BETA

35 Written explanations of Lívia JÁRÓKA

The gender perspective in the COVID-19 crisis and post-crisis period (A9-0229/2020 - Frances Fitzgerald)

Ensuring that all citizens have equal opportunities to succeed — economically, socially and politically — is at the heart of the EP’s mission. We must ensure that every woman has the opportunity to lead an ambitious and fulfilling life and that aim must be at the centre of Europe’s recovery from the COVID-19 crisis. This report highlights the importance of addressing the specific consequences of the COVID-19 crisis on women living in Europe with clear recommendations for the actions that will be taken by both EU institutions and Member States. We are deeply committed to promoting a holistic approach for the development of comprehensive policies that will effectively support advancing gender equality across Europe. I voted in favour of this report because, today, women in Europe need to be sure that we are standing by them and working to guarantee and ensure their rights and help them face the challenges the pandemic has imposed on them.
2021/01/21
The EU Strategy for Gender Equality (A9-0234/2020 - Maria Noichl)

The EU gender equality strategy follows the von der Leyen Commission’s commitment to achieving a Union of Equality. The Strategy presents policy objectives and actions to make significant progress by 2025 towards a gender-equal Europe. The goal is a Union where women and men, girls and boys, in all their diversity, are free to pursue their chosen path in life, have equal opportunities to thrive, and can equally participate in and lead our European society. I abstained my vote on this report because an EU gender equality strategy that aims to realise these ambitious objectives has to aim to cooperate with Member States rather than impose on them one-size-fits-all policies. Member States’ competences in matters of fighting violence against women, taxation policies and care policies need to be respected and promoted as best practices while encouraging further cooperation.
2021/01/21
Combating gender-based violence: cyberviolence (A9-0338/2021 - Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Sylwia Spurek)

. – Az elmúlt évtizedben a közösségi média drámaian megváltoztatta az online teret, felerősítve az agresszív viselkedést. A kibererőszak szándékosan károsítja az egyént, hozzájárulhat a zaklatás folyamatossá válásához. Erre az új kihívásra válaszokat kell adni. Határozott véleményem, hogy minden ember elleni erőszak és zaklatás ellen fel kell lépni. Támogatom a jelentés azon részeit, amelyek a megelőzés, illetve az áldozatsegítés és áldozatvédelem kapcsán tesznek javaslatokat. Sajnálatos ugyanakkor, hogy a szöveg a szokásos forgatókönyv szerint készült: a baloldal az egyébként fontos témával visszaélve ismét a genderideológiát erőlteti.Azon abszurd felfogást akarják mindenkire rákényszeríteni, hogy az emberek nem férfinak vagy nőnek születnek; hogy a férfiakat és a nőket nem a biológiai sajátosságok határozzák meg, és a nemekre csupán társadalmi konstrukcióként tekintenek. Elfogadhatatlan, hogy a “nemi alapú erőszak” fogalmán keresztül közvetett módon ezt a megosztó felfogást csempésznék be az uniós szabályok közé, és kényszerítenek rá a tagállamokat ennek elfogadására. Ezt a kísérletet az Isztambuli Egyezmény kapcsán már számos tagállam visszautasította. A fenti okok miatt a jelentést nem támogattam.
2021/12/14
Equality between women and men in the European Union in 2018-2020 (A9-0315/2021 - Sandra Pereira)

. – A Covid-19 világjárvány rámutatott, hogy mennyire nem szabad elfeledkezni a nők és férfiak közötti egyenlőség kérdéséről. Sajnálattal tapasztalhattuk, hogy a nők és férfiak közötti különbségek, mint a bérszakadék, foglalkoztatás, valamint a nyugdíjszázalékok aránya tovább növekedhettek. Nem hunyhatunk szemet a nők semmifajta elnyomása előtt és tennünk kell a különbségek csökkentéséért és dolgoznunk kell a problémák megoldásán. A jelentés azonban ismételten ideológiai elemekkel átitatva próbál éket vágni a frakciók között egy közös ügy mentén. Ez megengedhetetlen és hatáskörén túlmutat.Emellett a jelentés több pontjában is inkoherens, nem tekinthető egységesnek és több - az ügy szempontjából releváns és fontos témát nem, vagy nem kielégítően érint. A roma nők és lányok helyzete is ilyen témának tekinthető. Fel kell ismernünk, hogy kitettségük jelentős és esélyeiket növelni kell. A jelentést így nem tudtam megszavazni, ideológiai alapjai okán.
2021/12/15
Challenges and prospects for multilateral weapons of mass destruction arms control and disarmament regimes (A9-0324/2021 - Sven Mikser)

. – A tömegpusztító fegyverek súlyos fenyegetést jelentenek biztonságunkra nézve. Ezért a fegyverzetellenőrzési, nonproliferációs és leszerelési struktúrák kulcsfontosságúak a béke, a biztonság, a kiszámíthatóság és a gazdasági és társadalmi fejlődés megteremtése és fenntartás érdekében. Az Európai Parlament jelentése elkötelezi magát a hatékony nemzetközi fegyverzetellenőrzési, leszerelési és nonproliferációs rendszerek fenntartása mellet, amely határozottan támogatandó célkitűzés.Annak ellenére, hogy a szöveg számos elfogult politikai kijelentést tartalmaz, a tömegpusztító fegyverek visszaszorítása és szigorú ellenőrzés alatt tartása mindannyiunk érdeke. Ezért a Fidesz európai parlamenti frakciójának tagjaként támogattam a jelentés elfogadását.
2021/12/15
Cooperation on the fight against organised crime in the Western Balkans (A9-0298/2021 - Lukas Mandl)

. – A jelentés a nyugat-balkáni szervezett bűnözés és korrupció elleni harccal foglalkozik. Bár tartalmaz számos olyan elfogult politikai megállapítást, amivel nem tudunk egyetérteni, de összességében a szöveg elkötelezett a nyugat-balkáni országok uniós integrációja mellett, amely egybeesik a magyar állásponttal. Az uniós perspektíva fenntartása kulcsfontosságú a régió számára, ezért a Fidesz európai parlamenti frakciójának tagjaként támogattam a jelentés elfogadását.
2021/12/15
Russian aggression against Ukraine (B9-0123/2022)

A Fidesz delegációjának tagjaként „Az Ukrajna elleni orosz agresszió” határozat szavazásánál elítéltük az orosz katonai agressziót, kiálltunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett. Ezért az egységes uniós fellépés jegyében a végszavazásnál támogattuk a határozatot. Ugyanakkor nem támogattuk a határozat szövegének azon részeit, amelyek veszélyt jelenthetnek a magyar ellátásbiztonságra.
2022/03/01
Gender mainstreaming in the European Parliament – annual report 2020 (A9-0021/2022 - Irène Tolleret, Gwendoline Delbos-Corfield)

A jelentés középpontba helyezi a Parlament határozott elköteleződését a nemek közötti egyenlőség mellett. A nők egyenlőségét támogatjuk, azonban úgy gondoljuk, hogy a nemek közötti egyenlőséget nem kvóták bevezetésével, deskriptív képviseleti formákkal, vagy a gender ideológia nemi szempontok szerinti előirányzataival lehet elérni, hanem a nők és férfiak szabad demokratikus döntésének biztosításával és a választás lehetőségével. A női és férfi nemi jellegektől és a nemiség kifejeződésének jogától azonban nem foszthatjuk meg állampolgárainkat. Az egyenlőség nem a nemek közti sajátosságok eltörlésével, hanem csakis a különbségek és szakadékok felszámolásával érhető el. A jelentés végszavazásánál tartózkodtam.
2022/03/09
EU Gender Action Plan III (A9-0025/2022 - Chrysoula Zacharopoulou)

A DEVE-FEMM közös jelentésével az Európai Parlament igyekszik támogatni a GAP III ambícióit a nők és lányok jogainak előmozdítása, a nemek közötti egyenlőség megvalósítása, valamint a nők és lányok helyzetének megerősítése terén.A jelentés számos fontos problémára hívja fel a figyelmet és ad javaslatot, mint például a nemi erőszak minden formájának felszámolása, a nők bevonása a béketeremtő tevékenységekbe, menstruációs szegénység. Mindemellett azonban javaslataiban elfogult, a szexuális és reprodukciós jogok terén átideologizált elemeket is tartalmaz. Kifogásolható továbbá, hogy fontosabb elemeiben politikai síkra emeli a szakpolitikai témákat, és a valós megoldáskeresés helyett politikai megosztást eredményez. A nők elleni erőszak felszámolása, a gyermekvédelem, a menstruációs szegénység felszámolása azonban nem valósulhat meg politikai ideológiák mentén, hanem a jogalkotás színterén kell tényleges biztosítékokkal megerősíteni a nők és lányok jogainak védelmét. Itt a tagállami jógyakorlatok nyomon követése és uniós szintre emelése javasolandó. A jelentésből mindezek azonban hiányoznak, vagy nem megfelelő formában jelentkeznek. Így a jelentés végszavazásánál tartózkodtam.
2022/03/09
Strengthening the application of the principle of equal pay for equal work or work of equal value between men and women (A9-0056/2022 - Samira Rafaela, Kira Marie Peter-Hansen)

Támogatom, hogy az egyenlő értékű munkáért egyenlő bér járjon férfiaknak és nőknek egyaránt, azonban az EMPL és FEMM szakbizottságok által elfogadott szöveg tele van baloldali túlkapásokkal és még számos ponton módosításra szorult volna annak érdekében, hogy a Tanáccsal mihamarabb megállapodás jöhessen létre, ezért arra szavaztam, hogy a szöveget terjesszék be a plenáris ülés elé.Álláspontom szerint béreket csak egy szektoron belül lehetséges összehasonlítani. A irányelvnek csak a 250 főnél nagyobb vállalatok számára szabad kötelezővé válnia, vagyis a KKV-knak és mikro-vállalkozásoknak, amelyek számára hatalmas adminisztratív terhet jelentene, felmentést kellene biztosítani.Elutasítom az ún. "hipotetikus személy" bevezetését, akinek a bérezésével össze kellene hasonlítani mások fizetését, mert az ilyen bizonytalan tartalmú fogalmak jogviták ezreit eredményezik majd.Fontosnak tartom továbbá, hogy az irányelv a címének megfelelően kizárólag a férfiak és nők egyenlő bérezésével foglalkozzon, mert az európai baloldal szokásához híven becsempészte azt a javaslatot is, amely minden társadalmi nem (gender) számára követel egyenlőséget.
2022/04/05
Reaching women's economic independence through entrepreneurship and self-employment (A9-0096/2022 - Pernille Weiss)

A nők gazdasági függetlenségének biztosítása, hangsúlyosan a vállalkozások és önfoglalkoztatás révén, kiemelt prioritást kellene, hogy élvezzen az Európai Unió intézményei számára. Egyes tagállamokban az Eurostat 2016-os adatai szerint 60% alatti a nők foglalkoztatási rátája, számos helyen jelentősen lemaradva férfi társaiktól. Mindezek a mutatók sajnos a koronavírus-járvány és az azzal szorosan összefüggő gazdasági megtorpanás ideje alatt csak tovább romolhattak. A reziliencia és a társadalmi méltányosság, a nők jogainak erősítése és az esélyegyenlőség biztosítása így nem tűrhet halasztást.E jelentésben a nők gazdasági függetlenségének biztosítása mégsem a tényszerű, ideológiai elemektől mentes, és valóban a női munkavállalók érdekei szerinti megközelítést alkalmazza. Számos pontjában a sokszínűség elvére hivatkozva emel be a jelentésbe olyan ideológiai elemeket, melyek szembe mennek a jelentés címében foglalt célokkal. A biológiai nem és a társadalmi nem tudatos keverésével élve vezet félre. A nők ennél többet érdemelnek!A jelentést a végszavazás során a fentebb említett okokból kifolyólag nem tudtam támogatni!
2022/05/03
The impact of the war against Ukraine on women (B9-0219/2022)

Az orosz-ukrán háború korunk legnagyobb humanitárius katasztrófáját idézte elő, milliók kényszerültek elhagyni otthonukat, köztük nők és gyermekek, akiknek késedelem nélkül meg kell adni minden segítséget. Ezért volt sürgető, hogy az Európai Parlament is foglalkozzon a témával, hogy foglalkozzunk a háborús traumákat átélt nők valós és égető problémáival és megtaláljuk azokat a megoldásokat, hogy hogyan védhetjük és segíthetjük őket mielőbb és a leghatékonyabban. Sajnos azonban az EP jelentése, mint azt már megszokhattuk baloldali liberális eszmékkel átitatott, továbbá azt sem hagyhatjuk szó nélkül, hogy a jelentés az Ukrajnából menekült nőket és gyermekeket használja fel és indít hadjáratot bizonyos tagállamok ellen, például Magyarország és Lengyelország ellen, szintén ideológiai megfontolásból. A jelentés módszeresen tartalmaz alaptalan állításokat és ferdített hazugságokat országunk ellen. Magyarország mindenkit befogad, és nem tesz különbséget ember és ember között, bőrszíne, származása vagy szexuális orientációja szerint. Mindenkinek egyenlő módon, megkülönböztetés nélkül segítünk. Mivel a jelentésbe foglalt állítások többsége elrugaszkodik a valós problémáktól, valótlan dolgokat állít, elítéli és negatív színben tünteti fel a már több százezer, a háború elől menekülő embert befogadó Magyarországot, ezért a jelentés végszavazásánál tartózkodtam.Háború dúl Európában, nincsen szükség további gyűlöletszításra a tagállamaink között. Közös erővel, kompromisszumok mentén kell segítenünk Ukrajnának! Magyarország segít, segítsenek hát Önök is!
2022/05/05
2021 Report on Albania (A9-0131/2022 - Isabel Santos)

A nyugat-balkáni bővítés kiemelt prioritása kell, hogy legyen az Európai Uniónak, amelynek létjogát a jelentésben foglaltak is alátámasztják. Albánia az elmúlt években sokat tett az EU által előirányzott kritériumoknak való megfelelés tekintetében.Fontos azonban felhívni a figyelmet az Albánia területén élő kisebbségek helyzetére, kiemelten a roma közösségek politikai, gazdasági és társadalmi szerepvállalásainak lehetőségeire. Támogatásom mellett, így ösztönzöm az országot arra, hogy a kisebbségek – kiemelten a romák – társadalmi és gazdasági befogadásának intézkedései élvezzenek prioritást, illetve hogy a nők és gyermekek jogvédelme mellett is tegyenek határozottabb lépéseket a különböző politikai és társadalmi dimenziók tekintetében. Az EU bővítés melletti elkötelezettségét erősítve, szavazatommal támogattam a jelentést!
2022/05/19
Revision of the EU Emissions Trading System (A9-0162/2022 - Peter Liese)

. – Az Európai Parlament baloldali többsége nem nyugodott bele a két héttel ezelőtti szavazási vereségébe: a hagyományos eljárást kijátszva, antidemokratikus módon ismételten napirendre tűzték a klímaadó ügyét. Szavazatommal - az elmúlt plenáris szavazáshoz hasonlóan - ezúttal sem támogattam a jelentést, ugyanis úgy vélem, hogy Brüsszel felelőtlen javaslatával szemben a klímaváltozás elleni küzdelem finanszírozását nem az emberekkel kell megfizettetni, hanem azokkal a nagy szennyezőkkel, akik a legnagyobb mértékben okozói a klímaváltozásnak. Az ő profitjukból kell elvenni azokat az összegeket, amelyekkel finanszírozni lehet a zöld átállást.Sajnálatos, hogy ezzel szemben az európai baloldal képviselői a családokat sarcolnák meg, s javaslataik révén további energiaár növekedést idéznének elő. Továbbra is úgy vélem, hogy a klímaadó elfogadása különösen kedvezőtlenül érintené az európai, s köztük a magyar családokat és vállalkozásokat, valamint veszélyeztetné a magyar rezsicsökkentési program eredményeit és fenntarthatóságát. Reményeim szerint a háromoldalú tárgyalások alkalmával még sikerülhet a helyes irányba terelni a Parlament felelőtlen javaslatát, így az intézményközi tárgyalások megkezdését támogattam.
2022/06/22
Candidate status of Ukraine, the Republic of Moldova and Georgia (RC-B9-0331/2022, B9-0331/2022, B9-0332/2022, B9-0333/2022, B9-0334/2022, B9-0335/2022, B9-0336/2022)

. – Támogatjuk Ukrajna, Moldova és Georgia tagjelölti státuszát. A jelenlegi háborús kihívásokkal teli időszakban ez jó lehetőség az európai egység előmozdítására és az Európai Unió geopolitikai, biztonsági és gazdasági szerepének erősítésére. Ezért a Fidesz delegáció tagjaként a végszavazásnál támogattam a határozat szövegét. Az országok tagjelöltségét azonos értékek és feltételek mellett kell mérlegelni, ezért az Unió szavahihetősége múlik a nyugat-balkáni országok csatlakozási folyamatának felgyorsításán is. Ehhez szükséges Szerbia és Montenegró esetében a csatlakozási tárgyalásokat előrelendítése, Észak-Macedóniával és Albániával a tárgyalások megindítása, Bosznia Hercegovinának a tagjelölti státuszt, Koszovónak pedig vízummentességet kell biztosítani.
2022/06/23
Objection pursuant to Rule 112(2) and (3): Genetically modified maize DP4114 × MON 810 × MIR604 × NK603 and genetically modified maize combining two or three of the single events DP4114, MON 810, MIR604 and NK603 (B9-0328/2022)

. – Magyarország kiemelten fontos stratégiai kérdésként kezeli a géntechnológiával módosított szervezetekkel kapcsolatos tevékenységek szabályozását és a magyar mezőgazdaság GMO-mentes státuszának megőrzését. Magyarország Alaptörvénye stratégiai célként tűzi ki Magyarország genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdaságának biztosítását. A GMO-mentes státusz fenntartásából egyértelmű gazdasági előnyünk származik, mivel mezőgazdasági terményeink jelentős részét külföldön értékesítjük, és exportpiacaink a GMO-mentes termékekre tartanak igényt. Erre tekintettel, szavazatommal támogattam az állásfoglalási indítványt.
2022/06/23
Objection pursuant to Rule 112(2) and (3): Genetically modified maize NK603 × T25 × DAS-40278-9 and its sub-combination T25 × DAS-40278-9 (B9-0326/2022)

. – Magyarország kiemelten fontos stratégiai kérdésként kezeli a géntechnológiával módosított szervezetekkel kapcsolatos tevékenységek szabályozását és a magyar mezőgazdaság GMO-mentes státuszának megőrzését. Magyarország Alaptörvénye stratégiai célként tűzi ki Magyarország genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdaságának biztosítását. A GMO-mentes státusz fenntartásából egyértelmű gazdasági előnyünk származik, mivel mezőgazdasági terményeink jelentős részét külföldön értékesítjük, és exportpiacaink a GMO-mentes termékekre tartanak igényt. Erre tekintettel, szavazatommal támogattam az állásfoglalási indítványt.
2022/06/23
Women’s poverty in Europe (A9-0194/2022 - Lina Gálvez Muñoz)

Európa országait az elmúlt években számos gazdasági, egészségügyi, politikai és biztonságpolitikai kihívás érte. Kezdve a koronavírus-világjárvány egészségügyi és gazdasági hatásaitól, egészen az ukrán-orosz háború menekültválságáig, gazdasági és politikai kihívásáig. Ezekben az időkben kiemelt figyelmet kell fordítanunk a kiszolgáltatott közösségek tagjaira, így Európa szegényeire és kiemelten a szegénységnek kitett nők és gyermekek helyzetére. A nők szegénysége Európában jelentés azonban a tényleges megoldási javaslatok helyett ismét ideológia-vezérelt, a valóságtól számos pontjában elrugaszkodó politikai nyilatkozat lett.Az Isztambuli Egyezmény ratifikációs felszólítása nem egyeztethető össze a magyar Országgyűlés nyilatkozatával, mely egyértelműen deklarálta, hogy nem kívánja ratifikálni az Egyezményt. Magyarország hisz a női jogok védelmében és az elmúlt években számos előrelépés is történt ezen a téren, a politikai nyomásgyakorlásnak azonban nem vagyunk hajlandók engedni. A nők szegénységének felszámolása csakis tisztán szakpolitikai és a nők igényeit ténylegesen figyelembe vevő cselekvési tervek mentén kivitelezhető, az ideológiai és politikai, tagállamok nevesítése mentén zajló nyomásgyakorlás azonban ezt a munkát nem segíti elő. A jelentés szavazása során mindezek értelmében tartózkodtam, annak fontos volta ellenére is.
2022/07/05
Intersectional discrimination in the EU: socio-economic situation of women of African, Middle-Eastern, Latin-American and Asian descent (A9-0190/2022 - Alice Kuhnke)

A jelentés a biológiai nem bináris értelmezésének elvetése, a társadalmi nem (gender) fogalmának használata, illetve bizonyos, a nemváltoztatás jogi elismerésének kérdésében tett megállapítása és ezzel a tagállami hatáskör korlátozásának veszélye okán nem támogatható. Az interszekcionális megkülönböztetés, így a diszkrimináció minden formája elítélendő és annak semmilyen formája sem elfogadható az Európai Unió tagállamai számára, a jelentés ideológiai síkra terelése azonban ismét megbontja a kérdésben kialakítható közös álláspont lehetőségét és gátolja az EP egységes kiállását a tárgyalt területen. A jelentést a fentebb említett okok értelmében nem tudtam támogatni.
2022/07/06
US Supreme Court decision to overturn abortion rights in the United States and the need to safeguard abortion rights and Women’s health in the EU (B9-0365/2022, B9-0366/2022, B9-0367/2022)

Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága, mint egy szuverén állam független szerve által 2022. június 24-i döntésének felülvizsgálata és az azzal kapcsolatban való politikai állásfoglalás az EP részéről nem elfogadható. Az abortuszhoz való jog Alapjogi Chartába foglalása sérti a tagállami szuverenitást és csorbíthatja a tagállami törvényhozások jogkörét. A jelentés számos pontjában politikai-ideológiai síkon kíván nyomást gyakorolni azon tagállamokra, amelyeknek abortuszszabályozása nem egyeztethető össze az EP baloldali többségének értékrendjével a kérdésben.Az élet és a nők egészségének védelme fontos érdeke Európának, így az Európai Unió tagállamainak is, egy szuverén, más kontinensen lévő szövetségi állam független bírói testületének ilyen szintű és mértékű minősítése azonban szembe megy az EU értékeivel és túlterjeszkedik jogkörein. A jelentést mindezek értelmében nem tudtam támogatni.
2022/07/07
Situation of Roma people living in settlements in the EU (B9-0413/2022)

Az Európai Unió területén található roma és szegénytelepek Unió-szerte komoly hiányt szenvednek a legalapvetőbb szolgáltatások tekintetében is. A közművekhez való hozzáférés hiánya, az oktatás, lakhatás, foglalkoztatottság és egyészségügyi ellátás területein jelentkező komplex problémák azonban mielőbbi válaszreakciót követelnek. Ennek érdekében viszont át kell gondolnunk és át kell strukturálnunk azokat az uniós forrásokat, amelyek felhasználása az elmúlt években kudarcot vallott, vagy nem teljesítette a hozzá rendelt elvárásokat és célszámokat, hiszen az uniós források jobb felhasználásával megállítható lenne a generációkon átívelő mélyszegénység.A helyi közösségek aktív bevonása mellett, célirányos és jól monitorozható programokra van szükség, továbbá a tagállami jó gyakorlatok álemelésével serkenteni kell a kooperáció és az uniós szinten való közös romapolitika lehetőségeit is. Külön figyelmet érdemelnek azok a magyar jó gyakorlatok, amelyek segítségével a szegénységi mutatókat az elmúlt 12 évben sikerült javítanunk hazánkban, mint például a Családi Otthonteremtési Kedvezmény, a sokgyermekes édesanyák és a 25 év feletti munkavállalók személyi jövedelemadó-mentessége, a nagycsaládosok autóvásárlási kedvezménye, valamint a hároméves kortól kötelező óvodai oktatásban való részvétel. E munka előmozdítása érdekében számos módosító indítvánnyal támogattam a jelentést, amelyet a végszavazás során is támogattam ezáltal!
2022/10/05
The Rule of Law in Malta, five years after the assassination of Daphne Caruana Galizia (B9-0470/2022, B9-0471/2022)

Az igazság elhallgattatása minden esetben elfogadhatatlan. Daphne Caurana Galizia 2017. október 16-án az életével fizetett az igazság megvallásáért. Újságíróként rámutatott a szervezett bűnözésre és korrupcióra, a gazdasági és politikai élet jogtalan összefonódására. Feltárt olyan ügyleteket, amelyek egyértelműen kompromittáló helyzetbe hoztak számos kiemelt közszereplőt. Öt évvel Daphne meggyilkolását követően mégis azt látjuk, számos hiányosság fedezhető fel a máltai hatóságok eljárásai során. A teljeskörű felelősségre vonás elmaradt, a magas szinten zajló pénzmosás elkövetői még mindig szabadlábon vannak.Nem engedhetjük meg magunknak, hogy szemet hunyjunk a jogtalanság és az igazságtalanság felett. Üdvözlöm az Európai Parlament állásfoglalását, amely sürgeti a máltai reformokat és az elszámoltatás teljeskörűségét. Daphne bátorsága és nyílt kiállása arra kötelez bennünket, hogy felemeljük szavunkat és küzdjünk az igazságáért, Málta igazságáért a korrupcióval és a megfélemlítéssel szemben. Így szavazatommal támogattam az Európai Parlament plénuma elé benyújtott állásfoglalást.
2022/10/20
The EU priorities for the 67th session of the UN Commission on the Status of Women (B9-0100/2023, B9-0103/2023)

A nők, és kiemelten a hátrányos helyzetű nők esélyének előmozdítása az egyik legfontosabb közös ügyünk. Törekednünk kell mindenfajta diszkrimináció és megkülönböztetés felszámolására. Külön értékelendő, hogy a digitalizáció és az információhoz való jutás előmozdítása kiemelt prioritásként szerepel a dokumentumban is.Fontos azonban kiemelni, hogy a jelentés számos pontjában tagállami hatáskör alá tartozó elemeket is egységes cselekvési kör alá kíván vonni, és ezzel sérti vagy sértheti a tagállami hatáskörbe tartozó ügyekben való döntés jogának az elsőbbségét. Ezen hatásköröknek a tiszteletben tartása azonban minden esetben elsőbbséget kell, hogy élvezzen.A dokumentum megannyi előremutató javaslata ellenére is a vizsgált téma - így a nők helyzetének - előmozdítása és javítása helyett politikailag és ideológiailag elfogult megállapításokkal terhelt.Így a javaslatot annak végszavazatakor nem tudtam támogatni.
2023/02/15
Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence – EU accession: institutions and public administration of the Union (A9-0169/2023 - Łukasz Kohut, Arba Kokalari)

Az Isztambuli Egyezményt jelenleg hét tagállam - Bulgária, Csehország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország és Szlovákia - utasítja el annak szélsőséges ideológiai tartalma, a társadalmi nem fogalmának erőltetése miatt. Az európai intézmények láthatóan képtelenek elfogadni a tagállamok szuverén döntését, ezért úgy akarják rákényszeríteni a tagállamokra az Egyezményt, hogy a fejük fölött áterőltetik az Európai Unió mint szervezet csatlakozását. Ez a gyakorlat meglátásom szerint elfogadhatatlan, mind jogi, mind politikai szempontból. Az EU ugyanis nem hozhat döntéseket saját tagállamai kifejezett akarata ellenében. A nők elleni erőszak elleni küzdelemben ráadásul nem egyezményekre és ideológiával átitatott dokumentumokra, hanem tényleges tagállami cselekvésre van szükség. Magyarország például az elmúlt évtizedben számos olyan családtámogató, gyermekvédelmi és családon belüli erőszak elleni – számos esetben az Isztambuli Egyezmény javaslatain túlmutató – programot és törvényt fogadott el, amelyek eredményei kimutathatók. Éppen ezért semmilyen ideológiai nyomásgyakorlásnak nem engedünk, és felhívjuk a tagállamok és az uniós intézmények figyelmét is azokra a magyar és egyéb tagállami jógyakorlatokra, amelyek tényleges eredményeket képesek felmutatni, ideológiai nyomásgyakorlástól mentesen. Mind ezek fényében a javaslat ellen szavaztam.
2023/05/10
Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence - EU accession: judicial cooperation in criminal matters, asylum and non-refoulement (A9-0170/2023 - Łukasz Kohut, Arba Kokalari)

Az Isztambuli Egyezményt jelenleg hét tagállam - Bulgária, Csehország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország és Szlovákia - utasítja el annak szélsőséges ideológiai tartalma, a társadalmi nem fogalmának erőltetése miatt. Az európai intézmények láthatóan képtelenek elfogadni a tagállamok szuverén döntését, ezért úgy akarják rákényszeríteni a tagállamokra az Egyezményt, hogy a fejük fölött áterőltetik az Európai Unió mint szervezet csatlakozását. Ez a gyakorlat meglátásom szerint elfogadhatatlan, mind jogi, mind politikai szempontból. Az EU ugyanis nem hozhat döntéseket saját tagállamai kifejezett akarata ellenében. A nők elleni erőszak elleni küzdelemben ráadásul nem egyezményekre és ideológiával átitatott dokumentumokra, hanem tényleges tagállami cselekvésre van szükség. Magyarország például az elmúlt évtizedben számos olyan családtámogató, gyermekvédelmi és családon belüli erőszak elleni – számos esetben az Isztambuli Egyezmény javaslatain túlmutató – programot és törvényt fogadott el, amelyek eredményei kimutathatók. Éppen ezért semmilyen ideológiai nyomásgyakorlásnak nem engedünk, és felhívjuk a tagállamok és az uniós intézmények figyelmét is azokra a magyar és egyéb tagállami jógyakorlatokra, amelyek tényleges eredményeket képesek felmutatni, ideológiai nyomásgyakorlástól mentesen. Mind ezek fényében a javaslat ellen szavaztam.
2023/05/10
Sexual harassment in the EU and MeToo evaluation (A9-0178/2023 - Michal Šimečka)

A szexuális zaklatás és más visszaélések kérdéskörének alapos feltárása, jogharmonizációs törekvések elősegítése és azok betartatása közös európai érdek kell, hogy legyen. E célból azonban sok hasonló dokumentumot fogadtak ugyan már el az Európai Unió különböző intézményeiben, a hatékony bevezetésük mégsem valósult meg ténylegesen. Mindennek elsődleges oka pedig, hogy valóságos megoldásokat bemutatni képes jelentések helyett, ideológiai nyilatkozatokat alkotunk.Az ilyen jellegű nyilatkozatok pedig politikai csatatérré teszik az egyébként politikától szükségszerűen mentes kérdésköröket is. A mostani dokumentum is ennek a törekvésnek az áldozatául esett. Politikai nyomásgyakorlás végett olyan pontok is bekerültek a jelentésbe, amelyek egyértelműen bizonyos tagállamok szuverén döntéseinek befolyásolására irányulnak. Tökéletes példa erre, hogy ragaszkodik az Isztambuli Egyezmény ratifikációjához, hiába jelent meg az Egyezmény hivatkozott zaklatásra vonatkozó rendelkezése tartalmilag a magyar jogban, annak ratifikálástól függetlenül.A „MeToo” mozgalom nők felszólalásáról és védelméről szól, viszont ezzel szembe menve egyéb szexuális kisebbségek védelmére vonatkozó törekvéseket is besűrítik egy dokumentumba. Ez azért is aggályos, hiszen a kettő csoport egymástól elválik, más igényekkel rendelkeznek ezek a közösségek, más megoldási stratégiákat is szükségeltetnek az őket esetlegesen érő szexuális zaklatás és visszaélések ellen folytatott küzdelmeink során. Mindezeket figyelembevéve így a jelentést nem tudtam támogatni!
2023/06/01
Strengthening social dialogue (B9-0259/2023)

A szociális párbeszéd megerősítése kapcsán ugyan fontos és támogatandó a munkavállalók érdekképviseleti részvétele, azonban, amint ezt már mi Kelet-Európában a kommunizmus évei alatt átéltük, a kötelező szakszervezeti tagság nem megfelelő eszköze az érdekképviseleti részvétel elősegítésének. Nem kérdés, mind uniós, mind tagállami jogszabályok, illetve a következetes joggyakorlat alapján, hogy a munkavállalóknak és a munkaadóknak joguk van arra, hogy kollektív tárgyalásokat folytassanak, és kollektív szerződéseket kössenek.Azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy ez egy jog, nem pedig kötelezettség. Így elkerülendőnek tartom azt a baloldali lázálmot, amely ismét kötelezővé tenné a szakszervezeti tagságot. Mindezeket figyelembe véve így a jelentést nem tudtam támogatni!
2023/06/01
Regulation of prostitution in the EU: its cross-border implications and impact on gender equality and women’s rights (A9-0240/2023 - Maria Noichl)

A prostitúció kérdésköre nem csupán a nemek közötti egyenlőség kérdéseit veti fel, hanem az emberi méltóságot sérti. A prostitúció legitim jövedelemszerzésként való elfogadása, annak elfogadását jelentené, hogy az embert csupán áruként, jogtárgyként kezeljük, ezzel magunk mögött hagyva az áldozatok méltóságát és jogait, melegágyat teremtve a szexuális erőszaknak és az emberkereskedelmi hálózatoknak. A mai hiperszexuálizált, sokszor krónikusan online úgynevezett modern társadalmi nézetek nem veszik figyelembe azt a méltóságot és tiszteletet, amelyet minden ember megérdemel, ezzel hatalmas keresletet generálva a szexuális szolgáltatásoknak.A jelentés által promótált északi modell szerint dekriminalizálni kell a prostitúciót. Úgy véljük azonban, hogy egy valós társadalmi probléma dekriminalizálása helyett, inkább a kereslet csökkentésével kellene foglalkoznunk, az oktatáson, felügyeleten, áldozatsegítésen és az áldozatok reintegrációjának segítésén keresztül.Bár fontos az Unió által generált dialógus és vita, arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy erre effektív választ a tagállami szabályozás tud adni, a nemzeti jogi környezetnek megfelelően, hiszen egy tagállamban kialakított modell aligha alkalmazható Unió-szerte.Meg kell erősítenünk az emberkereskedelem elleni küzdelmet és megvédeni azokat a kiszolgáltatott lányokat és fiúkat, akiket több száz kilométeren át hurcolnak egy másik országba pusztán profit céljából, testüket és méltóságukat kihasználva.Ezért a Fidesz európai parlamenti delegációja nem tudta támogatni a jelentést.
2023/09/14
Ensuring European transportation works for women (A9-0239/2023 - Elżbieta Katarzyna Łukacijewska)

A nők szükségleteinek megfelelő európai közlekedés biztosítása című jelentés a valóban hasznos intézkedésekre fókuszálás helyett ismételten a baloldali többség ideológiájának promótálására és elérhetetlen célok kierőltetésére került felhasználásra.Bár fontosnak tartjuk a nemek közötti egyenlőségért, egyenlő fizetésért való küzdelmet és elítéljük az erőszak, zaklatás minden formáját, ezek a pontok azonban ideologizált állítások köntösébe ültetve kerültek bele a jelentésbe, amely azok értelmét és az állítások erősségét eltorzítja. Úgy gondoljuk, hogy az üres politikai kijelentések helyett tagállami intézkedésekre van szükség ezek megelőzésére.A Bizottság célja elérhetetlen a jelen inflációs és megélhetési válság körülményei közt, hogy 2030-ra 100 uniós város legyen klímasemleges, különböző intézkedésekkel, például autómentes városközpontok létrehozásával, hogy az emberek jobban hozzáférjenek a tömegközlekedéshez, az aktív mobilitáshoz és az alacsony kibocsátású közlekedési megoldásokhoz. Ezek kivitelezése és elérése a lakosságra aránytalanul káros lenne. Ezért a Fidesz európai parlamenti delegációja nem tudta támogatni a jelentést.
2023/10/03
Segregation and discrimination of Roma children in education (B9-0394/2023)

Sajnálatos, hogy ilyen ígéretes témában ilyen hiányos állásfoglalás került elfogadásra az EP részéről. Komplex téma, mely komplex megoldásokat igényel, ugyanis az oktatási szegregáció alapjaiban véve összefügg a földrajzi és területi szegregációval, ez az állásfoglalás azonban külön kezeli a kérdést, így nem tud megfelelő megoldásokat kínálni.Elfogadhatatlan, hogy az állásfoglalás kettős mérce alapján bizonyos tagállamokat elítél, míg másokat, ahol szintén aggasztó a helyzet meg sem említ. Olyan tagállamok, mint Magyarország a Bizottság által is elismert kiemelkedő eredményeket értek el az elmúlt 10 évben. Olyan intézkedésekkel segíti a felzárkóztatást és a szegénységből való kilépést, mint a 3 éves kortól való óvodai kötelezettség, felzárkóztató- és ösztöndíj-programok, roma szakkollégiumok és szakmai továbbképző programok bevezetése, amelyek hozzájárulnak a szegregált osztályok számának csökkentéséhez.Aggasztó, hogy az EP baloldali többsége és az EPP látszólag nem tartja fontosnak a pénzügyi átláthatóságot. Hiszen a rendelkezés, mely felhívná a Bizottságot arra, hogy megvizsgálja az elmúlt 10 évben elköltött oktatási források hogyan hasznosultak, mely tagállamokban nem is hívtak le forrásokat a roma integrációra, illetve mely tagállamokban éltek ezzel vissza, nem került bele az állásfoglalásba.Az EP állásfoglalása egyértelmű visszalépést jelent az uniós roma oktatáspolitikában a 2011-ben a soros magyar elnökség alatt elfogadott uniós roma stratégia kezdeményezéseihez képest. Ezért a szavazás során tartózkodtam.
2023/10/04
Jurisdiction, applicable law, recognition of decisions and acceptance of authentic instruments in matters of parenthood and creation of a European Certificate of Parenthood (A9-0368/2023 - Maria-Manuel Leitão-Marques)

A baloldali többség azt állítja mindig, hogy nem kívánja aláásni a tradicionális keresztény családmodellt, ez a javaslat azonban világosan azt mutatja, hogy pontosan erre törekszik. Minél inkább időszerű a magyar családok és szuverenitásunk védelme.Az Európai Leszármazási Igazolás, vagyis az uniós szülői bizonyítvány bevezetésével az Európai Parlament baloldai többsége önkényes módon rá akarja erőltetni hatáskörét a tagállamokra és az európai nemzetek alapegységeire: a családokra. Ez súlyos visszaélés az uniós alapszerződések elveivel, hiszen azok a család fogalmának meghatározását szigorúan tagállami hatáskörben hagyták, melyet Magyarország alaptörvényi szinten szabályoz.A tervezet nem csak jogilag nem állja meg a helyét, de jogi táptalajt kíván kreálni a nyugati baloldal ideológiájának és ezzel a nők testének tárgyiasításának és értékesítésének egy újabb formájának, a béranyagságnak. Mindezek miatt a jelentést nem tudtam támogatni.
2023/12/14
Young researchers (B9-0491/2023)

Örömmel támogattam a fiatal kutatókról szóló állasfoglalási indítványt. Nem csak a meglévő sikereket és aggályokat foglalta össze az indítvány, hanem helyesen meghatározta a lépéseket, melyek elengedhetetlenek Európa előremenetelében. Javítanunk kell a fiatal kutatók foglalkoztatási feltételeit és lehetőségeit, méltányos bérekkel és karrierlehetőségekkel. Azzal, hogy az uniós szabályozási keretet felülvizsgáljuk a mögöttes problémák megoldásának érdekében, nem szabad megfeledkezünk a legkiszolgáltatabbakról sem.Minél több fiatalnak kell lehetőséget biztosítanunk, különböző uniós és államilag finanszírozott projektekkel, hogy tudását tovább fejlessze, ezáltal az innovációnak táptalajt teremtve. Különösen figyelemmel kísérem a roma fiatalokat, akikben a romák bevonásának és a roma ügy előtérbe helyezésének igazi jövőjét látom. Ezért is fontos, hogy ahogy az állásfoglalás is kimondja, mind tagállami, mind Bizottsági szinten teljes mértékben és proaktívan vonjuk be a fiatal kutatókat és érdekeit képviselő szervezeteket a fiatal kutatók helyzetének javítását célzó politikák kidolgozásába.
2023/12/14
Council decision inviting Member States to ratify the Violence and Harassment Convention, 2019 (No. 190) of the International Labour Organization (A9-0040/2024 - Cindy Franssen, Kira Marie Peter-Hansen)

Magyarország eltökélt a munkahelyi zaklatás és erőszak valamint a férfiak és nők közötti különbségek eltörlésében. Ennek azonban nem megfelelő módja az, hogy az Unió ismét tagállami hatáskörbe avatkozva kényszerítené rá a tagállamokat egy nemzetközi egyezmény ratifikálására.A nemzetközi nőnap meggyalázása az, hogy a nők ünneplése helyett az Európai Parlament ezen alkalmat ballibirális gender ideológiájának terjesztésére használja fel. Az Európai Unió nem tagja a Nemzetközi Munkaügyi Szervezetnek, az egyes tagállamok a szervezet tagjai. A felvetést támogató tagállamok nagy része már bevezette saját szuverenitása körében az Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 2019. évi (190. sz.) Erőszak és Zaklatás Elleni Egyezményét bármiféle eljárásjogi aggály vagy Uniós engedélyezés nélkül.Magyarország több tagállam mellett nem kívánta az egyezményt ratifikálni, annak ideológiai tartalma miatt, az hogy a Tanács erre kötelezné a tagállamokat elfogadhatatlan. Minden nő védelmet és tiszteletet igényel. Ennek biztosítása pedig uniós kereteken belül tagállami hatáskörbe tartozik. A megerősítésre való felkérést ezért a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja ellenezte.
2024/03/12
Standards for equality bodies in the field of equal treatment and equal opportunities between women and men in matters of employment and occupation (A9-0354/2023 - Sirpa Pietikäinen, Marc Angel)

Magyarország eltökélt az egyenlő bánásmód és az esélyegyenlőség tekintetében az egyenlőséggel foglalkozó szervek jogköreinek erősítésében és az áldozatok segítésében. Jelen jelentés azonban nem tudta az áldozatok jogi érdekeit előtérbe helyezni és azt ideológiamentesen, szakmai módon összefoglalni.Mind a Fidesz EP képviselői a parlamenti tárgyalások alatt, mind Magyarország a trialógus viták alatt a Tanács ülésein nagyfokú rugalmasságot mutatva, kompromisszumokat kívántak elérni, hogy az egyenlőséggel foglalkozó szerveket Európa szerte meg lehessen erősíteni. A Tanács ebben nem volt partner, teret engedve a brüsszeli balliberális genderideológiának.A jelentést az európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslatról ezért a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja nem tudta támogatni.
2024/04/10
Inclusion of the right to abortion in the EU Charter of Fundamental Rights (B9-0205/2024, B9-0207/2024, B9-0208/2024)

Az EUMSZ 168. cikkének közegészségre vonatkozó (7) bekezdése értelmében „az Unió tevékenységének tiszteletben kell tartania a tagállamoknak az egészségügyi politikájuk meghatározására, valamint az egészségügyi szolgáltatások és az orvosi ellátás megszervezésére és biztosítására vonatkozó hatáskörét”. A Parlament baloldali többsége által elfogadott állásfoglalási indítvány az abortuszhoz való jognak felvételéról az EU Alapjogi Chatrájába egy újabb brüsszeli lopakodó hatáskörelvonási kísérletet takar maga mögött, az emberi jogok védelmének látszata alatt.Az abortusszal kapcsolatos ellátás szabályozása a szubszidiaritás elvének megfelelően a tagállamok felelőssége, míg az EU hatáskörébe ezen intézkedések támogatása, összehangolása vagy kiegészítése tartozik. A Chartában rögzített értékek a tagállamok közös értékei, amelyeket az uniós polgárok egyetemesen magukénak vallanak, ugyanakkor az abortuszhoz való jog továbbra is vitatott kérdés, a tagállamok eltérő szakpolitikai megoldásokat választanak ennek szabályozására. Azonban a brüsszeli baloldal ismért azt követeli, mindenki az ő ideológiájának megfelelően járjon el, miközben a Charta bármilyen módosításához a tagállamok egyhangú jóváhagyására lenne szükség.Az állásfoglalási indítványt ezért a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja ellenezte.
2024/04/11