8 Written explanations of Nikolina BRNJAC
Mobilisation of the European Union Solidarity Fund: assistance to Italy, Slovenia, Austria, Greece and France further to natural disasters occurred in 2023
Sa zadovoljstvom sam glasala za ovu rezoluciju o mobilizaciji Fonda solidarnosti Europske unije kako bi se pomoglo regijama pogođenim teškim prirodnim katastrofama u Italiji, Sloveniji, Austriji, Grčkoj i Francuskoj. Ove katastrofe nanijele su ogromne štete, s procjenama vrijednosti u milijardama EUR, i duboko su utjecale na živote brojnih građana.Iako ova rezolucija pruža podršku za financijski odgovor na ove krizne situacije u državama članicama, također treba naglasiti da je to snažan izraz solidarnosti i podrške Europske unije prema svojim članicama. Time potvrđujemo svoju obvezu da budemo uz naše građane i one kojima je pomoć najpotrebnija. Ovom mobilizacijom šalje se jasna poruka da je Europska unija ustrajna u svojoj odlučnosti da pomogne građanima Europe u oporavku i obnovi.
Moldova's resilience against Russian interference ahead of presidential elections, EU integration referendum
Europski parlament izražava solidarnost s Republikom Moldovom i potvrđuje punu potporu njezinoj neovisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu.Ova rezolucija dolazi uoči nadolazećih predsjedničkih izbora i ustavnog referenduma o integraciji Moldove u Europsku uniju, a predstavlja snažnu osudu rastućih aktivnosti Ruske Federacije, proruskih oligarha i lokalnih aktera pod ruskim pokroviteljstvom, koji nastoje destabilizirati izborne procese, sigurnost i demokratske temelje Moldove te spriječiti njezin proeuropski put.Ovom rezolucijom pozivamo Europsku uniju i države članice da pruže svu potrebnu pomoć Moldovi kako bi ojačala svoje institucionalne mehanizme i sposobnost odgovora na hibridne prijetnje. Također, ponovno potvrđujemo svoju posvećenost budućem članstvu Moldove u Europskoj uniji i apeliramo na ubrzanje pregovora i postupaka nužnih za njezinu integraciju u jedinstveno tržište.Podržala sam ovu rezoluciju. Europski parlament odlučno podržava Moldovu na njezinom europskom putu i pri suočavanju s izazovima koje predstavlja rusko uplitanje.
The democratic backsliding and threats to political pluralism in Georgia
Zajedno s Europskim parlamentom, izražavam zabrinutost zbog demokratskog nazadovanja u Gruziji, koje se pogoršalo ove godine, osobito uoči parlamentarnih izbora 26. listopada. Ovo nazadovanje uključuje kršenje slobode izražavanja, cenzuru medija te ograničavanje glasova oporbe. Potrebno je ispitati posljedice ovog demokratskog nazadovanja za donatorsku ulogu EU-a u Gruziji te da se sva sredstva koja Europska unija pruža gruzijskoj vladi zamrznu dok se ne ukinu ovi nedemokratski zakoni.Osuđujem komentare oligarha Bidzine Ivanišvilija i vodećih osoba gruzijske vlade koji prijete zabranom oporbenih stranaka, nazivajući ih „kriminalnom političkom silom”. Podsjećam da takva zastrašivanja ozbiljno ugrožavaju politički proces i slobodu izražavanja, doprinoseći stvaranju okruženja straha i nestabilnosti.Europski parlament poziva Komisiju i države članice da pozovu na odgovornost i uvedu sankcije svim pojedincima odgovornima za potkopavanje demokracije u Gruziji. Osim toga, poziva se gruzijska vlada da uvede sankcije protiv Rusije za njenu agresiju protiv Ukrajine, te da nastavi svoju dosadašnju politiku nepriznavanja okupiranih teritorija. Važno je da Gruzija poštuje svoju obvezu učinkovitog provođenja mjera kako bi se spriječilo zaobilaženje europskih sankcija.Ova situacija zahtijeva odlučnu reakciju kako bi se osiguralo da Gruzija ostane na putu demokratskih reformi i poštivanja europskih vrijednosti.
Establishing the Ukraine Loan Cooperation Mechanism and providing exceptional macro-financial assistance to Ukraine
Komisija je u rujnu 20204. najavila zajam EU-a Ukrajini u iznosu od 35 milijardi eura kao dio plana partnera iz skupine G7. Paket se oslanja na izvanredne profite od zamrznute ruske imovine Ruske središnje banke s ciljem zadovoljenja hitnih financijskih potreba Ukrajine uslijed ruske agresije. U EU-u se nalazi oko 210 milijardi eura imovine Ruske središnje banke, koja je i dalje zamrznuta na temelju sankcija uvedenih zbog ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. Vlade EU-a odlučile su odvojiti dobit od te imovine i upotrijebiti je za potporu vojnim naporima i obnovi Ukrajine. Shodno navedenom, pozdravljam uspostavu Mehanizma suradnje za zajmove, koji će omogućiti korištenje zamrznutih ruskih sredstava za otplatu međunarodnih kredita. Ovo je posebno važno s obzirom na procjene MMF-a da će Ukrajini u 2025. godini trebati dodatnih 38 milijardi dolara za održavanje financijske stabilnosti. Mišljenja sam da je potreban nastavak snažne potpore međunarodne zajednice kako bi se osigurala financijska stabilnost i demokratska budućnost Ukrajine te zaštitila temeljna načela međunarodnog prava.Budući da podržavam Ukrajinu u njezinoj borbi za demokratska prava i obranu od ruske agresije, podržala sam ovo Izvješće.
Guidelines for the employment policies of the Member States
U skladu s Ugovorom o funkcioniranju Europske unije, države članice svoje ekonomske politike i promicanje zapošljavanja smatraju zajedničkim interesom i koordiniraju svoje djelovanje unutar Vijeća.Vijeće usvaja smjernice za zapošljavanje u kojima je navedeno da moraju biti usklađene sa širim smjernicama ekonomske politike. U 2022., smjernice su prilagođene nakon pandemije COVID-19, naglašavajući također pravednost u zelenoj tranziciji. Promjene su također odražavale najnovije političke inicijative, posebno u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu. U 2023. smjernice su ponovo ažurirane, pri čemu su uvodne izjave prilagođene novom fokusu EU-a na ciljeve zapošljavanja, razvoj vještina i smanjenje siromaštva. Ove godine, smjernice su dodatno revidirane kako bi uključile veći naglasak na obrazovanje i osposobljavanje, kao i na nove tehnologije poput umjetne inteligencije i algoritamskog upravljanja. Također su uzeti u obzir prioriteti kao što su rad na platformama, dostupno stanovanje te rješavanje problema vezanih za radna mjesta i nedostatak kvalificirane radne snage, odražavajući tako ključne aspekte trenutnih političkih inicijativa.Stvaranje kvalitetnih radnih mjesta, rješavanja pitanja manjka radne snage u pojedinim sektorima, investiranje u obrazovanje i osposobljavanje te zaštita ranjivih skupina predstavljaju krucijalan korak u rješavanju sve većih izazova na tržištu rada, stoga sam podržala ovo Izvješće.
Urgent need to revise the Medical Devices Regulation
dijagnostički uređaji imaju ključnu ulogu u pružanju kvalitetne zdravstvene skrbi, ali Europska unija se još uvijek suočava s izazovima u osiguravanju njihove dostupnosti i pristupačnosti, čak i nakon donošenja novog zakonodavstva.Unatoč revidiranoj Uredbi, proizvođači se suočavaju s prekidima u opskrbi i poteškoćama u dobivanju potvrda za svoje uređaje, što posebno pogađa mala i srednja poduzeća, te dovodi do nestašica i nejednakosti u pristupu inovativnim medicinskim tehnologijama za pacijente u različitim dijelovima Europske unije. Stoga se u Rezoluciji poziva Komisija da do kraja prvog tromjesečja 2025. predloži delegirane i provedbene akte za Uredbu o medicinskim proizvodima i Uredbu o in vitro dijagnostičkim medicinskim proizvodima kako bi se riješili glavni izazovi i uska grla u provedbi zakonodavnih okvira te da predloži sustavnu reviziju svih relevantnih članaka tih uredbi.Budući da medicinski uređaji imaju ključnu ulogu u pružanju visokokvalitetne zdravstvene skrbi te izravan utjecaj na zdravlje, sigurnost i dobrobit pacijenata na području cijele Europske unije, podržala sam ovu Rezoluciju.
Situation in Azerbaijan, violation of human rights and international law and relations with Armenia
Trenutna situacija u Azerbajdžanu izaziva značajne zabrinutosti u vezi s kršenjem ljudskih prava i poštivanjem međunarodnog prava, posebno u kontekstu odnosa s Armenijom.U Rezoluciji se ističe da Azerbajdžan mora pokazati predanost svojim međunarodnim obvezama u području ljudskih prava te se podržavaju napori koji doprinose uspostavi mogućeg mirovnog sporazuma s Armenijom. Zbog trenutnih geopolitičkih tenzija i sukoba, od vitalne je važnosti osigurati zaštitu kulturnog naslijeđa u Gorskom Karabahu te promicati dijalog između zajednica kako bi se očuvao kulturni identitet. Neprestane napetosti između Azerbajdžana i Armenije, pogoršane vojnim sukobima i teritorijalnim sporovima, ističu hitnu potrebu za rješenjem koje poštuje ljudska prava i potiče mirnu koegzistenciju. Osim toga, u Rezoluciji se naglašava potreba za smanjenjem ovisnosti EU-a o azerbejdžanskoj plinskoj industriji. Također, pozivaju se institucije EU-a i države članice da nastave pružati pomoć Armeniji u rješavanju problema izbjeglica iz Gorskog Karabaha, a u tom pogledu poziva se EU da Armeniji pruži novi paket pomoći kako bi se armenskoj vladi pomoglo da odgovori na humanitarne potrebe izbjeglica.U skladu s navedenim, podržala sam ovu Rezoluciju.
People’s Republic of China’s misinterpretation of the UN resolution 2758 and its continuous military provocations around Taiwan