BETA

69 Written explanations of Krzysztof HETMAN

The UK’s withdrawal from the EU (B9-0038/2019, B9-0039/2019)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie brexitu. Jestem przekonany, że odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy miałoby dramatyczne skutki, w wyniku których ucierpieliby zarówno Europejczycy, jak i obywatele brytyjscy, dlatego też należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby takiego scenariusza uniknąć. Proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej musi być odpowiednio skoordynowany i odpowiedzialnie przeprowadzony, aby zapewnić, by jego potencjalne negatywne skutki były jak najmniej odczuwalne.Uważam, że umowa wynegocjowana wspólnie przez Unię Europejską i Wielką Brytanię jest w stanie zapewnić przeprowadzenie brexitu w sposób uporządkowany i przewidywalny. Przede wszystkim umowa ta chroni prawa obywateli europejskich i brytyjskich, co powinno stanowić dla wszystkich zainteresowanych stron priorytet.
2019/09/18
Employment and social policies of the euro area (A9-0016/2019 - Yana Toom)

Tegoroczne sprawozdanie w sprawie politycznych strategii społecznych i na rzecz zatrudnienia w strefie euro po raz kolejny przedstawia nam mieszany obraz europejskich rynków pracy i spójności społecznej. Z jednej strony ogólna sytuacja stopniowo się poprawia i wzrost wskaźników zatrudnienia, także wśród młodzieży, można uznać już za stały trend. Z drugiej strony kolejny już rok z rzędu widzimy utrzymujące się braki i niedopasowanie w umiejętnościach. Nie tylko stwarza to problemy pracodawcom, którzy pozostają z nieobsadzonymi wakatami, ale także hamuje wzrost gospodarczy i utrudnia reintegrację osób długotrwale bezrobotnych na rynkach pracy.W związku z tym chciałbym podkreślić potrzebę transformacji naszych systemów edukacji i szkolenia, aby odpowiedzieć na to coraz większe wyzwanie. Uczenie się przez całe życie powinno stać się rzeczywistością, aby każdy Europejczyk miał szansę partycypować w dynamicznie zmieniających się rynkach pracy. Mam nadzieję, że ta kwestia będzie jednym z priorytetów zarówno dla państw członkowskich, jak i dla nowej Komisji Europejskiej.
2019/10/10
Effects of the bankruptcy of Thomas Cook Group (RC-B9-0118/2019, B9-0118/2019, B9-0119/2019, B9-0120/2019, B9-0121/2019, B9-0122/2019, B9-0124/2019)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie negatywnego wpływu bankructwa Thomasa Cooka na sektor turystyczny, ponieważ podzielam obawy, jakie towarzyszyły obywatelom Unii Europejskiej w czasie, gdy dziesiątki tysięcy turystów zakończyło w sposób nagły i nierzadko stresujący swoje wakacyjne podróże.Unia Europejska słynie z wysokiego standardu ochrony naszych konsumentów i uważam, że w chwili obecnej, gdy proces powrotów został zakończony sprawnie, najważniejsze jest, aby wszyscy poszkodowani otrzymali odpowiednie odszkodowanie. W tym celu należy korzystać z przepisów uchwalonych w dyrektywie w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek z 2015 roku.Oczywiście musimy też zastanowić się, jakie skutki długofalowe może mieć to bankructwo na miejsca pracy i ogólną kondycję branży turystycznej w UE oraz jak zminimalizować ryzyko powstania podobnej sytuacji. Jestem zdania, że Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji jest instrumentem, który może odegrać tu ważną rolę we wsparciu branży.
2019/10/24
Enabling the digital transformation of health and care (B9-0239/2019)

Transformacja cyfrowa opieki zdrowotnej i społecznej bez wątpienia niesie za sobą ogromny potencjał, nie tylko w zakresie poprawy jakości życia pacjentów, ale także i ułatwienia pracy pracowników służby zdrowia czy też opiekunów. Pozwoliłaby ona lekarzom poprawić efektywność całego procesu leczenia oraz zmniejszyłaby obciążenia biurokratyczne, zaś pacjenci skorzystaliby m.in. na ułatwieniach w dostępie do usług medycznych.Niemniej jednak transformacja cyfrowa tego obszaru musi zostać przeprowadzona w taki sposób, by w jej efekcie nie ograniczyć dostępu do usług medycznych. Musimy bowiem pamiętać, że w dalszym ciągu aż 44% Europejczyków nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Dodatkowo, nie wszystkie europejskie gospodarstwa domowe posiadają dostęp do internetu, w szczególności zaś problematyczna jest przepaść cyfrowa między obszarami miejskimi i wiejskimi. Uważam zatem, iż niezbędne jest, by Komisja wzięła pod uwagę powyższe czynniki przy przeprowadzaniu transformacji cyfrowej.
2019/12/18
Situation of human rights and democracy in Nicaragua (RC-B9-0251/2019, B9-0251/2019, B9-0252/2019, B9-0253/2019, B9-0254/2019, B9-0255/2019)

Nikaragua przykuła uwagę świata w marcu zeszłego roku. Rozpoczęły się wtedy masowe protesty obywateli wobec polityki rządu i prezydenta Ortegi. Wielotysięczne demonstracje były brutalnie tłumione przez rządzących. Zaczęto stosować represje wobec działaczy opozycyjnych. Wielu z nich skazano na wysokie kary więzienia. Mimo prowadzonych negocjacji sytuacja w kraju nadal jest trudna.Aby mogła ona się poprawić i ustabilizować, niezbędne jest podjęcie pilnych działań naprawczych przez rząd Nikaragui. Po pierwsze musimy domagać się od rządu zaprzestania represjonowania działaczy opozycyjnych i natychmiastowego zwolnienia więźniów politycznych. Po drugie niezbędne jest poszanowanie swobód obywatelskich, w tym wolności zgromadzeń i demonstracji, wolności słowa, a także umożliwienie funkcjonowania organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego. Wreszcie musimy też wezwać rząd Nikaragui do zaprzestania ataków na media i dziennikarzy i ograniczania obywatelom dostępu do informacji. Tylko spełnienie tych postulatów pozwoli na ponowne wprowadzenie demokratycznego ładu i zażegnanie kryzysu. Parlament powinien monitorować sytuację w Nikaragui, a w przypadku braku reakcji rządu – podejmować dalsze kroki.
2019/12/19
Annual report 2018 on the human rights and democracy in the world and the European Union's policy on the matter (A9-0051/2019 - Isabel Wiseler-Lima)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania na temat praw człowieka i demokracji na świecie oraz polityki UE w tym zakresie. UE jest globalnym liderem w walce o prawa człowieka. Aby dalej wypełniać tę rolę w obliczu rosnących wyzwań, musimy kontynuować współpracę z ONZ i innymi organizacjami międzynarodowymi. Ważne jest też nasze wsparcie dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które borykają się z naciskami i represjami ze strony władz.Omawiane dzisiaj sprawozdanie zwraca m.in. uwagę na coraz częściej dostrzegalne zagrożenia w sferze cyfrowej. Dezinformacja, masowa inwigilacja czy manipulacja to tylko niektóre z nich. Zgadzam się, że UE powinna włączyć się w dialog z państwami trzecimi, aby powstrzymać represyjne działania w sieci ora tworzenie przepisów, które pod pozorem walki z cyberprzestępczością i terroryzmem wykorzystują takie metody wobec ogółu społeczeństwa lub opozycji.Należy kontynuować nasze dotychczasowe działania i finansową pomoc na rzecz demokratyzacji i praw człowieka. Wartości te muszą znaleźć się w centrum relacji UE z innymi państwami i stanowić ich fundament. Naszym następnym krokiem powinno być przyjęcie ambitnego planu działania dotyczącego praw człowieka i demokracji na następne 5 lat.
2020/01/15
A safety net to protect the beneficiaries of EU programmes: setting up an MFF contingency plan (A9-0099/2020 - Jan Olbrycht, Margarida Marques)

Panie Przewodniczący! Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie planu awaryjnego, gdyż uważam, że w obecnej sytuacji zapewnienie ciągłości finasowania w unijnym budżecie po 2020 roku jest absolutnie jednym z naszych priorytetów.Pandemia koronawirusa i spowodowana nią recesja gospodarcza sprawiły, że Unia Europejska musi przedefiniować swoje priorytety na kolejne siedem lat. Wsparcie lokalnych przedsiębiorców, ochrona i tworzenie nowych miejsc pracy, powrót na ścieżkę wzrostu to obecnie największe wyzwania, przed jakimi stoi gospodarka Unii Europejskiej. Wspólny budżet unijny od samego początku kryzysu stanowił wsparcie w tych działaniach. Dlatego tak ważne jest, aby nawet w sytuacji gdy nowe porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych nie zostanie na czas wynegocjowane, zapewniona została ciągłość finansowania. Nie możemy w obecnej sytuacji pozwolić sobie na ryzyko przerwania wsparcia, które z Unii Europejskiej otrzymują przedsiębiorcy, rolnicy czy pracownicy ochrony zdrowia.Komisja Europejska musi wobec tego najpóźniej do 15 czerwca przedstawić plan awaryjny, który to zapewni. Obecne programy powinny być przedłużone o rok lub nawet dwa, także po to, by dobrze przygotować nowe wieloletnie ramy finansowe.
2020/05/13
Macro-financial assistance to enlargement and neighbourhood partners in the context of the Covid-19 pandemic crisis

. – Obecny kryzys związany z pandemią COVID-19 ma negatywny wpływ na stabilność finansową i gospodarczą regionów objętych procesem rozszerzenia i polityką sąsiedztwa. W tej sytuacji Unia Europejska powinna podjąć zdecydowane i szybkie działania, aby wesprzeć gospodarki tych krajów. Dlatego też głosowałem za udzieleniem pomocy makrofinansowej 10 krajom partnerskim Unii Europejskiej.Pomoc makrofinansowa Unii to instrument wykorzystywany w sytuacjach nadzwyczajnych, a obecna sytuacja zdecydowanie do nich należy. Jak wskazano we wniosku, pomoc ta ma zostać przekazana w formie pożyczek dla krajów potrzebujących wsparcia. Jej atutem jest po pierwsze szybkość reakcji, a po drugie preferencyjne warunki jej udzielenia takie jak stosunkowo niskie stopy oprocentowania czy długi okres zapadalności. Jednocześnie przekazane w ten sposób środki zdecydowanie pomogą naszym partnerom poradzić sobie z bieżącymi trudnościami gospodarczymi i zaspokoją ich pilne potrzeby w zakresie finansowania zewnętrznego. Wpłynie to na zwiększenie stabilności gospodarczej państw objętych procesem rozszerzenia i polityką sąsiedztwa oraz pomoże im skuteczniej zareagować na kryzys związany z COVID-19 i walczyć ze skutkami pandemii.Jest to o tyle ważne, że pomoc makrofinansowa ma dotyczyć państw, z którymi Unia Europejska pozostaje w bliskich wzajemnych stosunkach i współpracuje na wielu płaszczyznach. Decydując się na udzielenie im pomocy w tej wyjątkowo trudnej sytuacji, pokazujemy, że nasi długoletni partnerzy i sąsiedzi mogą liczyć na nasze wsparcie i solidarność. Proponowane wsparcie wzmocni ponadto zaangażowanie rządów, które z niego skorzystają, w realizację niezbędnych reform i przyczyni się do zacieśnienia ich stosunków z Unią Europejską.
2020/05/15
EU disability strategy post 2020 (B9-0123/2020)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji dotyczącej europejskiej strategii na rzecz osób niepełnosprawnych na okres po roku 2020, gdyż uważam, że Europa potrzebuje spójnego, całościowego podejścia w tej kwestii. Wyzwania, z jakimi mierzą się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami, są wciąż ogromne. I choć strategia na lata 2010–2020 pokazała, że zintegrowane podejście może przynieść dobre rezultaty, to unaoczniła też, jak wiele jeszcze przed nami. Dlatego uważam, że nowa strategia musi stawiać sobie ambitne cele. Włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i umożliwienie im podjęcia pracy powinno pozostać naszym priorytetem. Jednocześnie powinniśmy pracować nad zapewnieniem wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.Mam nadzieję, że przyjęcie tej rezolucji będzie jasnym sygnałem dla Komisji Europejskiej, aby prace nad strategią nabrały nowej dynamiki, i zostanie ona zaprezentowana w nadchodzących miesiącach bez zbędnej zwłoki.
2020/06/18
Tourism and transport in 2020 and beyond (RC-B9-0166/2020, B9-0166/2020, B9-0175/2020, B9-0177/2020, B9-0178/2020, B9-0180/2020, B9-0182/2020, B9-0184/2020)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie stopniowego przywracania usług turystycznych w UE. Pandemia koronawirusa spowodowała ogromnie straty prawie we wszystkich gałęziach gospodarki, jednak najdotkliwiej dotknęła ona sektora turystyki, powodując straty sięgające nawet 90% dochodów i zagrażając utratą aż blisko 6,5 miliona miejsc pracy.Pandemia nie została jeszcze pokonana i tym samym cały czas naszym obowiązkiem jest przestrzeganie rygoru sanitarnego, aby chronić zdrowie i życie Europejczyków, jednak zwalniające tempo zachorowań pozwala na stopniowe przywracanie turystyki i gastronomii. W działaniach tych musimy jednak zachować właściwy balans pomiędzy z jednej strony potrzebą, zarówno ekonomiczną, jak i psychiczną, uruchomienia na nowo tej gałęzi gospodarki, a z drugiej koniecznością zapobieżenia ponownej eskalacji pandemii.Niewątpliwie ważne jest przywracanie zaufania obywateli do korzystania z usług turystycznych i gastronomicznych, ale zaufanie to musi być poparte realnym zwiększeniem bezpieczeństwa. W tym kontekście ważne jest utworzenie systemu wczesnego ostrzegania, który informowałby turystów o zagrożeniach w miejscach pobytu, czy też unijnego znaku sanitarnego, gwarantującego najwyższe standardy bezpieczeństwa.Ponadto musimy zapewnić szczególne wsparcie przedsiębiorstwom z sektora turystyki i gastronomii, w szczególności MŚP i małym firmom rodzinnym, aby pomóc im w przetrwaniu tego niezwykle trudnego okresu.
2020/06/19
Exceptional temporary support under EAFRD in response to the COVID-19 outbreak (amendment of Regulation (EU) No 1305/2013) (C9-0128/2020 - Norbert Lins)

Pandemia COVID-19 miała ogromny negatywny wpływ na wiele gałęzi europejskiej gospodarki. Jednym z najciężej dotkniętych przez spowodowany nią kryzys sektorów jest bez wątpienia sektor rolnictwa. Ograniczenia w przemieszczaniu się, a także czasowe zamknięcie sklepów, targowisk i restauracji spowodowały wiele trudności ze zbyciem produktów rolnych, a co za tym idzie – mniejsze wpływy ze sprzedaży. Rolnicy, a także małe wiejskie przedsiębiorstwa borykają się więc z problemami z płynnością, a część z nich stoi na krawędzi bankructwa.Obecny kryzys to sytuacja bezprecedensowa, a zaistniałe okoliczności wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków stanowiących wsparcie dla podmiotów najbardziej dotkniętych kryzysem. Dlatego też głosowałem za przyjęciem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1305/2013 w odniesieniu do szczególnych działań mających zapewnić nadzwyczajne tymczasowe wsparcie w ramach EFRROW w odpowiedzi na epidemię COVID-19. Wsparcie to przyjmie formę jednorazowej pomocy finansowej dla rolników i MŚP działających w sektorze przetwórstwa, wprowadzania do obrotu lub rozwoju produktów rolnych, które borykają się z problemami finansowymi na skutek pandemii. Taka jednorazowa, nadzwyczajna pomoc pozwoli przedsiębiorstwom na utrzymanie płynności i zaspokoi ich najpilniejsze bieżące potrzeby i zobowiązania.
2020/06/19
International and domestic parental abduction of EU children in Japan (B9-0205/2020)

. ‒ Głosowałem za rezolucją w sprawie międzynarodowych i wewnątrzkrajowych uprowadzeń rodzicielskich dzieci z UE w Japonii. Niestety fakt uprowadzeń rodzicielskich dzieci z UE w Japonii stał się zauważalną tendencją. Prawo rodziców, których dzieci uprowadzono, do kontaktów ze swoimi dziećmi jest w Japonii poważnie ograniczone. W tej sytuacji w centrum naszej uwagi bezwzględnie musi stać jedno – dobro dziecka.Ograniczanie lub uniemożliwianie kontaktów jednego rodzica z dzieckiem może zdecydowanie negatywnie odbić się na jego rozwoju i samopoczuciu, a także jest naruszeniem jego podstawowych praw. Uważam, że przegłosowana rezolucja to ważny i potrzebny komunikat, że jako Unia Europejska nie możemy się na taką sytuację zgodzić. Jest ona niczym innym jak wezwaniem Japonii do egzekwowania zobowiązań, które kraj ten podjął, przystępując do konwencji haskiej i ratyfikując Konwencję ONZ o prawach dziecka. Należy zdecydowanie wzywać władze japońskie do zastosowania się do zaleceń międzynarodowych i do wprowadzenia niezbędnych zmian w systemie prawnym Japonii, np. poprzez stworzenie możliwości pieczy wspólnej lub naprzemiennej.Zgadzam się także, że rodzice potrzebują dostępu do rzetelnej informacji dotyczącej prawa rodzinnego i praw dziecka w krajach trzecich, a także trudności, jakie mogą oni napotkać. Uważam, że zaproponowane utworzenie platformy wsparcia informacyjnego udzielanego rodzicom uczestniczącym w transgranicznych sporach rodzinnych może w istotny sposób w tym pomóc.
2020/07/08
The rights of persons with intellectual disabilities in the COVID-19 crisis (B9-0204/2020)

. ‒ Głosowałem za rezolucją w sprawie praw osób z niepełnosprawnością intelektualną w dobie kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Czas pandemii był czasem wymagającym podjęcia szczególnych, często restrykcyjnych działań. Jest to zrozumiałe, zważywszy na powagę sytuacji. Działania takie powinny jednak zawsze uwzględniać prawa podstawowe wszystkich obywateli. Jak widać, mimo szczerych intencji, w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną nie zawsze te prawa były zagwarantowane. Niekiedy odmawiano im leczenia, często były one całkowicie odizolowane od swoich bliskich bez możliwości odwiedzin czy powrotu do domu, a w niektórych sytuacjach z kolei ośrodki opieki dziennej były zamykane, przez co pozostawiono rodziny osób z niepełnosprawnościami bez wsparcia i przerzucono na nie cały ciężar opieki praktycznie z dnia na dzień. Pandemia COVID-19 była pierwszym tego typu wyzwaniem dla współczesnej Europy, ale niekoniecznie ostatnim. Teraz jest moment na wyciągnięcie wniosków z mijającego kryzysu, abyśmy mogli lepiej przygotować się na podobne zagrożenia w przyszłości.Zgadzam się, że potrzebujemy wspólnych protokołów na wypadek możliwych przyszłych nadzwyczajnych sytuacji kryzysowych, a także, że niezbędne jest wypracowanie strategii w sprawie niepełnosprawności na okres po roku 2020 z uwzględnieniem takich nadzwyczajnych zdarzeń. Komisja i państwa członkowskie powinny także na bieżąco monitorować, czy usługi medyczne są świadczone wszystkim pacjentom z poszanowaniem ich praw, bez dyskryminowania żadnej z grup.
2020/07/08
Just Transition Fund (A9-0135/2020 - Manolis Kefalogiannis)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ponieważ jestem zdania, że państwa Unii Europejskiej potrzebują wsparcia w tym ogromnym wyzwaniu, jakim jest ograniczenie emisji CO2 i przejście na gospodarkę neutralną klimatycznie. Skala wyzwań, jakie stoją przed regionami uzależnionymi od paliw kopalnych, jest ogromna. Regiony węglowe muszą nie tylko przejść zmiany technologiczne i infrastrukturalne, ale także stawić czoła wyzwaniom społecznym.Dlatego uważam, że fundusz będzie stanowił realne wsparcie dla regionów uzależnionych od węgla tylko w przypadku, gdy jego budżet będzie odpowiednio wysoki. Dlatego popieram zwiększenie środków do 25 mld euro w cenach z 2018 r. Istotne jest, by środki te pochodziły z nowej alokacji, a nie transferów wewnątrzbudżetowych. Polityka spójności może oczywiście stanowić dodatkowe wsparcie dla transformacji energetycznej. Powinno to się jednak odbywać na zasadzie dobrowolności (o czym będzie decydowało każde państwo indywidualnie), a nie obowiązkowych transferów. Ważne jest także, by fundusz uwzględniał różne uwarunkowania poszczególnych państw członkowskich i poziom ich uzależnienia od węgla. Dlatego też głosowałem za umożliwieniem finansowania z funduszu także infrastruktury gazowej, która może stanowić środek przejściowy w tej transformacji.Mam nadzieję na szybkie porozumienie z Radą podczas rozmów trójstronnych, tak by fundusz mógł jak najszybciej być dostępny dla beneficjentów.
2020/09/16
Situation in Belarus

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie sytuacji na Białorusi.Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani demokratyczne, a organizowane w odpowiedzi na nie pokojowe demonstracje były agresywnie tłumione przez białoruskie władze. Jasne jest, że tak przeprowadzone wybory nie mogą zostać uznane i że należy zdecydowanie potępić wszelkie akty przemocy wobec białoruskich obywateli. Pytanie jednak, co dalej w kwestii Białorusi powinna zrobić Unia Europejska.Przede wszystkim musimy dzisiaj mówić jednym głosem. Na forum Wspólnoty podjęto już temat sankcji wobec wysokich białoruskich urzędników. Powinny one objąć też byłego prezydenta Łukaszenkę.Ponadto UE powinna dokonać przeglądu swoich dotychczasowych relacji z Białorusią. Warunkiem wstępnym dialogu na linii UE–Białoruś musi być przeprowadzenie ponownych wyborów z zachowaniem demokratycznych standardów i zaprzestanie przemocy przez aparat państwa.Istnieje też potrzeba wsparcia dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. Ich nieskrępowane działanie jest warunkiem funkcjonowania zdrowej demokracji.Musimy z bliska monitorować sytuację na Białorusi i reagować na wszelkie przejawy łamania praw człowieka.
2020/09/17
The European Forest Strategy - The Way Forward (A9-0154/2020 - Petri Sarvamaa)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie europejskiej strategii leśnej, gdyż uważam, że stanowi ono wyważoną propozycję pomiędzy koncentracją na gospodarczych i społecznych aspektach leśnictwa, a zapewnieniem lasom należytej ochrony i wzmocnieniem ich roli w odniesieniu do przeciwdziałania zmianom klimatu. Niewątpliwie nie sposób nie docenić ogromnej roli lasów w życiu społecznym i gospodarczym Europejczyków. Tak wiele mówimy o konieczności osiągnięcia europejskich ambitnych celów w zakresie klimatu, energii i środowiska. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że neutralności klimatycznej nie jesteśmy w stanie osiągać bez zdrowych lasów, dlatego też należy położyć nacisk na zwiększanie lesistości w Unii Europejskiej poprzez zalesianie i wspieranie odporności ekosystemów leśnych.Lasy stanowią też bardzo ważny sektor gospodarki, dając, w sposób pośredni i bezpośredni, zatrudnienie ponad 3 milionom obywateli. W moim przekonaniu należy tworzyć zachęty dla biznesu do dalszego, zrównoważonego i długoterminowego inwestowania w tę gałąź gospodarki, tworząc tym samym nowe miejsca pracy dla społeczności lokalnej i przeciwdziałając odpływowi ludności wiejskiej. Zgadzam się też ze sprawozdawcą, że nowa strategia leśna UE powinna stanowić skuteczne narzędzie koordynacji polityk i sektorów powiązanych z lasami, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i w powiązaniu z politykami leśnymi państw członkowskich.
2020/10/07
Reinforcing the Youth Guarantee (B9-0310/2020)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie Gwarancji dla Młodzieży, ponieważ uważam, że także w obliczu pandemii COVID-19 młodzi ludzie potrzebują szczególnego wsparcia w wejściu i powrocie na rynek pracy.Obserwujemy niestety, że już dziś bezrobocie wśród młodzieży znajduje się znacznie powyżej ogólnej średniej unijnej, a wszelkie analizy wskazują, że będzie ono jeszcze rosnąć. Dlatego też tak ważne jest, aby instrument Gwarancji dla Młodzieży wzmocnić i przeznaczyć na niego odpowiednio wysokie środki budżetowe. Dotychczasowa realizacja programu nie zawsze spełniała założenia i pokładane w nim nadzieje. Jestem jednak zwolennikiem utrzymania tego instrumentu i naszej wzmożonej pracy nad jego ulepszeniem. Nie możemy sobie pozwolić obecnie na to, by młodzi ludzie w trudnej sytuacji zostali pozostawieni sami sobie i pozbawieni wsparcia. Długofalowe skutki, także społeczne, takiej sytuacji byłyby wielokrotnie bardziej kosztowne dla państw członkowskich.Wiele mówimy o tym, że sposobem na wyjście z kryzysu i przywrócenie wzrostu gospodarczego mają być większe inwestycje. Ważne jest, abyśmy jako taką inwestycję traktowali także naszą młodzież.
2020/10/08
Recommendation to the Council, the Commission and the VPC/HR on relations with Belarus (A9-0167/2020 - Petras Auštrevičius)

Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie zalecenia Parlamentu Europejskiego dla Rady, Komisji oraz Wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa w sprawie stosunków z Białorusią. Po sfałszowanych wyborach prezydenckich i tłumieniu pokojowych protestów kurs unijnych stosunków z Białorusią musi ulec zmianie. Zgadzam się, że należy dokonać przeglądu dotychczasowej unijnej polityki wobec Białorusi.Należy wstrzymać wypłaty unijnej pomocy finansowej dla nieprawowitych władz Białorusi. Nie oznacza to, że UE ma zapomnieć o białoruskim społeczeństwie. Powinniśmy w dalszym ciągu wspierać organizacje społeczeństwa obywatelskiego i obywateli Białorusi.Trzeba poszerzyć grono osób objętych sankcjami, włączając w nie samego Alaksandra Łukaszenkę oraz wielu urzędników wysokiego i średniego szczebla. Są to osoby odpowiedzialne za sfałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec pokojowo protestujących obywateli. Apelujemy o przeprowadzenie dochodzenia na poziomie unijnym lub międzynarodowym w sprawie przestępstw przeciwko ludności Białorusi popełnianych przez organy ścigania reżimu Łukaszenki.Wznowienie otwartych stosunków na linii UE-Białoruś jest możliwe tylko pod pewnymi warunkami. Są to: organizacja powtórnych, wolnych i demokratycznych wyborów, zaprzestanie stosowania przemocy i represji wobec protestujących, oczyszczenie więźniów politycznych z zarzutów, umożliwienie funkcjonowania niezależnych mediów i przywrócenie wolności słowa, likwidacja kary śmierci, a także reforma przepisów krajowych Białorusi w celu zapewnienia podstawowych praw i wolności obywatelskich. Są to zmiany, które zdecydowanie mogą przyczynić się do demokratyzacji ustroju Białorusi.
2020/10/21
The future of European education in the context of Covid-19 (B9-0338/2020)

Głosowałem za rezolucją dotyczącą przyszłości europejskiej edukacji w kontekście COVID-19. Pandemia obnażyła braki i problemy europejskich systemów edukacji. Obecnie powtórnie stajemy przez trudnymi wyzwaniami w tym zakresie. Przyjęta rezolucja zwraca uwagę na pewne ważne kwestie.W podjęciu wyzwania może pomóc współpraca na poziomie europejskim. Chodzi m.in. o wymianę dobrych praktyk, ale też wspieranie edukacji przez programy UE, np. Erasmus+. Państwa członkowskie muszą odnieść się do kwestii umiejętności cyfrowych nauczycieli. To również od nich zależy sukces e-edukacji. Niezbędne są programy szkoleniowe dla nauczycieli. Dlatego wzywamy również Komisję, aby przyjęła bardziej ambitne podejście do Planu działania w dziedzinie edukacji cyfrowej, tworząc skoordynowaną strategię na rzecz cyfrowej edukacji i umiejętności. Ważne jest też, aby w przyszłych ramach europejskiej polityki edukacyjnej Komisja wzięła pod uwagę obecne trudności europejskich systemów edukacji.Poważnym problemem jest także wykluczenie cyfrowe ze względu na brak dostępu do technologii i infrastruktury. W UE ciągle są miejsca, gdzie brak infrastruktury internetowej. Najczęściej należą do nich obszary wiejskie. UE dysponuje narzędziami, za pomocą których może z tym problemem walczyć. Jest to m.in. Instrument „Łącząc Europę”, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, ale też nowo zaproponowany Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Polityka edukacyjna, a także inwestycje w infrastrukturę cyfrową i urządzenia cyfrowe dla placówek edukacyjnych powinny być wspierane przez te instrumenty i fundusze unijne.
2020/10/21
Enhanced cooperation between Public Employment Services (PES) (A9-0128/2020 - Manuel Pizarro)

Głosowałem za przyjęciem w pierwszym czytaniu sprawozdania na temat europejskiej sieci publicznych służb zatrudnienia, ponieważ uważam, że w wyniku negocjacji z Radą Parlamentowi Europejskiemu udało się osiągnąć dobre porozumienie w tej kwestii.Publiczne służby zatrudnienia wspierają osoby bezrobotne w poszukiwaniu pracy i pełnią istotną rolę społeczną. Ważne, aby szły z duchem czasu i w swych działaniach były sprawne i elastyczne, by móc dostosowywać wsparcie zarówno do długofalowych trendów na rynku pracy, jak i niespodziewanych sytuacji, takich jak pandemia COVID-19. Dlatego popieram postulat wzmocnionej współpracy tych służb na poziomie europejskim.Sieć powinna wspierać wymianę najlepszych praktyk, modernizację państwowych służb zatrudnienia i współpracę z partnerami społecznymi. Szczególny nacisk należy położyć na kształcenie umiejętności, w tym przede wszystkim cyfrowych i związanych z nowymi technologiami, gdyż wiemy, że ich poziom jest niestety wciąż niewystarczający.Cieszę się też, że do zadań, jakie stoją przed siecią, dołączono także kwestie zapobiegania bezrobociu i swobodnego przepływu pracowników na wspólnym rynku.
2020/11/11
Programme for the Union's action in the field of health for the period 2021-2027 (“EU4Health Programme”) (A9-0196/2020 - Cristian-Silviu Buşoi)

Głosowałem za rozporządzeniem w sprawie ustanowienia Programu działań Unii w dziedzinie zdrowia na lata 2021–2027, tzw. Programu UE dla zdrowia.Pandemia COVID-19 nauczyła nas, że z takimi ogromnymi wyzwaniami lepiej radzimy sobie wspólnie i solidarnie. Propozycja ustanowienia europejskiego programu na rzecz zdrowia ze strony Komisji Europejskiej wynikała właśnie z naszych trudnych doświadczeń z pandemią i głębokiego przekonania, że konieczne jest zwiększenie zdolności UE jako całości w zakresie skutecznego reagowania na poważne zagrożenia zdrowia teraz i w przyszłości.Główne założenia programu to wzmocnienie europejskich systemów zdrowia, np. poprzez poprawę dostępu do opieki zdrowotnej i zwiększenie skuteczności w walce z chorobami niezaraźliwymi takimi jak nowotwory, ale także zwiększenie dostępu do leków, również pod względem ich dostępności cenowej, i lepsze radzenie sobie z transgranicznymi zagrożeniami dla zdrowia, np. dzięki większej gotowości, sprawniejszemu reagowaniu kryzysowemu, monitorowaniu i współpracy.Co prawda działania UE w zakresie zdrowia są ograniczone, jednak jak pokazała nam pandemia, choroby nie zważają na granice. Przygotowując wspólną, unijną strategię w zakresie zdrowia, zwiększając skuteczność wymiany informacji czy dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniając systemy ochrony zdrowia, stajemy się wspólnie silniejsi i przygotowujemy się na przyszłe wyzwania. UE powinna więc wspierać państwa członkowskie, koordynować i wzmacniać współpracę, a także działać na rzecz profilaktyki i lepszego radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
2020/11/13
A New Industrial Strategy for Europe (A9-0197/2020 - Carlo Calenda)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania na temat nowej europejskiej strategii przemysłowej, ponieważ to ważny dla naszej gospodarki sektor, który jednak wymaga dostosowania do zmieniających się warunków. Nowe wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć, to nie tylko konkurencyjność na globalnych rynkach. To także niezwykle ważna kwestia dostosowania się do celów Zielonego Ładu i gospodarki neutralnej klimatycznie, a także kwestie wykorzystania pełnego potencjału, jaki niesie ze sobą cyfryzacja.Wszystkie te zmiany wymagają stworzenia przyjaznego i wspierającego klimatu dla przemysłu. Dlatego uważam, że należy wspierać finansowanie badań i rozwoju oraz współpracę dużych przedsiębiorstw z MŚP, aby ułatwić przepływ wiedzy. Należy także pracować nad zmniejszeniem niepotrzebnych obciążeń administracyjnych, zwłaszcza tych związanych z wdrażaniem wsparcia unijnego.Przejście na gospodarkę neutralną klimatycznie stanowi ogromne wyzwanie dla wielu sektorów przemysłu. Dlatego też cieszę się, że w sprawozdaniu udało się zachować zapisy mówiące o tak ważnej kwestii jak zachowanie możliwości stosowania gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do bardziej zaawansowanych technologii. To rozsądne podejście, które ułatwi transformację firmom, a jednocześnie będzie chroniło interesy konsumentów.
2020/11/25
European Citizens' Initiative - Minority Safepack (B9-0403/2020, B9-0405/2020)

Głosowałem za rezolucją w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Pakiet bezpieczeństwa mniejszości”.Wielokrotnie w Parlamencie Europejskim powtarzamy, że różnorodność jest naszą wielką wartością. Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych krajów, mówimy różnymi językami, a jednak podejmujemy dialog ponad granicami i tym, co nas dzieli, potrafimy współpracować i dojść do porozumienia. Jesteśmy dumni z naszej różnorodności i widzimy, jak wzbogaca ona naszą wspólnotę i nasze społeczeństwa.Nie wyobrażam sobie więc, żebyśmy nie poparli inicjatywy obywatelskiej, w której aż 1 123 422 Europejczyków opowiedziało się za większym wsparciem dla mniejszości narodowych i językowych w Unii. Prawdą jest, że za ochronę mniejszości narodowych i językowych odpowiadają przede wszystkim władze państw członkowskich. UE może jednak wspierać je w tych wysiłkach. Poparcie rezolucji to wyraźny sygnał, że ochrona mniejszości, a także zachowanie przez nie ich tożsamości są dla nas tematem ważnym.W Parlamencie Europejskim wielokrotnie opowiadamy się również przeciwko jakiejkolwiek dyskryminacji. Rasizm, ksenofobia i mowa nienawiści rzucają cień na nasze społeczeństwa. Zdecydowanie należy przeciwdziałać takim zjawiskom. Zgadzam się więc, że Komisja Europejska może również odegrać rolę na tym polu, np. poprzez kampanie na rzecz tolerancji lub przeciwko mowie nienawiści.
2020/12/17
Strengthening the single market: the future of free movement of services (A9-0250/2020 - Morten Løkkegaard)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie wzmocnienia jednolitego rynku i przyszłości swobodnego przepływu usług. Usługi, przyczyniając się aż do trzech czwartych PKB i zatrudnienia w Unii Europejskiej, stanowią bez wątpienia jeden z filarów europejskiej gospodarki. Niestety, pandemia COVID-19 w sposób niezwykle bolesny uderzyła w unijnych przedsiębiorców, przyczyniając się do wzrostu bezrobocia oraz skurczenia się europejskiej gospodarki o blisko 8%. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek przedtem, tak ważne jest wzmocnienie europejskiego rynku usług, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Aby to uczynić, kluczowe jest usunięcie nieuzasadnionych barier istniejących w państwach członkowskich i odpowiednie wdrażanie istniejących reguł. Ważne jest również dalsze uproszczenie procedur administracyjnych, między innymi poprzez ich ucyfrowienie czy też utworzenie tzw. jednego okienka, aby faktycznie ułatwić pracę przedsiębiorcom. Szczególną uwagę należy też zwrócić na usługi transgraniczne, które wyjątkowo ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Nie ulega wątpliwości, że odblokowanie potencjału rynku usług znacząco przyczyni się do zwiększenia unijnej konkurencyjności oraz do redukcji bezrobocia, dlatego też wzywam do dalszych, intensywnych prac w tym obszarze.
2021/01/20
Revision of the Trans-European Transport Network (TEN-T) guidelines (A9-0251/2020 - Jens Gieseke)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie rewizji wytycznych transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Założenia sieci bazowej uzgodnione zostały w 2013 r. i miały zostać zrealizowane do 2030 r., wydaje się jednak, że nie uda się dotrzymać tego terminu. W związku z tym przyjmuję z zadowoleniem zapowiedź rewizji wytycznych przez Komisję Europejską, co może stanowić nowy impuls dla przyspieszenia prac. Poprawa europejskiej sieci transportowej pozwoli usprawnić efektywność i wydajność transportu, a co za tym idzie handlu i wpłynie dodatnio na funkcjonowanie całego wspólnego rynku. Może to być impuls do rozwoju gospodarczego, zwłaszcza w regionach słabiej rozwiniętych i znajdujących się na peryferiach Unii, które wciąż borykają się z problemami infrastrukturalnymi.Ponadto, stworzenie zintegrowanej sieci transportu multimodalnego wpłynie dodatnio na codzienne życie obywateli, przede wszystkim tych żyjących i pracujących w regionach przygranicznych. Jestem zdania, że właśnie korytarze transportowe i „brakujące ogniwa” sieci w takich regionach jak moje województwo lubelskie, które jest regionem znajdującym się na granicy Unii Europejskiej, powinny być jednym z priorytetów przyszłych działań, gdyż wydatnie przyczynią się do zwiększenia spójności UE. Aby jednak tak się stało, potrzebujemy zwiększonego wysiłku ze strony państw członkowskich, aby te kluczowe projekty zostały jak najszybciej ukończone.
2021/01/20
Establishing the Recovery and Resilience Facility (A9-0214/2020 - Eider Gardiazabal Rubial, Siegfried Mureşan, Dragoș Pîslaru)

Głosowałem za przyjęciem rozporządzenia ustanawiającego Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Myślę, że wszyscy na tej sali mamy pełną świadomość tego, jak niewyobrażalne szkody w europejskiej gospodarce wyrządziła pandemia COVID-19. Każdego dnia słyszę od polskich i europejskich przedsiębiorców, jak bardzo potrzebują wsparcia, by przetrwać ten dramatyczny okres. Nie ulega wątpliwości, że musimy błyskawicznie odpowiedzieć na te wołanie o pomoc i sprawić, by uzgodnione środki, które pozwolą odbudować europejską gospodarkę i udzielić realnego wsparcia przedsiębiorcom, były dostępne jak najszybciej.Dlatego apeluję do państw członkowskich o jak najszybsze opracowanie krajowych planów odbudowy w oparciu o rzetelne konsultacje społeczne, zaś do parlamentów narodowych o pilną ratyfikację decyzji w sprawie zasobów własnych, która umożliwi uruchomienie środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Nie pozwólmy też na to, aby decyzje te stały się zakładnikiem innych negocjacji. Pamiętajmy bowiem, że od szybkiego uruchomienia tych środków zależy przetrwanie setek tysięcy europejskich firm.
2021/02/09
EU Association Agreement with Ukraine (A9-0219/2020 - Michael Gahler)

Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie wdrożenia układu o stowarzyszeniu UE z Ukrainą. Podpisując porozumienie stowarzyszeniowe i zobowiązując się do podjęcia daleko idących reform, Ukraina opowiedziała się za wejściem na drogę europejskiej integracji. Widzimy poczynione już postępy, jednak rozpoczęty proces reform należy doprowadzić do końca. Sprawozdanie stawia w tym zakresie ambitne i konkretne cele. Priorytetowe obszary reform to praworządność, reforma wymiaru sprawiedliwości, a także walka z korupcją, która uniemożliwia demokratyczną transformację i deoligarchizację.W sprawozdaniu zdecydowanie potępiamy działania destabilizujące i zaangażowanie militarne Rosji na Ukrainie. Rosja prowadzi z Ukrainą wojnę hybrydową obejmującą m.in. dezinformację i cyberataki. UE powinna jasno przeciwstawiać się takim działaniom, wykorzystując sankcje, w tym sankcje personalne. Jest to szczególnie ważne również w kontekście obecnej sytuacji w samej Rosji.Jestem przekonany, że UE powinna mówić w tej sprawie jednym głosem. Nie możemy wspierać reżimu naruszającego suwerenność i integralność terytorialną innego państwa, a także wykazującego całkowity brak poszanowania dla praw i wolności własnych obywateli. Dlatego należy zrezygnować z budowy gazociągu Nord Stream 2, który stanowiłby gospodarcze wsparcie reżimu Putina, ale też zwiększyłby naszą zależność energetyczną od Rosji. Rezygnacja z Nord Stream 2 byłaby nie tylko jasnym sygnałem sprzeciwu wobec polityki władz rosyjskich, ale także wyrazem solidarności z Ukrainą i naszej własnej jedności.
2021/02/10
European Skills Agenda for sustainable competitiveness, social fairness and resilience (B9-0108/2021)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie Europejskiego programu na rzecz umiejętności, ponieważ popieram utworzenie nowego programu w tym zakresie. Proces transformacji naszej gospodarki i rynku pracy, a co za tym idzie całego społeczeństwa, przebiega obecnie tak szybko jak chyba nigdy wcześniej. Pandemia COVID-19 jeszcze przyspieszyła te zmiany i, niestety, ukazała, jak wielkie są nierówności, m.in. w zakresie umiejętności cyfrowych.Nowy program ma więc przed sobą trzy główne zadania: nie tylko stworzenie podwalin pod konkurencyjność naszej gospodarki, ale także zapewnienie spójności społecznej i wytworzenie odpowiedniej odporności na przyszłe kryzysy.Musimy nie tylko patrzeć na potrzeby, jakie ma rynek pracy dzisiaj, ale myśleć też o tym, w jaki sposób wyposażyć pracowników we wszechstronne umiejętności, które pozwolą elastycznie reagować na wyzwania, jakie pojawią się w przyszłości. Będzie to wymagało przede wszystkim stworzenia możliwości uczenia się przez całe życie i zachęcenia pracowników, także tych słabiej wykształconych, do doszkalania się i przekwalifikowywania się.Ponadto nowa agenda musi być inkluzywna i uwzględniać szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych, starszych oraz z terenów wiejskich i oddalonych.
2021/02/10
Implementation of the Construction Products Regulation (A9-0012/2021 - Christian Doleschal)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie wdrożenia rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych. Sektor budowlany odgrywa szczególnie istotną rolę w europejskiej gospodarce, ponieważ zatrudnia 18 milionów osób oraz przyczynia się do 9% unijnego PKB. Systematycznie rośnie również eksport wyrobów budowlanych na terenie Unii Europejskiej. Niestety firmy działające w tym sektorze cały czas borykają się z barierami w handlu w ramach jednolitego rynku.Wynika to między innymi z niesprawnie działającego systemu norm, które nie są publikowane i wprowadzane, co w konsekwencji powoduje brak pewności prawnej dla firm działających w sektorze wyrobów budowlanych oraz nakłada nieuzasadnione bariery. Nie ulega wątpliwości, jak istotne jest zapewnienie sprawnego przepływu materiałów budowlanych przy jednoczesnym dopilnowaniu, by były one bezpieczne zarówno dla zdrowia i mienia, jak i dla środowiska. Ważne jest również większe ucyfrowienie sektora budownictwa, aby zapewnić większą przejrzystość oraz umożliwić porównywanie wymogów państw członkowskich z informacjami zawartymi w deklaracji właściwości użytkowych.Zgadzam się też z koniecznością zapewnienia większego nadzoru nad sprzedażą przez internet, w szczególności w odniesieniu do materiałów z państw trzecich, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo, jak i uczciwą konkurencję na rynku europejskim.
2021/03/10
Specific Programme implementing Horizon Europe – the Framework Programme for Research and Innovation (A9-0118/2021 - Christian Ehle)

Głosowałem za ustanowieniem programu „Horyzont Europa”. Pandemia COVID-19 pokazała nam, jak ważne w naszym życiu są zdobycze nauki i szukanie nowych sposobów na pojawiające się wyzwania. To właśnie dzięki pracy naukowców korzystamy dzisiaj ze szczepionek, które dają nam nadzieję na powrót do normalności. Cieszę się, że dajemy temu wyraz w tym nowym programie inwestycyjnym UE w zakresie badań i innowacji. To jak dotąd największa i najbardziej ambitna inicjatywa tego typu na świecie. Wiele udało się osiągnąć, ale jednocześnie pamiętamy też o naszym celu finansowania badań i rozwoju w wysokości 3 % PKB. Tego celu dalej nie udało nam się osiągnąć i w przyszłości powinniśmy zwiększać finansowania na badania i rozwój.„Horyzont Europa” czerpie z sukcesów i dorobku swojego poprzednika. Uczestnicy naborów nie będą więc musieli uczyć się tego programu całkowicie na nowo i będą mogli wykorzystać swoje wcześniejsze doświadczenia. W programie pojawiają się jednak nowe instrumenty i grupy docelowe. Dobrym przykładem są misje, które w bardziej efektywny sposób mają rozwiązywać najważniejsze aktualne wyzwania. Cieszę się, że jednym z tych wyzwań stała się walka z nowotworami. Jest to odzwierciedlenie naszego silnego zobowiązania w tym zakresie. Cieszy również zwiększenie znaczenia innowacji w programie. Odgrywają one ogromną rolę w budowaniu przewagi i konkurencyjności UE.
2021/04/27
European Child Guarantee (B9-0220/2021)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie gwarancji dla dzieci, gdyż całym sercem popieram tę inicjatywę. Uważam, że nie może być naszej zgody na fakt, że w Unii Europejskiej w XXI wieku wciąż są dzieci, które wychowują się w biedzie czy niedostatku i dotykają je nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej czy edukacji. A nie mówimy tutaj o problemie, który jest marginalny. W 2019 roku aż 18 milionów dzieci w UE żyło w warunkach marginalnych i było narażone na ubóstwo.Przedstawiona przez Komisję Europejską rekomendacja to dobry plan, jego wprowadzenie w życie wymaga jednak znacznych inwestycji, zarówno finansowych, jak i organizacyjnych. Dlatego też poparłem wezwanie państw członkowskich do ulokowania odpowiednich środków finansowych na działania prowadzące bezpośrednio do eliminacji ubóstwa wśród dzieci. Europejski Fundusz Społeczny, nasz największy unijny fundusz wspierający rozwój społeczno-gospodarczy Europy, powinien być tu jednym z głównych instrumentów wspierających te działania. Postulat przeznaczenia przynajmniej 5 % środków z tego funduszu na wdrożenie „gwarancji dla dzieci” w państwach członkowskich, w których sytuacja jest gorsza niż unijna średnia, uważam wobec tego za słuszny.Cieszę się także, że Parlament Europejski zwrócił uwagę na tak ważne kwestie, których zabrakło w propozycji Komisji, jak dostęp do podstawowych potrzeb takich jak woda i kanalizacja, co też niestety w niektórych regionach wciąż może stanowić problem.
2021/04/29
Review of the European Union Solidarity Fund (A9-0052/2021 - Younous Omarjee)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania na temat przeglądu funkcjonowania Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, gdyż uważam, że jest to ważny i potrzebny instrument, który wielokrotnie udowodnił swoją skuteczność. Należy podkreślić, że w obliczu pandemii COVID-19 w szybkim trybie rozszerzono zakres interwencji na zagrożenia zdrowotne, co było słusznym i niezwykle pomocnym rozstrzygnięciem.Nie zmienia to jednak faktu, że fundusz, który powstał w 2002 roku, czyli niemal 20 lat temu, wymaga bardziej całościowej odnowy. Przede wszystkim należy zastanowić się nad takim uproszczeniem zasad wdrażania funduszu, by pomoc mogła być udzielana jak najszybciej, gdyż to właśnie czynnik czasu ma w przypadku katastrof najważniejsze znaczenie. Obecny średni termin 5 miesięcy od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków jest zdecydowanie za długi.Ponadto, jako że mówimy o funduszu europejskim, ważne jest także wprowadzenie jasnych zasad i uproszczeń w sięganiu po środki z funduszu przez regiony transgraniczne, by mogły one współpracować w przypadku kryzysów dotykających społeczności po dwóch stronach granicy.
2021/05/18
Digital future of Europe: digital single market and use of AI for European consumers (A9-0149/2021 - Deirdre Clune)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania „Cyfrowa przyszłość Europy: jednolity rynek cyfrowy i wykorzystywanie AI z korzyścią dla europejskich konsumentów”. Nie ulega wątpliwości, że zarówno rynek cyfrowy, jak i wykorzystanie sztucznej inteligencji niosą ze sobą szereg korzyści, zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Pandemia koronawirusa w sposób dobitny pokazała, jak bardzo potrzebne są nam obecnie nowoczesne technologie, nie sposób też nie docenić ich w kontekście sprostania ambitnym unijnym celom klimatycznym.Aby jednak móc w pełni korzystać z korzyści, jakie niesie za sobą jednolity rynek cyfrowy, musimy unikać jego fragmentacji, jak również zapewnić efektywne wdrożenie istniejącej legislacji oraz znieść nieuzasadnione bariery. Ponadto musimy zapewnić, aby przedsiębiorcy, w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, oraz konsumenci mieli zaufanie do sztucznej inteligencji. Aby to osiągnąć, należy zapewnić jasne informacje oraz przejrzyste ramy prawne, dlatego zgadzam się ze sprawozdawczynią, że istnieje potrzeba szczegółowego rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji.
2021/05/20
EU Digital COVID Certificate - Union citizens (C9-0104/2021 - Juan Fernando López Aguilar)

Głosowałem za przyjęciem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 – obywatele Unii. Pandemia COVID-19 w sposób szczególny uderzyła w mobilność i poczucie wolności Europejczyków. Przez ostatni rok wszyscy musieliśmy konfrontować się z dotkliwymi restrykcjami w podróżach, które znacząco utrudniały lub nieraz wręcz uniemożliwiały swobodne podróżowanie, czy to w celach zawodowych, czy turystycznych. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19 pozwoli nam odzyskać tę utraconą wolność i bezpieczeństwo w podróżowaniu. Jednak aby te działania były skuteczne i sprawiedliwe, muszą być one również równo dostępne dla wszystkich, dlatego zdecydowanie opowiadam się za wprowadzeniem darmowych testów w celu uzyskania zaświadczenia, tak samo jak w sposób darmowy oferowane są szczepienia. Musimy bowiem pamiętać, że proces szczepień jeszcze trwa i są osoby, które w dalszym ciągu czekają na swoją kolej. Ze szczepień wyłączone są również dzieci, a także nie wszyscy z przyczyn medycznych mogą być zaszczepieni. Tymczasem odpłatne testy stanowią nierzadko barierę finansową, która może zadecydować o rezygnacji w wyjazdu. Uderza to więc nie tylko w rodziny, które nie mogą w pełni korzystać z przysługującego im prawa do swobodnego przepływu osób, ale również w turystykę, która dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem potrzebuje wsparcia.
2021/06/08
Systematic repression in Belarus and its consequences for European security following abductions from an EU civilian plane intercepted by Belarusian authorities (B9-0328/2021, B9-0330/2021, B9-0332/2021, B9-0339/2021, B9-0340/2021, B9-0344/2021)

Głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie Białorusi. Na przestrzeni ostatniego roku Aleksandr Łukaszenka przekraczał kolejne granice, fałszując wybory, stosując represje wobec własnych obywateli, wtrącając ich do więzienia i torturując. Wydarzenia z 23 maja to przekroczenie kolejnej czerwonej linii. Uprowadzony został cywilny samolot, a do jego eskorty wykorzystano myśliwiec MIG-29. To bezprecedensowy i bezczelny przykład państwowego terroryzmu, który pokazuje, że Łukaszenka nie obawia się konsekwencji swoich czynów. Na niebezpieczeństwo narażono cywilów, naszych obywateli, złamano międzynarodowe przepisy dotyczące transportu lotniczego, a także porwano białoruskiego opozycjonistę i dziennikarza Romana Pratasiewicza i jego partnerkę. Celem było nie tylko ukrócenie opozycyjnej działalności Pratasiewicza i wyeliminowanie go z życia publicznego, ale także upokorzenie go w białoruskiej telewizji i wykorzystanie do celów propagandowych reżimu.Białoruskie społeczeństwo patrzy z desperacją w stronę Unii Europejskiej. Dlatego też musimy zareagować w zdecydowany sposób. Do sankcji personalnych powinny dołączyć ukierunkowane sankcje gospodarcze. Jednocześnie potrzebujemy planu wsparcia dla białoruskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego i wolnych mediów. Domagamy się także uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Patrząc na nasze stosunki z Białorusią, musimy umiejscowić je też w szerszym kontekście naszej zagranicznej polityki, np. także w kontekście stosunków z Rosją, która nieprzerwanie wspiera reżim Łukaszenki.
2021/06/10
Connecting Europe Facility (A9-0219/2021 - Henna Virkkunen, Marian-Jean Marinescu, Dominique Riquet)

Głosowałem za przyjęciem Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021–2027. Cieszę się, że udało się zapewnić kontynuację tego programu, który sądzę, że dowiódł swojej skuteczności w zakresie zapewnienia lepszych połączeń transportowych, rozwoju sieci energetycznych czy też poprawy łączności w Europie. Dzięki budżetowi w wysokości blisko 34 miliardów euro nadal będzie można finansować kluczowe projekty w dziedzinie transportu, energii i cyfryzacji. Szczególne znacznie ma dla mnie fakt, że w ramach programu priorytetowo potraktowany zostanie dalszy rozwój transeuropejskich sieci transportowych, zwłaszcza połączeń brakujących. W tym kontekście chciałbym podkreślić konieczność intensyfikacji prac nad budową międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma szczególne znaczenie dla mieszkańców wschodniej Polski, w tym mojego regionu, czyli województwa lubelskiego. Ważne jest też zapewnienie finansowania dalszej integracji europejskiego rynku energii, działań mających na celu obniżanie emisyjności oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw. Cieszę się też, że udało się zapewnić możliwość finansowania infrastruktury gazowej.
2021/07/06
Old continent growing older - possibilities and challenges related to ageing policy post 2020 (A9-0194/2021 - Beata Szydło)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie starzenia się Starego Kontynentu, gdyż uważam, że porusza ono ważne kwestie związane z starzeniem się naszego społeczeństwa.Wyzwania, jakie pociąga za sobą wydłużenie życia i zwiększający się odsetek osób starszych, są wielorakie i wymagać będą całościowego podejścia. W perspektywie najbliższych lat należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak dostosowania do specyficznych potrzeb osób starszych infrastruktury i usług, zwiększone inwestycje w służbę zdrowia czy sektor opieki. Osoby starsze wymagają bowiem naszego wsparcia i szczególnej troski i te potrzeby będą rosły.To jednak tylko jeden z aspektów. Uważam, że długofalowe podejście do kwestii starzenia się społeczeństwa musi kłaść nacisk także na aktywizację osób starszych, solidarność międzypokoleniową i pełne wykorzystanie potencjału, jakim osoby starsze dysponują, dla całego społeczeństwa. Nie zapominajmy, że w przeważającej większości sami seniorzy chcą pozostać aktywni i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem. Naszym zadaniem jest stworzyć i wspierać takie możliwości, chociażby poprzez centra wolontariatu czy świetlice wielopokoleniowe.Ponadto podczas tworzenia jakichkolwiek polityk czy strategii musimy pamiętać o podejściu „nic o nas bez nas” i zapewnić, by same osoby starsze były w pełni włączone w proces reform i by ich potrzeby były wysłuchane.
2021/07/07
Guidelines for the employment policies of the Member States (A9-0262/2021 - Lucia Ďuriš Nicholsonová)

Głosowałem za projektem rezolucji ustawodawczej w sprawie wytycznych dotyczących polityki zatrudnienia państw członkowskich. Postępująca transformacja cyfrowa wymaga uregulowań w kodeksach pracy. Pracownicy zrzeszeni w ramach platform cyfrowych muszą mieć takie same prawa jak pracownicy klasycznych branż. Problem braku tych podstawowych praw dotyczył wielu Polaków pracujących dla platform. Państwa członkowskie powinny zadbać o to, aby nowe stosunki pracy wynikające z nowych modeli zatrudnienia gwarantowały prawa pracownicze, godziwe warunki pracy, w tym bezpieczeństwo i higienę pracy, godziwe wynagrodzenie i właściwą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.Europejskie ustawodawstwo musi się adaptować do zmian zachodzących na świecie. Unia Europejska musi dbać o zwalczanie wykluczenia społecznego i dyskryminacji. W wyniku pandemii COVID-19 te gwarancje są dziś bardzo istotne. Popieram również nowe cele unijne na rok 2030 w zakresie zatrudnienia (78% ludności w wieku 20–64 lat powinno mieć zatrudnienie), umiejętności (60% wszystkich dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniach) i ograniczania ubóstwa (o co najmniej 15 mln osób, w tym 5 mln dzieci).
2021/09/15
The future of EU-US relations (A9-0250/2021 - Tonino Picula)

Głosowałem za sprawozdaniem na temat przyszłości stosunków między UE a Stanami Zjednoczonymi. Od 2017 r. stosunki na linii UE–USA były trudne. Tegoroczna zmiana administracji i zaprzysiężenie nowego prezydenta dają szansę na ich odbudowę. Jedne z pierwszych decyzji prezydenta Bidena, takie jak powrót USA do Światowej Organizacji Zdrowia i porozumienia paryskiego, stanowią deklarację, że i Stany Zjednoczone są na to gotowe. USA to jeden z najważniejszych globalnych partnerów UE. Wyznajemy te same wartości i powinniśmy współpracować w zakresie wspólnych interesów i wyzwań. Do najważniejszych kwestii w naszej współpracy powinny należeć działania na rzecz bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa, a także pokoju i zwalczania terroryzmu.Unia samodzielnie nie pokona też zmiany klimatu. Aby realnie móc ją zwalczyć, potrzebujemy silnego zaangażowania naszych partnerów, w tym Stanów Zjednoczonych. Odbudowa relacji daje też szansę na skoordynowanie naszych stanowisk i polityk, np. w relacjach z Chinami czy Rosją. Pozwoli to na prowadzenie skuteczniejszej polityki zagranicznej i zapobieganie kryzysom.Ostatnie oziębienie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi było też dla nas pewną lekcją. W tak ważnych obszarach jak bezpieczeństwo Unia nie może bezgranicznie polegać na swoich sojusznikach. Powinniśmy więc, budując dobre relacje z sojusznikami, jednocześnie zwiększać nasze zdolności w kluczowych dziedzinach.
2021/10/06
The protection of persons with disabilities through petitions: lessons learnt (A9-0261/2021 - Alex Agius Saliba)

Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie ochrony osób z niepełnosprawnościami za pośrednictwem petycji. Petycje obywatelskie to bardzo ważne narzędzie, którym dysponuje Parlament. To ważne narzędzie dla nas, bo dzięki niemu jesteśmy bardziej świadomi, jakie kwestie są ważne dla naszych obywateli i z jakimi problemami się oni borykają, ale także dla nich, bo pozwala im aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym, podejmować inicjatywę i daje im większą sprawczość.Pochylamy się w tym sprawozdaniu nad petycjami dotyczącymi problemów osób z niepełnosprawnościami. Wiemy, że osoby z niepełnosprawnościami wciąż borykają się z wieloma barierami. Jednak nawet Parlament Europejski, instytucja, w której tak dużo mówi się o równości i wsparciu osób z niepełnosprawnościami, która powinna być wzorem dla innych, nie jest dostatecznie dostosowana do potrzeb tych osób. Potrzebujemy np. dostosowania naszej strony internetowej, dostosowanie przestrzeni w Parlamencie, dostosowania form naszej komunikacji tak, aby 87 mln obywateli w UE z niepełnosprawnością mogło w taki sam sposób dotrzeć do informacji i uczestniczyć w życiu Parlamentu, jak pozostali obywatele Unii.Jednocześnie cieszę się, że Komisja Europejska w marcu tego roku przyjęła strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami do roku 2030. To ważny krok na drodze do równych szans, równego dostępu do uczestnictwa w życiu publicznym i zwalczania dyskryminacji.
2021/10/06
Humanitarian situation in Tigray (RC-B9-0484/2021, B9-0484/2021, B9-0486/2021, B9-0487/2021, B9-0489/2021, B9-0492/2021, B9-0493/2021, B9-0495/2021)

Ponownie głosowałem za przyjęciem rezolucji w sprawie sytuacji humanitarnej w Tigraj (Etiopia). W wyniku konfliktu niszczone i plądrowane są miasta, a ich mieszkańcy giną lub są torturowani. ONZ donosi o masakrach ludności cywilnej i przemocy seksualnej na dużą skalę, szczególnie w stosunku do kobiet i młodych dziewczyn.Utrudniony dostęp do pomocy humanitarnej sprawia że setki tysięcy ludzi cierpią z powodu głodu i braku dostępu do wody. Na wyjątkową uwagę zasługuje sytuacja dzieci w tym regionie. Zdaniem UNICEF w ciągu najbliższych 12 miesięcy, aż 100 tys. dzieci znajdzie się w stanie zagrożenia życia. Ta sytuacja wymaga działania UE, która musi wesprzeć wysiłki mediacyjne prowadzone przez Afrykę na rzecz zawieszenia broni i stworzenia przestrzeni dialogu.
2021/10/07
Protecting workers from asbestos (A9-0275/2021 - Nikolaj Villumsen)

Głosowałem za sprawozdaniem zawierającym zalecenia dla Komisji w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z azbestem.Aż 90 000 osób rocznie umiera na świecie na choroby wywołane kontaktem z azbestem. Zmagamy się z tym problemem od lat. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że potrzebujemy strategii rejestrowania, usuwania, a także właściwego przetwarzania i unieszkodliwiania azbestu. Konieczne jest przede wszystkim zmobilizowanie funduszy na ten cel na poziomie Unii i państw członkowskich. Jest to bardzo ważne w kontekście wielu naszych polityk i celów, takich jak Europejski Plan Walki z Rakiem czy Europejski Zielony Ład.Azbest należy jednak usuwać bezpiecznie. Jedną z najbardziej narażonych grup są ekipy usuwające azbest, pracownicy sektora konserwacji i dekontaminacji. Należy więc zrobić wszystko, aby chronić tę grupę, szczególnie w kontekście Zielonego Ładu i nadchodzącej fali prac w zakresie izolacji i efektywności energetycznej budynków. Potrzebne są jasne standardy bezpieczeństwa, które należy spełnić w trakcie prowadzenia takich prac, i wytyczne odnośnie odzieży ochronnej, a także szkolenia dla pracowników.Myślę, że duże pole do działania ma tu też Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Ważnym krokiem może być przygotowanie rekomendacji dla przedsiębiorców i państw członkowskich, a także działania uświadamiające i profilaktyczne wśród najbardziej narażonych grup.
2021/10/19
Joint Undertakings under Horizon Europe (A9-0246/2021 - Maria da Graça Carvalho)

Szanowni Państwo! Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady ustanawiającego wspólne przedsięwzięcia w ramach programu „Horyzont Europa”. Wspólne przedsięwzięcia w programie Horyzont nie są niczym nowym. Możemy jednak na podstawie naszych doświadczeń i analizy ich dotychczasowego funkcjonowania wyciągnąć pewne wnioski i wprowadzić ulepszenia. Myślę, że zaproponowany tekst idzie w dobrym kierunku. Przede wszystkim kładziemy większy nacisk na otwartość na nowe podmioty, takie jak MŚP, start-upy czy organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Zgadzam się, że potrzebujemy działań mających przyciągnąć takie podmioty i ułatwić ich uczestnictwo. W tym kontekście bardzo ważne jest też wspomniane wprowadzanie uproszczeń i ograniczenie obciążenia administracyjnego dla wszystkich stron, np. poprzez sprawowanie przez wspólne przedsięwzięcia wspólnych funkcji administracyjnych.Kolejną bardzo ważną rzeczą jest też działanie na rzecz szerszego udziału i odzwierciedlenia w projektach większej różnorodności geograficznej państw Unii tak, aby sprzyjać uczestnictwu także podmiotów z państw o skromniejszych dotychczas wynikach. Wspólne przedsięwzięcia obejmą kluczowe dla nas cele i wyzwania. Myślę, że dobrym posunięciem jest też dopuszczenie dodatkowego wsparcia dla obszarów, które szczególnie ucierpiały w trakcie pandemii, jak np. ochrona zdrowia.Bardzo istotny jest też zapis o propagowaniu i zwiększaniu zaangażowania młodych naukowców i doktorantów w działania wspólnych przedsięwzięć, m.in. poprzez działania „Maria Skłodowska-Curie”. Uważam, że tworzenie im możliwości w zakresie tak prestiżowych unijnych inicjatyw jest bardzo ważne i sprzyja ich rozwojowi, a potrzebujemy przecież doświadczonych i świetnie przygotowanych naukowców.I wreszcie, zwracamy uwagę na potrzebę większych synergii między wspólnymi przedsięwzięciami a europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi, innymi inicjatywami w ramach programu „Horyzont Europa”, a także wszystkimi programami Unii w zakresie badań naukowych, innowacji i konkurencyjności. Myślę, że te propozycje wyznaczają pozytywny kierunek zmian i pozwolą na jeszcze lepsze funkcjonowanie wspólnych przedsięwzięć.
2021/10/21
EU sports policy: assessment and possible ways forward (A9-0318/2021 - Tomasz Frankowski)

Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie polityki UE w dziedzinie sportu. Sport odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Przyczynia się do kształtowania zdrowszego społeczeństwa, pozwala zachować aktywność fizyczną na dłużej i zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, co z kolei pozwala ograniczyć wydatki publiczne na służbę zdrowia. Sport pełni też ważną funkcję społeczną, pozwalając na większą integrację, poczucie jedności i włączenie. Wiedząc o tych wszystkich pozytywnych cechach, często zapominamy, że sport to też po prostu gałąź gospodarki, która generuje około 2 % PKB Unii i odpowiada za 6 mln miejsc pracy.Sport to jednocześnie jeden z sektorów, które najbardziej ucierpiały w trakcie pandemii COVID-19. Ogromne problemy były odczuwane zwłaszcza na poziomie amatorskim. Potrzebujemy więc specjalnego podejścia do sportu, większej widoczności i wsparcia. Musimy zadbać przede wszystkim o to, aby sport był dostępny i bezpieczny. Ważne jest, aby zagwarantować większe finansowanie dla sportu, ale też kłaść nacisk na sprawiedliwszą dystrybucję środków tak, aby na poziomie lokalnym i w regionach wiejskich sport także był dostępny dla każdego.Szczególnie poważny może być problem dostępu do infrastruktury sportowej na obszarach wiejskich. Uważam, że powinniśmy tworzyć możliwości sportowe także tam, aby nie wykluczać tych społeczności. Ważne są też działania na rzecz większej widoczności sportu kobiet, a także zwalczanie dyskryminacji i rasizmu w sporcie.Uważam ponadto, że potrzebujemy większej przejrzystości, szczególnie jeżeli chodzi o przyznawanie praw do organizacji wielkich imprez sportowych. Nie powinny one być organizowane w państwach łamiących prawa człowieka. Dyktatorom i reżimom naruszającym prawa człowieka powinniśmy pokazać czerwoną kartkę.
2021/11/23
Introduction of a European Social Security pass for improving the digital enforcement of social security rights and fair mobility (B9-0551/2021)

Głosowałem za rezolucją w sprawie wprowadzenia europejskiego dowodu zabezpieczenia społecznego w celu poprawy cyfrowego egzekwowania praw w zakresie zabezpieczenia społecznego i sprawiedliwej mobilności. Wraz ze wzrostem liczby pracowników transgranicznych i mobilności zawodowej, a także pojawieniem się nowych, niestandardowych form zatrudnienia, musi zmienić się też nasze podejście. Europejscy pracownicy potrzebują pewności i stabilności. Dlatego powinniśmy wzmocnić współpracę pomiędzy służbami zatrudnienia w państwach członkowskich, aby umożliwić łatwiejszy dostęp do informacji, skuteczniejszą inspekcję pracy i łatwiejsze śledzenie składek i uprawnień pracowników, takich jak prawa emerytalne.Europejski dowód zabezpieczenia społecznego może zdecydowanie się do tego przyczynić. Prace nad tym rozwiązaniem Komisja zapowiadała już dawno. Rozumiem, że to, że nie przedstawiono jeszcze konkretnej propozycji, wynika z chęci skoordynowania nowych rozwiązań z już istniejącymi lub właśnie rozwijanymi systemami, a także przetestowania rozwiązań w programach pilotażowych. Jednak przy tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, a także w kontekście pandemii COVID-19, która wymusiła cyfryzację wszystkich sektorów, w tym sektora publicznego, musimy działać szybciej. Powinniśmy w miarę możliwości usprawnić pracę nad E-ID i Single Digital Gateway, zwiększając zasoby, jeżeli to niezbędne.Należy także zintensyfikować wymianę dobrych praktyk i doświadczeń już nabytych przez państwa członkowskie w zakresie współpracy i wymiany informacji przez służby zatrudnienia. Może to usprawnić pracę nad Europejskim dowodem zabezpieczenia społecznego i pomóc nam, już na wczesnym etapie prac, wyeliminować pewne błędy. Myślę też, że już po wstępnych wynikach programów pilotażowych powinno być możliwe rozpoczęcie prac nad propozycją legislacyjną. I wreszcie, jak już wspomniałem Komisja, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie przedstawiła jeszcze propozycji legislacyjnej. Myślę, że aby zachować jak największą przejrzystość Parlament Europejski powinien mieć dostęp do informacji i wszelkich przeprowadzonych już analiz, które Komisja wzięła pod uwagę przy podjęciu tej decyzji. Myślę, że dogłębna analiza danych pozwoli na ulepszenie propozycji i zwiększenie jej efektywności kosztowej.
2021/11/25
The safety of truck parking lots in the EU (B9-0552/2021)

Głosowałem za rezolucją w sprawie bezpieczeństwa parkingów dla samochodów ciężarowych w UE. Tylko w latach 2017-2019 kradzieże ładunków w trakcie transportu kosztowały unijną gospodarkę aż 52 mln EUR. Chociaż to zaskakująco wysoka kwota, powinniśmy wiedzieć, że najprawdopodobniej jest jeszcze niedoszacowana. Coraz częściej kradzieże przeprowadzają zorganizowane grupy przestępcze i zjawisko to jest coraz powszechniejsze. Powoduje to oczywiście utratę towaru, przerywanie łańcuchów dostaw i opóźnienia, ale przede wszystkim ta sytuacja stanowi poważne narażenie życia i zdrowia europejskich kierowców. Trzeba przy tym pamiętać, że kierowcy samochodów ciężarowych są zobowiązani, ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa na drodze, do obowiązkowego odpoczynku. Musimy zrobić wszystko, aby ten odpoczynek, również dla nich był jak najbezpieczniejszy.Uważam, że przedstawione w rezolucji sugestie działań mogą się do tego przyczynić. Przede wszystkim, ponieważ kradzieże ładunków mają coraz częściej charakter transgraniczny, należy wzmocnić współpracę transgraniczną, koordynację operacyjną, a także wymianę informacji pomiędzy organami ścigania państw członkowskich. Konieczna jest także ścisła współpraca z Europolem i jego silne wsparcie. Potrzebujemy jego wsparcia operacyjnego i analitycznego. Państwa członkowskie powinny systematycznie zgłaszać Europolowi wszelkie przestępstwa, natomiast Komisja powinna wzmocnić jego zdolność operacyjną. Powinniśmy też dążyć do podnoszenia bezpieczeństwa parkingów, zwiększając ilość regularnych patroli policji, a także, z wykorzystaniem m.in. funduszy strukturalnych i inwestycyjnych i inicjatyw takich jak program Łącząc Europę, usprawniać współpracę między służbami. Zgadzam się też, że w zwiększeniu bezpieczeństwa może pomóc nam wykorzystanie narzędzi cyfrowych, jak np. systemy informacji i rezerwacji bezpiecznych miejsc parkingowych czy narzędzia ostrzegawcze.
2021/11/25
Digital Markets Act (A9-0332/2021 - Andreas Schwab)

Głosowałem za przyjęciem aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Rozporządzenie to daje nam możliwość zapewnienia uczciwej konkurencji na europejskich rynkach cyfrowych oraz respektowania praw europejskich firm i konsumentów. W obecnej sytuacji giganci internetowi, tacy jak Google czy Amazon, poprzez między innymi wyszukiwarki czy sklepy internetowe pełnią funkcję strażników pomiędzy użytkownikami a firmami, mając dzięki temu możliwość znacznego wpływu na relację między tymi podmiotami.Dzięki DMA otrzymujemy narzędzie dostosowane do specyfiki europejskiego rynku cyfrowego, które pozwoli nam zapewnić, by konkurencja na rynku cyfrowym została zachowana. Szczególnie cieszę się, że udało się osiągnąć to, że DMA określa strażników w ujęciu globalnym, dzięki czemu zapewnimy, by dana firma nie uchylała się od obowiązków określonych przez akt poprzez ograniczenie liczby firm z Unii Europejskiej.Wierzę, że dzięki temu podejściu unikniemy dyskryminowania europejskich firm, w szczególności zaś małych i średnich przedsiębiorstw, oraz zamkniemy potencjalną furtkę do obchodzenia europejskich przepisów.
2021/12/15
European framework for employees' participation rights and the revision of the European Works Council Directive (A9-0331/2021 - Gabriele Bischoff)

Szanowni Państwo, głosowałem za sprawozdaniem w sprawie europejskich ram praw pracowników do partycypacji i przeglądu dyrektywy w sprawie europejskiej rady zakładowej. Na europejskim rynku pracy zachodzą teraz dynamiczne przemiany. Nowe formy zatrudnienia, postępująca szybko cyfryzacja i transformacja ekologiczna wymuszają zmiany w miejscach pracy. Pracownicy nie powinni być tylko ich przedmiotem, ale powinni być włączeni w kształtowanie tych zmian. Rola dialogu społecznego jest więc ogromna. Może on wpływać m.in. na kształtowanie miejsc pracy wyższej jakości, polepszenie warunków pracy, jego bezpieczeństwa, większego włączenia, zwalczania nierówności, a także np. zwiększania efektywności pracy.Wszyscy mogą na tym skorzystać i warto wspierać budowanie odpowiedniego, sprzyjającego dialogowi społecznemu środowiska. Powinniśmy więc promować i dawać zachęty do większego włączenia pracowników w procesy decyzyjne. Trzeba też zapewnić lepsze wdrażanie już istniejących narzędzi i dopilnować, aby istniejące przepisy były przestrzegane. Myślę, że ważne jest podnoszenie świadomości wśród partnerów społecznych. Pracownicy powinni być świadomi swoich praw, a ich prawo m.in. do organizowania się nie może być ograniczane. Dbanie o to jest zadaniem nie tylko Komisji, ale nas wszystkich z państwami członkowskimi na czele.
2021/12/16
Situation at the Ukrainian border and in Russian-occupied territories of Ukraine (B9-0593/2021, B9-0594/2021, B9-0595/2021, B9-0596/2021, B9-0597/2021, B9-0598/2021)

Szanowni Państwo, głosowałem za rezolucją w sprawie sytuacji na granicy ukraińskiej i na terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję. To, co dzieje się dzisiaj wzdłuż ukraińskiej granicy, bardzo nas niepokoi. Od listopada Rosja gromadzi tam swoje wojska i broń. Oczywiście teraz głównym celem powinny być wszelkie działania mające na celu zapobieganie eskalacji wydarzeń, tak aby sytuacja ta nie przerodziła się w zbrojny, otwarty konflikt. Powinniśmy więc wykorzystać wszelkie narzędzia i kanały dyplomatyczne na linii UE-Rosja. Nie możemy się jednak tylko do tego ograniczyć. Ukraina co prawda od czasu aneksji Krymu nie próżnowała, podjęto tam konkretne działania mające na celu wzmocnienie zdolności obronnych, jednak w dalszym ciągu Ukraina liczy na nasze wsparcie. Bardzo ważna jest więc wyraźna deklaracja takiego wsparcia dla Ukrainy. Może ono przyjąć różne formy: od przekazywania sprzętu wojskowego i medycznego po wsparcie logistyczne w zakresie obronności, cyberobrony czy walkę z dezinformacją.Bardzo ważne jest jednak wysłanie jasnego sygnału, że Ukraina nie jest i nie będzie sama w obliczu niebezpieczeństwa. Powinniśmy też dalej wspierać przeprowadzane na Ukrainie reformy. Demokratyczne przemiany i stabilizacja wewnętrznej sytuacji też umacniają Ukrainę i pozwalają na lepsze radzenie sobie z zewnętrznymi zagrożeniami. Wszystkie te działania są bardzo ważne, ale musimy też wziąć pod uwagę różne scenariusze rozwoju wypadków. Musimy już teraz wypracować spójną i jasną strategię tego, jak Unia zachowa się w przypadku agresji na Ukrainę. Powinniśmy skoordynować nasze stanowisko z naszymi sojusznikami i partnerami. Musimy nie tylko już teraz wiedzieć, jakie działania podejmiemy, gdyby doszło do zbrojnej napaści, ale powinniśmy też to w jasny sposób komunikować. Ukraina to nasz sojusznik, to nasz bliski partner. Nie zaakceptujemy naruszenia jej suwerenności terytorialnej. Obecna sytuacja zagraża jednak nie tylko Ukrainie, ale także samej Unii. Nie możemy być bierni wobec tego zagrożenia.
2021/12/16
European Medicines Agency (A9-0216/2021 - Nicolás González Casares)

Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzmocnienia roli Europejskiej Agencji Leków w zakresie gotowości na wypadek sytuacji kryzysowej i zarządzania kryzysowego w odniesieniu do produktów leczniczych i wyrobów medycznych.Pandemia Covid-19 uświadomiła nam dwie rzeczy. Po pierwsze, że działając wspólnie, prowadząc wspólne zamówienia na szczepionki i koordynując odpowiedź na pandemię w całej Unii, byliśmy w stanie lepiej radzić sobie z narastającymi wyzwaniami, niedoborami, nie zostawiając nikogo w tyle. Po drugie, niestety ta bezprecedensowa sytuacja unaoczniła nam także, że zdolności Unii w zakresie koordynacji wielu działań czy dostępu do produktów leczniczych i wyrobów medycznych były ograniczone. Działaliśmy tak szybko, jak to było możliwe, ale trzeba pamiętać, że UE stała przed koniecznością opracowywania doraźnych, awaryjnych rozwiązań, co wiązało się z pewnymi ograniczeniami. Aby reagować skuteczniej, szybciej i bardziej przewidywalnie, powinniśmy ustanowić jasne ramy działania Europejskiej Agencji Leków.Potrzebujemy szczególnie większych zdolności w zakresie monitorowania i ograniczania potencjalnych i faktycznych niedoborów leków i wyrobów medycznych, a także zapewniania terminowego ich opracowywania. Jest to szczególnie ważne w kontekście budowania odporności i przygotowania na wpływ jakichkolwiek poważnych wydarzeń na dostęp do produktów leczniczych. Uważam więc, że dobrym posunięciem jest ustanowienie w ramach Agencji Wykonawczej Grupy Sterującej ds. Niedoborów i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych. Jej działanie we współpracy z państwami członkowskimi umożliwi szybsze działanie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych mogących zakłócić dostęp do środków medycznych i szybsze reagowanie na stany zagrożenia zdrowia publicznego. Ważne jest przygotowywanie wykazu leków o krytycznym znaczeniu w kontekście zagrożenia zdrowia publicznego i szczególnie bliskie monitorowanie ich zasobów i dostępności. Uważam, że wszystkie te działania muszą opierać się na skutecznej wymianie danych, aby w lepszy sposób koordynować podejmowane na poziomie Unii i państw członkowskich kroki.
2022/01/19
Digital Services Act (A9-0356/2021 - Christel Schaldemose)

Głosowałem za przyjęciem Aktu o Usługach Cyfrowych. Nie ma wątpliwości, że Europa potrzebuje jednolitego rynku cyfrowego z jasnymi zasadami, silną ochroną konsumentów i środowiskiem przyjaznym dla biznesu. Nie możemy dłużej pozwolić na to, by to giganci internetowi ustalali zasady, zaś konsumenci nie byli wystarczająco chronieni.Cieszę się, że dzięki DSA zwiększy się bezpieczeństwo w sieci, zyskamy narzędzie, które pozwoli skutecznie usuwać nielegalne treści, zapewni walkę z piractwem czy też ochronę zwykłych użytkowników przed dezinformacją i nielegalną mową nienawiści, przy jednoczesnym zachowaniu wolności słowa i pluralizmu mediów. Zwiększy się też bezpieczeństwo zakupów internetowych, a zmniejszy anonimowość użytkowników biznesowych, aby pomóc w identyfikacji sprzedawców nielegalnych towarów.Korzystanie z internetu stanie się bardziej przejrzyste i przyjazne użytkownikowi, między innymi nie będziemy bombardowani wyskakującymi okienkami proszącymi o zgodę, gdy ta została już wycofana lub użytkownik jej odmówił.Co ważne, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły nadal skutecznie docierać do swoich klientów z interesującą dla nich ofertą, a jednocześnie dzieci będą chronione przed reklamą targetowaną. Zadbaliśmy również o to, by małe firmy były chronione przed nieproporcjonalnymi obowiązkami, które utrudniałyby im funkcjonowanie i generowały niepotrzebne koszty.
2022/01/20
Challenges for urban areas in the post-COVID-19 era (A9-0352/2021 - Katalin Cseh)

Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie wyzwań stojących przed obszarami miejskimi w okresie po pandemii COVID-19. Pandemia stała się bezprecedensowym wyzwaniem dla miast, często uwypuklając już istniejące w nich problemy, takie jak nierówności, ubóstwo, bezrobocie, wykluczenie społeczne czy brak dostępu do mieszkań. Ze względu na większą gęstość zaludnienia walka z pandemią była w miastach szczególnie trudna. Również utrata miejsc pracy była znacznie większa w miastach niż na innych obszarach, co w wyjątkowo wysokim stopniu dotknęło osoby szczególnie narażone, takie jak osoby o niskich kwalifikacjach, ludzi młodych, kobiety, osoby pracujące w niepełnych formach zatrudnienia i otrzymujące wynagrodzenie minimalne. Pandemia była więc doświadczeniem bardzo trudnym, ale jej bliski – miejmy nadzieję – koniec wcale nie oznacza jednak końca wyzwań.Europejskie miasta były na pierwszej linii frontu w walce z pandemią COVID-19, a teraz są na pierwszej linii frontu w walce z kryzysem po niej. Jednym z najważniejszych elementów tej walki będzie zaangażowanie miast w transformację cyfrową. COVID-19 już przyspieszył ten proces i wymógł niejako na nas wszystkich szybsze działanie. Obecnie aż 45% polskich miast deklaruje zwiększenie zakresu cyfryzacji usług społecznych. Niezbędne będą oczywiście w tym celu inwestycje i wsparcie ze środków unijnych, np. z programu Cyfrowa Europa czy EFRR, w ramach którego 8% środków zarezerwowanych jest właśnie dla miast.Kolejnym ważnym wyzwaniem będzie oczywiści transformacja energetyczna, wzmocnienie edukacji i opieki zdrowotnej. Stojąc przed tak wielkimi wyzwaniami, miasta potrzebują jednak też bardziej odpowiedniego i bezpośrednio dostępnego finansowania. Zgadzam się, że aby zwiększyć wydajność i zmniejszać obciążenia administracyjne w przyszłości, a także nie dopuszczać do wykluczania z finansowania niektórych miast czy gmin ze względu na sytuację polityczną czy politycznie umotywowane decyzje, władzom lokalnym i regionalnym należy stworzyć możliwości bardziej bezpośredniego finansowania ze środków UE. Nie możemy zapomnieć, jak ważną rolę w odbudowie gospodarczej Unii odgrywają miasta. Nie ma wątpliwości, że by temu podołać, będą potrzebowały odpowiedniego wsparcia.
2022/02/15
Implementation of the Toy Safety Directive (A9-0349/2021 - Brando Benifei)

Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Nie ulega wątpliwości, że zapewnienie wysokiego poziomu ochrony dzieci w całej UE jest kwestią nadrzędną. Rodzice, dając dziecku zabawkę, muszą mieć pewność, że spełnia ona wszelkie wymogi bezpieczeństwa i wolna jest od substancji szkodliwych.W tym kontekście szczególnie ważny jest odpowiedni nadzór nad zabawkami pochodzącymi z krajów trzecich, które powinny spełniać te same wymogi bezpieczeństwa co zabawki produkowane w Unii Europejskiej. Z uwagi na fakt, że duża ilość podrabianych i niebezpiecznych zabawek trafia do europejskich konsumentów przez rynki internetowe, szczególnie ważna jest ścisła współpraca między tymi podmiotami a organami nadzoru, aby zabawki niespełniające europejskich norm były szybko usuwane ze sprzedaży.
2022/02/16
Tackling non-tariff and non-tax barriers in the single market (A9-0336/2021 - Kosma Złotowski)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie zwalczania barier pozataryfowych i pozapodatkowych na jednolitym rynku. Niewątpliwie jednolity rynek jest jednym z największych i najbardziej namacalnych osiągnięć Unii Europejskiej. Swobodny przepływ towarów i usług w sposób niezwykle istotny przyczynia się do europejskiego wzrostu gospodarczego oraz zwiększa konkurencyjność europejskich firm.Niestety jednak w dalszym ciągu istnieją bariery, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie wspólnego rynku i hamują jego potencjał. Europejskie firmy cały czas muszą borykać się z takimi przeszkodami, jak rozproszona regulacja, nieadekwatna lub nieprawidłowa implementacja unijnych przepisów czy też nadmierne, a niekiedy wręcz protekcjonistyczne wymogi administracyjne dla prowadzenia działalności w innym kraju.Na te przeszkody szczególnie narażone są małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie mają możliwości finansowych czy też osobowych, by im przeciwdziałać. Dlatego też niezbędna jest prawidłowa identyfikacja i skuteczne usuwanie barier. Jest to tym bardziej aktualne teraz, gdy europejska gospodarka musi poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 i wszelkie nieuzasadnione bariery dla funkcjonowania europejskich firm powinny być likwidowane.
2022/02/16
Cohesion policy: reducing healthcare disparities and enhancing cross-border health cooperation (A9-0026/202 - Tomislav Sokol)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania pt. Polityka spójności: zmniejszanie różnic w opiece zdrowotnej i zacieśnianie transgranicznej współpracy w dziedzinie zdrowia. Niestety cały czas w Unii Europejskiej napotykamy znaczne różnice w dostępie do opieki zdrowotnej, zarówno na poziomie poszczególnych państw członkowskich, jak i pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi. Dostępność do leków i terapii jest niestety cały czas znacznie wyższa w Europie Zachodniej, w efekcie czego np. skuteczność leczenia raka jest w tych krajach o około 20% wyższa. Tymczasem to kod genetyczny, a nie pocztowy powinien mieć wpływ na nasze zdrowie.Dlatego też jestem przekonany, że niezbędne są znaczne inwestycje, zarówno w infrastrukturę, jak i dostępność specjalistów, szczególnie w regionach mniej rozwiniętych, i nie ulega wątpliwości, że polityka spójności jest w tym aspekcie doskonałym narzędziem do wykorzystania.
2022/03/08
Refugees in Europe: CARE (C9-0057/2022)

Głosowałem za rozporządzeniem w odniesieniu do działania w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie tzw. CARE.Od początku agresji Putina na Ukrainę samą tylko granicę polsko-ukraińską przekroczyło 2,2 mln osób uciekających przed brutalnością rosyjskich wojsk. Z tego względu mierzymy się z ogromnym kryzysem humanitarnym w Europie. Postawa Europejczyków jest wspaniała. Okazali oni dużo serca i współczucia uchodźcom z Ukrainy. Ale w konfrontacji z ogromem tego wyzwania, potrzebujemy konkretnych form wsparcia i szybkiego, zdecydowanego działania.Inicjatywa CARE pozwala nam na większą elastyczność w wykorzystaniu środków i zastosowanie dofinansowania w wysokości 100% w roku obrachunkowym 2021–2022. Pozwoli to na skoncentrowanie większych środków, bo aż 10 mld EUR, na działania już teraz, gdy najbardziej ich potrzebujemy.CARE to dobry krok, jednak trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że wyzwania, z którymi się teraz mierzymy, mogą mieć, i zapewne będą miały, charakter długoterminowy. Potrzebujemy więc też takich długofalowych rozwiązań, obejmujących dostęp do edukacji dla ukraińskich dzieci, szkolenia językowe, a także działania na rzecz integracji w kontekście społecznym i zawodowym.Szczególnego wsparcia i funduszy będą potrzebowały regiony na zewnętrznych granicach UE bezpośrednio graniczące z Ukrainą, które są na pierwszej linii walki z tym kryzysem i jako pierwsze niosą niezbędną pomoc wszystkim przekraczającym granicę uchodźcom.
2022/03/24
Roaming Regulation (recast) (A9-0286/2021 - Angelika Winzig)

Zniesienie opłat roamingowych w 2017 r. w sposób istotny ułatwiło konsumentom komunikację podczas podróży po Europie i stanowiło tym samym niezwykle wyraźny efekt rzeczywistego wpływu Unii Europejskiej na życie obywateli. Jestem tym samym przekonany, że konieczne jest przedłużenie tych przepisów na kolejne 10 lat. Cieszę się też, że nowe przepisy zapewnią jeszcze lepszą jakość usług, na przykład poprzez zakazanie celowego spowalniania prędkości przesyłu danych za granicą.W debacie na temat roamingu nie możemy dziś jednak pominąć jeszcze jednego niezwykle istotnego aspektu. Obecnie już 3,5 mln Ukraińców przyjechało do Unii Europejskiej, ratując swoje życie przed przerażającą wojną. Te osoby zostały bardzo często rozdzielone od swoich rodzin – mężów, braci czy synów, którzy zostali w Ukrainie, walcząc o wolność swojego kraju. Nie mam wątpliwości, że naszym obowiązkiem jest uczynienie wszystkiego co możliwe, aby ułatwić im komunikację bez narażania na znaczące koszty, których często w obecnej sytuacji będą przekraczały ich możliwości finansowe.Apeluję zatem do Komisji Europejskiej o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu przynajmniej tymczasowe zniesienie opłat roamingowych dla ukraińskich uchodźców.
2022/03/24
Impact of Russian illegal war of aggression against Ukraine on the EU transport and tourism sectors (B9-0223/2022)

Głosowałem za rezolucją w sprawie wpływu wojny w Ukrainie na sektory transportu i turystyki. Zarówno kryzys spowodowany pandemią, jak i obecny spowodowany wojną, silnie odbiły się na europejskiej turystyce i transporcie. Transport jest zresztą jednym z sektorów, który w obu przypadkach odgrywa ogromną rolę. Wcześniej potrzebowaliśmy dostaw szczepionek, środków higienicznych i leków, teraz dostaw żywności i pomocy humanitarnej. Jest więc to jeden z kluczowych sektorów UE, który boryka się teraz ze wzrostem cen paliw i koniecznością przekierowania swojej działalności na nowe trasy. Dlatego potrzebujemy dogłębnej analizy wpływu gospodarczego wojny na sektor transportu i konkretnych propozycji jego wzmocnienia. Należy umożliwić maksymalną elastyczność i przynajmniej tymczasowo złagodzić przepisy.To też dobry moment na przegląd sieci TEN-T. Rosja nie jest już w żadnym zakresie naszym partnerem. Konieczne jest uniezależnienie się od niej w każdym aspekcie. Dlatego powinniśmy rozwijać sieć TEN-T i alternatywne połączenia z Europą Wschodnią.Należy też zminimalizować wpływ na sektor turystyki. Obecna sytuacja odbija się szczególnie na turystyce w państwach sąsiadujących z Ukrainą. W bardzo złym położeniu są regiony przygraniczne, gdzie z jednej strony jest konieczność intensywnych działań i nakładów na pomoc przybywającym uchodźcom, a z drugiej niektóre sektory, w tym turystyka, całkowicie zamierają. Należy szczególnie tam silnie wspierać ten sektor.
2022/05/05
Mental health in the digital world of work (A9-0184/2022 - Maria Walsh)

Pandemia COVID-19 zmieniła w naszym życiu wiele. Także to, jak pracujemy. Telepraca stała się rzeczywistością wielu firm. Ma to oczywiście wiele swoich dobrych stron. Pozwala na większą elastyczność, oszczędność czasu, który wielu z nas spędza w korkach w drodze do pracy, ogranicza emisje i powoduje oszczędności dla przedsiębiorstw. Ale telepraca wiąże się też z ryzykiem. Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym, pracujemy nierzadko dłużej, a wielu pracowników jest dostępnych on-line niemal cały czas. W Parlamencie Europejskim dostrzegamy te problemy. Dlatego głosowałem za sprawozdaniem w sprawie zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy.W sprawozdaniu zawartych zostało kilka ważnych punktów. Po pierwsze, zdrowie psychiczne powinno być traktowane równie priorytetowo jak zdrowie fizyczne. Potrzebujemy działań profilaktycznych, a także kanałów wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego dla obywateli, którzy tego potrzebują. Po drugie, bardzo ważne jest tworzenie możliwości podnoszenia umiejętności cyfrowych dla pracowników i najbardziej narażonych na wykluczenie grup, aby dopasować kompetencje do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, a także zwalczać przepaść cyfrową. I wreszcie, należy ustanowić minimalne wymogi dotyczące pracy zdalnej, aby pracownicy, którzy korzystają z tej możliwości, mieli zagwarantowane takie same prawa i standardy, jak pracownicy w zakładzie pracy.
2022/07/05
Energy efficiency (recast) (A9-0221/2022 - Niels Fuglsang)

Zdecydowałem wstrzymać się w głosowaniu nad sprawozdaniem w sprawie efektywności energetycznej.Zwiększanie efektywności energetycznej jest bardzo ważne i to nie tylko ze względu na konieczność ograniczania emisji gazów cieplarnianych, ale także w obecnej sytuacji ze względu na konieczność oszczędności energii i zwiększania wydajności w obliczu kryzysu energetycznego i destabilizującej nasz rynek energetyczny polityki Rosji. Zgadzam się więc, że musimy podejmować działania na rzecz transformacji energetycznej, biorąc pod uwagę zarówno obecny kryzys, jak i zmiany klimatyczne.Jednocześnie uważam, że aby transformacja energetyczna mogła się udać, cele, które sobie stawiamy, muszą być realistyczne i muszą uwzględniać zarówno nasze możliwości, jak i odpowiedni czas realizacji. W państwach członkowskich panują bardzo różne uwarunkowania i powinny być one brane pod uwagę. Niestety nie zostało to w pełni odzwierciedlone w tym dokumencie. W mojej ocenie, w przypadku polskiego sektora ciepłowniczego, wyznaczone cele są niewykonalne we wskazanym czasie. Dlatego też, mimo że zgadzam się z założeniami tego sprawozdania, nie mogłem poprzeć go w głosowaniu.
2022/09/14
Renewable Energy Directive (A9-0208/2022 - Markus Pieper)

Głosowałem za zmianą dyrektywy w sprawie energii odnawialnej. Europa mierzy się teraz z ogromnym kryzysem energetycznym. Na każdym kroku podkreślamy, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości. Dlatego uważam, że potrzebujemy działań w zakresie rozbudowy alternatywnych źródeł energii i ambitnych celów w tym zakresie. Dywersyfikacja źródeł pozwoli nam na obniżenie cen energii w długoterminowej perspektywie. Bardzo ważne są też badania i rozwój najnowszych technologii, takich jak technologie wodorowe. W tej kwestii jednak, szczególnie wobec obecnego kryzysu energetycznego, potrzebne są szybkie działania, dlatego musimy zrobić wszystko co możliwe, by maksymalnie uprościć i usprawnić rozwój i włączenie technologii wodorowych.
2022/09/14
Flexible Assistance to Territories (FAST-CARE) (A9-0232/2022 - Niklas Nienaß)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania FAST CARE. Unia Europejska musi obecnie stawić czoła najpoważniejszemu kryzysowi od czasów II Wojny Światowej. Pandemia COVID-19, konsekwencje brutalnej napaści Rosji na Ukrainę czy też niespotykany dotąd wzrost cen energii oraz inflacja w sposób istotny zachwiały europejską gospodarką i zagroziły stabilności naszych przedsiębiorców oraz spowodowały dodatkowe obciążenia dla budżetów publicznych i opóźnienia w inwestycjach.Nie ulega więc wątpliwości, że ta dramatyczna sytuacja wymaga od nas podjęcia wszelkich możliwych środków, aby mitygować te negatywne konsekwencje. Dlatego z zadowoleniem przyjąłem propozycję pakietu FAST-CARE, poszerzającego wsparcie udzielane już w ramach CARE. Zwiększenie możliwości dofinansowania do 100%, czy dodatkowych przesunięć między EFRR, EFS i Funduszem Spójności, zwiększa tak potrzebną dzisiaj elastyczność, co bez wątpienia jest oczekiwanym działaniem.Dodatkowo pozytywnie oceniam przeznaczenie co najmniej 30 % wsparcia dla władz lokalnych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, gdyż to właśnie oni są na pierwszej linii frontu w zakresie przyjmowania i integracji uchodźców i to na nich spoczywa największe obciążenie związane z tym kryzysem.Uważam wręcz, że w przypadku krajów, które przyjmują największą liczbę uchodźców, należałoby rozważyć dodatkowe zwiększenie tego minimalnego progu. Chciałbym też podkreślić, że wsparcie potrzebne jest natychmiast, dlatego za słuszne uważam przyjęcie tego pakietu w procedurze uproszczonej, aby umożliwić jak najszybsze uruchomienie tych bardzo wyczekiwanych środków.
2022/10/04
Borrowing strategy to finance NextGenerationEU (A9-0250/2022 - José Manuel Fernandes, Valérie Hayer)

Głosowałem za przyjęciem raportu w sprawie strategii zaciągania pożyczek w celu finansowania „Next Generation EU”, gdyż uważam go za ważny element budowania zrównoważonej, długoterminowej strategii finansowania tego instrumentu.„Next Generation EU” jest instrumentem tymczasowym, który ma za zadanie pobudzić gospodarkę po spowolnieniu spowodowanym pandemią COVID-19. Z tego powodu nie bez znaczenia jest czas wdrażania i na szczególne zadowolenie zasługuje fakt, że według sprawozdań Komisji zaciąganie pożyczek, rozpoczęte w czerwcu 2021r, jest już obecnie zaawansowane. To oznacza, że pozyskane w ten sposób środki mogą trafić do beneficjentów.Z drugiej jednak strony, musimy mieć na uwadze, że zaciągnięte zobowiązania należy spłacić. Aby ten mechanizm wspólnych pożyczek przynosił wartość dodaną bez uszczerbku dla wierzytelności i interesów finansowych Unii, należy rozważyć lepsze włączenie operacji zaciągania i udzielania pożyczek do rocznej procedury budżetowej. Wspólne pożyczki mogłyby zostać na stałe włączone do systemu pozyskiwania zasobów przez UE, także wychodząc poza horyzont czasowy instrumentu „Next Generation EU”. Aby jednak rozważyć takie rozwiązanie, musimy także wypracować dobry, stabilny system zasobów własnych UE, z których zaciągnięte zobowiązania mogłyby być spłacane.
2022/11/22
2023 budgetary procedure: joint text (A9-0278/2022 - Nicolae Ştefănuță, Niclas Herbst)

Głosowałem za przyjęciem budżetu Unii Europejskiej na rok 2023. Uważam, że priorytety zawarte w tym budżecie, takie jak bezpieczeństwo energetyczne, wzmocnienie działań związanych z bezpieczeństwem granic, czy też bezpieczeństwem żywnościowym stanowią obecnie jedne z najpoważniejszych wyznań, przed którymi stoi obecnie Unia Europejska, i nie ulega wątpliwości, iż muszą one uzyskać odpowiedni poziom finasowania. Cieszę się też, że przyszłoroczny budżet zakłada utrzymanie wsparcia na priorytety związane ze zdrowiem oraz pobudzeniem inwestycji po pandemii. Musimy bowiem pamiętać, że gospodarka nie odbudowała się jeszcze po pandemii i europejscy przedsiębiorcy cały czas niezwykle potrzebują unijnego wsparcia. Jest to ważne szczególnie teraz, aby pomóc zniwelować konsekwencje kryzysu cen energii i wysokiej inflacji, które mocno uderzają w przedsiębiorców, zwłaszcza zaś w małe i średnie przedsiębiorstwa. W tym kontekście jestem szczególnie dumny z działań zespołu negocjacyjnego Parlamentu Europejskiego, dla którego utrzymanie tego wsparcia było jednym z najważniejszych priorytetów. Zgadzam się też z koniecznością pilnej rewizji wieloletnich ram finansowych, aby dostosować unijny budżet do kryzysowej sytuacji, w jakiej znalazła się obecnie Europa.
2022/11/23
Energy performance of buildings (recast) (A9-0033/2023 - Ciarán Cuffe)

W głosowaniu końcowym nad sprawozdaniem w sprawie charakterystyki energetycznej budynków postanowiłem się wstrzymać od głosu. Chcę z całą mocą podkreślić, iż uważam cel, który przyświeca temu sprawozdaniu, za słuszny. Natomiast jestem zdania, że narzędzia do realizacji podanych tam założeń są jeszcze zbyt słabo przygotowane i pozostawiono zbyt mało czasu rządzącym, administracji i obywatelom na przygotowanie się i wdrożenie proponowanych norm i zasad.
2023/03/14
Data Act (A9-0031/2023 - Pilar del Castillo Vera)

Głosowałem za przyjęciem rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania. Nie ulega wątpliwości, że harmonizacja przepisów dotyczących dostępu do danych gromadzonych przed podłączone do sieci maszyny i urządzenia oraz wykorzystywania takich danych jest niezbędna i istniała pilna konieczność zlikwidowania tej luki prawnej. Cieszę się, że użytkownicy zyskają dostęp do danych wytwarzanych przez połączone produkty. Wierzę też, że dzięki przyjętemu dzisiaj rozporządzeniu uda się usunąć nieuzasadnione bariery na wewnętrznym rynku danych. Jednocześnie niezwykle istotne jest, aby ochronie danych towarzyszyła ochrona innowacyjności przemysłu, a co za tym idzie również ochrona własności intelektualnej i tajemnic handlowych. Ważne jest też, że jasno zostały określone definicje danych, co zapewni przejrzystość prawną i zgodność interpretacji. Jestem przekonany, że nowe przepisy wzmocnią konkurencyjność i innowacyjność europejskich przedsiębiorstw.
2023/03/14
Role of cohesion policy in addressing multidimensional environmental challenges in the Mediterranean Basin (A9-0094/2023 - François Alfonsi)

Głosowałem za sprawozdaniem w sprawie roli polityki spójności w rozwiązywaniu problemów środowiskowych w basenie Morza Śródziemnego.Rejon Morza Śródziemnego jest szczególnie wrażliwy na skutki zmian klimatu i degradacji środowiska. Wpływa to kilka czynników: wzrost poziomu morza i degradacja wybrzeża, zanieczyszczenie i podnoszenie się temperatury wód, wymieranie fauny i flory morskiej, a także nadmierne połowy i intensywna turystyka. Mając to uwadze, potrzebujemy interwencji, która umożliwi osiągnięcie równowagi pomiędzy celami środowiskowymi a konkurencyjnością. Oczywiście mamy wiele przykładów wartościowych inicjatyw w tym rejonie, ale poszczególne regiony lub państwa, działając w pojedynkę, mogą zapewnić jedynie częściowe rozwiązania. Potrzebujemy bardziej zintegrowanego podejścia. Dlatego zgadzam się, że potrzebna jest strategia makroregionalna na obszarze Morza Śródziemnego, która umożliwiałaby współpracę władz regionalnych i lokalnych, a także społeczeństwa obywatelskiego.Kompleksowe działanie jest równie ważne w odniesieniu do finansowania. Aby sprostać wyzwaniom należy lepiej skoordynować środki z polityki spójności ze środkami w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, krajowymi planami odbudowy i zwiększania odporności, a także innymi politykami.Właściwe wykorzystanie tych środków, tak aby mogły się wzajemnie uzupełniać, wesprze regiony w działaniu na rzecz odbudowy i ochrony siedlisk i gatunków morskich, zwiększenia, bioróżnorodności, bardziej zrównoważonej turystyki, a także pozwoli na dywersyfikację działalności i rozwój umiejętności w rejonie Morza Śródziemnego.
2023/05/09
Roadmap on a Social Europe: two years after Porto (B9-0235/2023, B9-0236/2023)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie planu działania na rzecz Europy socjalnej, gdyż uważam, że współczesne wyzwania w obszarach gospodarczych i środowiskowych wymagają równoległych wzmożonych wysiłków także w dziedzinie społecznej i zatrudnienia.Jesteśmy obecnie świadkami podwójnej tranformacji, środowiskowej i cyfrowej, i bez wątpienia zachodzące zmiany mają ogromny wpływ na rynki pracy i nasze codzienne życie oraz dobrobyt naszych rodzin. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić, by w obliczu tych zmian nikt nie został w tyle. Musimy wspierać rozwój nowych kompetencji wśród pracowników, zapewnić im dostęp do szkoleń i kształcenia ustawicznego, a osobom poza rynkiem pracy zapewnić wsparcie w rozpoczęciu ścieżki zawodowej lub powrocie na nią. Aby tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy, musimy też wspierać naszych przedsiębiorców, szczególnie tych prowadzących mikro, małe i średnie firmy.Jednocześnie szczególną opieką otoczone muszą być osoby najsłabsze. Stąd też poparłem zapis wzywający do zwiększenia środków przeznaczonych na gwarancje dla dzieci do 20 mld EUR. Uważam, że zapewnienie równego startu i godnych warunków rozwoju najmłodszych to priorytet, na którym nie można oszczędzać. Musimy położyć silne fundamenty pod społeczeństwo jutra.
2023/05/11
Nature restoration (A9-0220/2023 - César Luena)

Głosowałem za odrzuceniem wniosku rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Niestety propozycja pozostawia dużo do życzenia, a wiele naszych pytań pozostaje bez odpowiedzi.W ocenie wpływu nie ma np. słowa na temat cen mieszkań i tego, jak pogodzić wymagania stawiane w stosunku do miast z prognozowanym wzrostem populacji miejskiej. Dość jasno za to widać, że obniżenie terenu upraw o 10% spowoduje spadek produkcji żywności i wzrost cen produktów rolnych.Osobiście uważam, że spadek produkcji i prognozowany wzrost cen żywności mogą być jeszcze wyższe, niż zakładamy. Pamiętajmy bowiem, że rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych nie znajduje się w próżni. Na stole mamy już kolejne rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin, które zakłada obniżenie stosowania pestycydów o 50% do 2030 roku bez zapewnienia wcześniej rolnikom przystępnych cenowo i skutecznych alternatyw.Jak wiemy, rolnictwo organiczne jest o 25% mniej wydajne od tradycyjnego i zwykle wymaga wręcz zwiększenia obszaru upraw. Jak więc ta propozycja idzie w parze z 10% celem obniżenia terenu upraw w Unii? Jak to wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe, biorąc również pod uwagę stały wzrost populacji na świecie? Nie można poprzeć wniosku, który budzi tyle poważnych pytań i którego pokłosiem może być likwidacja setek gospodarstw rolnych w Unii.
2023/07/12