BETA

Special Committee on Foreign Interference in all Democratic Processes in the European Union, including Disinformation (INGE)

Earlier meetings

2021/09/09
2021/09/06
2021/09/02
2021/07/12
2021/06/22
2021/06/15
2021/05/10
2021/05/10
2021/04/15
2021/04/13
2021/04/13
2021/03/17
2021/03/01
2021/02/23
2021/02/22
2021/02/01
2021/01/26
2021/01/25
2021/01/11
2021/01/11
2020/12/03
2020/12/02
2020/11/12
2020/11/09
2020/10/26
2020/10/02
2020/10/02
2020/09/24
2020/09/23
Name Role Group Country Current
Raphaël GLUCKSMANN Chair icon: S&D S&D icon: FR France current
Włodzimierz CIMOSZEWICZ Vice-Chair icon: S&D S&D icon: PL Poland current
Morten LØKKEGAARD Vice-Chair icon: ALDE ALDE icon: DK Denmark current
Javier ZARZALEJOS Vice-Chair icon: PPE PPE icon: ES Spain current
Dace MELBĀRDE Vice-Chair icon: ECR ECR icon: LV Latvia current
Vladimír BILČÍK Member icon: PPE PPE icon: SK Slovakia current
Viola VON CRAMON-TAUBADEL Member icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: DE Germany current
Tonino PICULA Member icon: S&D S&D icon: HR Croatia current
Thierry MARIANI Member icon: ID ID icon: FR France current
Sunčana GLAVAK Member icon: PPE PPE icon: HR Croatia current
Stelios KOULOGLOU Member icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: EL Greece current
Sandra KALNIETE Member icon: PPE PPE icon: LV Latvia current
Sabine VERHEYEN Member icon: PPE PPE icon: DE Germany current
Robert ROOS Member icon: ECR ECR icon: NL Netherlands current
Radka MAXOVÁ Member icon: RE RE icon: CZ Czechia current
Pierfrancesco MAJORINO Member icon: S&D S&D icon: IT Italy current
Nicolaus FEST Member icon: ID ID icon: DE Germany current
Nathalie LOISEAU Member icon: RE RE icon: FR France current
Markéta GREGOROVÁ Member icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: CZ Czechia current
Marco DREOSTO Member icon: ID ID icon: IT Italy current
Manu PINEDA Member icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: ES Spain current
Maite PAGAZAURTUNDÚA Member icon: ALDE ALDE icon: ES Spain current
Lukas MANDL Member icon: PPE PPE icon: AT Austria current
Laura FERRARA Member icon: EFDD EFDD icon: IT Italy current
Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR Member icon: S&D S&D icon: ES Spain current
Jorge BUXADÉ VILLALBA Member icon: ECR ECR icon: ES Spain current
Jeroen LENAERS Member icon: PPE PPE icon: NL Netherlands current
Ioan-Rareş BOGDAN Member icon: PPE PPE icon: RO Romania current
Gwendoline DELBOS-CORFIELD Member icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: FR France current
Bart GROOTHUIS Member icon: RE RE icon: NL Netherlands current
Balázs HIDVÉGHI Member icon: PPE PPE icon: HU Hungary current
Anna Júlia DONÁTH Member icon: RE RE icon: HU Hungary current
Andrey KOVATCHEV Member icon: PPE PPE icon: BG Bulgaria current
Andreas SCHIEDER Member icon: S&D S&D icon: AT Austria current
Urmas PAET Substitute icon: ALDE ALDE icon: EE Estonia current
Tomáš ZDECHOVSKÝ Substitute icon: PPE PPE icon: CZ Czechia current
Silvia SARDONE Substitute icon: ID ID icon: IT Italy current
Sandro GOZI Substitute icon: RE RE icon: FR France current
Salvatore DE MEO Substitute icon: PPE PPE icon: IT Italy current
Ryszard CZARNECKI Substitute icon: NA NA icon: PL Poland current
Reinhard BÜTIKOFER Substitute icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: DE Germany current
Rasa JUKNEVIČIENĖ Substitute icon: PPE PPE icon: LT Lithuania current
Petras AUŠTREVIČIUS Substitute icon: ALDE ALDE icon: LT Lithuania current
Petra KAMMEREVERT Substitute icon: S&D S&D icon: DE Germany current
Nuno MELO Substitute icon: PPE PPE icon: PT Portugal current
Niyazi KIZILYÜREK Substitute icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: CY Cyprus current
Nikos ANDROULAKIS Substitute icon: S&D S&D icon: EL Greece current
Nicola PROCACCINI Substitute icon: ECR ECR icon: IT Italy current
Nacho SÁNCHEZ AMOR Substitute icon: S&D S&D icon: ES Spain current
Márton GYÖNGYÖSI Substitute icon: NA NA icon: HU Hungary current
Mihai TUDOSE Substitute icon: S&D S&D icon: RO Romania current
Marina KALJURAND Substitute icon: S&D S&D icon: EE Estonia current
Magdalena ADAMOWICZ Substitute icon: PPE PPE icon: PL Poland current
Iuliu WINKLER Substitute icon: PPE-DE PPE-DE icon: RO Romania current
Iskra MIHAYLOVA Substitute icon: ALDE ALDE icon: BG Bulgaria current
Isabel SANTOS Substitute icon: S&D S&D icon: PT Portugal current
Heidi HAUTALA Substitute icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: FI Finland current
Gilles LEBRETON Substitute icon: NA NA icon: FR France current
Franco ROBERTI Substitute icon: S&D S&D icon: IT Italy current
Frances FITZGERALD Substitute icon: PPE PPE icon: IE Ireland current
Eugen TOMAC Substitute icon: PPE PPE icon: RO Romania current
David McALLISTER Substitute icon: PPE PPE icon: DE Germany current
Daniel FREUND Substitute icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: DE Germany current
Clare DALY Substitute icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: IE Ireland current
Barry ANDREWS Substitute icon: RE RE icon: IE Ireland current
Angel DZHAMBAZKI Substitute icon: ECR ECR icon: BG Bulgaria current
Kati PIRI Member icon: S&D S&D icon: NL Netherlands former
Lars Patrick BERG Substitute icon: ID ID icon: DE Germany former
Kinga GÁL Substitute icon: PPE-DE PPE-DE icon: HU Hungary former
Giuliano PISAPIA Substitute icon: S&D S&D icon: IT Italy former