BETA

73 Written explanations of Witold Jan WASZCZYKOWSKI

Determination of a clear risk of a serious breach by the Republic of Poland of the rule of law

Głosowałem przeciwko przyjęciu rezolucji, której treść oparta została na kłamstwach.Po pierwsze, w Polsce nie istnieją tak zwane „strefy wolne od LGBT”. Termin ten został ukuty przez aktywistów i awanturników, którzy swoją działalność opierają na kolportowaniu fake news i sztucznemu podsycaniu konfliktów ideologicznych. Przywoływane strefy wolne od ideologii LGBT to nie akty prawa miejscowego, a jedynie uchwały będące deklaracjami niektórych radnych w sprawach światopoglądowych i obyczajowych.Polska konstytucja zakazuje dyskryminacji kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu i dodatkową ochronę zapewniają odpowiednie artykuły kodeksu cywilnego i kodeksu karnego.Po drugie, przywoływane przez autorów rezolucji zmiany w polskim sądownictwie stanowią implementację rozwiązań obowiązujących w innych krajach UE, w tym w Hiszpanii i w Niemczech. Fakt, że krytyka owych rozwiązań dotyczy tylko Polski, świadczy o stosowaniu podwójnych standardów i o politycznej i ideologicznej nagonce, wymierzonej w demokratycznie wybrane władze RP.Podsumowując, poprzedzająca głosowania debata na temat praworządności w Polsce pokazała, że sprawa rezolucji była z góry przesądzona. Europosłowie nie odnosili się do merytorycznych argumentów wysuwanych w obronie polskiego ładu prawnego i konstytucyjnego. Zamiast tego powielali wspomniane powyżej kłamstwa. Najbardziej podłe było zachowanie polskich europarlamentarzystów z „totalnej opozycji”, którzy wyraźnie inspirowali tę nagonkę ze szkodą dla reputacji własnego kraju i jego obywateli.
2020/09/17
Situation in Russia, the poisoning of Alexei Navalny

Głosowałem za przyjęciem rezolucji – której byłem współautorem – poświęconej sytuacji w Rosji i otruciu Aleksieja Nawalnego. W wersji kompromisowej znalazł się szereg poprawek postulowanych przeze mnie i moją grupę polityczną.We wspólnie wypracowanym tekście znalazło się potępienie władz rosyjskich, które stały za nieudanym zamachem na życie Nawalnego z użyciem bojowej trucizny z grupy nowiczoków. Wezwaliśmy także do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie zamachu oraz do szczegółowego dochodzenia w sprawie naruszeń międzynarodowych zobowiązań Rosji w zakresie broni chemicznej.Co bardzo istotne z perspektywy długofalowej, udało się także przeforsować następujące zapisy:• wezwanie do dalszej izolacji Rosji na forum międzynarodowym,• wezwanie do przeglądu polityki UE wobec Rosji,• zatwierdzenie wzorowanego na ustawie Magnickiego mechanizmu unijnych sankcji za naruszanie praw człowieka,• potwierdzenie wcześniejszego stanowiska PE o konieczności wstrzymania projektu Nord Stream 2.
2020/09/17
Implementation of the common commercial policy – annual report 2018 (A9-0160/2020 - Jörgen Warborn)

Generalnie pozytywnie oceniam kierunek, w którym idzie sprawozdanie posła Warborna, czyli promocję wolnego handlu, pozytywne oceny wdrażania umów handlowych z Singapurem, Japonią oraz Wietnamem oraz rozpoczęcie szeregu negocjacji z innymi krajami (Australia, Nowa Zelandia, Tunezja, Maroko i Indonezja). W szczególności przy uwzględnieniu wrażliwego charakteru niektórych produktów rolnych. Zdecydowanie popieram zacieśnianie stosunków handlowych i dalszą integrację gospodarczą z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz poprawę przejrzystości w polityce handlowej UE.Nie mogłem jednak poprzeć sprawozdania m.in. z uwagi na poniższe kwestie:• krytykę Stanów Zjednoczonych i określenie ceł nałożonych przez USA jako „nielegalne”,• wewnętrzną sprzeczność zapisów promujących umowę handlową z Chinami oraz słuszną krytykę odnoszącą się do wykorzystywania Ujgurów do przymusowej pracy przez działające w Chinach łańcuchy produkcyjne; ewentualna umowa handlowa z Chinami powinna być wyraźnie uzależniona od znaczącej poprawy sytuacji Ujgurów,• zapisy dotyczące reformy systemu zasobów własnych UE, w szczególności w odniesieniu do – szkodliwej dla polskiej gospodarki – idei dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji,• ideologiczne i niemające oparcia w rzeczywistości podejście do kwestii równości płci w kontekście handlu międzynarodowego.W związku z powyższym wstrzymałem się od głosu.
2020/10/07
Recommendation to the Council, the Commission and the VPC/HR on relations with Belarus (A9-0167/2020 - Petras Auštrevičius)

Sprawozdanie Petrasa Austreviciusa przedstawia podobne stanowisko do przyjętej wcześniej, bardzo krytycznej wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki, rezolucji Parlamentu Europejskiego, co pokazuje, że od miesięcy niewiele się zmieniło. Przyjęty tekst, który poparłem w głosowaniu plenarnym, jest jednak bardziej wyczerpujący w kontekście bieżących stosunków Unii Europejskiej i Białorusi, przy czym znalazły się w nim główne postulaty mojej grupy politycznej.Sprawozdanie jest jednoznacznym wyrazem solidarności Parlamentu Europejskiego z protestującym od miesięcy narodem białoruskim. Bardzo istotny w tym kontekście jest zapis, że ludność Białorusi współdzieli z Europą dziedzictwo i kulturę, wbrew haniebnym słowom francuskiego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona, który stwierdził, że „Białoruś to nie Europa, to kraj na granicy Europy, między Europą a Rosją, a jej sytuacji nie można porównać z Ukrainą czy Gruzją. Białoruś jest naprawdę silnie związana z Rosją i większość społeczeństwa opowiada się za ścisłymi więziami z Rosją”. Na szczęście, znakomita większość europosłów nie podziela stanowiska Bretona, o czym świadczy przyjęte sprawozdanie.
2020/10/21
Recommendation to the VPC/HR and to the Council in preparation of the 10th Non-Proliferation of Nuclear Weapons Treaty (NPT) review process, nuclear arms control and nuclear disarmament options (A9-0020/2020 - Sven Mikser)

Sprawozdanie Svena Miksera to wezwanie do odegrania przez państwa członkowskie Unii Europejskiej konstruktywnej roli w kontekście rozmów o ograniczeniu zbrojeń. O ile nie uważam, by kontrole zbrojeń prowadziły do stabilizacji ładu międzynarodowego, o tyle popieram zawarte w tekście zapisy o przestrzeganiu międzynarodowych norm, przejrzystości w kontekście strategicznym i budowania wielostronnego zaufania.Co istotne, sprawozdanie wymienia z nazwy Rosję, Iran i Koreę Północną jako kraje łamiące swoje międzynarodowe zobowiązania. Znalazł się także zapis o tym, że Chiny nie są zainteresowane uczestnictwem w wysiłkach na rzecz ograniczenia zbrojeń, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.Nie podobał mi się zapis wyrażający ubolewanie z powodu wypowiedzenia przez Stany Zjednoczone układu JCPOA. Jestem zdania, że prezydent Trump podjął właściwą decyzję, ponieważ układ ten nie przyniósł oczekiwanych rezultatów i był wykorzystywany przez irańskie elity polityczne do wzmacniania swojej pozycji. Pomimo tego niefortunnego zapisu ogólny kształt sprawozdania był konstruktywny i zdecydowałem się głosować za jego przyjęciem.
2020/10/21
Objection pursuant to Rule 112: Genetically modified maize MON 87427 × MON 87460 × MON 89034 × MIR162 × NK603 and genetically modified maize combining two, three or four of the single events MON 87427, MON 87460, MON 89034, MIR162 and NK603 (B9-0347/2020)

Głosowałem za przyjęciem tekstu rezolucji wzywającej do odrzucenia projektu Komisji, który dopuszcza do obrotu dwie odmiany genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy i wszystkich subkombinacji poszczególnych modyfikacji.Po pierwsze, projekt KE wykracza poza uprawnienia wykonawcze Komisji i jest niezgodny z przepisami rozporządzenia 1829/2003. Po drugie, zmodyfikowane genetycznie odmiany są odporne na chwastobójcze substancje czynne, co prowadzi do częstszego ich stosowania. Po trzecie, nie ma pewności co do tego, czy w ocenie ekotoksyczności i wpływu na zdrowie ludzi wykonano pełne testy ryzyka, w tym dotyczące limitów pozostałości w przywożonych produktach. W końcu niepokojący jest brak danych o długoterminowym i skumulowanym wpływie subkombinacji modyfikacji genetycznych.
2020/11/11
EU/China Agreement: cooperation on and protection of geographical indications (A9-0199/2020 - Iuliu Winkler)

Przyjęty tekst jest bardzo istotny z uwagi na rozmiar eksportu produktów rolno-spożywczych z UE do Chin, który w 2019 roku przekroczył 14,5 miliardów euro. W pierwszej fazie obowiązywania umowy 100 produktów zostanie objętych ochroną prawną poprzez stosowanie oznaczeń geograficznych. Na liście znalazły się także polskie produkty, co ma zapobiec wytwarzaniu i sprzedawaniu ich imitacji.W przyszłości lista ma być rozszerzona o kolejnych 175 produktów rolno-spożywczych. Możliwe jest także wprowadzenie ochrony prawnej rękodzieła.Umowa daleka jest oczywiście od rozwiązania kwestii wytwarzania „podróbek” w Chinach, stanowi jednak krok w dobrym kierunku i zapewnia wymierne korzyści dla polskich eksporterów. W związku z powyższym, głosowałem za przyjęciem sprawozdania posła Winklera.
2020/11/11
Foreign policy consequences of the COVID-19 outbreak (A9-0204/2020 - Hilde Vautmans)

Sprawozdanie stanowi przegląd spraw międzynarodowych w rzeczywistości post-covidowej. Znalazł się w nim szereg zapisów forsowanych przez moją grupę polityczną. Należą do nich: zdecydowane potępienie Chin z uwagi na ograniczanie dostępu do informacji tuż po wybuchu pandemii w miejscowości Wuhan, zdecydowane potępienie działań dezinformacyjnych przeciwko UE ze strony Chin i Rosji, poparcie dla idei Ustawy Magnickiego, poparcie dla członkostwa Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia.Niestety w sprawozdaniu krytykuje się także politykę USA, popiera kuriozalny pomysł utworzenia osobnego członkostwa Unii Europejskiej jako podmiotu na forum innych organizacji multilateralnych, opowiada się za tzw. autonomią strategiczną UE oraz za wprowadzeniem głosowania większością kwalifikowaną w sprawach międzynarodowych.Z uwagi na powyższe zapisy wstrzymałem się od głosu.
2020/11/25
Abortion rights in Poland (B9-0373/2020)

Czwartek, 26 listopada 2020Temat: Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie faktycznego zakazu aborcji w Polsce (2020/2876(RSP))Ta skandaliczna rezolucja to kolejny przejaw prowadzonej przez liberalno-lewicowy europejski główny nurt nagonki na konserwatywny rząd RP. Najbardziej przykre jest to, że wspomniana kampania oszczerstw prowadzona jest pod dyktando „totalnej opozycji”, która od lat nie potrafi zdobyć zaufania polskich wyborców. Zamiast tego „totalsi” liczą na pomoc z zagranicy, nawet jeżeli miałaby się ta „bratnia pomoc” skończyć „zagłodzeniem Polaków”, cytując wypowiedź politycznej sojuszniczki polskiej opozycji.Poza powyższym kontekstem pragnę przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ogłoszone zostało w odpowiedzi na zapytanie złożone przez 119 posłów, w tym posłów opozycji. Nie była to inicjatywa rządowa.Po drugie, zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu UE kompetencje w zakresie organizacji systemów opieki zdrowotnej leżą w wyłącznych kompetencjach państw członkowskich. Zasada ta dotyczy również kwestii przerywania ciąży.Po trzecie, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdziło nieważność jednego z artykułów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wbrew temu, co sugeruje nieszczęsna rezolucja, orzeczenie TK nie wprowadziło całkowitego zakazu aborcji.Biorąc to wszystko po uwagę, głosowałem przeciwko rezolucji.
2020/11/26
MFF, Rule of Law Conditionality and Own Resources (B9-0428/2020, B9-0429/2020)

Przyjęta rezolucja to kolejny przejaw ideologicznej wojny europejskiego liberalno-lewicowego głównego nurtu z konserwatywnymi rządami państw członkowskich. Tekst jest poza tym wewnętrznie sprzeczny i pełen hipokryzji. Mimo że autorzy powołują się w kilku miejscach na ideę Komisji Europejskiej jako instytucji stojącej na straży traktatów, jednocześnie nawołują do ich łamania poprzez stosowanie pozatraktatowych rozwiązań w dziedzinie tzw. praworządności oraz do ignorowania ustaleń z posiedzenia Rady Europejskiej z 10 i 11 grudnia br.Posłowie, którzy głosowali za przyjęciem rezolucji, w cyniczny sposób wykorzystali obecny kryzys związany z pandemią COVID-19 celem realizacji swoich krótkowzrocznych celów politycznych, nawet kosztem obywateli UE. Głosowałem oczywiście przeciwko przyjęciu tej rezolucji.
2020/12/16
Implementation of the Common Foreign and Security Policy - annual report 2020 (A9-0266/2020 -David McAllister)

Sprawozdanie zawiera zalecenia Parlamentu dotyczące wzmocnienia i rozwoju polityki zagranicznej UE. Podobnie jak miało to miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, w dokumencie znalazły się odniesienia do konkretnych regionów istotnych z punktu widzenia Polski i mojej grupy politycznej. Warto tutaj wymienić Białoruś, Rosję, Ukrainę i Tajwan.Już na etapie komisji AFET udało się przyjąć nasze postulaty dotyczące poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i Gruzji, znaczenie sankcji wobec Rosji i wezwanie do wprowadzenia tzw. systemu Magnitskiego, znaczenie walki z wrogą propagandą i dezinformacją, znaczenie ścisłej współpracy z NATO, obronę praw chrześcijan na świecie czy pochwałę porozumień Abrahamowych na Bliskim Wschodzie.Z drugiej strony w sprawozdaniu wezwano do otwarcia dyskusji na temat głosowania większością kwalifikowaną w wybranych obszarach WPZiB. Opowiedziano się także za tzw. „autonomią strategiczną” UE, co szkodzi stosunkom transatlantyckim. W związku z powyższym wstrzymałem się od głosu.
2021/01/20
The arrest of Aleksei Navalny (B9-0090/2021, B9-0091/2021, B9-0092/2021, B9-0093/2021, B9-0094/2021, B9-0095/2021)

W przyjętym tekście rezolucji znalazł się szereg zapisów, za którymi opowiadałem się wspólnie z moją grupą polityczną. Warto wyróżnić wezwanie do nałożenia sankcji na osoby z otoczenia Putina oraz na rosyjskich urzędników zaangażowanych w uwięzienie Aleksieja Nawalnego. Bardzo istotna jest także kwestia rosyjskiego kapitału niewiadomego pochodzenia, który zgodnie z tekstem nie powinien być lokowany w Unii Europejskiej. Udało się nawet przeforsować zapis opowiadający się za natychmiastowym wstrzymaniem budowy gazociągu Nord Stream 2.Głosowałem oczywiście za przyjęciem rezolucji. Niestety praktyka ostatnich dni pokazuje, że spora część instytucji UE ignoruje głos Parlamentu Europejskiego w tej sprawie. Przykłady to wizyta szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella na zaproszenie ministra Ławrowa, uparte forsowanie przez Niemcy gazociągu Nord Stream 2 czy niechęć UE wobec poszerzenia sankcji przeciwko Rosji. Josep Borrell posunął się nawet do stwierdzenia, że brak decyzji w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE 25 stycznia wynikał z braku konkretnych propozycji. To oczywiste stwierdzenie nieprawdy, bowiem konkretne propozycje zostały przedstawione, chociażby w przyjętej kilka dni wcześniej rezolucji PE.
2021/01/21
EU Association Agreement with Ukraine (A9-0219/2020 - Michael Gahler)

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 11 lutego 2021 r. w sprawie wdrożenia układu o stowarzyszeniu UE z Ukrainą jest bardzo szczegółowym i wyczerpującym tekstem. Poza wyliczeniem postępów dokonanych przez stronę ukraińską tekst zawiera także rekomendacje w sferze wspólnych wartości, współpracy w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, zagadnień handlowych i gospodarczych, rynku energii czy relacji na poziomie społeczeństwa obywatelskiego.W rezolucji znalazły się poprawki złożone przez Grupę ECR, w tym zapis o europejskiej perspektywie dla Ukrainy. Udało się także wspólnie wypracować bardzo stanowcze i krytyczne wobec Rosji zapisy dotyczące wspieranego przez Moskwę konfliktu we wschodniej Ukrainie i okupacji Krymu.W rezolucji wyrażono także zaniepokojenie w związku z gazociągiem Nord Stream 2, który określony został jako projekt zagrażający rynkowi wewnętrznemu UE, zwiększający zależność UE od rosyjskich dostaw gazu i negatywnie wpływający na rozdartą wojną Ukrainę. Nawiązując do powyższego uzasadnienia, Parlament Europejski jednoznacznie wezwał w tekście do wstrzymania realizacji projektu Nord Stream 2.Głosowałem za przyjęciem rezolucji.
2021/02/10
The situation in Myanmar (B9-0116/2021)

Wybory parlamentarne z 8 listopada 2020 r. zakończyły się miażdżącym zwycięstwem Narodowej Ligi na rzecz Demokracji. Opozycja dowodziła, że wybory zostały sfałszowane, i domagała się powtórzenia głosowania, uzyskując poparcie sił zbrojnych. Komisja wyborcza stwierdziła jednak, że nie ma dowodów na poparcie tych twierdzeń. Wojsko przeprowadziło zamach stanu w dniu 1 lutego 2021 r., kiedy zaplanowane było otwarcie nowej sesji parlamentu. Wprowadzony został stan wyjątkowy. Prezydent Win Myint i Radca Stanu (premier) Aung San Suu Kyi zostali zatrzymani, podobnie jak ministrowie i ich zastępcy oraz członkowie parlamentu.W rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 11 lutego 2021 r. w sprawie sytuacji w Mjanmie/Birmie potępia się przeprowadzony pucz i wzywa się do uwolnienia zatrzymanych, zniesienia stanu wyjątkowego oraz przekazania władzy wyłonionym w wyborach organom cywilnym. Przyjęty tekst apeluje także do Rosji i Chin, aby aktywnie zaangażowały się w dyplomację międzynarodową jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ.Głosowałem za przyjęciem tekstu rezolucji.
2021/02/11
Declaration of the EU as an LGBTIQ Freedom Zone (B9-0166/2021, B9-0167/2021)

Przyjęty tekst to kolejna odsłona walki europejskiej skrajnej lewicy z konserwatywnymi rządami w UE. Sam proces jego powstawania był niedemokratyczny i sprzeczny z dobrymi tradycjami parlamentarnymi. Przygotowany został wspólnie przez pięć lewicowych grup politycznych, z których część do dzisiaj udaje prawicę lub Chrześcijańskich Demokratów. Pomimo wysiłków ze strony mojej grupy politycznej EKR nie została dopuszczona do prac nad tekstem i nie mieliśmy możliwości wglądu w jego treść.Zawarte w rezolucji kłamstwa odzwierciedlają atmosferę, w jakiej została ona przygotowana. Tekst przywołuje nieistniejące w Polsce „strefy wolne od LGBT” i oskarża Polskę o prawną dyskryminację osób ze środowisk LGBT. Rezolucja została ewidentnie przygotowana na polityczne zamówienie „totalnej opozycji”, która po raz kolejny powiela nieprawdę poprzez kampanię nienawiści wobec – jak by nie było – własnej ojczyzny. W imię walki z demokratycznie wybranymi władzami „totalsi”, do spółki z europejską lewicą, nawołują do obcięcia Polsce środków z budżetu UE.Tekst przedstawia także w negatywnym świetle inne kraje regionu Europy Środkowej i Wschodniej – Łotwę, Rumunię i Węgry, utwierdzając podział na starą i nową Europę i demaskując jednocześnie autorytarny charakter zdominowanego przez lewicę europejskiego mainstreamu. Te polityczne ataki to również przejaw próby zagarnięcia kolejnych obszarów polityk narodowych przez UE, wbrew zapisom traktatowym.
2021/03/11
2019-2020 Reports on Turkey (A9-0153/2021 - Nacho Sánchez Amor)

Przyjęty tekst to, niestety, jeden z bardziej krytycznych głosów Parlamentu Europejskiego pod adresem Ankary wyrażonych przez tę instytucję. Z uwagi jednak na fakt, że dzięki m.in. poprawkom mojej grupy politycznej w rezolucji znalazły się także pozytywne akcenty, zdecydowałem wstrzymać się od głosu.Turcja to bardzo istotny z punktu geopolityki sojusznik NATO. co zostało podkreślone w niniejszym tekście. Bez współpracy z tym krajem Europa nie może liczyć na ustabilizowanie sytuacji regionie. Fale migracyjne, z którymi zmagają się kraje basenu Morza Śródziemnego, to zaledwie przedsmak tego, z czym do czynienia ma Turcja. Te wysiłki nie są odpowiednio doceniane i wspomagane finansowo przez UE.Jednocześnie Unia Europejska piętrzy przed Ankarą wymagania dotyczące polityki wewnętrznej Turcji, nie oferując nic konkretnego w zamian. Nie powinien nikogo dziwić fakt, że po kilkudziesięciu latach siedzenia w poczekalni nasz sąsiad stracił w końcu cierpliwość. Tym bardziej, że wiele państw członkowskich UE nie byłoby dzisiaj w stanie sprostać wymaganiom makroekonomicznym, stawianym wobec Turcji
2021/05/19
Competition policy – annual report 2020 (A9-0168/2021 - Johan Van Overtveldt)

Głosowałem przeciw przyjęciu sprawozdania „Polityka konkurencji – sprawozdanie roczne za 2020 r.”, mimo iż jest to bardzo dobre merytorycznie sprawozdanie, trafnie rozpoznające i definiujące najważniejsze cele i wyzwania w tej dziedzinie.Sprawozdanie jest rzeczowe i wolne od ideologii. Podkreśla rolę uczciwej konkurencji jako czynnika napędzającego innowacje i korzystnego dla konsumentów. Wzywa również do silnego przeciwstawienia się monopolistycznym praktykom gigantów cyfrowych, w tym ograniczaniu przez te przedsiębiorstwa dostępu do bezstronnej informacji.Jednakże ostateczny tekst sprawozdania zawiera zgłoszoną przez grupę S&D poprawkę (ust. 87), która nie tylko jest niedorzeczna z punktu widzenia problematyki sprawozdania, ale zawiera również nieprawdziwe i krzywdzące insynuacje dotyczące bieżącej sytuacji w Polsce. Mianowicie wyraża się tu „zaniepokojenie” przejęciem przez PKN Orlen grupy „Polska Press”, równocześnie przyrównując ten fakt do monopolistycznych praktyk międzynarodowych korporacji. Jest to oburzające nadużycie, które pogłębia fakt, że poprawka została sformułowana w taki sposób, by piętnując zjawisko wykupu mediów przez międzynarodowe koncerny, skłonić do poparcia jej przez europosłów słabiej obeznanych z polską rzeczywistością medialną.W związku z tym, popierając niemal wszystkie tezy sprawozdania, nie mogę jednak poprzeć w całości tekstu, w którym szkaluje się Polskę, kłamliwie przedstawiając przemiany na polskim rynku mediów oraz niesprawiedliwie ocenia ogólny poziom wolności mediów i debaty publicznej w Polsce.
2021/06/08
European Parliament’s Scrutiny on the ongoing assessment by the Commission and the Council of the national recovery and resilience plans (RC-B9-0331/2021, B9-0331/2021, B9-0333/2021, B9-0334/2021, B9-0335/2021, B9-0337/2021, B9-0338/2021)

Głosowałem przeciwko projektowi rezolucji, wyrażającej uwagi, opinie i zalecenia Parlamentu do procesu oceny poszczególnych KPO.O ile prawo Parlamentu do wyrażania własnej opinii jest bezdyskusyjne, to wątpliwości budzi forma i ton rezolucji: wygląda ona na próbę wywarcia nacisku na Komisję i Radę, by wpłynąć na ich ocenę poszczególnych KPO.Abstrahując od wielu niezbyt fortunnych (a nawet całkiem niedobrych) zapisów tej rezolucji, jak np. odniesienia do „rule of law” czy przesadne akcentowanie kwestii ekologicznych, bezdyskusyjnym pozostaje fakt, że oczekiwania Parlamentu są w tej sprawie całkowicie rozbieżne z interesami państw członkowskich. Parlament chciałby być informowany o wszystkich szczegółach i mieć wpływ na ocenę każdego KPO, podczas gdy my, państwa członkowskie oczekujemy oceny szybkiej, uczciwej i zgodnej z literą rozporządzenia o RRF.Delegacja polska EKR stoi na stanowisku, że Parlament powinien powstrzymać się od ingerencji w proces wdrażania RRF, głównie ze względu na specyfikę tego instrumentu: finansowanego nie z budżetu UE, ale z funduszy specjalnych, z pożyczek zatwierdzonych przez poszczególne państwa członkowskie.
2021/06/10
Old continent growing older - possibilities and challenges related to ageing policy post 2020 (A9-0194/2021 - Beata Szydło)

Wstrzymałem się od głosu w finalnym głosowaniu nad tym sprawozdaniem, chociaż dokument, który udało się wypracować przez ostatnie miesiące, zawiera wiele cennych postulatów. Wskazuje na bardzo ważną rolę osób starszych w naszych społeczeństwach, na konieczność wspierania ich i zapewnienia im godnego życia. Podkreśla znaczenie więzi międzypokoleniowych, srebrnej gospodarki czy niedyskryminacji w miejscu pracy. Wskazuje także na konieczność przeciwdziałania samotności w starości, dostosowania przestrzeni do potrzeb osób starszych i działań w obszarze służby zdrowia, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę negatywne trendy demograficzne.Nie można się jednak zgodzić na to, by sprawozdanie poświęcone osobom starszym stało się zakładnikiem ideologicznych rozgrywek lewicy. To sprawozdanie jest o osobach starszych i dla osób starszych, zaś lewica głównym przesłaniem sprawozdania próbuje uczynić prawa reprodukcyjne. To pokazuje, do jakiego absurdu została doprowadzona debata w PE i dlaczego grupa EKR zdecydowała się na złożenie alternatywnego tekstu rezolucji.Polityka senioralna to jeden z fundamentów programu Zjednoczonej Prawicy, podobnie jak wsparcie dla rodzin i obszarów wiejskich. Mimo toksycznych zapisów wprowadzonych przez tzw. progresywną lewicę nie można pozwolić, by postulaty dotyczące osób starszych nie były realizowane. Ideologia nie może brać góry nad zdrowym rozsądkiem.
2021/07/07
The future of EU-US relations (A9-0250/2021 - Tonino Picula)

Stany Zjednoczone łączą z Europą historyczne więzi i wspólne interesy, co czyni Waszyngton naszym strategicznym partnerem. NATO jest filarem naszego wspólnego bezpieczeństwa, nasza bilateralna wymiana handlowa nie ma sobie równych w skali świata, podobnie jak stopień zintegrowania naszych systemów gospodarczych.Dalsza współpraca transatlantycka jest niezbędna w obliczu rosnących wyzwań na arenie międzynarodowej. Niezależnie od tego, która z opcji politycznych jest lokatorem Białego Domu, musimy być w stanie stworzyć wspólny front w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, rosnącej i stawiającej wyzwanie obowiązującemu porządkowi międzynarodowemu potędze Chin czy konfliktom na Bliskim Wschodzi i w Afryce Północnej, które prowadzą do niekontrolowanych ruchów migracyjnych.Powyższe aspekty zostały bardzo silnie zarysowane w tekście wspólnej rezolucji, między innymi dzięki poprawkom mojej grupy politycznej. Niestety znalazły się w nim także lansowane przez Berlin i Paryż zapisy o tzw. europejskiej autonomii strategicznej. Ogólny wydźwięk rezolucji był jednak zdecydowanie pozytywny. Dlatego też głosowałem za jej przyjęciem.
2021/10/06
The Rule of law crisis in Poland and the primacy of EU law (B9-0532/2021, B9-0533/2021, B9-0539/2021)

Sam tytuł rezolucji jest kłamliwy i wpisuje się w polityczną agendę totalnej opozycji. Po pierwsze, Polska nie ma problemu z praworządnością. Po drugie, w sprawach nieobjętych traktatami nie istnieje coś takiego jak prymat prawa unijnego, ponieważ prawo unijne nie ma tam zastosowania. Sam fakt, że musimy dzisiaj przypominać o nadrzędnej pozycji konstytucji narodowych w krajowych porządkach prawnych jest kuriozum. Instytucje UE, w tandemie z polską totalną opozycją, działają w sposób bezprawny, wykraczając daleko poza przyznane im kompetencje. Próby ingerencji w orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który ma wyłączność w kwestii orzecznictwa zgodności prawa z polską ustawą zasadniczą, są tego jaskrawym przejawem.Debata, która odbyła się w PE 19 października, ukazała prawdziwe intencje radykalnej polskiej opozycji. Wzywanie KE do nieprzyznawania Polsce należnych środków z budżetu UE jest ewenementem na skalę Europy. Antypolski charakter tej rezolucji okrywa hańbą każdego, kto się pod nią podpisał, w szczególności zaś posłów do PE znad Wisły. Wspólnie z moją grupą polityczną głosowałem przeciwko przyjęciu rezolucji.
2021/10/21
Rule of law and the consequences of the ECJ ruling (B9-0134/2022, B9-0135/2022, B9-0136/2022)

Głosowałem przeciwko przyjęciu kolejnej rezolucji przygotowanej pod dyktando europejskiej lewicy. Tym razem nawet krwawa wojna prowadzona przez Rosję w Ukrainie nie stanęła na drodze polskiej totalnej opozycji, która od lat prowadzi swoje wojenki podjazdowe z demokratycznie wybranym konserwatywnym rządem Prawa i Sprawiedliwości.Rezolucja dotyczyła orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości odnośnie do tak zwanego mechanizmu praworządności. Wspólnie z moją grupą polityczną oraz posłami węgierskiego Fideszu złożyłem alternatywny projekt rezolucji, który podkreśla brak podstawy traktatowej w kontekście działań EU.Jedyną możliwą podstawą prawną dla UE do ingerowania w kwestie związane z poszanowaniem przez państwa członkowskie wartości EU jest art. 7 TUE. Z kolei sam fakt wszczęcia procedury przewidzianej w art. 7 TUE nie oznacza, że istnieje ryzyko naruszenia praworządności w państwie członkowskim. W swoim orzeczeniu TSUE wyraźnie stwierdził, iż celem rozporządzenia w sprawie warunkowości nie jest ochrona praworządności, lecz ochrona budżetu UE.Podsumowując, po raz kolejny należy przypomnieć, że organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich.
2022/03/09
Refugees in Europe: CARE (C9-0057/2022)

W obliczu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji rosyjskiej na Ukrainę kraje flanki wschodniej Unii Europejskiej stanęły przed sporym wyzwaniem związanym z masowym napływem uciekających przed wojną uchodźców. W tym kontekście konieczne jest udzielenie krajom takim jak Polska, Węgry, Rumunia i Słowacja wsparcia finansowego.Propozycja Komisji Europejskiej wprowadza istotne zmiany dotyczące wykorzystania europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych oraz utworzenie nowego funduszu – FEAD. Umożliwia ona przekierowanie funduszy regionalnych i azylowych UE do krajów UE udzielających schronienia ludziom uciekającym przed rosyjską inwazją. Co niezwykle istotne, dodatkowe 10 mld euro z funduszy REACT-EU zostanie przekazanych na pomoc uchodźcom. Podstawą prawną są tutaj art. 175(3) i art. 177 TUE.Kraje UE będą mogły ubiegać się o zwrot pieniędzy wydanych na pomoc ukraińskim uchodźcom z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r., czyli od dnia, w którym Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Ponadto UE będzie mogła finansować przez jeszcze jeden rok obrachunkowy (od połowy 2021 r. do połowy 2022 r.) w 100% (zamiast dotychczasowych 85%) z Funduszu Spójności środki wydawane przez państwa członkowskie.Wsparcie z tego funduszu musi zostać przekazane niezwłocznie celem odciążenia budżetów krajów dotkniętych wywołanym przez Rosję kryzysem migracyjnym. W związku z powyższym głosowałem za przyjęciem propozycji Komisji Europejskiej.
2022/03/24
The follow up of the Conference on the Future of Europe (B9-0228/2022, B9-0229/2022, B9-0235/2022)

Przedmiotem głosowania była rezolucja w sprawie kontynuacji Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Zgodnie ze stanowiskiem grupy ECR głosowałem przeciwko wspólnemu projektowi rezolucji przedłożonemu przez grupy większościowe.Grupa ECR przedstawiła własny projekt rezolucji, w którym odnotowano zmarnowanie okazji do prawdziwie otwartych konsultacji i głębokiej debaty publicznej na temat przyszłości Unii Europejskiej.Nasz projekt rezolucji podkreślił, że harmonogram konferencji nie zapewniał wystarczającej ilości czasu na dogłębną i głęboką debatę na temat przyszłości Europy na skalę kontynentalną z szerokim udziałem społecznym. Wydaje się, że wielu organizatorów tej konferencji nie postrzegało tego procesu jako sposobu słuchania opinii publicznej, ale raczej legitymacji własnych ambicji scentralizowanej, federalnej Europy.W rezultacie odrzuciliśmy wnioski z procesu i wezwaliśmy do zawieszenia kontynuacji prac Konferencji do czasu przeprowadzenia rzeczywistej i obiektywnej konsultacji społecznej. Grupa ECR zażądała, aby w każdym państwie członkowskim przeprowadzono poważne, dogłębne badanie opinii, którego wyniki zostaną opublikowane przez państwa członkowskie, aby ocenić, czy ich obywatele rzeczywiście popierają propozycje zgłoszone w ich imieniu.
2022/05/04
Ongoing hearings under Article 7(1) TEU regarding Poland and Hungary (B9-0262/2022, B9-0263/2022, B9-0264/2022)

Przedmiotem głosowania była uchwała w sprawie trwających przesłuchań na podstawie art. 7 ust. 1 TUE w sprawie Polski i Węgier. Zgodnie ze stanowiskiem ECR głosowałem przeciwko tej rezolucji.Moja grupa polityczna przedłożyła własny projekt rezolucji, w którym wezwała instytucje UE do powstrzymania się od powielania obecnego unijnego mechanizmu w zakresie praworządności i niemieszania kwestii politycznych, prawnych i gospodarczych, takich jak postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, całoroczny przegląd praworządności, procedura art. 7 TUE i ochrona budżetu UE. Nasz tekst podkreślił również, jak ważne jest, aby nie mylić kwestii wartości UE z kryzysem uchodźczym i natychmiast przyznać Polsce pomoc finansową. Grupa ECR wezwała Komisję do pilnego zatwierdzenia krajowych planów Polski w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności.Wspólny projekt rezolucji złożony przez grupy większościowe jest bardzo krytyczny wobec sytuacji w Polsce na Węgrzech i nie uwzględnia licznych przesłuchań w Radzie, w których Polska obszernie wyjaśniła sytuację w zakresie praworządności w kraju i odpowiedziała na wszystkie pytania.Procedura z art. 7 ust. 1 TUE pogłębia podziały między państwami członkowskimi, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, i generuje znaczne koszty polityczne, skutkując osłabieniem zaufania obywateli do projektu unijnego.
2022/05/05
2021 Report on Turkey (A9-0149/2022 - Nacho Sánchez Amor)

Coroczny przegląd relacji z Turcją obejmuje szeroki zakres zagadnień dotyczących procesu akcesyjnego tego kraju i związanych z nim rund negocjacyjnych. Z uwagi na napięte stosunki polityczne pomiędzy Ankarą i Brukselą proces ten znalazł się w zastoju.Sprawozdanie socjalistycznego posła Sancheza Amora w dużej mierze skupia się na podkreślaniu zaniepokojenia rosnącą przepaścią pomiędzy Turcją i UE w kontekście wartości i standardów demokracji. Poseł sprawozdawca dowodzi także, że w Ankarze brakuje woli politycznej koniecznej do przeprowadzenia reform w wymiarze tzw. praworządności, demokracji i praw podstawowych.Sprawozdanie przywołuje także kwestię napiętych relacji pomiędzy Turcją i jej sąsiadami, ze szczególnym uwzględnieniem Grecji i Cypru. Z drugiej strony, w tekście znalazły się słuszne zapisy o strategicznym, politycznym i gospodarczym znaczeniu Turcji jako partnera UE.Poprzez złożenie odpowiednich poprawek, udało nam się podkreślić pozytywną rolę Turcji, która przywołując konwencję z Montreux z 1936 r., zablokowała przepływ rosyjskich jednostek przez cieśniny tureckie w rejonie Morza Czarnego.Niestety, pomimo częściowo zadowalającej treści tego sprawozdania, jego ogólny wydźwięk jest zbyt konfrontacyjny, protekcjonalny i krytyczny wobec tak ważnego partnera, jakim jest Turcja.
2022/06/07
The EU and the security challenges in the Indo-Pacific (A9-0085/2022 - David McAllister)

Sprawozdanie posła McAllistera obejmuje bardzo szeroki zakres zagadnień dotyczących kwestii strategii dla regionu Indo-Pacyfiku. Jestem wręcz zdania, że zawarte w tym tekście ambicje daleko wykraczają poza możliwości oddziaływania Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, podając tym samym w wątpliwość sens opracowania tego sprawozdania.Sprawozdanie wzywa do implementacji strategii wobec regionu Indo-Pacyfiku w celu zwiększenia obecności i wpływu UE poprzez m.in. współpracę z partnerami z tego obszaru geograficznego. To dobrze, że sprawozdawca zdaje sobie sprawę ze znaczenia Indo-Pacyfiku na globalnej scenie, jednak proponowane przez niego rekomendacje są dla mnie nie do zaakceptowania.Głównym problemem jest tutaj pomysł wprowadzenia głosowania większością kwalifikowaną w Radzie. Biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich miesięcy, opieranie naszego bezpieczeństwa na sterowanej przez Niemcy większości w UE doprowadziłoby w najlepszym wypadku do zastoju, a w najgorszym – do geopolitycznej katastrofy.W sprawozdaniu znalazły się także zapisy, które zdecydowanie popieram. Jest m.in. zaniepokojenie faktem braku potępienia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie przez Chiny i wezwanie Państwa Środka do wywarcia wpływu na rosyjskie władze w celu wycofania rosyjskich wojsk z terenów Ukrainy.Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, wstrzymałem się od głosu.
2022/06/07
Digital Services Act (A9-0356/2021 - Christel Schaldemose)

Pomimo że nie wszystkie z istotnych postulatów zgłaszanych przez Polskę zostały zrealizowane, zawarte porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie usług cyfrowych daje szereg możliwych korzyści płynących dla użytkowników z przepisów zawartych w rozporządzeniu.Z zadowoleniem odbieram przyjęcie m.in. poniższych rozwiązań:– możliwość wydawania przez władze krajowe nakazu przywracania treści, które zostały błędnie usunięte lub zablokowane,– wzmocnienie rozwiązań chroniących wolność wypowiedzi i prawa użytkowników, doprecyzowanie obowiązków dostawców usług hostingu i platform internetowych co do konieczności uzasadnienia, dlaczego dana treść została usunięta lub zablokowana, i rozszerzenie tego obowiązku także na uzasadnienie dla ograniczania widoczności treści lub pozbawiania zysków z treści,– doprecyzowanie zapisów w zakresie jurysdykcji sądowej, tj. jaśniejsze zapisanie prawa odwołania do sądu krajowego od decyzji platformy.Niestety, wbrew postulatom rządu RP, nie dojdzie do przekazania większych kompetencji regulatorom krajowym. Wprowadzono także mechanizm reagowania na sytuacje kryzysowe, który powinien jednak być bardziej zdecydowany. Nie zapewniono w końcu odbiorcom usług możliwości posługiwania się, przynajmniej w kontaktach z bardzo dużymi platformami internetowymi, językiem urzędowym państwa członkowskiego, które zamieszkują.Pomimo powyższych mankamentów przyjęta legislacja to krok w odpowiednim kierunku, tym samym głosowałem za jej przyjęciem.
2022/07/05
Objection pursuant to Rule 111(3): Amending the Taxonomy Climate Delegated Act and the Taxonomy Disclosures Delegated Act (B9-0338/2022)

Brak uwzględnienia gazu i energii atomowej w taksonomii UE znacząco utrudniłby transformację energetyczno-klimatyczną UE, w szczególności w państwach zależnych od wysokoemisyjnych paliw, takich jak węgiel.W zakresie sektora gazowego uzupełniający akt delegowany jest spójny z założeniami planu REPowerEU, w którym przewiduje się rezygnację z importu rosyjskiego gazu poprzez dywersyfikację kierunków dostaw. Rezygnacja z importu rosyjskiego gazu nie wyklucza jednak dostaw i wykorzystywania paliwa przejściowego, jakim jest gaz ziemny pochodzący z innych kierunków.Energetyka jądrowa zapewnia z kolei stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach, co jest kluczowe szczególnie w toku trwającego kryzysu energetycznego i przy rosnących cenach energii. Jej rozwój może zmniejszyć zakres powrotu do paliw kopalnych w obliczu trwającego kryzysu i wspierać kontynuację transformacji energetycznej. Co istotne, dostawy uranu mogą być realizowane z państw stabilnych politycznie, niezależnych od Rosji.Energetyka jądrowa jest technologią praktycznie zero-emisyjną, a jej wpływ na środowisko nie jest wyższy niż ten wywierany przez technologie odnawialne.W związku z powyższymi argumentami głosowałem przeciwko rezolucji odrzucającej wniosek Komisji Europejskiej o włączenie gazu i energii nuklearnej do taksonomii.
2022/07/06
Adequate minimum wages in the European Union (A9-0325/2021 - Dennis Radtke, Agnes Jongerius)

28 października 2020 r. Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE (COM(2020) 682). Po intensywnych negocjacjach udało się osiągnąć rozsądne, a zarazem umiarkowane rozwiązania, które uwzględniają nie tylko uwarunkowania krajowe, ale także mają na uwadze kompetencje w zakresie ustalania i aktualizowania ustawowych wynagrodzeń minimalnych oraz promowania rokowań zbiorowych.Zgodnie z dyrektywą ustalenie płacy minimalnej pozostaje w kompetencji krajowej, ale państwa członkowskie będą musiały zagwarantować, że ich krajowe płace minimalne pozwolą pracownikom na godne życie, biorąc pod uwagę koszty utrzymania i szerszy poziom płac.Pomimo dosyć korzystnych założeń dyrektywy wstrzymałem się od głosu z uwagi fakt, iż objęte nią zagadnienia wykraczają poza traktatowe kompetencje Komisji Europejskiej. Zgoda na regulowanie kwestii płacy minimalnej na poziomie UE tworzy niebezpieczny precedens i – jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat – stanowi zachętę do dalszego podważania prymatu prawa krajowego nad prawem unijnym.
2022/09/14
Macro-financial assistance to Ukraine (C9-0303/2022)

W następstwie apelu Rady Europejskiej z 23–24 czerwca i biorąc pod uwagę pilną potrzebę krótkoterminowego finansowania Ukrainy, Komisja Europejska przedstawiła pierwszy wniosek dotyczący wyjątkowej pomocy makrofinansowej w wysokości do 1 mld EUR, która została w całości wypłacona w dwóch transzach w dniach 1 i 2 sierpnia 2022 r.Aby poczynić postępy w dostarczaniu wyjątkowego pakietu wsparcia, Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję kolejnej wyjątkowej pomocy makrofinansowej w wysokości 5 mld EUR w postaci pożyczek dla Ukrainy w celu pokrycia dotkliwych potrzeb finansowych spowodowanych inwazją Rosji.Pozostałe do 3 mld EUR z ogłoszonej nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld EUR zostanie udzielone jak najszybciej zgodnie z propozycją Komisji.Długofalowy rozwój gospodarczy Ukrainy i koncentracja na reformach stoją przed bardzo poważnymi wyzwaniami z powodu nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. Głosowałem za przyznaniem Ukrainie większej pomocy makrofinansowej i popieram zastosowanie „pilnej procedury” wprowadzonej przez Komisję Europejską w celu rozproszenia drugiej części wyjątkowego pakietu pomocy makrofinansowej.
2022/09/15
Radio Equipment Directive: common charger for electronic devices (A9-0129/2022 - Alex Agius Saliba)

Parlament Europejski od lat nalegał na wprowadzenie wspólnego rozwiązania w zakresie ładowarek, ale dobrowolne środki nie przyniosły konkretnych rezultatów dla konsumentów w UE. Wniosek ustawodawczy został ostatecznie złożony przez Komisję 23 września 2021 roku. 4 października 2022 roku Parlament przyjął nowe przepisy, dzięki którym w Unii będzie używana jedna ładowarka do urządzeń elektronicznych. Do końca 2024 roku wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w port USB typu C. Wiosną 2026 roku Unia obejmie tym wymogiem także laptopy.Dzięki propozycji urządzenia objęte zakresem dyrektywy będzie można kupić oddzielnie od ładowarki. Aby zwiększyć wygodę konsumentów, we wniosku wprowadzono obowiązkowe etykiety, na których klienci będą mogli odczytać, czy ładowarka znajduje się w zestawie, a także najważniejsze informacje dotyczące zapotrzebowania na energię i wydajności ładowania.Chociaż głosowałem za przyjęciem dyrektywy, moje stanowisko i stanowisko EKR podkreślało potrzebę skupienia się na urządzeniach typowo konsumenckich, co zostało częściowo osiągnięte. Liczymy, że Komisja rozważając objęcie obowiązkiem wspólnej ładowarki, będzie miała na celu dobro konsumenta i konsekwencje dla rozwoju produktów.
2022/10/04
The EU’s response to the increase in energy prices in Europe (RC-B9-0416/2022, B9-0416/2022, B9-0417/2022, B9-0418/2022, B9-0419/2022, B9-0420/2022, B9-0421/2022, B9-0422/2022)

Ceny na rynku energii wzrosły w następstwie kryzysu Covid-19 w związku z rosnącą produkcją i zapotrzebowaniem na energię. Sytuacja pogorszyła się dramatycznie w tym roku po inwazji Rosji na Ukrainę i użyciu przez Rosję energii jako broni przeciwko Unii Europejskiej na bezprecedensową skalę.Parlament wzywa Komisję do zaproponowania właściwego limitu cenowego na import gazu rurociągami i zauważa, że unijne narzędzia wspólnego zakupu gazu powinny zostać ulepszone, aby obniżyć cenę importu.Rezolucja ponawia także apel o natychmiastowe i pełne embargo na import rosyjskiej ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu oraz o całkowitą rezygnację z budowy NordStream 1 i 2. Parlament podkreśla, że wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych środków nadzwyczajnych, a państwa członkowskie muszą dołożyć wszelkich starań, aby działać wspólnie i solidarnie.Wstrzymałem się jednak od głosu ze względu na trzy główne kwestie związane z tą rezolucją. Główny problem to nieprawidłowa podstawa prawna przyjęcia rozporządzenia Rady o nadzwyczajnych środkach na rynku energii elektrycznej. Drugim jest propozycja objęcia pułapem cenowym gazu naturalnego importowanego tylko przy pomocy gazociągów, bez uwzględnienia LNG. W końcu nieuwzględnienie w tekście postulatu, by wprowadzony przez Radę cel redukcji zużycia energii elektrycznej był elastyczny i uwzględniał różnice w poziomach konsumpcji energii na osobę w krajach UE.
2022/10/05
The accession of Romania and Bulgaria to the Schengen area (B9-0462/2022, B9-0463/2022)

Rezolucja wzywa Radę do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu przyjęcia, do końca bieżącego roku, decyzji w sprawie pełnego stosowania przepisów dorobku Schengen w Republice Bułgarii i Rumunii. Zapewni to całkowite zniesienie kontroli osób na granicach wewnętrznych obu tych państw członkowskich na początku 2023 r.Wskazuje także, że Rumunia i Bułgaria spełniły wszystkie warunki konieczne do pełnego stosowania dorobku Schengen już w 2011 r. Przystąpienie nowych krajów do strefy Schengen wymaga jednomyślnej decyzji Rady UE.Poparłem starania Rumunii i Bułgarii o pełne członkostwo w strefie Schengen i głosowałem za przyjęciem rezolucji. Wyłączenie Bułgarii i Rumunii ze strefy Schengen stwarza przeszkody w imporcie, eksporcie i swobodnym przepływie towarów. W związku z tym szkodzi również jednolitemu rynkowi UE. Procedury akcesyjne powinny zostać sfinalizowane jak najszybciej ze względu na to, że wszystkie formalne oceny zostały pomyślnie zakończone.
2022/10/18
Non-recognition of Russian travel documents issued in occupied foreign regions (C9-0302/2022 - Juan Fernando López Aguilar)

Od czasu nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego, Rosja wydaje mieszkańcom Krymu rosyjskie paszporty międzynarodowe. W maju 2022 r. Rosja wprowadziła uproszczoną rosyjską procedurę naturalizacyjną dla dzieci osieroconych z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej oraz Ukrainy.Systematyczne wydawanie rosyjskich paszportów w tych okupowanych regionach stanowi dalsze naruszenie prawa międzynarodowego oraz integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.Zgadzam się z tym, że wszystkie rosyjskie dokumenty podróży wydawane na rzecz osób zamieszkałych w okupowanych lub obcych regionach nie powinny być uznawane za ważne dokumenty podróży do celów wydania wizy i przekraczania granic zewnętrznych, i głosowałem za wnioskiem Komisji Europejskiej.Ten środek nieuznawania będzie miał zastosowanie do wszystkich dokumentów podróży wydawanych przez władze rosyjskie w dowolnych regionach, które Rosja może potencjalnie zająć w przyszłości. Nadrzędnym celem decyzji jest zapewnienie dobrze funkcjonującej wspólnej polityki wizowej i polityki w zakresie kontroli granic zewnętrznych, a także zapewnienie bezpieczeństwa Unii i jej państw członkowskich. Ta inicjatywa powinna być postrzegana jako komplementarna wobec pakietów sankcji.
2022/10/20
Suspicions of corruption from Qatar and the broader need for transparency and accountability in the European institutions (B9-0580/2022, RC-B9-0581/2022, B9-0581/2022, B9-0582/2022, B9-0583/2022, B9-0584/2022, B9-0585/2022, B9-0587/2022)

Podobnie jak inni posłowie do PE jestem zbulwersowany niedawnymi zarzutami, że posłowie do PE, byli posłowie do PE i pracownicy PE są zamieszani w korupcję, pranie pieniędzy i udział w organizacji przestępczej i popieram pełną współpracę w toczącym się dochodzeniu, zauważając, że wewnętrzne systemy nie zapobiegły korupcji. Potępiam rzekome próby korupcji ze strony Kataru, które stanowiłyby poważną obcą ingerencję w europejską demokrację.W związku z tym poparłem wspólną rezolucję. Rezolucja wzywa do reakcji i przewiduje konkretne działania, powołanie specjalnej komisji dotyczącej przejrzystości, uczciwości i korupcji w celu przygotowania propozycji reform, jak również zobowiązuje do powołania komisji śledczej, aby zbadać przypadki korupcji i niewłaściwych działań państw nienależących do UE, które próbują kupić wpływy w Parlamencie Europejskim.Rezolucja wzywa również do wprowadzenia obowiązku korzystania z unijnego rejestru służącego przejrzystości, rozszerzenia jego zakresu na przedstawicieli krajów trzecich i byłych posłów do PE oraz wzmocnienia go, tak aby można go było wykorzystywać do dokładniejszej weryfikacji informacji.
2022/12/15
Upscaling the 2021-2027 Multiannual Financial Framework (A9-0281/2022 - Jan Olbrycht, Margarida Marques)

Celem niniejszego sprawozdania z własnej inicjatywy jest uprzedzenie dyskusji na temat przeprowadzonej przez Komisję oceny obecnych wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021–2027. Pierwotnie tę ocenę zaplanowano na koniec przyszłego roku, ale biorąc pod uwagę nieprzewidziane okoliczności podważające ograniczenia obecnych ram, Komisja zapowiedziała już „ambitny przegląd” obecnych WRF do lata 2023 r.Chociaż powszechnie przyjmuje się, że obecne WRF zbliżają się do swoich granic z powodu konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainie, nie ma jeszcze porozumienia co do sposobu zmiany ram. Mogę poprzeć niektóre z żądań raportu, np. gdy w tekście apeluje się o wsparcie dla Ukrainy i Mołdawii jako krajów kandydujących, o wsparcie finansowe dla państw członkowskich przyjmujących i pomagających osiedlić się osobom uciekającym przed konfliktem lub o odpowiedź na potrzeby inwestycyjne w celu wzmocnienia naszej polityki bezpieczeństwa.Głosowałem przeciwko głównie z uwagi na wezwanie Komisji o uwzględnienie prac Konferencji w sprawie przyszłości Europy w dziedzinie budżetu, jakim jest odejście od jednomyślności na rzecz głosowania większością kwalifikowaną w odniesieniu do wieloletnich ram finansowych. Narzucenie głosowania większością kwalifikowaną niesie bowiem ze sobą ryzyko pogłębienia różnic między państwami członkowskimi, a także dominacji największych państw w kształtowaniu polityki finansowej UE.
2022/12/15
Transparency and targeting of political advertising (A9-0009/2023 - Sandro Gozi)

Projekt rozporządzenia ma na celu zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności w zakresie pochodzenia funduszy i wydatków w kontekście reklamy politycznej przez aktorów politycznych, partie i podmioty próbujące wpłynąć na kwestie polityczne na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.Sprawozdanie IMCO wprowadza pewne pozytywne zmiany do pierwotnego tekstu Komisji. Raport doprecyzował podział obowiązków pomiędzy dwoma głównymi aktorami – sponsorami i dostawcami usług reklamowych (PAS). Ponadto IMCO zdołała wyjaśnić, że zakres wniosku powinien koncentrować się wyłącznie na płatnych reklamach, a nie na treściach organicznych rozpowszechnianych przez polityków. Zgodnie z zaktualizowanym tekstem podmioty z państw trzecich będą musiały ustanowić legalną obecność w UE w celu rozpowszechniania reklam politycznych.Wstrzymałem się jednak od głosu, ponieważ przyjęte sprawozdanie nadal zawiera problematyczne przepisy, przede wszystkim: 1) obowiązek ograniczający do 48 godzin czas na rozpatrzenie powiadomień o reklamach politycznych rzekomo sprzecznych z przedmiotowym wnioskiem i innymi przepisami, co może prowadzić do nadmiernego usuwania treści i przypadkowej cenzury przez największe platformy internetowe; 2) krótki, trzymiesięczny okres przejściowy; i wreszcie 3) bardzo restrykcyjne ramy prawne, które niemal całkowicie zakazują targetowania w reklamach politycznych. Ostatnia zmiana oznacza droższe i mniej skuteczne kampanie wyborcze.
2023/02/02
REPowerEU chapters in recovery and resilience plans (A9-0260/2022 - Eider Gardiazabal Rubial, Siegfried Mureşan, Dragoş Pîslaru)

. – Proponowane przepisy stanowią, że państwa członkowskie mogą dodać nowy rozdział REPowerEU do swoich krajowych planów odbudowy i zwiększania odporności (RRPs) w ramach NextGenerationEU. Z założenia ma to na celu sfinansowanie kluczowych inwestycji i reform mających na celu przyspieszenie odłączenia od rosyjskich dostaw energii w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Głównymi instrumentami są dodatkowe bezzwrotne dotacje. We wniosku lepiej uwzględniono inflację i zwiększone koszty inwestycji. Proponowany podział bezzwrotnego wsparcia finansowego na państwa członkowskie został poprawiony i uwzględnia udział i zależność paliw kopalnych w zużyciu energii przez państwo członkowskie. Wstrzymałem się jednak od głosu. Wbrew woli EKR utrzymano przywrócenie nieskutecznej zasady „nie czyń poważnych szkód”, co podważa możliwość finansowania z tego programu infrastruktury technicznej, która jest podstawą dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. REPowerEU będzie też finansowany w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (z ETS-u). Pozbawi to państwa członkowskie, które mają do dyspozycji pieniądze ze sprzedaży darmowych uprawnień, możliwości do przekształcania swojego systemu energetycznego. Chciałbym podkreślić, że Polska od ponad dziesięciu lat prowadzi politykę uniezależniania się od rosyjskich surowców energetycznych. Za przykład takich działań podam wybudowanie gazoportu w Świnoujściu, budowę gazociągu Baltic Pipe, którym sprowadzany jest gaz z Norwegii, czy interkonektory ze Słowacją i Litwą.
2023/02/14
CO2 emission standards for cars and vans (A9-0150/2022 - Jan Huitema)

. – 14 lipca 2021 roku Komisja przedstawiła (jako element pakietu „Gotowi na 55”) projekt zmiany rozporządzenia o normach emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Z założenia nowe przepisy torują drogę do utopijnego celu, jakim są zerowe emisje CO2 z nowych samochodów osobowych i dostawczych w 2035 roku. Pośrednie cele redukcji emisji na 2030 rok ustalono na 55% dla samochodów osobowych oraz 50% dla samochodów dostawczych. Głosowałem przeciwko przyjęciu sprawozdania. Polityczna waga w tym dossier dotyczy stopniowego wycofywania silników spalinowych do 2035 r., a także zaktualizowanych celów redukcji emisji na 2030 r. Te założenia są nie do przyjęcia. Obawy dotyczą braku surowców potrzebnych do przejścia na pojazdy w pełni elektryczne. Brak surowców spowoduje dalszy wzrost cen pojazdów elektrycznych, co jeszcze bardziej utrudni przeciętnym obywatelom zakup samochodu. Kolejna kwestia dotyczy miejsc pracy, które potencjalnie zostaną utracone. Wstępne porozumienie zawiera pewne sformułowania, zgodnie z którymi Komisja powinna zająć się tą kwestią w sprawozdaniu, ale nie obejmuje konkretnych środków. Podsumowując, lewicowe eksperymenty spod znaku inżynierii społecznej nie wróżą niczego dobrego. Dzień, w którym dość znaczna większość europosłów przegłosowała tego legislacyjnego potwora, przejdzie do historii jako jeden z bardziej haniebnych dni PE.
2023/02/14
The further repressions against the people of Belarus, in particular the cases of Andrzej Poczobut and Ales Bialiatski (B9-0163/2023, RC-B9-0164/2023, B9-0164/2023, B9-0165/2023, B9-0166/2023, B9-0167/2023, B9-0168/2023)

Reżim Łukaszenki prześladuje dziennikarzy, blogerów, biznesmenów, uczestników kampanii prezydenckiej, pokojowych demonstrantów, działaczy politycznych i związki zawodowe. Władze białoruskie represjonują także polską mniejszość na Białorusi, niszczą polskie dziedzictwo kulturowe oraz prowadzą liczne sprawy karne przeciwko osobom i instytucjom zajmującym się nauczaniem języka polskiego i propagowaniem polskiej kultury.Zgodnie z najnowszymi szacunkami, 1458 osób na Białorusi to więźniowie polityczni. 9 lutego 2023 roku reżimowy prokurator zwrócił się do sądu o skazanie Alesia Bialackiego na 12 lat pozbawienia wolności. Reżim Łukaszenki oskarżył Andrzeja Poczobuta i skazał go na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.Głosowałem za przyjęciem rezolucji, w której ponownie wyrażono solidarność z miłującym wolność narodem Białorusi. Rezolucja potępia także skazanie zaocznie Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji demokratycznej i innych działaczy Rady Koordynacyjnej. Rezolucja zdecydowanie piętnuje zaangażowanie reżimu na Białorusi w nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.UE musi powiązać sankcje wobec Białorusi z sankcjami wobec Rosji. Białoruś od miesięcy jest bazą logistyczną Federacji Rosyjskiej i tym samym jest stroną toczącego się u naszych wschodnich granic konfliktu.
2023/03/15
Adequate minimum income ensuring active inclusion (B9-0099/2023, B9-0116/2023)

28 września 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła zalecenie Rady w sprawie odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego aktywną integrację. Deklarowanym celem zalecenia jest sposób, w jaki kraje UE mogą zmodernizować swoje systemy dochodów minimalnych, aby zwiększyć ich skuteczność i zmniejszyć liczbę osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym w UE.Mimo że częściowo wniosek Komisji można zaakceptować, ponieważ jest to miękkie narzędzie wydawane państwom członkowskim, rezolucja Parlamentu Europejskiego wykracza daleko poza zakres wniosku.Tekst wzywa do przyjęcia dyrektywy w sprawie opracowania odpowiedniego dochodu minimalnego. Wchodzi to jednak w zakres kompetencji państw członkowskich i jest rażącym naruszeniem zasad pomocniczości i proporcjonalności.Systemy dochodu minimalnego stanowią część systemów opieki społecznej państw członkowskich. Natomiast rezolucja stara się wpłynąć na kryteria kwalifikowalności systemów dochodu minimalnego i oferuje rozwiązania, które poskutkują obciążeniem administracyjnym (na przykład, zindywidualizowane poradnictwo, aktywne kontaktowanie osób kwalifikujących się do pomocy).Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, głosowałem przeciwko przyjęciu tekstu rezolucji.
2023/03/15
Carbon border adjustment mechanism (A9-0160/2022 - Mohammed Chahim)

Negocjacje w sprawie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM) zakończono w grudniu 2022 r. CBAM to mechanizm mający na celu zapobieganie tzw. ucieczce emisji. Dotyczy następujących sektorów: cementowego, aluminiowego, nawozowego, produkcji energii elektrycznej, wodoru, żelaza i stali. Współsprawodawcy zgodzili się również na włączenie wodoru – jednego z kluczowych wniosków Parlamentu – w zakres rozporządzenia.CBAM będzie wprowadzany stopniowo przez okres dziewięciu lat w takim samym tempie, w jakim wycofywane będą bezpłatne uprawnienia w systemie ETS. Proces rozpocznie się w 2026 roku i zostanie sfinalizowany do 2034 roku.Rozporządzenie ma jednak wiele negatywnych skutków. CBAM doprowadzi do wyższych kosztów dla przedsiębiorstw w objętych nim sektorach, które to koszty ostatecznie zostaną przerzucone na konsumentów. Wdrożenie CBAM może być trudne i kosztowne, wymagające znacznych zmian w istniejących systemach i procesach. CBAM może nieproporcjonalnie wpływać na mniejsze firmy lub te działające w regionach słabiej rozwiniętych gospodarczo, potencjalnie prowadząc do utraty miejsc pracy i trudności gospodarczych. W miarę stopniowego wycofywania bezpłatnych przydziałów eksport stanie się mniej konkurencyjny na rynku światowym i potencjalnie spowoduje zmniejszenie zysków przedsiębiorstw z UE. Z tych właśnie powodów głosowałem przeciwko proponowanemu rozporządzeniu.
2023/04/18
Revision of the EU Emissions Trading System for aviation (A9-0155/2022 - Sunčana Glavak)

Negocjacje w sprawie lotnictwa w systemie handlu emisjami (ETS) zakończono w grudniu 2022 r. i rozwiązano główne kwestie polityczne dotyczące zakresu, uprawnień przeznaczonych na zrównoważone paliwa lotnicze, stopniowej likwidacji bezpłatnych uprawnień, regionów najbardziej oddalonych, emisji innych niż CO2, przejrzystości danych i dochodów.Dobrze funkcjonujący sektor lotniczy ma kluczowe znaczenie dla swobodnego przepływu osób w UE, który jest jednym z filarów działalności gospodarczej UE. Jednak lewicowe grupy polityczne w Parlamencie Europejskim ignorują konieczność zachowania funkcjonalności sektora lotniczego. Ich zdaniem sektor lotniczy powinien być traktowany z większą surowością i likwidowane powinny być wszelkie formy wsparcia.Niektóre kraje i organizacje międzynarodowe, takie jak Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, sprzeciwiły się stosowaniu przez UE ETS do lotnictwa międzynarodowego, argumentując, że narusza to zasady suwerenności i jurysdykcji. Ponadto EU ETS wymaga od uczestniczących linii lotniczych zakupu uprawnień do emisji dla swoich lotów, co może zwiększyć koszty operacyjne i doprowadzić do wyższych cen biletów.Biorąc to wszystko pod uwagę, głosowałem przeciwko temu sprawozdaniu. Proponowane przyspieszone wycofywanie bezpłatnych uprawnień i potencjalne rozszerzenie zakresu ETS jeszcze bardziej podniosłyby ceny podróży lotniczych i zakłóciłyby funkcjonowanie wolnego rynku i swobodny przepływ osób w UE.
2023/04/18
Methane emissions reduction in the energy sector (A9-0162/2023 - Pascal Canfin, Jutta Paulus)

Głosowanie dotyczyło wspólnego sprawozdania komisji ITRE i ENVI w sprawie regulacji nt. metanu. Rozporządzenie ma na celu redukcję emisji metanu w przemyśle naftowym, gazowym i węglowym. Raport PE rozszerza jego zakres o wyroby petrochemiczne.Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej była skrajnie niekorzystna z polskiego punktu widzenia z uwagi na przepisy dotyczące naszego sektora górniczego. Udało się jednak wynegocjować kompromis, który w znaczący sposób złagodził w/w przepisy, podwajając m.in. dopuszczalne współczynniki, obejmując derogacją węgiel koksowy i zastępując dotkliwe kary opłatami za emisję w przypadku przekroczenia norm.Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki, głosowałem za przyjęciem sprawozdania.
2023/05/09
Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence – EU accession: institutions and public administration of the Union (A9-0169/2023 - Łukasz Kohut, Arba Kokalari)

Głosowanie dotyczyło wyrażenia zgody przez PE na przystąpienie UE do konwencji stambulskiej. Głosowałem przeciwko z uwagi na szereg rozwiązań, do których jestem sceptycznie nastawiony.Po pierwsze, UE po raz kolejny usiłuje uzurpować sobie prawo do zastępowania państw narodowych jako stron w umowach międzynarodowych. Po drugie, sama umowa jest mocno nacechowana ideologicznie, propagując lewicowe teorie i stereotypy. Po trzecie, kraje członkowskie dysponują wystarczającymi instrumentami prawnymi do walki z przemocą domową i przemocą wobec kobiet.Warto zauważyć, że Polska wypada w tym temacie znacznie lepiej niż większość pozostałych krajów członkowskich UE.
2023/05/10
Investigation of the use of Pegasus and equivalent surveillance spyware (Recommendation) (B9-0664/2022, B9-0260/2023)

Głosowałem przeciwko przyjęciu zaleceń komisji PEGA, będących pokłosiem jej raportu w sprawie domniemanych naruszeń prawa i niewłaściwego administrowania w stosowaniu prawa Unii w odniesieniu do korzystania z oprogramowania Pegasus (i równoważnego) w UE.Raport i zalecenia skierowane są do krajów, które są niesłusznie piętnowane w UE z powodu rzekomych braków w zakresie praworządności, przede wszystkim Polski i Węgier, oraz krajów oskarżanych o wykorzystywanie oprogramowania szpiegującego w celu ograniczania swobód obywatelskich, walki z opozycją i budowania autorytarnego systemu. Są to, oczywiście, kłamstwa rozpowszechniane przez polska totalną opozycję, która ma się dobrze i regularnie współpracuje z cieszącymi się swobodą sprzyjającymi jej mediami.Kolejnym problemem jest to, że zalecenie sugeruje, iż szczegółowe zasady dotyczące procedur korzystania z oprogramowania szpiegującego powinny zostać opracowane i wdrożone na poziomie UE, a nie na poziomie państw członkowskich. Podstawą prawną dla takich rozwiązań miałby być rozdział 4 tytułu 5 TFUE (współpraca wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych) oraz art. 114 (funkcjonowanie rynku wewnętrznego).Podejmowane są próby wypracowania jednej definicji bezpieczeństwa narodowego na poziomie UE oraz szczegółowych zasad obowiązujących w tym obszarze. Stanowczo odrzucam takie podejście, stojąc na stanowisku, że UE nie powinna w żaden sposób ingerować w politykę bezpieczeństwa narodowego państw członkowskich.
2023/06/15
EU Day for the victims of the global climate crisis (B9-0296/2023)

W rezolucji, w której proponuje się ustanowienie europejskiego dnia upamiętniającego ofiary zmian klimatu, uznaje się silną korelację między zmianami klimatycznymi a coraz częstszym występowaniem nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, pożary, powodzie i rozprzestrzenianie się chorób. Dzień UE dla ofiar globalnego kryzysu klimatycznego ma być obchodzony 15 lipca każdego roku.Głosowałem przeciwko tej rezolucji, ponieważ treść inicjatywy jest nadmiernie alarmistyczna i oskarżycielska w stosunku do gospodarek uprzemysłowionych. Poza tym przyczyn zmian klimatycznych nie można doszukiwać się wyłącznie w działalności człowieka. Zmiany klimatyczne nie są niczym nowym, były dobrze znane w czasach preindustrialnych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że industrializacja drastycznie ograniczyła ilość przypadków śmiertelnych spowodowanych przez czynniki wywołane zmianami klimatycznymi. Zgodnie z opracowaniem OFDA/CRED ze stycznia 2022 roku niemal pół miliona ludzi było śmiertelnymi ofiarami czynników klimatycznych i pogodowych w roku 1920. Sto lat później tego typu przypadki śmiertelne oscylują pomiędzy 6 tys. -15 tys. osób rocznie. Industrializacja i rozwój gospodarczy nie są zatem problemem. Są rozwiązaniem, umożliwiając adaptację do zmian zachodzących w klimacie oraz innych czynników naturalnych.
2023/06/15
The electoral law, the investigative committee and the rule of law in Poland (B9-0318/2023, B9-0319/2023)

Uchwała jest kontynuacją debaty przeprowadzonej podczas czerwcowej sesji plenarnej. Debata po raz kolejny ujawniła podwójne standardy lewicowo-liberalnej większości, która krytykowała Polskę za powołanie specjalnej komisji do zbadania rosyjskich wpływów, mimo że podobne komisje funkcjonują już w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Polska była również krytykowana za wprowadzanie zmian w ordynacji wyborczej, choć zmiany te miały na celu zwiększenie frekwencji wyborczej.Opozycja w Polsce ma problem sama ze sobą, ponieważ nie pogodziła się z demokratycznymi wyborami Polaków w Polsce i w związku z tym atakuje i wszczyna awantury również w Brukseli i Strasbourgu.Głosowałem przeciwko rezolucji, ponieważ zarówno kwestia zmian w ordynacji wyborczej w celu zwiększenia frekwencji wyborczej, jak i komisja do zbadania rosyjskich wpływów pozostają w kompetencjach państwa członkowskiego. Polska chce jedynie zgodności działania instytucji UE z obowiązującymi traktatami.
2023/07/11
Nature restoration (A9-0220/2023 - César Luena)

Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie odtwarzania przyrody, przyjęty przez Komisję w czerwcu 2022 r., jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu. Z założenia ma na celu realizację jednego z kluczowych elementów unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r. Deklarowanym celem wniosku jest przyczynienie się do ciągłej, długoterminowej i trwałej odbudowy różnorodnej biologicznie i odpornej przyrody na obszarach lądowych i morskich UE poprzez odbudowę ekosystemów.Oczywiście popieramy ideę odbudowy zasobów przyrodniczych, jednak propozycje zawarte w rozporządzeniu są nie do przyjęcia, bo szkodzą rolnictwu, gospodarce leśnej, a także procesom inwestycyjnym. Projekt oddaje zbyt wiele kompetencji Komisji Europejskiej, która będzie skarżyła, monitorowała, sprawozdawała i sama podejmowała decyzje.Głosowałem przeciwko przyjęciu sprawozdania, ponieważ wniosek pozostawia państwom członkowskim bardzo niewielką elastyczność w przygotowywaniu krajowych planów odbudowy i niesie ze sobą ryzyko konfliktu między wymogami w zakresie odbudowy przyrody a wymogami zielonej transformacji. W niektórych państwach członkowskich propozycja ta może doprowadzić do ograniczenia wzrostu gospodarczego, braku dostępnych mieszkań i potencjalnych problemów z bezpieczeństwem żywnościowym.W Polsce wdrożenie regulacji w obecnym kształcie mogłoby doprowadzić do likwidacji lub, w najlepszym przypadku, konieczności przeprofilowania działalności tysięcy gospodarstw rolnych, a w konsekwencji do utraty środków do życia przez wielu rolników i osłabienia konkurencyjności polskiego rolnictwa na wspólnym rynku.
2023/07/12
Renewable Energy Directive (A9-0208/2022 - Markus Pieper)

Głównym celem wniosku jest przyczynienie się do osiągnięcia ogólnych ambicji tzw. Europejskiego Zielonego Ładu i zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Unii do 2030 r.Tymczasowe porozumienie w sektorze transportu daje państwom członkowskim możliwość wyboru między ambitnym celem redukcji gazów cieplarnianych o 14,5% do 2030 r. a wiążącym udziałem co najmniej 29% energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii do 2030 r. Uzgodniono, że do 2030 r. 42% wodoru powinno pochodzić z paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego, a 60% do 2035 r.Pomimo tego, że negocjatorzy grupy ECR osiągnęli pozytywne wyniki w sektorze ciepłowniczym i chłodniczym, ogólne porozumienie jest nadal zbyt radykalne w odniesieniu do celu ogólnego i celów sektorowych, w tym przemysłu i transportu. Zwiększone ambicje w strategicznych sektorach przemysłu i transportu doprowadzą do zbyt kosztownej dekarbonizacji i wzrostu cen energii. Ucierpią na tym zarówno gospodarstwa domowe jak i sektory strategiczne. Z powyższych powodów głosowałem przeciwko przyjęciu wniosku.
2023/09/12
Parliamentarism, European citizenship and democracy (A9-0249/2023 - Alin Mituța, Niklas Nienass)

Deklarowanym celem niniejszego raportu jest zbadanie, w jaki sposób elementy demokracji uczestniczącej mogą uzupełnić i wzmocnić istniejące struktury demokracji przedstawicielskiej w Unii Europejskiej, a także refleksja nad sposobami wzmocnienia obywatelstwa europejskiego.Głosowałem przeciwko temu sprawozdaniu z kilku powodów. Po pierwsze, w raporcie krytykuje się sposób funkcjonowania Rady Unii Europejskiej i wzywa do zreformowania systemu rotacyjnej prezydencji. Po drugie, w raporcie wzywa się do przejścia od jednomyślności do głosowania większością kwalifikowaną (QMV), wdrażając w ten sposób wnioski tzw. Konferencji w sprawie przyszłości Europy. W sprawozdaniu zaproponowano także działania legislacyjne, które umożliwią obywatelom państw trzecich uzyskanie obywatelstwa Unii bez posiadania obywatelstwa kraju członkowskiego UE. Proponowana jest zmiana traktatów.Jeśli chodzi o wprowadzenie elementów demokracji uczestniczącej, to art. 10 ust. 1 TUE wyraźnie stanowi, że „funkcjonowanie Unii opiera się na demokracji przedstawicielskiej”. W związku z tym niedopuszczalne jest podejmowanie prób stopniowego omijania tej traktatowej zasady za pomocą mechanizmów demokracji uczestniczącej, które mogłyby zostać wykorzystane przez grupy polityczne głównego nurtu jako instrumenty do przyspieszenia centralizacji UE.
2023/09/14
Economic coercion by third countries (A9-0246/2022 - Bernd Lange)

W następstwie spotkania międzyinstytucjonalnego w dniu 6 czerwca 2023 r. Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły ostateczne porozumienie polityczne w sprawie instrumentu przeciwdziałania przymusowi (ACI). To nowe narzędzie ma umożliwić UE reagowanie na przymus gospodarczy, a tym samym lepszą obronę swoich interesów oraz interesów jej państw członkowskich na arenie międzynarodowej. Umowa zawiera ramy prawne, dzięki którym UE może zwrócić się do państwa trzeciego o naprawienie szkody spowodowanej przez przymus gospodarczy. Obejmuje także ustalenia dotyczące podejmowania decyzji, w szczególności rolę Rady w ustalaniu, czy UE lub państwo członkowskie jest celem przymusu gospodarczego. Głosowałem za przyjęciem wniosku i szczególnie popieram przepis dotyczący roli Rady w procesie decyzyjnym na etapie ustalania środków przymusu. Choć głównym celem nowego instrumentu będzie nawiązanie dialogu mającego na celu przekonanie władz państwa spoza UE do zaprzestania stosowania przymusu, to w przypadku niepowodzenia tych wysiłków UE będzie dysponowała szeroką gamą środków zaradczych. Komisja Europejska będzie miała uprawnienia wykonawcze w zakresie środków zaradczych, jakie należy podjąć, po konsultacjach z państwami członkowskimi.
2023/10/03
European Media Freedom Act (A9-0264/2023 - Sabine Verheyen)

Wniosek dotyczący europejskiego aktu o wolności usług medialnych (EMFA) ma na celu ustanowienie wspólnej zasady funkcjonowania rynku wewnętrznego usług medialnych, w tym ustanowienie Europejskiej Rady ds. Usług Medialnych. Głosowałem przeciwko projektowi EMFA w brzmieniu zaproponowanym przez KE. Po pierwsze, ostateczny tekst dość znacząco odbiega od ustalonej podstawy prawnej, tj. art. 114 TFUE. Dla przykładu, jeśli chodzi o przepisy dotyczące funkcjonowania mediów publicznych (art. 5), przedstawiony projekt rozporządzenia nie przedstawia żadnych dowodów, w oparciu o które możliwe byłoby uzasadnienie wprowadzenia projektowanych przepisów na podstawie art. 114 TFUE. Po drugie, projektowane rozporządzenie wprowadza przepisy, które także istotnie ograniczają kompetencje państw członkowskich do prowadzenia polityki medialnej. Polityka medialna w różnych krajach jest zróżnicowana, co wynika z krajowych tradycji i specyfiki rynku. Tego typu różnice nie powinny być same w sobie uważane za przejaw ograniczania wolności mediów, ani za zagrożenie dla integralności rynku wewnętrznego. Jak dotąd nie zostały przedstawione wystarczające dowody i informacje świadczące, iż EMFA przyczyni się do rzeczywistej poprawy funkcjonowania rynku wewnętrznego. W opinii Polski w dalszych pracach nad projektem rozporządzenia impact assessment powinien zostać uzupełniony o konkretne, szczegółowe dane.
2023/10/03
Establishing the Ukraine Facility (A9-0286/2023 - Michael Gahler, Eider Gardiazabal Rubial)

Komisja Europejska na wniosek Rady Europejskiej zaproponowała utworzenie Instrumentu na rzecz Ukrainy. Instrument na rzecz Ukrainy ma trzy cele: zajęcie się społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi konsekwencjami wojny; wspieranie odporności i stopniowej integracji z gospodarką UE; stopniowe dostosowywanie porządku do przepisów UE z myślą o przyszłym członkostwie w UE.W pełni zgadzam się z koniecznością pomocy Ukrainie i zawsze wspierałem jej integrację z UE, dlatego pomimo pewnych wątpliwości co do kosztów i finansowania Instrumentu na rzecz Ukrainy wspieram utworzenie Instrumentu. Instrument na rzecz Ukrainy zapewni Ukrainie długoterminową pomoc płynnościową i wsparcie na wczesnym etapie odbudowy. Jednym z kluczowych żądań jest wykorzystanie środków pochodzących z Federacji Rosyjskiej lub od innych podmiotów lub osób bezpośrednio związanych z agresywną wojną Rosji do odbudowy Ukrainy.Jestem jednak przeciwny zastępowaniu decyzji wykonawczych Rady aktami delegowanymi Komisji Europejskiej w tekście kompromisowym – ogranicza to bowiem rolę państw członkowskich UE we wdrażaniu Instrumentu dla Ukrainy. Państwa członkowskie powinny mieć znaczący wpływ na treść programów wsparcia Ukrainy i ich realizację.W związku z powyższym wstrzymałem się od głosu nad projektem zmienionym przez Parlament, zalecając jednocześnie jak najszybsze skierowanie rozporządzeń do negocjacji międzyinstytucjonalnych.
2023/10/17
The despicable terrorist attacks by Hamas against Israel, Israel’s right to defend itself in line with humanitarian and international law and the humanitarian situation in Gaza (RC-B9-0436/2023, B9-0436/2023, B9-0438/2023, B9-0442/2023, B9-0444/2023, B9-0445/2023, B9-0447/2023, B9-0448/2023)

W sobotę 7 października znajdujący się na liście organizacji terrorystycznych UE Hamas wystrzelił w kierunku Izraela ponad 3000 rakiet. Ponad 1200 terrorystów Hamasu przekroczyło granicę i zamordowało co najmniej 1400 izraelskich cywilów i pracowników ochrony oraz wzięło co najmniej 162 osoby jako zakładników w Gazie.W rezolucji Parlament Europejski zdecydowanie potępia ataki terrorystyczne Hamasu i uznaje prawo Izraela do obrony zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Głosowałem za przyjęciem rezolucji.W rezolucji wzywa się także do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników schwytanych przez Hamas i do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie eksplozji na terenie szpitala Al Ahli w Strefie Gazy.Należy także zbadać rolę Iranu oraz krajów takich jak Katar i Rosja w finansowaniu i wspieraniu terroryzmu w regionie. Niepokojące są także nasilające się postawy antysemickie, liczne zamieszki w krajach Europy Zachodniej i rosnąca liczba ataków skierowanych przeciwko społecznościom żydowskim.
2023/10/19
European environmental economic accounts: new modules (A9-0296/2023 - Pascal Canfin)

Wniosek ma na celu rozszerzenie europejskich przepisów regulujących rachunki ekonomiczne środowiska w UE. Rachunki te składają się obecnie z sześciu obowiązkowych kategorii i obejmują takie tematy jak: emisje do powietrza, podatki środowiskowe, przepływy materiałów, wydatki na ochronę środowiska, produkcję i zatrudnienie w sektorze ochrony środowiska oraz fizyczne przepływy energii. Wniosek Komisji wprowadza nowe rachunki tematyczne: „las”, „dotacje na ochronę środowiska i podobne transfery” oraz „ekosystem”.Głosowałem przeciwko temu sprawozdaniu. Po pierwsze, obecne podejście Eurostatu do gromadzenia danych na temat rachunków lasów opiera się na dobrowolnych rocznych krajowych inwentarzach lasów, uzupełnianych rocznymi źródłami danych. Włączenie rachunków lasów jako modułu obowiązkowego mogłoby stanowić wyzwanie dla niektórych państw członkowskich, ponieważ gospodarka leśna wchodzi w zakres ich wyłącznych kompetencji.Po drugie, istnieje kilka obaw związanych z rachunkami ekosystemowymi. Metodologia tych rachunków nie jest odpowiednio jasna i wymaga dalszego rozwoju. Poważnym problemem jest ambitne rozszerzenie wyceny pieniężnej usług ekosystemowych.Wreszcie propozycja Komisji, podobnie jak projekt sprawozdania i przedstawione poprawki kompromisowe, są zbyt ambitne. Wydaje się, że lekceważą zasadę proporcjonalności i nie uwzględniają odpowiednio zasobów finansowych i ludzkich niezbędnych do wdrożenia tych zmian.
2023/11/09
Effectiveness of the EU sanctions on Russia (RC-B9-0453/2023, B9-0453/2023, B9-0454/2023, B9-0455/2023, B9-0456/2023, B9-0457/2023)

Od samego początku wojny rosyjskiej z Ukrainą wzywałem do wprowadzenia jak najsurowszych sankcji wobec Rosji i nadal to robię. Popieram rezolucję, której celem jest wysłanie Radzie UE wyraźnego sygnału o konieczności zaostrzenia sankcji i przyjęcia nowego zestawu środków.UE przyjęła dotychczas 11 pakietów sankcji wobec Rosji, obejmujących środki ograniczające osobiste, odłączenie wiodących rosyjskich instytucji finansowych od międzynarodowego systemu przesyłania komunikatów finansowych SWIFT, zakaz wywozu do Rosji (w tym tranzytu) towarów/technologii o przeznaczeniu wojskowym i podwójnego zastosowania, zamknięcie unijnej przestrzeni powietrznej, portów morskich i dróg dla rosyjskich samolotów, statków i przewoźników, górny pułap cenowy na rosyjską ropę naftową i produkty naftowe eksportowane do krajów trzecich oraz zakaz świadczenia transportu morskiego.Rosja znalazła jednak sposoby na obejście wielu sankcji i istnieją dowody na to, że niektóre europejskie firmy w dalszym ciągu dostarczają do Rosji towary zabronione, korzystając z pośredników w krajach trzecich.Nowa rezolucja wzywa UE i jej państwa członkowskie do wzmocnienia i scentralizowania nadzoru na szczeblu UE nad wdrażaniem sankcji oraz do opracowania mechanizmu zapobiegania obchodzeniu sankcji i monitorowania, ograniczającego zdolność Rosji do obchodzenia sankcji. Wzywa także do rozszerzenia sankcji, m.in. o całkowity zakaz sprzedaży i szlifowania diamentów pochodzenia rosyjskiego lub reeksportowanych przez Rosję do UE.
2023/11/09
UN Climate Change Conference 2023 in Dubai, United Arab Emirates (COP28) (B9-0458/2023)

Konferencja ONZ w sprawie zmiany klimatu 2023 (COP 28) odbędzie się w dniach 30 listopada–12 grudnia 2023 r. w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Istotne cele na COP28 obejmują minimalizowanie ryzyka rewizji wkładu UE w realizację porozumienia paryskiego w perspektywie do 2030 r., podkreślając że UE zrewidowała już swój cel do 2030 r. i na tym etapie intensyfikacja działań powinna dotyczyć państw, które jeszcze tego nie zrobiły, zwłaszcza największych światowych emitentów, takich jak Chiny.Należy utrzymać dobrowolność udziału RP w finansowaniu klimatycznym zgodnie z postanowieniami Konwencji Klimatycznej potwierdzonymi w art. 9.2 Porozumienia paryskiego, w tym zapobiegać ewentualnym próbom jego reinterpretacji. Dotyczy to również funduszu i mechanizmów finansowania szkód i strat.Projekt uchwały Parlamentu Europejskiego zawiera jednak zestaw kontrowersyjnych rekomendacji kształtowania celów strategicznych UE na COP. Głosowałem przeciwko rezolucji, ponieważ jest ona bardzo niezrównoważona i koncentruje się na dążeniu do najwyższego poziomu ambicji.Rezolucja skupia się na przykład niemal wyłącznie na ograniczeniu globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia, pomijając inne krytyczne aspekty porozumienia paryskiego, na przykład bezpieczeństwa żywnościowego.Zawarte w rezolucji wezwanie do zaprzestania dopłat do paliw kopalnych mogłoby osłabić konkurencyjność przemysłu UE. Obecne inicjatywy UE w zakresie redukcji emisji już stanowią znaczne obciążenie dla przemysłu i źródeł utrzymania obywateli.
2023/11/21
Proposals of the European Parliament for the amendment of the Treaties (A9-0337/2023 - Guy Verhofstadt, Sven Simon, Gabriele Bischoff, Daniel Freund, Helmut Scholz)

Zaproponowane zmiany Traktatów UE zmierzają do rozszerzenia zakresu kompetencji przyznanych UE przy jednoczesnym ograniczeniu roli państw członkowskich w procesach decyzyjnych. Przyjęcie tych zmian istotnie ograniczałoby państwa członkowskie, jeśli chodzi o możliwość podejmowania decyzji w dziedzinach kluczowych dla ich funkcjonowania.Do najważniejszych zmian należy odejście od wymogu uzyskania jednomyślności państw członkowskich w Radzie w przypadku decyzji podejmowanych w dziedzinie Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, z wąskim wyjątkiem dotyczącym decyzji zezwalających na misje i operacje wojskowe. Rozszerzeniu ulec miałyby również kompetencje Unii Europejskiej w zakresie prawa energetycznego, prawa środowiska, prawa podatkowego, współpracy w sprawach policyjnych i sądowych, polityki granicznej, obronnej i zagranicznej, a także zabezpieczenia społecznego.W projekcie zaproponowano również, aby głosowanie zwykłą większością głosów stało się podstawowym sposobem podejmowania decyzji przez Radę, która obecnie decyduje większością kwalifikowaną.Zwracam uwagę, że obecne zapisy traktatowe pozwalają na adaptację wszystkich unijnych instytucji do przyszłego rozszerzenia. Rewizja Traktatów nie powinna być prezentowana jako warunek dalszego rozszerzenia UE. Przypominam również, że zmiana Traktatów nigdy nie była celem Konferencji w sprawie Przyszłości Europy, na którą powołują się współsprawozdawcy sprawozdania ws. zmian Traktatów.Głosowałem przeciwko proponowanym zmianom Traktatów, ponieważ stanowią one radykalny plan reform mających na celu nieodwracalną transformację UE ze wspólnoty suwerennych państw narodowych w scentralizowane hegemoniczne superpaństwo.
2023/11/22
EU-US relations (A9-0372/2023 - Tonino Picula)

W sprawozdaniu prawidłowo scharakteryzowano USA jako najważniejszego strategicznego sojusznika UE i wskazano kilka obszarów rozszerzenia współpracy, aby zapewnić Wspólnocie Euroatlantyckiej bezpieczeństwo i wzrost dobrobytu. W raporcie podkreślono kluczowe obszary, takie jak współpraca na rzecz wsparcia Ukrainy, dalsza izolacja Rosji, ściślejsza współpraca z NATO, ściślejsza współpraca w przeciwdziałaniu rosnącemu zagrożeniu ze strony Chin, wzmocniona współpraca antyterrorystyczna i technologiczna.EKR pozostaje najbardziej pro-transatlantycką grupą w Parlamencie Europejskim i zachęca do maksymalnego zacieśnienia współpracy z USA. Większość poprawek grupy EKR uwzględniono w sprawozdaniu.Jako sprawozdawca z ramienia mojej grupy politycznej głosowałem za przyjęciem sprawozdania.Rozpoczynając nieuzasadnioną i niesprowokowaną wojnę, Rosja chciała zniszczyć demokratyczną i wolną Ukrainę. W tym kontekście należy uznać współpracę UE-USA za kluczową dla zapewnienia Ukrainie kompleksowej pomocy i wsparcia jej procesu reform i odbudowy. Wspieranie przystąpienia Ukrainy do UE i NATO leży w naszym strategicznym interesie.
2023/12/13
Implementation of the 2018 Geo-blocking Regulation in the digital single market (A9-0335/2023 - Beata Mazurek)

Głosowałem za przyjęciem sprawozdania oceniającego wdrożenie rozporządzenia w sprawie blokowania geograficznego. Rozporządzenie, stanowiące integralną część strategii jednolitego rynku cyfrowego, miało na celu zapobieganie nieuzasadnionym ograniczeniom geograficznym i umożliwienie konsumentom i przedsiębiorstwom swobodniejszego dostępu do towarów i usług poza granicami UE. W sprawozdaniu rozważono wpływ rozporządzenia na działalność transgraniczną, korzyści dla konsumentów i możliwości biznesowe od czasu jego wdrożenia.Pozytywną stroną rozporządzenia jest to, że odnotowano spadek blokowania dostępu do stron internetowych i przekierowywania, co wskazuje na postęp w kierunku łatwiejszego dostępu konsumentów do konkurencyjnych produktów i usług. Jednakże nadal istnieją problemy, takie jak ograniczona świadomość konsumentów i niechęć przedsiębiorców do oferowania lub akceptowania samodzielnie organizowanych opcji dostawy transgranicznej.W raporcie omówiono zalecenia dotyczące potencjalnego rozszerzenia zakresu rozporządzenia, w szczególności w odniesieniu do treści chronionych prawem autorskim, a także, co ważne, potrzebę dalszych działań w celu zmniejszenia barier transgranicznych w handlu towarami i usługami oraz wzmocnienia mechanizmów egzekwowania prawa.Ograniczony zakres rozporządzenia również był punktem spornym, zwłaszcza w odniesieniu do wyłączenia treści audiowizualnych, które w dalszym ciągu podlegają znacznemu blokowaniu geograficznemu. Złożoność sektora audiowizualnego, z jego zawiłymi umowami licencyjnymi i prawami autorskimi, wymaga ostrożnego i wyważonego podejścia. Sprawozdawca EKR zaproponował kompromis, zwracając się do Komisji o przeprowadzenie dokładnej oceny.
2023/12/13
Implementation of the Treaty provisions on EU citizenship (A9-0436/2023 - Maite Pagazaurtundúa)

W sprawozdaniu zaproponowano środki mające na celu deklarowane wzmocnienie praw obywateli Europy i ich powiązania z Unią, w szczególności poprzez utworzenie statutu obywatelstwa UE.Dokument krytykuje państwa członkowskie za domniemane pozbawianie swoich obywateli prawa do głosowania w wyborach do parlamentów krajowych, gdy mieszkają za granicą. W raporcie krytykuje się także państwa członkowskie za brak jednolitych przepisów dotyczących nabywania i utraty obywatelstwa krajowego. Sprawozdawcy zaproponowali także ulubione rozwiązanie neomarksistowskiej lewicy, czyli zrównoważoną pod względem płci reprezentację demokratyczną na listach wyborczych.Chciałem jednak podkreślić, że obywatelstwo UE jest, zgodnie z Traktatami UE, ściśle powiązane z obywatelstwem państwa członkowskiego i od niego zależne. Głosowałem przeciwko temu sprawozdaniu głównie dlatego, że wzywa ono do zmiany Traktatów i pozbawienia państw członkowskich ich wyłącznych kompetencji w zakresie nadawania obywatelstwa krajowego. Każde państwo członkowskie powinno mieć możliwość uwzględnienia swoich tradycji i porządku konstytucyjnego w tym zakresie.Proponowane zmiany są radykalne i stanowią rażące naruszenie zasad, które obowiązywały w momencie, gdy Polska przystępowała o UE. Stawianie obywatelstwa unijnego na równi z obywatelstwami krajowymi wpisuje się także w niebezpieczny trend mający na celu rozlokowanie nielegalnych imigrantów z krajów trzeciego świata w państwach, które ich nie zapraszały, w tym w Polsce.
2024/01/17
Extending the list of EU crimes to hate speech and hate crime (A9-0377/2023 - Maite Pagazaurtundúa)

W sprawozdaniu posłowie wzywają Radę do przyjęcia do końca obecnej kadencji decyzji o włączeniu mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści do przestępstw w rozumieniu art. 83 ust. 1 TFUE (tzw. „przestępstwa UE”). Jest to interwencja w prawo pierwotne UE w obszarze współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych. Nie istnieje wyczerpująca definicja mowy nienawiści, a w sprawozdaniu zwrócono się do Komisji o przyjęcie podejścia otwartego. Wyraźnie wymieniono w nim osoby należące do tak zwanych grup szczególnie wrażliwych, takie jak osoby „LGBTIQ+”, uchodźcy i migranci. Jest to neo-marksistowska inżynieria społeczna, w myśl której ludzie dzielą się na dwie grupy: oprawcy i ofiary.Głosowałem przeciwko przyjęciu sprawozdania, ponieważ rozszerzenie katalogu przestępstw o przestępstwa nieokreślone może oznaczać rezygnację z prawa państw członkowskich do prawnego określania granic wolności słowa zgodnie z krajowym systemem prawnym, tradycjami kulturowymi oraz religijnymi. Uznaniowy charakter proponowanych rozwiązań doprowadzi do zniszczenia idei wolności słowa i wprowadzenia cenzury rodem z „Roku 1984” Orwella.Jak pokazują liczne przykłady krajów, w których podobne przepisy już funkcjonują, termin „mowa nienawiści” stosowany jest jako broń w walce politycznej z poglądami odbiegającymi od przyjętej przez lewicowo-liberalne elity ortodoksji. W rezultacie prowadzi do głębokich podziałów społecznych, autocenzury w środowiskach zdominowanych przez lewicę i celowego wykluczania z życia społecznego osób o poglądach konserwatywnych.
2024/01/18
Measures for a high level of public sector interoperability across the Union (Interoperable Europe Act) (A9-0254/2023 - Ivars Ijabs)

Akt o interoperacyjnej Europie (IEA) ma na celu wzmocnienie transgranicznej interoperacyjności i współpracy sektora publicznego w całej UE. Aby to osiągnąć, wprowadza ramy współpracy pomiędzy administracjami publicznymi UE oraz obowiązek dzielenia się rozwiązaniami cyfrowymi.W niniejszym sprawozdaniu Parlament przedstawia swoje stanowisko przyjęte w pierwszym czytaniu wniosku w negocjacjach międzyinstytucjonalnych.Chociaż istnieje potrzeba wzmożenia wysiłków na rzecz bardziej skutecznej i cyfrowej administracji publicznej w państwach członkowskich, leży to zasadniczo w gestii krajowej, regionalnej, a nawet lokalnej. Z tego powodu ważne jest zapewnienie większej równowagi między nowymi obowiązkami w zakresie interoperacyjności a zasadami pomocniczości i proporcjonalności. Głosowałem za przyjęciem sprawozdania, ponieważ w tym zakresie nastąpiła pewna poprawa. Udoskonalono na przykład Radę Interoperacyjnej Europy, ponieważ ogranicza ona liczbę uczestników i w ten sposób przyznaje większe uprawnienia państwom członkowskim poprzez usunięcie innych przedstawicieli UE.Mam jednak nadal obawy co do przyszłego rozwoju rozporządzenia, w szczególności tego, że Akt o interoperacyjnej Europie może doprowadzić do potencjalnej centralizacji i ingerencji w administracje państw członkowskich, czego nie przewidują traktaty. Poza tym ustawa może w praktyce wymagać znacznych inwestycji w nowe technologie, infrastrukturę i szkolenia personelu, co będzie miało pośredni wpływ na budżet państw członkowskich.
2024/02/06
Establishing the Ukraine Facility (A9-0286/2023 - Michael Gahler, Eider Gardiazabal Rubial)

Instrument na rzecz Ukrainy ma zapewnić stabilne finansowanie odbudowy i modernizacji Ukrainy w latach 2024–2027, w tym kluczowych reform niezbędnych do jej przystąpienia do UE. Całkowita kwota instrumentu wynosi 50 miliardów euro: 17 miliardów euro w formie dotacji i 33 miliardy euro w formie pożyczek.Parlament Europejski znacznie wzmocnił legitymację demokratyczną Instrumentu na rzecz Ukrainy poprzez wzmocnienie zaangażowania Werchownej Rady (Parlamentu Ukrainy) w jego rozwój i nadzór. W procesie tym przewiduje się także zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego i różnorodnych ukraińskich organizacji społecznych.Od dłuższego czasu opowiadam się za większym wsparciem dla Ukrainy i jej stopniową integracją z UE, pomimo wątpliwości co do kosztów finansowania Instrumentu na rzecz Ukrainy. Głosowałem za przyjęciem przedmiotowego sprawozdania, gdyż w kontekście nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE tym bardziej uzasadnione jest szybkie przyjęcie Instrumentu na rzecz Ukrainy jako istotnego mechanizmu wspierającego jej procesy modernizacyjne.Porozumienie ma także wzmocnić działania antykorupcyjne i przewiduje zdecydowane kroki w kierunku uwolnienia Ukrainy od oligarchów. Raport wzywa w końcu do poczynienia postępów w zakresie wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich do wsparcia wysiłków Ukrainy na rzecz ożywienia gospodarczego i odbudowy.
2024/02/27
Nature restoration (A9-0220/2023 - César Luena)

Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, przyjęty przez Komisję w czerwcu 2022 r., stanowi część Europejskiego Zielonego Ładu i ma na celu realizację jednego z kluczowych elementów unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej do 2030 roku. W świadomości dużej części opinii publicznej Europy, w tym protestujących rolników, regulacja ta kojarzy się negatywnie, ponieważ faworyzuje ochronę przyrody kosztem produkcji rolnej.Chociaż proponowany tekst pozostawia państwom członkowskim elastyczność w przygotowywaniu krajowych planów odbudowy, cele tzw. przywracania przyrody wymagają, aby każde państwo członkowskie dokonało inwentaryzacji i zmapowało całe swoje terytorium pod kątem stanu naturalnych ekosystemów, a następnie przywróciło co najmniej 20% powierzchni lądowej i morskiej obszarów zdegradowanych do 2030 r. i 100% do 2050 r. Cele te są nierealne czasowo, niedostosowane do warunków krajowych i niezwykle kosztowne.Cele odbudowy mogą być szczególnie kłopotliwe na obszarach rolniczych, ponieważ rozporządzenie określa szczegółowe i ambitne cele w zakresie różnorodności biologicznej ekosystemów rolniczych i leśnych oraz wymogi dotyczące ponownego nawadniania osuszonych torfowisk. Oznacza to w praktyce zalewanie obszarów rolnych i tworzenie w zamian mokradeł.Z powyższych powodów głosowałem przeciwko temu rozporządzeniu. Obecnie dyrektywa siedliskowa, a także wiele innych obowiązujących aktów prawnych UE chroni przyrodę w całej Europie. Dlatego też, jeśli te przepisy nie zostaną przyjęte, nie będzie próżni prawnej ani katastrofy ekologicznej.
2024/02/27
Energy performance of buildings (recast) (A9-0033/2023 - Ciarán Cuffe)

Rewizja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest elementem pakietu Europejskiego Zielonego Ładu. Podstawowym głównym celem dyrektywy EPBD jest osiągnięcie pełnej dekarbonizacji zasobów budowlanych UE do 2050 r., a inne cele obejmują: przyspieszenie tempa renowacji, poprawę jakości powietrza oraz rozwój infrastruktury na rzecz zrównoważonej mobilności.Głosowałem przeciwko rewizji dyrektywy ze względu na nierealne cele i ogromne koszty, jakie poniosłyby państwa członkowskie, a zwłaszcza obywatele UE. Od 2025 r. nie będzie już finansowania instalacji kotłów na paliwa kopalne, co wynika m.in. z funkcjonowania programu Czyste Powietrze w Polsce. Ważnym programem, w ramach którego wnioski o dotacje składa prawie 700 000 Polaków, jest wymiana kotłów węglowych na kotły gazowe.Zgodnie z dyrektywą od 2030 r. wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne, a do 2050 r. wszystkie istniejące budynki będą musiały być zeroemisyjne. Dyrektywa zobowiązuje także państwa członkowskie do określenia działań mających na celu wycofywanie paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia z myślą o całkowitym wycofaniu pieców na paliwa kopalne do 2040 r.Ostateczna umowa zmienia także wymagania dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej, co oznacza, że świadectwa charakterystyki energetycznej będą wystawiane częściej i będą zawierać więcej informacji o budynku. To nieuchronnie doprowadzi do wyższych cen świadectw.
2024/03/12
European Media Freedom Act (A9-0264/2023 - Sabine Verheyen)

Wniosek dotyczący europejskiego aktu o wolności mediów (EMFA) ustanawia wspólne zasady funkcjonowania rynku wewnętrznego usług medialnych, w tym ustanawia Europejską Radę ds. Usług Medialnych.Podczas negocjacji wzięto pod uwagę obawy dotyczące art. 17, który dotyczy treści medialnych na bardzo dużych platformach internetowych. Dostawcy usług medialnych mają teraz do 24 godzin okresu ochronnego przed usunięciem ich treści z powodu naruszenia warunków świadczenia usług. W tym czasie przysługuje im prawo do odwołania.Pod naciskiem Komisji tekst doprecyzowano, stwierdzając, że nie koliduje to z przepisami aktu o usługach cyfrowych dotyczącymi treści nielegalnych lub niebezpiecznych. W takich przypadkach platformy internetowe mają możliwość natychmiastowego działania.Informacje o wydatkach na reklamę finansowaną z budżetu państwa będą podawane do wiadomości publicznej, łącznie z całkowitą kwotą roczną i kwotą przypadającą na punkt sprzedaży. Wszystkie organizacje medialne będą musiały ujawnić informacje o tym, kto jest ich właścicielem.Głosowałem przeciwko temu rozporządzeniu, ponieważ nie ma gwarancji, że nowa Europejska Rada ds. Usług Medialnych będzie niezależna. Istnieje uzasadniona obawa, że treści konserwatywne, odbiegające od liberalno-lewicowej ortodoksji, znajdą się na celowniku aktu o wolności mediów.
2024/03/13
Asylum and migration management (A9-0152/2023 - Tomas Tobé)

Głosowałem przeciwko rozporządzeniu, które zapowiada reformę obecnego systemu dublińskiego i jest centralną częścią nowego Paktu o Migracji i Azylu. Rozporządzenie zapowiada, że odpowiedzialność państwa pierwszego wjazdu za ochronę międzynarodową z czasem ustanie.Ponadto mechanizm solidarności z państwami członkowskimi będzie oparty na relokacji, której alternatywą będą wkłady finansowe lub środki na rzecz budowania zdolności przyjmowania migrantów, w wysokości co najmniej 20 000 EUR od osoby. W rozporządzeniu nie uwzględniono współpracy z państwami trzecimi. Ponadto usunięto konkretny artykuł dotyczący powrotów i readmisji.Powyższe rozwiązania zachęcają jedynie potencjalnych nielegalnych migrantów do relokacji do Europy. Zamiast przyczyniać się do zmniejszenia presji migracyjnej, skutkują dynamicznym rozwojem procederu handlu ludźmi. Migranci są wykorzystywani jako broń hybrydowa do ataku na nasz kontynent. Pakt migracyjny podważa suwerenność państw członkowskich i jest katastrofalny w skutkach dla bezpieczeństwa obywateli.
2024/04/10
Union certification framework for carbon removals (A9-0329/2023 - Lídia Pereira)

Głosowałem przeciwko temu rozporządzeniu. Jednym z problemów jest uwzględnienie przepisów dotyczących gleby i rolnictwa, zwłaszcza w świetle protestów rolników w całej Unii. Pomimo że inne grupy polityczne zgodziły się z obawą wyrażoną przez EKR, że działalność w zakresie upraw emisyjnych nie powinna negatywnie wpływać na bezpieczeństwo żywnościowe Unii i nie powinno prowadzić do wywłaszczania z ziemi lub spekulacji gruntami, proponowane przepisy nie zapewniają takich zabezpieczeń.Kolejnym problematycznym elementem jest brak metodologii certyfikacji, której opracowanie odłożono w czasie. Do 2026 r. Komisja ma obowiązek sporządzić raport na temat wykonalności certyfikacji działań skutkujących redukcją emisji innych niż te związane z glebą (węgla i podtlenku azotu). Raport będzie oparty na pilotażowej metodyce certyfikacji działań ograniczających emisje z rolnictwa. Trudno ocenić, czy rolnicy pogodzą się z tak fragmentaryczną pracą, co wpisuje się w szerszy problem dokumentu, a mianowicie jego dużą niekompletność.
2024/04/10
Ecodesign Regulation (A9-0218/2023 - Alessandra Moretti)

Parlament Europejski przyjął zmienione ramy ekoprojektu, które umożliwią wprowadzenie wymogów tzw. zrównoważonego rozwoju środowiskowego dla większości produktów sprzedawanych w UE.Podmioty gospodarcze, które niszczą niesprzedane towary, będą musiały co roku zgłaszać ilość wyrzuconych produktów wraz z podaniem powodów. Przepisy wyraźnie zabraniają niszczenia niesprzedanej odzieży, dodatków odzieżowych i obuwia dwa lata po wejściu w życie ustawy (sześć lat w przypadku średnich przedsiębiorstw). Prawo wymaga, aby Komisja w swoim pierwszym planie pracy potraktowała priorytetowo szereg grup produktów, w tym żelazo, stal, aluminium, tekstylia (zwłaszcza odzież i obuwie), meble, opony, detergenty, farby, smary i chemikalia.Głosowałem przeciwko zaktualizowanemu rozporządzeniu. Obecna aktualizacja przyznaje Komisji Europejskiej nadmierną kontrolę nad wytwarzaniem produktów i kryteriami. Pewność prawa jest zagrożona ze względu na nadmierną liczbę odniesień do aktów delegowanych i wykonawczych. Kryteria, w sprawie których Komisja może przyjmować akty delegowane, nadmiernie ograniczają producentów, wpływając na ich zdolność do innowacji. Należy zrównoważyć cele środowiskowe ze swobodą przedsiębiorstw w zakresie innowacji i działania w stabilnych ramach prawnych.
2024/04/23
Cyber Solidarity Act (A9-0426/2023 - Lina Gálvez Muñoz)

Celem wniosku ustawodawczego jest ustanowienie aktu o solidarności w cyberprzestrzeni, który zapewni UE odporność na zagrożenia cybernetyczne przy jednoczesnym wzmocnieniu istniejącego mechanizmu współpracy. Ma to się przyczynić do zagwarantowania bezpieczeństwa cyfrowego dla obywateli i przedsiębiorstw oraz do ochrony podmiotów krytycznych i podstawowych usług, takich jak szpitale i obiekty użyteczności publicznej. Określono środki mające na celu wzmocnienie zdolności Unii do wykrywania zagrożeń i reagowania na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem.Głosowałem za przyjęciem tego wniosku ponieważ przedstawione rozwiązania mają usprawnić system ostrzegania o cyberbezpieczeństwie i mechanizm reagowania kryzysowego w zakresie cyberbezpieczeństwa. Rosja nasila działania wojny hybrydowej mającej na celu zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa obywateli Unii. Cyberataki putinowskiwgo reżimu zagrażają fundamentom demokracji UE i stabilności społeczeństwa. Musimy szybko i skutecznie wykrywać poważne zagrożenia i wdrażać działania mające na celu wzmocnienie infrastruktury cyfrowej i cyberbezpieczenstwo infrastruktury krytycznej.
2024/04/24