BETA

123 Written explanations of Elżbieta KRUK

The European Green Deal (RC-B9-0040/2020, B9-0040/2020, B9-0041/2020, B9-0042/2020, B9-0043/2020, B9-0044/2020, B9-0045/2020, B9-0046/2020)

Komisja Europejska zaproponowała Europejski Zielony Ład, zawierający tak daleko idące postulaty jak neutralność klimatyczna do 2050 r. czy zwiększenie celów redukcji emisji CO2 do 2030 r., bez czekania na stanowisko Rady Europejskiej w tych strategicznych kwestiach. Tym samym pozbawiła państwa członkowskie ich wiodącej roli w określaniu dalekosiężnej strategii Unii.Parlament Europejski w swojej rezolucji będącej odpowiedzią na Zielony Ład poszedł jeszcze dalej. Według Parlamentu nie tylko Unia, ale każde państwo członkowskie osobno ma być neutralne klimatycznie do 2050 roku (tym samym Parlament ignoruje postanowienia Rady Europejskiej z 12 grudnia wyłączające Polskę z tego celu), a cel redukcji emisji do roku 2030 określa w wysokości 55%, chociaż dopiero niedawno zakończyliśmy prace nad i tak wymagającym celem 40% ustanowionym w roku 2014. Poza tym w rezolucji tej wnosi o przyjęcie wielu innych rozwiązań, które mogą negatywnie obciążyć rolników i konsumentów, a jednocześnie odmawia właściwej roli takim rozwiązaniom jak energia nuklearna czy gaz naturalny, które mogłyby znacząco ograniczyć emisje. Mimo pozytywnych zapisów dotyczących wspierania sprawiedliwej transformacji (choć zaproponowany przez Komisję rozmiar funduszu rozczarowuje) czy zaskakująco pozytywnego przyjęcia naszej poprawki o zniesieniu zbędnej siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu nie mogliśmy poprzeć tekstu rezolucji, która nakłada na nas nieproporcjonalnie duże obciążenia.
2020/01/15
Request for funding for biomedical research on Myalgic Encephalomyelitis (B9-0186/2020)

Komisja Petycji w PE otrzymała wiele petycji od osób zaniepokojonych brakiem metod leczenia i obecnym niedofinansowaniem badań biomedycznych nad encefalopatią mialgiczną (zespół chronicznego zmęczenia, ME/CFS) w UE. Należy zatem przyjąć z zadowoleniem reakcje PE oraz tekst rezolucji w tym zakresie. Inicjatywy w zakresie finansowania przyjęte do tej pory przez Komisję nie są wystarczające. W rezolucji pokreślono, że obecne niedofinansowanie badań na temat ME/CFS można uznać za ukryty problem w dziedzinie zdrowia publicznego w UE.KE powinna, tak jak zostało to ujęte w rezolucji PE, przeznaczyć dodatkowe środki finansowe na projekty skupione konkretnie na badaniach biomedycznych nad ME/CFS i priorytetowo potraktować zaproszenia do składania takich projektów, służących opracowaniu i walidacji biomedycznych testów diagnostycznych oraz skutecznych biomedycznych metod leczenia, zdolnych wyleczyć tę chorobę lub złagodzić jej skutki.Kolejnym istotnym aspektem są skutki społeczne i gospodarcze i w związku z tym w rezolucji wezwano Komisję, by zleciła przeprowadzenie badania oceniającego ogólne koszty społeczne i gospodarcze w UE, które można przypisać ME/CFS.
2020/06/17
Amendment of the EU-Moldova Common Aviation Area Agreement (accession of Croatia) (A9-0083/20202 - Roberts Zīle)

Niniejsza umowa ustanawia wspólny obszar lotniczy między UE a Mołdawią. Umowa zastępuje dwustronne umowy o transporcie lotniczym między państwami członkowskimi a Mołdawią poprzez utworzenie wspólnego obszaru lotniczego między UE a jej partnerami w ramach Partnerstwa Wschodniego. Przewiduje ona stopniowe otwarcie rynku pod względem dostępu do tras i zdolności przewozowych na zasadzie wzajemności, zapewnia równe warunki działania podmiotom gospodarczym w oparciu o zasady UE. Umowa ta obejmuje nie tylko prawa ruchu lotniczego, aby umożliwić bezpośrednie loty między dowolnym portem lotniczym UE a Mołdawią, ale także szeroki zakres kwestii związanych z lotnictwem, takich jak bezpieczeństwo, ochrona, prawa pasażerów, zarządzanie ruchem lotniczym, uregulowania ekonomiczne, konkurencja lub aspekty społeczne. Po ratyfikacji doprowadzi ona do dostosowania mołdawskich norm w transporcie lotniczym do ram UE, co w rezultacie przyniesie obu stronom umowy obopólne korzyści.
2020/06/17
Conclusion of the EU-China Civil Aviation Safety Agreement (A9-0087/2020 - Tomasz Piotr Poręba)

Umowa będzie wspierać sektor lotniczy Unii Europejskiej, ułatwiając handel samolotami i produktami pokrewnymi dzięki krótszym i prostszym, a zatem mniej kosztownym, procedurom zatwierdzania produktów oraz ułatwionej akceptacji ustaleń certyfikacyjnych. Ponadto umowa zapewni ramy współpracy w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa z Chinami, podnosząc poziom bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego i kompatybilność środowiskową.
2020/06/17
Recommendations on the negotiations for a new partnership with the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (A9-0117/2020 - Kati Piri, Christophe Hansen)

Rekomendacja PE stanowi szczegółową ocenę procesu negocjacji przyszłych relacji UE–UK z perspektywy PE, zawierając liczne rekomendacje względem Głównego Negocjatora UE Pana Barniera, któremu powierzono mandat do prowadzenia negocjacji z UK. Pomimo że wciąż utrzymują się poważne różnice i na tę chwilę nie udało się osiągnąć istotnego postępu w rozmowach negocjacyjnych, treść rekomendacji Parlamentu nie budzi zastrzeżeń. Należy mieć jednak nadzieję, że dojdzie do postępów w kolejnych negocjacjach i rozmowach oraz że nadchodzące rundy negocjacyjne nadadzą nowego impulsu politycznego i pozwolą na odblokowanie rozmów. Należy przede wszystkim dążyć do ustanowienia szerokiego, kompleksowego i zrównoważonego partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa z naszym sojusznikiem z NATO oraz do ścisłej współpracy w dziedzinie zdolności wojskowych, wywiadu i walki z terroryzmem.
2020/06/18
Conference on the Future of Europe (B9-0170/2020, B9-0179/2020)

Należy pozytywnie odnieść się do inicjatywy organizacji Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Wybuch pandemii COVID-19 zmienił jednak plany w tym zakresie, a nowy harmonogram pozostaje jeszcze do ustalenia. W obliczu kryzysu związanego z COVID-19 organizacja Konferencji nie powinna być obecnie priorytetem, z uwagi na inne pilniejsze kwestie. Konieczne jest zapewnienie inkluzywnego charakteru procesu wypracowywania założeń Konferencji i ich implementacji, jak również włączenie wszystkich instytucji UE z poszanowaniem ich traktatowych kompetencji oraz, w równym stopniu, państw członkowskich. Należy w procesie zaangażować parlamenty narodowe, co wzmocni legitymację demokratyczną Konferencji. Najważniejsze jest, aby unikać apeli o ściślejszą integrację w ramach UE. Wyniki Konferencji muszą zostać przedstawione Radzie Europejskiej, by tym samym uniknąć automatyzmu we wdrażaniu wyników Konferencji. Wyniki muszą zostać przedstawione Radzie Europejskiej. Będę głosowała za rezolucją Grupy EKR autorstwa pana profesora Krasnodębskiego i zawartej w niej wizji przyszłości Europy. Niestety nie mogę przychylić się do wspólnej rezolucji podpisanej przez pozostałe grupy PE, która dąży do ograniczenia roli państw członkowskich.
2020/06/18
EU disability strategy post 2020 (B9-0123/2020)

Należy z zadowoleniem przyjąć działania oraz zaangażowanie PE na rzecz osób niepełnosprawnych. Celem rezolucji jest przedstawienie opinii Parlamentu oraz zaprezentowanie ogólnych prognoz na temat europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności. Należy stanowczo przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.
2020/06/18
Eastern Partnership in the run-up to the June 2020 Summit (A9-0112/2020 - Petras Auštrevičius)

Parlament Europejski przyjmie zalecenie dla Rady, KE i Wysokiego Przedstawiciela przed odbywającym się co dwa lata szczytem Partnerstwa Wschodniego (PW) zaplanowanym na czerwiec 2020 r., który w obecnej sytuacji może zostać przesunięty na późniejszy termin. Nowa data szóstego szczytu Partnerstwa Wschodniego powinna zostać potwierdzona jak najszybciej. Szczyt powinien koncentrować się na procesie odbudowy krajów Partnerstwa, pokazując aktywną rolę UE w tym procesie. Priorytetem jest utrzymanie kwestii związanych z PW wysoko w agendzie UE.W sprawozdaniu PE wzywa się UE do dalszego zaangażowania w regionie, w tym poprzez wzmocnienie jej roli doradczej, pogłębienie współpracy w wielu obszarach, w tym łączności i transporcie, oraz wspieranie reform prawa wyborczego. PE analizuje różne aspekty PW, włączając w to ambicje poszczególnych partnerów, od pełnego członkostwa po pogłębioną współpracę, oraz wymienia najważniejsze reformy, których oczekuje UE. PE wspiera nienaruszalność terytoriów państw partnerskich, zwłaszcza w obliczu agresywnej polityki rosyjskiej. Stopniowe zbliżanie się krajów partnerskich do rynku wewnętrznego UE i jego czterech swobód, jak również wzmocnienie naszych stosunków gospodarczych powinny być głównymi elementami polityki PW. W procesie negocjacji konkluzji Rady do Spraw Zagranicznych w sprawie Partnerstwa Wschodniego znalazły się wyraźne odniesienia do możliwości stopniowej integracji z jednolitym rynkiem UE.
2020/06/19
Western Balkans, following the 2020 summit (A9-0091/2020 - Tonino Picula)

W sprawozdaniu podkreślono, że rozszerzenie jest jedną z najskuteczniejszych strategii politycznych UE i najefektywniejszym instrumentem polityki zagranicznej przyczyniającym się do rozszerzenia obszaru demokracji, pokoju i dobrobytu w całej Europie. Należy pozytywnie przyjąć politykę rozszerzenia. Należy wspierać państwa Bałkanów Zachodnich w procesie integracji z UE na gruncie politycznym i eksperckim, dzieląc się własnymi doświadczeniami z procesu transformacji i negocjacji akcesyjnych. Proces akcesji potrzebuje ożywienia, a warunki stawiane państwom aspirującym powinny być jaśniejsze i bardziej szczegółowe.W sprawozdaniu z zadowoleniem przyjmuje się nowo zaproponowaną przez Komisję Europejską metodologię rozszerzenia. Liczymy na to, że dzięki nowej metodologii proces rozszerzenia w najbliższych kwartałach przyspieszy. Pozytywne jest to, że Rada Europejska podjęła w marcu wielokrotnie przekładaną decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.
2020/06/19
Tourism and transport in 2020 and beyond (RC-B9-0166/2020, B9-0166/2020, B9-0175/2020, B9-0177/2020, B9-0178/2020, B9-0180/2020, B9-0182/2020, B9-0184/2020)

Pakiet ma pomóc państwom członkowskim w stopniowym zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu i umożliwić przedsiębiorstwom transportowym i turystycznym ponowne otwarcie po miesiącach blokady w wyniku kryzysu związanego z COVID-19. Wskazano na rolę państw we wdrożeniu zalecenia, zachęcając do wzajemnej koordynacji i wzajemnego uznawania krajowych standardów. Rola Komisji w tym procesie byłaby jedynie wspierająca. Z kolei jest to dokument nielegislacyjny, więc zalecenia nie będą mały charakteru prawnie wiążącego. Pozostawiają szerokie pole do interpretacji.Pozytywnie należy ocenić protokoły bezpieczeństwa dla hoteli i restauracji, a także możliwości wydawania voucherów. Należy poprzeć przedstawione przez Komisję Europejską ramy mające na celu koordynację działań zmierzających do przywracania usług transportowych. Dostosowanie się do wymaganych standardów będzie wymagało poniesienia określonych nakładów finansowych, dlatego niezbędne jest powiązanie pakietu KE z koniecznością przygotowania mechanizmów wsparcia oraz kontynuowanie na forum UE działań zmierzających do zapewnienia adekwatnego wsparcia finansowego dla sektora transportu.Rozczarowaniem pozostaje fakt, iż uwagi 15 państw członkowskich, w tym Polski, dotyczące voucherów w transporcie lotniczym nie przełożyły się na propozycję zmiany rozporządzenia ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, które nie przewiduje sytuacji nadzwyczajnej, z jaką mamy do czynienia obecnie, a związanej z niemal całkowitym wstrzymaniem operacji lotniczych.
2020/06/19
Exceptional temporary support under EAFRD in response to the COVID-19 outbreak (amendment of Regulation (EU) No 1305/2013) (C9-0128/2020 - Norbert Lins)

Wniosek ma na celu zapewnienie tymczasowej pomocy w celu zaradzenia zaburzeniom gospodarczym i problemom finansowym rolników i małych przedsiębiorstw w sektorze rolnym wynikającym z kryzysu związanego z COVID-19.Pomoc będzie miała formę jednorazowej płatności ryczałtowej z puli środków na rozwój obszarów wiejskich (Komisja zaproponowała maksymalnie 5000 EUR na rolnika i 50 000 EUR dla MŚP).We wniosku Komisji wsparcie jest ograniczone do 1% całkowitego wkładu EFRROW w program rozwoju obszarów wiejskich państwa członkowskiego. Płatności na rzecz beneficjentów zostaną dokonane najwcześniej w czwartym kwartale 2020 r.Komisja AGRI zwróciła się o pilną procedurę dotyczącą tego dossier (art. 163 Regulaminu) i oczekuje się, że przedstawi poprawki komisji na posiedzeniu plenarnym, zwłaszcza w odniesieniu do danych liczbowych.
2020/06/19
The PRC national security law for Hong Kong and the need for the EU to defend Hong Kong's high degree of autonomy (RC-B9-0169/2020, B9-0169/2020, B9-0171/2020, B9-0173/2020, B9-0174/2020, B9-0176/2020, B9-0181/2020, B9-0193/2020)

Hongkong formalnie utrzymuje odrębny system polityczny i gospodarczy od Chin, chociaż chińskie wpływy wciąż rosną. Obecnie dochodzi do niepokojących sygnałów i wydarzeń. W Hongkongu dochodzi do ciągłych i celowych prób podważenia przez Chiny istniejącego porozumienia „jeden kraj, dwa systemy”.UE musi opowiadać się za prawem mieszkańców Hongkongu do samostanowienia i samorządności, a tak długo, jak presja wywierana na instytucje w Hongkongu pozostanie, ucierpią stosunki UE-Chiny. Należy wyrazić poważne zaniepokojenie i nazwać proponowane ustawodawstwo kompleksowym atakiem na autonomię miasta, praworządność i podstawowe wolności. Sukces Hongkongu opierał się na jego wolnościach. Istnieją poważne obawy związane z planem Pekinu nałożenia na Hongkong ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, co jest w bezpośrednim konflikcie z art. 23 ustawy zasadniczej Hongkongu oraz międzynarodowymi zobowiązaniami Chin wynikającymi ze wspólnej deklaracji, traktatu uzgodnionego przez Wielką Brytanię i Chiny i zarejestrowanego w Organizacji Narodów Zjednoczonych.Z zadowoleniem przyjmuję wspólny tekst rezolucji Parlamentu, który udało się wypracować. Jego przyjęcie wyśle jasny komunikat o tym, że UE stoi w obronie prawa międzynarodowego i obywateli Hongkongu.
2020/06/19
Electronic freight transport information (A9-0119/2020 - Andor Deli)

. – Wydajność transportu towarowego ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności, gospodarki i funkcjonowania rynku wewnętrznego. Niestety, przepływom towarów towarzyszy duża ilość informacji, które są wciąż wymieniane w formie papierowej i stanowią istotne obciążenie dla przedsiębiorstw, przewoźników i organów publicznych. Porozumienie zmniejszy obciążenia administracyjne w sektorze transportu i ułatwi przepływ cyfrowych informacji, dzięki czemu transport towarów stanie się bardziej wydajny i zrównoważony. Rozporządzenie stworzy zharmonizowane, przewidywalne i wiarygodne ramy umożliwiające komunikację elektroniczną między przewoźnikami a właściwymi organami.
2020/07/08
Amending Regulation (EU) No 1303/2013 as regards the resources for the specific allocation for the Youth Employment Initiative (A9-0111/2020 - Younous Omarjee)

. – Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych jest częścią „Gwarancji dla młodzieży”, tj. systemu, w ramach którego państwa członkowskie wdrażają środki w celu zadbania o to, by młodzi ludzie do 25 roku życia otrzymywali dobrej jakości ofertę zatrudnienia, dalszego kształcenia lub stażu w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub utraty pracy. W ramach corocznych negocjacji budżetowych postanowiono zwiększyć konkretny przydział na tę inicjatywę na 2020 r. o kwotę 28 333 334 EUR według cen bieżących, zwiększając w konsekwencji ogólną kwotę budżetową przeznaczoną na ten cel na 2020 r. do 145 mln EUR.Ponadto zaproponowano, aby przepisy wprowadzone w 2019 r. w celu ułatwienia programowania dodatkowych zasobów „Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych” (przepisy umożliwiające przeniesienie do 50% dodatkowych zasobów na rzecz Europejskiego Funduszu Społecznego) miały również zastosowanie w 2020 r. W związku z powyższym komisja REGI postanowiła zastosować uproszczoną procedurę dotyczącą poprawki technicznej do rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów, która zapewnia większą elastyczność w procesie implementacji programów w ramach tego funduszu.
2020/07/08
Amending Regulation (EU) 2017/2454 as regards the dates of application due to the outbreak of the COVID-19 crisis (A9-0123/2020 - Luděk Niedermayer)

. – 5 grudnia 2017 r. Rada przyjęła rozporządzenie Rady 2017/2454, które jest częścią pakietu ustawodawczego dotyczącego modernizacji systemu VAT. Zmienia ono rozporządzenie nr 904/2010 w sprawie współpracy administracyjnej oraz zwalczania oszustw w dziedzinie VAT, które stanowi podstawę zasadniczej infrastruktury informatycznej i współpracy między państwami członkowskimi niezbędnej do pomyślnego rozszerzenia małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS). Termin rozpoczęcia stosowania zmian określonych w rozporządzeniu 2017/2454 ustalono na 1 stycznia 2021 r.Jednak ze względu na kryzys związany z COVID-19 państwa członkowskie zmieniły priorytety i przesunęły środki z wdrażania pakietu dotyczącego VAT w handlu elektronicznym na walkę z pandemią.W związku z tym w wyniku konsultacji z państwami członkowskimi Komisja proponuje odroczenie daty rozpoczęcia stosowania przepisów o 6 miesięcy, tj. do 1 lipca 2021 r.Parlament wyraża zgodę na szybkie rozpatrzenie wniosku i przyjęcie tego sprawozdania technicznego w procedurze uproszczonej.
2020/07/08
International and domestic parental abduction of EU children in Japan (B9-0205/2020)

. – Problem uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców był od wielu lat przedmiotem dyskusji między Japonią a państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Główną kwestią jest nieprzestrzeganie przez Japonię orzeczeń sądowych nakazujących powrót dzieci na mocy konwencji haskiej z 1980 r. oraz brak skutecznej polityki w celu zagwarantowania praw rodziców niebędących Japończykami w małżeństwach mieszanych. Rząd w Tokio nie chciał przez długi czas ratyfikować konwencji z 1980 r., uczynił to dopiero w 2014 r., ale jej wdrożenie jest niepełne.W rezolucji zwraca się uwagę na problemy wynikające z braku odpowiednich działań ze strony władz japońskich w przypadku uprowadzeń dziecka przez jednego z rodziców lub udaremniania spotkań z dziećmi ze związków obywateli Japonii z obcokrajowcami. Podkreślono, że takie działania mają charakter dyskryminacyjny i wywołują skutki naruszające zwłaszcza prawa dzieci do kontaktów z obojgiem rodziców. W rezolucji wzywa się Japonię do podjęcia odpowiednich działań ustawodawczych oraz do usprawnienia wymiany informacji z państwami członkowskimi na temat opieki i kontaktów z dziećmi zamieszkującymi z jednym z rodziców w Japonii. Zwraca się również uwagę Komisji Europejskiej na potrzebę poruszenia tej kwestii w stosunkach dwustronnych z Tokio w ramach umowy o partnerstwie strategicznym między UE a Japonią.
2020/07/08
The rights of persons with intellectual disabilities in the COVID-19 crisis (B9-0204/2020)

. – Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja osób niepełnosprawnych intelektualnie z powodu barier w dostępie do edukacji, środków higieny, a przede wszystkim, w wielu przypadkach, do zakładów medycznych.Rezolucja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, w których osobom niepełnosprawnym umysłowo odmawiano opieki medycznej, w których osoby te były umieszczane w zakładach w odizolowaniu od reszty społeczeństwa, bez możliwości odwiedzin przez członków rodziny lub bez możliwości powrotu do krewnych. Rezolucja potępia wszelkie formy dyskryminacji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w zakresie opieki zdrowotnej i komunikowania się, oraz porusza problem z dostępem uczących się osób z niepełnosprawnością intelektualną do edukacji.
2020/07/08
Amending Directives (EU) 2017/2455 and (EU) 2019/1995 as regards the dates of transposition and application due to the outbreak of the COVID-19 crisis (A9-0122/2020 - Ondřej Kovařík)

. – 5 grudnia 2017 r. Rada przyjęła dyrektywę 2017/2455 o VAT w handlu elektronicznym zmieniającą dyrektywę VAT 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość. 21 listopada 2019 r. Rada przyjęła drugą dyrektywę 2019/1995 o VAT w handlu elektronicznym zmieniającą dyrektywę VAT w odniesieniu do przepisów dotyczących sprzedaży towarów na odległość oraz niektórych krajowych dostaw towarów. Datę rozpoczęcia stosowania głównej części tego kompleksowego pakietu dotyczącego VAT w handlu elektronicznym ustalono na dzień 1 stycznia 2021 r., co daje państwom członkowskim wystarczająco dużo czasu na dostosowanie własnego ustawodawstwa i systemów informatycznych.Jednak ze względu na nieprzewidziany kryzys związany z COVID-19 państwa członkowskie zmieniły priorytety i przesunęły środki z wdrażania pakietu dotyczącego VAT w handlu elektronicznym na walkę z COVID-19. W związku z tym w wyniku konsultacji z państwami członkowskimi Komisja proponuje odroczenie daty rozpoczęcia stosowania przepisów o 6 miesięcy, tj. do 1 lipca 2021 r. Kontrsprawozdawcy wyrazili zgodę na szybkie rozpatrzenie wniosku i przyjęcie tego sprawozdania technicznego w procedurze uproszczonej.
2020/07/09
Financial activities of the European Investment Bank - annual report 2019 (A9-0081/2020 - David Cormand)

. – Głosowanie dotyczy rocznego sprawozdania w sprawie działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI); w sprawozdaniu wymieniono i oceniono działalność finansową banku.Podczas gdy w poprzednich sprawozdaniach zasadniczo unikano silnych żądań w odniesieniu do metod pracy EBI, to w niniejszym sprawozdaniu rocznym zawarto wiele daleko idących wezwań wobec EBI, zwłaszcza w kwestiach dotyczących klimatu.W tekście pozostaje kilka punktów problematycznych. W sprawozdaniu wzywa się między innymi do opracowania konkretnego planu działania na rzecz osiągnięcia 50% udziału EBI w finansowaniu działań w dziedzinie klimatu i zrównoważonego rozwoju środowiska do 2025 r., domaga się gwarancji neutralności pozostałych pożyczek i wzywa się do rygorystycznej rachunkowości dotyczącej klimatu na poziomie projektów. Ponadto w sprawozdaniu wzywa się również do pomocy EBC we wspieraniu EBI jako unijnego banku klimatycznego.
2020/07/09
Control of the financial activities of the European Investment Bank - annual report 2018 (A9-0118/2020 - Bas Eickhout)

. – Pozytywnie należy odnieść się do zapisów w sprawozdaniu wskazujących, że bank powinien wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko narastania różnic między regionami UE i państwami członkowskimi oraz konieczność działań EBI w celu wyrównania wsparcia spójności gospodarczej i społecznej z celami klimatycznymi.W sprawozdaniu wezwano również akcjonariuszy EBI do dalszego zwiększania kapitalizacji EBI, aby umożliwić zwiększenie inwestycji i podejmowanie większego ryzyka w celu sfinansowania niezbędnych projektów dla wspierania zrównoważonej i cyfrowej transformacji gospodarki oraz przyczynienia się do spójności społecznej i terytorialnej, tworzenia miejsc pracy, innowacji oraz konkurencyjności w UE przy jednoczesnym zachowaniu potrójnego ratingu EBI.Niestety należy oddać głos wstrzymujący się w tym głosowaniu ze względu na pozytywną ocenę w sprawozdaniu decyzji banku o zakończeniu finansowania projektów dotyczących paliw kopalnych z końcem 2021 r.
2020/07/09
Protection of the European Union's financial interests - combating fraud - annual report 2018 (A9-0103/2020 - Joachim Kuhs)

. – Co roku, we współpracy z państwami członkowskimi, Komisja przedkłada Parlamentowi i Radzie sprawozdanie w sprawie środków podjętych w celu zwalczania oszustw i nielegalnych działań naruszających interesy finansowe Unii. Sprawozdanie wskazuje liczbę nieuczciwych i niezwiązanych z nadużyciami nieprawidłowości zgłoszonych w 2018 r.Chociaż walka z korupcją i wezwanie do ściślejszej współpracy między państwami członkowskimi w zakresie wymiany informacji jest czymś, co z pewnością warto poprzeć, sprawozdanie zawiera również kontrowersyjne aspekty, mianowicie, założenie, że państwa członkowskie nie dostarczają wiarygodnych informacji o przypadkach oszustw, i daleko idące wezwanie Komisji do przeprowadzenia wyrywkowych kontroli w tych krajach.Ponadto w sprawozdaniu wzywa się Komisję do jak najszybszego opublikowania wykazu wszystkich państw członkowskich, które nie dokonały transpozycji dyrektywy PIF w terminie, oraz do ścisłego monitorowania procesu transpozycji we wszystkich państwach członkowskich, a także do wykorzystania jej uprawnień do wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w przypadku nieprzestrzegania procesu transpozycji.Ponieważ w sprawozdaniu wzywa się Komisję Europejską do wykraczania poza jej kompetencje kosztem państw członkowskich, postanowiłam wstrzymać się od głosu w tej sprawie.
2020/07/09
Mobilisation of the Contingency Margin in 2020: continuation of humanitarian support to refugees in Turkey (A9-0125/2020 - Monika Hohlmeier)

. – Celem projektu budżetu korygującego (DAB) 5 na rok 2020 jest dalsze wspieranie uchodźców i społeczności przyjmujących w odpowiedzi na kryzys w Syrii.Finansowanie w ramach DAB5 nie jest objęte instrumentem UE na rzecz uchodźców w Turcji (FRiT). Jest to dodatkowa propozycja finansowania w ramach budżetu na 2020 r., podczas gdy pełny budżet operacyjny FRiT został już zaangażowany pod koniec 2019 r. DAB proponuje finansowanie w celu umożliwienia kontynuacji wsparcia humanitarnego UE dla uchodźców w Turcji, a nie Turcji, tureckich władz lub obywateli Turcji.CCTE (Conditional Cash Transfers for Education) zapewnia obecnie wsparcie około 600 000 dzieciom-uchodźcom, a Nadzwyczajna Sieć Bezpieczeństwa Socjalnego (the Emergency Social Safety Net - ESSN) zapewnia podstawowe wsparcie ponad 1,7 mln uchodźców. Finansowanie zostanie wdrożone zgodnie z rozporządzeniem w sprawie pomocy humanitarnej, a pomoc humanitarna UE zapewniana jest z pomocą wstępnie wybranych partnerów humanitarnych, Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża / Czerwonego Półksiężyca (IFRC) dla ESSN i UNICEF dla CCTE.
2020/07/10
Conclusion of an EU - New Zealand agreement, under negotiation, on the exchange of personal data for fighting serious crime and terrorism (A9-0131/2020 - Annalisa Tardino)

. – Europol może wymieniać dane z państwami trzecimi lub organizacjami międzynarodowymi na podstawie umowy międzynarodowej zapewniającej odpowiednie zabezpieczenia w odniesieniu do ochrony prywatności oraz podstawowych praw i wolności osób fizycznych. Komisja Europejska jest odpowiedzialna w imieniu Unii za negocjowanie takich umów międzynarodowych.W zakresie, w jakim jest to niezbędne do wykonywania swoich zadań, Europol może również nawiązywać i utrzymywać stosunki współpracy z partnerami zewnętrznymi za pośrednictwem ustaleń roboczych i administracyjnych, które same w sobie nie mogą stanowić podstawy prawnej do wymiany danych osobowych. Europol i policja nowozelandzka podpisały porozumienie robocze w kwietniu 2019 r. Zapewnia ono ramy ustrukturyzowanej współpracy na poziomie strategicznym, nie stanowi jednak podstawy prawnej do wymiany danych osobowych. W chwili obecnej nie ma podstaw prawnych do regularnej i zorganizowanej wymiany danych osobowych między nowozelandzkimi organami ścigania a Europolem, co jest niezbędne dla skutecznej współpracy operacyjnej.Celem tego zalecenia jest uzyskanie od Rady upoważnienia dla Komisji do negocjowania przyszłej umowy w imieniu UE.
2020/07/10
Chemicals strategy for sustainability (B9-0222/2020)

. – Strategia chemiczna na rzecz zrównoważonego rozwoju powinna zapewniać wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego i ochrony środowiska. Jednakże niektóre propozycje przedstawione w projekcie rezolucji zawierają pewne krytyczne elementy, które mogłyby mieć negatywny wpływ na sektor chemiczny, jak na przykład konieczność całkowitej eliminacji lub zastąpienia substancji niebezpiecznych.Cele strategii powinny być realizowane w obecnych ramach prawnych, w tym zgodnie z REACH i innymi szczegółowymi przepisami sektorowymi (np. materiały do kontaktu z żywnością, produkty biobójcze), a także z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Istniejące środki regulacyjne opierają się na zasadzie oceny ryzyka chemikaliów. Dzięki tym przepisom przemysł chemiczny zapewnia, że substancje chemiczne są wytwarzane, zarządzane i stosowane w bezpieczny sposób w całym łańcuchu dostaw. Stąd wycofywanie wszystkich niebezpiecznych chemikaliów.Projekt rezolucji dąży do szybkiego przyspieszenia ograniczeń dla dużej liczby substancji, nie dając sektorowi czasu potrzebnego na znalezienie i ocenę możliwych alternatyw. Może to spowodować spowolnienie gospodarcze i utratę konkurencyjności dla branży, niekoniecznie wzmacniając istniejące zabezpieczenia regulacyjne.
2020/07/10
The EU’s public health strategy post-COVID-19 (RC-B9-0216/2020)

. – Rezolucja na temat strategii zdrowia publicznego UE nawołuje do przekazywania większej władzy UE w dziedzinie zdrowia kosztem państw członkowskich. Rezolucja odnosi się również do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz do Europejskiej Unii Zdrowia.Według art. 168 TFUE polityka zdrowotna, organizacja oraz świadczenie usług zdrowotnych i opieki medycznej leżą w kompetencjach państw członkowskich, a działania unijne powinny mieć charakter uzupełniający. Rola UE nie może wykraczać poza pomoc i koordynację polityk i programów państw członkowskich. Działania muszą koncentrować się na wspieraniu państw członkowskich i promowaniu współpracy transgranicznej, a nie usiłowaniu zastępowania bądź przejmowania kompetencji państw członkowskich. Sprzeciwiam się przeglądom kompetencji w tym obszarze.Wskazana byłaby ściślejsza, skoordynowana współpraca i solidarność państw członkowskich, zapewnienie zaopatrzenia w leki i wyroby medyczne oraz cyfryzacja opieki zdrowotnej. Należy podjąć działania mające na celu zdywersyfikowanie źródeł dostaw, a także zapewnienie możliwości produkcyjnych w państwach członkowskich tak, aby w jak największym stopniu umożliwić uniezależnienie się od zewnętrznych producentów i dostawców. Ważna jest również przystępność cenowa, zwłaszcza leków innowacyjnych.
2020/07/10
Proposal for a Council decision authorising Portugal to apply a reduced rate of excise duty on certain alcoholic products produced in the autonomous regions of Madeira and the Azores (A9-0140/2020 - Younous Omarjee)

Niniejsze sprawozdanie jest sprawozdaniem technicznym w odpowiedzi na wniosek Komisji dotyczący decyzji Rady w sprawie odstępstw podatkowych w regionach najbardziej oddalonych, zgodnie z art. 349 TFUE, na następne 7 lat WRF. Koordynatorzy rozpatrzyli tę kwestię na posiedzeniu koordynatorów REGI w dniu 6 lipca i zdecydowali, że decyzje te powinny być rozpatrywane w ramach procedury uproszczonej, bez poprawek, z przewodniczącym jako sprawozdawcą, ze względu na ich pilność, niekontrowersyjny charakter i ściśle techniczny kontekst.Propozycja ta dotyczy podatku od alkoholu na Maderze i Azorach. Art. 349 TFUE dopuszcza odstępstwa od przepisów UE w regionach najbardziej oddalonych, aby częściowo zrekompensować ich odległe położenie i szczególne trudności. Niniejsza propozycja jest jedną z wielu propozycji, które będą stosować takie odstępstwa w obszarze opodatkowania na czas trwania kolejnych wieloletnich ram finansowych, czyli 2021–2027.
2020/09/14
Effective measures to “green” Erasmus+, Creative Europe and the European Solidarity Corps (A9-0141/2020 - Laurence Farreng)

Propozycja to własna inicjatywa komisji CULT nawiązująca do tendencji wprowadzenia „zielonych” praktyk do już istniejących programów unijnych, a mająca na uwadze cel osiągnięcia neutralności klimatycznej. W sprawozdaniu pojawia się kilka problematycznych punktów, w tym wprowadzenie wymogu korzystania z najmniej zanieczyszczającego środka transportu w przypadku projektów mobilności i działań finansowanych w ramach programów oraz wprowadzenie bardziej wszechstronnych ekokryteriów i ekostandardów przy ocenie projektów, co może odbywać się ze szkodą dla jakości tych projektów.Należy unikać dyskryminacji w odniesieniu do środków transportu używanych przez uczestników programów. Czy poruszamy się pociągiem czy samolotem, wybór zawsze powinien należeć do pasażerów. Gdy istnieje dobra oferta bardziej ekologicznych środków transportu, które są tańsze i szybsze, to pasażer samodzielnie będzie skłonny wybrać taką ofertę. Należy poprzeć ideę projektów edukacyjnych i wolontariackich związanych z tematami ochrony środowiska, jednak tematyka kultury powinna pozostać niezależna i wolna od zbędnych zobowiązań i ograniczeń.
2020/09/14
EU-African security cooperation in the Sahel region, West Africa and the Horn of Africa (A9-0129/2020 - Javier Nart)

Niniejsze sprawozdanie analizuje bieżącą współpracę UE–Afryka w dziedzinie bezpieczeństwa i określa trudności, które należy przezwyciężyć. Wpływy rosyjskie i chińskie w regionie powinny być monitorowane i zrównoważone, a państwa członkowskie powinny podejmować wszelkie niezbędne działania, aby utrzymać harmonijne i bezpieczne stosunki między dwoma kontynentami.Sprawozdanie przedstawia szeroki zakres planów działania mających na celu wzmocnienia współpracy. Przede wszystkim należy działać na rzecz przezwyciężenia ograniczeń aprowizacyjnych, aby przyspieszyć przekazywanie środków bezpieczeństwa w ręce państw afrykańskich. Priorytetem jest również rozwiązanie problemu terroryzmu islamskiego w tym regionie oraz wzywa kraje Sahelu do wniesienia wkładu w koszty operacyjne i logistyczne.Jednym z głównych celów wyznaczono szkolenie sił lokalnych, tak żeby w przyszłości mogły samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo regionowi. Należy wzmocnić wsparcie dla misji WPBiO oraz zapewnić wsparcie polityczne, finansowe, operacyjne i logistyczne w celu stopniowego przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo siłom afrykańskim.Wzywa się również instytucje międzynarodowe, takie jak MFW i Bank Światowy, do interwencji w celu wsparcia kontroli zadłużenia w regionie. Apeluje się w nim do tego, by budżet UE zapewnił środki, by sprostać obecnym wyzwaniom związanym ze szkoleniami i zakupem sprzętu wojskowego.
2020/09/15
Amending Decision No 1313/2013/EU on a Union Civil Protection Mechanism (A9-0148/2020 - Nikos Androulakis)

Pomoc w zakresie ochrony ludności obejmuje pomoc rządową udzielaną w ramach przygotowań na wypadek klęski żywiołowej lub bezpośrednio po klęsce żywiołowej. Kiedy klęska paraliżuje zdolność danego kraju do zapanowania nad nią, inne państwa podejmują działania i udzielają pomocy.Unijny mechanizm, rescEU, ma na celu promowanie solidarności między państwami członkowskimi poprzez uzupełnianie istniejących zdolności państw członkowskich, dzięki czemu możliwe jest skuteczniejsze zapewnianie gotowości i reagowanie.Nowy wniosek ma na celu wzmocnienie unijnego mechanizmu ochrony ludności, aby zapewnić lepsze przygotowanie UE i państw członkowskich w przypadku konieczności reagowania na poważne sytuacje kryzysowe, jeżeli zdolności na poziomie krajowym są niewystarczające.Doświadczenia wyniesione z kryzysu związanego z COVID-19 pokazały, że Unia i państwa członkowskie nie są odpowiednio przygotowane na pandemię o takiej skali. W swojej obecnej formie unijny mechanizm ma jedynie ograniczone zasoby i możliwości reagowania na określone rodzaje klęsk żywiołowych. Istotne jest, aby unijny mechanizm obejmował również wystarczające zdolności do działania w przypadku wystąpienia powodzi, pożarów lasów i innych klęsk żywiołowych.Ważne jest, aby mechanizm jako narzędzie dla państw członkowskich, zgodne z zasadą pomocniczości, dysponował niezbędnymi środkami finansowymi i ramami instytucjonalnymi, dzięki którym będzie mógł skutecznie funkcjonować w wieloletnich ramach finansowych na lata 2021–2027 bez przeszkód biurokratycznych.
2020/09/16
Draft Council decision on the system of own resources of the European Union (A9-0146/2020 - José Manuel Fernandes, Valerie Hayer)

Głosowałam nad sprawozdaniem posła Fernandesa i posłanki Hayer odnośnie do wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej poprzez wstrzymanie się od głosu. Uzasadniając tę decyzję, należy wskazać, że sprawozdanie zawierało wiele elementów negatywnych dla Polski. Najważniejszymi punktami sprawozdania ocenianymi negatywnie z punktu widzenia Polski są:1) Motyw 7, art. 2.1.1.(c) – zmiany w stosunku do nowego zasobu własnego, tj. krajowego wkładu na bazie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddawanych recyklingowi. Sprawozdanie proponuje podniesienie stawki z 0,8 do 2 EUR za kg, a także wyeliminowanie korzystnej dla Polski korekty nadmiernej regresywności tej wpłaty. W przypadku wprowadzenia postulowanych zmian można szacować, że Polska w okresie 2021–2027 wpłaciłaby do budżetu UE ok. 2,7 mld EUR więcej niż na bazie kompromisu wynegocjowanego w lipcu 2020 r.oraz 2) Motyw 7a, 8a, art. 2.1.1.(ca) – wprowadzenie od 2021 r. nowego zasobu własnego na bazie dochodów z ETS. Wykluczenie tej wysoce regresywnej i niesprawiedliwej propozycji z porozumienia WRF było ogromnym sukcesem Polski. Koszt dla Polski wprowadzenia zasobu własnego opartego na ETS w zależności od konkretnego rozwiązania oraz zakładanych cen uprawnień wahałby się między ok. 2,1 do aż 7,4 mld EUR przez 7 lat.Wprowadzenie powyższych zapisów spowodowałoby obciążenia Polski szacowane na 10 mld euro.
2020/09/16
Implementation of the EU Association Agreement with Georgia (A9-0136/2020 - Sven Mikser)

Gruzja jest bliskim sojusznikiem i ważnym partnerem Polski, jak również Unii Europejskiej. Należy wspierać Gruzję i społeczeństwo gruzińskie ws. przynależności do NATO i UE. Gruzińscy obywatele w większości popierają integrację Gruzji z UE i NATO, a UE zawsze popierała integralność terytorialną małego państwa na Południowym Kaukazie, którego dwa terytoria – Abchazja i Osetia Południowa – są de facto okupowane przez Rosję.Gruzja jest jednym z trzech krajów Partnerstwa Wschodniego, które podpisały Układ o Stowarzyszeniu oraz o Pogłębionej i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu z UE. Przez długi czas Gruzja była postrzegana jako prekursor pod względem tempa i jakości reform. Jednak od czasu zmiany władzy i zwycięstwa gruzińskiej Partii Marzeń, stworzonej przez oligarchę ściśle powiązanego z Rosją, sytuacja zaczęła się zmieniać. Niedawno władze wycofały się z długo zapowiadanych reform konstytucyjnych i wyborczych, które zapewnić miały równe warunki dla wyborów parlamentarnych zaplanowanych na październik / listopad 2020 r; po mocnych protestach doszło jednak w tej sprawie do porozumienia pomiędzy władzami i opozycją.Ostatnie wybory prezydenckie zostały skrytykowane przez międzynarodowych obserwatorów, co stanowi znaczący krok wstecz w porównaniu do poprzednich. Wreszcie, istnieją obawy o to, że obecny rząd próbuje skierować kraj w kierunku Rosji, robiąc to wbrew woli większości społeczeństwa.
2020/09/16
Just Transition Fund (A9-0135/2020 - Manolis Kefalogiannis)

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest potrzebny. Realizacja celów klimatycznych UE przy tak różnych poziomach wyjściowych poszczególnych państw wymaga wsparcia dla najbiedniejszych i wciąż silnie uzależnionych od węgla.Niestety, od początku obietnice w zakresie pomocy dla państw członkowskich nie pokrywały się z ich potrzebami. Propozycja Komisji nie zakładała finansowania inwestycji gazowych, które są najlepszą metodą obniżania emisji przy zachowaniu miejsc pracy w gospodarkach węglowych. Parlament starał się zaradzić temu problemowi, jednak przyjęte przez Parlament Europejski stanowisko w tej sprawie, mimo dobrych założeń, jest niestety nietrafione, gdyż nakłada na potencjalne projekty gazowe warunki niemal niemożliwe do spełnienia.Byłabym skłonna poprzeć stanowisko Parlamentu, gdyby nie została przyjęta poprawka grupy Renew oraz socjalistów zakładająca obcięcie środków z funduszu o 50% dla państw, które nie przyjmą krajowego celu neutralności klimatycznej do 2050 r.Niektóre państwa, w tym Polska, nie są w stanie takiego celu zrealizować w tak krótkim czasie, ponieważ niechybnie doprowadziłoby to do pogłębienia się ubóstwa ekonomicznego i energetycznego obywateli. W efekcie głosowałam przeciwko, choć popieramy szybkie rozpoczęcie negocjacji trójstronnych z Radą, gdyż liczę, że w trakcie negocjacji z państwami członkowskimi uda się usunąć z tekstu zapisy niekorzystne dla Polski i innych państw naszego regionu.
2020/09/16
Arms export: implementation of Common Position 2008/944/CFSP (A9-0137/2020 - Hannah Neumann)

W sprawozdaniu wezwano do zwiększenia roli UE w tworzeniu polityki państw członkowskich w zakresie handlu bronią i zaproponowano również ściślejsze ograniczenie tej działalności poprzez sprawozdawczość i sankcje w ramach polityki państw członkowskich w zakresie wywozu broni.Jednak sprawozdanie odrzuca stanowisko, iż państwa członkowskie powinny zachować pełną kontrolę nad swoim przemysłem zbrojeniowym, i nie bierze pod uwagę następujących problemów: bilansu handlowego, szpiegostwa przemysłowego czy strategii geopolitycznej.Ponadto niewiele traktatów i umów międzynarodowych stanowi podstawę prawną dla rozwiązań proponowanych w tym sprawozdaniu. Jestem zdania, że obrót bronią jest wyłącznie priorytetem państw członkowskich, dlatego głosowałam przeciwko.
2020/09/16
Determination of a clear risk of a serious breach by the Republic of Poland of the rule of law

Projekt sprawozdania należy oceniać jako polityczną i ideologiczną deklarację w sprawie jednego z państw członkowskich UE, a nie istotny, merytoryczny i oparty na procedurach wynikających z prawa UE wkład PE w dyskurs o praworządności. Projekt sprawozdania ujawnia istotne różnice światopoglądowe istniejące między prawem polskim a poglądami autorów sprawozdania na szereg kwestii społecznych. Nie przedstawiono w nim zatem rzetelnej, bezstronnej i przede wszystkim merytorycznej analizy stanu ustawodawstwa w Polsce, ale całościowo zakwestionowano kierunek przyjętych rozwiązań. Tak choćby należy postrzegać zarzuty dotyczące edukacji seksualnej w szkołach czy aborcji. Projekt sprawozdania zawiera szereg uproszczeń i nieścisłości, a jego autorzy nie przedstawiają rzeczywistego stanu rzeczy.
2020/09/17
Strategic approach to pharmaceuticals in the environment

W marcu 2019 r. Komisja Europejska przyjęła komunikat w sprawie strategicznego podejścia Unii Europejskiej do substancji farmaceutycznych w środowisku.Dyrektywa w sprawie substancji priorytetowych przedstawia propozycje środków podejmowanych na poziomie UE lub państw członkowskich w celu rozwiązania problemu możliwego wpływu substancji farmaceutycznych na środowisko, z myślą o zmniejszeniu zrzutów, emisji i strat takich substancji dostających się do środowiska wodnego, z uwzględnieniem potrzeb zdrowia publicznego oraz opłacalności proponowanych środków. Aby jednak środki były skuteczne i równomiernie rozłożone, powinny obejmować nie tylko kontrolowanie „końca rury” (np. usprawnione oczyszczanie ścieków), ale również odnosić się do pierwotnych źródeł emisji (np. produkcja i stosowanie), przy uwzględnieniu środowiska lądowego i środowiska wodnego.W komunikacie Komisji Europejskiej określono sześć obszarów działania: informowanie i promowanie rozważnego stosowania substancji farmaceutycznych, wspieranie tworzenia substancji farmaceutycznych, które dzięki swoim właściwościom są mniej szkodliwe dla środowiska, oraz promowanie bardziej ekologicznej produkcji, udoskonalanie oceny ryzyka środowiskowego i jej przeglądu, ograniczanie marnotrawstwa i poprawa gospodarowania odpadami, rozszerzenie monitoringu środowiska i wypełnianie innych braków w wiedzy.Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Komisja ostatecznie przyjęła komunikat w tym zakresie, jednak uważam, że strategiczne podejście i proponowane działania przedstawiono z opóźnieniem. Należy poprzeć główne cele przedstawione przez Komisję, jednak mają one łagodny charakter.
2020/09/17
Maximising the energy efficiency potential of the EU building stock

W sprawozdaniu poruszono szereg aspektów efektywności energetycznej budynków w UE, skupiając się zwłaszcza na fali renowacji – istotnym elemencie Zielonego Ładu – która jest postrzegana jako szansa na osiągnięcie nieemisyjności budynków.Istotnym elementem sprawozdania jest koncepcja zintegrowanych programów renowacyjnych (IRP), która podkreśla kluczową rolę lokalnych społeczności oraz obywateli w osiągnięciu nakreślonych celów unijnych. Sprawozdanie wzbudza jednak dużo wątpliwości i ma szeroki zakres, m.in poświęca dużo miejsca kwestiom odbiegającym od meritum, takim jak ubóstwo energetyczne.Koncepcja zintegrowanych programów renowacyjnych przedstawiona przez sprawozdawcę nie jest jasno zdefiniowana, a jej konsekwencje nie są przejrzyste. Elementy tej koncepcji są na pograniczu sprzeczności z zasadami pomocniczości oraz proporcjonalności. Sprawozdanie proponuje wprowadzenie nowych przepisów oraz rygorystycznych standardów, takich jak minimalne normy wydajności energetycznej czy minimalne wskaźniki renowacji budynków, przyspieszające dekarbonizację budynków. Co więcej, w sprawozdaniu wezwano również państwa członkowskie do wycofania systemów ogrzewania i chłodzenia opartych na paliwach kopalnych. Z powyższych względów głosowałam przeciwko temu sprawozdaniu.
2020/09/17
Shortage of medicines - how to address an emerging problem

W sprawozdaniu przyjętym przez komisję ENVI omówiono przyczyny niedoborów leków. Podkreślono w nim potrzebę bardziej zdecydowanej reakcji UE, zwłaszcza ze względu na fakt, że problem został spotęgowany przez kryzys COVID-19, co ma bezpośredni negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów oraz ciągłość leczenia. Wezwano Komisję, by w przyszłej strategii farmaceutycznej postarała się rozwiązać problem podaży, dostępności i przystępności cenowej bezpiecznych leków w Europie. Wezwano do znalezienia sposobów przywrócenia produkcji farmaceutycznej w Europie, a w pierwszej kolejności produkcji podstawowych i strategicznych produktów leczniczych, gdyż obecnie 40% leków wprowadzanych do obrotu w Unii pochodzi z krajów spoza UE, a około 60–80% farmaceutycznych składników czynnych produkowanych jest w Chinach i Indiach. Zachęca się zatem do wprowadzenia zachęt finansowych zgodnych z zasadami pomocy państwa w celu nakłonienia producentów do wytwarzania farmaceutycznych składników czynnych i leków w Europie. W sprawozdaniu z zadowoleniem przyjęto również nowo zaproponowany Program UE dla zdrowia (EU4Health), który zwiększy podaż i dostępność leków i sprzętu medycznego.
2020/09/17
Preparation of the Special European Council, focusing on the dangerous escalation and the role of Turkey in the Eastern-Mediterranean

Należy potępić wszelkie tureckie akty agresji w regionie Morza Śródziemnego oraz stanowczo reagować na incydenty zagrażające bezpieczeństwu międzynarodowemu i suwerenności państw. Unia Europejska powinna okazać pełną solidarność z dotkniętymi państwami i wykorzystać swój wpływ, by powstrzymać agresję turecką.
2020/09/17
Situation in Russia, the poisoning of Alexei Navalny

Użycie broni chemicznej jest niedopuszczalne w jakichkolwiek okolicznościach i stanowi rażące naruszenie praw człowieka. Należy przeprowadzić międzynarodowe dochodzenie w sprawie potencjalnego naruszenia przez Rosję Konwencji o zakazie broni chemicznej. Otrucie Aleksieja Nawalnego musi spotkać się z właściwą reakcją społeczności międzynarodowej, w tym w obszarze sankcji. UE powinna z większym zaangażowaniem monitorować sytuację społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Powinniśmy wspierać przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Dlatego będę głosowała za wspólną rezolucją Parlamentu Europejskiego w tym zakresie.
2020/09/17
Cultural recovery of Europe

Sektory kultury i kreatywności były jednymi z najbardziej dotkniętych kryzysem COVID-19. Członkowie komisji CULT jednomyślnie zdecydowali się poprzeć tę rezolucję, której główną ideą jest okazanie wsparcia dla sektora i nacisk na poszukiwanie nowych możliwości, które mogłyby wzmocnić środowisko artystyczne, a zwłaszcza artystów niezależnych znajdujących się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Według Eurostatu prawie 9 mln obywateli UE pracuje w branży kultury i branży kreatywnej (CCI). Konieczne jest zagwarantowanie funduszy i programów przeznaczonych specjalnie dla sektora kultury i sektora kreatywnego oraz wprowadzenie odpowiednich środków, łatwych w implementacji i szybkich.
2020/09/17
The importance of urban and green infrastructure - European Year of Greener Cities 2022 (B9-0243/2020)

Europejski rok bardziej ekologicznych miast 2022 jest inicjatywą platformy zrzeszającej europejskie organizacje pozarządowe. Jej celem jest zwiększenie wiedzy o korzyściach, jakie na obszarze zabudowanym przynoszą tereny zielone, stworzenie kultury dostrzegania zalet obszarów zieleni, zachęcanie obywateli do podejmowania działań w ich dzielnicach i do ich rewitalizacji, zwiększenie liczby projektów infrastrukturalnych dotyczących zieleni.W rezolucji podkreślono korzyści zielonej infrastruktury dla środowiska, zdrowia ludzkiego, dobrostanu i kontaktów społecznych, różnorodności biologicznej, jakości powietrza, poziomu hałasu, odporności na niekorzystne zjawiska pogodowe i powodzie oraz dla wartości finansowej nieruchomości.Wezwano Komisję do połączenia istniejących inicjatyw i wymiany najlepszych praktyk między państwami członkowskimi oraz do stworzenia planu działania mającego na celu zazielenienie miast europejskich do 2030 r.Coraz większy odsetek ludności żyje w miastach, w związku z czym rośnie jej znaczenie w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem i środowiskiem. Komisja powinna pomóc obywatelom i organom lepiej zrozumieć te kwestie dzięki wspieraniu lokalnych inicjatyw i wymianie najlepszych praktyk.
2020/09/17
Guadeloupe, French Guiana, Martinique and Réunion: indirect taxes on 'traditional' rum

Komisja przedstawiła kilka wniosków dotyczących decyzji Rady w sprawie odstępstw podatkowych w regionach najbardziej oddalonych, zgodnie z art. 349 TFUE, na następne 7 lat WRF. Koordynatorzy rozpatrzyli tę kwestię na posiedzeniu koordynatorów REGI w dniu 6 lipca i zdecydowali, że decyzje te powinny być rozpatrywane w procedurze uproszczonej bez poprawek, z przewodniczącym jako sprawozdawcą, ze względu na ich pilność, niekontrowersyjny charakter i ściśle techniczny kontekst. Grupa ECR nie podniosła w tej sprawie żadnego sprzeciwu, również wszystkie pozostałe grupy polityczne zgodziły się bez sprzeciwu.Art. 349 TFUE dopuszcza odstępstwa od przepisów UE w regionach najbardziej oddalonych, aby częściowo zrekompensować ich odległe położenie i trudności, które w związku z tym napotykają. Propozycja ta jest jedną (propozycje te to jedne) z wielu propozycji, które stosują takie odstępstwa w obszarze opodatkowania na czas trwania kolejnych wieloletnich ram finansowych, czyli 2021–2027.
2020/10/05
AIEM tax in the Canary Islands

Komisja przedstawiła kilka wniosków dotyczących decyzji Rady w sprawie odstępstw podatkowych w regionach najbardziej oddalonych, zgodnie z art. 349 TFUE, na następne 7 lat WRF. Koordynatorzy rozpatrzyli tę kwestię na posiedzeniu koordynatorów REGI w dniu 6 lipca i zdecydowali, że decyzje te powinny być rozpatrywane w procedurze uproszczonej bez poprawek, z przewodniczącym jako sprawozdawcą, ze względu na ich pilność, niekontrowersyjny charakter i ściśle techniczny kontekst. Grupa ECR nie podniosła w tej sprawie żadnego sprzeciwu; również wszystkie pozostałe grupy polityczne zgodziły się bez sprzeciwu.Art. 349 TFUE dopuszcza odstępstwa od przepisów UE w regionach najbardziej oddalonych, aby częściowo zrekompensować ich odległe położenie i trudności, które w związku z tym napotykają. Propozycja ta jest jedną (propozycje te to jedne) z wielu propozycji, które stosują takie odstępstwa w obszarze opodatkowania na czas trwania kolejnych wieloletnich ram finansowych, czyli 2021–2027.
2020/10/05
Docks dues extension in the French outermost regions

Komisja przedstawiła kilka wniosków dotyczących decyzji Rady w sprawie odstępstw podatkowych w regionach najbardziej oddalonych, zgodnie z art. 349 TFUE, na następne 7 lat WRF. Koordynatorzy rozpatrzyli tę kwestię na posiedzeniu koordynatorów REGI w dniu 6 lipca i zdecydowali, że decyzje te powinny być rozpatrywane w procedurze uproszczonej bez poprawek, z przewodniczącym jako sprawozdawcą, ze względu na ich pilność, niekontrowersyjny charakter i ściśle techniczny kontekst. Grupa ECR nie podniosła w tej sprawie żadnego sprzeciwu; również wszystkie pozostałe grupy polityczne zgodziły się bez sprzeciwu.Art. 349 TFUE dopuszcza odstępstwa od przepisów UE w regionach najbardziej oddalonych, aby częściowo zrekompensować ich odległe położenie i trudności, które w związku z tym napotykają. Propozycja ta jest jedną (propozycje te to jedne) z wielu propozycji, które stosują takie odstępstwa w obszarze opodatkowania na czas trwania kolejnych wieloletnich ram finansowych, czyli 2021–2027.
2020/10/05
The Establishment of an EU Mechanism on Democracy, the Rule of Law and Fundamental Rights (A9-0170/2020 - Michal Šimečka)

Omawiane sprawozdanie proponuje ustanowienie unijnego mechanizmu na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych. Należy popierać inicjatywy w zakresie praworządności, pod warunkiem jednak że są one zgodne z literą i duchem Traktatów. Praworządność powinna być wartością opartą na sprawiedliwych i równych zasadach dla wszystkich państw członkowskich.Oceniam natomiast, że zaproponowany przez Komisję mechanizm będzie służył do wywierania politycznych nacisków na poszczególne państwa członkowskie, jak już mieliśmy okazję tego doświadczyć. Dotychczasowe działania KE czy PE w zakresie praworządności często bowiem charakteryzowały się podwójnymi standardami, a wiele zarzutów było umotywowanych ideologicznie. Komisja wielokrotnie opierała się na informacjach mediów opisujących rzeczywistość w sposób jednostronny, wynikający z jednoznacznie lewackiego punktu widzenia, a nie z obiektywnego oglądu spraw, a nawet na fake newsach.Dlatego będę głosowała przeciwko temu sprawozdaniu.
2020/10/07
Sustainable Europe Investment Plan - How to finance the Green Deal (A9-0198/2020 -Siegfried Mureşan, Paul Tang)

Plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy to jeden z podstawowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Nie da się jednak poprzeć przedłożonego dokumentu. Brak tu przede wszystkim wystarczająco ambitnego planu finansowego, bez którego realizacja transformacji może doprowadzić do niepowetowanych szkód społeczno-gospodarczych. Nie przewiduje się długoterminowego wspierania państw i regionów stojących przed najtrudniejszymi wyzwaniami, a takie wsparcie zapobiegłoby wprowadzeniu Unii na ścieżkę różnych prędkości. Nie ma gwarancji elastyczności wyboru drogi transformacji. Wreszcie nie poddaje się refleksji faktu, że wcześniej przygotowane rozwiązania nie brały pod uwagę takiego tąpnięcia gospodarczego, z jakim mamy do czynienia.Transformacja energetyczna to ogromne obciążenie finansowe. Czy w dobie kryzysu znajdą się w Unii konieczne do tego zasoby gospodarcze? Coraz częściej pojawiają się głosy ekspertów, by ją spowolnić, ponieważ priorytetem musi być w tej chwili wyjście z kryzysu spowodowanego strategią przyjętą przez państwa w związku z koronawirusem, w szczególności lockdownem gospodarki.Działania antykryzysowe muszą być tak dobrane, by chronić klimat i środowisko bez dalszej szkody dla gospodarki. Należy rozważyć zawieszenie na czas kryzysu systemu handlu emisjami CO2 oraz prac nad Europejskim Zielonym Ładem w ogóle. Zwolnijmy tempo unijnej polityki klimatycznej, by nie doprowadzić do katastrofy, za którą zapłacą przyszłe pokolenia. Czas na lockdown Zielonego Ładu.
2020/11/13
Strengthening media freedom: the protection of journalists in Europe, hate speech, disinformation and the role of platforms (A9-0205/2020 - Magdalena Adamowicz)

Mowa nienawiści i dezinformacja coraz częściej pojawiają się jako narzędzia zwiększające polaryzację społeczną, którą wykorzystuje się do celów politycznych. Zwalczanie tych zjawisk ma istotne znaczenie dla poszanowania praw podstawowych oraz zasadnicze znaczenie dla utrzymania niezależności, praworządności i demokracji. Z jednej strony należy stanowczo przeciwstawić się rzeczywistym przypadkom mowy nienawiści, z drugiej strony nie można dopuścić do sytuacji, w której będzie ona stanowiła narzędzie do ograniczenia wolności słowa czy też doprowadzi do sparaliżowania fundamentalnej dla ludzi władzy oceniania.Należy sobie zadać pytanie, czy jedynym sposobem na teoretyczną mowę nienawiści jest cenzura? Droga to niebezpieczna mogąca bowiem służyć do zamykania ludziom ust tylko dlatego, że nie myślą tak, jak należy, że mają inne poglądy. Już dziś widzimy przejawy ideologizacji tego pojęcia i używania go jako bat na przeciwników politycznych. A przyszłość może się okazać taka, jak ją widział George Orwell, który pisał „Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą. Prawda jest nową mową nienawiści. Mówienie prawdy w czasach zakłamania jest czynem rewolucyjnym”.Dlatego istotne znaczenie w walce z mową nienawiści ma przede wszystkim budowa odporności społeczeństwa na fałszywe narracje poprzez edukację i nauczanie krytycznego myślenia.
2020/11/25
Additional resources in the context of the COVID-19 pandemic: REACT-EU (A9-0150/2020 - Andrey Novakov, Constanze Krehl)

Kończymy proces legislacyjny pakietu dotyczącego Wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy, czyli REACT-EU. Środki na ten fundusz, którego celem jest uzupełnienie programów polityki spójności w ramach walki z obecnym kryzysem gospodarczym, mają wynieść 47,5 mld EUR. Podział zasobów zostanie określony przez Komisję na późniejszym etapie w drodze aktów wykonawczych i mam nadzieję, że zgodnie z porozumieniem PE i Rady zapewni maksymalną elastyczność i decyzyjność na rzecz państw członkowskich.W tym miejscu chcę podkreślić, że wbrew obiegowej opinii forsowanej przez media i polityków w Unii Polska nigdy nie była przeciwna mechanizmowi praworządności. Jednakże w obronie europejskiego prawa i interesów nie tylko własnych obywateli nie godzimy się na jakąkolwiek możliwość arbitralnej interpretacji i wykorzystania tego mechanizmu. Może on być zastosowany jedynie w przypadku niezgodnego z prawem wydatkowania środków finansowych UE i musi opierać się na obiektywnych i mierzalnych kryteriach niepozwalających na polityczną instrumentalizację mechanizmu.Wracając do funduszu REACT-EU, muszę niestety na koniec zauważyć, parafrazując słynne powiedzenie polskiego publicysty Stefana Kisielewskiego, że dziś Unia Europejska, tak jak socjalizm, bohatersko walczy z problemami, które sama sobie stworzyła.
2020/12/15
Agreement for co-operation in dealing with pollution of the North Sea by oil and other harmful substances (Bonn Agreement): extension of its material and geographical scope of application (A9-0268/2020 - Pascal Canfin)

Umowa o współpracy w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu Morza Północnego olejami i innymi substancjami szkodliwymi (umowa z Bonn) jest regionalnym porozumieniem mającym na celu walkę z zanieczyszczeniem Morza Północnego oraz ochronę obszarów przybrzeżnych przed katastrofami morskimi i trwałymi zanieczyszczeniami powodowanymi przez statki i instalacje przybrzeżne. Sygnatariuszami tej umowy są rządy Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Irlandii, Holandii, Szwecji, UE, Norwegii i Zjednoczonego Królestwa.7 października 2019 r. Rada przyjęła decyzję upoważniającą Komisję do negocjowania w imieniu UE zmian w umowie. Celem jest poprawa współpracy i koordynacji między umawiającymi się stronami w zakresie zwalczania nielegalnych emisji do powietrza oraz ograniczenie negatywnych skutków spalania paliw żeglugowych o wysokiej zawartości siarki lub azotu dla zdrowia publicznego i środowiska. Celem jest również rozszerzenie zakresu geograficznego w związku z zaproszeniem Królestwa Hiszpanii do przystąpienia do tego porozumienia.28 sierpnia 2020 r. Komisja przedłożyła wniosek dotyczący decyzji Rady. Zgodnie z art. 218 ust. 6 TFUE Rada postanowiła 3 listopada 2020 r. zwrócić się do Parlamentu o wyrażenie zgody na ten projekt decyzji.Odnoszę się przychylnie do projektu decyzji Rady i uważam, że zmiany te, wraz z rozszerzonym zakresem geograficznym, przyczynią się do zwiększenia poziomu ochrony zdrowia ludzi i środowiska morskiego w regionie Morza Północnego.
2021/01/19
Exercise of the Union's rights for the application and enforcement of international trade rules (A9-0133/2020 - Marie-Pierre Vedrenne)

Rozporządzenie (UE) nr 654/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady zapewniło UE horyzontalne ramy prawne, dzięki którym może ona egzekwować swoje prawa wynikające z Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO) oraz innych międzynarodowych umów handlowych. Rozwój sytuacji w ramach WTO, w szczególności fakt, że organ apelacyjny jej mechanizmu rozstrzygania sporów jest systematycznie blokowany (odwołania od decyzji drugiej strony okazują się daremne), skłonił Komisję Europejską do przedstawienia wniosku zmieniającego to rozporządzenie.28 października 2020 r. PE i Rada osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie wzmocnienia unijnego rozporządzenia wykonawczego:1. UE będzie w stanie chronić swoje interesy handlowe pomimo paraliżu wielostronnego systemu rozstrzygania sporów w ramach WTO; będziemy również mogli podejmować działania w przypadku podobnych problemów w umowach dwustronnych.2. Dzięki zmianie tego rozporządzenia UE będzie mogła podejmować środki zaradcze w dziedzinie towarów i zamówień publicznych.3. Zmienione rozporządzenie rozszerza zakres stosowania rozporządzenia i ewentualnych środków polityki handlowej na usługi i niektóre związane z handlem aspekty praw własności intelektualnej.4. W ramach umowy Komisja zobowiązała się do opracowania unijnego mechanizmu przeciwdziałania przymusowi i przedstawienia go (wraz z solidną oceną skutków) do końca 2021 r. Mechanizm przeciwdziałania przymusowi został ujęty w programie prac Komisji Europejskiej na 2021 r.
2021/01/19
Achieving an effective policy legacy for the European Year of Cultural Heritage (A9-0210/2020 - Dace Melbārde)

Rok 2018 został wybrany w UE Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, w ramach którego odbyło się ponad 23 tys. imprez, które dotarły do 12,8 mln osób we wszystkich państwach członkowskich. Sprawozdanie z własnej inicjatywy przygotowane przez koordynatorkę ECR CULT Dace Melbārde stanowi kontynuację działań, które mają na celu stworzenie niezbędnej spuścizny politycznej, i kontynuację ważnych prac w zakresie promowania i ochrony dziedzictwa kulturowego. Sprawozdawczyni wskazała na znaczenie cyfrowego dziedzictwa kulturowego, a także na potencjał gospodarczy i zrównoważony rozwój.Główne tematy obejmują potrzebę ustanowienia stałej platformy współpracy i koordynacji w zakresie polityki dotyczącej dziedzictwa kulturowego, potrzebę posiadania kompleksowych ram ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego, w tym odpowiedniego finansowania, a także konieczność większego skoncentrowania się na ochronie cyfrowego dziedzictwa kulturowego. Ponadto w sprawozdaniu podkreślono wyzwania stojące przed sektorem dziedzictwa kulturowego, takie jak brak wykwalifikowanych rzemieślników, specjalistów ds. konserwacji i ekspertów w dziedzinie dziedzictwa kulturowego oraz trudności z przyciągnięciem młodych ludzi do zdobywania tego rodzaju umiejętności. W sprawozdaniu uznano również rolę różnych programów i inicjatyw unijnych, takich jak Europeana, Znak Dziedzictwa Europejskiego i Europejskie Stolice Kultury.
2021/01/20
Monitoring the application of EU law 2017, 2018 and 2019 (A9-0270/2020 -Sabrina Pignedoli)

Sprawozdanie porusza kilka kontrowersyjnych i aktualnych kwestii, takich jak poszanowanie praworządności, reforma wspólnego europejskiego systemu azylowego i luk w stosowaniu prawa ochrony środowiska Unii Europejskiej. Mimo że w zakresie stosowania prawa UE uznaję konieczność zwiększenia demokratycznej odpowiedzialności i przejrzystości oraz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną na szczeblu UE, uważam jednak, że UE poszła w tym przypadku za daleko. Stała się zbyt scentralizowana, zbyt ambitna i zbyt oderwana od zwykłych obywateli. Należy dążyć do nowej równowagi instytucjonalnej, aby uznać, że legitymacja demokratyczna Unii wywodzi się przede wszystkim z państw członkowskich i należy w pełni przestrzegać zasad pomocniczości i proporcjonalności. Tekst sprawozdania koncentruje się wokół lewicowego programu politycznego i dlatego głosowałam przeciwko temu sprawozdaniu.
2021/01/20
Implementation of the Common Foreign and Security Policy - annual report 2020 (A9-0266/2020 -David McAllister)

Roczne sprawozdanie dotyczące WPZiB zawiera zalecenia PE dotyczące wzmocnienia i rozwoju polityki zagranicznej UE.Na etapie komisji wzmocniono ważne obszary, tj. poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy, Gruzji i innych partnerów, znaczenie sankcji wobec Rosji, nieuznawanie aneksji Krymu, znaczenie walki z wrogą propagandą i dezinformacją, znaczenie ścisłej współpracy z NATO, wprowadzenie tzw. reżimu sankcji Magnitskiego za łamanie praw człowieka, obrona praw chrześcijan, potępienie władz białoruskich, pochwała porozumień Abrahamowych na Bliskim Wschodzie.Z drugiej strony w sprawozdaniu wezwano do otwarcia dyskusji na temat głosowania większością kwalifikowaną (QMV) w wybranych obszarach WPZiB – na co zgodzić się nie mogę. Dlatego wstrzymałam się od głosu.
2021/01/20
Human Rights and Democracy in the World and the EU policy on the matter - annual report 2019 (A9-0259/2020 - Isabel Santos)

Niniejsze głosowanie dotyczy rocznego sprawozdania w zakresie przestrzegania praw człowieka na świecie. Ze względu na swój bardzo ogólny charakter tekst jest bardzo niejasny w niektórych ważnych kwestiach (dotyczy to np. sytuacji w zakresie praw człowieka w krajach takich jak Rosja, okupowane części Ukrainy czy Wenezuela). Zawiera za wiele odniesień do zagadnień, takich jak prawa reprodukcyjne, o których mowa w tekście co najmniej 6 razy w różnych kontekstach; trzykrotnie wspomniana jest bezpieczna aborcja. Mimo dodania licznych poprawek ani razu nie wspomniano w tekście o prawach chrześcijan.Z drugiej strony prawa LBGT są wymieniane aż 26 razy, co z pewnością nie jest adekwatne do rzeczywistej wagi problemu. Inne punkty tekstu odnoszą się do tematów takich jak uchodźcy klimatyczni, różnorodność biologiczna jako prawo człowieka. To prawdopodobnie najgorsze ze sprawozdań dotyczących praw człowieka przyjętych przez PE, dlatego głosowałam przeciwko temu sprawozdaniu.
2021/01/20
Connectivity and EU-Asia relations (A9-0269/2020 - Reinhard Bütikofer)

We wrześniu 2018 r. KE i wysoka przedstawiciel / wiceprzewodnicząca Komisji przyjęły wspólny komunikat, w którym przedstawiono wizję UE dotyczącą nowej i kompleksowej strategii na rzecz lepszego połączenia Europy i Azji w ramach globalnej strategii UE. Jego ambicją jest wzmocnienie Europy: uczynienie z niej jeszcze bardziej zjednoczonego i wpływowego gracza na arenie międzynarodowej, który dba o bezpieczeństwo obywateli, chroni swoje interesy i przestrzega swoich wartości.Następnie komisja AFET sporządziła sprawozdanie z własnej inicjatywy w sprawie łączności i stosunków UE–Azja. W sprawozdaniu zachęca się KE i ESDZ do stworzenia globalnej strategii łączności w celu wzmocnienia roli UE jako podmiotu geopolitycznego i geoekonomicznego; strategia ta winna obejmować szeroki zakres obszarów polityki. Priorytety wymienione w projekcie sprawozdania to: transformacja ekologiczna, transformacja cyfrowa, kontakty międzyludzkie, handel i inwestycje, zdrowie i bezpieczeństwo.W zglobalizowanym i wielobiegunowym świecie uważamy, że łączność we wszystkich jej aspektach jest ważną częścią polityki zewnętrznej UE i powinna być dalej wspierana, o ile nie zagraża to interesom państw członkowskich. Choć większość sprawozdania jest do zaakceptowania, jest w nim mowa o głosowaniu kwalifikowaną większością w Radzie nad sprawami zagranicznymi – na co zgodzić się nie mogę.
2021/01/21
The EU Strategy for Gender Equality (A9-0234/2020 - Maria Noichl)

W sprawozdaniu z zadowoleniem odniesiono się do przyjęcia „strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025”, opublikowanej w trakcie pierwszych 100 dni kadencji nowej Komisji i stanowiącej wyraźną oznakę zaangażowania politycznego w europejską politykę równości płci oraz zdecydowane, jasne i ambitne ramy polityczne, a także podkreślającej znaczenie dwutorowego podejścia, obejmującego ukierunkowane środki oraz konsekwentne uwzględnianie aspektu płci i intersekcjonalności jako zasad przekrojowych.Sprawozdanie jest bardzo stronnicze i zawiera wiele elementów problematycznych, w tym prawa i zdrowie reprodukcyjne i seksualne, aborcję, prawa osób LGBT (w tym fałszywe zarzuty dotyczące tzw. stref wolnych od LGBT w Polsce) itp. Ponadto w sprawozdaniu wzywa się do ustanowienia europejskiego paktu na rzecz opieki, który idzie zbyt daleko, ponieważ możemy jedynie przyjąć strategię UE w zakresie opieki w odpowiedzi na potrzeby wywołane pandemią COVID-19. Dlatego głosowałam przeciw.
2021/01/21
Competition policy – annual report 2020 (A9-0168/2021 - Johan Van Overtveldt)

Głosowałam przeciw przyjęciu sprawozdania „Polityka konkurencji – sprawozdanie roczne za 2020 r.”, mimo iż jest to bardzo dobre merytorycznie sprawozdanie, trafnie rozpoznające i definiujące najważniejsze cele i wyzwania w tej dziedzinie.Sprawozdanie jest rzeczowe i wolne od ideologii. Podkreśla rolę uczciwej konkurencji jako czynnika napędzającego innowacje i korzystnego dla konsumentów. Wzywa również do silnego przeciwstawienia się monopolistycznym praktykom gigantów cyfrowych, w tym ograniczaniu przez te przedsiębiorstwa dostępu do bezstronnej informacji.Jednakże ostateczny tekst sprawozdania zawiera zgłoszoną przez grupę S&D poprawkę (ust. 87), która nie tylko jest niedorzeczna z punktu widzenia problematyki sprawozdania, ale zawiera również nieprawdziwe i krzywdzące insynuacje dotyczące bieżącej sytuacji w Polsce. Mianowicie wyraża się tu „zaniepokojenie” przejęciem przez PKN Orlen grupy „Polska Press”, równocześnie przyrównując ten fakt do monopolistycznych praktyk międzynarodowych korporacji. Jest to oburzające nadużycie, które pogłębia fakt, że poprawka została sformułowana w taki sposób, by piętnując zjawisko wykupu mediów przez międzynarodowe koncerny, skłonić do poparcia jej przez europosłów słabiej obeznanych z polską rzeczywistością medialną.W związku z tym, popierając niemal wszystkie tezy Sprawozdania, nie mogę jednak poprzeć w całości tekstu, w którym szkaluje się Polskę, kłamliwie przedstawiając przemiany na polskim rynku mediów oraz niesprawiedliwie ocenia ogólny poziom wolności mediów i debaty publicznej w Polsce.
2021/06/08
European Parliament’s Scrutiny on the ongoing assessment by the Commission and the Council of the national recovery and resilience plans (RC-B9-0331/2021, B9-0331/2021, B9-0333/2021, B9-0334/2021, B9-0335/2021, B9-0337/2021, B9-0338/2021)

Głosowałam przeciwko projektowi rezolucji, wyrażającej uwagi, opinie i zalecenia Parlamentu do procesu oceny poszczególnych KPO.O ile prawo Parlamentu do wyrażania własnej opinii jest bezdyskusyjne, to wątpliwości budzi forma i ton rezolucji: wygląda ona na próbę wywarcia nacisku na Komisję i Radę, by wpłynąć na ich ocenę poszczególnych KPO.Abstrahując od wielu niezbyt fortunnych (a nawet całkiem niedobrych) zapisów tej rezolucji, jak np. odniesienia do „rule of law” czy przesadne akcentowanie kwestii ekologicznych, bezdyskusyjnym pozostaje fakt, że oczekiwania Parlamentu są w tej sprawie całkowicie rozbieżne z interesami pPaństw członkowskich. Parlament chciałby być informowany o wszystkich szczegółach i mieć wpływ na ocenę każdego KPO, podczas gdy my, państwa członkowskie oczekujemy oceny szybkiej, uczciwej i zgodnej z literą rozporządzenia o RRF.Delegacja polska EKR stoi na stanowisku, że Parlament powinien powstrzymać się od ingerencji w proces wdrażania RRF, głównie ze względu na specyfikę tego instrumentu: finansowanego nie z budżetu UE, ale z funduszy specjalnych – z pożyczek zatwierdzonych przez poszczególne państwa członkowskie.
2021/06/10
European Citizens' Initiative "End the cage age" (B9-0296/2021, B9-0302/2021)

W Unii Europejskiej kładzie się coraz większy nacisk na to, żeby produkcja żywności wiązała się z jak najmniejszym cierpieniem zwierząt. Systematycznie więc podnoszone są standardy ich dobrostanu. Między innymi w 2012 r. wprowadzono zakaz chowu kur w zbyt małych klatkach. To jednak ciągle zbyt mało. Pozytywnie należy więc ocenić obywatelską inicjatywę wprowadzenia w Unii zakazu chowu klatkowego zwierząt gospodarskich.Klatki są przyczyną cierpienia zwierząt i niepotrzebnym okrucieństwem. Systemy bezklatkowe są szeroko rozpowszechnione, opłacalne ekonomicznie i zapewniają lepsze warunki bytowe dla zwierząt. Według badań większość mieszkańców Unii popiera wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej zwierząt hodowlanych. Zmiany w świadomości współczesnych społeczeństw zwiększyły zainteresowanie konsumentów mięsem pochodzącym z ekstensywnych systemów hodowli, widzącym w nim więcej nie tylko walorów smakowych, ale i właściwości odżywczych. Przemysłowa hodowla zwierząt koncentruje się natomiast głównie na ograniczeniu kosztów, nie zważając ani na cierpnie zwierząt, ani na jakość produktów.Jak napisał Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa: „Każdy ma prawo bronić intensywnych i wielkoprzemysłowych metod chowu zwierząt, ale niech przy tym nie mówi, że w ten sposób broni wsi i rolników. Wielkoprzemysłową hodowlą nie zajmują się rolnicy i nie rolnikom służą te metody. One służą eliminowaniu rolników z konkurencji”. Jestem przekonana, że interes rolników i dobrostan zwierząt wzajemnie się nie wykluczają.
2021/06/10
Conservation and enforcement measures applicable in the Regulatory Area of the Northwest Atlantic Fisheries Organisation (NAFO) (Isabel Carvalhais - A9-0220/2020)

Celem niniejszego wniosku jest wprowadzenie do prawa Unii zmian do środków ochrony i egzekwowania przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO) na jej dorocznym posiedzeniu w 2019 r. We wniosku zamieszczono również poprawki redakcyjne NAFO i dostosowano jego brzmienie do kontekstu prawnego UE. NAFO jest regionalną organizacją ds. rybołówstwa (RFMO) odpowiedzialną za zarządzanie zasobami ryb na obszarze północno-zachodniego Atlantyku. Środki ochrony zasobów i zarządzania przyjęte przez NAFO mają zastosowanie wyłącznie do obszaru pełnego morza podlegającego regulacji NAFO.Wniosek obejmuje zmiany techniczne, takie jak udoskonalenie i wyjaśnienie sformułowań dotyczących ograniczeń połowowych i ograniczeń nakładu połowowego, zamykania łowisk, połowów zatrzymanych na burcie, rozmiarów oczek sieci, dzienników połowowych i produkcyjnych, w tym dodatkowe obowiązki w zakresie inspekcji oraz uproszczenie miesięcznych sprawozdań z połowów. Wniosek obejmuje również zmiany redakcyjne wprowadzone przez NAFO do kilku przepisów dotyczących halibuta niebieskiego, dziennika produkcyjnego, odniesień do naruszeń i postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Zawarto w nim definicje i odniesienie do strony internetowej NAFO dotyczącej monitorowania, kontroli i nadzoru wraz z odpowiednim protokołem umożliwiającym dostęp do wymienionej strony.
2021/06/23
Challenges and opportunities for the fishing sector in the Black Sea (A9-0170/2021 - Ivo Hristov)

W sprawozdaniu tym podkreślono, że trzeba jeszcze bardziej zacieśnić i pogłębić współpracę między wszystkimi państwami położonymi nad Morzem Czarnym z myślą o skutecznym zarządzaniu zasobami rybnymi i sprostaniu wyzwaniom, w tym w Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM). Wezwano w związku z tym do opracowania regionalnego planu zdolności, który zapewni odpowiednią równowagę między dostępnymi zasobami naturalnymi, zdolnością połowową floty wszystkich państw położonych nad Morzem Czarnym i bezpieczeństwem środowiskowym.W sprawozdaniu wezwano państwa członkowskie regionu, aby rozważyły wsparcie tego sektora poprzez włączenie do swoich programów krajowych na lata 2021–2027 lub innych instrumentów krajowych środków na kampanie poświęcone korzyściom płynącym ze spożywania ryb i znaczeniu zrównoważonej produkcji rybnej oraz aby wspierały sektor w tworzeniu lokalnych łańcuchów żywnościowych, ułatwiały dostęp do rynku, zwłaszcza rybakom łodziowym, oraz rozwijały, ulepszały lub ułatwiały infrastrukturę rybacką.
2021/06/23
Official controls on animals and products of animal origin in order to ensure compliance with the prohibition of certain uses of antimicrobials (A9-0195/2021 - Pascal Canfin)

Wniosek Komisji zawiera zmianę art. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli urzędowych, aby weryfikować zgodność przywożonych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego z rozporządzeniem w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych. Przewidziano korektę błędu w rozporządzeniu w sprawie kontroli urzędowych dotyczącego odniesienia do jednego z artykułów.Zakaz stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych do celów promowania wzrostu i zwiększania plonów oraz zakaz stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych do leczenia u ludzi, określony w rozporządzeniu w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych, stanowią kluczowe elementy unijnej polityki przeciwdziałania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Od przyjęcia rozporządzenia w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych walka z opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe zyskała na znaczeniu. PE i Rada rozszerzyły te zakazy w rozporządzeniu w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych na zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego przywożone do UE (art. 118 rozporządzenia (UE) 2019/6). Aby sprawdzić zgodność przywożonych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego z rozporządzeniem w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych, należy rozszerzyć zakres stosowania rozporządzenia w sprawie kontroli urzędowych. Takie rozszerzenie zakresu stosowania jest prawnie konieczne, aby udostępnić wszystkie dostępne opcje kontroli, w tym ustanowienie wykazu państw trzecich, które spełniają wymogi art. 118, certyfikacja wywożonych produktów, kontrole przy przywozie, wieloletnie planowanie kontroli przez państwa członkowskie oraz audytów Komisji w państwach trzecich.
2021/06/24
Commission’s 2020 Rule of law report (A9-0199/2021 - Domènec Ruiz Devesa)

Celem przedmiotowego sprawozdania jest ocena sprawozdania Komisji na temat praworządności z 2020 r. Sprawozdawca pozytywnie ocenia prace Komisji i uważa, że sprawozdanie KE powinno zostać rozszerzone na wszystkie wartości z art. 2 TUE.Całkowicie nie zgadzam się z tą oceną. Sprawozdanie wykracza poza kompetencje traktatowe Komisji. Jedynym instrumentem właściwym do oceny wartości z art. 2 TUE jest art. 7 TUE, a oceny powinna dokonywać Rada, a nie Komisja. Zupełnie niezgodne z prawem UE byłoby więc również rozszerzenie sprawozdania KE o ocenę wszystkich wartości z art. 2 TUE. Ponadto w sprawozdaniu postuluje się nierówne traktowanie państw członkowskich, które miałyby być różnie oceniane, pomimo takich samych rozwiązań prawnych, tylko dlatego, że została wobec nich wszczęta procedura z art. 7 TUE. W związku z tym będę głosowała przeciwko sprawozdaniu.
2021/06/24
Sexual and reproductive health and rights in the EU, in the frame of women’s health (A9-0169/2021 - Predrag Fred Matić)

Celem sprawozdania jest przedstawienie ogólnego zarysu sytuacji w zakresie tzw. zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych w UE i jej państwach członkowskich. Sprawozdawczyni uważa, że wiążą się one nieodłącznie z przestrzeganiem praw podstawowych do zdrowia, a także z osiągnięciem równości płci i eliminacją przemocy uwarunkowanej płcią. Jej sprawozdanie potwierdza, że naruszenia lub odmowa dostępu do zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych stanowią pogwałcenie praw człowieka.Całkowicie nie zgadzam się z tym podejściem. Według mnie sprawozdanie wykracza poza kompetencje UE w wielu aspektach, takich jak zdrowie czy edukacja, a w szczególności w kwestii aborcji, która w żadnym przypadku nie jest sprawą UE. Nie uważam aborcji za prawo człowieka. Ponadto żaden międzynarodowy traktat dotyczący praw człowieka nie przewiduje takiego prawa. Ponadto uważam, że sprawozdanie stanowi zagrożenie dla niektórych faktycznych praw człowieka, nie tylko dla prawa do życia, ale również prawa do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem. Będę głosowała przeciwko temu sprawozdaniu.
2021/06/24
25th anniversary of the International Conference on Population and Development (ICPD25) (Nairobi Summit) (B9-0365/2021, B9-0366/2021)

Szczyt w Nairobi, który odbył się w dniach 12–14 listopada, upamiętniał 25. rocznicę Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju (ICPD25) w Kairze. W konferencji tej wzięło udział ponad 170 krajów w myśl wspólnego celu zakończenia realizacji programu działania ICPD. Na szczycie ponownie zobowiązano się do osiągnięcia odpowiednich celów zrównoważonego rozwoju do 2030 r. poprzez położenie kresu wszelkim przypadkom zgonów okołoporodowych matek, niezrealizowanym potrzebom w zakresie planowania rodziny oraz przemocy ze względu na płeć i szkodliwym praktykom wobec kobiet i dziewcząt.Po szczycie przyjęto rezolucję. Zawiera ona ogromną liczbę elementów, które są nie do przyjęcia. Słowo aborcja pojawia się w tekście 22 razy. Rezolucja odnosi się do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, prawa osób LGBTIQ. W rezolucji potępiono również dwa państwa członkowskie UE – Polskę i Węgry – za „dążenie do podważenia ostatecznego porozumienia i swoich odpowiednich zobowiązań dotyczących zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet i ich praw w tym zakresie”.Nie mogę zatem poprzeć tej rezolucji. Będę głosowała przeciwko.
2021/06/24
Old continent growing older - possibilities and challenges related to ageing policy post 2020 (A9-0194/2021 - Beata Szydło)

Wstrzymałam się od głosu w finalnym głosowaniu nad tym sprawozdaniem, chociaż dokument, który udało się wypracować przez ostatnie miesiące, zawiera wiele cennych postulatów. Wskazuje na bardzo ważną rolę osób starszych w naszych społeczeństwach, na konieczność wspierania ich i zapewnienia im godnego życia. Podkreśla znaczenie więzi międzypokoleniowych, srebrnej gospodarki czy niedyskryminacji w miejscu pracy. Wskazuje także na konieczność przeciwdziałania samotności w starości, dostosowania przestrzeni do potrzeb osób starszych i działań w obszarze służby zdrowia, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę negatywne trendy demograficzne.Nie można się jednak zgodzić na to, by sprawozdanie poświęcone osobom starszym stało się zakładnikiem ideologicznych rozgrywek lewicy. To sprawozdanie jest o osobach starszych i dla osób starszych, zaś lewica głównym przesłaniem sprawozdania próbuje uczynić prawa reprodukcyjne. To pokazuje, do jakiego absurdu została doprowadzona debata w PE i dlaczego grupa EKR zdecydowała się na złożenie alternatywnego tekstu rezolucji.Polityka senioralna to jeden z fundamentów programu Zjednoczonej Prawicy, podobnie jak wsparcie dla rodzin i obszarów wiejskich. Mimo toksycznych zapisów wprowadzonych przez tzw. progresywną lewicę nie można pozwolić, by postulaty dotyczące osób starszych nie były realizowane. Ideologia nie może brać góry nad zdrowym rozsądkiem.
2021/07/07
Combating gender-based violence: cyberviolence (A9-0338/2021 - Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Sylwia Spurek)

Sprawozdanie wpisuje się w prowadzone już na gruncie europejskim prace legislacyjne, a także w istniejące mechanizmy normatywne. Ich powielanie i rozdrobnienie nie służy ani jakości wprowadzanych rozwiązań, ani ich efektywności. Co więcej, definicja gender-based cyberviolence nie spełnia przesłanek niezbędnych dla harmonizacji w kontekście art. 83 TFUE, zaś w samym tekście brak uzasadnienia, że takie przestępstwo stanowi „szczególnie poważną przestępczość o wymiarze transgranicznym”.Sprawozdanie zawiera także kontrowersyjne i nacechowane ideologicznie odniesienia. Stwierdza się w nim, że cyberprzemoc ze względu na płeć wynika z „utrwalonych struktur i praktyk patriarchalnych, norm płciowych, seksizmu, szkodliwych stereotypów związanych z płcią oraz uprzedzeń, które doprowadziły do dominacji mężczyzn nad kobietami i dziewczętami w całej ich różnorodności – wliczając w to osoby LGBTIQ – oraz ich dyskryminacji”. Użycie niejasnych i ściśle ideologicznych terminów w prawie karnym może prowadzić do wielu poważnych problemów z interpretacją.Ze względu na wyżej wymienione powody głosowałam za odrzuceniem tego sprawozdania.
2021/12/14
Digital Markets Act (A9-0332/2021 - Andreas Schwab)

Sprawozdanie będące przedmiotem głosowania dotyczy jednego z dwóch aktów przewidzianych w sektorze cyfrowym w odniesieniu do usług internetowych. W sprawozdaniu środki dotyczą największych podmiotów cyfrowych będących w stanie z racji swoich rozmiarów narzucać na rynku warunki, które mogą być antykonkurencyjne lub nieuczciwe wobec mniejszych przedsiębiorstw. Stanowi to problem w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, które uważają, że ich działalność jest niesprawiedliwie kształtowana przez decyzje handlowe gigantów technologicznych.Popieram cele aktu o rynkach cyfrowych, który ma ograniczyć niektóre praktyki i zachowania szkodliwe dla konkurencyjnego rynku dla MŚP oraz europejskich rywali firm technologicznych.Choć głosowałam za przyjęciem tego sprawozdania, uważam, że niektóre dodatkowe pomysły Parlamentu, takie jak podejście do targetowania reklam, będą wymagały głębszego rozważenia i przeglądu w celu uniknięcia nakładania kar na te przedsiębiorstwa, którym zgodnie z naszymi zamierzeniami akt o rynkach cyfrowych ma pomóc.
2021/12/15
Cooperation on the fight against organised crime in the Western Balkans (A9-0298/2021 - Lukas Mandl)

Kwestia walki z przestępczością zorganizowaną jest jednym z wiodących tematów relacji Unia Europejska–Bałkany Zachodnie, zarówno w kontekście polityki rozszerzeniowej i integracji europejskiej państw bałkańskich, jak i pokrewnych inicjatyw wielostronnych. Jedną z nich jest Proces Berliński. W komunikacie Komisji w sprawie strategii UE w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2021–2025 skoncentrowano się na wzmocnieniu współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, zwalczaniu struktur przestępczości zorganizowanej i przestępstw o wysokim priorytecie, eliminowaniu zysków z działalności przestępczej oraz zapewnieniu nowoczesnej reakcji na rozwój technologiczny.W sprawozdaniu poruszono kwestię zasadniczej potrzeby zwiększenia działań następczych, współpracy, a zwłaszcza dalszego wzmacniania wysiłków w zakresie współpracy, jeśli chodzi o zwalczanie przestępczości zorganizowanej na Bałkanach Zachodnich. Serbia, Macedonia Północna i Albania w szczególności muszą jeszcze bardziej zintensyfikować wysiłki, ponieważ mają do czynienia z jednymi z najgorszych i najbardziej zakorzenionych przypadków przestępczości zorganizowanej. Choć początkowo uwzględniono poprawki ECR wspierające nadawanie nazw państwom, polityczna lewica zdołała je przeforsować. Kontrsprawozdawca rozważa możliwość wprowadzenia poprawki na posiedzeniu plenarnym. Z drugiej strony, z wyjątkiem jednej poprawki, wszystkie poprawki ECR zostały uwzględnione w ramach kompromisów.Zważając na to, że w sprawozdaniu zajęto się głównymi kwestiami budzącymi obawy i podąża ono we właściwym kierunku, głosowałam za jego przyjęciem.
2021/12/15
Situation at the Ukrainian border and in Russian-occupied territories of Ukraine (B9-0593/2021, B9-0594/2021, B9-0595/2021, B9-0596/2021, B9-0597/2021, B9-0598/2021)

Rosja tradycyjnie testuje Zachód – sprawdza naszą jedność i zdolność do skutecznej odpowiedzi na zagrożenia. Dlatego powinniśmy zachować spójność w ramach UE oraz solidarność z Ukrainą. Rosyjska inwazja i nielegalna aneksja Krymu w 2014 roku pokazała, że Rosja jest zdeterminowana, by przeciwstawić się wszelkim próbom pomocy w demokratycznym rozwoju w regionie, który uważa za swoją „bliską zagranicę”, i zakwestionować je. Od czasu tego aktu agresji format normandzki oraz porozumienia mińskie I i II nie doprowadziły do zakończenia działań wojennych między Ukrainą a wspieranymi przez Rosję separatystami w Doniecku i Ługańsku. Nie poczyniono żadnych postępów w zakończeniu nielegalnej aneksji i okupacji Krymu przez Rosję.Należy zauważyć, że w konflikcie w regionie Donbasu zginęło ponad 14 000 osób, a walki trwają pomimo porozumienia pokojowego z 2015 roku, w którym pośredniczyły Francja i Niemcy. 7 grudnia prezydent USA Biden i prezydent Rosji Putin mają rozmawiać o kryzysie na Ukrainie i powrocie rosyjskich sił zbrojnych przynajmniej do poziomu rozmieszczenia z wiosny 2021 roku. Nie wolno nam ulec szantażowi Rosji, który godzi w podstawowe zasady prawa międzynarodowego. Ukraina nie może być traktowana jako karta przetargowa w rozmowach z Rosją. Zasady takie jak integralność terytorialna i prawo do wyboru sojuszy, które stanowią podstawę stabilności w Europie, nie podlegają negocjacjom. W związku z powyższym głosowałam za przyjęciem sprawozdania w sprawie sytuacji na granicy ukraińskiej i na terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję.
2021/12/16
Protection of animals during transport (Recommendation) (B9-0057/2022)

Każdego roku przewozi się na duże odległości między państwami członkowskimi oraz do państw trzecich miliony zwierząt przeznaczonych do hodowli lub uboju. Długie przejazdy są dla zwierząt gospodarskich źródłem ogromnego stresu i cierpienia.Funkcjonują już przepisy unijne dotyczące ochrony i dobrostanu zwierząt podczas transportu. Mamy jednak dowody poważnych i systematycznych naruszeń rozporządzenia (WE) nr 1/2005 w sprawie transportu żywych zwierząt, do których dochodzi podczas transportu na terenie Unii i do państw trzecich.Aby lepiej chronić zwierzęta, trzeba więc efektywniej egzekwować istniejące przepisy oraz ustanowić nowe, które wprowadzą kary i skrócą czas przejazdu.Pamiętajmy o zapisie art. 13 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który brzmi: „Przy formułowaniu i wykonywaniu polityki [...] Unia i państwa członkowskie w pełni uwzględniają wymagania w zakresie dobrostanu zwierząt jako istot zdolnych do odczuwania.”W Strategii „Od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego środowisku systemu żywnościowego KE wskazała na pilną potrzebę poprawy dobrostanu zwierząt. W tym celu należy dokonać przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, m.in. dotyczących transportu zwierząt i ich uboju oraz dostosowania ich do najnowszych dowodów naukowych, pamiętając przy tym o interesie małych i średnich gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie.
2022/01/20
Role of culture, education, media and sport in the fight against racism (A9-0027/2022 - Salima Yenbou)

Sprawozdanie ma na celu zachęcenie Komisji Europejskiej i państw członkowskich do stosowania dobrych praktyk ustanowionych w ich strategiach na rzecz równości płci oraz wysiłków na rzecz włączenia równości płci do wszystkich dziedzin polityki. Podkreślono potrzebę uwzględnienia sprawiedliwości rasowej we wszystkich obszarach polityki UE dotyczących kultury, edukacji, sportu i mediów oraz zwalczania stereotypów i dyskryminacji w tych dziedzinach. Wzywa się do rozpoczęcia szerszej rozmowy i refleksji na temat historii i dziedzictwa rasizmu w Europie oraz jego strukturalnego i systemowego charakteru.Odnosi się wrażenie, że rasizm jest cechą charakterystyczną społeczeństw europejskich, że jest w nich zakorzeniony, a nawet że każdy jest potencjalnym rasistą. Twierdzi się w nim, że kolonializm jest częścią całej Europy, nie biorąc pod uwagę historii np. Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie trudno znaleźć w historii momenty kolonialnego posiadania.W wielu punktach sprawozdania próbuje się wywierać presję na programy nauczania w państwach członkowskich, zakładając, że każdy kraj ma problem z rasizmem. Uznano, że należy zwrócić większą uwagę na reprezentację różnych grup, tj. uchodźców i społeczności LGBTIQ, w sporcie i na stanowiskach kierowniczych w organizacjach sportowych.Większość poprawek zgłoszonych przeze mnie w roli kontsprawozdawcy nie zostało uwzględnionych. Nie zgadzam się z wieloma punktami sprawozdania, zatem będę głosowała przeciwko przeciw.
2022/03/08
Cohesion policy: reducing healthcare disparities and enhancing cross-border health cooperation (A9-0026/202 - Tomislav Sokol)

Niniejsze sprawozdanie koncentruje się na dwóch celach. Pierwszym z nich jest zbadanie możliwości maksymalizacji oddziaływania funduszy polityki spójności w celu zmniejszenia dysproporcji w jakości systemów opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej jako uzupełnienia inwestycji w ramach nowego programu EU4Health.Drugi to analiza dotychczasowych doświadczeń w projektach transgranicznej współpracy w dziedzinie zdrowia wspieranych przez programy Interreg oraz identyfikacja długoterminowych rekomendacji innowacyjnych rozwiązań w ramach współpracy terytorialnej w celu przekształcenia barier w nowe możliwości i poprawienia w ten sposób dostępu dla obywateli UE.Sprawozdanie jest w większości niekontrowersyjne i w wielu aspektach zgodne z ogólnym stanowiskiem grupy ECR, m.in.: położenie nacisku na konieczność dalszej poprawy dostępu obywateli do świadczeń zdrowotnych; zmniejszanie regionalnych i lokalnych nierówności między państwami członkowskimi i wewnątrz nich; wezwanie do lepszej współpracy transgranicznej w zakresie usług medycznych.Niemniej jednak w ostatecznym tekście uwzględniono pewne kwestie, które należy poddać odrębnemu głosowaniu. Odniesienie do prawa i zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w trzech ustępach. Nie mogę w pełni poprzeć tego sprawozdania, wiec jestem zmuszona wstrzymać się od głosu.
2022/03/08
Cohesion policy: promoting innovative and smart transformation and regional ICT connectivity (A9-0010/2022 - Cristina Maestre Martín De Almagro)

Polityka spójności i rozwój regionalny to jedne z pierwszych i najważniejszych obszarów polityki Unii Europejskiej, które na przestrzeni dziesięcioleci stale dostosowywały się do warunków społecznych, gospodarczych i terytorialnych oraz wymogów czasów. Promowanie innowacyjnej i inteligentnej transformacji oraz regionalnych połączeń teleinformatycznych (ICT) od pewnego czasu stanowi nieodzowny element nowoczesnej polityki regionalnej, która koncentruje się na cyfryzacji z korzyścią dla ludności i na zrównoważonym rozwoju gospodarczym.Niniejsze sprawozdanie stanowi refleksję nad potrzebą dostosowania europejskiego programu transformacji cyfrowej do spójności regionalnej, włączenia społecznego i strukturyzacji terytorialnej. Określa się w nim transformację cyfrową jako wielką szansę. Mimo swojego potencjału niesie ona ze sobą zagrożenia oraz wyzwania, które – jeśli nie zostaną podjęte – mogą jeszcze bardziej pogłębić podstawowe nierówności.Ogólnie rzecz biorąc, cały aspekt promocji i dalszego doskonalenia procesu cyfryzacji oraz technologii teleinformatycznych (ICT) jest zgodny ze stanowiskiem grupy ECR. W sprawozdaniu nie ma żadnych kontrowersji, takich jak na przykład wiążące działania czy kwoty, dlatego też w pełni popieram tekst sprawozdania.
2022/03/08
Rule of law and the consequences of the ECJ ruling (B9-0134/2022, B9-0135/2022, B9-0136/2022)

Rozporządzenie w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii (zwane „rozporządzeniem o warunkowości”) zostało zaskarżone przez Polskę i Węgry. W dniu 16 lutego 2022 r. TSUE oddalił obie skargi. Oznacza to, że Komisja będzie mogła wnioskować o zawieszenie płatności z budżetu UE lub zawieszenie zatwierdzania programów finansowanych z tego budżetu w przypadku naruszenia wartości z art. 2 TUE.W ramach konkluzji Rady Europejskiej z grudnia 2020 r. uzgodniono, że Komisja przygotuje wytyczne dotyczące stosowania rozporządzenia oraz że do czasu przygotowania tych wytycznych nie podejmie żadnych działań w związku z rozporządzeniem. Porozumienie to zostało potwierdzone przez Komisję w deklaracji załączonej do protokołu Rady, w którym odnotowano zatwierdzenie rozporządzenia.Wspólny projekt rezolucji złożony przez grupy większościowe jest bardzo krytyczny i niesprawiedliwy wobec sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz nie uwzględnia porozumienia EUCO i oczekiwanych wytycznych. Stanowczo sprzeciwiam się takiej rezolucji. Ponadto uważam za niedopuszczalne, aby w obecnej sytuacji – agresji Rosji na Ukrainę – nakładać sankcje na Polskę.
2022/03/09
Election of the Members of the European Parliament by direct universal suffrage (A9-0083/2022 - Domènec Ruiz Devesa)

Inicjatywa ustawodawcza Parlamentu Europejskiego, proponująca harmonizację zasad wyborczych, świadomie wykracza poza unijne kompetencje traktatowe. Ma być krokiem do stworzenia jednolitego państwa poprzez centralizację wyborów i wprowadzenie transnarodowych list.Miłośnicy „praworządności” tym razem lekceważą, że naruszyłaby ona postanowienia art. 14 Traktatu o Unii Europejskiej, który stanowi, że mandaty przydzielane są państwom członkowskim. Wprowadzenie okręgu wyborczego obejmującego całą Unię stanowiłoby więc oczywiste naruszenie Traktatu. Jednocześnie sprzyjałoby dużym państwom, zaburzając różnorodność w UE.Ponadto tekst wyznacza 9-tego maja jako wspólny europejski dzień głosowania. Stanowi również, że równość płci powinna być obowiązkowa na wszystkich listach kandydatów. Nowy europejski organ wyborczy miałby zarządzać europejską listą wyborczą i rozstrzygać spory.Proponowane zmiany naruszałyby także traktatowe zasady pomocniczości i proporcjonalności, a wymuszenie scentralizowania wyborów wokół europejskich podmiotów politycznych i kandydatów ponadnarodowych osłabiłoby związek między posłami a ich elektoratem. Zraziłoby to dodatkowo ludzi z UE i zagroziłoby równowadze instytucjonalnej.Zdecydowanie sprzeciwiając się tym propozycjom, będę głosowała przeciw.
2022/05/03
Preservation, analysis and storage at Eurojust of evidence relating to genocide, crimes against humanity, war crimes and related criminal offence (C9-0155/2022)

Wniosek ustawodawczy Komisji ma na celu wzmocnienie mandatu Eurojustu w związku z dowodami na ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Są to trzy z czterech zbrodni, które obejmuje Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego. Czwartą jest agresja.Nowy mandat da Agencji prawną możliwość gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych, takich jak nagrania wideo i audio oraz obrazy satelitarne, oraz dzielenia się dowodami dotyczącymi zbrodni wojennych.Aby zbrodnie popełnione na Ukrainie zostały rozliczone, dowody muszą być bezpiecznie przechowywane poza Ukrainą oraz należy wspierać dochodzenia i śledztwa prowadzone przez europejskie i międzynarodowe organy ścigania.Eurojust od marca wspiera wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy UE badający możliwe zbrodnie wojenne w Ukrainie. Agencja ma praktyczne doświadczenie związane ze zbrodniami międzynarodowymi, ale w obecnym rozporządzeniu nie przewidziano sytuacji na taką skalę i tak poważnych zbrodni, w związku z czym baza prawna Eurojustu musi zostać zaktualizowana.
2022/05/19
Commission’s 2021 Rule of Law Report (A9-0139/2022 - Terry Reintke)

Projekt sprawozdania dotyczącego sprawozdania Komisji na temat praworządności za rok 2021 opiera się na ubiegłorocznym sprawozdaniu zawierającym zalecenia. W niniejszym sprawozdaniu uznano, że zalecenia pozostają aktualne. Sprawozdanie idzie jednak dalej, gdyż wyrażono w nim ubolewanie, że nie wszystkie kwestie związane z praworządnością zostały szczegółowo omówione w sprawozdaniu za rok 2021, oraz wzywa się do uwzględnienia innych elementów, zwłaszcza zaleceń.Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie. Kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich. Jedną z dziedzin, w których państwa członkowskie nie przekazały kompetencji UE, jest organizacja i funkcjonowanie organów państwowych, w szczególności sądownictwa. Mimo to Komisja dokonuje ich oceny.W przypadku niektórych państw członkowskich uwagi przekazane przez przedstawicieli administracji publicznej nie zostały uwzględnione przez Komisję przy opracowywaniu poszczególnych rozdziałów. Analiza źródeł wykorzystanych przez Komisję pokazuje, że w przypadku niektórych państw członkowskich nie są one zróżnicowane, a argumentacja opiera się na z góry przyjętych założeniach.Komisja przedstawia jednostronną argumentację, przytaczając wyłącznie własne stanowisko w danych kwestiach. Komisja pomija informacje, które są niezbędne do zrozumienia kontekstu przedstawionych sytuacji i rozwiązań, co wskazuje na polityczny, a nie obiektywny charakter oceny i nie pozwala na rzetelne przedstawienie stanu praworządności w państwach członkowskich.Będę głosowała przeciwko temu sprawozdaniu.
2022/05/19
Establishing the European Education Area by 2025 – micro credentials, individual learning accounts and learning for a sustainable environment (B9-0266/2022)

W 2020 r. Komisja przyjęła inicjatywę dotyczącą Europejskiego Obszaru Edukacji (EOE), która ma zwiększyć wkład kształcenia i szkolenia w proces wychodzenia UE z kryzysu wywołanego przez koronawirusa oraz pomóc w budowaniu ekologicznej i cyfrowej Europy. Inicjatywa EOE zakłada współpracę między państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami w celu dalszego rozwoju krajowych systemów edukacji.Projekt rezolucji w odpowiedzi na pytania wymagające odpowiedzi ustnej dotyczące EOE został przygotowany przez grupy parlamentarne w celu położenia nacisku na dalszy rozwój europejskiego podejścia do mikropoświadczeń, aby jeszcze bardziej pogłębić wzajemne uznawanie transgraniczne i międzysektorowe, podkreślając znaczenie mikropoświadczeń i indywidualnych kont edukacyjnych, jako ważnych instrumentów podnoszenia, zmiany oraz uzyskiwania uznanych kwalifikacji. W tekście podkreślono jednak dobrowolne podejście do wdrażania mikropoświadczeń.Ze względu na pozytywne wyniki w zakresie kładzenia nacisku na rozwój mikropoświadczeń, będę głosowała za sprawozdaniem.
2022/05/19
The fight against impunity for war crimes in Ukraine (B9-0272/2022, RC-B9-0281/2022, B9-0281/2022, B9-0282/2022, B9-0283/2022, B9-0284/2022, B9-0285/2022)

Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. władze ukraińskie i społeczność międzynarodowa zgłosiły i skatalogowały wiele zbrodni wojennych popełnionych przez siły Federacji Rosyjskiej.Należy do nich przypadkowe lub celowe ostrzeliwanie infrastruktury cywilnej, w tym domów, szpitali, przedszkoli, obiektów dziedzictwa kulturowego oraz miejsc, w których ludzie szukali schronienia przed atakami. Rosjanie gwałcą ukraińskie kobiety, zabijają dzieci i dokonują masowych egzekucji ludności cywilnej, co zostało odkryte w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach.Należy postawić wszystkich odpowiedzialnych – w tym najwyższe władze rosyjskie – przed sądami międzynarodowymi i zapewnić odszkodowania dla państwa ukraińskiego i rodzin, być może poprzez zajęcie zamrożonych rosyjskich aktywów finansowych oraz innych aktywów.Tekst jest potrzebny, zatem będę głosowała za tą rezolucją.
2022/05/19
Revision of the EU Emissions Trading System (A9-0162/2022 - Peter Liese)

Głosowany dziś dokument zawiera pewne pozytywne elementy, a tekst przyjęty przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) udało się znacznie poprawić. Pozytywne zmiany dotyczą m.in. kwestii zwiększenia zasilenia Funduszu Modernizacyjnego do 2,5%, skreślenia wyłączenia energetyki jądrowej z mechanizmów finansowania ETS, utrzymania przepisów dotyczących dostępu do rynku ws. ograniczania spekulantów finansowych, a przede wszystkim opóźnienia trajektorii stopniowego wycofywania bezpłatnych przydziałów w sektorach objętych CBAM i zabezpieczenia ich produkcji na eksport.Mając powyższe na uwadze, grupa EKR nie mogła jednak poprzeć w głosowaniu tej propozycji, ponieważ nadal zawiera ona szereg zapisów nie do zaakceptowania. Wśród nich są m.in. propozycje dotyczące włączenia do ETS sektora transportu drogowego, budynków i spalania odpadów; wzrostu poziomu ambicji, mechanizmu ograniczającego ważność uprawnień w Rezerwie Stabilności Rynkowej EU ETS (MSR); silne uzależnienie od bezpłatnych przydziałów uprawnień do emisji (w tym plany dekarbonizacji dla każdej instalacji); niezadowalające przepisy dotyczące zmienności cen; czy kwestia krajowych przepisów dotyczących neutralności klimatycznej i praworządności odnoszące się do Funduszu Modernizacyjnego.
2022/06/08
Electoral rights of mobile Union citizens in European Parliament elections (A9-0297/2022 - Damian Boeselager)

Obywatele UE mający miejsce zamieszkania w państwie członkowskim, którego nie są obywatelami, nadal napotykają trudności w wykonywaniu swoich praw wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Problemy obejmują trudności w uzyskaniu prawidłowych informacji na temat sposobu głosowania i kandydowania, uciążliwe procesy rejestracji oraz skutki wyrejestrowania z wyborów w państwie członkowskim pochodzenia.Proponowane przepisy mogą prowadzić do budowy zcentralizowanego państwa europejskiego.Sprawozdanie ma na celu harmonizację przepisów dotyczących systemów wyborczych państw członkowskich. Wprowadza znaczne obciążenia dla państw członkowskich. Ma również na celu usunięcie ograniczenia możliwości zakładania i prowadzenia działalności w partiach przez osoby niebędące obywatelami danego państwa członkowskiego.Z powyższych względów głosowałam za odrzuceniem sprawozdania.
2023/02/14
Electoral rights of mobile Union citizens in municipal elections (A9-0005/2023 - Joachim Stanisław Brudziński)

Obywatele UE mający miejsce zamieszkania w państwie członkowskim, którego nie są obywatelami, nadal napotykają trudności w wykonywaniu swoich praw wyborczych w wyborach lokalnych. Problemy obejmują trudności w uzyskaniu prawidłowych informacji na temat sposobu wykonywania ich praw wyborczych, uciążliwe procesy rejestracji oraz skutki wyrejestrowania z wyborów w państwie członkowskim pochodzenia. W sprawozdaniu wyjaśniono i wzmocniono przepisy w celu zapewnienia, że wspierają one szeroki i integracyjny udział mobilnych obywateli UE, a zwłaszcza osób niepełnosprawnych, w wyborach lokalnych w państwie członkowskim zamieszkania. Ponadto w sprawozdaniu umożliwia się mobilnym obywatelom uzyskanie ogólnych informacji w preferowanym przez nich języku UE, a także ujednolica się zasady przekazywania danych, co ułatwi ich porównywanie.Idea jest słuszna, niestety niektóre z konkretnych rozwiązań są nie do przyjęcia W szczególności sprawozdanie odbiera państwom członkowskim możliwość rezerwowania pewnych stanowisk w samorządzie lokalnym czy ograniczania partii politycznych dla własnych obywateli. Ponadto przekazywanie wszystkich informacji we wszystkich językach UE może być zbyt dużym obciążeniem administracyjnym dla niektórych małych władz lokalnych.Z powyższych względów wstrzymałam się od głosu.
2023/02/14
CO2 emission standards for cars and vans (A9-0150/2022 - Jan Huitema)

Komisja proponuje rozporządzenie w celu wzmocnienia norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i nowych lekkich samochodów użytkowych, zgodnie ze zwiększonymi ambicjami Unii w zakresie energii i klimatu. Uzgodnienia mają na celu wycofywanie silników spalinowych do 2035 r., a także zaktualizowanych celów redukcji emisji na 2030 r.Nie mówi się natomiast o braku surowców potrzebnych do przejścia na pojazdy w pełni elektryczne. Brak surowców spowoduje dalszy wzrost cen pojazdów elektrycznych, co jeszcze bardziej utrudni przeciętnym obywatelom zakup samochodu elektrycznego bądź takiego o napędzie niespalinowym.Niepokojąca jest też kwestia utraty miejsc pracy, które potencjalnie zostaną utracone. Wstępne porozumienie zawiera pewne sformułowania, zgodnie z którymi Komisja powinna zająć się tą kwestią w sprawozdaniu, ale nie obejmuje konkretnych środków. Warto zwrócić, uwagę na obawy co do wykonalności tej umowy i na możliwość powołania się na klauzulę przeglądową, która z kolei podważa pewność prawną, którą zwolennicy wycofywania silników spalinowych postrzegają jako podstawowy element wycofywania w ogóle.
2023/02/14
Amendments to the European Long-Term Investment Funds (ELTIFs) Regulation (A9-0196/2022 - Michiel Hoogeveen)

Celem sprawozdania jest zmiana przepisów regulujących europejskie długoterminowe fundusze inwestycyjne (EDFI). Ramy EDFI zapoczątkowano w 2015 r., aby kierować prywatne środki na inwestycje długoterminowe w obszarach takich jak projekty infrastrukturalne, nieruchomości i MŚP, ale do tej pory na mocy tych przepisów uruchomiono jedynie ograniczoną liczbę funduszy. W związku z tym Parlament i Rada uzgodniły zmianę niektórych elementów, aby zwiększyć absorpcję funduszy, w tym rozszerzyć zakres aktywów, w które mogą inwestować EDFI, zapewnić unijnym przedsiębiorstwom lepszy dostęp do bardziej stabilnego i zróżnicowanego finansowania długoterminowego oraz ułatwić inwestorom detalicznym lokowanie oszczędności w dobrze zdywersyfikowanej klasie aktywów, która podlega odpowiednim gwarancjom ochrony inwestorów. Udało się odrzucić wnioski dotyczące oznakowania ekologicznego i obowiązkowych wymogów w zakresie ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju, które poważnie zagroziłyby tak potrzebnej modernizacji marki EDFI. Porozumienie osiągnięte w pierwszym czytaniu między Parlamentem a Radą doprowadzi do znacznego wzrostu inwestycji w gospodarkę UE w czasie, gdy dostęp do tradycyjnych źródeł finansowania staje się dla przedsiębiorstw coraz trudniejszy – według szacunków branżowych w ciągu najbliższych pięciu lat mogłoby to przynieść dodatkowe finansowanie prywatne w wysokości 100 mld EUR.
2023/02/15
Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence: EU accession (A9-0021/2023 - Łukasz Kohut, Arba Kokalari)

Konwencja stambulska Rady Europy jest prawnie wiążącym instrumentem międzynarodowym, który definiuje przemoc wobec kobiet i ustanawia środki prawne i polityczne mające na celu zapobieganie takiej przemocy. W 2017 r. UE podpisała konwencję jako strona prawna. Od tego czasu proces ratyfikacji został wstrzymany. Kilka państw członkowskich ma wątpliwości prawne co do przystąpienia UE. Sześć państw członkowskich nie jest stroną konwencji. W 2021 r. na wniosek Parlamentu Europejskiego Trybunał Sprawiedliwości UE wydał opinię, w której stwierdził, że Traktaty umożliwiają UE przystąpienie do Konwencji Stambulskiej, a ratyfikacja wymaga jedynie większości kwalifikowanej głosów w Radzie.Nielegislacyjny projekt sprawozdania przedstawia pogląd, że UE powinna jak najszybciej przystąpić do konwencji stambulskiej.Jestem przeciwna przystąpieniu UE do konwencji stambulskiej. Zastrzeżenia dotyczą m.in. sprzeciwu wobec występowania przez UE przy podpisywaniu coraz większej liczby umów międzynarodowych. Sprzeciwiam się także treści Konwencji. Budzą wątpliwości pytania o język dotyczący stereotypów związanych z płcią czy język pozornie sprzeczny z przepisami azylowymi.Sprzeciwiam się interpretacji przez Parlament skutków konwencji. Na przykład konwencja stambulska w żaden sposób nie mówi o aborcji. W projekcie sprawozdania stwierdza się jednak, że odmawianie dostępu do „bezpiecznej i legalnej aborcji” jest formą przemocy ze względu na płeć.
2023/02/15
Transitional provisions for certain medical devices and in vitro diagnostic medical devices (C9-0003/2023)

. – Rozporządzenie (UE) 2017/745 i rozporządzenie (UE) 2017/746 stanowią ramy dla zatwierdzania wyrobów medycznych oraz wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro. Potencjał jednostek oceniających zgodność jest niewystarczający do wykonywania zadań wymaganych od nich na mocy przepisów. Niektórzy producenci pozostają nieprzygotowani do spełnienia wymogów przed końcem okresu przejściowego, co może mieć wpływ na dostępność wyrobów medycznych. Wniosek zmieniający rozporządzenia ma na celu opóźnienie wymogów dotyczących certyfikacji przedsiębiorstw lub ponownej certyfikacji dla istniejących produktów, aby złagodzić ryzyko niedoborów przy zastosowaniu przyspieszonej procedury współdecydowania. Przedsiębiorstwa będą miały więcej czasu na uzyskanie certyfikatu po przeprowadzeniu oceny wyrobu, która obejmuje bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące danych klinicznych. Daje to czas na zarejestrowanie większej liczby jednostek notyfikowanych w celu prowadzenia działalności zgodnie z nowymi przepisami. Komisja proponuje usunięcie daty, po której wyroby wprowadzone do obrotu powinny zostać wycofane, aby zagwarantować, że bezpieczne, istotne i gotowe do wprowadzenia na rynek wyroby medyczne pozostaną dostępne dla systemów opieki zdrowotnej i potrzebujących pacjentów. Dlatego głosowałam za jego przyjęciem.
2023/02/16
Objection pursuant to Rule 112(2) and (3): Genetically modified oilseed rape MON 94100 (MON-941ØØ-2) (B9-0162/2023)

Przedłożony projekt decyzji wykonawczej zezwala na wprowadzenie do obrotu produktów zawierających genetycznie zmodyfikowany rzepak, tak aby był odporny na herbicyd dikambę.Organizmy modyfikowane genetycznie - GMO, inaczej transgeniczne, i związane z nimi zagrożenia biologiczne, ekonomiczne i społeczne od lat budzą kontrowersje.Chodzi wszak o sprawy kluczowe dla nas wszystkich: zdrowa żywność, niezależność żywieniowa, stan środowiska naturalnego i co za tym idzie nasze zdrowie.Dopuszczając do uprawy rośliny modyfikowane genetycznie, możemy doprowadzić do nieodwracalnego skażenia tradycyjnych roślin, a w konsekwencji do wyeliminowania upraw ekologicznych i konwencjonalnych oraz innych nieprzewidywalnych skutków.Wiadomo, że genetycznie zmodyfikowane nasiona, rośliny i inne organizmy są patentowane, co zwiększa kontrolę ponadnarodowych korporacji nad rolnikami oraz nad produkcją i konsumpcją żywności.Symbolem zła w tym zakresie jest były amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto, zakupiony przez niemiecki koncern Bayer, który wprowadził do obrotu między innymi gen Terminator, uniemożliwiający roślinom naturalne rozmnażanie. Doprowadziło to do uzależnienia rolników od koncernu każącego sobie słono płacić za nasiona. Konsekwencją tego było wiele bankructw i samobójstw rolników.W debacie publicznej nad zatwierdzeniem produktów genetycznych musimy się więc skupić przede wszystkim na zagrożeniach, które niosą one dla dobra ludzi i środowiska.
2023/03/14
Energy performance of buildings (recast) (A9-0033/2023 - Ciarán Cuffe)

Cele dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD), takie jak : osiągnięcie bardzo efektywnych energetycznie i zdekarbonizowanych zasobów budowlanych do 2050 roku; stworzenie stabilnego środowiska inwestycyjnego; umożliwienie konsumentom i przedsiębiorstwom podejmowania decyzji dotyczących oszczędności energetycznych i finansowych, są oczywiście niezbędne i mogą mieć pozytywny wpływ na obywateli, zwłaszcza w dzisiejszym kontekście inflacji, kryzysów energetycznych i wahań cen energii, jednak dyrektywa nie tworzy żadnych nowych funduszy, a poprawa charakterystyki energetycznej ma swoją cenę. Renowacje często wymagają dużych inwestycji z góry.Tekst ITRE nakłada nowe wymagania i zwiększa ambicje w porównaniu do wniosku Komisji w taki sposób, że stają się one nieosiągalne i bardzo kosztowne zarówno dla państw członkowskich, jak i dla konsumentów. Postuluje się między innymi o przyśpieszony harmonogram głębokich renowacji do budynków o niemal zerowym zużyciu energii i budynków zeroemisyjnych (ZEBs).Nowa definicja budynków zeroemisyjnych mówi, że taki tytuł otrzymają tylko budynki zasilane energią odnawialną, co wyklucza sieci ciepłownicze oparte na gazie, nawet te wysoce efektywne zgodne z definicją efektywności w EED.W związku z powyższym głosowałam przeciw.
2023/03/14
Data Act (A9-0031/2023 - Pilar del Castillo Vera)

Celem aktu w sprawie danych jest zapewnienie ładu i kontroli w środowisku cyfrowym, pobudzenie konkurencyjnego rynku danych, zachęcanie do innowacji opartych na danych i ułatwienie dostępu do danych. Ma on regulować, kto może korzystać z danych generowanych w UE we wszystkich sektorach gospodarki i mieć do nich dostęp, i odblokować potencjał danych przemysłowych, który jest obecnie niedostatecznie używany.Uważam, ze podobne tematy wymagają bardzo wyważonego podejścia. Z jednej strony ważne jest, aby gospodarka danych rozwijała się, ponieważ w sytuacji braku działań inne rynki (takie jak Chiny i USA) będą przewodzić, a Europa zostanie w tyle. Z drugiej strony ważna jest ochrona użytkownika, a w szczególności jego prywatności. To właśnie czyni akt w sprawie danych. Pozwala użytkownikowi kontrolować dane generowane przez jego urządzenie i komu są udostępniane. Ogranicza moc pewnych dużych firm, precyzując również warunki, w jakich dane mają być udostępniane (na żądanie użytkownika).Zawiera on jednak problematyczną część, dającą rządom oraz organom Unii możliwość zbierania danych nieosobowych w sytuacjach nadzwyczajnych. Zdolność do zbierania danych powinna być dana tylko instytucjom krajowym, a nie organom i instytucjom Unii.Dlatego wstrzymałam się od głosu.
2023/03/14
The further repressions against the people of Belarus, in particular the cases of Andrzej Poczobut and Ales Bialiatski (B9-0163/2023, RC-B9-0164/2023, B9-0164/2023, B9-0165/2023, B9-0166/2023, B9-0167/2023, B9-0168/2023)

1458 osób na Białorusi uważa się za więźniów politycznych.Większość z tych osób była celem politycznie motywowanych postępowań karnych w związku z wydarzeniami, które miały miejsce podczas i po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku.Reżim Łukaszenki od lat prześladuje również przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi, niszczy polskie dziedzictwo kulturowe oraz prowadzi liczne sprawy karne przeciwko osobom i instytucjom zajmującym się nauczaniem języka polskiego i promowaniem polskiej kultury. Kulminacją represji wobec mniejszości polskiej na Białorusi był pokazowy proces dziennikarza Andrzeja Poczobuta skazanego na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.Innym istotnym wydarzeniem jest proces Alesia Bialackiego, obfitujący w liczne naruszenia praw człowieka i standardów sprawiedliwego procesu.Ważnym jest zdecydowane potępienie działania reżimu Łukaszenki, który narusza podstawowe prawa człowieka i wezwanie do natychmiastowego uwolnienia wszystkich prześladowanych obywateli Białorusi.W związku z powyższym głosowałam za.
2023/03/15
Labelling of organic pet food (A9-0159/2023 - Martin Häusling)

Rozporządzenie przewiduje, że karma dla zwierząt domowych będzie oznaczana jako ekologiczna na podobnych warunkach jak te, które mają już zastosowanie do innych kategorii pokarmów. Porozumienie trójstronne reguluje również następujące kwestie: po pierwsze stanowi, że produkty, w których główny składnik pochodzi z połowów lub polowań, kwalifikują się do używania logo ekologicznego. Po drugie, pozwala na wyczerpanie zapasów produktów, które zostały już oznakowane zgodnie z odpowiednimi normami prywatnymi lub krajowymi, aby uniknąć marnotrawstwa. Po trzecie, odracza datę obowiązku stosowania logo ekologicznego o 6 miesięcy, aby dać operatorom więcej czasu na wprowadzenie zmian na opakowaniach.Oceniam porozumienie pozytywnie, ponieważ możliwość stosowania logo ekologicznego na karmie dla zwierząt domowych zwiększa wybór dla konsumentów kupujących taką karmę oraz możliwości marketingowe dla producentów.
2023/09/12
European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act (EDIRPA) (A9-0161/2023 - Michael Gahler, Zdzisław Krasnodębski)

EDIRPA to instrument krótkoterminowy, którego celem jest zachęcanie państw członkowskich do wspólnego zamawiania produktów obronnych. Należy podkreślić, że EDIRPA nie finansuje wspólnych zakupów uzbrojenia. Celem programu jest pomoc państwom członkowskim, które zdecydowały się współpracować w zakresie wspólnych zamówień, w finansowaniu kosztów tej współpracy (np. ekspertyz prawno-technicznych, tłumaczeń, analiz produktów itp.). Co więcej, jest to program dobrowolny, który w żadnym wypadku nie ograniczy swobody działania państw członkowskich w polityce obronnej ani nie doprowadzi do powstania „armii europejskiej”. Tym samym rozporządzenie EDRIPA nie stwarza zagrożenia dla suwerenności państw członkowskich.
2023/09/12
Geographical indication protection for craft and industrial products (A9-0049/2023 - Marion Walsmann)

Obecnie prawodawstwo UE chroni oznaczenia geograficzne (GI) tylko w odniesieniu do produktów rolnych i win, zaś nie istnieje mechanizm ochrony produktów rzemieślniczych i przemysłowych na poziomie UE. Celem tej propozycji jest zatem ustanowienie ochrony oznaczeń geograficznych mającej bezpośrednie zastosowanie do tych produktów. Zharmonizowana ochrona jest niezbędna do stworzenia pewności prawnej dla wszystkich zaangażowanych podmiotów, przy jednoczesnym zapewnieniu zapobiegania naruszeniom praw własności intelektualnej, również na poziomie międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem umów handlowych. Producenci będą mogli poświadczać związek między jakością a pochodzeniem geograficznym, chroniąc specyficzne lokalne umiejętności i tradycje.Wprowadzenie systemu ochrony oznaczeń geograficznych dla produktów rzemieślniczych i przemysłowych pozytywnie wpłynęłoby na decyzje konsumentów, ułatwiając rozpoznanie autentyczności produktów i miałoby korzystny efekt na MŚP poprzez wspieranie konkurencyjności. Priorytetem jest zachowanie tradycji i promowanie narodowego dziedzictwa kulturowego. Ponadto rozporządzenie wzmocni ochronę przed wprowadzającymi w błąd praktykami handlowymi.
2023/09/12
European Media Freedom Act (A9-0264/2023 - Sabine Verheyen)

Projektowane rozporządzenie w sprawie Europejskiego aktu o wolności mediów wprowadza przepisy, które nie dotyczą poprawy funkcjonowania jednolitego rynku. Narusza tym samym postanowienia Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej wskazanego jako podstawa prawna. Istotnie ogranicza też kompetencje państw członkowskich do kształtowania polityki kulturalnej i mediów. Ujednolicenie przepisów medialnych w całej Unii może doprowadzić w istocie do zniszczenia systemów krajowych. Deklarowany cel aktu jest godny poparcia. Tyle, że w rzeczywistości wiele jego zapisów nie ma nic wspólnego z ochroną wolności mediów, jak choćby kompetencje nowo tworzonej Europejskiej Rady do spraw Usług Medialnych w zakresie usług innych niż audiowizualne, w szczególności prasy i radia. Tymczasem np. normy polskiej konstytucji, wyrażając wprost zasady wolności słowa oraz zakaz cenzury prewencyjnej i koncesjonowania prasy, stanowią rzeczywistą gwarancję niezależności prasy w naszym kraju.Nikt nie kwestionuje zasady wolności mediów. Czy jednak prawdziwym celem Komisji jest wzmocnienie tej wolności, czy, pod pozorem troski o nią, przejęcie poza traktatowych uprawnień naruszające suwerenność państw członkowskich w tej dziedzinie?
2023/10/03
Farm Sustainability Data Network (A9-0075/2023 - Jérémy Decerle)

W zreformowanych przepisach Wspólnej Polityki Rolnej zaproponowano cele środowiskowe i klimatyczne dla sektora rolnego, aby przyczynić się do osiągnięcia celu UE, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 roku. Postęp w osiąganiu tych celów musi być mierzony za pomocą odpowiednich danych i wskaźników. W związku z tym Komisja Europejska zaproponowała przekształcenie istniejącej (od 1965 r.) sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych (FADN) w sieć danych dotyczących zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych (FSDN), w celu gromadzenia danych dotyczących zrównoważonego rozwoju gospodarstw. Jest to baza danych mikroekonomicznych i rachunkowych gromadzonych co roku, w oparciu o wspólną metodologię, na próbie ponad 80 000 gospodarstw rolnych w UE. Rozporządzenie nie zmienia drastycznie obecnego systemu, ale dodaje nowe zmienne do pomiaru wyników środowiskowych i społecznych gospodarstw rolnych, oprócz wymiaru ekonomicznego. Umowa uwzględnia główne postulaty zgłoszone przez EKR, w tym: dobrowolny udział rolników w FSDN, konkretne przepisy dotyczące zachęt, w tym finansowych, do uczestnictwa oraz przepisy o wkładzie finansowym z budżetu ogólnego UE dla państw członkowskich na pokrycie kosztów wdrożenia. Ponadto w badaniach nie będą brane pod uwagę żadne dane dotyczące pozarolniczej działalności rolnika lub jego rodziny, np. emerytury, spadki, prywatne rachunki bankowe, podatki osobiste lub prywatne ubezpieczenia itp.
2023/10/17
Union Civil Protection Mechanism (A9-0266/2023 - Sara Cerdas)

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności (UCPM) umożliwia Unii Europejskiej wspieranie, koordynowanie i uzupełnianie działań państw członkowskich w dziedzinie ochrony ludności, których celem jest zapobieganie klęskom żywiołowym i katastrofom spowodowanym przez człowieka, przygotowanie się na nie i reagowanie na nie w Unii i poza nią. Obecny wniosek ma na celu wprowadzenie takich zmian, aby zapewnić, że Unia będzie mogła w dalszym ciągu zapewniać państwom członkowskim wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych w walce z pożarami lasów za pomocą zdolności rozwiniętych w ramach „przejścia w ramach rescEU”, do czasu udostępnienia stałej europejskiej floty powietrznej do gaszenia pożarów lasów. Mechanizm zapewni skuteczniejszą reakcję ze strony Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej w przyszłych scenariuszach kryzysowych, zwłaszcza w zakresie środków zapobiegawczych, niestabilności hydrogeologicznej oraz prac konserwacyjnych na terytorium państw członkowskich.
2023/10/17
Establishing the Ukraine Facility (A9-0286/2023 - Michael Gahler, Eider Gardiazabal Rubial)

Delegacja PiS wstrzymała się od głosu w głosowaniu, mimo iż zasadniczo wspiera zarówno ideę jego ustanowienia, jak i propozycję Komisji w tym zakresie (choć ubolewa, że równolegle z Instrumentem na rzecz Ukrainy nie zapewniono dodatkowych środków na potrzeby państw frontowych). Delegacja PiS jest świadoma konieczności pomocy Ukrainie, także w jej stopniowej integracji z UE, dlatego popiera ustanowienie Instrumentu, mimo wątpliwości dotyczących kosztów i sposobu jego finansowania, które najprawdopodobniej doprowadzą do znacznego wzrostu wspólnego długu UE. W kontekście przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE zasadne jest jak najszybsze przyjęcie Instrumentu jako znaczącego mechanizmu wsparcia jej procesów modernizacji. Na etapie negocjacji kontrsprawozdawcy EKR sprzeciwiali się mnożeniu szczegółowych wymogów dla Ukrainy w obszarze „zielonym”, argumentując, że są one praktycznie niewykonalne w ogarniętym wojną kraju. Akcentowali natomiast potrzebę jasnych wymogów w obszarze zwalczania korupcji. Popierając szybkie wprowadzenie Instrumentu, delegacja PiS sprzeciwia się jednak zawartym w ostatecznym tekście sprawozdania poprawkom zastępującym decyzje wykonawcze Rady poprzez akty delegowane KE, gdyż ograniczają one rolę państw członkowskich UE. W opinii delegacji PiS państwa członkowskie powinny mieć istotny wpływ na zawartość programów wsparcia Ukrainy i ich realizację. Z tego powodu delegacja wstrzymała się od głosu podczas sesji plenarnej, równocześnie rekomendując skierowanie regulacji do negocjacji międzyinstytucjonalnych.
2023/10/17
Establishing the Strategic Technologies for Europe Platform (‘STEP’) (A9-0290/2023 - José Manuel Fernandes, Christian Ehler)

Delegacja PiS wstrzymała się od głosu w głosowaniu finalnym nad rozporządzeniem. Celem Platformy jest wspieranie rozwoju i produkcji technologii krytycznych w UE w dziedzinie czystych technologii, technologii cyfrowych i biotechnologii. Platforma nie ma własnego budżetu, lecz wykorzystuje środki w ramach już istniejących programów takich jak Horyzont Europa, Europejski Fundusz Obronny, fundusze spójności i inne. Delegacja nie mogła poprzeć ostatecznego tekstu z uwagi na zmianę sposobu dysponowania kopertą Funduszu Innowacji. W propozycji KE koperta ta została przeznaczona wyłącznie dla państw o mniejszym niż średnia poziomie PKB. Z kolei pod naciskiem EPL zmieniono to w kierunku ograniczonego w czasie przeznaczenia jedynie 50 proc. koperty dla tych państw. Ponadto znacząco zawężone zostały kategorie projektów STEP, co utrudni ich realizację niektórym państwom, zwłaszcza o niższym poziomie rozwoju technologicznego.
2023/10/17
Fisheries control (A9-0016/2021 - Clara Aguilera)

Delegacja PiS zagłosowała przeciw sprawozdaniu przede wszystkim ze względu na ogromne obciążenia administracyjne dla małych jednostek połowowych (poniżej 12m), które stanowią 2/3 całej polskiej floty rybackiej. Wyposażenie takich jednostek w systemy elektronicznego monitorowania ruchu (VMS) i elektronicznego raportowania działalności połowowej będzie ogromnym przedsięwzięciem technicznym i finansowym, zaś dla samych operatorów znaczącym utrudnieniem działalności, która przecież już i tak jest znacznie ograniczona ze względu na sytuację połowową na Morzu Bałtyckim. Sprzeciwiamy się także nowym obowiązkom kontrolnym wobec rybołówstwa rekreacyjnego - uważamy, że zarówno w przypadku połowów ze statków, jak i wędkarzy poławiających przy brzegu obowiązki raportowania połowów są niecelowe i nieproporcjonalne.
2023/10/17
Implications of Chinese fishing operations for EU fisheries and the way forward (A9-0282/2023 - Pierre Karleskind)

Delegacja PiS poparła sprawozdanie, gdyż trafnie porusza ono szereg problemów związanych z działalnością Chin w obszarze połowów. Chiny stają się coraz większym zagrożeniem dla UE w dziedzinie rybołówstwa - ze względu na przełowienie na własnych obszarach rozwijają flotę dalekomorską, co niekorzystnie wpływa na unijną działalność połowową. Chiny nie przekazują także informacji nt. wielkości swojej floty dalekomorskiej - szacunki w tym zakresie wahają się od 2900 do 16966 jednostek. W sprawozdaniu wyrażono także obawy co do działań Chin na Morzu Południowochińskim, które jest jednym z najbardziej zarybionych akwenów morskich świata, a niektóre jego części są przez Chiny traktowane jako wody należące do ich terytorium. Delegacja PiS podziela opinię, że KE powinna wspierać działania zmierzające do lepszego monitorowania chińskich jednostek i technik połowowych.
2023/10/17
Schengen area: digitalisation of the visa procedure (A9-0025/2023 - Matjaž Nemec)

Cyfryzacja procesu wizowego przyniosłaby korzyści państwom członkowskim dzięki skróceniu czasu rozpatrywania wniosków wizowych dla konsulatów. Ponadto, dzięki cyfryzacji, nie byłoby już konieczności przechowywania wniosków w formie papierowej w repozytorium. Wiza cyfrowa poprawiłaby bezpieczeństwo wewnętrzne strefy Schengen, ponieważ naklejka wizowa nie mogłaby być już sfałszowana, a także znacznie zmniejszyłaby obciążenia administracyjne dla organów centralnych i konsulatów państw członkowskich, które nie musiałyby już przeznaczać czasu i pieniędzy na produkcję, zamawianie i zabezpieczanie transportu naklejek wizowych do konsulatów.
2023/10/18
Request for the waiver of the immunity of Patryk Jaki (A9-0345/2023 - Adrián Vázquez Lázara)

Sprawa uchylenia immunitetu pana Patryka Jakiego, posła do Parlamentu Europejskiego, jest konsekwencją oskarżenia przez osobę fizyczną, lewicowego działacza politycznego, skazanego prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia za oszustwo, co kategorycznie pozbawia go jakiejkolwiek wiarygodności;Udostępnianie lub polubienie przez posłów spotu partii rządzącej w Polsce w 2018 r. zostało uznane za przestępstwo. Partia krytykowała nieograniczoną migrację i ideę przymusowego podziału kwot migracyjnych, z których później wycofała się sama Unia Europejska. Spot przedstawiał fragmenty incydentów z migrantami, emitowane w stacjach telewizyjnych w całej Europie.Spot został w podobny sposób polubiony i udostępniony przez rzesze polskich parlamentarzystów. Polski Sejm orzekł w ich sprawie, że istniała przesłanka wolności nawet skrajnych wypowiedzi, ale głoszonych w ramach debaty publicznej, i podtrzymał immunitet.Chodzi zatem o wolność słowa, dla której ustanowiono immunitet. Chodzi o to, żeby móc swobodnie, w ramach debaty publicznej i zgodnie z prawem, wyrażać swoje poglądy, nawet jeśli są one kontrowersyjne.Pozbawienie posłów immunitetu za „lajkowanie” spotu na Twitterze jest atakiem na zasady praworządności i wolności słowa. Promuje cenzurę i ściganie za różne poglądy.Immunitet został stworzony po to, aby żaden poseł do Parlamentu Europejskiego nie był ścigany za korzystanie z wolności słowa w debacie publicznej.
2023/11/09
Request for the waiver of the immunity of Beata Kempa (A9-0346/2023 - Adrián Vázquez Lázara)

Sprawa uchylenia immunitetu pani Beaty Kempy, posła do Parlamentu Europejskiego, jest konsekwencją oskarżenia przez osobę fizyczną, lewicowego działacza politycznego, skazanego prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia za oszustwo, co kategorycznie pozbawia go jakiejkolwiek wiarygodności;Udostępnianie lub polubienie przez posłów spotu partii rządzącej w Polsce w 2018 r. zostało uznane za przestępstwo. Partia krytykowała nieograniczoną migrację i ideę przymusowego podziału kwot migracyjnych, z których później wycofała się sama Unia Europejska. Spot przedstawiał fragmenty incydentów z migrantami, emitowane w stacjach telewizyjnych w całej Europie.Spot został w podobny sposób polubiony i udostępniony przez rzesze polskich parlamentarzystów. Polski Sejm orzekł w ich sprawie, że istniała przesłanka wolności nawet skrajnych wypowiedzi, ale głoszonych w ramach debaty publicznej, i podtrzymał immunitet.Chodzi zatem o wolność słowa, dla której ustanowiono immunitet. Chodzi o to, żeby móc swobodnie, w ramach debaty publicznej i zgodnie z prawem, wyrażać swoje poglądy, nawet jeśli są one kontrowersyjne.Pozbawienie posłów immunitetu za „lajkowanie” spotu na Twitterze jest atakiem na zasady praworządności i wolności słowa. Promuje cenzurę i ściganie za różne poglądy.Immunitet został stworzony po to, aby żaden poseł do Parlamentu Europejskiego nie był ścigany za korzystanie z wolności słowa w debacie publicznej.
2023/11/09
Request for the waiver of the immunity of Beata Mazurek (A9-0347/2023 - Adrián Vázquez Lázara)

Sprawa uchylenia immunitetu pani Beaty Mazurek, posła do Parlamentu Europejskiego, jest konsekwencją oskarżenia przez osobę fizyczną, lewicowego działacza politycznego, skazanego prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia za oszustwo, co kategorycznie pozbawia go jakiejkolwiek wiarygodności;Udostępnianie lub polubienie przez posłów spotu partii rządzącej w Polsce w 2018 r. zostało uznane za przestępstwo. Partia krytykowała nieograniczoną migrację i ideę przymusowego podziału kwot migracyjnych, z których później wycofała się sama Unia Europejska. Spot przedstawiał fragmenty incydentów z migrantami, emitowane w stacjach telewizyjnych w całej Europie.Spot został w podobny sposób polubiony i udostępniony przez rzesze polskich parlamentarzystów. Polski Sejm orzekł w ich sprawie, że istniała przesłanka wolności nawet skrajnych wypowiedzi, ale głoszonych w ramach debaty publicznej, i podtrzymał immunitet.Chodzi zatem o wolność słowa, dla której ustanowiono immunitet. Chodzi o to, żeby móc swobodnie, w ramach debaty publicznej i zgodnie z prawem, wyrażać swoje poglądy, nawet jeśli są one kontrowersyjne.Pozbawienie posłów immunitetu za „lajkowanie” spotu na Twitterze jest atakiem na zasady praworządności i wolności słowa. Promuje cenzurę i ściganie za różne poglądy.Immunitet został stworzony po to, aby żaden poseł do Parlamentu Europejskiego nie był ścigany za korzystanie z wolności słowa w debacie publicznej.
2023/11/09
Request for the waiver of the immunity of Tomasz Piotr Poręba (A9-0348/2023 - Adrián Vázquez Lázara)

Sprawa uchylenia immunitetu pana Tomasza Poręby, posła do Parlamentu Europejskiego, jest konsekwencją oskarżenia przez osobę fizyczną, lewicowego działacza politycznego, skazanego prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia za oszustwo, co kategorycznie pozbawia go jakiejkolwiek wiarygodności;Udostępnianie lub polubienie przez posłów spotu partii rządzącej w Polsce w 2018 roku zostało uznane za przestępstwo. Partia krytykowała nieograniczoną migrację i ideę przymusowego podziału kwot migracyjnych, z których później wycofała się sama Unia Europejska. Spot przedstawiał fragmenty incydentów z migrantami, emitowane w stacjach telewizyjnych w całej Europie.Spot został w podobny sposób polubiony i udostępniony przez rzesze polskich parlamentarzystów. Polski Sejm orzekł w ich sprawie, że istniała przesłanka wolności nawet skrajnych wypowiedzi, ale głoszonych w ramach debaty publicznej, i podtrzymał immunitet.Chodzi zatem o wolność słowa, dla której ustanowiono immunitet. Chodzi o to, żeby móc swobodnie, w ramach debaty publicznej i zgodnie z prawem, wyrażać swoje poglądy, nawet jeśli są one kontrowersyjne.Pozbawienie posłów immunitetu za „lajkowanie” spotu na Twitterze jest atakiem na zasady praworządności i wolności słowa. Promuje cenzurę i ściganie za różne poglądy.Immunitet został stworzony po to, aby żaden poseł do Parlamentu Europejskiego nie był ścigany za korzystanie z wolności słowa w debacie publicznej.
2023/11/09
Settlement discipline, cross-border provision of services, supervisory cooperation, provision of banking-type ancillary services and requirements for third-country central securities depositories (A9-0047/2023 - Johan Van Overtveldt)

Ponieważ centralne depozyty papierów wartościowych (CDPW) są instytucjami finansowymi o znaczeniu systemowym, ważne jest, aby podlegały aktualnym ramom regulacyjnym zapewniającym bezpieczny i skuteczny system rozliczania i rozrachunku transakcji w UE.Z zadowoleniem przyjmuję wynik negocjacji trójstronnych nad wnioskiem dotyczącym zmiany rozporządzenia w sprawie rozrachunku papierów wartościowych i centralnych depozytów papierów wartościowych, a w szczególności zmniejszenie związanego z nim obciążenia administracyjnego. W następstwie zatwierdzenia wniosku przez Coreper 12 czerwca 2023 r. i ponownego głosowania w ramach konsultacji w komisji ECON 18 lipca 2023 r. (56 głosami za, przy 3 głosach przeciw i braku głosów wstrzymujących się) głosowałam za poparciem wyniku negocjacji trójstronnych i zamknięciem dossier w pierwszym czytaniu.
2023/11/09
Conservation and enforcement measures applicable in the Regulatory Area of the Northwest Atlantic Fisheries Organisation (NAFO) (A9-0279/2023 - Grace O'Sullivan)

3 marca 2023 r. KE przedłożyła wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2019/833 transponującego do prawa UE środki ochrony i egzekwowania przyjęte przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO), której umawiającą się stroną jest od 1979 r. Unia Europejska.Celem omawianego wniosku jest transpozycja do prawa Unii zmian środków ochrony i egzekwowania przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO) na jej 43. dorocznym posiedzeniu, które odbyło się we wrześniu 2022 r. NAFO jest regionalną organizacją ds. rybołówstwa (RFMO) odpowiedzialną za zarządzanie zasobami ryb w Północno-Zachodnim Atlantyku. Środki ochrony i zarządzania przyjęte przez NAFO mają zastosowanie wyłącznie do pełnomorskiego obszaru podlegającego regulacji NAFO oraz, o ile nie przewidziano inaczej, do wszystkich statków rybackich wykorzystywanych lub przeznaczonych do wykorzystywania do celów komercyjnego połowu zasobów rybnych. Zgodnie z konwencją NAFO stanowiąca jej organ komisja, której członkami są wszystkie umawiające się strony, ma za zadanie przyjmować środki ochrony i egzekwowania.NAFO stanowi, że środki ochrony przyjęte przez komisję NAFO są wiążące oraz że umawiające się strony są zobowiązane do ich wdrożenia. Podczas swoich dorocznych posiedzeń komisja NAFO w drodze decyzji przyjmuje nowe środki, o których sekretarz wykonawczy informuje następnie umawiające się strony.
2023/11/09
Waste electrical and electronic equipment (WEEE) (A9-0311/2023 - Anna Zalewska)

W następstwie wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 25 stycznia 2022 r. Komisja przedstawiła wniosek zmieniający art. 12 ust. 1, 3 i 4, art. 13 ust. 1 i art. 15 ust. 2 dyrektywy 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego („dyrektywa WEEE”). Przepisy te dotyczą przestrzegania zasady nieretroakcji i związanych z nią interesów podmiotów gospodarczych w odniesieniu do czasu, kiedy dyrektywa WEEE nie miała jeszcze zastosowania do paneli fotowoltaicznych i innych produktów nowo włączonych do zakresu jej stosowania.Sprawozdanie ma przede wszystkim na celu podjęcie trzech działań. W pierwszej kolejności zawiera ono doprecyzowanie wniosku Komisji w odniesieniu do niektórych elementów oraz zapewnienie kohezji i koherencji z obecną dyrektywą WEEE. Po drugie, podkreślono w nim zasadę pewności prawa i potrzebę zapobiegania przypadkom działania prawa wstecz w przyszłości. Ponadto w sprawozdaniu wzywa się do gruntownego przeglądu całej dyrektywy WEEE, najpóźniej do końca 2026 r.
2023/11/09
EU/Madagascar Sustainable Fisheries Partnership Agreement and Implementing Protocol (2023-2027) (A9-0299/2023 - Clara Aguilera)

Pierwsza umowa o partnerstwie w sprawie połowów między Unią Europejską a Republiką Madagaskaru została zawarta w dniu 19 grudnia 2007 r. Ostatni protokół wykonawczy do tej umowy o partnerstwie miał zastosowanie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., kiedy to wygasł. Od 31 grudnia 2018 r. umowa o partnerstwie funkcjonuje w ramach „umów nieaktywnych”, które mają zastosowanie do krajów posiadających aktywną umowę o współpracy w zakresie połowów, ale bez aktywnego protokołu wykonawczego. W rezultacie statkom UE nie wolno było prowadzić połowów na wodach Madagaskaru.W dniu 28 października 2022 r. UE i Madagaskar osiągnęły porozumienie, którego celem jest przywrócenie i usprawnienie partnerstwa między UE a Madagaskarem oraz dalsze dobre zarządzanie rybołówstwem. Celem jest umożliwienie statkom UE dostępu do strefy połowowej Madagaskaru oraz połowów tuńczyka i gatunków pokrewnych w tym obszarze w ramach mandatu Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (IOTC).Porozumienie i protokół zapewnią także wsparcie sektorowe w zakresie monitorowania i zwalczania nielegalnego rybołówstwa, sektora rybołówstwa na małą skalę, współpracy naukowo-technicznej – w celu zapewnienia zrównoważonej eksploatacji zasobów rybnych, odpowiedniego szkolenia marynarzy, zarządzania i ochrony zasobów rybnych oraz współpracy naukowej. Wsparcie sektorowe nie ma na celu zapewnienia wsparcia dla malgaskiej floty rybackiej.
2023/11/09
System of own resources of the European Union (A9-0295/2023 - José Manuel Fernandes, Valérie Hayer)

Głosowanie w sprawie wniosku Komisji dotyczącego wprowadzenia nowych zasobów własnych w celu finansowania budżetu UE. Proponowane zmiany polegają przede wszystkim na wprowadzeniu zasobów własnych opartych na dochodach ze sprzedaży uprawnień ETS, zwiększając – w stosunku do pierwotnej propozycji – stawkę poboru dochodów ETS z 25% do 30%. Wprowadzają również dodatkowe nowe zasoby własne oparte na zyskach przedsiębiorstw.Nowe zasoby własne nie powinny nadmiernie obciążać mniej zamożnych państw członkowskich. Natomiast propozycja Komisji w szczególności oznacza wysokie koszty głównie dla państw najuboższych, mających problemy z zieloną transformacją i wymagających wsparcia w tym zakresie.Sprzeciwiamy się przekazywaniu do budżetu UE wpływów ze sprzedaży uprawnień ETS, a nawet uznajemy tę propozycję za sprzeczną z celami polityki klimatyczno-energetycznej UE. Osiągnięcie ambitnych celów UE w dziedzinie ochrony klimatu wymaga właśnie pozostawienia tych środków w budżetach narodowych.
2023/11/09
High common level of cybersecurity at the institutions, bodies, offices and agencies of the Union (A9-0064/2023 - Henna Virkkunen)

Celem wniosku jest określenie środków dla wszystkich podmiotów UE w celu ustanowienia ram wspólnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa oraz środków mających na celu poprawę ich odporności i zdolności reagowania na incydenty. Wniosek został opublikowany przez Komisję Europejską w marcu 2022 r. w odpowiedzi na znaczny wzrost liczby wyrafinowanych cyberataków na administrację publiczną UE w ostatnich latach. Rozporządzenie ma przyczynić się do poprawy odporności i zdolności wszystkich podmiotów UE do reagowania na incydenty oraz rozwiązania problemu rozbieżności w ich podejściu poprzez stworzenie wspólnych ram działania.
2023/11/21
EU framework for the social and professional situation of artists and workers in the cultural and creative sectors (A9-0304/2023 - Antonius Manders, Domènec Ruiz Devesa)

Sprawozdawcy skupili się na kulturowych i kreatywnych sektorach, apelując o: uregulowanie statusu artystów zgodnie z UNESCO; pogłębienie dostępu do ochrony społecznej i godnych warunkach pracy; sprawiedliwe wynagrodzenie; poświęcenie większej uwagi wyzwaniom międzygranicznym; świadomość problematyki płci; wolność artystyczną oraz wyzwania cyfrowe.Tym niemniej w ostatecznym tekście znalazło się sporo rozwiązań, których poprzeć nie mogę. Mowa tutaj zwłaszcza o zaleceniu przygotowania dyrektywy regulującej status zatrudnienia artystów, a to leży przecież w gestii państw członkowskich.Są również zastrzeżenia do słownictwa dotyczącego tożsamości europejskiej, jako że Grupa ECR podkreśla wagę różnorodności kultur państw członkowskich zamiast jednej kultury wspólnotowej. W tekście jest również dość szczegółowo opisana tematyka aspektu płci (gender mainstreaming) i wezwania do szczególnej ochrony niektórych, wybranych grup społecznych. Co więcej, wzywa się też do wprowadzenia warunkowości społecznej do wszystkich unijnych programów w sektorze CCS (Creative Europe). Z tych względów będę głosowała przeciwko.
2023/11/21
Reducing inequalities and promoting social inclusion in times of crisis for children and their families (A9-0360/2023 - Sandra Pereira)

W sprawozdaniu wzywa się do znacznego zwiększenia inwestycji publicznych, usług publicznych i ochrony socjalnej na rzecz dzieci, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Pomimo odniesienia do rodzin jako beneficjentów wsparcia tekst zawiera wiele problematycznych wniosków z centralistycznego programu socjalistycznego, a nawet komunistycznego, czasami ukrytego za eufemistyczną terminologią, w tym: zapewnianie dzieciom w szkole bezpłatnych posiłków, ale również w dniach, w których nie uczęszczają do szkoły; zagwarantowanie rodzicom dochodu minimalnego za pomocą nowej dyrektywy ramowej; odniesienie do nowego europejskiego urzędu ds. dzieci; apel o ochronę socjalną migrantów bez rozróżnienia; powtarzany apel, by zagwarantować kobietom „zdrowie i prawa seksualne i reprodukcyjne” (eufemizm na rzecz aborcji na szczeblu UE), z wyraźnym potępieniem państw członkowskich, które je ograniczają; poparcie dla wniosku Komisji dotyczącego rozporządzenia w sprawie uznawania pochodzenia dziecka, mimo że prawo rodzinne należy do kompetencji krajowych i pomimo potępienia przez Parlament macierzyństwa surogacyjnego; uznanie „tęczowych rodzin” i „LGBTQI+”; włączenie „organizacji społeczeństwa obywatelskiego” na „każdym szczeblu” do opracowywania, wdrażania, monitorowania i oceny tych polityk; wezwanie do wprowadzenia „ram konwergencji społecznej”, w tym systemu tablicy wyników. Z powyższych względów będę głosowała przeciwko temu sprawozdaniu.
2023/11/21
Implementation of the European Solidarity Corps programme 2021-2027 (A9-0308/2023 - Michaela Šojdrová)

W sprawozdaniu przeanalizowano realizację programu „Europejski Korpus Solidarności” w obecnych wieloletnich ramach finansowych (WRF) na lata 2021-2027, obejmujących lata 2021-2023.Celem programu jest zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w wysokiej jakości działania solidarnościowe, głównie wolontariat, jako sposób na wzmocnienie spójności, solidarności, podejmowanie wyzwań społecznych i humanitarnych w terenie, ze szczególnym uwzględnieniem promowania zrównoważonego rozwoju, włączenia społecznego i równości szans.Jest zbyt wcześnie, aby ocenić realizację i wyniki całego okresu programowania 2021-2027. Oczywiste jest, że program wymaga odpowiedniego finansowania, aby pomieścić dużą liczbę uczestników oraz usprawnić jego działania i wsparcie.Popieram cele programu, które wywołują pozytywne zmiany społeczne w Unii i poza nią, przy jednoczesnym doskonaleniu i odpowiedniej walidacji ich kompetencji, a także ułatwianiu ich stałego zaangażowania jako aktywnych obywateli. Wartość dodana i odporność programu zostały wykazane u progu 2022 r. w związku z rosyjską agresją wojenną na Ukrainę i wynikającym z niej napływem uchodźców uciekających przed wojną. Europejski Korpus Solidarności i Erasmus+ zapewniły możliwość ponownego ukierunkowania działań w celu wsparcia relokowanych osób z Ukrainy.
2023/11/21
Sustainable use of plant protection products (A9-0339/2023 - Sarah Wiener)

Wniosek zawiera cele ograniczenia o 50 % do 2030 r. stosowania pestycydów chemicznych i ograniczenia ich wpływu na zdrowie ludzi i środowiska poprzez: (i) ograniczenie stosowania pestycydów zawartych w strategii „Od pola do stołu” oraz (ii) propagowanie zintegrowanego zarządzania ochroną przed szkodnikami i metod alternatywnych do pestycydów chemicznych.Istotą jest zadbanie o to, by europejskie rolnictwo było „bardziej zrównoważone” i mniej zależne od przemysłu chemicznego. Proponuje się plan walki, który stwarza wrażenie, że użytkownicy profesjonalni środków ochrony roślin (głównie rolnicy) postępują z niebezpiecznym materiałem. Wprowadza się zwiększone wymogi (wdrożenie zintegrowanego zarządzania ochroną przed szkodnikami, obowiązkowe doradztwo strategiczne, rejestry elektroniczne w celu śledzenia i rejestrowania sprzętu, a także środków ochrony roślin, kampanie propagandowe). A wszystko to trzeba sfinansować!W związku z tym sprawozdanie zawiera pojęcie „warunkowości”. Oznacza to, że jeżeli nie są dostępne alternatywne produkty, państwa członkowskie mogą mieć uzasadniony powód, aby nie osiągnąć celów. Tym sposobem chce się utorować drogę dla sektora kontroli biologicznej z ewentualnymi „celami sprzedaży” (określonymi, obliczonymi i ustalonymi przez Komisję Europejską). Jest to bardziej zgodne z gospodarką planową niż z zasadami gospodarki rynkowej oraz wsparciem dla innowacji i najlepszych praktyk. Dlatego będę głosowała przeciwko w tej sprawie.
2023/11/22
Proposals of the European Parliament for the amendment of the Treaties (A9-0337/2023 - Guy Verhofstadt, Sven Simon, Gabriele Bischoff, Daniel Freund, Helmut Scholz)

Celem sprawozdania jest rozpoczęcie procedury zmiany traktatów określonej w art. 48 TUE. Sprawozdanie składa się z rezolucji oraz załącznika do niej, który zawiera 267 szczegółowych poprawek do poszczególnych postanowień traktatów. Proponowane zmiany w traktatach stanowią rewolucyjny i radykalny plan reform mający na celu nieodwracalne przekształcenie UE ze wspólnoty suwerennych państw narodowych w scentralizowane, hegemoniczne superpaństwo, zarządzane przez oligarchię głównego nurtu i wymykające się demokratycznej kontroli. Stanowczo głosowałam przeciwko.
2023/11/22
Implementation of the Creative Europe programme 2021-2027 (A9-0425/2023 - Massimiliano Smeriglio)

Obawy dotyczące zagranicznego wpływu na europejską infrastrukturę krytyczną rosną, ponieważ w ciągu ostatnich dwudziestu lat inwestycje w porty dokonywane przez zagraniczne podmioty państwowe z reżimów autokratycznych, takich jak Chiny, były znaczące. Zagraniczne wpływy w portach mogą potencjalnie podważyć bezpieczeństwo, niezależność gospodarczą i odporność poszczególnych państw członkowskich i Unii jako całości. W sprawozdaniu wnosi się o wypracowanie kompleksowej strategii portów europejskich, która zapewni konkurencyjność portów europejskich, zapewniając jednocześnie ich niezależność gospodarczą od podmiotów z krajów trzecich. Strategia uzupełniałaby zatem przegląd rozporządzenia w sprawie TEN-T i nadchodzącą rewizję rozporządzenia w sprawie BIZ.Sprawozdanie jest wynikiem intensywnej współpracy pomiędzy wszystkimi grupami politycznymi z wyjątkiem lewicy. EKR utrzymywała konstruktywne stanowisko przez cały proces i odegrała kluczową rolę w dodaniu zabezpieczeń dotyczących zasady konkurencyjności, utrzymania otwartego środowiska inwestycyjnego i kontrolowania obciążeń administracyjnych.
2024/01/16
Implementation of the Citizens, Equality, Rights and Values programme 2021-2027 – citizens' engagement and participation (A9-0392/2023 - Łukasz Kohut)

Komisja Europejska nalega, aby celem programu „Obywatele, równość, prawa i wartości” (CERV) była „ochrona i promowanie praw i wartości zapisanych w Traktatach UE i Karcie praw podstawowych”. Wyrażam ogólny sceptycyzm wobec programu CERV. Chociaż program ma pewne zalety w niektórych obszarach, w rażący sposób promuje ideę „wspólnej tożsamości europejskiej”. Ponadto program jest bardzo aktywny w obszarach, które nie należą do wyłącznych kompetencji UE, wtrącając się tym samym w sprawy wewnętrzne niektórych państw członkowskich UE.Sprawozdanie zawiera pewne pozytywy jak np. wezwanie do zwiększenia finansowania małych organizacji obywatelskich na obszarach wiejskich. Jednocześnie wprowadza zbyt wiele kwestii problematycznych, jak np. wezwanie do wspierania wyłaniania się tożsamości i obywatelstwa europejskiego. Dlatego głosowałam przeciwko sprawozdaniu.
2024/01/16
Electric aviation – a solution for short- and mid-range flights (A9-0438/2023 - Erik Bergkvist)

Projekt sprawozdania postrzega lotnictwo elektryczne, jako czystszy, szybszy i wygodniejszy transport lotniczy. Podkreśla, że przyszłość lotnictwa elektrycznego będzie w dużej mierze zależeć od przyszłości technologii akumulatorowej.Jednak sektor ten stanowi wyzwanie i wymaga ogromnych inwestycji finansowych, zwłaszcza w infrastrukturę elektryczną, a także w badania i rozwój produkcji akumulatorów. Wszystkie koszty nowych inwestycji poniosą klienci, gdyż wymiana floty i dostosowanie lotnisk do elektryfikacji lotnictwa będzie się wiązało ze wzrostem cen biletów lotniczych. Przystosowanie małych portów lotniczych do lotnictwa elektrycznego może wiązać się z poważnym obciążeniem finansowym, często przekraczającym ich możliwości. Lotnictwo elektryczne wymaga rozwoju infrastruktury lotniskowej, co będzie wiązać się ze znaczącymi inwestycjami i istotnymi kosztami dla władz regionalnych, a także z wzrostem cen biletów. Obecna sieć regionalnych portów lotniczych w wielu państwach członkowskich jest zbyt rzadka, aby zapewnić wydajne elektryczne połączenia lotnicze.Z tych powodów głosowałam przeciwko temu sprawozdaniu.
2024/01/16
Building a comprehensive European port strategy (A9-0443/2023 - Tom Berendsen)

Obawy dotyczące zagranicznego wpływu na europejską infrastrukturę krytyczną rosną, ponieważ w ciągu ostatnich dwudziestu lat inwestycje w porty dokonywane przez zagraniczne podmioty państwowe z reżimów autokratycznych, takich jak Chiny, były znaczące. Zagraniczne wpływy w portach mogą potencjalnie podważyć bezpieczeństwo, niezależność gospodarczą i odporność poszczególnych państw członkowskich i Unii jako całości.W sprawozdaniu wnosi się o wypracowanie kompleksowej strategii dla portów europejskich, która zapewni konkurencyjność portów europejskich, zapewniając jednocześnie ich niezależność gospodarczą od podmiotów z krajów trzecich. Strategia uzupełniałaby zatem przegląd rozporządzenia w sprawie TEN-T i nadchodzącą rewizję rozporządzenia w sprawie BIZ. Sprawozdanie jest wynikiem intensywnej współpracy pomiędzy wszystkimi grupami politycznymi z wyjątkiem lewicy. EKR utrzymywała konstruktywne stanowisko przez cały proces i odegrała kluczową rolę w dodaniu zabezpieczeń dotyczących zasady konkurencyjności, utrzymania otwartego środowiska inwestycyjnego i kontrolowania obciążeń administracyjnych.
2024/01/17
European historical consciousness (A9-0402/2023 - Sabine Verheyen)

W sprawozdaniu w zafałszowany sposób przedstawia się kwestię świadomości historycznej, sposobu, w jaki wpływa ona na nasze rozumienie teraźniejszości oraz pomaga w kształtowaniu przyszłości.Czyniąc to jednak, zajmuje lewackie stanowisko, które historię Europy sprowadza jedynie do „negatywów” i „ciemnych stron”. Takie podejście może negatywnie wpłynąć na sposób, w jaki Europejczycy postrzegają siebie, i prowadzić do kompleksu przeszłości. Tym bardziej, że milczy się tu o cywilizacyjnej roli naszego kontynentu.Historia nie może być wykorzystywana politycznie. Musi opierać się na solidnych źródłach i ostatecznie pozostawać w domenie akademickiej, a nie ideologicznej. Głosowałam przeciwko temu sprawozdaniu.
2024/01/17
Plants obtained by certain new genomic techniques and their food and feed (A9-0014/2024 - Jessica Polfjärd)

Głosowałam przeciwko projektowi rozporządzenia ws. nowych technik genomowych.Rozporządzenie odbiera państwom członkowskim prawo do tzw. opt-out dla roślin GMO, czyli gwarantowane od prawie 25 lat prawo do niedopuszczania na swój rynek tych roślin i ich produktów. Polska jest od 2013 roku „krajem wolnym od GMO”, a po wprowadzeniu nowych przepisów będziemy musieli znieść ograniczenia w tym temacie, co narusza nasze kompetencje i prawo do decydowania w kwestiach bioetycznych.Mam obawy związane z bezpieczeństwem żywości: projekt rozporządzenia przesądza, że wszystkie techniki mutacji genu roślin w laboratoriach są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jednak brak jest danych naukowych w tym zakresie, a środowiska naukowe i ekologiczne przedstawiają sprzeczne analizy. Wydaje się, że badania nad bezpieczeństwem nowych technik genomowych, zwłaszcza w kierunku potencjalnej kancerogenności, wymagają perspektywy kilku dekad, i powinniśmy zachować ostrożność.Nowe przepisy mogą ograniczyć dostęp rolników do nasion albo spowodować znaczny wzrost ich cen, ze względu na to, że projekt KE zakłada ich nieograniczone patentowanie. Rolnicy mogą zostać uzależnieni od płacenia za licencje opatentowanych nasion poddanych modyfikacji genetycznej światowym koncernom patentowym w dziedzinie inżynierii genetycznej, takim jak Syngenta (kapitał chiński), niemieckie Bayer i BASF, czy amerykańska Corteva.Poparłam poprawki zakazujące patentowania nasion poddanych modyfikacjom genetycznym.
2024/02/07