BETA

162 Written explanations of Kazimierz Michał UJAZDOWSKI

EU-Singapore Free Trade Agreement (resolution) (A8-0048/2019 - David Martin) PL

Umowa handlowa między UE a Singapurem wzmacnia eksporterów europejskich na rynku singapurskim, ale pośrednio także na rynku azjatyckim, coraz bardziej atrakcyjnym dla naszych eksporterów, którzy już teraz posiadają swoje biura regionalne w Singapurze. Dlatego też poparłem przyjętą przez Parlament Europejski rezolucję, która popiera zawarcie tej umowy leżącej w interesie Europy, jak i Polski.
2016/11/22
Treaty establishing the Transport Community (A8-0022/2019 - Karima Delli) PL

Wspólnota Transportowa jest to narzędzie, które ma na celu pogłębienie współpracy Unii Europejskiej jako całości z państwami Bałkanów Zachodnich w obszarze związanym z transportem kołowym, szynowym, rzecznym i morskim. Unia Europejska przez wiele lat wypracowała pewne standardy dotyczące transportu w zakresie bezpieczeństwa, norm pracy, dorobku prawnego, a także norm technicznych pojazdów, jak i samej infrastruktury. Dzielenie się tym dorobkiem z państwami Bałkanów pozostającymi poza Unią przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obywateli Unii podróżujących po Bałkanach w krótkiej perspektywie oraz zwiększy komfort w dalszym okresie. Uważam, że jest to potrzebna i dobra inicjatywa, która jeszcze bardziej zacieśni współpracę tych państw w zakresie handlu i turystyki. Dlatego też zagłosowałem za udzieleniem poparcia w celu przyjęcia Traktatu o Wspólnocie Transportowej.
2016/11/22
EU-Morocco Sustainable Fisheries Partnership Agreement (A8-0027/2019 - Alain Cadec) PL

Unia Europejska oraz Królestwo Marokańskie są dobrymi sąsiadami, których współpraca w zakresie handlu rozwija się dynamicznie. Bliskość geograficzna, dzielona przez Morze Śródziemne, stwarza wyzwania, którym oba podmioty muszą sprostać. Wypracowana umowa reguluje kwestie sporne, takie jak rekompensaty, limity połowów, przyczyniając się do rozwoju sektora przetwórstwa ryb w Saharze Zachodniej, a tym samym do sytuacji ludzi tam zamieszkujących. Nowa umowa, po konsultacjach z grupami bezpośrednio zainteresowanymi, uwzględnia także liczne roszczenia sektora rybnego UE. Na skutek przyjętych rozwiązań zagłosowałem za poparciem umowy.
2016/11/22
Agreement to prevent unregulated high seas fisheries in the Central Arctic Ocean (A8-0016/2019 - Norica Nicolai) PL

Uważam, że Parlament Europejski powinien wspierać współpracę państw na rzecz ochrony zasobów naturalnych oraz zmierzać do doprecyzowania prawa międzynarodowego w tak ważnej sprawie jak operacyjność różnych podmiotów na morzach i oceanach. Udzielenie poparcia Parlamentu Europejskiego, w tym mojego, dla zawarcia umowy przez Unię wraz państwami, które są zainteresowane uregulowaniem połowów na Oceanie Arktycznym, leży w interesie społeczności europejskiej, która przykłada szczególną wagę do respektowania prawa międzynarodowego. Sama umowa wprowadza także program badań naukowych i monitorowania, który będzie miał na celu pogłębienie wiedzy na temat żywych zasobów morza w środkowej części Oceanu Arktycznego i jego ekosystemów. Unia Europejska powinna zawsze stać na straży ochrony zasobów naturalnych i zrównoważonego z nich korzystania. Jest to szczególnie ważne w czasach, w których uświadomiliśmy sobie, że zasoby te nie są nieskończone.
2016/11/22
EU Anti-Fraud Programme (A8-0064/2019 - José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra) PL

Przestępstwa finansowe w świecie pełnym przepływów kapitału między państwami oraz z coraz bardziej rozbudowaną bankowością elektroniczną wciąż stanowią duży problem dla całego sektora finansowego, ale nie tylko. Przestępstwa te rzutują także na nasze codzienne życie, przyczyniając się pośrednio do kryzysów finansowych. To między innymi tą drogą co roku wypływają ogromne sumy pieniędzy, które powinny były zostać przeznaczone na codzienne potrzeby obywateli. Podjęte po 2008 roku działania w tym zakresie w coraz większym stopniu chronią nas przed przestępstwami tego typu. Potrzebne są dalsze prace, tak by jeszcze w większym stopniu zredukować, a następnie wyeliminować przestępstwa finansowe z naszego życia codziennego. Jesteśmy zdecydowani i zjednoczeni w sprawie zwalczania tego typu nadużyć, lecz musimy dostosować przyszłe regulacje do już istniejących w państwach, tak by oba te systemy były ze sobą kompatybilne.
2016/11/22
Implementation of the cross-border Healthcare Directive (A8-0046/2019 - Ivo Belet) PL

Zgodnie z art. 168 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, przy określaniu i urzeczywistnianiu wszystkich polityk i działań, zapewnia się wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego, przy czym za ten obszar odpowiedzialne są państwa członkowskie. W wyniku ewolucji orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrwalił się pogląd, że pacjentom przysługuje, w określonych warunkach, prawo dostępu do opieki zdrowotnej w innym państwie niż własne. Obecnie w świecie, w którym obywatele Unii przemieszczają się swobodnie między państwami, służbowo czy w celach turystycznych, zapewnienie tej opieki jest fundamentem poczucia bezpieczeństwa nas samych. Sprawozdanie zawiera luki, nad którymi musimy dalej pracować, niemniej jednak jest to godne spektrum całościowego ujęcia tak ważnej dla nas instytucji, od której obywatele, oczekują dalszej pracy i usprawnienia samego procesu udzielanej opieki.
2016/11/22
Amendments to Parliament's Rules of Procedure (A8-0462/2018 - Richard Corbett) PL

Przyjęte poprawki to sukces posłów, którzy ponad podziałami konsekwentnie walczyli o przejrzystość w pracach Parlamentu Europejskiego i szerzej – Unii Europejskiej. Mam satysfakcję, że pracowałem w tej grupie. Przejrzystość to wyraz szacunku dla obywateli, którzy mają prawo do informacji o działaniach instytucji publicznych i swoich reprezentantów. Jawność eliminuje też rażące błędy, które niekompetentna władza ma zwyczaj ukrywać za parasolem tajności.Z pełnym przekonaniem głosowałem więc za poprawkami do Regulaminu PE, które wzmacniają przejrzystość pracy europosłów. Posłowie sprawozdawcy zobowiązani do informowania o tym, z którymi lobbystami spotkali się w trakcie prac nad nowym prawem, możliwość publikowania podstawowych wydatków poselskich na stronach PE i inne zmiany są ważne. Wzmacniają odpowiedzialność posłów przed obywatelami i dają narzędzia publicznej kontroli.
2016/11/22
Union Customs Code: inclusion of the municipality of Campione d'Italia and the Italian waters of Lake Lugano in the customs territory of the Union (A8-0368/2018 - Jasenko Selimovic) PL

Poparłem złożony wniosek jako rozsądny i przemyślany.
2016/11/22
Accession of the Dominican Republic to the 1980 Hague Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction (A8-0451/2018 - Mary Honeyball) PL

Uprowadzenia dzieci to okropne przestępstwo i dobrze, że kolejne państwa chcą współpracować ze swoimi zagranicznymi partnerami w tej sprawie. Szczególnie wobec wyzwań współczesności i ułatwień w komunikacji między różnymi regionami świata. Przepisy konwencji haskiej w tej sprawie ułatwiają ściganie tych przestępstw i współpracę organów sprawiedliwości. Poparłem przedłożoną rezolucję.
2016/11/22
Accession of Ecuador and Ukraine to the 1980 Hague Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction (A8-0452/2018 - Mary Honeyball) PL

Uprowadzenia dzieci to okropne przestępstwo i dobrze, że kolejne państwa chcą współpracować ze swoimi partnerami zagranicznymi w tej sprawie, szczególnie wobec wyzwań współczesności i ułatwień w komunikacji między różnymi regionami świata. Przepisy Konwencji haskiej w tej sprawie ułatwiają ściganie tych przestępstw i współpracę organów sprawiedliwości. Szczególnie cieszę się, że do konwencji przystąpi Ukraina, gdyż niektóre sprawy związane z uprowadzeniem dzieci z Polski dotyczą właśnie tego kraju. Poparłem przedłożoną rezolucję.
2016/11/22
Accession of Honduras to the 1980 Hague Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction (A8-0457/2018 - Mary Honeyball) PL

Uprowadzenia dzieci to okropne przestępstwo i dobrze, że kolejne państwa chcą współpracować ze swoimi partnerami zagranicznymi w tej sprawie, szczególnie wobec wyzwań współczesności i ułatwień w komunikacji między różnymi regionami świata. Przepisy Konwencji haskiej w tej sprawie ułatwiają ściganie tych przestępstw i współpracę organów sprawiedliwości. Poparłem przedłożoną rezolucję.
2016/11/22
Accession of Belarus and Uzbekistan to the 1980 Hague Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction (A8-0458/2018 - Mary Honeyball) PL

Uprowadzenia dzieci to okropne przestępstwo i dobrze, że kolejne państwa chcą współpracować ze swoimi partnerami zagranicznymi w tej sprawie, szczególnie wobec wyzwań współczesności i ułatwień w komunikacji między różnymi regionami świata. Przepisy Konwencji haskiej w tej sprawie ułatwiają ściganie tych przestępstw i współpracę organów sprawiedliwości. Szczególnie cieszę się, że do konwencji przystąpi Białoruś, gdyż niektóre sprawy związane z uprowadzeniem dzieci z Polski dotyczą właśnie tego kraju. Poparłem przedłożoną rezolucję.
2016/11/22
Implementation and functioning of the .eu top level domain name (A8-0394/2018 - Fredrick Federley) PL

Rozwój technologii informatycznych i wzrost znaczenia bezpieczeństwa cyfrowego dają Unii Europejskiej prawo do zabezpieczenia swoich interesów w tej branży. Kluczowe domeny z rozwinięciem .eu, które byłyby redagowane przez podmioty spoza Unii Europejskiej (np. Rosję) mogą w łatwy sposób wprowadzać w błąd internautów i obywateli europejskich co do treści polityk unijnych.W przeszłości, jako poseł na Sejm RP, apelowałem o wpływ państwa na kluczowe domeny, m.in.: polska.pl i poland.pl. Dziś poparłem omawiane stanowisko PE w sprawie funkcjonowania Domen Najwyższego Poziomu.
2016/11/22
Situation in Venezuela (B8-0082/2019, B8-0083/2019, B8-0084/2019, B8-0085/2019, B8-0086/2019, B8-0087/2019) PL

Unia Europejska powinna wyraźnie poprzeć starania o obronę porządku konstytucyjnego Wenezueli. Rezolucja PE stwierdza, że Nicolas Maduro bezprawnie przejął władzę prezydencką, naruszając konstytucję. Parlament Europejski w swojej rezolucji wzywa UE i państwa członkowskie do wysiłku dyplomatycznego na rzecz wsparcia demokratycznej opozycji Wenezueli oraz potępienia represji i przemocy. Poparłem projekt rezolucji.
2016/11/22
Protection of the Union's budget in case of generalised deficiencies as regards the rule of law in the Member States (A8-0469/2018 - Eider Gardiazabal Rubial, Petri Sarvamaa) PL

Rozporządzenie precyzyjnie definiuje rządy prawa i wymogi wynikające z tej zasady. Bez wątpienia państwa członkowskie i sama UE muszą przywiązywać zasadniczą wagę do respektowania praworządności. Stanowi ona podstawę zaufania do władzy publicznej i bezpiecznego obrotu prawnego. Jednakże nie mam pewności co do wyboru podstawy traktatowej projektowanego mechanizmu i dlatego wstrzymałem się od głosu w finalnym głosowaniu.
2016/11/22
Situation of fundamental rights in the European Union in 2017 (A8-0466/2018 - Josep-Maria Terricabras) PL

Raport słusznie podnosi kwestię praworządności w państwach członkowskich jako ważny element systemu praw podstawowych w UE. Parlament Europejski stwierdza m.in., że „praworządność stanowi element i warunek wstępny ochrony wszystkich wartości wymienionych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej”.Z drugiej jednak strony raport nie wystrzega się dość pochopnych opinii i bardzo obszernej tematyki, które zmniejszają jego adekwatność i precyzyjność. Dlatego wstrzymałem się od głosu w przedmiotowej sprawie.
2016/11/22
Gender mainstreaming in the European Parliament (A8-0429/2018 - Angelika Mlinar) PL

Sprawozdanie porusza ważną kwestię równouprawnienia płci i merytorycznej rekrutacji na stanowiska kierownicze. W wielu miejscach wydaje się jednak być dość stronnicze i nie mam pewności, że proponowane rozwiązania faktycznie rozwiążą problem dyskryminacji. Dlatego wstrzymałem się od głosu.
2016/11/22
EU guidelines and the mandate of the EU Special Envoy on the promotion of freedom of religion or belief outside the EU (A8-0449/2018 - Andrzej Grzyb) PL

Sprawozdanie przygotowane jest w sposób wyważony i właściwy, a rola specjalnego wysłannika UE ds. promowania wolności religii i przekonań poza UE jest pozytywna. Jego misja powinna być kontynuowana. Dlatego poparłem tak przygotowane wytyczne.
2016/11/22
Unfair trading practices in business-to-business relationships in the food supply chain (A8-0309/2018 - Paolo De Castro) PL

Zgodnie z powszechną opinią stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych ma miejsce w całym łańcuchu dostaw żywności. A te mogą wywierać negatywny wpływ na zyski i marże podmiotów gospodarczych, co może prowadzić do wyparcia z rynku podmiotów, które w przeciwnym razie byłyby rentowne i konkurencyjne. Szczegółowe przepisy dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych obowiązują już w 20 państwach członkowskich. Jednak przepisy te bardzo różnią się od siebie. Ten wniosek ma na celu wprowadzenie minimalnego wspólnego standardu ochrony w całej UE. Zagłosowałem za walką z nieuczciwym praktykami handlowymi.
2016/11/22
Authorisation and supervision of medicinal products for human and veterinary use (A8-0035/2016 - Claudiu Ciprian Tănăsescu) PL

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności już we wrześniu 2014 roku zalecała, aby całkowicie oddzielić przepisy dotyczące weterynaryjnych produktów leczniczych od przepisów dotyczących produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Cieszę się, że przepisy zostaną dostosowane do traktatu lizbońskiego, a oddzielenie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu leków dla zwierząt i ludzi pozwoli na bardziej indywidualne dopasowanie produktu do potrzeb konsumenta. Komisja zobowiązała się ponadto do utrzymania opłat na poziomie przystępnym dla całej branży. Dlatego też zagłosowałem za tą rezolucją.
2016/11/22
Charging of heavy goods vehicles for the use of certain infrastructures (A8-0202/2018 - Christine Revault d'Allonnes Bonnefoy) PL

Głównym celem dyrektywy 1999/68/WE w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe było zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego i zasady swobodnego przepływu towarów. Nowy system pobierania opłat będzie dotyczył również autobusów i autokarów oraz nie przewiduje już możliwości zwolnienia z opłat pojazdów ciężarowych poniżej 12 ton. Poza tym wraz z nowelizacją dyrektywy zostanie wprowadzony zakaz winiet dla pojazdów ciężarowych począwszy od 2024 roku i od 2028 roku dla pojazdów lekkich. Nie jestem przekonany, czy wprowadzenie nowego systemu poboru opłat nie wpłynie negatywnie na komunikację zbiorową oraz konsumenta. Dlatego też uznałem, że wstrzymam się od głosu.
2016/11/22
Promotion of clean and energy-efficient road transport vehicles (A8-0321/2018 - Andrzej Grzyb) PL

Promocja proekologicznych i energooszczędnych samochodów to kolejny krok w celu jeszcze lepszej ochrony środowiska. Wprowadzenie minimalnych poziomów docelowych dla zamówień publicznych na ekologicznie czyste pojazdy pomoże promować czysty transport, stymulować rozwój nowych, czystych technologii, a w dłużej perspektywie przyczyni się do redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza i CO2.Zmieniona dyrektywa przyspieszy również rozwój infrastruktury paliw alternatywnych oraz zapewni zgodność pojazdów z najnowszymi normami emisji. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające ze zmiany, zagłosowałem za przyjęciem tych rozwiązań.
2016/11/22
Reduction of the impact of certain plastic products on the environment (A8-0317/2018 - Frédérique Ries) PL

Aż 85% zanieczyszczeń w morzach to plastik. Jeśli nie zaczniemy działać, to w 2050 roku będzie w morzach więcej plastiku niż ryb. Uważam, że powinniśmy ograniczyć bądź nawet zakazać używania plastikowych przedmiotów jednorazowych, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach istnieje tyle proekologicznych zamienników. Według szacunków Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności możemy w ten sposób zaoszczędzić aż 22 mld euro, które wydalibyśmy na skutki szkód środowiskowych. Trzeba pamiętać, że takie strategie nie mają charakteru doraźnego, a są długofalowe i jest to na pewno duży krok dla jeszcze lepszej ochrony środowiska. Uważam, że ta rezolucja niesie ze sobą mnóstwo dobrego i dlatego ją poparłem.
2016/11/22
Harmonisation of the structures of excise duties on alcohol and alcoholic beverages (A8-0307/2018 - Miguel Viegas) PL

Harmonizacja struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych jest ważną sprawą, a dyrektywa z 1992 r. jest już przestarzała, co stwierdzono w opinii Komisji Gospodarczej i Monetarnej z 2014 r. Nowe technologie i rozwój sytuacji w przemyśle alkoholowym sprawiają, że istnieje potrzeba nowelizacji tamtej dyrektywy. Duże zróżnicowanie poziomów podatku akcyzowego między państwami członkowskimi zachęca do uchylania się od opodatkowania. Ponadto z tym podatkiem wiąże się wiele uciążliwych procedur administracyjnych i ich nieproporcjonalny koszt. Są to problemy, którym zmieniona dyrektywa mogłaby sprostać. Dlatego też zdecydowałem się ją poprzeć.
2016/11/22
Electronic publication of the Official Journal of the European Union (A8-0323/2018 - Pavel Svoboda) PL

Celem wniosku jest aktualizacja procedury uwierzytelniania elektronicznej wersji Dziennika Ustaw podpisem elektronicznym. Zastosowanie zaawansowanej pieczęci elektronicznej pozwoliłoby zautomatyzować podpis elektroniczny i przyspieszyć procedurę publikacji Dziennika Ustaw w bazie danych EUR-Lex. Metoda uwierzytelnienia podpisu dotyczy konkretnej osoby fizycznej, a jeżeli pieczęć stosuje osoba prawna, nie wskazuje się, kto w ramach tej osoby prawnej był odpowiedzialny za uwierzytelnienie dokumentu. Ze względu na usprawnienie procedury i klarowne korzyści z wprowadzenia tej rezolucji, zdecydowałem się ją poprzeć.
2016/11/22
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: application EGF/2018/002 PT/Norte – Centro – Lisboa wearing apparel (A8-0311/2018 - José Manuel Fernandes) PL

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) utworzono w celu udzielenia dodatkowego wsparcia pracownikom dotkniętym konsekwencjami istotnych zmian w strukturze światowego handlu. W związku z międzynarodowymi kryzysami i cięciem kosztów zwolniono aż 1161 pracowników, z czego prawie 90% to kobiety. Duża część pomocy finansowej zostanie przekazana na szkolenie i przekwalifikowanie osób, które stały się bezrobotne. Te pieniądze pomogą im znowu znaleźć zatrudnienie na rynku pracy. Zdecydowałem się poprzeć pomoc finansową w ramach EFG.
2016/11/22
The role of employee financial participation in creating jobs and reactivating the unemployed (A8-0293/2018 - Renate Weber) PL

W ciągu ostatnich 30 lat partycypacja finansowa pracowników (PFP) bardzo się w Europie rozwinęła. W 2018 r. około 10 mln pracowników to pracownicy-akcjonariusze, a dwadzieścia krajów UE zachęca do PFP poprzez odpowiednie regulacje. Akcjonariat pracowniczy ma potencjał, by ustabilizować całą gospodarkę europejską, ale nie we wszystkich krajach UE rozwija się on równomiernie. Ze względu na to sprawozdawczyni zaproponowała szereg rozwiązań w celu ułatwienia PFP, takich jak m.in. edukacja finansowa obywateli czy identyfikacja przeszkód na szczeblu ponadnarodowym. Dlatego zdecydowałem się poprzeć tę rezolucję.
2016/11/22
Public procurement strategy package (A8-0229/2018 - Carlos Coelho) PL

Obywatele Unii Europejskiej tracą miliony euro rocznie przez to, że cyfryzacja zamówień publicznych nie jest na odpowiednim poziomie. W ostatnich latach postęp w tej sprawie był znikomy. Cyfryzacja pozwoli na lepszą przejrzystość, zwiększenie wydajności, uproszczenie procedur i ograniczenie biurokracji. Nowy pakiet stanowi możliwość zmodernizowania zamówień publicznych. Nowe dyrektywy nie tylko ustalają zasady, których organy publiczne muszą przestrzegać, aby uzasadnić, jak wydają pieniądze podatników, ale również pozwalają na wykorzystywanie środków publicznych do promowania innowacji i ekologii. Dlatego też głosowałem za przyjęciem tego pakietu.
2016/11/22
EU Agency for Criminal Justice Cooperation (Eurojust) (A8-0320/2017 - Axel Voss) PL

Eurojust powstał w celu walki ze zorganizowaną przestępczością międzynarodową. Dzięki szybkiemu rozwiązywaniu problemów prawnych i wskazywaniu właściwych organów w innych państwach Eurojust poprawia skuteczność ścigania przestępstw transgranicznych, których liczba w ostatnich latach gwałtownie wzrosła. Powołanie nowego organu, jakim jest Prokuratura Europejska, wymaga odpowiedniego unormowania stosunków między nimi, tak aby ich zadania nie pokrywały się. Ponadto przewidziane są nowe przepisy szczególne dotyczące ochrony danych i nowa rada wykonawcza, zwiększająca skuteczność Eurojustu. Dlatego też poparłem to sprawozdanie.
2016/11/22
Free flow of non-personal data in the European Union (A8-0201/2018 - Anna Maria Corazza Bildt) PL

Wraz z postępującą cyfryzacją życia publicznego swobodny przepływ danych odgrywa coraz większą rolę w dzisiejszym świecie. Pozwala na zwiększenie jakości usług i konkurencyjności oraz zmniejszenie cen. Jednolity rynek cyfrowy niesie ze sobą wiele możliwości, ale również wiele zagrożeń. Zachowanie równowagi w tym przepływie jest bardzo istotne. Sprawozdanie zawiera możliwość ograniczenia go w wyjątkowych przypadkach w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Dlatego też zdecydowałem się je poprzeć.
2016/11/22
Emission performance standards for new passenger cars and for new light commercial vehicles (A8-0287/2018 - Miriam Dalli) PL

Obniżenie poziomu emisji jest bardzo ważne w walce ze zmianami klimatycznymi, ale proponowane nowe normy emisji według mnie zmniejszą konkurencyjność europejskiego przemysłu samochodowego na świecie i przyniosą negatywne skutki dla gospodarki. Cel, który postawił sobie Parlament Europejski, jest zbyt radykalny i jego realizacja jest wręcz nierealna. Na tych zmianach mogą przede wszystkim ucierpieć konsumenci, gdyż wzrośnie cena samochodów. Dlatego, biorąc pod uwagę wszelkie negatywne skutki, zdecydowałem się głosować przeciwko tym zmianom.
2016/11/22
EU-Morocco Agreement for scientific and technological cooperation: terms and conditions for the participation of Morocco in the Partnership for Research and Innovation in the Mediterranean Area (PRIMA) (A8-0281/2018 - Aldo Patriciello) PL

PRIMA to ważne narzędzie skupiające zdolności badawcze Unii i uczestniczących państw śródziemnomorskich w zakresie wspierania rozwoju i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Ale PRIMA to również świetny przykład, czym jest dyplomacja naukowa UE. Stara się nie tylko walczyć z problemami, takimi jak przymusowe wysiedlanie ludności w basenie Morza Śródziemnego, ale również z przyczynami takich działań. Cieszę się, że Maroko dołączyło do partnerstwa w kwietniu tego roku, a ta współpraca pozwoli nam jeszcze bardziej zacieśnić nasze wzajemne relacje. Dlatego zdecydowałem się poprzeć tę umowę.
2016/11/22
EU-Canada air transport agreement (A8-0254/2018 - Francisco Assis) PL

Umowa obejmuje stopniowe wprowadzanie praw przewozowych i możliwości inwestycyjnych, a także daleko idącą współpracę w wielu kwestiach, w tym w zakresie bezpieczeństwa, ochrony socjalnej, interesów konsumentów, środowiska, zarządzania ruchem lotniczym, pomocy państwa i konkurencji. Wszystkie linie lotnicze UE będą mogły obsługiwać bezpośrednie loty do Kanady z dowolnego miejsca w Europie. Nie będzie żadnych ograniczeń dotyczących tras, cen lub tygodniowych lotów między Kanadą a UE. Dzięki tej umowie konsumenci będą mogli zaoszczędzić pieniądze dzięki tańszym biletom. Poza tym wraz z powstawaniem nowych połączeń lotniczych powstaną nowe miejsca pracy. Dlatego też głosowałem za przyjęciem tej umowy.
2016/11/22
Inclusion of the Italian municipality of Campione d’Italia and the Italian waters of Lake Lugano in the customs territory of the Union (A8-0284/2018 - Roberto Gualtieri) PL

Campione d’Italia i włoskie wody jeziora Lugano są włoskimi eksklawami w Szwajcarii i ich odizolowanie oraz niekorzystne skutki ekonomiczne uzasadniały wyłączenie ich z obszaru celnego UE. Jednak zmieniająca się sytuacja polityczna i ekonomiczna sprawiła, że w obecnej chwili warto przyłączyć wspomniane obszary do strefy celnej UE, w której stosuje się dyrektywę w sprawie podatku akcyzowego. Jednocześnie aby zachować równe warunki działających tam podmiotów gospodarczych, zamiast „dyrektywy VAT” można zastosować lokalne opodatkowanie pośrednie odpowiadające szwajcarskiemu podatkowi od wartości dodanej. Dlatego też zdecydowałem się poprzeć tę dyrektywę.
2016/11/22
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: application EGF/2018/001 NL/Financial service activities (A8-0294/2018 - Ivana Maletić) PL

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) utworzono w celu udzielenia dodatkowego wsparcia pracownikom dotkniętym konsekwencjami istotnych zmian w strukturze światowego handlu. W związku z międzynarodowymi kryzysami i cięciem kosztów zwolniono w 20 przedsiębiorstwach sektora bankowego aż 1324 pracowników. Ze względu na to, że w regionach, gdzie doszło do zwolnienia owych pracowników, mamy do czynienia z wysokim bezrobociem i dużymi trudnościami w znalezieniu zatrudnienia, zdecydowałem się poprzeć pomoc finansową dla osób, które utraciły pracę.
2016/11/22
Provision of audiovisual media services (A8-0192/2017 - Sabine Verheyen, Petra Kammerevert) PL

Poprawa ochrony osób małoletnich, promowanie treści europejskich, większa różnorodność kulturowa, jednakowa ochrona użytkowników tradycyjnej telewizji i telewizji na żądanie, zharmonizowane europejskie normy dla branży audiowizualnej, zapewnienie równych warunków działania w przypadku tradycyjnych nadawców, platform udostępniania plików wideo i audiowizualnych usług medialnych oraz znaczne uproszczenie ram ustawodawczych. To tylko niektóre z plusów, jakie niesie ze sobą ta dyrektywa. Dlatego też zdecydowałem się ją poprzeć.
2016/11/22
Draft Amending Budget No 5/2018: cancellation of the reserve related to the support to Turkey from the Instrument for Pre-Accession and reinforcement of the European Neighbourhood Instrument and of the Humanitarian Aid for orther urgent actions (A8-0292/2018 - Siegfried Mureşan) PL

Anulowanie rezerwy w łącznej wysokości 105 mln euro ujętej w budżecie na 2018 r. w ramach wsparcia dla Turcji z Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej i przeniesienie jej odpowiednio do Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI) i Instrumentu Pomocy Humanitarnej jest skutkiem niedostatecznych zmian w Turcji w dziedzinie praworządności, demokracji, wolności prasy i praw człowieka. Zgadzam się z Komisją Spraw Zagranicznych, która w rocznym sprawozdaniu w sprawie Turcji z dnia 17 kwietnia 2018 r. stwierdziła wręcz, że kraj ten coraz bardziej oddala się od Europy w wyżej wymienionych dziedzinach. Wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych i prezydenckich, a następnie wprowadzenie systemu prezydenckiego, utrwaliły tę tendencję. Dlatego też głosowałem za przeniesieniem tych środków.
2016/11/22
Amendment to the US-EU Memorandum of Cooperation (deployment of air traffic management systems) (A8-0214/2018 - Rolandas Paksas) PL

Unia Europejska i Stany Zjednoczone Ameryki współpracują od wielu lat w zakresie działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności transportu lotniczego. Jej główną osią jest Memorandum o współpracy w zakresie badań i rozwoju lotnictwa cywilnego (MoC). Obecna poprawka do porozumienia jest wynikiem dynamicznego rozwoju współpracy w ramach systemów zarządzania ruchem lotniczym (ATM) i konieczności zbadania możliwości ich wdrażania. Jako, że jest to inicjatywa istotna dla współpracy między UE oraz USA oraz wspiera rozwój technologiczny, zdecydowałem o jej poparciu.
2016/11/22
Agreement on Air Transport between Canada and the EU (accession of Croatia) (A8-0256/2018 - Francisco Assis) PL

Umowa o transporcie lotniczym UE-Kanada jest kompleksową umową o transporcie lotniczym, która obejmuje wiele korzyści, takich jak stopniowe wprowadzanie praw przewozowych i możliwości inwestycyjnych, a także daleko idącą współpracę w kwestiach bezpieczeństwa, ochrony socjalnej, interesów konsumentów, środowiska, zarządzania ruchem lotniczym, pomocy państwa i konkurencji.Celem projektu sprawozdania jest umożliwienie Republice Chorwacji przystąpienia do umowy w sprawie transportu lotniczego między Kanadą a Unią Europejską. Zalecenie przynosi pozytywne skutki dla Republiki Chorwacji, Kanady i Unii Europejskiej, dlatego zasługuje na poparcie.
2016/11/22
Controls on cash entering or leaving the Union (A8-0394/2017 - Mady Delvaux, Juan Fernando López Aguilar) PL

Niniejsze sprawozdanie uchyla i zastępuje obowiązujące rozporządzenie w sprawie kontroli środków pieniężnych. Wprowadza nowe przepisy dotyczące: definicji gotówki; kwoty poniżej progu; obowiązku deklarowania gotówki towarzyszącej i ujawniania gotówki bez opieki; tymczasowego zatrzymania środków pieniężnych; wymiany informacji między właściwymi organami, jednostkami wywiadu finansowego (FIU) i Komisji; oraz kary za nieprzestrzeganie przepisów. Sprawozdanie w swojej obecnej formie jest istotnym instrumentem służącym do walki z praniem pieniędzy czy finansowaniem terroryzmu oraz rezultatem efektywnej pracy wszystkich zainteresowanych stron, dlatego też je popieram.
2016/11/22
State of EU-US relations (A8-0251/2018 - Elmar Brok) PL

Wzajemne stosunki między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w czasie prezydentury Donalda Trumpa wypełnione są elementami wojny retorycznej. Choć sprawozdanie słusznie odwołuje się do znaczenia wzajemnych stosunków UE–USA, które są gwarantem bezpieczeństwa globalnego i kamieniem węgielnym wysiłków na rzecz ochrony pokoju i stabilności od zakończenia II wojny światowej, to niektóre jego fragmenty, jak np. zainteresowanie szefem wywiadu czy próbą wpływu na przebieg wyborów w USA, niesłusznie kontynuują tę wojnę ze strony UE. Pozytywne przesłanie sprawozdania jest zasadniczo słuszne, jednak wskazane wyżej elementy sprawiły, że zdecydowałem się wstrzymać od głosu.
2016/11/22
Mobilisation of the European Union Solidarity Fund to provide assistance to Bulgaria, Greece, Lithuania and Poland (A8-0272/2018 - Janusz Lewandowski) PL

Komisja przedstawiła propozycję przeznaczenia środków z Europejskiego Funduszu Solidarności na pomoc finansową dla krajów członkowskich w związku ze stratami spowodowanymi przez zjawiska o charakterze klęski żywiołowej. Pomoc obejmuje wsparcie Bułgarii i Litwy ze względu na skutki powodzi, Polski z uwagi na skutki sztormów i huraganów oraz Grecji z powodu występujących tam trzęsień ziemi. Przedstawione zjawiska spowodowały w tych krajach ogromne straty ludzkie i materialne, dlatego zdecydowałem się poprzeć projekt, który jest jednocześnie istotnym gestem europejskiej solidarności.
2016/11/22
Specific measures for Greece (A8-0244/2018 - Pascal Arimont) PL

Grecja jest krajem głęboko dotkniętym skutkami światowego kryzysu finansowego z roku 2008, który doprowadził do ujemnego wzrostu gospodarczego przez wiele kolejnych lat. To z kolei spowodowało braki w płynności finansowej oraz w inwestycjach wspierających proces odbudowy i pobudzania gospodarki. Dodatkowo jest to kraj, który wyjątkowo mocno zmaga się z kryzysem migracyjnym i uchodźczym. Sytuacja, w jakiej znalazła się Grecja, wymaga podejmowania wyjątkowych środków i dowodów europejskiej solidarności, dlatego zdecydowałem się poprzeć projekt przekazania szczególnych środków na wsparcie jej gospodarki.
2016/11/22
Boosting growth and cohesion in EU border regions (A8-0266/2018 - Krzysztof Hetman) PL

Regiony przygraniczne UE są bardzo istotne dla bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania Unii Europejskiej, dlatego też ich stały i dynamiczny rozwój gospodarczy stanowi priorytet dla wielu obszarów funkcjonowania organizacji. Problemy dotykające regionów są zróżnicowane, dlatego też wymagają one większego ukierunkowania i intensyfikacji działań na poziomie krajowym i unijnym, co słusznie jest wskazane w sprawozdaniu. Zasadność projektu i zawartych w nim wskazań zasługują na aprobatę, dlatego postanowiłem go poprzeć.
2016/11/22
European Solidarity Corps (A8-0060/2018 - Helga Trüpel) PL

Europejski Korpus Solidarności jest nową inicjatywą, której celem jest wspieranie przez Komisję Europejską inicjatyw wolontariuszy w krajach Unii Europejskiej, działających na jej rzecz, na rzecz regionu, kraju lub ludności. Budżet programu od stycznia 2018 do grudnia 2020 wynosi 375,6 milionów euro. Projekt w swoim charakterze i celach jest bardzo podobny do Wolontariatu Europejskiego - programu, który funkcjonuje od 1996 roku, i który zaangażował 55 tysięcy młodych ludzi. W związku z powyższym i z uwagą, że projekt nie gwarantuje efektywnego wydatkowania funduszy europejskich, zdecydowałem się zagłosować przeciw.
2016/11/22
Measures to prevent and combat mobbing and sexual harassment at the workplace, in public spaces, and in political life in the EU (A8-0265/2018 - Pina Picierno) PL

Mobbing i molestowanie seksualne są bardzo rozpowszechnionymi formami dyskryminacji, występującymi w miejscach pracy oraz w życiu osobistym wielu ludzi. Celem sprawozdania przedstawionego i poddanego pod głosowanie w Parlamencie Europejskim jest konieczność zwiększenia wiedzy na temat tych zjawisk przez zgromadzenie wiarygodnych danych oraz przygotowanie sposobów ich zwalczania na różnych poziomach życia społecznego i zawodowego. Uważam, że wobec mobbingu i molestowania seksualnego należy podjąć liczne kroki na poziomie prawnym oraz praktycznych działań, dlatego poparłem sprawozdanie.
2016/11/22
Transparent and accountable management of natural resources in developing countries: the case of forests (A8-0249/2018 - Heidi Hautala) PL

Sprawozdanie ma na celu ocenę odpowiedzialności w leśnictwie w krajach rozwijających się, wkładu przeszłych i bieżących działań UE oraz przepisów dotyczących przejrzystości, co kolejno ma doprowadzić do sformułowania inicjatyw unijnych w celu zwiększenia dbałości o rozliczalność w zarządzaniu lasami i ich ogólnym rozwoju. Choć obecne wyzwania związane z konieczną dbałością o środowisko naturalne, argumentuję na korzyść sprawozdania, przedstawione w nim niektóre zalecenia, jak np. wezwanie do powołania międzynarodowych sił policyjnych w celu utrzymania obszarów chronionych, powodują, że nie mogę poprzeć powyższego projektu i zdecydowałem się na głos wstrzymujący.
2016/11/22
Composition of the European Parliament (A8-0207/2018 - Danuta Maria Hübner, Pedro Silva Pereira) PL

Poparłem ten raport ponieważ jest to konieczne i racjonalne rozwiązanie w okresie przejściowym, w sytuacji kiedy Parlament Europejski będzie pomniejszony w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.Byłem przeciwny liście transnarodowej, ale finalnie zapis o niej nie znalazł się w raporcie, co tym bardziej skłoniło mnie do zagłosowania za.
2016/11/22
Insolvency proceedings: updated annexes to the Regulation (A8-0174/2018 - Tadeusz Zwiefka) PL

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 uchwalone 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego stosuje się od dnia 26 czerwca 2017 r. Jedynym wyjątkiem jest część odnosząca się do systemu wzajemnego połączenia krajowych rejestrów upadłości, który wejdzie w życie dnia 26 czerwca 2019 r. W załącznikach dołączonych do rozporządzenia zawarte są wykazy postępowań upadłościowych oraz zarządców, których to rozporządzenie dotyczy. W trakcie wprowadzania tych przepisów, Republika Bułgarii, Republika Chorwacji, Republika Łotewska i Republika Portugalska powiadomiły o ostatnich zmianach w ich prawie krajowym, którymi wprowadzono nowe rodzaje postępowania upadłościowego lub nowy podział zarządców. W tym kontekście poniższy projekt zawiera zaktualizowane załączniki rozporządzenia dostosowane do prawa krajowego poszczególnych państw członkowskich UE. Poparłem ten projekt.
2016/11/22
EU-Iceland Agreement on supplementary rules for external borders and visas for 2014-2020 (A8-0196/2018 - Anders Primdahl Vistisen) PL

Głównym celem Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – granice i wizy jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w Unii przy jednoczesnym ułatwieniu legalnego podróżowania i przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji dzięki wysokiej jakości kontroli granic zewnętrznych i skutecznemu rozpatrywaniu wniosków wizowych Schengen. Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (UE) 515/2014 tworzącego Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego – granice i wizy stanowi, że państwa uczestniczące we wdrażaniu, stosowaniu i rozwijaniu dorobku Schengen uczestniczą w instrumencie zgodnie z tym rozporządzeniem oraz że należy zawrzeć porozumienia dotyczące wkładu finansowego tych państw oraz określić przepisy dodatkowe niezbędne dla takiego udziału. Niniejszy wniosek – projekt umowy z Islandią – ma dokładnie określić te porozumienia. Mając to na uwadze, jak również wzorowe dotychczasowe relacje i doświadczenia we współpracy UE z Islandią postanowiłem poprzeć tę umowę.
2016/11/22
EU-Switzerland Agreement on supplementary rules for external borders and visas for 2014-2020 (A8-0195/2018 - Claude Moraes) PL

. – Głównym celem Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – granice i wizy jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w Unii przy jednoczesnym ułatwieniu legalnego podróżowania i przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji dzięki wysokiej jakości kontroli granic zewnętrznych i skutecznemu rozpatrywaniu wniosków wizowych Schengen. Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (UE) 515/2014 tworzącego Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego – granice i wizy stanowi, że państwa uczestniczące we wdrażaniu, stosowaniu i rozwijaniu dorobku Schengen uczestniczą w instrumencie zgodnie z tym rozporządzeniem oraz że należy zawrzeć porozumienia dotyczące wkładu finansowego tych państw oraz określić przepisy dodatkowe niezbędne dla takiego udziału. Niniejszy wniosek – projekt umowy z Islandią – ma dokładnie określić te porozumienia. Mając to na uwadze, jak również wzorowe dotychczasowe relacje i doświadczenia we współpracy UE ze Szwajcarią postanowiłem poprzeć tę umowę.
2016/11/22
Implementation of the remaining provisions of the Schengen acquis relating to the Schengen Information System in Bulgaria and Romania (A8-0192/2018 - Monica Macovei) PL

Już w czerwcu 2011 r. Parlament Europejski wyraził zgodę na przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen i stwierdził w rezolucji ustawodawczej, że Bułgaria i Rumunia są gotowe do przystąpienia do strefy Schengen wolnej od kontroli granicznych. Bułgaria i Rumunia graniczą z Turcją, Mołdawią, Ukrainą, Serbią i byłą jugosłowiańską republiką Macedonii i odgrywają kluczową rolę w operacjach kontrolnych prowadzonych zarówno na granicach jak i na Morzu Czarnym i na Dunaju. W świetle przedstawionych wyżej zniesienie pozostałych ograniczeń dotyczących korzystania z Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) przez Bułgarię i Rumunię, jest adekwatnym i potrzebnym ruchem, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w strefie Schengen i poprawić skuteczność zwalczania przestępczości i terroryzmu. Dzięki usunięciu wszelkich ograniczeń w korzystaniu z SIS Rumunia i Bułgaria będą w stanie zapewnić taki sam poziom ochrony granic Unii, jaki zapewniają inne państwa członkowskie strefy Schengen. Z tych powodów postanowiłem poprzeć ten projekt.
2016/11/22
Cohesion policy and the circular economy (A8-0184/2018 - Davor Škrlec) PL

Poniższa rezolucja ma na celu przyspieszenie wprowadzania zmian w europejskiej gospodarce, przybliżających ją do przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym. Taki model ma charakter obiegu cyklicznego, który bardziej odpowiada żywemu systemowi. Aby dokonać tej zmiany, w grudniu 2015 r. Komisja Europejska opublikowała plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, tj. szerokie ramy unijnej polityki publicznej. Należy jednak pamiętać, że produkty i usługi w obiegu zamkniętym mają często wyższą cenę w stosunku do produktów i usług liniowych, lecz nie uwzględniają negatywnych skutków dla środowiska czy klimatu. W rezolucji podjęty jest również temat marnowania żywności, jest także podkreślone, że spójne wprowadzenie biogospodarki może również rozwiązać problem marnotrawienia żywności w państwach członkowskich UE. Z tych powodów postanowiłem poprzeć ten projekt w głosowaniu.
2016/11/22
Further macro-financial assistance to Ukraine (A8-0183/2018 - Jarosław Wałęsa) PL

Pomoc makrofinansowa UE w formie wypłacenia kwoty pożyczki, według swoich założeń ma być nadzwyczajnym instrumentem stosowanym wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, aby pomóc danemu państwu spoza UE w pokonaniu trudności w zrównoważeniu bilansu. Od 2014 r. Komisja trzy razy proponowała Ukrainie operacje udzielenia pomocy makrofinansowej, tym razem czyni to po raz czwarty na oficjalny wniosek Ukrainy z 29 listopada 2017 r. o pomoc makrofinansową. Komisja Europejska proponuje wypłacenie pożyczek średnio- i długoterminowych na łączną kwotę 1 mld euro.Mając na uwadze, że przy okazji trzech pierwszych pożyczek Ukraina zrealizowała większość środków politycznych, które zostały wspólnie uzgodnione między Komisją a władzami Ukrainy, należy ocenić pozytywnie dotychczasowe działania władz Ukrainy. Nie można jednak zapomnieć, że 4 z 21 działań politycznych, które zostały uzgodnione między władzami Ukrainy a KE w ramach trzeciego programu pomocy makrofinansowej, w tym dwa działania antykorupcyjne, nie zostały wdrożone do dzisiaj.Mimo tych niepokojących sygnałów, uważam, że przy woli działań i skali przeprowadzania dotychczasowych reform na Ukrainie należy wesprzeć to państwo i dlatego poparłem ten wniosek.
2016/11/22
Negotiations on the modernisation of the EU-Chile Association Agreement (A8-0158/2018 - Charles Tannock) PL

Niniejszy projekt zawiera zbiór zaleceń Parlamentu Europejskiego dla Rady, Komisji oraz wiceprzewodniczącej Komisji / wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w sprawie negocjacji dotyczących zmodernizowania układu o stowarzyszeniu UE–Chile. Dotychczasowa współpraca Unii Europejskiej z Chile przebiegała w dobrych relacjach w oparciu o wspólne wartości i zasady demokracji. Nowy układ o stowarzyszeniu UE–Chile musi jednak zakładać wzmocnienie wymiaru praw człowieka we współpracy UE–Chile w świetle strategii na rzecz praw człowieka UE–Chile na lata 2016–2020, a także zachęcać władze Chile do zapewnieniea sprawiedliwości proceduralnej i rzetelnych postępowań sądowych, z pełnym poszanowaniem norm międzynarodowych. Jako, że te postulaty znalazły się w niniejszym projekcie, postanowiłem zagłosować za przyjęciem tego dokumentu.
2016/11/22
EU-NATO relations (A8-0188/2018 - Ioan Mircea Paşcu) PL

UE i NATO łączy nie tylko 22 wspólnych członków, ale także, a może przede wszystkim te same wartości w dążeniu do pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Obie organizacje mają zbieżne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, obejmujące również ochronę obywateli państw członkowskich obu organizacji przed zagrożeniami. Strategiczne partnerstwo pomiędzy UE a NATO ma zasadnicze znaczenie dla stawienia czoła wyzwaniom współczesnego świata.Niniejszy projekt słusznie zauaważa, że w dzisiejszym świecie zagrożenia dla bezpieczeństwa nie są już tak konwencjonalne, a stały się w większym stopniu hybrydowe. Aby się im przeciwstawić UE i NATO muszą skoordynować swoje mechanizmy reagowania kryzysowego w celu umożliwienia spójnych działań w odpowiedzi na takie zagrożenia. Przykładem takiego działania jest np. niedawno otwarte Europejskie Centrum ds. Zwalczania Zagrożeń Hybrydowych zlokalizowane w Helsinkach. W tym kontekście popieram ten dokument i postanowiłem zagłosować za jego przyjęciem.
2016/11/22
State of play of recreational fisheries in the EU (A8-0191/2018 - Norica Nicolai) PL

Rybołówstwo rekreacyjne to powszechnie znane hobby, ale aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe tej działalności pokazują jej rzeczywiste znaczenie. Niestety brak danych bardzo utrudnia prawidłową ocenę rybołówstwa rekreacyjnego z jakiejkolwiek perspektywy. Powinniśmy, zatem wpierw zbadać wielkość rekreacyjnych połowów, aby nie bazować tylko na danych szacunkowych. Pozwoli to również przeanalizować i uwzględnić skalę i znaczenie rybołówstwa rekreacyjnego w kontekście przyszłych regulacji prawnych. PE w rezolucji zwraca się do Komisji i państw członkowskich o gromadzenie większej ilości danych oraz o przyjęcie niezbędnych przepisów w celu zapewnienia dobrego poziomu dostępności danych w całej UE. Dlatego też zdecydowałem się poprzeć projekt rezolucji.
2016/11/22
Clearing obligation, reporting requirements and risk-mitigation techniques for OTC derivatives and trade repositories (A8-0181/2018 - Werner Langen) PL

Wydajne i odporne na włamania i przejęcia danych systemy transakcyjne i rynki zabezpieczeń są podstawowymi elementami dobrze funkcjonującej unii rynków kapitałowych. Pozwalają one również na zwiększenie wysiłków mających na celu wspieranie inwestycji i wzrostu gospodarczego. Niniejsze rozporządzenie ma uprościć istniejące przepisy w obszarach objętych rozporządzeniem (UE) nr 648/2012, zmieniając definicję kontrahentów finansowych i niefinansowych. Jako, że są to pozytywne zmiany, nie powodujące szkód dla nadrzędnego celu, jakim jest zachowanie stabilności finansowej i ograniczenie ryzyka systemowego, zdecydowałem się poprzeć projekt rezolucji.
2016/11/22
CO2 emissions from and fuel consumption of new heavy-duty vehicles (A8-0010/2018 - Damiano Zoffoli) PL

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w październiku 2014 r. został wyznaczony wiążący dla wszystkich państw cel redukcji do 2030 o min. 40% emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach gospodarki. Do osiągnięcia tego musi w znacznym stopniu przyczynić się sektor szeroko pojętego transportu. Według badań, w 2014 r. 25% emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu drogowego, czyli 5% całkowitych emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej, pochodziło z pojazdów ciężkich. Jednocześnie emisje CO2 i zużycie paliwa przez nowe pojazdy ciężkie wprowadzane na rynek UE nie były dotychczas przedmiotem żadnych certyfikacji, ani monitorowania jak to odbywa się w przypadku samochodów osobowych i dostawczych. Rozwiązania proponowane w projekcie, m.in. narzędzie symulacyjne VECTO powinny w sposób obiektywny wpłynąć na zmniejszenie emisji CO2 i wprowadzenie norm jakościowych w nowych pojazdach ciężkich. Z tych powodów postanowiłem poprzeć ten projekt.
2016/11/22
Modernisation of education in the EU (A8-0173/2018 - Krystyna Łybacka) PL

Stojące przed światem i Unią Europejską wyzwania demograficzne, społeczne, nieustannie zmieniające się wymogi rynku pracy i nowe technologie powodują, że zmiany muszą zachodzić również we współczesnej edukacji, tak szkolnej, jak i uniwersyteckiej. Przypominana w sprawozdaniu wymiana dobrych praktyk oraz współpraca między krajami i uniwersytetami odbywająca się w takich formach jak wymiany studentów i pracowników, poprawiony proces uznawalności dyplomów, a także międzynarodowy wymiar programów nauczania i badań powinny stanowić fundament szkolnictwa wyższego w Europie. Jednak kluczowym elementem wszelkich zmian w systemach edukacji, szczególnie szkolnej, są nauczyciele, ich wiedza, umiejętności i zaangażowanie. Projekt wzywa do zmian zarówno programów, jak i metod nauczania na kierunkach kształcących nauczycieli, tak, aby kształcić doskonale przygotowanych praktyków do pracy z dziećmi i młodzieżą. Z tych powodów postanowiłem poprzeć ten projekt.
2016/11/22
Towards a sustainable and competitive European aquaculture sector (A8-0186/2018 - Carlos Iturgaiz) PL

W Europie akwakultura, czyli hodowla organizmów zwierzęcych w wydzielonych częściach akwenów wodnych, odpowiada za około 20% całkowitej produkcji ryb i zatrudnia bezpośrednio około 85 000 osób. Sektor ten składa się głównie z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowanych na obszarach przybrzeżnych i wiejskich. Niestety w ciągu ostatnich lat, sektor akwakultury przeżył spore trudności spowodowane skomplikowaniem procedur administracyjnych i brakiem przejrzystości w wydawaniu licencji, a także wielokrotnymi odmowami w prośbach o wydanie licencji przez organy lokalne, często pod pretekstem braku zgodności z wymogami środowiskowymi. Poniższa rezolucja ma na celu nadanie impulsu politycznego, który wprowadzi pozytywne zmiany w sektorze akwakultury i pozwoli na jego zrównoważonego i konkurencyjny rozwój. Z tych powodów zdecydowałem się poprzeć projekt rezolucji.
2016/11/22
Odometer manipulation in motor vehicles: revision of the EU legal framework (A8-0155/2018 - Ismail Ertug) PL

Oszustwa dotyczące licznika kilometrów stanowią powszechne zjawisko stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego. Zakłócają one prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego i nakładają nieuczciwe dodatkowe koszty przede wszystkim na konsumentów, ale również ubezpieczycieli, dealerów samochodów używanych, firmy leasingowe, a także producentów. Uważam, że przegląd ram prawnych Unii Europejskiej w tej kwestii jest potrzebny, zagłosowałem za przyjęciem projektu.
2016/11/22
Connecting Europe facility after 2020 (RC-B8-0242/2018, B8-0242/2018, B8-0243/2018, B8-0245/2018, B8-0246/2018, B8-0247/2018) PL

Inwestycje w dziedzinie infrastruktury transportowej zapewniają zrównoważony wzrost gospodarczy, spójność, konkurencyjność i zatrudnienie. W związku z tym program dotyczący instrumentu „Łącząc Europę” jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych celów. Uważam, że instrument „Łącząc Europę” na lata 2014–2020 osiągnął sukces pod względem wspierania projektów dotyczących połączeń o wymiarze transgranicznym oraz projektów służących zwiększaniu łączności między wszystkimi rodzajami transportu, w tym na morzu, w portach śródlądowych i na śródlądowych drogach wodnych. Zagłosowałem za przyjęciem projektu rezolucji.
2016/11/22
Situation in Nicaragua (RC-B8-0244/2018, B8-0244/2018, B8-0248/2018, B8-0249/2018, B8-0250/2018, B8-0251/2018, B8-0252/2018, B8-0253/2018) PL

Od blisko dwóch miesięcy Nikaragua pogrążona jest w poważnym kryzysie społeczno-politycznym, w którego efekcie, życie straciło już ponad 110 osób, a rannych zostało ponad tysiąc. UE w swojej rezolucji wzywa władze Nikaragui do zaprzestania aktów przemocy wobec osób korzystających z prawa do wolności słowa i prawa do zgromadzeń; wzywa również demonstrantów i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które prowadzą protesty do powstrzymania się od stosowania przemocy podczas korzystania z przysługujących im praw. Rezolucja pozytywnie ocenia również ostatnią wizytę IACHR w tym kraju i popiera zalecenia, co do przestrzegania Praw Człowieka w trakcie konfliktu. Zdecydowanie popieram tę rezolucję.
2016/11/22
Mobilisation of the EU Solidarity Fund to provide assistance to Greece, Spain, France and Portugal (A8-0175/2018 - José Manuel Fernandes) PL

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej, który został utworzony w 2002 roku, jest wyrazem europejskiej solidarności z tymi mieszkańcami Unii Europejskiej, których dotknęły poważne klęski żywiołowe. W tym wypadku ma zastosowanie zasada solidarności, która stanowi jeden z fundamentów funkcjonowania UE. Poparłem udzielenie pomocy Grecji, Hiszpanii, Francji i Portugalii z dostępnych środków tego funduszu.
2016/11/22
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: application EGF/2018/000 TA 2018 - Technical assistance at the initiative of the Commission (A8-0172/2018 - Eider Gardiazabal Rubial) PL

Sprawozdanie dotyczy wniosku Komisji Europejskiej o uruchomienie funduszu, który został stworzony, aby pomagać pracownikom dotkniętym zwolnieniami grupowymi, gdy dochodzi do zmian w strukturze handlu światowego. Poparłem przedłożony wniosek.
2016/11/22
Protection of investigative journalists in Europe: the case of Slovak journalist Ján Kuciak and Martina Kušnírová (B8-0186/2018) PL

Zabójstwo słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kuśnirovej wstrząsnęło Europą. Nie może takie zdarzenie pozostać bez stanowczej i potępiającej reakcji ze strony Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski powinien reagować na każdy przejaw dyskryminacji dziennikarzy.
2016/11/22
Implementation of the Treaty provisions concerning national Parliaments (A8-0127/2018 - Paulo Rangel) PL

Głosowane sprawozdanie bogate jest w propozycje dające parlamentom narodowym silniejszą pozycję w funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a także inspirujące modernizację polskiej polityki europejskiej.
2016/11/22
Statute and funding of European political parties and European political foundations (A8-0373/2017 - Mercedes Bresso, Rainer Wieland) PL

W niniejszej sprawie głosowałem w obronie pluralizmu i poszanowania małych i średnich ugrupowań politycznych.
2016/11/22
EU-New Zealand agreement on cooperation and mutual administrative assistance in customs matters (A8-0029/2018 - Daniel Caspary) PL

Sprawozdanie ma wyrazić poparcie Parlamentu Europejskiego dla zawarcia umowy między Unią Europejską a Nową Zelandią, która dotyczy współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych. Umowa to rezultat negocjacji, rozpoczętych we wrześniu 2013 roku przez Komisję Europejską.Zapisy umowy to między innymi regulacje prawne dla współpracy handlowej, a także wymiana informacji, która ma zapewnić właściwe stosowanie przepisów prawa celnego i ściganie naruszeń w tym zakresie.Poparłem podpisanie umowy, gdyż uważam, że znacząco przyczyni się ona do poprawy stosunków partnerskich pomiędzy UE a Nową Zelandią.
2016/11/22
A European strategy on Cooperative Intelligent Transport Systems (A8-0036/2018 - István Ujhelyi) PL

Sektor transportu wymaga zmian w świetle ciągłego rozwoju innowacji technologicznej, w tym rozwiązań cyfrowych. Konieczne jest przyjęcie strategii, która będzie zakładać zwiększanie bezpieczeństwa, a także trwałość oraz efektywność transportu.Sprawozdanie dotyczy rozwoju i wdrażania współpracujących inteligentnych systemów transportowych (C-ITS) w transporcie drogowym. Systemy te pozwalają na komunikację między pojazdami, infrastrukturą drogow oraz innymi użytkownikami dróg.W sprawozdaniu zachęca sie państwa członkowskie, producentów pojazdów, zarządców dróg a także branżę ITS do wprowadzania systemów C-ITS, przeznaczając na to odpowiednie środki finansowe.To ważny krok w kierunku rozwoju i bezpieczeństwa cyfrowego w Europie, dlatego poparłem to sprawozdanie.
2016/11/22
Cross-border parcel delivery services (A8-0315/2017 - Lucy Anderson) PL

Wysokość cen przesyłek za usługi transgraniczne jest główną przeszkodą dla osób kupujących online i dla sprzedawców internetowych. Cena za paczkę wysłaną z jednego kraju UE do drugiego może być nawet pięciokrotnie wyższa niż ceny przesyłek krajowych. Co więcej, można zauważyć znaczne różnice w kosztach przesyłki paczki do tego samego miejsca z różnych państw członkowskich.Uważam, że należy podjąć działania, które sprawią, że przesyłanie paczek pocztowych pomiędzy krajami UE stanie się prostsze, a ceny bardziej konkurencyjne. Zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania, gdyż uważam, że proponowane rozwiązania pomogą zminimalizować przeszkody i trudności jakie napotykają konsumenci i sklepy internetowe.
2016/11/22
Initial qualification and periodic training of drivers of certain road vehicles and driving licences (A8-0321/2017 - Peter Lundgren) PL

Sprawozdanie dotyczy aktualizacji dyrektywy w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób oraz dyrektywy w sprawie praw jazdy. W przywołanych dokumentach konieczne jest dokonanie zmian i usunięcie powstałych nieścisłości. Poprzednie lata wykazały wiele niedociągnięć, które w znaczący sposób utrudniają realizację przyjętych celów. Nowelizacja ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach. Poparłem proponowane zmiany.
2016/11/22
Establishing the European Defence Industrial Development Programme aiming at supporting the competitiveness and innovative capacity of the EU defence industry (A8-0037/2018 - Françoise Grossetête) PL

Wobec wyzwań globalnych i imperialnej polityki prezydenta Putina, polityka obronna Unii Europejskiej to priorytet.Większa odpowiedzialność za obronę wiąże się ze zwiększeniem konkurencyjności i innowacyjności całego unijnego przemysłu obronnego. Przedstawiony w sprawozdaniu program jest środkiem, który może pomóc państwom członkowskim stworzyć autonomię w dziedzinie obronnosci, poprzez zaplanowaną strategię rozwoju przemysłu i technologii. Poparłem zaproponowany program bo uważam ten kierunek działań za właściwy.
2016/11/22
Lagging regions in the EU (A8-0046/2018 - Michela Giuffrida) PL

Uważam, że projekty, które wyrównują dysproporcje pomiędzy regionami UE powinny stanowić ważny element inwestycji z budżetu UE. Najsłabiej rozwinięte regiony powinny otrzymywać stałe wsparcie finansowe na rozwój. Dotychczasowa polityka UE w tej sprawie okazała sie pomocna. Choć potrzebna jest weryfikacja metody przydzielania środków i warto przemyśleć udział miast europejskich w tym procesie to generalny kierunek sprawozdania oceniam pozytywnie. Dlatego zagłosowałem za jego przyjęciem.
2016/11/22
Insurance distribution: date of application of Member States' transposition measures (A8-0024/2018 - Werner Langen) PL

Sprawozdanie dotyczyło dystrybucji ubezpieczeń, a konkretnie zmiany momentu rozpoczęcia stosowania przez państwa członkowskie środków transpozycji z 23 lutego na 1 lipca 2018 roku. Uważam, że zmiana terminu będzie korzystna dla branży ubezpieczeniowej, która będzie miała więcej czasu, aby prawidłowo i skutecznie przygotować się do wymagań nowej dyrektywy, dotyczacej istotnych kwestii, m. in. zasad sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, informacji o produktach ubezpieczeniowych innych niż na życie, zasad nadzoru czy wymogu ujawniania wynagrodzeń.
2016/11/22
EU-USA Bilateral Agreement on prudential measures regarding insurance and reinsurance (A8-0008/2018 - Roberto Gualtieri) PL

Sprawozdanie ma określić poparcie Parlamentu Europejskiego dla Rady w zawarciu umowy dwustronnej pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Umowa dotyczy środków ostrożnościowych ws. ubezpieczeń i reasekuracji, zwiększenia ochrony konsumentów, uproszczenia wymogów w odniesieniu do ubezpieczycieli w USA oraz w UE oraz wzmocnienia wymiany informacji między organami nadzoru USA oraz UE. Traktuję te sprawy jako ważne i uważam, że taka umowa powinna być zawarta. Zdecydowałem się poprzeć ten projekt.
2016/11/22
Definition, presentation and labelling of spirit drinks and protection of geographical indications thereof (A8-0021/2018 - Pilar Ayuso) PL

Sprawozdawcy PE zakładają, że regulacje UE dotyczące etykiet napojów spirytusowych wymagają doprecyzowania. Nowe procedury oparte są na przepisach już obowiązujących w zakresie produktów rolnych i spożywczych. Uważam, że pochodzenie geograficzne danego produktu i informacja o tym, są istotne dla handlu międzynarodowego, a także dla konsumentów i dlatego powinny być właściwie oznaczone.Rozporządzenie nr 110/2008, które regulowało te zagadnienie dotychczas, posiada wiele nieścisłości, dlatego wniosek zawiera także zmiany techniczne w celu ich usunięcia, co jest dobrym krokiem. Poparłem proponowane zmiany.
2016/11/22
Mandatory automatic exchange of information in the field of taxation (A8-0016/2018 - Emmanuel Maurel) PL

Jestem zwolennikiem przejrzystości i uczciwości podatkowej. Uważam, że przedstawione propozycje mogą w rzeczywisty sposób pomóc organom podatkowym państw członkowskich w realizowaniu swoich zadań. Współpraca państw na tym polu jest bardzo ważna. Poparłem przedłożone sprawozdanie.
2016/11/22
Prospects and challenges for the EU apiculture sector (A8-0014/2018 - Norbert Erdős) PL

Unia Europejska wspiera sektor pszczelarstwa głównie za pomocą krajowych programów zaplanowanych na okres 2017-2019. Celem tych programów jest poprawa warunków produkcji miodu oraz innych produktów pszczelich. Środki przeznaczone na ten cel to 216 mln EUR, to 9 % więcej niż w latach 2014–2016. W głosowanym sprawozdaniu kluczowe były trzy kwestie: wsparcie dla osób zajmujących się pszczelarstwem, zdrowie pszczół oraz etykietowanie miodu. Uważam, że zmiany idą w dobrym kierunku. Należy promować pszczelarstwo i zdrowie pszczół w całej UE, dlatego zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania.
2016/11/22
Cutting the sources of income for Jihadists - targeting the financing of terrorism (A8-0035/2018 - Javier Nart) PL

Walka z terroryzmem międzynarodowym powinna być priorytetem UE, o czym mówiłem wielokrotnie. Nie da się podjąć tej walki efektywnie jeśli służby bezpieczeństwa państw członkowskich nie będą koordynować swoich wysiłków i wymieniać się ważnymi informacjami. Raport kładzie nacisk na tę właśnie współpracę i racjonalnie proponuje ulepszenie istniejących narzędzi, a nie tworzenie nowej agencji. Poparłem raport, który uwzględnia wiele postulatów naszej grupy.
2016/11/22
Annual report on the financial activities of the European Investment Bank (A8-0013/2018 - Eider Gardiazabal Rubial) PL

W przedmiotowym sprawozdaniu Parlament Europejski ocenia sprawozdanie roczne Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które zawiera opis aktywności finansowych banku. Sprawozdanie skupia się na podkreśleniu znaczenia roli EBI w okresie, w którym nastąpił spadek inwestycji publicznych i prywatnych.Ważna dla mnie jest kwestia rozliczalności i tu w sprawozdaniu zauważono możliwość poprawy EBI i sformułowano zalecenia.Parlament zauważa, że warto wykorzystywać instrumenty finansowe dla wsparcia nie tylko dużych, ale i mniejszych, a przez to mniej rentownych projektów. Posłowie wzywają EBI do lepszej komunikacji i promocji produktów EBI. Kilka korekt grupy ECR zostało wprowadzonych i dlatego sprawozdanie zyskało moja akceptację.
2016/11/22
Composition of the European Parliament (A8-0007/2018 - Danuta Maria Hübner, Pedro Silva Pereira) PL

Od początku byłem przeciwny, aby tworzyć nową kategorię ponadnarodowych okręgów wyborczych, z których mieliby zostać wybrani nowi europosłowie w miejsce odchodzących posłów Zjednoczonego Królestwa. Ten dogmatyczny pomysł federalistów przyniesie efekt odwrotny do założonego.Podzielam wiele głosów krytycznych wypowiedzianych w tej sprawie. Sam zgłaszałem nie tylko uwagi natury politycznej, ale i prawnej. Uważam, że legitymacja posłów wybranych z jednego okręgu europejskiego byłaby bardzo wątpliwa i pogłębiała dystans pomiędzy obywatelami a Unia Europejską. Więź miedzy posłami a obywatelami będzie utrudniona oraz słabsza, co w konsekwencji będzie sprzyjać populizmowi i eurosceptykom.W trakcie prac nad sprawozdaniem byłem również sceptyczny wobec dystrybucji miejsc brytyjskich między inne państwa członkowskie. PE w zmniejszonym do 678 posłów składzie byłby równie efektywny, a oszczędności budżetowe spotkałyby się z uznaniem obywateli. Jednak w trakcie negocjacji większość grup politycznych oraz wielu przedstawicieli rządów państw członkowskich doszło do porozumienia i poparło proponowaną dystrybucję miejsc.I dlatego po przyjęciu przez zgromadzenie plenarne poprawek, m.in. grupy ECR, i w konsekwencji usunięciu zapisów o listach transnarodowych, zdecydowałem się poprzeć sprawozdanie w zmienionym kształcie.
2016/11/22
Revision of the Framework Agreement on relations between the European Parliament and the European Commission (A8-0006/2018 - Esteban González Pons) PL

UE potrzebuje przede wszystkim wzajemnego zaufania, a nie radykalnej przemiany instytucjonalnej – zaufania między szczeblem europejskim a państwami członkowskimi, dlatego nie poparłem sprawozdania pana Ponsa. Mam wrażenie, że sprawozdanie to odbiera zaufanie państwom, próbując je przenieść w inne miejsce, i nie są to obywatele UE, tylko wybrane europejskie partie polityczne. Przestrzegam przed tym rozwiązaniem także ze względu na respekt dla ducha traktatów europejskich. Komisja Europejska nie jest ciałem ściśle politycznym według traktatów. KE ma być ciałem o wysokich kompetencjach, szczególnie odpowiedzialnym za strzeżenie wspólnego interesu. Szef KE musi się cieszyć zaufaniem ze strony państw członkowskich w Radzie oraz aprobatą PE. Nie naruszajmy delikatnej równowagi, która istnieje po dziś dzień. Nie przesuwajmy zaufania ze strony państw członkowskich do europejskich partii politycznych. Radykalizm bywa wrogiem dobrego.
2016/11/22
Automated data exchange with regard to vehicle registration data in Portugal (A8-0017/2018 - Ignazio Corrao) PL

Państwa członkowskie UE w ramach współpracy transgranicznej udostępniają sobie nawzajem dane rejestracyjne pojazdów w celu usprawnienia wymiany informacji, co pomaga w walce z terroryzmem i przestępczością transgraniczną. Sprawozdanie ma charakter techniczny i dotyczy tego, by Portugalia przystąpiła do systemu wymiany informacji. Nie widzę powodów, aby tak się nie stało. Walka z terroryzmem i przestępczością międzynarodową powinna być priorytetem Unii, a wymiana informacji, która nie zagraża prywatności obywateli, może w tym tylko pomóc. Zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania.
2016/11/22
EU-Brazil Agreement for scientific and technological cooperation (A8-0004/2018 - Angelo Ciocca) PL

Brazylia jest ważnym partnerem dla Unii Europejskiej w obszarze nauki i technologii, co jest korzystne dla obu stron. Poprzednia umowa o współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską oraz Federacyjną Republiką Brazylii była zawarta na okres 5 lat, a jej skutki są pozytywnie oceniane przez ekspertów. W tej chwili wymaga odnowienia. Poparłem przedłużenie umowy na dotychczas obowiązujących warunkach.
2016/11/22
Geo-blocking and other forms of discrimination based on customers' nationality, place of residence or place of establishment (A8-0172/2017 - Róża Gräfin von Thun und Hohenstein) PL

Sprawozdanie dotyczyło nowych przepisów w zakresie handlu elektronicznego, który cieszy się rosnącą popularnością i stąd potrzeba regulacji. Wszelkiego rodzaju dyskryminacja konsumentów zmniejsza potencjał wspólnego rynku jako wartości europejskiej i dlatego należy próbować zapobiegać takim sytuacjom, gdy możliwy jest realny efekt. Nie widzę powodu, dla którego użytkownik z Bułgarii, Rumunii czy Polski miałby płacić więcej za ten sam produkt w tym samym sklepie internetowym, co użytkownik z Niemiec czy Francji. Zagłosowałem więc za przyjęciem sprawozdania, którego ustalenia mają przeciwdziałać takim sytuacjom.Wprowadzone regulacje będą korzystne dla konsumentów, a przedsiębiorcom zagwarantują pewność prawa w sprzedaży internetowej.
2016/11/22
European Central Bank Annual Report for 2016 (A8-0383/2017 - Jonás Fernández) PL

Europejski Bank Centralny przedstawił swój raport za 2016 rok. Projekt sprawozdania pana Fernándeza jest odpowiedzią Parlamentu Europejskiego na zaprezentowany raport. W pierwotnym kształcie treść sprawozdania była nie do przyjęcia, jednak dzięki dobrej współpracy między grupami zasadnicza jego część została zmieniona i dopracowana.Do tekstu kompromisowego wprowadzono poprawki zgłoszone przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, m.in. zasygnalizowano obawy co do niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, podkreślono niezależność EBC oraz zażądano większej przejrzystości. To dobry kierunek, wciąż jednak sprawozdanie zawiera wiele kwestii problematycznych, które potraktowane zostały zbyt ogólnie. Postanowiłem wstrzymać się od głosu.
2016/11/22
Accelerating clean energy innovation (A8-0005/2018 - Jerzy Buzek) PL

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną jest sprawą pilną. Uważam, że zwłoka w tej materii może oznaczać radykalne ograniczenie emisji na późniejszym etapie. Co więcej, Unia Europejska dzięki porozumieniu paryskiemu, które określiło ogólnoświatowy plan działania, może stać się liderem tych zmian. Europa już zainicjowała globalne wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, dlatego teraz istotne jest, aby zwiększyć inwestycje w technologie z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej, a także w rozwój modeli biznesowych opartych na czystej energii. Poparłem więc projekt sprawozdania, które zmierza w tym kierunku.
2016/11/22
EU-New Zealand Partnership Agreement on Relations and Cooperation (Consent) (A8-0327/2017 - Charles Tannock) PL

Wspólne stanowiska i cele co do większości kwestii o globalnym charakterze powodują, że Unia Europejska, jej państwa członkowskie i Nowa Zelandia utrzymują bliskie stosunki. Obie strony popierają działania na rzecz demokracji, praworządności i praw człowieka, walkę ze zmianą klimatu i zwalczanie światowego terroryzmu. Pomimo faktu, że wzajemne stosunki EU-Nowa Zelandia istnieją od długiego czasu do podpisania umowy o partnerstwie w zakresie stosunków i współpracy między UE a Nową Zelandią doszło dopiero w październiku 2016 roku. Umowa ta ma sprzyjać wzmocnieniu dialogu politycznego i poprawie współpracy w kwestiach gospodarczych i handlowych oraz w wielu innych dziedzinach takich jak edukacja, kultura, migracja, zwalczanie terroryzmu i cyberprzestępczości. Popieram silne więzi dwustronne między Unią Europejską a Nową Zelandią, w związku z czym zagłosowałem za przyjęciem projektu.
2016/11/22
Environmental Implementation Review (EIR) (B8-0590/2017) PL

Przegląd przedstawia w ogólnym ujęciu, jak poszczególne państwa członkowskie wdrażają prawo ochrony środowiska Unii Europejskiej, a w przypadku ich niepełnego wdrożenia proponuje wsparcie techniczne lub finansowe. W publikacji zawarto 28 sprawozdań krajowych. Wedle szacunków Komisji Europejskiej odpowiednie wdrożenie przepisów unijnych pomogłoby zaoszczędzić 50 mld Euro rocznie. Chodzi głównie o koszty ochrony zdrowia oraz o bezpośrednie koszty ochrony środowiska. Autorzy dokumentu wzywają do większej dyscypliny w wykonywaniu prawa unijnego w tym zakresie, kładą nacisk na lepszą wymianę dobrych praktyk. To co mnie szczególnie cieszy, to respekt dla zasady pomocniczości i podkreślenie że zasadniczą rolę odgrywać mają władze regionalne i lokalne.
2016/11/22
Period for adopting delegated acts (A8-0332/2017 - Gesine Meissner) PL

Przedstawiony wniosek miał na celu zastąpienie artykułu 12 Dyrektywy 2010/40/UE, w sprawie inteligentnych systemów transportowych, odnoszącego się do siedmioletniego okresu przekazania uprawnień, a także dostosowanie go do powszechnie stosowanych praktyk w odniesieniu do stosowania aktów delegowanych. Projekt zakłada także przedłużenie przekazywania uprawnień na kolejny okres pięciu lat, począwszy od 27.08.2017 r. Wraz z szybkim postępem technologicznym cyfryzacja transportu i wykorzystywanie inteligentnych systemów transportowych stale się rozwijają, co wymaga dostosowywania obowiązujących specyfikacji. W związku z tym zdecydowałem poprzeć ten wniosek.
2016/11/22
Protection against dumped and subsidised imports from countries not members of the EU (A8-0236/2017 - Salvatore Cicu) PL

Niniejszy wniosek ma na celu utrzymanie ochrony przemysłu Unii Europejskiej przed nieuczciwymi praktykami handlowymi, w szczególności przed tymi, które wynikają z istotnych zakłóceń rynku. Zapewnia zachowanie pełnej zgodności z unijnymi zobowiązaniami wobec WTO przy jednoczesnej gwarancji takiej samej skuteczności środków antydumpingowych. Dzięki jego przyjęciu UE zachowa zdolność do stosowania prawdziwie niestandardowej metodyki w odniesieniu do przywozu z dowolnego kraju, w tym z Chin. Wniosek nie wiąże się z dodatkowymi obciążeniami dla przemysłu Unii Europejskiej w związku z poszukiwaniem ochrony na podstawie nowego instrumentu antydumpingowego, dlatego poparłem ten wniosek.
2016/11/22
Multilateral negotiations in view of the 11th WTO Ministerial Conference (B8-0593/2017) PL

W grudniu w Buenos Aires odbędzie się konferencja ministerialna WTO (MC11). Przedstawiony projekt rezolucji ma być zakończeniem debaty na temat wielostronnych negocjacji przed tą właśnie konferencją. W rezolucji podkreślono potrzebę przyśpieszenia programu działań WTO w zakresie handlu cyfrowego i handlu elektronicznego, kwestię ułatwień inwestycyjnych, przejrzystości i przełamaniu impasu w planie rozwoju z Doha. Zagłosowałem za przyjęciem rezolucji.
2016/11/22
Eastern Partnership: November 2017 Summit (A8-0308/2017 - Laima Liucija Andrikienė, Knut Fleckenstein) PL

W przedstawionym sprawozdaniu podkreślono zwiększoną potrzebę współpracy między UE a krajami objętymi programem Partnerstwa Wschodniego. Szczyt w 2017 roku stanowi szansę podwyższenia zdolności projektu Partnera Wschodniego do funkcjonowania w perspektywie długoterminowej. W raporcie znajduje się odniesienie do zasady „więcej za więcej”, która zapewnia partnerom dążącym do zacieśnienia stosunków z UE zwiększone wsparcie i pomoc w realizacji wzajemnie uzgodnionych celów pod warunkiem, że będą one wypełniać podjęte wcześniej zobowiązania. Poprawki dotyczą wcześniejszych niedoskonałości projektu Partnerstwa Wschodniego, w tym planów działania w zakresie walki z korupcją i przestępczością, a także udoskonalenie praktyk demokratycznych. Mając na względzie powyższe zdecydowałem poprzeć wniosek.
2016/11/22
Action Plan for nature, people and the economy (B8-0589/2017) PL

Projekt przedstawionej rezolucji jest odpowiedzią na przyjęty w kwietniu 2017 roku przez Komisję plan działania na rzecz przyrody ludzi i gospodarki. Plan ten miał na celu poprawę praktycznego wdrażania dyrektyw ptasiej i siedliskowej oraz przyspieszenia postępów na rzecz osiągnięcia celu strategii „Europa 2020”. Rezolucja uznaje plan działania za pozytywny, jednocześnie wyliczając jego słabe punkty i przedstawiając możliwe ulepszenia projektu. Podkreślono, że należy podjąć dodatkowe wysiłki na rzecz realizacji celów przewidzianych na 2020 rok, a także na przygotowanie do działań po 2020 roku. Zaakcentowano także potrzebę udziału wszystkich zainteresowanych podmiotów, w tym społeczeństwa obywatelskiego. Akceptuję treść rezolucji, dlatego zagłosowałem za jej poparciem.
2016/11/22
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: application EGF/2017/004 IT/Almaviva (A8-0346/2017 - Daniele Viotti) PL

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) pomaga w znalezieniu nowych miejsc pracy czy też w zdobywaniu nowych umiejętności w przypadku utraty pracy w wyniku zmian globalnych, których przykładem może być kryzys gospodarczy lub finansowy. Włosi złożyli wniosek o pomoc z tego funduszu na kwotę ponad 3 miliardów Euro na reintegrację w związku z dużą ilością pracowników zwolnionych z firmy Almaviva Contact Spa. Sądzę, że EFG nie jest odpowiednim narzędziem do prowadzenia takiej polityki i korzystanie z tego narzędzia nie wróży sukcesu dla reintegracji zwolnionych pracowników, dlatego też postanowiłem nie popierać tego wniosku.
2016/11/22
Saving lives: boosting car safety in the EU (A8-0330/2017 - Dieter-Lebrecht Koch) PL

Sprawozdanie wzywa UE do większej aktywności w celu zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych na drogach. Zdaniem Unii warto zachęcać branżę motoryzacyjną do produkowania samochodów wyposażonych w nowoczesne technologie i systemy wspomagania kierowców. Kluczowe i tak pozostają lepsze szkolenia kierowców oraz inwestycje w infrastrukturę drogową. Propozycje te miałyby dotyczyć nie tylko samochodów osobowych, ale również samochodów ciężarowych oraz autobusów. W sprawozdaniu zaproponowano także możliwość wprowadzenia maksymalnego dopuszczalnego stężania alkoholu w organizmie na poziomie 0,0% dla początkujących kierowców oraz dla kierowców zawodowych. Kierunek tych prac oceniam pozytywnie i dlatego postanowiłem poprzeć przedłożone sprawozdanie.
2016/11/22
Territorial typologies (A8-0231/2017 - Iskra Mihaylova) PL

Wniosek dotyczył objęcia typologii terytorialnej rozporządzeniem Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS). Celem zmian zaproponowanych przez Komisję Rozwoju Regionalnego jest prawne uznanie typologii terytorialnej do celów statystyk europejskich. We wniosku zawarto także przepisy, które upoważniają Komisję do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 290 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ze względu na fakt, że wniosek przyznający prawne uznanie będącym w użyciu typologiom terytorialnym ma charakter techniczny i nie wpływa na budżet UE postanowiłem go poprzeć.
2016/11/22
Recognition of professional qualifications in inland navigation (A8-0338/2016 - Gesine Meissner) PL

Dyrektywa ma na celu ułatwienie mobilności zawodowej w sektorze transportu śródlądowego poprzez ustanowienie wspólnego dla wszystkich państw członkowskich systemu kwalifikacji załogi pokładowej wykonującej pracę na każdej śródlądowej drodze wodnej w UE. Wniosek ten uchylając poprzednie dyrektywy prowadzi do rozszerzenia przepisów na wszystkich członków załogi pokładowej z wyłączeniem kapitanów, a także do włączenia rzeki Ren do zakresu przedmiotowej regulacji. Mając na względzie fakt, że z wielu powodów praktyka żeglugi śródlądowej jest różnorodna w poszczególnych państwach członkowskich i że trudno jest wypracować idealny mechanizm w tej dziedzinie uznałem przedłożoną dyrektywę za wyważoną i zagłosowałem za jej przyjęciem.
2016/11/22
Cooperation between national authorities responsible for the enforcement of consumer protection laws (A8-0077/2017 - Olga Sehnalová) PL

Od 2007 roku utworzono w Unii Europejskiej sieć właściwych organów publicznych, które umożliwiają wymianę najlepszych praktyk w zakresie ochrony konsumentów. Zaproponowane rozporządzenie miało na celu wyjaśnienie zasad, przekazanie szerszych uprawnień w zakresie dochodzeń i egzekwowania prawa krajowym organom odpowiedzialnym za egzekwowanie przepisów, a także wydawanie nakazów zaprzestania takich naruszeń w przyszłości. Mechanizm ten ma stać się narzędziem umożliwiającym państwom członkowskim radzenie sobie z praktykami internetowymi niezgodnymi z prawem oraz poprawi koordynację działań pomiędzy poszczególnymi państwami. Popieram działania zmierzające do efektywnej ochrony konsumentów, dlatego zagłosowałem za przyjęciem rozporządzenia
2016/11/22
Action plan on retail financial services (A8-0326/2017 - Olle Ludvigsson) PL

Tematem procedowanego sprawozdania był plan działania w sprawie detalicznych usług finansowanych. W mojej ocenie w dokumencie słusznie podkreślono znaczenie innowacji i potrzeby zwiększenia wykorzystania technologii finansowej w Unii Europejskiej. Pozytywnie oceniam zwrócenie uwagi na znaczenie zapewnienia konsumentom wysokiego poziomu przejrzystości. Nie mogę jednak poprzeć sprawozdania, w którym brak odniesienia do odpowiednich ocen skutków nawoływania do utworzenia unijnego rachunku oszczędnościowego w oparciu o kryteria ekologiczne, unijnego portalu porównującego oraz zharmonizowanych transgranicznych unijnych standardów oceny zdolności kredytowej. W związku z powyższym wstrzymałem się od głosu.
2016/11/22
2016 Report on Turkey (A8-0234/2017 - Kati Piri) PL

Od 2005 r. reformy polityczne w Turcji związane z negocjacjami akcesyjnymi nie tylko zwolniły tempo, ale wręcz odnotowały regres. Widoczne jest to szczególnie w przypadku ochrony praw człowieka w kontekście nasilających się walk między Kurdami a armią turecką oraz licznych ataków terrorystycznych przypisywanych Państwu Islamskiemu. Kontakty unijno-tureckie uległy także pogorszeniu z powodu silnej reakcji rządu na nieudane próby zamachu stanu w 2016 r. w postaci wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz dokonania czystek. Referendum konstytucyjne wzmacniające pozycję tureckiego prezydenta znacznie oddaliło Turcję od zasad demokratycznych wspólnych dla państw zjednoczonej Unii. Przedstawiona rezolucja, którą poparłem, mimo iż podkreśla znaczenie dobrych relacji UE z Turcją, wyraża silne zaniepokojenie sytuacją w kraju pod względem ochrony rządów prawa, praw człowieka i demokracji, a także wzywa do wstrzymania negocjacji w przypadku wprowadzenia zmian konstytucyjnych w Turcji.
2016/11/22
Double taxation dispute resolution mechanisms in the EU (A8-0225/2017 - Michael Theurer) PL

Podwójne opodatkowanie sprawia wiele trudności w zakresie transakcji transgranicznych oraz poprawnego funkcjonowania jednolitego rynku. Jest ono również utrudnieniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadając wielu środków finansowych na prowadzenie sporów, płacą zobowiązania podwójnie. Popierana przeze mnie rezolucja jest instrumentem, który wpłynie pozytywnie na mechanizmy prowadzenia postępowań w zakresie sporów dotyczących podwójnego opodatkowania m.in. poprzez przyspieszenie postępowania, wprowadzenie procedury arbitrażowej, utworzenie panelu doradczego oraz proponowane publiczne ogłaszanie danych przez Komisję.
2016/11/22
EU action for sustainability (A8-0239/2017 - Seb Dance) PL

Wyznaczone przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju odnoszą się do każdego aspektu działania UE oraz osiągania lepszych i bardziej ujednoliconych wyników pod względem zdrowia, warunków życia obywateli, przeciwdziałania zmianom klimatu oraz ochrony środowiska naturalnego z myślą o przyszłych pokoleniach. Zgadzam się z ogólnym celem sprawozdania, które porusza istotne kwestie dotyczące przyszłego działania UE, jednakże ostateczna wersja sprawozdania i niektóre poprawki, zwłaszcza te odnoszące się do zdrowia, ochrony życia i przyszłej polityki rolnej, sprawiły, że wstrzymałem się od głosu.
2016/11/22
Conclusion of the EU-Cuba Political Dialogue and Cooperation Agreement (Resolution) (A8-0233/2017 - Elena Valenciano) PL

W 2014 r. Unia Europejska i Kuba rozpoczęły negocjacje w sprawie ustanowienia dwustronnej Umowy o Dialogu Politycznym i Współpracy (PDCA), na którą Parlament Europejski musi wrazić zgodę. PDCA ma wzmocnić stosunki unijno-kubańskie, wspomagając procesy modernizacji kubańskiej gospodarki i kubańskiego społeczeństwa, oraz ma promować dialog i współprace na rzecz zrównoważonego rozwoju, demokracji i praw człowieka. Poparłem proponowaną rekomendację i rezolucję PDCA, ponieważ uważam, że poprawa stosunków unijno-kubańskich, która powinna doprowadzić do poprawy demokracji i poszanowania praw człowieka na Kubie, jest kluczowym następnym krokiem dyplomatycznych dla obu stron.
2016/11/22
Memorandum of Understanding between the European Agency for the operational management of large-scale IT systems in the area of freedom, security and justice and Eurojust (A8-0215/2017 - Claude Moraes) PL

Na prośbę Rady Parlament Europejski skonsultował projekt decyzji wykonawczej Rady zatwierdzającej zawarcie przez Eurojust protokołu ustaleń między Europejską Agencją ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości a Eurojustem. Protokół ustaleń ma na celu ustanowienie ram współpracy pomiędzy obiema organizacjami, w szczególności na temat wymiany informacji, spraw związanych z teleinformatyką, kwestiami strategicznymi i administracyjnymi. Poparłem projekt Rady i mam nadzieję, że dalsza współpraca pomiędzy tymi organizacjami przyczyni się do rozwoju działania Unii w tych tematach.
2016/11/22
Towards an EU strategy for international cultural relations (A8-0220/2017 - Elmar Brok, Silvia Costa) PL

Sprawozdanie na temat strategii Unii na rzecz międzynarodowych stosunków kulturowych podjęło stanowisko, że „prawa kulturalne” stanowią integralną część praw człowieka, i wezwało, aby kultura i jej wewnętrzna wartość zostały uznane za czwarty filar szerszej koncepcji zrównoważonego rozwoju. Po pierwsze uważam, że oba stwierdzenia mogą potencjalnie powodować komplikacje w kontekście polityki zagranicznej Unii, po drugie, sprawozdanie zawiera nuty dążenia do ujednoliconej kultury UE. Choć nie jestem przeciw dążeniu do użycia stosunków kulturalnych jako drogi do dyplomacji, uważam, że sprawozdanie przekroczyło kwestię sfery kulturalnej, czego wynikiem jest akt obejmujący kompetencje nominalnie poza zasięgiem Komisji Kultury i Edukacji i do pewnego stopnia Komisji Spraw Zagranicznych. Z tych powodów postanowiłem zagłosować przeciw sprawozdaniu.
2016/11/22
Recommendation to the Council on the 72nd session of the UN General Assembly (A8-0216/2017 - Andrey Kovatchev) PL

W dniu 12 września Unia Europejska weźmie udział jako członek i obserwator ONZ w 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W corocznym sprawozdaniu zawierającym zalecenia Parlamentu Europejskiego dla Rady przedstawiono szereg propozycji dotyczących pokoju i bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, nieproliferacji i rozbrojenia, migracji, praw człowieka i demokracji, rozwoju, zmiany klimatu oraz reformy ONZ. Chociaż stanowczo popieram ścisłą współpracę z ONZ i innymi organizacjami międzynarodowymi w celu wspólnego podejmowania wyzwań w dziedzinie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i operacji humanitarnych, uważam, że w ostatecznej wersji sprawozdania nie znalazły się niestety rozsądne i osiągalne zalecenia. Dlatego też zagłosowałem przeciwko wnioskowi.
2016/11/22
EU-Kosovo Framework Agreement on the general principles for the participation of Kosovo in Union programmes (A8-0207/2017 - Ulrike Lunacek) PL

Od 2009 r. Komisja i Rada Europejska pracują nad zawarciem Umowy ramowej między Unią Europejską a Kosowem dotyczącej ogólnych zasad uczestnictwa Kosowa w programach unijnych. Projekt rezolucji przestawiony w zaleceniu wyraża zgodę na zawarcie umowy ramowej. Uczestnictwo Kosowa w programach unijnych wzmocni europejską perspektywę tego kraju i pogłębi stosunki dwustronne. Umowa ramowa ułatwi powiązanie Kosowa ze środkami politycznymi UE oraz będzie odgrywać istotną rolę na drodze tego kraju do członkostwa w Unii. Z tych powodów poparłem to zalecenie.
2016/11/22
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund: application EGF/2017/001 ES/Castilla y León mining (A8-0248/2017 - Monika Vana) PL

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji ma na celu pomagać pracownikom, którzy stracili pracę z powodu zmieniających się globalnych wzorców handlowych, w znalezieniu pracy i w rozwijaniu nowych umiejętności. W sprawozdaniu Hiszpania prosi o mobilizację funduszy w celach pomocy dla pracowników, którzy stracili miejsca pracy w przedsiębiorstwach górniczych. Chociaż jestem stanowczo za wspieraniem polityk które, promują rozwój i tworzą miejsca pracy, nie uważam, że EGF jest prawidłowym i wydajnym narzędziem do re-integracji zwolnionych pracowników na rynku pracy, nawet ogólnie do tworzenia takich polityk. Z tych powodów nie mogłem poprzeć sprawozdania.
2016/11/22
European standards for the 21st century (A8-0213/2017 - Marlene Mizzi) PL

Sprawozdanie dotyczyło wdrożenia procesu standaryzacji w Europie i opinii Parlamentu Europejskiego o inicjatywach krajowych oraz europejskich organów standaryzacji w zakresie praktyk roboczych i ogólnych priorytetów. Sprawozdanie słusznie podkreśla, że proces ustalania standardów powinien być napędzany przez zidentyfikowane potrzeby przemysłu, a upolitycznianie tego procesu i uwzględnianie priorytetów unijnych nad globalnymi musi być unikane. Uważam, że ostateczna wersja sprawozdania jest zbalansowana również w zakresie zasadniczych patentów i uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunków licencjonowania. Z tych powodów poparłem sprawozdanie.
2016/11/22
Towards a pan-European covered bonds framework (A8-0235/2017 - Bernd Lucke) PL

Obligacje zabezpieczone, jako instrumenty finansowe, są wykorzystywane do refinansowania kredytów udzielanych w ramach działalności pożyczkowej. Jest to element solidnej prawnej struktury instytucjonalnej zazwyczaj powiązanej z bardzo bezpieczną pulą aktywów stanowiących zabezpieczenie, w skład której wchodzą hipoteki i obligacje skarbowe. Przedłożone do głosowania sprawozdanie proponuje wzmocnienie rynków obligacji zabezpieczonych przez określenie standardów jakości instytucjonalnych ram prawnych w zakresie obligacji zabezpieczonych oraz kryteriów dotyczących puli aktywów stanowiących zabezpieczenie. Zgadzam się ze sprawozdawcą, że wprowadzenie jasnych zasad mających służyć stabilizacji rynków finansowych przyczyni się również do rozwoju globalnego rynku obligacji zabezpieczonych, dlatego poprałem ten wniosek.
2016/11/22
The role of fisheries-related tourism in the diversification of fisheries (A8-0221/2017 - Renata Briano) PL

Z związku z wieloma czynnikami, takimi jak wyczerpanie zasobów rybnych, zmiana klimatu czy zanieczyszczenie środowiska, wiele społeczeństw opartych na tradycyjnym rybołówstwie w całej UE znalazło się pod rosnącą presją trudnej sytuacji. W sprawozdaniu próbuje się zmniejszyć powstałą presję, dywersyfikując tradycyjną działalność tej dziedziny poprzez koncentrowanie się na turystyce związanej z rybołówstwem. Proponowana zharmonizowana definicja działalności połowowej związanej z turystyką rybacką, akwakulturą oraz wędkarstwem sportowym i połowami rekreacyjnymi powinna uwzględnić dużą różnorodność i zapewnić dodatkowe dochody oraz miejsca pracy w wielu państwach UE. Z tego powodu postanowiłem poprzeć to sprawozdanie.
2016/11/22
Limitation periods for traffic accidents (A8-0206/2017 - Pavel Svoboda) PL

Po publicznej konsultacji Komisji w 2012 r., gdzie zbadano trudności, jakie mogą napotkać ofiary transgranicznych wypadków drogowych w związku z różnicami dotyczącymi okresów przedawnienia roszczeń o odszkodowanie, sprawozdawca wezwał Komisję do przedstawienia wniosku legislacyjnego dotyczącego harmonizacji tych okresów. Chociaż rosnący ruch pojazdów między państwami członkowskimi oraz ilość transgranicznych wypadków drogowych pozwala stwierdzić, że rozbieżności między systemami prawnymi dotyczącymi przedawnienia mogą być problemem w dochodzeniu roszczeń o odszkodowanie, trzeba pamiętać, że te terminy stanowią część krajowego systemu przepisów prawa cywilnego. Postanowiłem wstrzymać się od głosu, ponieważ uważam, że możemy znaleźć lepsze rozwiązanie, które będzie miało mniej negatywny wpływ na spójność oraz przyjętą logikę rozwiązań funkcjonujących w krajowych systemach prawnych.
2016/11/22
Macro-financial assistance to Moldova (A8-0185/2017 - Sorin Moisă) PL

Ze względu na pogarszający się stan i przyszłość gospodarki Republika Mołdawii poprosiła o pomoc makrofinansową od Unii w sierpniu 2015 i ponownie w marcu 2016. Jako członek delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest, w tym Mołdawii, zdecydowanie poparłem Mołdawię. Sprawozdanie proponuje udostępnić pomoc makrofinansową w kwocie 100 milionów euro, z wstępnym warunkiem że Republika zapewni poszanowanie skutecznego mechanizmu demokratycznego – w tym wielopartyjny system parlamentarny, praworządność i poszanowanie prawa człowieka. Zagłosowałem za sprawozdaniem, ponieważ uważam, że choć w Mołdawii istnieje zjawisko korupcji, którą należy wyraźnie potępić i zdecydowanie zwalczać, to współpraca, wsparcie i wolność społeczeństwa mołdawskiego są najważniejsze dla przyszłości.
2016/11/22
Disclosure of income tax information by certain undertakings and branches (A8-0227/2017 - Hugues Bayet, Evelyn Regner) PL

Sprawozdanie ma na celu przeciwdziałanie unikaniu podatków przez duże przedsiębiorstwa wielonarodowe o obrotach powyżej 750 mln EUR dzięki zwiększeniu przejrzystości. Stwierdza, że wśród informacji zawartych w przedmiotowych sprawozdaniach powinny znajdować się informacje o tym, gdzie te przedsiębiorstwa osiągają zyski i gdzie płacą podatki, z podziałem na poszczególne kraje UE. Inne informacje, jakie mają być ujawniane, dotyczą zysków i strat, aktywów trwałych i liczby pracowników. Uważam, że przejrzystość jest ważna w tych aspektach, i szczególnie popieram ten wniosek z uwagi na to, że apeluje się w nim o podawanie informacji do wiadomości publicznej, a nie o ograniczanie ich zasięgu wyłącznie do organów podatkowych.
2016/11/22
Draft amending budget n° 2 to the General budget 2017 entering the surplus of the financial year 2016 (A8-0229/2017 - Jens Geier) PL

W drugim projekcie budżetu korygującego na 2017 r. proponuje się ujęcie w budżecie na rok 2017 nadwyżki z roku budżetowego 2016 r. Jest to rutynowe działanie rachunkowe służące odnotowaniu i przeniesieniu niewydatkowanych dochodów, aby umożliwić Komisji zwrot nadwyżek państwom członkowskim w formie zmniejszonych składek. Ujęcie nadwyżki w tegorocznym budżecie spowodowałoby obniżenie wpłacanych przez państwa członkowskie składek o 6,405 mld EUR. Sprawozdanie jednak upolityczniło tę zazwyczaj rutynową procedurę, argumentując, że nadwyżka nie powinna być zwracana państwom członkowskim, lecz powinna zostać wykorzystana do finansowania bieżących potrzeb UE. Ponieważ nie uważam, że ta procedura powinna oddalać się od oryginalnej, niepolitycznej wersji, postanowiłem wstrzymać się od głosu.
2016/11/22
A longer lifetime for products: benefits for consumers and companies (A8-0214/2017 - Pascal Durand) PL

Rezolucja, którą poparłem, jest dokumentem, który będzie wspierał przedsiębiorstwa w zwiększaniu ich efektywności oraz ograniczaniu wydatków dzięki redukcji emisji, wzrostowi bezpieczeństwa dostaw surowców oraz przekształcaniu odpadów w cenne zasoby. Rezolucja gwarantuje także rozwój badań i innowacji w dziedzinie przekształcania zasobów, co będzie oznaczało również stworzenie nowych miejsc pracy. Zgadzam się ze sprawozdawcą, że należy promować ideę naprawy produktów w celu ograniczenia odpadów, zanieczyszczeń i wydatków, jak również że towary większej wartości powinny mieć dłuższy okres gwarancji, a także że należy zachęcać przedsiębiorców do wytwarzania produktów o lepszej jakości.
2016/11/22
Addressing human rights violations in the context of war crimes, and crimes against humanity, including genocide (A8-0222/2017 - Cristian Dan Preda) PL

Zdecydowanie opowiadam się przeciwko łamaniu praw człowieka, dlatego poprałem wniosek płynący z tej rezolucji. Należy stanowczo reagować na przypadki tego typu w czasie konfliktów zbrojnych oraz w strefach pokonfliktowych, szczególnie w miejscach, gdzie działają grupy terrorystyczne. Sprawozdawca zauważył zaangażowanie państw członkowskich w tym zakresie w państwach trzecich, jednak słusznie podnosił, że należy położyć większy nacisk na pogarszającą się sytuację na Bliskim Wschodzie.
2016/11/22
Private security companies (A8-0191/2017 - Hilde Vautmans) PL

Kwestia coraz większej liczby prywatnych firm ochroniarskich oraz ich coraz większy udział w rynku pracy nie są wyłącznie zjawiskiem właściwym dla Europy, ale ukazują globalne zagadnienie i tendencje, stąd regulacja tej sfery powinna powstać na poziomie międzynarodowych organizacji, a nie tylko Unii Europejskiej, która ma niewielki wpływ na światowe bezpieczeństwo. W związku z powyższym zagłosowałem przeciwko przyjęciu rezolucji.
2016/11/22
Working conditions and precarious employment (A8-0224/2017 - Neoklis Sylikiotis) PL

Ostateczna wersja proponowanej rezolucji zawiera elementy, które nie pozwoliły mi na poparcie wniosku, dlatego wstrzymałem się od głosu w tej sprawie. Zasadniczym problemem, który zdecydował o mojej decyzji, była trudność w zdefiniowaniu pojęcia niepewności zatrudnienia, mimo więc iż rezolucja odnosi się do istotnej kwestii, jej finalny kształt nie pozwolił na moje poparcie.
2016/11/22
Implementation of the European Fund for Strategic Investments (A8-0200/2017 - José Manuel Fernandes, Udo Bullmann) PL

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI) jest w istocie 21 miliardową gwarancją euro dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zapewniającą EBI dodatkową zdolność kredytową, dzięki czemu może on zmobilizować do 315 mld euro na projekty inwestycyjne o wyższym profilu ryzyka, nie tracąc ratingu potrójnego A. EFSI działa od około półtora roku, ale z mojego punktu widzenia nie jest optymalną strategią w tym zakresie. Tylko dzięki pokonaniu istniejących barier w inwestycjach w Europie będziemy w stanie przyciągnąć inwestycje w perspektywie długoterminowej. Musimy ograniczyć biurokrację i obniżyć bariery dla inwestycji. Sytuacja inwestycyjna w Europie powoli się poprawia, ale tempo jest nadal zbyt niskie, a luka inwestycyjna pozostaje na wysokim poziomie. W sprawozdaniu, które poparłem, uznano niektóre z braków rozporządzenia w sprawie EFSI.
2016/11/22
European agenda for the collaborative economy (A8-0195/2017 - Nicola Danti) PL

W sprawozdaniu podkreślono wagę nowych możliwości, jakie stwarza gospodarka dzielenia się dla konsumentów i przedsiębiorstw, oraz jej znaczący wkład w kwestie zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i innowacji. Sprawozdawca zwraca się do państw członkowskich o wzmocnienie podejmowanych przez nie wysiłków na rzecz egzekwowania już obowiązujących przepisów oraz wzywa Komisję do podjęcia działań w celu ustanowienia ram egzekwowania przepisów, które to ramy stanowiłyby wsparcie dla państw członkowskich.Uważam, że ostateczna wersja sprawozdania, którą poparłem, zapewni stworzenie – dzięki gospodarce dzielenia się – większych możliwości zatrudnienia oraz będzie promować elastyczne sposoby organizacji pracy i nowe źródła dochodu.
2016/11/22
Online platforms and the Digital Single Market (A8-0204/2017 - Henna Virkkunen, Philippe Juvin) PL

Sprawozdanie odnosi się do platform internetowych i dąży do interwencji w wielu różnych dziedzinach włącznie z edukacją, regulacją rynku telekomunikacyjnego, gospodarką dzielenia się, prawami autorskimi, odpowiedzialnością pośredników i zwalczaniem fałszywych informacji. Nie uważam, aby nadmiernie aktywne podejście do regulacji wspierało wzrost i rozwój platform internetowych w Europie. Istnieją oczywiście kwestie, które należy rozwiązać (np. zapewnienie równego traktowania w stosunkach między przedsiębiorstwami), nie sądzę jednak, aby przedstawione sprawozdanie spełniało ten cel, nie mogłem zatem go poprzeć.
2016/11/22
Humanitarian situation in Yemen (RC-B8-0407/2017, B8-0407/2017, B8-0408/2017, B8-0409/2017, B8-0410/2017, B8-0411/2017, B8-0412/2017, B8-0413/2017) PL

Wojna domowa w Jemenie doprowadziła ten kraj do szczególnego załamania społecznego, gospodarczego i instytucjonalnego, w związku z czym społeczność międzynarodowa powinna podjąć działania mające na celu szybką pomoc ludności jemeńskiej. Trwające walki spowodowały umocnienie pozycji Al-Kaidy w części kraju, a brak porozumienia głównych partii w kwestii pokoju pogłębia kryzys oraz zwiększa cierpienia cywilów. W dłuższej perspektywie istnieją realne obawy dalszego łamania praw człowieka, np. w postaci wymuszonych zaginięć oraz łamania postanowień Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur, molestowania i zatrzymywania mniejszości religijnych oraz domniemanego wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych. Popierałem kształt pierwotnego projektu rezolucji, lecz zagłosowałem przeciwko wszystkim poprawkom, bo, według mojej oceny, nie przynoszą one wartości dodanej.
2016/11/22
Statute and funding of European political parties and foundations (B8-0405/2017, B8-0406/2017) PL

Sprawozdanie odnosi się do zmian w rozporządzeniu dotyczącym statutu i finansowania europejskich partii politycznych i fundacji. Nie opowiadam się przeciwko zmianom, ale niektóre przedstawione w sprawozdaniu propozycje są niestety problematyczne, jak na przykład zmniejszenie 15-procentowego zobowiązania do współfinansowania bez precyzyjnego określenia kryteriów lub wzmocnienie kontroli nad poszanowaniem wartości UE przez europejskie partie polityczne (znów według nieprecyzyjnie określonych wartości). Sprawozdanie wydaje się stanowić, że europejskie partie polityczne powinny otrzymywać finansowanie tylko wtedy, gdy są proeuropejskie, co budzi poważne zaniepokojenie co do poszanowania wolności wypowiedzi oraz bezstronności finansowania. Dlatego zdecydowałem nie popierać sprawozdania.
2016/11/22
Binding annual greenhouse gas emission reductions to meet commitments under the Paris Agreement (A8-0208/2017 - Gerben-Jan Gerbrandy) PL

Wniosek, którego ostatecznie nie poparłem, dotyczył wspólnego wysiłku redukcyjnego emisji gazów cieplarnianych. Poza ustanowieniem zróżnicowanych krajowych celów redukcji emisji na 2030 r. (które uwzględniają produkt krajowy brutto każdego państwa członkowskiego, aby odzwierciedlić względną zamożność) sprawozdanie skupiło się na początkowym punkcie ścieżki redukcji emisji w odniesieniu do okresu 2021–2030. Przyjęcie wniosku oznaczałoby, że kraje byłyby zmuszone do znaczniejszego obniżenia emisji w bardzo szybkim czasie. Choć jestem za ogólną debatą na ten temat z uwagi na możliwość osiągnięcia szerszego porozumienia, nie uważam, że ostateczny wniosek Komisji jest najkorzystniejszy dla Polski.
2016/11/22
The need for an EU strategy to end and prevent the gender pension gap (A8-0197/2017 - Constance Le Grip) PL

Różnica między średnim świadczeniem (brutto) wypłacanym kobietom z tytułu emerytury w porównaniu z takim samym świadczeniem wypłacanym mężczyznom wynosi 39,6% w kategorii wiekowej osób mających 65 lat i więcej. W sprawozdaniu wymaga się poprawy w zakresie oszacowywania tego zjawiska i informowania o nim oraz ma ono na celu zmniejszenie nierówności w zakresie zdolności do odprowadzana składek emerytalnych. Niestety ostateczna wersja sprawozdania stała się mocno problematyczna, przedstawiając wiele mocnych polityk lewicowych, zmuszając mnie do wstrzymania się od głosu.
2016/11/22
2016 Report on Serbia (A8-0063/2017 - David McAllister) PL

W sprawozdaniu przedstawiono postępy poczynione przez Serbię, jak na przykład postęp w rozwijaniu poprawnie działającej gospodarki rynkowej lub osiągnięcie przez system sądowy pewnego poziomu przygotowania. Konieczne są jednak dalsze działania w celu zwalczania wpływów politycznych. Sprawozdawca wzywa Serbię, między innymi, by dostosowała swoją politykę zagraniczną i politykę bezpieczeństwa do polityki prowadzonej przez UE, oraz do zagwarantowania spójnego wdrażania przepisów dotyczących ochrony mniejszości, w tym w dziedzinie edukacji i używania języków, a także podkreśla się, że nie należy osłabiać autonomii Wojwodiny. Popieram dążenie Serbii do integracji z UE i dlatego zagłosowałem za sprawozdaniem.
2016/11/22
2016 Report on Kosovo (A8-0062/2017 - Ulrike Lunacek) PL

W sprawozdaniu przyjęto z zadowoleniem niedawne wejście w życie układu o stabilizacji i stowarzyszeniu UE–Kosowo oraz postępy w normalizacji stosunków między Kosowem i Serbią. Jednocześnie wezwano do dokonania postępów w wielu obszarach, w których brakuje przemian. Kosowo znajduje się na wczesnym etapie przygotowania do przeprowadzenia reform w obszarach np. administracji publicznej, systemu sądowego oraz walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną i terroryzmem. Popieram dążenie Kosowa do integracji z UE i dlatego przyjąłem dalsze porozumienie z UE dotyczące ustabilizowania sytuacji w Kosowie.
2016/11/22
2016 Report on the former Yugoslav Republic of Macedonia (A8-0055/2017 - Ivo Vajgl) PL

Roczne sprawozdanie z rezolucją w sprawie postępów byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii na drodze do akcesji do UE jest zaleceniem dla Komisji Europejskiej w sprawie rozszerzenia UE. W 2016 r. kraj stanął w obliczu wielu poważnych wyzwań, w szczególności trwającego kryzysu politycznego, najpoważniejszego od 2001 roku. Omawiane sprawozdanie mówi o współpracy z krajami sąsiadującymi oraz prawach mniejszości etnicznych, utrzymuje równowagę między docenieniem pewnego postępu kraju w kierunku integracji europejskiej oraz naciskiem na pozostające trudności, zwłaszcza w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, administracji.Ponieważ popieram to sprawozdanie i podzielam większość ocen, poparłem sprawozdawcę.
2016/11/22
Increasing engagement of partners and visibility in the performance of European Structural and Investment Funds (A8-0201/2017 - Daniel Buda) PL

Polityka spójności jest jednym z podstawowych narzędzi finansowych, za pomocą którego Unia Europejska może wpływać realnie na rozwój regionów oraz życie obywateli. Mimo realizowania wielu inwestycji za pośrednictwem funduszy strukturalnych i inwestycyjnych mieszkańcy UE nie zawsze są dobrze poinformowani o działaniach, jakie na ich rzecz są podejmowane, dlatego konieczne jest wprowadzenie nowych metod komunikowania się z obywatelami. Umożliwi to przekazywanie informacji szerszemu gronu odbiorców dzięki zastosowaniu środków przekazu dostosowanych do różnych grup odbiorców oraz ich lepszą koordynację. Ponadto przedstawiony dokument ma na celu powiązanie unijnych instrumentów finansowych z polityką lokalną, co niewątpliwie będzie służyło zwiększeniu efektywności zarządzania zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim. W związku z powyższym poparłem wniosek.
2016/11/22
Cost effectiveness of the 7th Research Programme (A8-0194/2017 - Martina Dlabajová, Inés Ayala Sender) PL

Siódmy program badawczy był narzędziem, które przyczyniło się do zwiększenia ilości badań i do rozwoju technologicznego w Europie. W trakcie trwania programu przedłożono ponad 139 000 propozycji badawczych, z czego 25 000 projektów o najwyższej jakości zostało wybranych i otrzymało dofinansowanie. Głównymi odbiorcami były m.in. uniwersytety, organizacje badawcze i technologiczne, duże przedsiębiorstwa prywatne i MŚP. Ocena ex-post przeprowadzona przez grupę ekspertów wysokiego szczebla wykazała, że program odniósł sukces, bowiem promował nie tylko naukę wysokiej jakości, ale również badania nad nowymi, przełomowymi projektami. Co bardzo istotne, program promował MŚP. Ze względu na powyższe postanowiłem poprzeć wniosek.
2016/11/22
Statelessness in South and South East Asia (A8-0182/2017 - Amjad Bashir) PL

Problem bezpaństwowości dotyka milionów ludzi na całym świecie i jest szczególnie poważny w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Przyczyny bezpaństwowości są wielorakie, np. wysiedlenia czy dyskryminujące przepisy dotyczące dziedziczenia obywatelstwa. Aby zapewnić dalsze rozwiązania tych problemów poparłem sprawozdanie, które wzywało kraje m.in. do poprawy statystyk w zakresie bezpaństwowości oraz zniesienia dyskryminujących przepisów dotyczących narodowości. Sprawozdanie zawierało również apel do UE o opracowanie wytycznych, które pomogą wyeliminować bezpaństwowość na świecie, zajęcie się kwestią bezpaństwowości w programach pomocy humanitarnej i rozwoju oraz poruszanie kwestii bezpaństwowości w dialogu na temat praw człowieka.
2016/11/22
Cross-border mergers and divisions (A8-0190/2017 - Enrico Gasbarra) PL

Sprawozdanie było odpowiedzią na konsultacje Komisji w sprawie transgranicznych łączeń i podziałów przedsiębiorstw, które wykazały istnienie barier oraz potrzebę inicjatyw legislacyjnych w tym obszarze. Mimo że popieram kompromisy podkreślające skuteczność obowiązującego prawodawstwa i pozwalające ograniczyć procedury administracyjne i koszty związane z łączeniem, podziałem i przenoszeniem siedzib, pojawiły się również bardziej problematyczne dla mnie aspekty sprawozdania, takie jak apele o harmonizację, minimalne normy UE dla pracowników fizycznych i umysłowych oraz unikanie dumpingu socjalnego. Nie byłem przekonany, że istnieją wystarczające dowody na harmonizację wszystkich aspektów wymienionych w sprawozdaniu i dlatego zdecydowałem się wstrzymać od głosu.
2016/11/22
Participation of the Union in the Partnership for Research and Innovation in the Mediterranean Area (PRIMA) (A8-0112/2017 - Sofia Sakorafa) PL

Zasoby wodne i przemysł rolno-spożywczy w regionie śródziemnomorskim są zarządzane w sposób niezrównoważony. Jedną z głównych przyczyn jest brak wspólnych innowacyjnych rozwiązań przystosowanych do realiów regionu, które można by łatwo przetransportować na jego terytorium i które przeszłyby wszystkie etapy projektu pilotażowego i demonstracyjnego. Zaproponowany wniosek ma więc na celu opracowanie wspólnych innowacyjnych rozwiązań, których wdrożenie jest niezbędne w regionie Morza Śródziemnego, tak by były efektywne, opłacalne i trwałe oraz przyczyniły się do rozwiązywania problemów w dziedzinie żywienia, zdrowia, dobrobytu i migracji. Preferowany wariant, czyli wspólny program PRIMA na mocy art. 185 TFUE, osiągnie te cele i dlatego zdecydowałem się poprzeć ten wniosek.
2016/11/22
Specific measures to provide additional assistance to Member States affected by natural disasters (A8-0070/2017 - Iskra Mihaylova) PL

Wniosek i jego poprawki, które poparłem, ma na celu zapewnienie szybszej pomocy finansowej w następstwie poważnej klęski żywiołowej. W ramach proponowanych przepisów finansowanie pomocy może się odbywać z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Wniosek ten jest neutralny dla budżetu, ponieważ zakłada częściową koncentrację płatności w początkowym okresie, a następnie mniejsze płatności. Wniosek daje również możliwość zwrotu państwu członkowskiemu wydatków poniesionych bezpośrednio po wystąpieniu klęski. Co jednak ważniejsze to fakt, że w gestii państwa członkowskiego pozostanie decyzja, czy zastosować takie podejście w następstwie klęski żywiołowej. Poprawka, za którą głosowałem, obejmuje ustanowienie pułapu całkowitego wkładu EFRROW z okresu programowania 2014–2020, który może być sfinansowany do poziomu 95 %. Pułap ten ma wynosić 5 %.
2016/11/22
Energy efficiency labelling (A8-0213/2016 - Dario Tamburrano) PL

Celem przedstawionego do głosowania wniosku było rozważenie różnych procesów etykietowania efektywności energii. Aby konsumenci łatwo mogli zrozumieć system, wniosek proponuje powrót do pierwotnej skali etykiety A–G oraz zachowanie skali kolorystycznej od zieleni do czerwieni. Wniosek określił nowe warunki powodujące zmianę miejsca produktu na skali w przyszłości, w celu ograniczenia obciążeń dla przedsiębiorstw. Wzmocniono też nadzór rynkowy dzięki wprowadzeniu bazy danych dotyczących produktów. Oznacza to, że producenci będą musieli podawać dane produktu tylko raz oraz że organy państw członkowskich uzyskają natychmiastowy dostęp do tych danych. Dane będą dostępne w formacie otwartym, co umożliwi twórcom aplikacji i sprzedawcom detalicznym np. włączanie tych informacji do wyszukiwarek i filtrów, a to z kolei pomoże konsumentom częściej dokonywać wyborów w oparciu o większą liczbę kryteriów. Korzyści dla tak wielu grup sprawiły, że poparłem wniosek.
2016/11/22
European Capitals of Culture for the years 2020 to 2033 (A8-0061/2017 - Santiago Fisas Ayxelà) PL

Wiosną 2014 r. Parlament i Rada przyjęły nowe ramy odnośnie Europejskich Stolic Kultury po 2019 r. Dzięki temu rozszerzono grono państw i miast, które mogą ubiegać się o ten tytuł. Warunkiem udziału w konkursie państw kandydujących i potencjalnych krajów kandydujących jest uczestnictwo w programie „Kreatywna Europa”. Wniosek nie obejmuje jednak państw EFTA i EOG, co miało ulec zmianie, a także nie doprowadzi do wyboru większej ilości Europejskich Stolic Kultury w latach 2020–2033. Wniosek nie wpływa jednak w żaden sposób na budżet i nie powoduje konieczności dotowania nagród ani zespołu ekspertów z dodatkowego budżetu, gdyż koszty te są pokrywane ze środków programu „Kreatywna Europa”. W związku z tym poparłem w głosowaniu poprawkę nr 19, ale zagłosowałem przeciwko poprawce nr 20.
2016/11/22
Assessment of Horizon 2020 implementation (A8-0209/2017 - Soledad Cabezón Ruiz) PL

Sprawozdanie zostało opracowane, zanim Komisja opublikowała śródokresowy przegląd programu „Horyzont 2020ˮ, i opisuje zarówno sukcesy, jak i problemy całego programu. Zasoby H2020 przeznaczone są na trzy zasadnicze wzajemnie wspierające się priorytety: doskonała baza naukowa, wiodąca pozycja w przemyśle i wyzwania społeczne. Kluczowe kwestie poruszone w sprawozdaniu to np. znaczny spadek skuteczności zgłoszeń czy bariery utrudniające wielu mniejszym przedsiębiorstwom wejście na rynek. Sprawozdanie, które poparłem w głosowaniu, poczyniło znaczne postępy w porównaniu z jego pierwotną wersją, wyrażającą dość negatywne nastawienie do jednego z najbardziej udanych programów UE.
2016/11/22
Building blocks for a post-2020 EU cohesion policy (A8-0202/2017 - Kerstin Westphal) PL

Solidarność oraz spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna są kluczowymi celami UE. Urzeczywistnianiu tych zamierzeń służy polityka spójności, która jako instrument unijny pozwala na inwestycje we wszystkich regionach. Zgadzam się ze sprawozdawczynią, że polityka spójności potrzebuje odpowiedniej puli środków, aby mogła być skutecznie realizowana, oraz że powinna ona przede wszystkim służyć wyrównywaniu dysproporcji i wzmocnieniu wszystkich regionów. Popieram również wniosek dotyczący uproszczenia polityki spójności oraz zwiększenia synergii między unijnymi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi a innymi funduszami i programami. Jednak, jak słusznie zauważyła sprawozdawczyni, przy rozdziale środków należy wziąć pod uwagę stanowiska zainteresowanych, a więc władz regionalnych i lokalnych, których udział w realizacji zasady partnerstwa powinien wzrastać po roku 2020. W związku z powyższym zagłosowałem za sprawozdaniem.
2016/11/22
Status of fish stocks and socio-economic situation of the fishing sector in the Mediterranean (A8-0179/2017 - Marco Affronte) PL

Morze Śródziemne jest jednym z obszarów świata o największej różnorodności biologicznej. Poza przełowieniem jest narażone na inne poważne zagrożenia, takie jak nadmiar substancji biogennych i produktów nawozowych, zanieczyszczenie, modyfikacje wybrzeża i siedlisk przyrodniczych oraz duży ruch morski i niekontrolowane wydobycie ropy naftowej i gazu. Zgadzam się ze sprawozdawcą, iż konieczne jest stworzenie programu wieloletniego zarządzania zasobami w celu większego zrównoważenia środowiska, a także współpraca państw, konsumentów i przedsiębiorców rynku rybnego w celu ochrony Morza Śródziemnego. W związku z powyższym poparłem wniosek.
2016/11/22
Rates of value added tax applied to books, newspapers and periodicals (A8-0189/2017 - Tom Vandenkendelaere) PL

Stawka podatku VAT odprowadzanego od gazet, periodyków i książek drukowanych różniła się dotychczas od stawki obowiązującej w przypadku wersji elektronicznej, gdyż publikacje elektroniczne nie kwalifikują się do objęcia ich niższą stawką. Istnienie tej luki prawnej ma różne konsekwencje, m.in. w postaci utraty dochodów z VAT w kwocie 50 bilionów euro rocznie. Skutkiem takiego stanu rzeczy są również niekorzystne warunki dla rozwoju cyfrowego, zwłaszcza rynku publikacji elektronicznych. Wniosek poddany pod głosowanie wspiera konkurencyjność na rynku gospodarki cyfrowej, przyczynia się do większego stymulowania innowacyjności oraz, co istotne, nie blokuje decyzji państw członkowskich w zakresie ustalania własnych stawek podatku VAT w ramach określonego celu, dlatego zdecydowałem się poprzeć ten wniosek.
2016/11/22
Internet connectivity for growth, competitiveness and cohesion: European gigabit society and 5G (A8-0184/2017 - Michał Boni) PL

Strategia jednolitego rynku cyfrowego jest realizowana w politykach unijnych sukcesywnie od 2015 r. w celu zwiększenia i ułatwienia dostępu do usług internetowych w całej Europie oraz poprawy warunków usług cyfrowych i dynamizacji europejskiej gospodarki cyfrowej. Temu też ma służyć zaproponowany pakiet telekomunikacyjny. W ramach działań związanych ze strategią oraz kwestią 5G Parlament Europejski podejmuje także działania nielegislacyjne, mające na celu szybkie wdrożenie proponowanych rozwiązań w całej UE. Przedstawiony wniosek podkreśla znaczenie sieci dla innowacji i technologii. Propozycja nie ogranicza roli państw członkowskich przy opracowywaniu zasad współpracy sektorowej (nie narusza zasady pomocniczości) oraz zwraca uwagę na rolę sprzyjającego środowiska politycznego i prawnego w realizacji tego typu inwestycji. Ze względu na powyższe oraz fakt, że jest to przykład skutecznego porozumienia międzypaństwowego zagłosowałem za przyjęciem wniosku.
2016/11/22
Protection of vulnerable adults (A8-0152/2017 - Joëlle Bergeron) PL

Celem poddanego pod głosowanie sprawozdania było wprowadzenie pakietu przepisów służących ułatwieniu uznawania i wykonywania orzeczeń wydawanych w innych państwach członkowskich oraz ścisła współpraca w zakresie międzypaństwowej ochrony osób dorosłych szczególnej troski z uwzględnieniem problematyki uznawania pełnomocnictw do czynności prawnych na terenie innych państw członkowskich. Dane zebrane w czasie pracy nad sprawozdaniem nie wykazały, by dotychczasowe regulacje prawne w tej kwestii, zwłaszcza konwencja haska, były niewystarczające ani by ustawodawstwo UE w tym zakresie było nieodzowne. Dodatkowo warto wskazać, że tylko sześć państw członkowskich ratyfikowało konwencję haską, a więc w sytuacji narastania problemu w tej materii należałoby przekonywać państwa członkowskie do jej ratyfikacji. Nie ma zatem podstaw do powielania istniejących już w systemie prawa międzynarodowego regulacji. Aby jednak zwrócić uwagę państw członkowskich UE na problem jako taki, wstrzymałem się od głosu.
2016/11/22
Introduction of temporary autonomous trade measures for Ukraine (A8-0193/2017 - Jarosław Wałęsa) PL

Zgłoszony wniosek dotyczy trzyletniego zwiększenia zakresu koncesji handlowych dla Ukrainy. W szczególności chodzi o zwiększenie eksportu z Ukrainy oraz zniesienie w całości lub części ceł przywozowych na niektóre produkty ukraińskie. Działanie to ma na celu wsparcie Ukrainy w jej dążeniach do pobudzenia gospodarczego oraz rozwoju poprzez otwarcie się na rynki unijne. Jednocześnie działanie UE zapewnia rzeczywistą ochronę przemysłu unijnego. Należy przy tym pamiętać, że preferencje te są krótkoterminowymi środkami i nie zastąpią reform, do przeprowadzania których Ukraina zobowiązana jest ramach układu o stowarzyszeniu. Propozycja ta odzwierciedla cele UE w stosunku do Ukrainy, w związku z tym zagłosowałem za wnioskiem.
2016/11/22
Uniform format for visas (A8-0028/2016 - Sylvia-Yvonne Kaufmann) PL

Po wprowadzeniu w 1995 r. jednolitego formularza wizowego dokonywano już poprawek w celu lepszego zabezpieczenia technicznego dokumentów i przeciwdziałania fałszerstwom. Mimo zastosowania wyższych standardów w państwach członkowskich wykryto wysokiej jakości sfałszowane dokumenty, co wskazuje na konieczność stworzenia nowego wspólnego wzoru naklejki wizowej. Ze względów bezpieczeństwa zagłosowałem za przyjęciem wniosku.
2016/11/22
Digitising European industry (A8-0183/2017 - Reinhard Bütikofer) PL

Uważam, że europejski przemysł potrzebuje cyfryzacji i opracowania zintegrowanej strategii cyfryzacji przemysłu. Zgadzam się ze sprawozdawcą, że do tego celu przydatne jest wykorzystywanie unijnych instrumentów finansowych, stworzenie wielostronnego europejskiego forum i budowanie cyfrowego zaplecza infrastrukturalnego. Dlatego też zagłosowałem za wnioskiem.
2016/11/22
Possible evolutions of and adjustments to the current institutional set-up of the European Union (A8-0390/2016 - Guy Verhofstadt) PL

Raport Verhofstadta grzeszy centralizmem a reformowanie Unii powinno być wolne od niebezpieczeństwa radykalizmu. Stąd ostrożność wobec perspektywy zmiany traktatów. Mógłby ją uzasadniać moment konstytucyjny, to znaczy powszechne akceptowane przekonanie, że bez instytucjonalnych reform nie da się przezwyciężyć kryzysu UE. Tymczasem moment konstytucyjny nie występuje a traktat z Lizbony jest relatywnie nowy. Ten raport jest szkodliwy ponieważ zacieśnia integrację kosztem pożądanej elastyczności, chce budować UE wyłącznie wokół Eurostrefy, wprowadza głosowanie większościowe, osłabia Radę UE. Nie kryje też intencji wypchnięcia poza UE państw, które nie godzą się na dogmatycznie zaprojektowaną integrację. Dlatego zagłosowałem przeciw.
2016/11/22
Improving the functioning of the European Union building on the potential of the Lisbon Treaty (A8-0386/2016 - Mercedes Bresso, Elmar Brok) PL

Raport Brok-Bresso narusza równowagę instytucjonalną kosztem państw, osłabiając pozycję Rady UE i zapowiadając likwidację stanowiska przewodniczącego Rady Europejskej. Po brytyjskim referendum potrzebujemy Europy zachowanej w dużej skali i wewnętrznie elastycznej, a ten raport tego nie daje. Pomóc może usunięcie nieformalnych barier krępujących wspólny rynek. Potrzeba nam nie dogmatyzmu, który proponuje ten raport lecz praktycznego podejścia do integracji. Problemem Europy nie są chore instytucje, lecz postawy elit i złe praktyki. Ponieważ raport stawia złe diagnozy i przez to także niewłaściwe rozwiązania zagłosowałem przeciw.
2016/11/22
Budgetary capacity for the Eurozone (A8-0038/2017 - Reimer Böge, Pervenche Berès) PL

Raport rodzi niebezpieczeństwo dyskryminacji wewnątrz UE tych krajów, które pozostały przy własnej walucie a jest to też ta grupa państw, która reprezentuje stabilne finanse publiczne. Unia Europejska potrzebuje dziś elastyczności i szacunku do krajowych systemów konstytucyjnych i prawnych. Problemem Europy nie są chore instytucje, lecz postawy elit i złe praktyki. Z jednej strony mamy eurosceptycyzm stawiający na dezintegrację Unii, z drugiej strony Europę, która osłabia centralizm i protekcjonizm. Obie tendencje uderzają w podstawowe wolności i powodują zamykanie się rynków kosztem konkurencyjności Europy. Zagłosowałem więc przeciw raportowi.
2016/11/22
EU-Canada Comprehensive Economic and Trade Agreement (A8-0009/2017 - Artis Pabriks) PL

Wstrzymałem się od głosu, ponieważ nie znalazłem przekonujących wyjaśnień w trzech zasadniczych sferach uczciwej konkurencji w handlu produktami rolnymi ‒ gwarancji dla praw konsumenckich przy kontrolowaniu jakości żywności oraz w sprawie modelu arbitrażu dotyczącego inwestycji.
2016/11/22
Conclusion of the EU-Canada CETA (B8-0141/2017, B8-0142/2017, B8-0143/2017, B8-0144/2017, B8-0145/2017, B8-0146/2017) PL

Wstrzymałem się od głosu ponieważ nie znalazłem przekonujących wyjaśnień w trzech zasadniczych sferach uczciwej konkurencji w handlu produktami rolnymi, gwarancji dla praw konsumenckich przy kontrolowaniu jakości żywnosci oraz w sprawie modelu arbitrażu dotyczącego inwestycji.
2016/11/22
EU-Canada Strategic Partnership Agreement (A8-0028/2017 - Charles Tannock) PL

Wstrzymałem się od głosu ponieważ nie znalazłem przekonujących wyjaśnień w trzech zasadniczych sferach uczciwej konkurencji w handlu produktami rolnymi, gwarancji dla praw konsumenckich przy kontrolowaniu jakości żywnosci oraz w sprawie modelu arbitrażu dotyczącego inwestycji.
2016/11/22
EU-Kosovo Stabilisation and Association Agreement: procedures for its application (A8-0361/2016 - Adam Szejnfeld) PL

Powierzenie Komisji Europejskiej uprawnień wykonawczych w tej sprawie może zwiększyć prawdopodobieństwo jednolitych warunków wdrażania Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między UE i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Kosowem. Sprawne działanie w tej sferze jest w interesie Polski i całej UE, dlatego zagłosowałem za przyjęciem Układu.
2016/11/22
Imports of textile products from certain third countries not covered by specific Union import rules (A8-0311/2016 - Hannu Takkula) PL

Pozytywne zmiany polityczne w stosunkach między UE a Białorusią dają szansę na dalszą poprawę stosunków dwustronnych, choć nie może się to dziać kosztem praw politycznych obywateli białoruskich. Komisja Europejska zaproponowała zniesienie ograniczeń na przywóz wyrobów włókienniczych i odzieży pochodzących z Białorusi, głównie ze względu na ich ograniczone zastosowanie. Głosowałem za propozycją.
2016/11/22
Conclusion of the Agreement continuing the International Science and Technology Center (A8-0363/2016 - Elmar Brok) PL

Celem umowy jest kontynuowanie działalności Międzynarodowego Centrum Nauki i Techniki (ISTC) po wycofaniu się ze współpracy Rosji. Centrum w Astanie (Kazachstan) działa dalej żeby wspierać badania i projekty naukowców i inżynierów z wiedzą pochodzącą głównie z programów nt. broni masowego rażenia na terenie byłego ZSRR. Podczas kryzysu w Rosji w latach 90., program był entuzjastycznie popierany przez rosyjskich naukowców dając zatrudnienie ok. 30 tysiącom ludzi. Już w 2006 r. rosyjscy urzędnicy stwierdzili, że „Rosja nie potrzebuje więcej programu, który ingeruje w bezpieczeństwo narodowe. Rosja odzyskała siły i sama zajmie się swoimi problemami bezpieczeństwa”. W 2010 r. prezydent Dmitrij Miedwiediew ogłosił intencję wycofania się Rosji z ISTC, co weszło w życie w 2015 r. Poparłem powyższą propozycje regulującą współpracę na nowych warunkach.
2016/11/22
Appointments to committees PL

Decyzja dotyczy nowego składu komisji parlamentarnych w Parlamencie Europejskim. Poparłem wynegocjonowany przez grupy polityczne podział.
2016/11/22
Objection to a delegated act: Identifying high-risk third countries with strategic deficiencies (B8-0001/2017) PL

W rezolucji zalecono odrzucenie aktu delegowanego, który Komisja przygotowała w związku z dyrektywą w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Akt ten dotyczy wykazu państw trzecich wysokiego ryzyka w odniesieniu do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Jednak warto popierać ww. akt delegowany i zanim zostaną wyciągnięte wnioski, należy zwrócić się do Komisji o wyjaśnienie powodów utrzymania wykazu państw wysokiego ryzyka zamiast jego rozszerzenia. Dlatego głosowałem przeciwko.
2016/11/22
A European Pillar of Social Rights (A8-0391/2016 - Maria João Rodrigues) PL

Komisja chciała utworzenia Europejskiego filaru praw socjalnych. Wszelkie środki proponowane w ramach tego filara muszą być zgodne z zasadą pomocniczości i proporcjonalności. Warto popierać działania związane z inicjatywami nieustawodawczymi, jednak program prac Komisji na 2017 r. wskazał już na to, że Komisja nie przewiduje w 2017 r. żadnych inicjatyw ustawodawczych w tych sprawach. Co ważne powyższa rezolucja w żaden sposób nie rozwiązuje problemu. Dlatego głosowałem przeciw rezolucji.
2016/11/22
Tackling the challenges of the EU Customs Code (UCC) implementation (B8-0024/2017) PL

Nowy unijny kodeks celny został przyjęty w 2013 r. (rozporządzenie (UE) nr 952/2013) i wszedł w pełni w życie w dniu 1 maja 2016 r. Przyjęte później akty delegowane i wykonawcze powiązane z tym rozporządzeniem ujawniły pewne braki w jego opracowaniu. PE wzywa do dokonania oceny polityki celnej UE oraz uważnej analizy wszelkich luk, niedociągnięć, przypadków pokrywania się przepisów, niespójności i braków, na które zwrócono uwagę w odniesieniu do rozporządzenia 952/2013. Celem jest zadbanie o to, by nowy unijny kodeks celny był skuteczny, proporcjonalny i adekwatny do zakładanych celów zarówno dla państw członkowskich, jak i podmiotów gospodarczych.
2016/11/22