałtyckie jest uważane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. W rezolucji wezwano do wzmocnienia monitorowania zatopionej amunicji oraz do odtajnienia informacji dotyczących miejsca zatopienia broni. Wezwano Komisję Europejską i wspólny komitet programowy Interreg „Region Morza Bałtyckiego” do zapewnienia odpowiedniego finansowania badań i działań niezbędnych do wyeliminowania niebezpieczeństw związanych z zatopioną amunicją, jak również do powołania grupy ekspertów we współpracy z państwami członkowskimi i innymi zainteresowanymi stronami, do której zadań należałoby m.in. badanie i mapowanie dokładnych lokalizacji obszarów skażonych, zaproponowanie odpowiednich, przyjaznych dla środowiska i opłacalnych rozwiązań w zakresie kontroli i oczyszczania zanieczyszczeń, których ostatecznym celem jest usunięcie lub pełna neutralizacja materiałów niebezpiecznych, których wydobycie jest niemożliwe, opracowanie wiarygodnych narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji, przeprowadzenie kampanii uświadamiającej w celu informowania o potencjalnych zagrożeniach zdrowotnych i ekonomicznych oraz opracowanie wytycznych w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych, takich jak katastrofa ekologiczna.
2021/04/26
Establishing Horizon Europe – laying down its rules for participation and dissemination (A9-0122/2021 - Dan Nica)

Budżet programu „Horyzont Europa”, który wdrażany będzie w latach 2021–2027, wynosi ok. 95,5 mld euro. Nowymi elementami programu, w stosunku do jego poprzednich edycji, są m.in. misje (portfel interdyscyplinarnych działań, które służą osiągnięciu śmiałego i inspirującego, a także wymiernego celu w ustalonych ramach czasowych, i które oddziałują na społeczeństwo i kształtowanie polityki, a także mają znaczenie dla wielu obywateli UE) oraz nowe podejście do partnerstw w obszarze badań naukowych i innowacji, a także zmiana filozofii programu (większy nacisk na efekty prac, wpływ). Partnerstwa są inicjatywami, w ramach których Komisja Europejska wraz z partnerami prywatnymi lub publicznymi (zrzeszonymi najczęściej w ramach stowarzyszeń) zobowiązuje się do wspólnego wspierania rozwoju i wdrażania strategicznych agend badawczo-innowacyjnych. Nowością programu jest też Europejska Rada ds. Innowacji, która zapewnia wsparcie na rzecz inwestycji mających przełomowe znaczenie i radykalny charakter oraz potencjał ekspansji, a które są zbyt ryzykowne dla prywatnych inwestorów. „Horyzont Europa” zapewnia także lepsze niż dotychczas synergie z innymi programami UE.
2021/04/27
Union Civil Protection Mechanism (A9-0148/2020 - Nikos Androulakis)

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności na lata 2021–2027 stanowi fundamentalny instrument solidarności Unii Europejskiej w walce z pandemią. Jego wzmocnienie ma na celu lepiej przygotować państwa wspólnoty do sprawniejszego reagowania na nadzwyczajne zdarzenia o szerokim zasięgu (jak pandemia COVID-19). Doświadczenia wyniesione z kryzysu związanego z COVID-19 ukazały brak odpowiednich kompetencji wspólnoty wobec wyzwania o takiej skali. Zwiększenie budżetu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności pozwala na usprawnienie narzędzia odbudowy i lepsze, szybsze i efektywne odpowiadanie na kryzysy, pandemie i klęski żywiołowe.
2021/04/27
More efficient and cleaner maritime transport (A9-0029/2021 - Karima Delli)

Celem sprawozdania jest przegląd możliwości na szczeblu UE w zakresie ekologizacji sektora morskiego za pomocą specjalnych środków technicznych i operacyjnych. Obejmują one programy zachęcające do korzystania z czystej energii, środki dotyczące portów i transportu towarowego, ustanawianie i poszerzanie obszarów kontroli emisji oraz środki dotyczące samych statków. Ponadto w sprawozdaniu bardziej szczegółowo opisano, jakiego rodzaju środki UE można zmobilizować oraz w jaki sposób można ulepszyć monitorowanie i ich wdrażanie. Sprawozdanie zawiera wyraźną wzmiankę o LNG jako ważnej technologii przejściowej i alternatywie dla ciężkiego oleju opałowego.
2021/04/27
Multiannual management plan for bluefin tuna in the eastern Atlantic and the Mediterranean (A9-0149/2020 - Giuseppe Ferrandino)

Celem przedstawionego wniosku jest wdrożenie zalecenia Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) 18-02 do prawa Unii, aby umożliwić Unii wywiązanie się ze zobowiązań międzynarodowych oraz zapewnić podmiotom gospodarczym pewność prawa w odniesieniu do zasad i obowiązków. Zalecenie to przyjęto na 21. specjalnym posiedzeniu ICCAT, które odbyło się w Dubrowniku w dniach 12–19 listopada 2018 r. Plan zarządzania jest zgodny z zaleceniem Stałego Komitetu ds. Badań Naukowych i Statystyki („SCRS”), w którym stwierdzono, że ICCAT powinna ustanowić wieloletni plan zarządzania tymi zasobami w 2018 r., ponieważ obecny stan stada zdaje się już nie wymagać środków nadzwyczajnych wprowadzonych w ramach planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego zaleceniem 17-17 zmieniającym zalecenie 14-04. To drugie zalecenie zostało przetransponowane do prawa UE rozporządzeniem (UE) 2016/1627. Transpozycja obejmuje wszystkie środki kontroli, które dotyczą połowów i hodowli tuńczyka błękitnopłetwego na wodach UE lub przez statki UE na obszarze objętym konwencją.
2021/04/28
Soil protection (B9-0221/2021)

Gleba stanowi wielofunkcyjny, żywy ekosystemem, w którym znajduje się 25 % światowej różnorodności biologicznej. Jest gwarantem kluczowych usług, takich jak żywność, surowce, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, oczyszczania wody, regulacji składników odżywczych i zwalczania szkodników. Wspieranie polityki Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony gleby musi odwoływać się do dobrze zdefiniowanych problemów, które mają transgraniczne oddziaływanie. Ponadnarodowe skutki degradacji gleby nie zawsze są oczywiste. UE obejmuje wiele różnych typów gleb. W związku z powyższym jest potrzeba lepszego gromadzenia danych, aby w razie potrzeby móc identyfikować i rozwiązywać zaistniałe problemy.Gleba stanowi płaszczyznę dla działalności człowieka i pomaga zapobiegać powodziom i suszom. Dla osiągniecia celów Europejskiego Zielonego Ładu lepsza ochrona gleby jest niezbędna. Neutralność klimatyczna, przywrócenie różnorodności biologicznej, dążenie do zerowego zanieczyszczenia środowiska wolnego od toksyn, zdrowe i zrównoważone systemy żywnościowe czy odporne środowisko są wyrazem niezbędnych zmian. Ogólnounijne wspólne ramy prawne skoncentrowane na ochronie gleby muszą uwzględniać zasadę pomocniczości.
2021/04/28
Rail passengers' rights and obligations (A9-0045/2021 - Bogusław Liberadzki)

Nowe przepisy znacząco poprawią obowiązujące rozporządzenia w wielu kwestiach, takich jak system pomocy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i osób z niepełnosprawnościami, rekompensaty oraz pomoc dla pasażerów w przypadku opóźnienia pociągu, regulacje dotyczące przewozu rowerów, zasady udzielania informacji pasażerom oraz wprowadzenie szczegółowych zapisów w zakresie klauzuli siły wyższej, zapewniając jednocześnie niezbędne okresy przejściowe/dostosowawcze. Nowe przepisy między innymi przewidują, że w przypadku wystąpienia opóźnień o ponad 100 minut przewoźnicy kolejowi będą zobowiązani do przekierowania pasażerów w dowolny możliwy sposób i udzielenia im pomocy w znalezieniu najlepszej alternatywy, tak jak ma to miejsce w przypadku przewoźników lotniczych. Zgodnie z nowymi przepisami przewoźnicy kolejowi będą musieli oferować bilety przesiadkowe na wszystkich swoich trasach i zapewnić na wszystkich odcinkach podróży podobny wysoki poziom ochrony.
2021/04/29
European Defence Fund (A9-0120/2021 - Zdzisław Krasnodębski)

Rozporządzenie ustanawiające Europejski Fundusz Obrony (EFD), jako efekt kompromisu osiągniętego w toku negocjacji międzyinstytucjonalnych, stanowi dobrą podstawę dla funkcjonowania EDF, co przy właściwym zarządzaniu Funduszem może pozwolić na osiągnięcie jego ambitnych celów. Głównym celem Europejskiego Funduszu Obronnego jest wzmacnianie konkurencyjności, efektywności i innowacyjności europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego w całej Unii, która przyczynia się do osiągnięcia autonomii strategicznej UE i jej technologicznej niezależności; wzmocnienie i poprawa sprawności łańcuchów dostaw oraz wykorzystanie potencjału przemysłowego w zakresie innowacji, badań i rozwoju technologicznego, na każdym etapie cyklu życia przemysłowego produktów i technologii obronnych. EDF będzie stanowić istotny instrument, wsparty znaczącym budżetem, który umożliwi zaspokajanie potrzeb sił zbrojnych państw członkowskich, oraz może stanowić ważne uzupełnienie krajowych działań badawczo-rozwojowych w dziedzinie obronności, wzmacniając krajowy i ogólnoeuropejski potencjał w tym zakresie. Pozwoli również na wzmacnianie europejskich łańcuchów dostaw w zakresie przemysłu obronnego. Kluczowe jest, aby podmioty ze wszystkich państw UE i o różnym potencjale finansowym (w tym małe i średnie przedsiębiorstwa – SME) miały równe szanse na włączanie się w te łańcuchy.
2021/04/29
European Child Guarantee (B9-0220/2021)

Ubóstwo i bezdomność dzieci to główne problemy, które zasługują na większą uwagę, szczególnie w kontekście pandemii COVID-19, kiedy trudna sytuacja ekonomiczna rodziców ma wysoce szkodliwy wpływ na dobrostan dzieci. W rezolucji zwraca się również uwagę na inne istotne problemy, zaostrzone przez pandemię, takie jak rosnąca luka cyfrowa i edukacyjna.Niestety istnieje kilka problematycznych elementów, które uniemożliwiły jednoznaczne poparcie rezolucji. Na przykład istnieją odniesienia do niektórych problematycznych inicjatyw: między innymi propozycji płacy minimalnej i potrzeby odblokowania horyzontalnej dyrektywy antydyskryminacyjnej.
2021/04/29
EU-India relations (A9-0124/2021 - Alviina Alametsä)

W tym roku Unia Europejska i Indie obchodzą 59-lecie stosunków dyplomatycznych. Stosunki UE–Indie obejmują obecnie wiele dziedzin, w tym współpracę w kwestiach regionalnych, globalnych i bezpieczeństwa, ścisłe powiązania handlowe i gospodarcze, dialogi sektorowe na temat zrównoważonego rozwoju i modernizacji, badania i innowacje, a także kontakty międzyludzkie. Umowa o współpracy między UE a Indiami z 1994 r. zapewnia ramy prawne stosunków UE–Indie. W 2004 r. Oficjalna deklaracja partnerstwa strategicznego UE–Indie poszła o krok dalej. Sprawozdanie zostało sporządzone w ramach przygotowań do szczytu UE–Indie, który ma odbyć się 8 maja 2021 r. W sprawozdaniu zaleca się Radzie poprawę i pogłębienie współpracy między dwoma światowymi mocarstwami w szerokim zakresie zagadnień, w tym polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (w tym w regionie Indo-Pacyfiku), obrony, handlu i inwestycji, łączności, zdrowia, zmiany klimatu, cyfryzacji i praw człowieka. W sprawozdaniu wezwano również Radę do zachęcania Indii do poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka, zwłaszcza jeśli chodzi o wolność mediów, wolność religii i przekonań, wolność słowa i prawa kobiet.
2021/04/29
Exchange, assistance and training programme for the protection of the euro against counterfeiting for the period 2021-2027 (Pericles IV programme): extension to the non-participating Member States (A9-0165/2021 - Clare Daly)

Program wymiany, pomocy i szkoleń w zakresie ochrony euro przed fałszowaniem Perykles IV został zaprojektowany na okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2027 r. Ambicją strategii jest przeciwdziałanie fałszerstwom i oszustwom, ich zwalczanie oraz zachowanie integralności banknotów i monet euro. Zapewnienie stabilności finansów publicznych i zwiększenie zaufania do gospodarki Unii przy jednoczesnym wzroście zaufania obywateli wspólnoty oraz przedsiębiorstw do autentyczności banknotów i monet euro. Szczególny nacisk kładzie się na ochronę banknotów i monet euro przed ich fałszowaniem oraz wykorzystywaniem w procederach oszustw poprzez podejmowanie przez państwa członkowskie oraz właściwe organy krajowe i unijne zabiegów na rzecz wypracowania regularnej współpracy i wymiany najlepszych praktyk, w stosownych przypadkach łącznie z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi. Program zakłada funkcjonowanie w trzech aspektach: wymiana i rozpowszechnianie informacji, pomoc techniczna, naukowa i operacyjna oraz zakup sprzętu ds. walki z fałszerstwami euro.
2021/05/18
EU/Cuba Agreement: modification of concessions on all the tariff-rate quotas included in the EU Schedule CLXXV as a consequence of the United Kingdom's withdrawal from the European Union (A9-0129/2021 - Gabriel Mato)

Wspólne stanowisko opracowane przez Unię Europejską oraz Wielką Brytanię jeszcze w 2017 r. odnosi się do sposobu „podziału” zobowiązań ilościowych zawartych w harmonogramie UE-28 WTO dla 143 unijnych taryf celnych WTO w dziedzinie rolnictwa, ryb i przemysłu. Podział kontyngentów taryfowych WTO na obszary celne UE-27 oraz Wielkiej Brytanii w wyniku brexitu stanowi zwykłą, bezsporną procedurę porozumieniową.
2021/05/18
Protocol to the Euro-Mediterranean Association Agreement EU/Tunisia (accession of Croatia) (A9-0150/2021 - Michael Gahler)

Sprawozdanie dotyczy przystąpienia Chorwacji do umowy eurośródziemnomorskiej ustanawiającej stowarzyszenie pomiędzy UE i jej państwami członkowskimi oraz republiką Tunezji. Tunezja była pierwszym partnerem w ramach polityki sąsiedztwa na Południu, który podpisał i wdrożył umowę stowarzyszeniową z UE. Weszła ona w życie 30 marca 1998 roku. Ustanowiła one strefę wolnego handlu, na podstawie której wszystkie produkty będące przedmiotem wymiany dwustronnej zwolnione są z jakichkolwiek taryf. Dodatkowo umowa zawiera przepisy dotyczące prawa do zakładania i prowadzenia działalności o charakterze biznesowym i usługowym, ułatwiające przepływ płatności i kapitału oraz ustalające wspólne zasady regulujące konkurencję oraz własność intelektualną.
2021/05/18
Agreement EU/USA/Iceland/Norway: Time Limitations on Arrangements for the Provision of Aircraft with Crew (A9-0125/2021 - Maria Grapini)

Komisja wynegocjowała umowę (umowę leasingu z załogą) zgodnie z upoważnieniem udzielonym przez Radę 21 grudnia 2016 r. Jej podstawą jest umowa o transporcie lotniczym (ATA) między UE a Stanami Zjednoczonymi, którą podpisano 25 i 30 kwietnia 2007 r. i w której potwierdzono zawarcie jasnych i nieograniczających umów leasingu z załogą z udziałem linii lotniczych stron, zapewniając w ten sposób większą dokładność odnośnych postanowień ATA. Dzięki umowie znikną wszelkie ograniczenia czasowe dotyczące leasingu z załogą między unijnymi, islandzkimi, norweskimi i amerykańskimi liniami lotniczymi. Umowa leasingu z załogą nie tylko rozwiąże obecny spór dotyczący stosowania odpowiednich postanowień ATA, lecz także zapewni jasność i pewność prawa w odniesieniu do przyszłych ustaleń dotyczących unijnych, islandzkich, norweskich i amerykańskich przewoźników lotniczych. Oczekuje się również, że stworzy ona nowe możliwości biznesowe i pozwoli zacieśnić współpracę wszystkich przewoźników lotniczych zainteresowanych stron.
2021/05/18
Dock dues scheme in the French outermost regions (A9-0138/2021 - Younous Omarjee)

Wniosek ustanawia ramy prawne dla opłat za dokowanie mające zastosowanie po 30 czerwca 2021 r., zapewniając nowe ustalenia dotyczące odstępstw na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r., w tym przegląd obecnych przepisów, aby uczynić system bardziej elastycznym i przejrzystym. Równocześnie przedłuża decyzję 940/2014/UE o sześć miesięcy, do dnia 31 grudnia 2021 r., aby dać Francji czas na transpozycję nowych ustaleń obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. do prawa krajowego.
2021/05/18
Securing the objectives of the landing obligation under Article 15 of the Common Fisheries Policy (A9-0147/2021 - Søren Gade)

Przepisy związane z obowiązkiem wyładunku stanowią, że wszystkie połowy gatunków objętych regulacjami poprzez limity połowowe (jak makrela) lub minimalny rozmiar (jak sardela w Morzu Śródziemnym) powinny być wyładowywane i wliczane do kwot połowowych rybaków; niewymiarowe ryby złowione i wyładowane nie powinny być wykorzystywane (sprzedawane) do bezpośredniego spożycia przez ludzi, ale do produktów takich jak karma dla zwierząt domowych, mączka rybna, farmaceutyki i suplementy diety. W sprawozdaniu zauważono, że obowiązek wyładunku nadal budzi obawy w sektorze rybołówstwa i w środowisku naukowym ze względu na przeszkody o różnym charakterze. Wskazuje się w nim, że powodami do niepokoju w sektorze rybołówstwa są: brak odpowiedniej infrastruktury w portach, rosnące koszty operacyjne, brak zachęt do przestrzegania przepisów ze strony władz, czy trudności w osiągnięciu większej selektywności na niektórych łowiskach bez narażania rentowności rybołówstwa. Z tego powodu w sprawozdaniu wzywa się Komisję do oceny, czy polityka dotycząca obowiązku wyładunku jest odpowiednia do celu, oraz do przedłożenia na tej podstawie nowego wniosku legislacyjnego.
2021/05/18
Common system of value added tax: exemptions on importations and on certain supplies, in respect of Union measures in the public interest (A9-0155/2021 - Irene Tinagli)

Sprawozdanie ma na celu maksymalizację efektywności funduszy UE wykorzystywanych w interesie publicznym w reagowaniu na kryzysy, takie jak klęski żywiołowe i sytuacje kryzysowe w zakresie zdrowia publicznego. Czyni to poprzez zwolnienie z VAT towarów i usług udostępnianych przez organy i agencje UE państwom członkowskim i obywatelom w czasach kryzysu. Towary i usługi objęte proponowanym zwolnieniem obejmują: badania diagnostyczne i materiały do badań oraz sprzęt laboratoryjny; środki ochrony indywidualnej (rękawice, respiratory, maski, fartuchy, produkty i sprzęt do dezynfekcji); namioty, łóżka polowe, odzież i jedzenie; sprzęt poszukiwawczy i ratowniczy, worki z piaskiem, kamizelki ratunkowe i nadmuchiwane łodzie; środki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotyki, antidotum na zagrożenie chemiczne, leczenie obrażeń popromiennych, antytoksyny, tabletki jodu; produkty krwiopochodne lub przeciwciała; urządzenia do pomiaru promieniowania; pomieszczenia kwarantanny, badania kliniczne, dezynfekcja pomieszczeń itp.
2021/05/18
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: application EGF/2020/002 EE/Tourism - Estonia (A9-0158/2021 - José Manuel Fernandes)

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) ma na celu zapewnienie wsparcia zwolnionym pracownikom oraz osobom samozatrudnionym, których działalność została zawieszona w wyniku poważnych zmian strukturalnych w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego, oraz pomoc w powrocie na rynek pracy. Pierwsza mobilizacja EFG w nowych WRF dotyczy wniosku Estonii o wkład finansowy z EFG w następstwie zwolnień 10 080 pracowników w różnych sektorach pomocniczych, przypisanych turystyce, ponieważ sektor ten najbardziej ucierpiał na skutek pandemii wywołanej COVID-19.
2021/05/18
Challenges of sports events organisers in the digital environment (A9-0139/2021 - Angel Dzhambazki)

Sport nie zna granic i łączy ludzi pochodzących z różnych środowisk społeczno-ekonomicznych. Odgrywa niezwykle istotną rolę w kształtowaniu relacji społecznych, buduje kapitał obywatelski oraz stanowi istotny czynnik rozwoju gospodarczego (wnosi wkład w kształcenie i szkolenie, pozwala tworzyć miejsca pracy, zwiększać szanse na zatrudnienie i wpływa na poprawę zdrowia publicznego) w Unii Europejskiej. W ostatnich latach w dążeniu do ułatwiania uczestnictwa w imprezach sportowych wszystkim grupom społecznym, zwłaszcza osobom o mniejszych szansach, niezależnie od ich wieku, płci, niepełnosprawności czy pochodzenia etnicznego coraz popularniejszym jest transmitowanie wydarzeń sportowych w internecie. Poszerzanie grona odbiorców oraz zwiększanie liczby transmitowanych imprez staje się przyczynkiem dla wzrostu piractwa internetowego. Tym samym konieczność uregulowania przepisów związanych z transmisjami z wydarzeń sportowych jest paląca. Egzekwowanie praw dotyczących transmisji na żywo wydarzeń sportowych z możliwością wydania nakazu, żądania blokowania dostępu do nieautoryzowanych treści sportowych online na żywo czy ich usuwania w czasie rzeczywistym z zachowaniem gwarancji, że odpowiedzialność nie będzie spoczywać na fanach oraz konsumentach, jest właściwym kierunkiem działania.
2021/05/18
Human rights protection and the EU external migration policy (A9-0060/2021 - Tineke Strik)

Polityka migracyjna UE powinna skupiać się na bezpiecznych granicach i zawracaniu osób ubiegających się bez uzasadnienia o azyl do ich krajów pochodzenia. Uznaję potrzebę dalszego wzmocnienia kontroli na zewnętrznych granicach UE.
2021/05/19
2019-2020 Reports on Turkey (A9-0153/2021 - Nacho Sánchez Amor)

Roczne sprawozdanie z postępów czynionych przez Turcję jest jednym z najbardziej krytycznych tego rodzaju w ostatnich latach. Obejmuje ono zwykle szeroki zakres zagadnień z poszczególnych działów negocjacji procesu akcesyjnego, który w ostatnich latach, ze względu na niepokojący rozwój sytuacji w kraju, faktycznie utknął w martwym punkcie. Większość krytyki dotyczy sytuacji w zakresie praw człowieka, braku poszanowania praworządności i demokracji oraz zbyt stanowczego zachowania Turcji w regionie, które szkodzi dobrosąsiedzkim stosunkom, zwłaszcza z Grecją, Cyprem i Bułgarią. Pomimo krytyki wyrażonej i ubolewania z powodu obecnego braku porozumienia między UE a Turcją sprawozdanie potwierdza również swoje mocne przekonanie, że Turcja jest krajem o strategicznym znaczeniu w kwestiach politycznych, gospodarczych i międzynarodowych, kluczowym partnerem dla stabilności regionu i sojusznikiem NATO. Sprawozdanie pozostawia otwartą możliwość ożywienia procesu akcesyjnego, podkreślając jednocześnie, że jeśli obecna negatywna tendencja nie zostanie szybko odwrócona, Komisja powinna zalecić formalne zawieszenie negocjacji akcesyjnych.
2021/05/19
Accelerating progress and tackling inequalities towards ending AIDS as a public health threat by 2030 (B9-0263/2021)

Zgadzam się, że należy przyspieszyć postęp w kierunku wyeliminowania AIDS, jako zagrożenia zdrowia publicznego, i że UE powinna wspierać kraje partnerskie w ich wysiłkach na rzecz budowy silnych i odpornych systemów opieki zdrowotnej, aby osiągnąć ten cel. Jednak ze względu na wiele kontrowersyjnych odniesień do zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych, a także ze względu na podkreślanie aspektu płci w tekście wstrzymałam się od głosu.
2021/05/19
Chinese countersanctions on EU entities and MEPs and MPs (RC-B9-0269/2021, B9-0269/2021, B9-0270/2021, B9-0271/2021, B9-0273/2021, B9-0274/2021, B9-0275/2021)

22 marca 2021 r. rząd chiński podjął decyzję o nałożeniu sankcji na 10 Europejczyków, w tym 5 posłów do PE . Tym osobom i ich rodzinom nie wolno wjeżdżać do Chin kontynentalnych, Hongkongu i Makau. Zarówno oni, jak i powiązane z nimi firmy i instytucje mają również zakaz prowadzenia interesów z Chinami. Kontrsankcje ze strony Chin były następstwem decyzji Rady, wydanej wcześniej tego dnia, o nałożeniu sankcji na cztery osoby z Chin i jeden podmiot (Prezydium Bezpieczeństwa Publicznego Korpusu Produkcyjno-Budowlanego Sinciang) za ich udział w rażących naruszeniach praw człowieka w północno-zachodniej prowincji Sinciang w Chinach. Od 2017 roku chiński rząd zatrzymał szacunkowo 1,8 miliona Ujgurów i Kazachów i umieszczał ich w dużych pozasądowych obozach reedukacji politycznej. Świadectwa wskazują, że zatrzymani poddawani są torturom, mają okropne warunki bytowe oraz zajęcia z indoktrynacji politycznej i wspierania lojalności wobec Komunistycznej Partii Chin. Chiński rząd poświęcił ogromne środki na kontrolę społeczną w Sinciang i wdrożył masową kampanię sterylizacji kobiet, aby zmienić demografię w regionie. Ostatnie doniesienia ujawniają, że w systemie masowych obozów internowania w całym regionie i poza nim istnieje powszechna praca przymusowa.Stanowczo potępiam kontrsankcje ze strony Chin i okropną sytuację w Sinciang oraz popieram wcześniejsze apele PE do Rady o nałożenie ukierunkowanych sankcji.
2021/05/20
The right of information of the Parliament regarding the ongoing assessment of the national recovery and resilience plans (B9-0276/2021)

Projekt rezolucji złożony w następstwie oświadczeń Rady i Komisji zgodnie z art. 132 ust. 2 Regulaminu w sprawie prawa Parlamentu do informacji na temat bieżącej oceny krajowych planów odbudowy i zwiększania odporności zawiera kilka wysoce niepokojących punktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Zawiera zapisy, które są próbą rozszerzenia kompetencji PE. O ile Traktaty przyznają Parlamentowi prawo udziału w procedurze budżetowej związanej z WRF, o tyle Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności ze względu na swój specyficzny charakter nie wchodzi w zakres WRF jako takich i dlatego powinien pozostać w wyłącznej kompetencji państw członkowskich. Ponadto zapisy uderzają w art. 5 TUE. W myśl zasad pomocniczości i proporcjonalności Parlament Europejski nie powinien przekraczać swoich kompetencji i musi poruszać się tylko w takim zakresie, na jaki pozwalają mu Traktaty. Sprawa planów odbudowy powinna pozostać wyłączną domeną państw członkowskich.
2021/05/20
Competition policy – annual report 2020 (A9-0168/2021 - Johan Van Overtveldt)

Sprawozdanie jest rzeczowe i wolne od ideologii. Podkreśla rolę uczciwej konkurencji jako czynnika napędzającego innowacje i korzystnego dla konsumentów. Wzywa również do silnego przeciwstawienia się monopolistycznym praktykom gigantów cyfrowych, w tym ograniczaniu przez te przedsiębiorstwa dostępu do bezstronnej informacji.Jednakże ostateczny tekst sprawozdania zawiera zgłoszoną przez grupę S&D poprawkę (ust. 87), która nie tylko jest niedorzeczna z punktu widzenia problematyki sprawozdania, ale zawiera również nieprawdziwe i krzywdzące insynuacje dotyczące bieżącej sytuacji w Polsce. Mianowicie wyraża „zaniepokojenie” przejęciem przez PKN Orlen grupy „Polska Press”, równocześnie przyrównując ten fakt do monopolistycznych praktyk międzynarodowych korporacji. Jest to nadużycie. W związku z tym, popierając niemal wszystkie tezy sprawozdania, nie mogłam jednak poprzeć w całości tekstu, w którym szkaluje się Polskę, kłamliwie przedstawiając przemiany na polskim rynku mediów oraz niesprawiedliwie ocenia ogólny poziom wolności mediów i debaty publicznej w Polsce.
2021/06/08
EU Biodiversity Strategy for 2030: Bringing nature back into our lives (A9-0179/2021 - César Luena)

Popieram działania UE mające na celu zatrzymanie utraty bioróżnorodności. Działania te muszą być jednak wyważone, brać pod uwagę potrzeby ludzi oraz być możliwe do wprowadzenia przez państwa członkowskie z poszanowaniem ich kompetencji. Dlatego nie mogłam poprzeć w głosowaniu plenarnym sprawozdania.Choć udało się przegłosować część poprawek, które w lepszym stopniu odzwierciedlają kompetencje państw i rolę lasów w gospodarce leśnej, przegłosowano wiele innych, bardzo niebezpiecznych w skutkach zapisów. Przede wszystkim, wbrew linii przyjętej w prawie klimatycznym, przegłosowano wezwanie do wycofania wszelkich subsydiów na paliwa kopalne w UE i jej państwach już do 2025 r. Takie ograniczenie uniemożliwiłoby sprawiedliwą transformację i spowodowałoby ogromne kłopoty gospodarcze i społeczne, a także zachwiałoby bezpieczeństwem energetycznym Polski.Przegłosowano także poparcie dla wiążących prawnie celów ustanowienia ochrony terytoriów morskich i lądowych (30%), w tym ochrony ścisłej (10%), a także arbitralny cel ograniczenia stosowania nawozów sztucznych o 50% do 2030 r. Takie cele nie zostały poddane żadnej analizie skutków i mogą mieć ogromny negatywny wpływ na możliwość prowadzenia działalności przez mieszkańców, a także przynieść fatalne skutki dla polskiego przemysłu nawozowego, który jest liderem na rynku UE.
2021/06/08
Meeting the Global Covid-19 challenge: effects of waiver of the WTO TRIPS agreement on Covid-19 vaccines, treatment, equipment and increasing production and manufacturing capacity in developing countries (RC-B9-0306/2021, B9-0306/2021, B9-0307/2021, B9-0308/2021, B9-0309/2021, B9-0310/2021, B9-0311/2021)

Dostrzegam konieczność zapewnienia globalnego dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19. Jest to aktualnie najlepsza droga do walki z trwającą pandemią i popieram dyskusje na temat potencjalnych rozwiązań, w tym uwolnieniu patentów.Należy jednak pamiętać, że głównym wyzwaniem w aktualnej sytuacji jest zwiększenie zdolności produkcyjnych i dystrybucyjnych szczepionek przeciwko Covid-19, a nie sam dostęp do IP. Najistotniejsze jest podejmowanie wzmożonych działań na rzecz zachęcania partnerów do inwestowania w zwiększenie i usprawnienie procesów produkcyjnych i efektywnego włączania się do globalnego łańcucha dostaw obejmującego surowce, produkty i technologie wykorzystywane przy produkcji i dystrybucji szczepionek.
2021/06/09
European Parliament’s Scrutiny on the ongoing assessment by the Commission and the Council of the national recovery and resilience plans (RC-B9-0331/2021, B9-0331/2021, B9-0333/2021, B9-0334/2021, B9-0335/2021, B9-0337/2021, B9-0338/2021)

O ile prawo Parlamentu do wyrażania własnej opinii jest bezdyskusyjne, to wątpliwości budzi forma i ton rezolucji. Jest próbą wywarcia nacisku na Komisję i Radę, by wpłynąć na ich ocenę poszczególnych KPO. Bezdyskusyjnym pozostaje fakt, że oczekiwania Parlamentu są w tej sprawie całkowicie rozbieżne z interesami państw członkowskich. Parlament chciałby być informowany o wszystkich szczegółach i mieć wpływ na ocenę każdego KPO, podczas gdy państwa członkowskie oczekują oceny szybkiej, uczciwej i zgodnej z literą rozporządzenia o RRF. Parlament powinien powstrzymać się od ingerencji w proces wdrażania RRF, głównie ze względu na specyfikę tego instrumentu: finansowanego nie z budżetu UE, ale z funduszy specjalnych, z pożyczek zatwierdzonych przez poszczególne państwa członkowskie.
2021/06/10
Promoting gender equality in science, technology, engineering and mathematics (STEM) education and careers (A9-0163/2021 - Susana Solís Pérez)

Uważam, że większy udział kobiet w dziedzinach STEM ma zasadnicze znaczenie w tworzeniu bardziej zrównoważonej i integracyjnej gospodarki. Dlatego należy dążyć do usuwania barier ograniczających zainteresowania i wybory kobiet, a także zachęcać do wspierania kobiet w studiowaniu nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki oraz w podejmowaniu pracy w tych dziedzinach. Wstrzymałam się jednak w głosowaniu końcowym, ponieważ sprawozdanie zawiera pewne problematyczne kwestie, takie jak: język uwzględniający aspekt płci, propozycje dotyczące dyrektywy antydyskryminacyjnej lub dyrektywy w sprawie kobiet w zarządach, a nawet odniesienia do praw i zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.
2021/06/10
Conservation and enforcement measures applicable in the Regulatory Area of the Northwest Atlantic Fisheries Organisation (NAFO) (Isabel Carvalhais - A9-0220/2020)

Wprowadzenie zmian do prawa Wspólnoty Europejskiej wobec środków ochrony i egzekwowania przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO) w 2019 r. i dostosowanie ich do kontekstu prawa unijnego. NAFO odpowiada za gospodarkę zasobami ryb na obszarze północno-zachodniego Atlantyku. Ochrona zasobów i zarządzania przyjęte przez NAFO mają zastosowanie wyłącznie do obszaru pełnego morza podlegającego regulacji NAFO. Prezentowany wniosek obejmuje zmiany techniczne, tj. udoskonalenie i wyjaśnienie sformułowań dotyczących ograniczeń połowowych i ograniczeń nakładu połowowego, zamykania łowisk, połowów zatrzymanych na burcie, rozmiarów oczek sieci, dzienników połowowych i produkcyjnych, w tym dodatkowe obowiązki w zakresie inspekcji oraz uproszczenie miesięcznych sprawozdań z połowów oraz zmiany redakcyjne przepisów dotyczących halibuta niebieskiego, dziennika produkcyjnego, odniesień do naruszeń i postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Transpozycja obejmuje również narzędzia kontroli oraz nadzoru dla strony internetowej NAFO.
2021/06/23
Cross-border payments in the Union (codification) (A9-0202/2021 - Karen Melchior)

Celem przedstawionego wniosku jest ujęcie we wspólny jednolity system płatności transgranicznych (cross-border payments) wewnątrz Unii Europejskiej. Jest to istotne uproszczenie dla realizacji transakcji i dla wykonywania płatności transgranicznych. Nowe rozporządzenie zastąpi włączone do niego akty, w pełni zachowując treść kodyfikowanych aktów, ograniczając się do ich połączenia w aspekcie formalnym poprzez zmiany wymagane kodyfikowaniem. Wprowadzenie jednolitych opłat za usługi krajowe oraz zagraniczne od tego samego dostawcy z pewnością usprawni proces płatności transgranicznych w euro.
2021/06/23
EU/Thailand Agreement: modification of concessions on all the tariff-rate quotas included in the EU Schedule CLXXV as a consequence of the United Kingdom's withdrawal from the European Union (A9-0180/2021 - Heidi Hautala)

Rozpoczęty w 2018 roku w Genewie proces negocjacji podziału kontyngentów taryfowych WTO na obszarze celnym UE-27 i Wielkiej Brytanii w wyniku brexitu dał początek pracy dla „wspólnego podejścia”. Opracowane zostały ilościowe zobowiązania dla 143 unijnych taryf celnych dla rolnictwa, ryb i przemysłu WTO (dokument UE-28 WTO ) oraz kontyngenty taryfowe. W dążeniach zakłada się utrzymanie kontyngentów taryfowych według ustaleń, dzieląc je na dwa obszary celne; odrębnie UE i odrębnie Zjednoczone Królestwo. Popieram w całości prezentowane sprawozdanie.
2021/06/23
EU/Indonesia Agreement: modification of concessions on all the tariff-rate quotas included in the EU Schedule CLXXV as a consequence of the United Kingdom's withdrawal from the European Union (A9-0182/2021 - Heidi Hautala)

Rozpoczęty w 2018 roku w Genewie proces negocjacji podziału kontyngentów taryfowych WTO na obszarze celnym UE-27 i Wielkiej Brytanii w wyniku brexitu dał początek pracy dla „wspólnego podejścia”. Opracowane zostały ilościowe zobowiązania dla 143 unijnych taryf celnych dla rolnictwa, ryb i przemysłu WTO (dokument - UE-28 WTO ) oraz kontyngenty taryfowe. W dążeniach zakłada się utrzymanie kontyngentów taryfowych według ustaleń dzieląc je na dwa obszary celne; odrębnie UE i odrębnie Zjednoczone Królestwo.
2021/06/23
EU/Argentina Agreement: modification of concessions on all the tariff-rate quotas included in the EU Schedule CLXXV as a consequence of the United Kingdom's withdrawal from the European Union (A9-0175/2021 - Jordi Cañas)

Rozpoczęty w 2018 roku w Genewie proces negocjacji podziału kontyngentów taryfowych WTO na obszarze celnym UE-27 i Wielkiej Brytanii w wyniku brexitu dał początek pracy dla „wspólnego podejścia”. Opracowane zostały ilościowe zobowiązania dla 143 unijnych taryf celnych dla rolnictwa, ryb i przemysłu WTO (dokument - UE-28 WTO ) oraz kontyngenty taryfowe. W dążeniach zakłada się utrzymanie kontyngentów taryfowych według ustaleń, dzieląc je na dwa obszary celne; odrębnie UE i odrębnie Zjednoczone Królestwo.
2021/06/23
Official controls on animals and products of animal origin in order to ensure compliance with the prohibition of certain uses of antimicrobials (A9-0195/2021 - Pascal Canfin)

W głosowanym wniosku zawarto zmianę, która dotyczy kontroli zgodność przywożonych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego z przepisami unijnymi. Umożliwi to odpowiednie wdrażanie i egzekwowanie przepisów prawnych wobec towarów spoza wspólnoty. Wdrożenie tych zapisów jest niezbędne, by umożliwić kontrolę produktów na najwyższym poziomie z wykorzystaniem wszystkich możliwych narzędzi i instrumentów. Dodatkowo ustanowione zostanie zestawienie państw trzecich, spełniających wymogi art. 118, m.in. certyfikację wywożonych produktów, wieloletnie planowanie kontroli przez państwa członkowskie oraz audyty Komisji w państwach trzecich. Jako kontrsprawozdawca tego wniosku wyrażam pełne jego poparcie.
2021/06/24
Sexual and reproductive health and rights in the EU, in the frame of women’s health (A9-0169/2021 - Predrag Fred Matić)

Zagłosowałam za alternatywnym wnioskiem rezolucji ws. praw seksualnych i reprodukcyjnych złożonym przez grupę EPL, choć nie popieram w pełni jego treści. Żałuję jednak, że grupa EPL nie mogła po prostu poprzeć wniosku złożonego przez grupę EKR, który w prosty sposób wyjaśniał, że kwestie związane z prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi są w kompetencji państw członkowskich, a w prawie międzynarodowym nie ma żadnego uzasadnienia dla rzekomego „prawa do aborcji”. Projekt grupy EPL zawierał co prawda pozytywne elementy, takie jak zastrzeżenie kompetencji dla państw, wyłączenie aborcji jako formy antykoncepcji, wsparcie dla rodzin i kobiet w ciąży czy wyraźne poparcie dla klauzuli sumienia. Jednocześnie zawierał wiele innych kontrowersyjnych kwestii, tj. odwołanie do ram ONZ ws. praw seksualnych i reprodukcyjnych (które promują aborcję), niejasne określenia dotyczące prawa dostępu do „usług” z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (które mogą być uznane za dostęp do aborcji) czy wezwanie UE do tworzenia aktu prawnego z zakresu przemocy uwarunkowanej płcią, co jest pojęciem niejasnym i przyczyni się do ideologizacji polityki UE. Niemniej jednak sprawozdanie Predraga Matića, które wyszło z Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM), było o wiele gorsze. Dlatego w duchu odpowiedzialności za powstrzymanie tego dokumentu, który zupełnie lekceważy ochronę życia, poszanowanie klauzuli sumienia i kompetencje państw członkowskich, głosowałam najpierw za swoją alternatywną propozycją, a w drugiej kolejności za alternatywną propozycją EPL.
2021/06/24
Old continent growing older - possibilities and challenges related to ageing policy post 2020 (A9-0194/2021 - Beata Szydło)

Wstrzymałam się od głosu w finalnym głosowaniu nad tym sprawozdaniem, chociaż dokument, który udało się wypracować przez ostatnie miesiące, zawiera wiele cennych postulatów. Wskazuje na bardzo ważną rolę osób starszych w naszych społeczeństwach, na konieczność wspierania ich i zapewnienia im godnego życia. Podkreśla znaczenie więzi międzypokoleniowych, srebrnej gospodarki czy niedyskryminacji w miejscu pracy. Wskazuje także na konieczność przeciwdziałania samotności w starości, dostosowania przestrzeni do potrzeb osób starszych i działań w obszarze służby zdrowia, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę negatywne trendy demograficzne.Nie można się jednak zgodzić na to, by sprawozdanie poświęcone osobom starszym stało się zakładnikiem ideologicznych rozgrywek lewicy. To sprawozdanie jest o osobach starszych i dla osób starszych, zaś lewica głównym przesłaniem sprawozdania próbuje uczynić prawa reprodukcyjne. To pokazuje, do jakiego absurdu została doprowadzona debata w PE i dlaczego grupa EKR zdecydowała się na złożenie alternatywnego tekstu rezolucji.Polityka senioralna to jeden z fundamentów programu Zjednoczonej Prawicy, podobnie jak wsparcie dla rodzin i obszarów wiejskich. Mimo toksycznych zapisów wprowadzonych przez tzw. progresywną lewicę nie można pozwolić, by postulaty dotyczące osób starszych nie były realizowane. Ideologia nie może brać góry nad zdrowym rozsądkiem.
2021/07/07
Community plant variety rights: extension of the term for certain varieties (A9-0171/2021 - Bert-Jan Ruissen)

Jest to porozumienie w sprawie wydłużenia okresu ochrony wspólnotowych praw do odmian roślin o 5 lat w odniesieniu do gatunków szparagów oraz grup gatunków bulw kwiatowych, owoców krzewów jagodowych i krzewów ozdobnych. Rozszerzenie jest wynikiem połączenia długiego procesu uprawy i rozsiewu oraz długiego czasu potrzebnego na osiągnięcie potencjału rynkowego roślin. Rozporządzenie przyczyni się do utrzymania dobrze funkcjonującego systemu praw do odmian roślin, co stanowi zachętę do ciągłego rozwoju ulepszonych odmian, zwiększając tym samym trwałość i przynosząc korzyści hodowcom, rolnikom i konsumentom.
2021/09/13
Towards future-proof inland waterway transport in Europe (A9-0231/2021 - Caroline Nagtegaal)

Żegluga śródlądowa (IWT) jest zasadniczym filarem przejścia na zrównoważony transport multimodalny, ale musi również stawić czoła poważnym wyzwaniom, aby pozostać częścią inteligentnej, zrównoważonej i konkurencyjnej europejskiej sieci transportowej. Istnieją wyzwania infrastrukturalne, takie jak wąskie gardła czy brakujące łącza. Istnieją zagrożenia i możliwości związane z cyfryzacją oraz ambicja dalszego ekologicznego transportu śródlądowego. Ważne jest wsparcie dla żeglugi śródlądowej, a także przedłużenie dedykowanego programu działań żeglugi śródlądowej NAIADES.
2021/09/14
A new approach to the Atlantic maritime strategy (A9-0243/2021 - Younous Omarjee)

Strategia atlantycka dała początek bardziej ambitnej, otwartej i efektywnej formie współpracy w obszarze Oceanu Atlantyckiego oraz określiła wyzwania i możliwości stojące przed regionem. Nowy plan działania jest dowodem, że poczyniono znaczne postępy. Regionom atlantyckim przyznano bardziej centralną rolę w zarządzaniu, wzmocniono mechanizm pomocy, a priorytety planu zostały wybrane na podstawie bardziej rygorystycznych kryteriów.Jednym ze słabych punktów jest ciągły brak dedykowanego funduszu na rzecz strategii atlantyckiej. Strategia atlantycka powinna zostać przekształcona w strategię na rzecz makroregionu atlantyckiego w celu poprawy koordynacji środków dotyczących kwestii na lądzie i na morzu, zwiększenia politycznego znaczenia strategii, przy jednoczesnym zapewnieniu zarządzania wielopoziomowego i racjonalizacji źródeł finansowania.
2021/09/14
Draft amending budget No 1/2021: Brexit Adjustment Reserve (A9-0263/2021 - Pierre Larrouturou)

Brexit spowodował szereg nieuniknionych, negatywnych konsekwencji, dlatego doceniam utworzenie pobrexitowej rezerwy dostosowawczej (BAR), która pozwoli państwom członkowskim na zniwelowanie jego skutków. Z zadowoleniem przyjęłam uwzględnienie w rozporządzeniu postulatów w zakresie przewidywalności BAR: alokowanie całej kwoty 5 mld EUR na początku, przekazanie prefinansowania w trzech rocznych transzach, wydłużenie okresu kwalifikowalności do 2023 roku.
2021/09/15
Extension of validity of safety certificates and licences of railway undertakings operating in the Channel tunnel (C9-0314/2021)

W celu zapewnienia łączności między UE a Wielką Brytanią po zakończeniu okresu przejściowego brexitu oraz ciągłości operacji kolejowych w tunelu pod kanałem La Manche okres ważności licencji i certyfikatów związanych z bezpieczeństwem wydanych danym przedsiębiorstwom kolejowym został w drodze rozporządzenia 2020/2222 przedłużony do 30 września 2021 r.Obecnie Francja i Wielka Brytania nadal negocjują umowy transgraniczne dotyczące licencji przewoźników kolejowych i certyfikatów bezpieczeństwa. Ponieważ umowy te nie zostały jeszcze zawarte, konieczne jest przedłużenie okresu ważności istniejących certyfikatów i licencji o 6 miesięcy, do dnia 31 marca 2022 r., poprzez zmianę rozporządzenia (UE) 2020/2222. To jedyna zmiana proponowana w tym wniosku.
2021/09/15
Official controls on animals and products of animal origin in order to ensure compliance with the prohibition of certain uses of antimicrobials (A9-0195/2021 - Pascal Canfin)

. – Zakaz stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych do celów promowania wzrostu i zwiększania plonów oraz zakaz stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych do leczenia u ludzi, określone w rozporządzeniu w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych, stanowią kluczowe elementy unijnej polityki przeciwdziałania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.Od czasu przyjęcia rozporządzenia w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych walka z opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe zyskała na znaczeniu. Podczas negocjacji międzyinstytucjonalnych PE i Rada rozszerzyły te zakazy w rozporządzeniu w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych na zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego przywożone do UE (art. 118 rozporządzenia (UE) 2019/6). Aby sprawdzić zgodność przywożonych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego z rozporządzeniem w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych, należy rozszerzyć zakres stosowania rozporządzenia w sprawie kontroli urzędowych. Dzięki temu będzie można odpowiednio wdrażać i egzekwować jego przepisy.Rozszerzenie zakresu stosowania jest prawnie konieczne, aby udostępnić wszystkie dostępne opcje kontroli, w tym ustanowienie wykazu państw trzecich, które spełniają wymogi art. 118, certyfikacja wywożonych produktów, kontrole przy przywozie, wieloletnie planowanie kontroli przez państwa członkowskie oraz audytów Komisji w państwach trzecich.Popieram wniosek Komisji oraz wynik negocjacji. Podpisałam również poprawkę, która umożliwia producentom małych ilości mięsa drobiowego lub zajęczego bezpośrednie dostarczanie konsumentom nie tylko świeżego mięsa, ale też mięsa przetworzonego. Poprawka została przyjęta również przez Radę i natychmiast uzgodniona na pierwszym trialogu.
2021/09/15
EU Blue Card Directive (A8-0240/2017 - Javier Moreno Sánchez)

Uzyskanie kompromisu w sprawie zmiany dyrektywy Blue Card i zakończenie negocjacji po 5 latach rozmów jest jednym z istotnych elementów w kontekście prac nad nowym paktem o migracji i azylu.Jestem zadowolona z rezygnacji z postulatu rozszerzenia zakresu podmiotowej dyrektywy o osoby ubiegające się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Krytycznie odnoszę się do dołączania nowych kategorii obywateli państw trzecich do „dyrektyw sektorowych”, jako że obejmują już one kluczowe kategorie migrantów ekonomicznych. Kwestie te powinny pozostać w kompetencji państw członkowskich.Uważam, że potrzeby unijnego rynku pracy i konkurencyjność UE w walce o talenty wymagają zintensyfikowania działań na rzecz przyciągania pracowników wysoko wykwalifikowanych z państw trzecich, ale nie może się to odbywać kosztem destabilizacji systemów legalnej migracji.
2021/09/15
Visa Facilitation Agreement between the EU and Cabo Verde (A9-0264/2021 - Juan Fernando López Aguilar)

W 2008 r. Republika Zielonego Przylądka, jako pierwszy kraj afrykański, zawarła z UE partnerstwo na rzecz mobilności, a następnie umowę w sprawie ułatwień w wydawaniu wiz krótkoterminowych obywatelom Republiki Zielonego Przylądka i Unii Europejskiej, przyjętą równolegle z umową o readmisji osób przebywających nielegalnie. Obie umowy weszły w życie 1 grudnia 2014 r. Po blisko 5 latach wdrażania tych umów oraz w świetle zmian wprowadzonych w ustawodawstwie wewnętrznym UE i Republiki Zielonego Przylądka dotyczącym wiz, a mianowicie zmian w kodeksie wizowym UE i decyzji Republiki Zielonego Przylądka o zwolnieniu obywateli Unii z obowiązku wizowego w przypadku pobytów do 30 dni, powołany na mocy obowiązującej umowy wspólny komitet zbadał potrzebę zmiany niektórych ustanowionych nią postanowień w celu dostosowania ich do zmiany okoliczności. Nowa umowa ma na celu ułatwienie, na zasadzie wzajemności, wydawania wiz na pobyt nie dłuższy niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.Ostateczną treść umowy można podsumować w następujący sposób: opłatę za rozpatrzenie wniosku wizowego obniża się do 75 % kwoty pobieranej zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem wewnętrznym (tj. 60 EUR w przypadku obywateli Republiki Zielonego Przylądka). Opłata ta będzie pobierana od wszystkich osób ubiegających się o wizę. Ponadto małżonkowie, dzieci (w tym dzieci przysposobione) w wieku poniżej 21 lat lub pozostające na utrzymaniu oraz rodzice obywateli Republiki Zielonego Przylądka zamieszkujących legalnie na terytorium jednego z państw członkowskich lub obywateli Unii przebywających w państwie członkowskim, którego są obywatelami, są całkowicie zwolnieni z tego wymogu. Ponadto w przypadku dzieci w wieku co najmniej 12 lat (lecz poniżej 18 roku życia) opłatę obniża się dodatkowo o 50 % kwoty ogólnie obowiązującej (tj. 30 EUR w przypadku obywateli Republiki Zielonego Przylądka).Uproszczono formalności dotyczące udokumentowania celu podróży w odniesieniu do następujących kategorii osób ubiegających się o wizę: członkowie oficjalnych delegacji, przedsiębiorcy, małżonkowie, dzieci i rodzice obywateli Unii lub obywateli Republiki Zielonego Przylądka zamieszkujących legalnie w UE, uczniowie, studenci i studenci podyplomowi, uczestnicy imprez naukowych, kulturalnych, sportowych i religijnych, dziennikarze i towarzyszące im ekipy, osoby podróżujące w celach medycznych. Od osób należących do powyższych kategorii jako uzasadnienia celu podróży można wymagać jedynie dokumentów wymienionych w umowie. Osoby ubiegające się o wizę, które zgodnie z prawem wykorzystały poprzednią wizę wielokrotnego wjazdu ważną przez co najmniej rok, są zwolnione z obowiązku przedstawienia dokumentu potwierdzającego zakwaterowanie.
2021/09/15
European Investigation Order in criminal matters: alignment with EU rules on the protection of personal data (A9-0237/2021 - Marina Kaljurand)

Niniejszy wniosek ma na celu zmianę dyrektywy 2014/41/UE w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych poprzez dostosowanie jej do zasad i przepisów przewidzianych w dyrektywie w sprawie ochrony danych w dziedzinie egzekwowania prawa (dyrektywa (UE) 2016/680). Proponowane zmiany dyrektywy w sprawie egzekwowania prawa (LED) mają charakter techniczny i jedynie odzwierciedlają zmiany w prawodawstwie UE dotyczącym ochrony danych i nie zmieniają w inny sposób przepisów dyrektywy LED.
2021/09/15
Fishers for the future (A9-0230/2021 - Manuel Pizarro)

Wspólna polityka rybołówstwa musi zagwarantować, że rybołówstwo i akwakultura będą zrównoważone pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym w perspektywie długoterminowej. Aby podtrzymać atrakcyjność zatrudnienia w sektorze, należy nieustannie dążyć do tego celu. By rybołówstwo rozwijało się w sposób zrównoważony pod względem społecznym, dotyczące go strategie polityczne powinny regulować i poprawiać warunki pracy, bezpieczeństwo i higienę pracy, jakość szkoleń oraz włączenie społeczne, a także gwarantować odpowiedni poziom życia.Rybołówstwo, uważa się za ryzykowny zawód, a sytuację tę pogarsza fakt, że 85% statków UE to statki o całkowitej długości poniżej 12 m, które wykorzystuje się w łodziowym rybołówstwie przybrzeżnym. Są one narażone na większe ryzyko w razie niekorzystnych warunków pogodowych i przy połowach blisko brzegu. Na łodziach wykorzystywanych w rybołówstwie przybrzeżnym może być trudniej zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy. Znaczna część floty jest już przestarzała, co niesie dodatkowe ryzyko.
2021/09/15
Identifying gender-based violence as a new area of crime listed in Article 83(1) TFEU (A9-0249/2021 - Malin Björk, Diana Riba i Giner)

Jestem stanowczo przeciwko przemocy, ale rozszerzenie katalogu przestępstw o przemoc opartą na płci nie jest uzasadnione ani pod względem formalnym, ani merytorycznym. Sprawozdanie nie uzasadnia żadnej z traktatowych przesłanek merytorycznymi argumentami. Znalazły się tam jedynie ideologiczne hasła. Nie jest jasne, dlaczego przemoc ze względu na płeć miałaby być poważniejsza od chociażby przestępstw przeciwko życiu ludzkiemu, które nie zostały uznane za europrzestępstwa.Ze względu na ideologiczny charakter sprawozdania, pojawiają się liczne problemy praktyczne. Już samo zaproponowane określenie przestępstwa jest niejasne. Pojęcie „gender” nie jest pojęciem traktatowym. Podobnie jest z takimi pojęciami jak „patriarchat” czy „LGBT”. Z tego względu możliwe będzie wystąpienie wielu nieścisłości w stosowaniu prawa. A brak jasności w przypadku prawa karnego powoduje brak pewności wobec prawa i potencjalne nadużycia.
2021/09/16
Sustainable Fisheries Partnership Agreement EU/Greenland and Denmark (A9-0233/2021 - Pierre Karleskind)

W sprawozdaniu zauważono, że sektory rybołówstwa obu stron skorzystały na poprzedniej umowie z punktu widzenia społeczno-gospodarczego, zarówno pod względem zatrudnienia bezpośredniego, jak i pośredniego oraz wartości dodanej brutto generowanej przez flotę UE dokonującą połowów na wodach Grenlandii. Sprawozdanie wzywa Komisję do zapewnienia za cztery lata odnowienia protokołu na kolejne dwa lata oraz do podjęcia starań, aby europejskie statki mogły nadal działać na wodach Grenlandii w sposób ciągły.
2021/10/05
Temporarily suspending autonomous Common Customs Tariff duties on imports of certain industrial products into the Canary Islands (A9-0267/2021 - Younous Omarjee)

W sprawozdaniu rozważono wniosek dotyczący rozporządzenia Rady tymczasowo zawieszającego cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie. Regiony te borykają się z poważnymi niedogodnościami gospodarczymi ze względu na swoje położenie geograficzne. Wynikające z tego dodatkowe koszty, związane z niewielkim rozmiarem rynku i jego rozdrobnieniem, uniemożliwiają konkurencyjność lokalnych podmiotów gospodarczych i stabilne zatrudnienie.W tym kontekście rozporządzenie Rady (UE) nr 1386/2011 przewidywało tymczasowe zawieszenie ceł autonomicznych Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie, ale środki te wygasną 31 grudnia 2021 r., stąd wniosek wnosi o przedłużenie obowiązywania tych środków szczególnych zgodnie z art. 349 TFUE.
2021/10/05
The impact of intimate partner violence and custody rights on women and children (A9-0254/2021 - Elena Kountoura, Luisa Regimenti)

Zawsze byłam, jestem i będę przeciwna wszelkim przejawom przemocy. Musimy o niej mówić i pomóc przerwać milczenie jej ofiarom. Niestety ten dobry pozornie raport kreuje nierzeczywisty i ideologiczny obraz społeczeństw europejskich, czyniąc ofiarami przemocy wyłącznie kobiety. Sugeruje, że domyślnym sprawcą jest mężczyzna, a samo domniemanie przemocy wystarcza, by karać i ograniczać prawa domniemanego sprawcy. Potrzebujemy intensywnych działań, żeby chronić ofiary i karać sprawców, ale zgodnie z zasadami prawa, gdzie główną zasadą jest reguła domniemania niewinności stosowana już w prawie rzymskim.Jeśli zakwestionujemy te prawne podwaliny, to oddamy zwycięstwo ideologii i populizmowi. To sprawozdanie pełne lewicowych projekcji wzywa nie tylko do łamania tej zasady, ale też Traktatów, które stanowią o kompetencjach państw członkowskich o stanowieniu w zakresie edukacji, ochrony zdrowia, prawa karnego i rodzinnego.
2021/10/05
EU Road Safety Policy Framework 2021-2030 – Recommendations on next steps towards "Vision Zero" (A9-0211/2021 - Elena Kountoura)

To sprawozdanie stanowi odpowiedź Parlamentu na to nowe podejście Komisji do unijnej polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego i ramy polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego UE na lata 2021–2030. Zostały w nim zawarte najważniejsze kwestie, takie jak zerowa tolerancja dla prowadzenia po alkoholu, konieczność zmian w zakresie limitów prędkości, bezpieczeństwo wrażliwych uczestników ruchu drogowego czy dbałość o bezpieczeństwo infrastruktury. Grupa EKR zaproponowała również wdrożenie zachęt do zakupu najbezpieczniejszych samochodów, utworzenie platformy wymiany informacji z państwami trzecimi o popełnionych wykroczeniach drogowych, wprowadzenie obowiązku formowania korytarzy życia do krajowych kodeksów drogowych czy wypracowanie dokładniejszego systemu raportowania o ofiarach wypadków.
2021/10/05
Rebuilding fish stocks in the Mediterranean (A9-0225/2021 - Raffaele Stancanelli)

Morze Śródziemne jest jednym z głównych miejsc światowej różnorodności biologicznej oraz basenem, w którym mieszkają społeczności nadbrzeżne uzależnione w dużym stopniu od rybołówstwa, w szczególności rybołówstwa łodziowego. Jego obecny niepokojący stan środowiska, częściowo wynikający z przełowienia, stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla różnorodności biologicznej, ale również dla przetrwania sektora, gdzie utrata rentowności może mieć niezwykle negatywne skutki społeczno-gospodarcze dla społeczności rybackich, przemysłu i jego sektorów pomocniczych.Dlatego istnieje potrzeba przeprowadzenia analizy danych środowiskowych i społeczno-ekonomicznych dotyczących lokalnych społeczności i sektora rybołówstwa w Morzu Śródziemnym, aby ocenić wpływ kryzysu związanego z COVID-19 na sektor rybołówstwa, jak i na stada ryb, i do uwzględniania tej oceny podczas podejmowania decyzji w przyszłości. Należy również przenalizować sytuację na Morzu Śródziemnym i ocenić możliwość wprowadzenia ustaleń operacyjnych umożliwiających ochronę europejskich marynarzy i statków, w związku z naruszaniem prawa morza na Morzu Śródziemnym (porwania osób, rekwizycje statków, nielegalne więzienie, zastraszanie, kontrole, nękanie, napady i niesprawiedliwe procesy rybaków unijnych wykonujących swoją pracę).
2021/10/05
The future of EU-US relations (A9-0250/2021 - Tonino Picula)

Sprawozdanie nakreśla obszary wspólnego zainteresowania i wspólnych wartości w ramach więzi transatlantyckiej oraz podkreśla potencjał wzajemnej pomocy i wsparcia w kształtowaniu środowiska międzynarodowego w sposób zgodny z wartościami demokratycznymi. Państwa UE i USA razem stawiają czoła wyzwaniom międzynarodowym, czego przykładami są: operacja przeciwko ISIS, powstrzymywanie agresji Rosji na Ukrainie czy wsparcie dla Bałkanów Zachodnich.Sprawozdanie jest realnym postępem w stosunkach UE–USA, ponieważ wzywa do zacieśnienia współpracy i zapewnienia, aby więź transatlantycka pozostała głównym stosunkiem zewnętrznym UE.
2021/10/06
State of EU cyber defence capabilities (A9-0234/2021 - Urmas Paet)

Zdolności obronne UE w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego stanowią sumę zdolności jej państw członkowskich oraz jej dotychczasowego dorobku organizacyjno-prawnego w tym zakresie. Zdolności te mają zatem charakter rozproszony, a ich konsolidacja i koordynacja jest zadaniem na najbliższą przyszłość.Dlatego istotne jest zapewnienie komunikacji i spójności działań pomiędzy poszczególnymi podmiotami UE odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – Europejską Agencją Obrony (EDA), Agencją UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), zespołem reagowania na incydenty komputerowe w instytucjach, organach i agencjach UE (CERT-UE) oraz Europejskim Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3)/Europol.UE i jej państwa członkowskie muszą zwiększyć swoją zdolność do zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym i reagowania na nie. Ważne jest tworzenie specyficznych możliwości wykrywania tzw. zaawansowanych, trwałych zagrożeń cybernetycznych (Advanced Persistent Threats – APT) i budowanie świadomości cybersytuacyjnej.
2021/10/06
Europe’s Media in the Digital Decade (A9-0278/2021 - Dace Melbārde)

Pluralistyczny, niezależny i dobrze finansowany sektor mediów informacyjnych ma istotne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania naszych demokracji i społeczeństw, a konkurencyjny i prężny europejski sektor audiowizualny pomaga promować europejską różnorodność kulturową i językową. Zróżnicowane i dynamicznie rozwijające się środowisko medialne jest kluczem do wzmocnienia otwartości i wzmacnia pielęgnowanie różnorodności kulturowej Europy.Podczas pandemii COVID-19 europejskie media informacyjne i sektor audiowizualny odegrały kluczową rolę w dostarczaniu obywatelom informacji. Zapotrzebowanie na sprawdzone informacje i wiadomości znacznie wzrosło, a filmy, seriale lub gry wideo były głównym źródłem rozrywki podczas miesięcy lockdownu.
2021/10/19
General budget of the European Union for the financial year 2022 - all sections (A9-0281/2021 - Karlo Ressler, Damian Boeselager)

Wśród ważnych kwestii zawartych w rezolucji znajdują się: wzmocnienie wsparcia finansowego dla unijnego mechanizmu ochrony ludności (rescEU), zwiększenie finansowania programu Erasmus+, a także wzmocnienie Europejskiego Korpusu Solidarności. Dzięki poprawkom ECR organizacjom młodych rolników przyznano dodatkowe środki i przywrócono cięcia Rady odnośnie agencji FRONTEX.
2021/10/20
EU transparency in the development, purchase and distribution of COVID-19 vaccines (B9-0519/2021, B9-0520/2021)

Rezolucja odnosi się do postulatów podnoszonych w petycjach dot. ujawnienia szczegółów kontraktów szczepionkowych COVID-19 zawieranych między Komisją Europejską, państwami członkowskimi a koncernami farmaceutycznymi, publikacji badań klinicznych oraz czasowego zawieszenia patentów, co przyspieszyłoby globalny proces szczepień. W tekście wzywa się Komisję do większej transparentności w zakresie strategii szczepionkowej: do ujawnienia nazwisk ekspertów uczestniczących w negocjacjach nad kontraktami i informacji o wykorzystaniu unijnych środków przez zakontraktowane firmy.W rezolucji uwzględniono postulaty grupy EKR, m.in. aby wszystkie szczegóły kontraktów i sposób wywiązywania się z nich był dla Komisji Europejskiej podstawowym warunkiem w przyszłych negocjacjach z firmami farmaceutycznymi, a także by zwrócono uwagę na niewywiązywanie się z dostaw przez firmy farmaceutyczne w pierwszym i drugim kwartale 2021 r., co w kontekście trzeciej fali stanowiło zagrożenie dla zdrowia publicznego.
2021/10/21
2019 Discharge: European Border and Coast Guard Agency (A9-0270/2021 - Ryszard Czarnecki)

Trybunał Obrachunkowy wydał w całości pozytywną opinię, zaś Agencja do tej pory przyjęła lub częściowo przyjęła wszystkie zalecenia Trybunału. FRONTEX przewodzi inicjatywie tworzenia wspólnych biur łącznikowych w Brukseli dla agencji działających w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w celu efektywnego wykorzystania zasobów, wspólnego korzystania z obiektów i usług oraz wspierania tworzenia sieci kontaktów. Agencja uczestniczy również w sieci urzędników ds. zamówień publicznych agencji Unii Europejskiej, oceniając międzyinstytucjonalne przetargi pod kątem potrzeb i zasobów finansowych. FRONTEX już zakończył i obecnie realizuje działania mające na celu zapewnienie przejrzystości, zapobieganie konfliktom interesów i zarządzanie nimi oraz ochronę osób zgłaszających nieprawidłowości.Dostrzegam wysiłki agencji Frontex mające na celu poprawę efektywności realizacji zadań wynikających z jej mandatu. Zauważam jednak dalszą potrzebę poprawy działań agencji na rzecz wspierania państw członkowskich, szczególnie poprzez monitorowanie sytuacji czy analizę ryzyka.
2021/10/21
The European Education Area: a shared holistic approach (A9-0291/2021 - Michaela Šojdrová)

Stworzenie europejskiego obszaru edukacji do 2025 r. to bardzo ambitny i wielopłaszczyznowy projekt. Najważniejsza jest realizacja wizji, składającej się z wielu komponentów, tj. wzmocnienia mobilności, wzajemnego uznawania dyplomów i certyfikatów, stworzenia sieci uniwersytetów europejskich, doskonalenia nauczania języków, a także cyfryzacji edukacji. W toku współpracy europejskiej w obszarze kształcenia i szkolenia realizowane są wspólne cele rozwoju edukacji w Europie, jednak z zachowaniem różnorodności systemów edukacji. Różnorodności tej nie traktuje się jako przeszkody w osiąganiu tych celów, ale jako podstawową wartość europejską. Możliwość uczenia się, studiowania, szkolenia czy prowadzenia badań w innym państwie dostarcza wyjątkowych doświadczeń i otwiera nowe perspektywy. Utworzenie europejskiego obszaru edukacji daje szansę dla jak najszerszego wykorzystania tych możliwości.
2021/11/11
An intellectual property action plan to support the EU’s recovery and resilience (A9-0284/2021 - Marion Walsmann)

Sektory przemysłu intensywnie korzystające z własności intelektualnej stanowią 45% całego PKB UE i 93% całego eksportu UE, a wartość dodana własności intelektualnej rośnie w większości europejskich ekosystemów gospodarczych. Pandemia uwypukliła znaczenie skutecznych przepisów i narzędzi w zakresie własności intelektualnej dla pobudzenia innowacji i zapewnienia szybkiego wdrożenia kluczowych innowacji i technologii, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Priorytetem jest poprawa ochrony własności intelektualnej, ochrona przedsiębiorstw i zwiększenie roli przedsiębiorców.W sprawozdaniu jednolity system patentowy jest uważany za instytucję kompleksowej obsługi w zakresie ochrony i egzekwowania patentów w całej UE. Jednolity system patentowy będzie opierał się na patentach europejskich przyznawanych przez Europejski Urząd Patentowy zgodnie z zasadami i procedurami konwencji o patencie europejskim, co oznacza, że koszty uzyskania patentu pozostaną na tym samym poziomie (około 5 000 EUR). Po przyznaniu patentu europejskiego właściciel patentu może wystąpić o bezpłatne uzyskanie jednolitego patentu, unikając w ten sposób konieczności przeprowadzania skomplikowanych i kosztownych krajowych procedur walidacyjnych w państwach członkowskich UE.
2021/11/11
Integrated farm statistics: Union contribution under the MFF for the years 2021 to 2027 (A9-0310/2021 - Riho Terras)

Rozporządzenie (UE) 2018/1091 wymaga, aby państwa członkowskie przeprowadziły zintegrowane badania gospodarstw rolnych w latach 2020, 2023 i 2026, oraz zawiera przepis dotyczący ustanowienia budżetu na zbieranie danych w odniesieniu do badań, które mają zostać przeprowadzone w latach 2023 i 2026. Rozporządzenie zmieniające zawiera uwzględnienie budżetu (40 mln EUR) z puli środków finansowych na lata 2021–2027, a także usunięto z niego odniesienie do Wielkiej Brytanii.
2021/11/23
EU sports policy: assessment and possible ways forward (A9-0318/2021 - Tomasz Frankowski)

Sport jest czymś, co łączy pokolenia, społeczeństwo oraz propaguje zdrowy styl życia. Zgadzam się z tym, że należy wzmocnić model oparty na szczególnym charakterze sportu i na jego podstawowych wartościach społecznych, edukacyjnych i kulturowych. Sport powinien być nośnikiem podstawowych zasad i wnosić ogromną wartość dodaną dla wszystkich obywateli. Sport w swej najlepszej formie może zbliżać ludzi i służyć jako nośnik integracji.W obliczu narastających problemów związanych z otyłością i brakiem aktywności fizycznej, zwłaszcza wśród młodzieży, sprawozdawca proponuje zwiększenie ilości aktywności fizycznej i pozalekcyjnych zajęć fizycznych w szkołach.
2021/11/23
A European strategy for critical raw materials (A9-0280/2021 - Hildegard Bentele)

Komisja Europejska od 2011 roku przygotowuje listę materiałów krytycznych UE (CRM), która podlega regularnej aktualizacji i sprawozdawczości. W większości przypadków „lista” jest uzależniona od importu z krajów niebędących członkami Wspólnoty. Polityka energetyczna i klimatyczna UE wymaga surowców, które są potrzebne do rozwoju technologii niskoemisyjnych. Tekst sprawozdania stwierdza, że przejście na neutralność klimatyczną nie powinno oznaczać zastąpnienia uzależnienia od paliw kopalnych uzależnieniem od surowców krytycznych. Odzwierciedla również poprawki EKR podkreślające związek między ambicjami klimatycznymi a ryzykiem dostaw surowców i potrzebą równych szans w standardach środowiskowych do wydobycia i przetwarzania, które powinny być zawarte w umowach UE dotyczących handlu i pomocy rozwojowej.
2021/11/24
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: application EGF/2021/001 ES/País Vasco metal – Spain (A9-0319/2021 - Eider Gardiazabal Rubial)

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) zakłada zapewnienie wsparcia zwolnionym pracowników oraz osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, których funkcjonowanie na rynku ustało w wyniku poważnych zmian strukturalnych w światowych kierunkach handlu spowodowanych globalizacją, bądź kontynuacji (lub przyszłego) kryzysu finansowo-gospodarczego. Ponadto celem EFG będzie również pomoc tym osobom w powrocie na rynek pracy.
2021/11/25
Hague Convention (1980) on the Civil Aspects of International Child Abduction: accession of Philippines (A9-0300/2021 - Gilles Lebreton)

Konwencja Haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jest umową międzynarodową, która reguluje kwestię porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka w innym państwie. Konwencja została sporządzona 25 października 1980 r. w Hadze, a jej przedmiotem jest zapewnienie niezwłocznego powrotu dzieci bezprawnie uprowadzonych lub zatrzymanych w jednym z państw objętych umową oraz zapewnienie poszanowania praw do opieki i odwiedzin określonych przez ustawodawstwo jednego Umawiającego się Państwa w innych Umawiających się Państwach. Głosowałam „za” przystąpienia Filipin, Jamajki, Boliwii, Pakistanu oraz Tunezji do konwencji haskiej z 1980 r.
2021/11/25
Hague Convention (1980) on the Civil Aspects of International Child Abduction: accession of Jamaica (A9-0299/2021 - Heidi Hautala)

Konwencja Haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jest umową międzynarodową, która reguluje kwestię porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka w innym państwie. Konwencja została sporządzona 25 października 1980r. w Hadze, a jej przedmiotem jest zapewnienie niezwłocznego powrotu dzieci bezprawnie uprowadzonych lub zatrzymanych w jednym z państw objętych umową oraz zapewnienie poszanowania praw do opieki i odwiedzin określonych przez ustawodawstwo jednego Umawiającego się Państwa w innych Umawiających się Państwach. Głosowałam „za” przystąpienia Filipin, Jamajki, Boliwii, Pakistanu oraz Tunezji do konwencji haskiej z 1980 r.
2021/11/25
Hague Convention (1980) on the Civil Aspects of International Child Abduction: accession of Bolivia (A9-0307/2021 - Heidi Hautala)

Konwencja Haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jest umową międzynarodową, która reguluje kwestię porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka w innym państwie. Konwencja została sporządzona 25 października 1980r. w Hadze, a jej przedmiotem jest zapewnienie niezwłocznego powrotu dzieci bezprawnie uprowadzonych lub zatrzymanych w jednym z państw objętych umową oraz zapewnienie poszanowania praw do opieki i odwiedzin określonych przez ustawodawstwo jednego Umawiającego się Państwa w innych Umawiających się Państwach. Głosowałam „za” przystąpienia Filipin, Jamajki, Boliwii, Pakistanu oraz Tunezji do Konwencji haskiej z 1980 r.
2021/11/25
Hague Convention (1980) on the Civil Aspects of International Child Abduction: accession of Pakistan (A9-0308/2021 - Heidi Hautala)

Konwencja Haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jest umową międzynarodową, która reguluje kwestię porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka w innym państwie. Konwencja została sporządzona 25 października 1980r. w Hadze, a jej przedmiotem jest zapewnienie niezwłocznego powrotu dzieci bezprawnie uprowadzonych lub zatrzymanych w jednym z państw objętych umową oraz zapewnienie poszanowania praw do opieki i odwiedzin określonych przez ustawodawstwo jednego Umawiającego się Państwa w innych Umawiających się Państwach. Głosowałam „za” przystąpienia Filipin, Jamajki, Boliwii, Pakistanu oraz Tunezji do Konwencji haskiej z 1980 r.
2021/11/25
Hague Convention (1980) on the Civil Aspects of International Child Abduction: accession of Tunisia (A9-0309/2021 - Heidi Hautala)

Konwencja Haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jest umową międzynarodową, która reguluje kwestię porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka w innym państwie. Konwencja została sporządzona 25 października 1980r. w Hadze, a jej przedmiotem jest zapewnienie niezwłocznego powrotu dzieci bezprawnie uprowadzonych lub zatrzymanych w jednym z państw objętych umową oraz zapewnienie poszanowania praw do opieki i odwiedzin określonych przez ustawodawstwo jednego Umawiającego się Państwa w innych Umawiających się Państwach. Głosowałam „za” przystąpienia Filipin, Jamajki, Boliwii, Pakistanu oraz Tunezji do Konwencji haskiej.
2021/11/25
The safety of truck parking lots in the EU (B9-0552/2021)

Komisja ds. Petycji odpowiedziała na petycję dot. bezpieczeństwa na parkingach w UE. Przestępstwa wymierzone w kierowców i ich ładunki są coraz bardziej zorganizowane i mają charakter transgraniczny, a pojemność parkingów jest niewystarczająca. Głosowałam „za” przyjęciem rezolucji, która zakłada lepszą koordynację działań pomiędzy państwami członkowskimi dot. walki z przestępczością wobec kierowców i ich ładunków. Ponadto w rezolucji zaznaczono, że należy zwiększyć środki na poprawę infrastruktury, w szczególności większej ilości miejsc parkingowych i poprawę już istniejących obiektów. Ponadto UE powinna wprowadzić systemy umożliwiające kierowcom zgłaszanie przestępstw do odpowiednich władz bez barier językowych.
2021/11/25
Convention on the Conservation and Management of High Seas Fisheries Resources in the North Pacific Ocean: accession of the European Union (A9-0008/2022 - Bert-Jan Ruissen)

Konwencja w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na północnym Pacyfiku i zarządzania nimi ma zapewnić długotrwałą ochronę i zrównoważone wykorzystanie zasobów rybnych na obszarze objętym konwencją, a jednocześnie ochronę ekosystemów morskich północnego Pacyfiku, w których te zasoby występują. Dzięki przystąpieniu do konwencji Unia zamierza zadbać o interesy państw członkowskich i odnośnych statków unijnych, które uzyskają dostęp do zasobów ryb na obszarze stosowania konwencji. Flota UE prowadzi już działania połowowe na południu w ramach sąsiedniej regionalnej organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) – Regionalnej Organizacji ds. Zarządzania Rybołówstwem na Południowym Pacyfiku (SPRFMO). Przystąpienie do konwencji stwarza nowe możliwości dla statków UE. Powinno też zapewnić spójność unijnego podejścia w zakresie ochrony zasobów we wszystkich ocenach na świecie i zwiększyć zaangażowanie UE w długofalową ochronę oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów rybołówstwa w skali światowej.
2022/02/14
Catch documentation programme for bluefin tuna (A9-0172/2021- Gabriel Mato)

Aby ukrócić proceder nielegalnych połowów oraz w celu regulacji stad tuńczyka błękitnopłetwego, Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) przyjęła zalecenie w sprawie wdrożenia systemu dokumentowania połowów tuńczyka błękitnopłetwego. W związku z tym ustanowiono unijny system dokumentowania połowów wraz z obowiązkowym stosowaniem elektronicznego systemu dokumentów połowowych. Dbałość o ekosystem i monitorowanie jego stanu jest ważnym elementem podejścia ekologicznego i dlatego zdecydowałam się poprzeć to sprawozdanie.
2022/02/15
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund – application EGF/2021/005 FR/AIRBUS – France (A9-0013/2022 - Valérie Hayer)

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) ma na celu zapewnienie wsparcia pracownikom zwolnionym z pracy i osobom prowadzącym działalność na własny rachunek, których działalność ustała w wyniku istotnych zmian strukturalnych w kierunkach światowego handlu spowodowanych globalizacją, w wyniku utrzymywania się światowego kryzysu finansowego i gospodarczego lub w wyniku nowego światowego kryzysu finansowego i gospodarczego, oraz udzielenie im pomocy umożliwiającej powrót na rynek pracy.Francja złożyła wniosek w związku z poważnymi trudnościami w dziale samolotów komercyjnych Airbusa, spowodowanymi ogólnym załamaniem się lotnictwa komercyjnego w wyniku pandemii Covid-19. Francja będzie uprawniona do otrzymania wkładu finansowego w wysokości 3,7 mln euro, co stanowi 85% łącznych kosztów obejmujących jedynie wydatki na zindywidualizowane usługi.
2022/02/15
Implementation report on on-farm animal welfare (A9-0296/2021 - Jérémy Decerle)

Działania w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt gospodarskich są ważnym i dobrym kierunkiem zmian w prawie. Postęp naukowy i techniczny ma niebagatelny wpływ na kierunek tych zmian i na konieczność aktualizacji uwarunkowań legislacyjnych – tak by prawo było jasne, zrozumiałe i by było pomocą dla hodowców.„Tak” dla pełniejszej i skuteczniejszej implementacji obowiązujących przepisów i ich aktualizacji merytorycznej, „tak” dla stopniowego zwiększania ambicji w zakresie dobrostanu zwierząt gospodarskich, ale zawsze w konsultacji z administracjami krajowymi i hodowcami i zawsze w oparciu o pewne prawo i jasny system zachęt finansowych, w tym spoza budżetu WPR.
2022/02/15
A European strategy for offshore renewable energy (A9-0339/2021 - Morten Petersen)

Produkcja energii z morskich źródeł odnawialnych stanowi bardzo obiecujący sposób osiągnięcia celów związanych z dekarbonizacją i zwiększeniem udziału OZE w miksie energetycznym. Należy jednak zwrócić uwagę na negatywne elementy, takie jak sformułowania sugerujące przesunięcie mocy decyzyjnej w zakresie planowania przestrzennego obszarów morskich z kompetencji państw członkowskich na poziom unijny. Z uwagi na brak zgody co do wszystkich propozycji zawartych w tekście zdecydowałam się wstrzymać od głosu w tej sprawie.
2022/02/15
Rail: prolongation of temporary levying of charges - COVID-19 (C9-0001/2022)

Wniosek ma charakter techniczny i jest związany z sytuacją wynikającą z pandemii COVID-19, która doprowadziła do gwałtownego spadku ruchu kolejowego ze względu na znaczny spadek popytu. Miało to istotny wpływ na przedsiębiorstwa kolejowe. Okoliczności te wykraczają poza możliwości kontroli ze strony przedsiębiorstw kolejowych, które wciąż borykają się ze znacznymi problemami z płynnością, poważnymi stratami, a w niektórych przypadkach są zagrożone niewypłacalnością. W związku z tym rozporządzenie przedłuża okres stosowania środków tymczasowych dotyczących pobierania opłat, o którym mowa w rozporządzeniu (UE) 2020/1429, do 30 czerwca 2022 r., ponieważ negatywny wpływ pandemii COVID-19 na ruch kolejowy wciąż się utrzymuje.
2022/02/16
Implementation of the Toy Safety Directive (A9-0349/2021 - Brando Benifei)

W zakresie bezpieczeństwa zabawek europejskie prawo jest już bardzo wymagające, dlatego jakiekolwiek zmiany powinny być poprzedzone całościową analizą i realną potrzebą. W sprawozdaniu kładzie się nacisk na egzekwowanie istniejącego prawa poprzez efektywne działania służb celnych i organów nadzoru rynku. Zachowanie troski o dzieci przy jednocześnie rozsądnym wprowadzaniu jakichkolwiek zmian i kolejnych wymogów jest kluczowe dla tego segmentu gospodarki, dlatego zdecydowałam się poprzeć to sprawozdanie.
2022/02/16
Empowering European youth: post-pandemic employment and social recovery (B9-0091/2022)

Ustanowienie roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży to jasny sygnał do tego, że Unia Europejska chce wspierać młodych ludzi, szczególnie w trudnym czasie pandemii COVID-19. Młodzież szczególnie ucierpiała z powodu izolacji; zamknięte szkoły, uczelnie i ograniczone niemalże do zera podróże negatywnie wpłynęły na młodych.Wsparcie, jakie chce zapewnić UE, to m.in. 8 mln euro z programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Finansowanie to będzie pochodzić z dodatkowych środków na 2022 r. przydzielonych przez władzę budżetową na Europejski Rok Młodzieży. Chcemy zwiększyć konkurencyjność młodych ludzi na rynku pracy, chcemy również wzmocnić mobilność młodzieży. Nie ma miejsca na wykluczenie społeczne młodzieży po pandemii, młodzi ludzie powinni być włączani w coraz większym stopniu w procesy decyzyjne.
2022/02/16
Russian aggression against Ukraine (B9-0123/2022)

Parlament Europejski w swojej rezolucji w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę prezentuje bardzo stanowcze i zdecydowane stanowisko, w najmocniejszych słowach potępiając niczym niesprowokowaną inwazję dokonaną przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.W tych wyjątkowo trudnych okolicznościach powinniśmy wykazać pełną solidarność z naszym wschodnim sąsiadem oraz wezwać społeczność międzynarodową do dalszych działań zmierzających do izolacji Rosji, nałożenia na Federację Rosyjską i Białoruś najostrzejszych możliwych sankcji oraz wsparcia bohaterskich żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy – również w formie amunicji, broni oraz sprzętu bojowego, a także pomocy humanitarnej.Zdecydowanie potępiam zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskie wojska oraz ataki na infrastrukturę i ludność cywilną. Ponadto uważam, że Unia Europejska powinna jak najszybciej zagwarantować Ukrainie status państwa kandydującego.Z powyższych względów w pełni popieram treść przyjętej dziś przez PE rezolucji.
2022/03/01
Election of the Members of the European Parliament by direct universal suffrage (A9-0083/2022 - Domènec Ruiz Devesa)

Ten kontrowersyjny dokument zawiera propozycje zwiększenia harmonizacji wyborów do UE i wprowadzenia list ponadnarodowych powiązanych z procesem głównego kandydata (Spitzenkandidaten ), mającego na celu wybór kolejnego przewodniczącego Komisji. Oznacza to, że oprócz klasycznych wyborów krajowych każdy wyborca miałby drugi głos, aby wybrać 28 dodatkowych posłów do PE z okręgu wyborczego w całej UE przy użyciu złożonego systemu list zamkniętych, aby zapewnić równowagę geograficzną.Każdy obywatel UE w wieku powyżej 18 lat miałby możliwość głosowania i kandydowania, z zaleceniem wprowadzenia minimalnego wieku praw wyborczych na poziomie 16 lat. Tekst wyznacza 9 maja jako wspólny europejski dzień głosowania. Głosowanie korespondencyjne miałoby poprawić frekwencję wyborczą. Równość płci powinna być obowiązkowa na wszystkich listach kandydatów.Nowy Europejski Urząd Wyborczy zarządzałby europejską listą wyborczą i rozstrzygał spory. Uważam, że sprawozdanie to jest sprzeczne z wyjątkowym wielonarodowym charakterem wyborów europejskich i podważa specyficzną dynamikę wyborczą państw członkowskich i ich okręgów wyborczych. Wymuszanie scentralizowania wyborów wokół europejskich podmiotów politycznych i kandydatów ponadnarodowych osłabi związek między posłami a ich elektoratem. Proponowany system zagrozi kruchej równowadze instytucjonalnej. Jestem przeciwna sugerowanej harmonizacji zasad wyborczych i list ponadnarodowych.
2022/05/03
Amending Annexes IV and V to Regulation (EU) 2019/1021 on persistent organic pollutants (A9-0092/2022 - Martin Hojsík)

W dniu 28 października 2021 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący rozporządzenia (UE) 2021/0340 zmieniającego załączniki IV i V do rozporządzenia (UE) 2019/1021 w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych („rozporządzenie TZO”).Ustalając wykaz substancji TZO objętych rozporządzeniem oraz określając dopuszczalne stężenia substancji TZO w odpadach, załączniki te określają sposób postępowania z odpadami zawierającymi TZO. Nowy tekst przedstawiony przez Komisję prezentuje wiele rozwiązań, które są zbyt ambitne dla niektórych państw członkowskich, przez co mogą zostać niewykonane, a także przedstawia regulacje, które utrudnią państwom członkowskim przestrzeganie innych przepisów, takich jak na przykład WEEE.
2022/05/03
Persecution of minorities on the grounds of belief or religion (A9-0071/2022 - Karol Karski)

Sprawozdanie wzywa do zwrócenia większej uwagi na problem dotyczący prześladowań mniejszości ze względu na przekonanie lub wyznanie. 80% ludzi prześladowanych na świecie ze względu na wyznanie to chrześcijanie. Mając na uwadze tę kwestię, zgłosiłam do sprawozdania dwie poprawki, w których wskazałam, że takie prześladowania obejmują zarówno rutynową dyskryminację, jeśli chodzi o edukację, zatrudnienie i życie społeczne, jak i ograniczenia wszelkich form wypowiedzi, a nawet fizyczne ataki na wspólnoty chrześcijańskie. Parlament zwrócił uwagę na rosnące zagrożenie aktami przemocy i represjami kierowanymi w stronę mniejszości wyznaniowych lub religijnych, co może doprowadzić do aktów ludobójstwa oraz zbrodni przeciwko ludzkości. Podkreśliłam to w poprawkach.
2022/05/03
EU strategy to promote education for children in the world (A9-0058/2022 - David Lega)

Od marca 2020 r. około 194 kraje zamknęły szkoły w całym kraju z powodu pandemii COVID-19, co dotknęło ponad 1,8 miliarda uczniów na całym świecie i odcięło im dostęp do edukacji i innych istotnych korzyści zapewnianych przez szkoły. Co więcej, miliony dzieci i młodzieży, które regularnie uczęszczały do szkół, nie rozwijają umiejętności niezbędnych w życiu zawodowym oraz społecznym. Raport przedstawia wszystkie powiązane kwestie i podkreśla znaczenie zapewnienia dostępu do edukacji dla dzieci. Ponadto podkreśla znaczenie pracy nauczycieli, wychowawców i wszystkich innych bezpośrednio zaangażowanych podmiotów. Głównym celem raportu jest wezwanie do działania podmiotów krajowych oraz międzynarodowych dążących do łagodzenia skutków pandemii w zakresie edukacji oraz rozwoju społecznego dzieci i młodzieży.
2022/05/03
Distortive foreign subsidies (A9-0135/2022 - Christophe Hansen)

Dotowani konkurenci spoza UE mogą nabywać europejskie przedsiębiorstwa lub uzyskiwać zamówienia publiczne, korzystając z nieuczciwej przewagi.Jednocześnie przedsiębiorstwa unijne podlegają surowemu reżimowi pomocy państwa. Projekt rozporządzenia ma zaradzić takim zakłóceniom i zlikwidować tę lukę regulacyjną. Proponuje nowatorskie narzędzia do skutecznego zwalczania dotacji zagranicznych, które podważają równe szanse na rynku wewnętrznym.Przyznaje również Komisji uprawnienia do badania wkładów finansowych przyznanych przez administracje spoza UE lub w ich imieniu przedsiębiorstwom działającym w UE. Jeżeli Komisja uzna, że takie składki rzeczywiście stanowią dotacje zakłócające konkurencję, może nałożyć środki mające na celu naprawienie ich skutków.
2022/05/04
Transitional rules for the packaging and labelling of veterinary medicinal products (C9-0054/2022)

Omawiana dokumentacja techniczna dotyczy rozporządzenia ustanawiającego przepisy przejściowe dotyczące pakowania i etykietowania weterynaryjnych produktów leczniczych dopuszczonych lub zarejestrowanych zgodnie z dyrektywą 2001/82/WE lub rozporządzeniem (WE) nr 726/2004. Określa ono przepisy przejściowe dla dopuszczonych lub zarejestrowanych weterynaryjnych produktów leczniczych, które mogą być wprowadzane do obrotu do 29 stycznia 2027 r., nawet jeśli ich etykietowanie i, w stosownych przypadkach, ulotka dołączona do opakowania nie są zgodne z art. 10–16 rozporządzenia (UE) 2019/6. Przedstawiona sprawa jest traktowana jako pilna, ponieważ ma na celu uniknięcie niedoboru weterynaryjnych produktów leczniczych na rynku.
2022/05/05
Temporary trade liberalisation supplementing trade concessions applicable to Ukrainian products under EU/Ukraine Association Agreement (A9-0146/2022 - Sandra Kalniete)

Nielegalna, niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę ma negatywny wpływ na zdolność Ukrainy do handlu z resztą świata. 27 kwietnia 2022 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, które zawiesza na rok należności celne przywozowe na cały ukraiński wywóz do Unii Europejskiej.Zawieszenie cła obejmuje produkty przemysłowe, owoce i warzywa, stal. Ten tymczasowy i wyjątkowy środek stanowi istotny wkład we wspieranie przepływów handlowych między Ukrainą a UE.
2022/05/19
Preservation, analysis and storage at Eurojust of evidence relating to genocide, crimes against humanity, war crimes and related criminal offence (C9-0155/2022)

Zmiana rozporządzenia ma umożliwić Eurojustowi ochronę, analizę, przechowywanie i udostępnianie dowodów zbrodni wojennych właściwym organom państw członkowskich oraz międzynarodowym organom sądowym. Obecny mandat agencji nie pozwala na takie działania.W związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainę trudno jest bezpiecznie przechowywać dowody w Ukrainie – muszą być bezpiecznie przechowywane poza Ukrainą. Należy wspierać dochodzenia i śledztwa prowadzone przez europejskie i międzynarodowe organy ścigania.
2022/05/19
EU Association Agreement with the Republic of Moldova (A9-0143/2022 - Dragoş Tudorache)

W kontekście wojny Rosji z Ukrainą Republika Mołdawii formalnie złożyła wniosek o członkostwo w UE w dniu 3 marca 2022 r. Sprawozdanie wzywa UE do przyznania jej statusu kandydata zgodnie z art. 49 TUE. Sprawozdanie przedstawia, w jaki sposób Unia Europejska i Republika Mołdawii kontynuują prace nad integracją kraju z jednolitym rynkiem UE oraz nad zacieśnieniem współpracy sektorowej.Sprawozdanie wzywa Komisję Europejską do szybkiego zakończenia oceny wniosku i udzielenia Mołdawii pełnej pomocy. Wyraża również uznanie dla władz mołdawskich za to, że znalazły się na właściwej drodze, przyjmując kluczowe reformy, zwłaszcza dotyczące demokracji, praworządności i praw człowieka.Tekst sprawozdania krytykuje również endemiczną korupcję, zależność energetyczną od Rosji, różne niedociągnięcia regulacyjne w systemie finansowym kraju i podkreśla potrzebę większych postępów w reformowaniu struktur zarządzania i sądownictwa.
2022/05/19
Commission’s 2021 Rule of Law Report (A9-0139/2022 - Terry Reintke)

Zgodnie z zasadą przyznania kompetencji Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie w Traktatach dla osiągnięcia określonych w nich celów. Kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich.Jedną z dziedzin, w których państwa członkowskie nie przekazały kompetencji UE, jest organizacja i funkcjonowanie organów państwowych, w szczególności sądownictwa. Mimo to Komisja dokonuje ich oceny.Metodologia zastosowana przez Komisję podczas przygotowywania sprawozdania nie była właściwa. W przypadku niektórych państw członkowskich uwagi przekazane przez przedstawicieli administracji publicznej nie zostały uwzględnione przez Komisję przy opracowywaniu poszczególnych rozdziałów.Analiza źródeł wykorzystanych przez Komisję pokazuje, że w przypadku niektórych państw członkowskich nie są one zróżnicowane, a argumentacja opiera się na z góry przyjętych założeniach. Komisja przedstawia jednostronną argumentację, przytaczając wyłącznie własne stanowisko w danych kwestiach, bez odniesienia do stanowiska rządu w odniesieniu do poruszanych problemów. Pomija informacje, które są niezbędne do zrozumienia kontekstu przedstawionych sytuacji i rozwiązań. Takie podejście wskazuje na polityczny, a nie obiektywny charakter oceny zawartej w sprawozdaniu, co nie pozwala na rzetelne przedstawienie stanu praworządności w państwach członkowskich.
2022/05/19
Strengthening Europol’s mandate: entry of alerts in SIS (A9-0287/2021 - Javier Zarzalejos)

Celem reformy jest wypełnienie luk w zakresie wymiany informacji i wzmocnienie Europolu w walce z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem. W tym celu wniosek umożliwiłby Europolowi proponowanie państwom członkowskim wpisów, które należy dodać do SIS. Informacje leżące u podstaw wpisów mogłyby pochodzić od państw trzecich i organizacji międzynarodowych.Wniosek przewiduje nową kategorię wpisów do SIS dotyczących obywateli państw trzecich „w interesie Unii”, tak aby Europol i państwa członkowskie mogły dzielić się większą ilością informacji na temat przemieszczania się zagranicznych bojowników terrorystycznych niebędących obywatelami UE. W ten sposób informacje będą dostępne dla funkcjonariuszy pierwszej linii w państwach członkowskich. Przekazując wniosek w sprawie wpisu, Europol udostępniałby państwu członkowskiemu wszystkie posiadane informacje na temat danej sprawy, z wyjątkiem przypadków, w których uzyskano je z wyraźnym naruszeniem praw człowieka.
2022/06/08
Revision of the EU Emissions Trading System (A9-0162/2022 - Peter Liese)

Głosowany dokument zawiera pewne pozytywne elementy, a tekst przyjęty przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) udało się znacznie poprawić. Pozytywne zmiany dotyczą m.in. kwestii zwiększenia zasilenia Funduszu Modernizacyjnego do 2,5%, skreślenia wyłączenia energetyki jądrowej z mechanizmów finansowania ETS, utrzymania przepisów dotyczących dostępu do rynku ws. ograniczania spekulantów finansowych, a przede wszystkim opóźnienia trajektorii stopniowego wycofywania bezpłatnych przydziałów w sektorach objętych CBAM i zabezpieczenia ich produkcji na eksport.Mając powyższe na uwadze, nie mogłam jednak poprzeć w głosowaniu tej propozycji, ponieważ nadal zawiera ona szereg zapisów nie do zaakceptowania. Wśród nich są m.in. propozycje dotyczące włączenia do ETS sektora transportu drogowego, budynków i spalania odpadów; wzrostu poziomu ambicji, mechanizmu ograniczającego ważność uprawnień w Rezerwie Stabilności Rynkowej EU ETS (MSR); silne uzależnienie od bezpłatnych przydziałów uprawnień do emisji (w tym plany dekarbonizacji dla każdej instalacji); niezadowalające przepisy dotyczące zmienności cen; czy kwestia krajowych przepisów dotyczących neutralności klimatycznej i praworządności odnoszące się do Funduszu Modernizacyjnego.
2022/06/08
Global threats to abortion rights: the possible overturn of abortion rights in the US by the Supreme Court (B9-0289/2022, B9-0292/2022, B9-0299/2022)

Unia Europejska nie ma kompetencji do ingerowania w politykę zdrowotną państw członkowskich, a tym bardziej państw trzecich (takich jak USA). Aborcja nie jest prawem człowieka, co potwierdza prawo międzynarodowe, a termin SRHR nie ma prawnej, wiążącej definicji. Próba ingerencji w politykę i ustawodawstwo USA jest naruszeniem zasad partnerstwa oraz ingerencją w wymiar sprawiedliwości i rządy prawa w USA poprzez próbę wpłynięcia na orzecznictwo Sądu Najwyższego.
2022/06/09
Digital Services Act (A9-0356/2021 - Christel Schaldemose)

Pomimo że nie wszystkie z istotnych postulatów zgłaszanych w trakcie negocjacji nad DSA zostały zrealizowane, akceptuję zawarte porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie DSA. Istnieje szereg możliwych korzyści płynących dla użytkowników z przepisów zawartych w rozporządzeniu. Liczę na większą determinację organów unijnych w skutecznym nacisku na międzynarodowe korporacje, w oparciu o przepisy DSA.W ramach DSA zostało wprowadzonych kilka rozwiązań, na których zależało Polsce, w tym:– możliwość wydawania przez władze krajowe także nakazu przywracania treści, które zostały błędnie usunięte lub zablokowane,– wzmocnione zostały rozwiązania chroniące wolność wypowiedzi i prawa użytkowników, tj. doprecyzowano obowiązki dostawców usług hostingu i platform internetowych co do konieczności uzasadnienia, dlaczego dana treść została usunięta lub zablokowana, i rozszerzono ten obowiązek także na uzasadnienie ograniczania widoczności treści lub pozbawiania zysków z treści, tj. demonetyzacji,– doprecyzowane zostały zapisy w zakresie jurysdykcji sądowej, tj. jaśniej zapisano prawo odwołania do sądu krajowego od decyzji platformy.
2022/07/05
Digital Markets Act (A9-0332/2021 - Andreas Schwab)

Przyjęte w dokumencie rozwiązania mają za zadanie przyczynić się do stworzenia użytkownikom sprawiedliwych i przewidywalnych warunków korzystania z gospodarki cyfrowej. Celem DMA jest zapewnienie równych warunków działania wszystkim firmom internetowym, niezależnie od ich wielkości. Rozporządzenie określi jasne zasady dla dużych platform – listę nakazów i zakazów – które mają na celu powstrzymanie ich przed narzucaniem nieuczciwych warunków na mniejszych przedsiębiorców i konsumentów. Poprawi się interoperacyjność między komunikatorami internetowymi - użytkownicy małych i dużych platform będą mogli wymieniać wiadomości, wysyłać pliki lub prowadzić wideorozmowy między aplikacjami do wysyłania wiadomości. Nowe przepisy wspierają innowacyjność, wzrost i konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw. Pomogą również mniejszym firmom i start-upom konkurować z bardzo dużymi graczami.
2022/07/05
EU/Cook Islands Sustainable Fisheries Partnership Agreement: implementation protocol (A9-0197/2022 - Cláudia Monteiro de Aguiar)

Pierwszy protokół w sprawie wykonania umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonego rybołówstwa (SFPA) między UE a Wyspami Cooka obowiązywał przez cztery lata, od 14 października 2016 r. do 13 października 2020 r. W dniu 7 lipca 2020 r. Rada zatwierdziła mandat Komisji do wynegocjowania z rządem Wysp Cooka nowego protokołu wykonawczego do SFPA. Ze względu na złożoność negocjacji konieczne było przedłużenie obowiązującego protokołu o jeden rok - z 14 listopada 2020 r. do 13 listopada 2021 r.28 lipca 2021 r. podpisano nowy trzyletni protokół, który daje czterem sejnerom z UE dostęp do wód Wysp Cooka w celu połowu tuńczyka przez 100 dni w roku, z możliwością przedłużenia o kolejne 110 dni po przedłożeniu stosownego wniosku. Protokół ten zapewnia ciągłość dostępu floty europejskiej do wód Wysp Cooka, a jednocześnie przyczynia się do rozwoju sektora lokalnego, zapewniając wartość dodaną tej części ludności, która jest zależna od sektora rybołówstwa - sektora, który stanowi około 3% PKB Wysp Cooka - przy pełnym poszanowaniu środowiska morskiego i zasobów rybnych. Promuje również praktyki zwalczania nielegalnych połowów, które są podstawowym elementem każdej umowy o partnerstwie w sprawie połowów z państwami trzecimi.
2022/07/05
Negotiations for a cooperation agreement between the EU and Interpol (A9-0200/2022 - Jadwiga Wiśniewska)

14 kwietnia 2021 r. Komisja przyjęła zalecenie dotyczące decyzji Rady upoważniającej do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zawarcia umowy o współpracy między UE a Międzynarodową Organizacją Policji Kryminalnej (Interpolem). Pomimo istniejącej współpracy z Interpolem Komisja określiła obszary, w których współpraca mogłaby i powinna zostać zacieśniona, a nawet nawiązana w nowych obszarach, aby zaspokoić szereg niezbędnych potrzeb operacyjnych i wdrożyć istniejące akty prawne w celu lepszego wspierania państw członkowskich w zapobieganiu terroryzmowi i przestępczości zorganizowanej oraz ich zwalczaniu. Sprawozdanie z własnej inicjatywy to lista rekomendacji do negocjacji umowy o współpracy UE z Interpolem. Do kluczowych rekomendacji należą:a. przyznanie agencjom UE – Europolowi, EPPO, Eurojustowi oraz Fronteksowi – dostępu do baz danych Interpolu;b. gwarancje przestrzegania europejskich przepisów o ochronie danych podczas przesyłania danych między UE a Interpolem;c. wezwanie do reformy procedury czerwonych not;d. wykluczenie Rosji z Interpolu i wyłączenie jej z dostępu do baz danych. Współpraca organów ścigania opiera się na zaufaniu i musi zostać utrzymana. Dlatego Interpol powinien podjąć natychmiastowe i zdecydowane środki w celu wykluczenia Federacji Rosyjskiej z tej organizacji, ponieważ nie ma już żadnej wiarygodności i zaufania.
2022/07/05
Objection pursuant to Rule 111(3): Amending the Taxonomy Climate Delegated Act and the Taxonomy Disclosures Delegated Act (B9-0338/2022)

Taksonomia to lista inwestycji zrównoważonych środowiskowo, które mają służyć jako zachęta do transformacji. W uzupełniającym akcie delegowanym wyznaczono dla sektora gazowego możliwą ścieżkę przejścia do gospodarki mniej emisyjnej. Niemniej kryteria zawarte w akcie są rygorystyczne dla gazu i wymagają od firm gazowych m.in., aby ich instalacje przeszły na spalanie gazów niskoemisyjnych, bądź odnawialnych już od 2035 roku.Co do energetyki jądrowej, jest to niewątpliwie praktycznie zeroemisyjna technologia, która przyczynia się do walki ze zmianami klimatu, dlatego jest to dobra wiadomość, iż zostanie ona wpisana na listę zrównoważonych inwestycji. Taksonomia jest narzędziem przejrzystości dla rynków finansowych – określać ma, które działania mogą być uznane za „zielone”, tj. zrównoważone środowiskowo. Taksonomia nie narzuca ani nie zakazuje żadnego rodzaju inwestycji w Unii Europejskiej, niemniej będzie wpływać na możliwość pozyskania finansowania na rynku prywatnym, na przykład pożyczek z banków bądź kredytów inwestycyjnych na rozbudowę lub modernizację danych instalacji.
2022/07/06
Financial activities of the European Investment Bank – annual report 2021 (A9-0165/2022 - David Cormand)

Pozytywnie oceniam działania EBI w 2021 r., w tym jego zaangażowanie w łagodzenie skutków kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 – m.in. stworzenie Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego, który jako instrument solidarnościowy wspiera przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem. Zaangażowanie w walce z kryzysem, także poza UE, było widoczne poprzez wkład EBI do programu COVAX. Doceniam również zaangażowanie EBI na Ukrainie oraz pomoc państwom członkowskim przyjmującym uchodźców wojennych.
2022/07/07
Uniform procedures for checks on the transport of dangerous goods by road (codification) (A9-0228/2022 - Angel Dzhambazki)

Wniosek wprowadza na szczeblu europejskim jednolity system kontroli pojazdów przewożących po drogach towary niebezpieczne w celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa.Nowa dyrektywa zastąpi różne włączone do niej akty, nie umniejszając w żaden sposób ich treści, i po prostu połączy je ze sobą, wprowadzając jedynie takie formalne zmiany, jakie są wymagane przez samo zadanie kodyfikacji.
2022/09/13
Conclusion of the amendments to the International Sugar Agreement, 1992 (A9-0229/2022 - Bernd Lange)

Unia Europejska jest stroną Międzynarodowej umowy w sprawie cukru przyjętej w 1992 r. przez Konferencję ONZ ds. Cukru i członkiem Międzynarodowej Organizacji ds. Cukru (ISO). Komisja została upoważniona przez Radę do rozpoczęcia negocjacji z innymi stronami Międzynarodowej Umowy w sprawie Cukru w celu unowocześnienia Umowy, w szczególności w odniesieniu do rozbieżności między liczbą głosów i wkładów finansowych członków a ich względną pozycją na światowym rynku cukru. Zmiany dotyczą następujących trzech obszarów: budżetu administracyjnego i składek; rozszerzenia celów, badań, ocen, umożliwiające włączenie innych produktów związanych z cukrem (w szczególności bioetanolu) oraz zasady mianowania dyrektora wykonawczego.
2022/09/13
EU/Mauritius Fisheries Partnership Agreement: fishing opportunities and financial contribution 2017-2021. Extension of the Protocol (A9-0211/2022 - Izaskun Bilbao Barandica)

Porozumienie umożliwia Unii Europejskiej i Republice Mauritiusu prowadzenie dalszej i ściślejszej współpracy mającej na celu propagowanie rozsądnej eksploatacji zasobów rybnych w wodach Mauritiusu oraz wsparcie wysiłków rządu Mauritiusu na rzecz rozwoju sektora gospodarki rybnej. Umowa o partnerstwie umożliwia flocie UE prowadzenie połowów tuńczyka i gatunków tuńczykopodobnych w obrębie rocznych uprawnień do połowów w wysokości 4 tys. ton dla 40 sejnerów tuńczykowych, 45 taklowców powierzchniowych i maksymalnie 20 statków dostawczych. Umowa ta jest ważna dla unijnej floty poławiającej tuńczyka na Oceanie Indyjskim i umożliwia wzmocnienie stosunków między UE a Mauritiusem. Przedłużeniu towarzyszyłoby odpowiednie dostosowanie uprawnień do połowów, tj. do 2 tys. ton, oraz ustalenie wkładu finansowego UE w wysokości 287 500 EUR, z czego 177 500 EUR z przeznaczeniem na rozwój sektorowej polityki rybołówstwa Mauritiusu.
2022/09/13
Draft amending budget No 2/2022: entering the surplus of the financial year 2021 (A9-0226/2022 - Karlo Ressler)

Drugi projekt budżetu korygującego (PBK) na rok 2022 wprowadza nadwyżkę z roku budżetowego 2021 do budżetu na rok 2022. Jest to rutynowa operacja księgowa polegająca na rejestrowaniu i przenoszeniu niewydanych dochodów, aby umożliwić Komisji zwrot nadwyżek państwom członkowskim w postaci obniżonych składek. W odniesieniu do roku 2021 wykonanie roku budżetowego wykazuje nadwyżkę w wysokości 3,227 miliarda euro, która jest zapisana jako dochód w budżecie na rok 2022.W sprawozdaniu zatwierdza się stanowisko Rady w sprawie DAB2 i sugeruje się państwom członkowskim, aby przeznaczyły spodziewane obniżki wkładów opartych na DNB, wynikające z nadwyżki w 2021 roku, na budżetowanie działań związanych z likwidacją poważnych skutków nielegalnej, niesprowokowanej i nieuzasadnionej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.
2022/09/13
Conservation and enforcement measures applicable in the Regulatory Area of the Northwest Atlantic Fisheries Organisation (NAFO) (A9-0198/2022 - Isabel Carvalhais)

Celem wniosku jest transpozycja do prawa Unii zmian środków ochrony i egzekwowania przyjętych przez NAFO (Organizacja Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku) na dorocznym posiedzeniu w 2021 r., a także uwzględnienie poprawek redakcyjnych NAFO i dostosowanie brzmienia do kontekstu prawnego UE. NAFO jest odpowiedzialna za zarządzanie zasobami ryb w północno-zachodnim Atlantyku. Środki ochrony i egzekwowania tej organizacji mają zastosowanie wyłącznie do obszaru podlegającego regulacji NAFO, znajdującego się na pełnym morzu.
2022/09/13
Western and Central Pacific Fisheries Convention Area: conservation and management measures (A9-0009/2022 - Isabel Carvalhais)

Dzięki przyjęciu dokumentu możliwa będzie lepsza ochrona zasobów ryb i zarządzanie zasobami ryb masowo migrujących w zachodnim i środkowym Pacyfiku. Przepisy dotyczą okrężnicowców poławiających tuńczyka tropikalnego i taklowców poławiających włócznika, zamykania łowisk, zakazu połowów w odniesieniu do boi instrumentalnych, a także dokonywania połowów w pobliżu urządzeń do sztucznej koncentracji ryb, ich rozmieszczania i projektowania oraz zasad dokonywania przeładunku w porcie.Wdrożenie regulacji przyczyni się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
2022/09/13
Implementation of the Updated New Industrial Strategy for Europe: aligning spending to policy (A9-0214/2022 - Tom Berendsen)

Parlament wzywa Komisję do dalszego wdrażania podwójnej transformacji (energetycznej i cyfrowej) w celu tworzenia nowych miejsc pracy, zapewnienia konkurencyjności europejskiej gospodarki i promowania europejskich innowacji technologicznych. W obecnym kontekście geopolitycznym UE musi zachować swoją autonomię strategiczną i zmniejszyć swoją zależność od importu kluczowych materiałów, produktów i surowców energetycznych. Podkreślono, że UE musi stać się konkurencyjnym liderem zrównoważonej gospodarki, aby tworzyć synergię między przedsiębiorstwami, małymi oraz średnimi przedsiębiorstwami i start-upami poprzez ambitną politykę badawczo-rozwojową. Podkreśla się, że Komisja i państwa członkowskie muszą należycie uwzględnić wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę na przemysł i łańcuch dostaw w UE. Unia powinna działać na rzecz zmniejszenia zależności od krajów trzecich w zakresie importu produktów, energii i technologii. Aby zmniejszyć zależność od importu z Rosji, UE powinna koordynować planowanie i inwestycje w niezbędną infrastrukturę, energię elektryczną, inteligentne sieci, wodór, CO2 oraz infrastrukturę ogrzewania i chłodzenia. Aby zapewnić dalszy rozwój technologii cyfrowych, należy wspierać partnerstwa strategiczne, takie jak the European Alliance for Industrial Data, Edge and Cloud and the European Industrial Alliance for Processors and Semiconductors Technologies. Zaawansowana technologia chipów powinna być promowana lokalnie poprzez linie pilotażowe i jedyne w swoim rodzaju zakłady produkcyjne. Sprawozdanie wzywa również Komisję do stymulowania skoordynowanego rozwoju sieci 5G.
2022/09/15
European Centre for Disease Prevention and Control (A9-0253/2021 - Joanna Kopcińska)

Rozporządzenie wzmocni wiedzę fachową i zdolność ECDC do interweniowania w sytuacji zagrożeń chorobami zakaźnymi, przy jednoczesnym zachowaniu wiodącej roli instytucji krajowych w dziedzinie zdrowia publicznego. Dodatkowo lepsza koordynacja działań agencji unijnych z organami krajowymi zwiększy poziom bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.
2022/10/04
Radio Equipment Directive: common charger for electronic devices (A9-0129/2022 - Alex Agius Saliba)

Popieram projekt wspólnej ładowarki ze względu na potrzebę ograniczenia ilości niekompatybilnych urządzeń, z którymi mają do czynienia użytkownicy. W ramach negocjacji udało się utrzymać możliwość wyboru - konsument będzie mógł zdecydować, czy nabyć nowe urządzenie wraz z ładowarką i kablem czy bez nich. To był kluczowy punkt, który stawia wygodę konsumenta na pierwszym miejscu.
2022/10/04
Situation of Roma people living in settlements in the EU (B9-0413/2022)

Zagłosowałam przeciwko rezolucji w sprawie Romów mieszkających w osiedlach ze względu na skrajne postulaty wykraczające poza meritum rezolucji. Poza nawołaniem do wprowadzenia edukacji seksualnej czy mechanizmu warunkowości w UE, tekst oskarża niektóre państwa o łamanie traktatów poprzez celowy brak działania w tematyce romskiej. Znalazł się też zapis – uderzający w domyśle m.in. w Polskę – nawołujący państwa członkowskie do zaprzestania segregacji i dyskryminacji Romów uciekających z Ukrainy przed wojną.
2022/10/05
Key objectives for the CITES CoP19 meeting in Panama (B9-0414/2022)

Parlament przyjął rezolucję na 19. konferencję stron konwencji CITES w Panamie poświęconą międzynarodowej ochronie gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Dostrzegam potrzebę zapewnienia większej spójności, wydajności i efektywności przepisów UE w zakresie handlu dziką fauną i florą gatunków egzotycznych, w szczególności tych zagrożonych wyginięciem.
2022/10/05
The EU’s response to the increase in energy prices in Europe (RC-B9-0416/2022, B9-0416/2022, B9-0417/2022, B9-0418/2022, B9-0419/2022, B9-0420/2022, B9-0421/2022, B9-0422/2022)

Wstrzymałam się w głosowaniu nad rezolucją. Pomimo tego, że jest to najbardziej umiarkowany tekst nt. energii i klimatu przyjęty przez Parlament w ostatnich latach, trzy kwestie uniemożliwiły jego pełne poparcie. Po pierwsze, brak wzmianki o wadliwej podstawie prawnej przy procedowaniu rozporządzenia Rady o nadzwyczajnych środkach na rynku energii elektrycznej. Po drugie, propozycja objęcia pułapem cenowym gazu naturalnego importowanego tylko przy pomocy gazociągów, pozostawiając LNG poza pułapem. Po trzecie, nieuwzględnienie w tekście postulatu, by wprowadzony przez Radę cel redukcji zużycia energii elektrycznej był elastyczny i uwzględniał różnice w poziomach konsumpcji energii per capita w państwach członkowskich.
2022/10/05
Slot utilisation rules at Union airports: temporary relief (C9-0225/2022 - Dominique Riquet) (vote)

Poparłam propozycję wprowadzającą 75% pułap na wykorzystanie przez linie lotnicze przydziałów czasu.Przyjęcie rozporządzenia w trybie pilnym pozwala na uniknięcie automatycznego powrotu do pułapu 80% oraz wprowadza szereg zabezpieczeń dla linii lotniczych na wypadek kryzysów i nagłych zawieszeń w ruchu lotniczym. Rozporządzenie wskazuje również, że trasy do Ukrainy będą objęte specjalną ochroną przez okres 16 tygodni po otwarciu ukraińskiej przestrzeni powietrznej.
2022/10/06
The accession of Romania and Bulgaria to the Schengen area (B9-0462/2022, B9-0463/2022)

Poparłam rezolucję wzywającą Radę do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu przyjęcia do końca bieżącego roku decyzji w sprawie pełnego stosowania przepisów dorobku Schengen w Bułgarii i Rumunii, zapewniając tym samym całkowite zniesienie kontroli osób na granicach wewnętrznych obu tych państw członkowskich na początku 2023 r. Rezolucja wskazuje, że Rumunia i Bułgaria spełniły wszystkie warunki konieczne do pełnego stosowania dorobku Schengen już w 2011 r. Wspieram starania Rumunii i Bułgarii do pełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen i uważam, że procedury akcesyjne powinny zostać sfinalizowane jak najszybciej ze względu na fakt, iż wszystkie formalne oceny zostały pomyślnie zakończone.
2022/10/18
General budget of the European Union for the financial year 2023 - all sections (A9-0241/2022 - Nicolae Ştefănuță, Niclas Herbst)

Poparłam rezolucję, mimo kilku kontrowersyjnych kwestii. Podczas negocjacji udało się m.in. przyznać dodatkowe środki na organizacje młodych rolników, mobilność wojskową i pomoc humanitarną.
2022/10/19
Sustainable maritime fuels (FuelEU Maritime Initiative) (A9-0233/2022 - Jörgen Warborn)

Głosowałam przeciwko sprawozdaniu. Wprawdzie najbardziej zaostrzone cele, terminy i etapy ograniczania intensywności emisji zostały odrzucone w głosowaniu plenarnym, ale poparcie projektu oznaczałoby wywarcie presji na sektor morski, który nie dysponuje ani rozwiązaniami technologicznym, ani środkami na inwestycje, które pozwalałoby na wypracowanie rozwiązań gwarantujących większą redukcję emisji.
2022/10/19
Deployment of alternative fuels infrastructure (A9-0234/2022 - Ismail Ertug)

Głosowałam przeciwko sprawozdaniu, ponieważ: 1. nakłada ono wyższe wymagania w odniesieniu do mocy wyjściowej punktów ładownia, podczas gdy popularność samochodów elektrycznych oraz siła nabywcza konsumentów w tym sektorze jest nadal ograniczona; 2. wymaga wybudowania do 2025 r. punktów ładowania pojazdów elektrycznych w odstępach maksymalnie 60 km wzdłuż unijnej sieci transportowej (zarówno bazowej, jak i kompleksowej TEN-T); 3. zaostrzono wymogi dotyczące stacji tankowania wodoru, zmniejszając maksymalne odległości między stacjami tankowania oraz skraca termin z 2030 r. na 2027 r.
2022/10/19
Non-recognition of Russian travel documents issued in occupied foreign regions (C9-0302/2022 - Juan Fernando López Aguilar)

Poprałam wniosek Komisji Europejskiej. Intencją jest, by paszporty wydawane w regionach okupowanych nie były uznawane za właściwe dokumenty podróży. Ta inicjatywa powinna być postrzegana jako komplementarna z pakietem sankcji. Biorąc pod uwagę fakt, że środki te i tak są już stosowane przez państwa członkowskie, wniosek Komisji w praktyce niczego nie zmienia, ale ma na celu wysłanie sygnału politycznego ze strony UE, który ma być odpowiedzią na rosyjskie pseudoreferenda aneksyjne na Ukrainie.
2022/10/20
EU/Ukraine Agreement on the carriage of freight by road (A9-0263/2022 - Marian-Jean Marinescu)

Poparłam zawarcie umowy, gdyż pozwoli to zaradzić obecnej sytuacji na granicach między UE a Ukrainą oraz zacieśnić stosunki w zakresie transportu drogowego między tymi państwami. W następstwie rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie ukraińskie porty zostały zablokowane, ukraińska przestrzeń powietrzna zamknięta dla transportu cywilnego, a wszelki eksport z Ukrainy drogą morską wstrzymany. Aby eksportować z Ukrainy jej zasoby zbóż, paliwa, produktów spożywczych i innych istotnych towarów, należy znaleźć alternatywne drogi transportu drogowego i ułatwić korzystanie z nich.Transport drogowy towarów między UE a Ukrainą podlega obecnie dwóm głównym mechanizmom, a mianowicie dwustronnym umowom o transporcie i zezwoleniom udzielanym w ramach Międzynarodowego Forum Transportu (ITF). Ponieważ liczba operacji transportowych w porównaniu z normalnymi okresami wzrosła i przekroczyłaby ustalone kontyngenty, umowy te zastąpią dotychczasowe umowy dwustronne i spowodują liberalizację rynków transportowych.Ponadto umowa dotyczy również konkretnych klauzul dotyczących praw jazdy i zwalnia kierowców z wymogu okazania międzynarodowego prawa jazdy, gdyż wielu ukraińskich kierowców nie jest już w stanie dopełnić procedur administracyjnych związanych z dokumentami kierowcy, np. wystąpić z wnioskiem o wydanie międzynarodowego prawa jazdy lub nowych dokumentów.
2022/11/10
EU/Moldova Agreement on the carriage of freight by road (A9-0262/2022 - Marian-Jean Marinescu)

Poparłam zawarcie umowy, gdyż pozwoli to zaradzić obecnej sytuacji na granicach między UE a Mołdawią oraz zacieśnić stosunki w zakresie transportu drogowego. Transport drogowy towarów między UE a Mołdawią podlega obecnie dwóm głównym mechanizmom, a mianowicie dwustronnym umowom o transporcie i zezwoleniom udzielanym w ramach Międzynarodowego Forum Transportu (ITF). Ponieważ liczba operacji transportowych w porównaniu z normalnymi okresami wzrosła i przekroczyłaby ustalone kontyngenty, umowa ta zastąpi dotychczasowe umowy dwustronne i spowoduje liberalizację rynków transportowych.
2022/11/10
Distortive foreign subsidies (A9-0135/2022 - Christophe Hansen)

Istnieje luka regulacyjna w obszarze instrumentów przeciwdziałania zakłóceniom spowodowanym przez subsydia zagraniczne.Dlatego poparłam wprowadzenie w życie nowych instrumentów, których zadaniem będzie przeciwdziałanie zakłócającemu wpływowi subsydiów zagranicznych tworzących nierówne warunki konkurencji na rynku wewnętrznym UE.
2022/11/10
A high common level of cybersecurity across the Union (A9-0313/2021 - Bart Groothuis)

Wyrażam zadowolenie z finalnego kształtu projektu drugiej dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS2). Projekt regulacji ma kluczowe znaczenie dla podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa w UE i w państwach członkowskich UE.NIS2 powinna być podstawową regulacją horyzontalną, ustanawiającą wspólne, podstawowe i co do zasady niezmienne ramy funkcjonowania systemu cyberbezpieczeństwa, w tym w szczególności wymagania cyberbezpieczeństwa i ramy instytucjonalne zgłaszania incydentów oraz wsparcia w ich obsłudze.Regulacje dyrektywy NIS mogą być uzupełniane i doprecyzowywane w regulacjach sektorowych z uwagi na konieczność uwzględnienia specyfiki danego sektora oraz dojrzałości w budowaniu zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa.Równocześnie jednak regulacje sektorowe nie powinny zmieniać istoty i podstawowych zasad funkcjonowania systemu cyberbezpieczeństwa przewidzianych w NIS, w tym m.in. jednorodnego systemu raportowania incydentów, wymagań bezpieczeństwa oraz ram współpracy organów właściwych.
2022/11/10
Resilience of critical entities (A9-0289/2021 - Michal Šimečka)

Poparłam zapisy kompromisu wypracowanego w ramach negocjacji trójstronnych, ponieważ dyrektywa wprowadza jednolite standardy ochrony dla wszystkich sektorów, zarówno tych uznawanych dotychczas za krytyczne, czyli transport i energia, oraz dla tych nowoutworzonych, takich jak administracja, żywność, zdrowie, woda pitna, ścieki i przestrzeń kosmiczna. Dyrektywa wymusza ustanowienie krajowej władzy nadzorującej. Ponadto wprowadza mechanizmy pomocy finansowej dla operatorów infrastruktury krytycznej, jeżeli skutki zakłóceń ich funkcjonowania będą oddziaływać na bezpieczeństwo państwa i obywateli.
2022/11/22
2023 budgetary procedure: joint text (A9-0278/2022 - Nicolae Ştefănuță, Niclas Herbst)

W tej procedurze budżetowej kluczowe było zagwarantowanie odpowiedniego poziomu środków na płatności z przeznaczeniem na realizację działań uzgodnionych w ramach negocjacji wieloletnich ram finansowych UE, zarówno z okresu programowania 2014–2020, jak i 2021–2027, zapewniających pełną refundację dla beneficjentów, oraz na reagowanie na sytuacje kryzysowe, w szczególności związane z wojną w Ukrainie. W ostatniej fazie negocjacji udało się zwiększyć środki na powyższe działania, w tym na pomoc humanitarną w Ukrainie, jak i dla uchodźców przebywających poza jej granicami. Zwiększono środki dla wybranych programów, takich jak: CEF-mobilność wojskowa, CEF-energia oraz program Erasmus+, z ukierunkowaniem dodatkowych środków dla studentów z Ukrainy. Popieram również zapewnienie środków na finansowanie polityki spójności i wspólnej polityki rolnej w sposób, który umożliwi ich skuteczną realizację w przyszłym roku.
2022/11/23
System of own resources of the European Union (A9-0266/2022 - Valérie Hayer, José Manuel Fernandes)

Stanowczo sprzeciwiam się utworzeniu zasobu własnego opartego na systemie ETS (handel uprawnieniami do emisji). Pierwszy zestaw zasobów własnych jest niezrównoważony, nadmiernie obciążający mniej zamożne państwa członkowskie o wysokoemisyjnych gospodarkach. Przedwczesne jest również w tym momencie podejmowanie decyzji dotyczących zasobów własnych opartych na CBAM oraz zyskach rezydualnych. Wszystkie dochody budżetu UE powinny stanowić jednolitą pulę środków zgodnie z zasadą uniwersalności budżetu UE. Decyzja o wprowadzeniu nowych zasobów własnych nie powinna być podejmowana pośpiesznie bez pełnej wiedzy co do kształtu nowych mechanizmów i odpowiedniej analizy skutków.
2022/11/23
Recognising the Russian Federation as a state sponsor of terrorism (RC-B9-0482/2022, B9-0482/2022, B9-0483/2022, B9-0485/2022, B9-0486/2022, B9-0487/2022)

W przyjętej głosami wszystkich głównych grup politycznych rezolucji Parlament Europejski uznaje Rosję za państwo wspierające terroryzm oraz stosujące metody terrorystyczne. Wzywa również Radę i państwa członkowskie do ustanowienia stosownego mechanizmu, który pozwoli w przyszłości nadawać tego typu status krajom trzecim oraz do jego zastosowania wobec Rosji zaraz po przyjęciu. Ważne są zapisy o solidarności z Polską po śmierci dwóch osób, za co winę ponosi Rosja prowadząca zmasowany ostrzał rakietowy celów na Ukrainie. Dodatkowo Parlament wzywa Rosję do zwrotu wraku oraz czarnych skrzynek rządowego tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 roku. Nie bez znaczenia jest tu kontekst tego żądania – katastrofa smoleńska zestawiona jest bowiem z zestrzeleniem samolotu MH17 nad Ukrainą przez rosyjski system przeciwlotniczy.
2022/11/23
'Macro-Financial Assistance+' instrument for providing support to Ukraine for 2023 (C9-0373/2022)

Poparłam wniosek Komisji Europejskiej dotyczący udzielenia wsparcia Ukrainie w wysokości 18 mld euro w formie pożyczek na rok 2023. Ze względu na trwającą wojnę napastniczą Rosji krótkoterminowe potrzeby finansowe Ukrainy w przyszłym roku będą znaczne. Według ostatnich szacunków władz ukraińskich we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, w 2023 roku będzie istniała ciągła luka finansowa w wysokości między 3 a 4 mld euro miesięcznie. Nowo przyjęty instrument pomocy makrofinansowej zapewni Ukrainie przewidywalne, ciągłe, uporządkowane i terminowe finansowanie, by umożliwić jej pokrycie natychmiastowych potrzeb finansowych, odbudowę infrastruktury krytycznej oraz wstępne wsparcie na rzecz trwałej odbudowy powojennej, z myślą o wsparciu tego kraju na drodze do integracji europejskiej. Wniosek został przyjęty w trybie pilnym, co pozwoli na jego szybką akceptację w Radzie na początku grudnia, a w następstwie uruchomienie wypłat pierwszych środków już w styczniu 2023 r.
2022/11/24
A long-term vision for the EU's rural areas (A9-0269/2022 - Isabel Carvalhais)

Długoterminowa wizja obszarów wiejskich UE do 2040 r. jest zbieżna z wizją polskiej wsi do roku 2050 wskazaną w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 r. W sprawozdaniu przedstawiono zrównoważone i całościowe podejście do polityki i działań proponowanych na szczeblu UE, w połączeniu z działaniami krajowymi i regionalnymi, w celu zapewnienia lepszej przyszłości obszarów wiejskich UE. Główne wyzwania zostały dobrze nakreślone. Są nimi: starzejąca się i zmniejszająca społeczność wiejska, mniejsze możliwości tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, brak dostępu do wysokiej jakości usług publicznych, presja klimatyczna i środowiskowa, trudności komunikacyjne i logistyczne, dostęp do innowacji oraz rola kobiet
2022/12/13
Action plan to boost long-distance and cross-border passenger rail (A9-0242/2022 - Annalisa Tardino)

Głównym celem sprawozdania jest stworzenie odpornej, niezawodnej i przyszłościowej sieci kolejowej dzięki nowemu wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Plan zajmuje się kluczowymi wyzwaniami sektora kolejowego poprzez 10 działań w kilku dziedzinach, takich jak interoperacyjność infrastruktury, dostępność taboru, podnoszenie kwalifikacji personelu, ustalanie cen za dostęp do torów kolejowych oraz potrzeba zapewnienia równych warunków działania z innymi rodzajami transportu. W sprawozdaniu podkreśla się również rolę, jaką transport kolejowy odgrywa w utrzymaniu funkcji transportowych w sytuacjach kryzysowych i niesieniu pomocy, np. poprzez przyjmowanie napływu ukraińskich uchodźców.
2022/12/13
Mobilisation of the European Union Solidarity Fund: assistance to Germany, Belgium, the Netherlands, Austria, Luxembourg, Spain and Greece (A9-0282/2022 - Henrike Hahn)

Sprawozdanie dotyczy uruchomienia Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) na kwotę 718,5 mln EUR w związku z klęskami żywiołowymi, które miały miejsce w 2021 r. w Grecji, Hiszpanii, Belgii, Niderlandach, Austrii, Luksemburgu i Niemczech. Hiszpania – erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Grecja – trzęsienie ziemi na Krecie (27 września 2021 r.) Belgia, Holandia, Austria, Niemcy i Luksemburg – powodzie latem 2021 r., spowodowane przez wolno przemieszczający się układ niskiego ciśnienia o nazwie „Bernd”.
2022/12/14
Renewable Energy, Energy Performance of Buildings and Energy Efficiency Directives: amendments (REPowerEU) (A9-0283/2022 - Markus Pieper)

Wstrzymałam się od głosu, ponieważ ostrożnie podchodzę do proponowanej koncepcji nadrzędnego interesu publicznego i oczekiwałabym bardziej elastycznej propozycji, która dawałaby państwom członkowskim możliwość – a nie obowiązek – wprowadzenia takiego statusu dla projektów OZE, a także możliwość ograniczenia tego statusu tylko do niektórych terytoriów, rodzajów projektów czy technologii.
2022/12/14
90 years after Holodomor: Recognising the mass killing through starvation as genocide (RC-B9-0559/2022, B9-0559/2022, B9-0560/2022, B9-0561/2022, B9-0564/2022, B9-0566/2022)

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski uznaje klęskę głodu spowodowaną przez reżim sowiecki na Ukrainie w latach 1932–1933, znaną jako Hołodomor, za ludobójstwo. Była to cynicznie i okrutnie zaplanowana akcja stalinowskiego reżimu, mająca na celu przeforsowanie polityki Związku Sowieckiego kolektywizacji rolnictwa wbrew woli ludności wiejskiej Ukrainy.
2022/12/15
Upscaling the 2021-2027 Multiannual Financial Framework (A9-0281/2022 - Jan Olbrycht, Margarida Marques)

Głosowałam przeciwko sprawozdaniu głównie z uwagi na wezwanie Komisji o uwzględnienie prac Konferencji w sprawie przyszłości Europy w dziedzinie budżetu, jakim jest odejście od jednomyślności na rzecz głosowania większością kwalifikowaną w odniesieniu do wieloletnich ram finansowych. Odejście od jednomyślności na rzecz głosowania większością kwalifikowaną podczas przyjmowania rozporządzenia w sprawie wieloletnich ram finansowych może nieść efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli chodzi o zapewnienie jedności politycznej UE i poszanowanie stanowisk państw członkowskich w kwestii wrażliwej z ich punktu widzenia, jaką bez wątpienia są wieloletnie ramy finansowe, z uwagi na ich długoterminowe implikacje finansowe. Narzucenie głosowania większością kwalifikowaną niesie bowiem ze sobą ryzyko pogłębienia różnic między państwami członkowskimi, a także dominacji największych państw w kształtowaniu polityki finansowej UE.
2022/12/15
EU/New Zealand Agreement: exchange of personal data between Europol and New Zealand (A9-0003/2023 - Annalisa Tardino)

Celem umowy jest umożliwienie przekazywania danych osobowych między Europolem a właściwymi organami Nowej Zelandii w celu wsparcia i wzmocnienia działań organów państw członkowskich Unii Europejskiej i Nowej Zelandii.Wzajemna współpraca dotyczy zapobiegania przestępstwom, w tym poważnej przestępczości i terroryzmowi oraz zwalczania ich, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich gwarancji w odniesieniu do praw człowieka i podstawowych wolności jednostek, w tym ochrony prywatności i danych.
2023/01/17
Consumer protection in online video games: a European Single Market approach (A9-0300/2022 - Adriana Maldonado López)

Raport Komisji IMCO prezentuje niepełny obraz sektora gier video i sugeruje, że wymaga on dedykowanej inicjatywy ustawodawczej, która wprowadzi zasady ochrony konsumentów. Natomiast gry video są już podmiotem regulacji konsumenckich (np. „dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych”, „dyrektywa w sprawie praw konsumentów”), dlatego uważam, że nowe regulacje tworzyłyby chaos prawny.
2023/01/18
The establishment of a tribunal on the crime of aggression against Ukraine (RC-B9-0063/2023, B9-0063/2023, B9-0064/2023, B9-0068/2023, B9-0069/2023, B9-0072/2023)

Grupa EKR była jednym ze współinicjatorów złożenia tej rezolucji. Głos Parlamentu Europejskiego w sprawie utworzenia specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni agresji przeciwko Ukrainie będzie ważnym argumentem dla ewentualnego utworzenia takiego mechanizmu. Jest on niezbędny do wypełnienia luki prawnej, według której Międzynarodowy Trybunał Karny nie może zająć się aktem agresji, bo ani Ukraina, ani Rosja nie podpisały Statutu Rzymskiego (choć Ukraina ściśle współpracuje z MTK w sprawach zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludności). Umożliwiłby on postawienie Władimira Putina, Siergieja Ławrowa i innych przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej przed trybunałem podobnym do tego, jaki Alianci powołali w 1945 do osądzenia zbrodniarzy hitlerowskich. PE przyjął również cztery poprawki EKR, mówiące m.in o konieczności bliskiej konsultacji wszystkich decyzji dotyczących specjalnego trybunału z ukraińskimi władzami.
2023/01/19
Control of the financial activities of the European Investment Bank - annual report 2021 (A9-0294/2022 - Angelika Winzig)

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest bankiem inwestycyjnym Unii Europejskiej, a jego udziałowcami są państwa członkowskie UE. Jest jednym z największych ponadnarodowych kredytodawców na świecie. EBI jest organizacją non-profit, która finansuje projekty realizujące cele polityki Unii Europejskiej za pomocą kredytów, gwarancji i pomocy technicznej. EBI koncentruje się na obszarach związanych z klimatem, środowiskiem, małymi i średnimi przedsiębiorcami, rozwojem, spójnością i infrastrukturą. W raporcie stwierdza się, że pandemia COVID nie miała wpływu na zarządzanie EBI, wzywa się EBI do wsparcia autonomii i dywersyfikacji energetycznej Mołdawii oraz potępia się nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji na Ukrainę.
2023/01/19
Small-scale fisheries situation in the EU and future perspectives (A9-0291/2022 - João Pimenta Lopes)

Rybołówstwo na małą skalę, tradycyjne i przybrzeżne odgrywa kluczową rolę w UE. W całej flocie UE stanowi ono około 76 % aktywnych statków i 50 % załogi, a jednocześnie zaledwie 8 % pojemności brutto i około 5 % wyładunków. Na małą skalę ma strategiczne znaczenie dla zaopatrzenia w ryby oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności różnych państw członkowskich. Odgrywa ono również ważną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym społeczności przybrzeżnych, rozwoju lokalnym i zatrudnieniu, w utrzymaniu i tworzeniu działalności gospodarczej na wcześniejszych i późniejszych etapach łańcucha dostaw oraz w zachowaniu lokalnych tradycji. W sprawozdaniu podkreśla się znaczenie zaangażowania rybaków zajmujących się rybołówstwem na małą skalę w procesy decyzyjne na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym oraz wzywa się Radę i państwa członkowskie do zwiększenia przejrzystości procesu podejmowania decyzji dotyczących rybołówstwa na małą skalę w celu zapewnienia odpowiedzialności za nie.
2023/01/19
Conservation of the Southern Bluefin Tuna: conservation and management measures (A9-0134/2022 - Grace O'Sullivan)

Celem rozporządzenia jest wdrożenie do prawa unijnego odpowiednich środków kontroli, ochrony i zarządzania przyjętych przez Komisję ds. Ochrony Tuńczyka Południowego (CCSBT). Aby wspierać współpracę w zakresie ochrony i zarządzania tuńczykiem błękitnopłetwym, CCSBT ustanowiła rozszerzoną komisję, której UE jest członkiem od 2015 r., i jako taka ma takie same obowiązki jak członkowie CCSBT. UE jest zatem zobowiązana do przestrzegania decyzji CCSBT i do wnoszenia do nich wkładu finansowego. We wniosku zakazuje się ukierunkowanych połowów południowego tuńczyka błękitnopłetwego przez statki Unii (art. 4), a dozwolone są jedynie przyłowy. Unijne statki rybackie, które mogą dokonywać przyłowów tego gatunku, są wpisane do rejestru statków CCSBT.W praktyce większość zobowiązań wejdzie w życie dopiero wtedy, gdy flota unijna dokona niepożądanych przyłowów tuńczyka błękitnopłetwego i zatrzyma te połowy na statku, czego jak dotąd nigdy nie odnotowano. Od 2012 r. nie zgłoszono żadnych przyłowów tuńczyka południowego przez statki unijne. Rozporządzenie wprowadza również obowiązek współpracy w zakresie przekazywania danych ze statków rybackich dotyczących: dochodzenia w sprawie wypadków; współpracy w zakresie umieszczenia unijnego statku rybackiego w wykazie CCSBT statków prowadzących nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane (IUU) połowy; zgłoszonych przypadków nieprzestrzegania przepisów; naruszeń w wyniku inspekcji w portach.
2023/02/02
Ro-ro passenger ships: stability requirements (A9-0255/2022 - Roberts Zīle)

Głosowałam za sprawozdaniem. Nowe przepisy dotyczące statków pasażerskich typu ro-ro mają na celu przede wszystkim zapewnienie spójności międzynarodowej z normami dotyczącymi szczególnych wymogów stateczności. Promy samochodowe będą musiały spełniać określone zaostrzone wymogi stabilności, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów i pracowników. Co więcej, jasne ramy prawne przyczynią się do odciążenia administracyjnego i technicznego. Zaktualizowana dyrektywa jest również dostosowana do ostatnio zmienionych norm zaktualizowanych przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) w ramach Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu z 2020 r. (konwencja SOLAS).
2023/03/14
Binding annual greenhouse gas emission reductions by Member States (Effort Sharing Regulation) (A9-0163/2022 - Jessica Polfjärd)

Głosowałam przeciwko, ponieważ rozporządzenie zakłada redukcję emisji o 40% do 2030 roku w sektorach nieobjętych ETS – na przykład w rolnictwie, transporcie oraz budynkach. Ponadto zawiera wiążące cele dla państw członkowskich związane z redukcją emisji w tychże sektorach. Dla Polski będzie oznaczało to znaczący wzrost z 7% do 14% redukcji emisji do 2030r. i spowoduje obciążenie dla budżetu państwa, jak i budżetów domowych obywateli.
2023/03/14
Land use, land use change and forestry (LULUCF) (A9-0161/2022 - Ville Niinistö)

Głosowałam przeciwko rozporządzeniu LULUCF, ponieważ rozszerza się zakres rozporządzenia o emisje pochodzenia rolniczego – pod szczególną presją znajdzie się sektor hodowlany, który już dzisiaj znajduje się pod presją kryzysu energetycznego oraz wysokiej inflacji, ze względu na rosnące ceny pasz dla zwierząt. Jest to daleko idąca rewizja rozporządzenia, która poprzez ograniczenie emisyjności rolnictwa w konsekwencji zmniejszy hodowle oraz uprawy, co nie jest spójne z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.
2023/03/14
Revision of the Market Stability Reserve for the EU Emissions Trading System (A9-0045/2022 - Cyrus Engerer)

Głosowałam przeciwko. MSR jest częścią ETS. Jest to mechanizm rynkowy, który w sytuacji nadwyżki uprawnień ETS na rynku przekierowuje cześć z tych uprawnień do rezerwy, a w sytuacji niedomiaru uprawnień cześć z nich jest wypuszczana na rynek. Nowelizacja decyzji w sprawie MSR zakłada, iż wskaźnik poboru do rezerwy zostanie podwojony i będzie wynosił 24%. W praktyce oznacza to, iż do 2030 roku corocznie aż 24% uprawnień do emisji będzie przekierowywanych do rezerwy. Nie jest to dobra decyzja, ponieważ sprawi, że uprawnień na rynku ETS będzie coraz mniej, a to bezpośrednio przełoży się na cenę uprawnień - będą one droższe. Jest to zatem dodatkowy negatywny czynnik, który stworzy presję cenową na uprawnienia ETS, które już obecnie są bardzo kosztowne i obciążające dla przemysłu i sektorów objętych ETS.
2023/03/14
Energy performance of buildings (recast) (A9-0033/2023 - Ciarán Cuffe)

Zagłosowałam przeciwko tekstowi ITRE zmieniającemu dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ze względu na nierealne cele (skrócenie terminów, podwyższenie celów i rozbudowane obowiązki sprawozdawcze), które poskutkują ogromnymi kosztami dla obywateli w czasach poważnego kryzysu gospodarczego w Europie. Wprowadza się zakaz używania kotłów na paliwa kopalne w nowych budynkach oraz budynkach przechodzących gruntowne renowacje. Takie zapisy ignorują różnice techniczne i ekonomiczne występujące pomiędzy państwami członkowskimi.
2023/03/14
Data Act (A9-0031/2023 - Pilar del Castillo Vera)

Głosowałam za aktem w sprawie danych. Głównymi założeniami projektowanej regulacji są: zwiększenie możliwości wykorzystania danych przedsiębiorstw przez organy publiczne (B2G) oraz promowanie wymiany danych między przedsiębiorcami (B2B) . Zmiany przyczynią się do powstania nowych, innowacyjnych usług i bardziej konkurencyjnych cen za usługi posprzedażowe oraz naprawę przedmiotów podłączonych do internetu.
2023/03/14
Adequate minimum income ensuring active inclusion (B9-0099/2023, B9-0116/2023)

Głosowałam przeciwko rezolucji o odpowiednim dochodzie minimalnym zapewniającym aktywne włączenia, ponieważ wskazania w niej zawarte są niezgodne z zasadą pomocniczości i proporcjonalności. Konstrukcja i działanie systemów dochodu minimalnego powinno pozostać w geście państw członkowskich, co powyższa rezolucja próbuje naruszyć ingerując również w kryteria decydujące o przyznaniu dochodu minimalnego.
2023/03/15
European Semester for economic policy coordination: Employment and social priorities for 2023 (A9-0051/2023 - Estrella Durá Ferrandis)

Zagłosowałam przeciw sprawozdaniu w sprawie europejskiego semestru na rzecz koordynacji polityki gospodarczej – priorytetów w zakresie zatrudnienia i priorytetów społecznych na 2023 rok. Nie dość, że raport wkracza w kompetencje Państw Członkowskich, to nie odnosi się do aktualnej sytuacji geopolitycznej (wojna na Ukrainie). Zamiast tego koncentruje się na zmianach klimatu, degradacji środowiska i sprawiedliwości ekologicznej.
2023/03/15
Revision of the EU Emissions Trading System (A9-0162/2022 - Peter Liese)

Zagłosowałam przeciw przeglądowi dyrektywy ustanawiającej system EU ETS, ponieważ nie zgadzam się na podniesie celu redukcyjnego w sektorach objętych ETS – energetyka, ciepłownictwo, przemysł – do 62%. Nie zgadzam się również na objęcie systemem ETS nowych sektorów takich jak transport i budynki, ponieważ będzie się to wiązało z podniesieniem opłat za transport samochodami spalinowymi oraz na ogrzewanie budynków paliwami kopalnymi.
2023/04/18
Deforestation Regulation (A9-0219/2022 - Christophe Hansen)

Poparłam końcowe porozumienie w sprawie wylesiania. Rozporządzenie to może ograniczyć wylesianie w skali globalnej, a jednocześnie wymusić podniesienie standardów produkcji rolnej i pozyskiwania drewna w państwach trzecich, zwłaszcza w państwach regionu MERCOSUR.
2023/04/19
Universal decriminalization of homosexuality, in light of recent developments in Uganda (RC-B9-0219/2023, B9-0219/2023, B9-0220/2023, B9-0221/2023, B9-0222/2023, B9-0223/2023, B9-0224/2023)

Głosowałam przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie powszechnej dekryminalizacji homoseksualizmu w świetle ostatnich wydarzeń w Ugandzie. Zamiast skupić się na meritum sprawy, pod płaszczykiem ochrony mniejszości seksualnych w Ugandzie po raz kolejny uderza się w Polskę i polski rząd za rzekome działania wymierzone przeciw mniejszości LGBT. Wojna z polskim rządem i demokratycznymi decyzjami polskich wyborców jest kolejnym dowodem na to, że europejska lewica, do spółki z totalną opozycją, nie cofnie się przed niczym, byleby tylko uderzyć w Polskę.
2023/04/20
The electoral law, the investigative committee and the rule of law in Poland (B9-0318/2023, B9-0319/2023)

Moją intencją było zagłosowanie przeciwko rezolucji, bowiem zawsze stoję po stronie Polski i polskich spraw. Korektę głosowania złożyłam niezwłocznie w systemie parlamentarnym.
2023/07/11
Type-approval of motor vehicles and engines with respect to their emissions and battery durability (Euro 7) (A9-0298/2023 - Alexandr Vondra)

Głosowałam przeciwko pięciu poprawkom dążącym do wydłużenia odstępstw dla producentów małej liczby pojazdów, a także producentów samochodów luksusowych, do 2035 r.Uważam, że dalsze odstępstwa nie są potrzebne. Producenci małej liczby pojazdów ciężarowych nadal będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby dostosować się do nowych wymogów. Z kolei pojazdy luksusowe nie powinny korzystać z dalszych odstępstw. Powinny być obciążone normami emisji jak samochody osobowe, które są w powszechnym użytku obywateli państw członkowskich.Jeśli zaś chodzi o poprawkę 178, to popełniłam w tej kwestii błąd techniczny, ponieważ moją intencją było głosowanie przeciw.
2023/11/09