BETA

Special Committee on Terrorism (TERR)

Earlier meetings

2018/11/13
2018/10/09
2018/10/04
2018/07/12
2018/07/11
2018/07/11
2018/07/11
2018/07/11
2018/07/05
2018/06/28
2018/06/19
2018/06/19
2018/06/19
2018/06/19
2018/06/18
2018/05/17
2018/05/16
2018/05/16
2018/05/16
2018/04/24
2018/04/23
2018/04/23
2018/04/09
2018/04/09
2018/04/09
2018/03/22
2018/03/22
2018/03/21
2018/03/21
2018/02/22
2018/02/08
2018/01/23
2018/01/22
2018/01/08
2017/12/14
2017/11/22
2017/10/26
2017/10/16
2017/10/11
2017/09/14
Role Dossier Forecasts Stage Reached Legal Basis Name Committee Dossier Rapporteur Group Commission Doc
Responsible 2018/2044(INI) Procedure completed RoP 207 Findings and recommendations of the Special Committee on Terrorism TERR/8/12603 HOHLMEIER Monika (PPE), STEVENS Helga (ECR) ECR, PPE
Name Role Group Country Current
Nathalie GRIESBECK Chair icon: ALDE ALDE icon: FR France former
Judith SARGENTINI Vice-Chair icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: NL Netherlands former
Jeroen LENAERS Vice-Chair icon: PPE PPE icon: NL Netherlands former
Geoffrey VAN ORDEN Vice-Chair icon: PPE-DE PPE-DE icon: GB United Kingdom former
Elena VALENCIANO Vice-Chair icon: PSE PSE icon: ES Spain former
Sylvie GUILLAUME Member icon: S&D S&D icon: FR France former
Romeo FRANZ Member icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: DE Germany former
Roberta METSOLA Member icon: PPE PPE icon: MT Malta former
Péter NIEDERMÜLLER Member icon: S&D S&D icon: HU Hungary former
Monika HOHLMEIER Member icon: PPE PPE icon: DE Germany former
Milan ZVER Member icon: PPE PPE icon: SI Slovenia former
Maite PAGAZAURTUNDÚA Member icon: ALDE ALDE icon: ES Spain former
Kristina WINBERG Member icon: EFDD EFDD icon: SE Sweden former
Javier COUSO PERMUY Member icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: ES Spain former
Jan Philipp ALBRECHT Member icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: DE Germany former
Ivo BELET Member icon: PPE-DE PPE-DE icon: BE Belgium former
Helga STEVENS Member icon: ECR ECR icon: BE Belgium former
Heinz K. BECKER Member icon: PPE PPE icon: AT Austria former
Gérard DEPREZ Member icon: PPE PPE icon: BE Belgium former
Eva JOLY Member icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: FR France former
Elisabetta GARDINI Member icon: PPE-DE PPE-DE icon: IT Italy former
Edward CZESAK Member icon: ECR ECR icon: PL Poland former
Doru-Claudian FRUNZULICĂ Member icon: S&D S&D icon: RO Romania former
Dominique MARTIN Member icon: NA NA icon: FR France former
Demetris PAPADAKIS Member icon: S&D S&D icon: CY Cyprus former
Cornelia ERNST Member icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: DE Germany former
Caterina CHINNICI Member icon: S&D S&D icon: IT Italy former
Birgit SIPPEL Member icon: S&D S&D icon: DE Germany former
Artis PABRIKS Member icon: PPE PPE icon: LV Latvia former
Arnaud DANJEAN Member icon: PPE PPE icon: FR France former
Anna Maria CORAZZA BILDT Member icon: PPE PPE icon: SE Sweden former
André ELISSEN Member icon: ENF ENF icon: NL Netherlands former
Ana GOMES Member icon: PSE PSE icon: PT Portugal former
Agustín DÍAZ DE MERA GARCÍA CONSUEGRA Member icon: PPE-DE PPE-DE icon: ES Spain former
Teresa JIMÉNEZ-BECERRIL BARRIO Substitute icon: PPE PPE icon: ES Spain former
Tanja FAJON Substitute icon: S&D S&D icon: SI Slovenia former
Sven GIEGOLD Substitute icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: DE Germany former
Rachida DATI Substitute icon: PPE PPE icon: FR France former
Professor Dubravka ŠUICA Substitute icon: PPE PPE icon: HR Croatia former
Pina PICIERNO Substitute icon: S&D S&D icon: IT Italy former
Petr JEŽEK Substitute icon: ALDE ALDE icon: CZ Czechia former
Peter KOUROUMBASHEV Substitute icon: S&D S&D icon: BG Bulgaria former
Pavel POC Substitute icon: S&D S&D icon: CZ Czechia former
Nuno MELO Substitute icon: PPE PPE icon: PT Portugal former
Morten PETERSEN Substitute icon: ALDE ALDE icon: DK Denmark former
Monica MACOVEI Substitute icon: PPE PPE icon: RO Romania former
Miroslav POCHE Substitute icon: S&D S&D icon: CZ Czechia former
Marie-Christine VERGIAT Substitute icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: FR France former
Lynn BOYLAN Substitute icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: IE Ireland former
Lorenzo CESA Substitute icon: PPE-DE PPE-DE icon: IT Italy former
Kati PIRI Substitute icon: S&D S&D icon: NL Netherlands former
Joëlle BERGERON Substitute icon: EFDD EFDD icon: FR France former
Josep-Maria TERRICABRAS Substitute icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: ES Spain former
Johannes Cornelis van BAALEN Substitute icon: ALDE ALDE icon: NL Netherlands former
Harald VILIMSKY Substitute icon: NA NA icon: AT Austria former
Emil RADEV Substitute icon: PPE PPE icon: BG Bulgaria former
Doktor Professor Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR Substitute icon: S&D S&D icon: ES Spain former
Claude MORAES Substitute icon: PSE PSE icon: GB United Kingdom former
Christian EHLER Substitute icon: PPE-DE PPE-DE icon: DE Germany former
Bogusław LIBERADZKI Substitute icon: PSE PSE icon: PL Poland former
Bogdan Andrzej ZDROJEWSKI Substitute icon: PPE PPE icon: PL Poland former
Bernd KÖLMEL Substitute icon: ECR ECR icon: DE Germany former
Angel DZHAMBAZKI Substitute icon: ECR ECR icon: BG Bulgaria former
Andrzej GRZYB Substitute icon: PPE-DE PPE-DE icon: PL Poland former
Anders Primdahl VISTISEN Substitute icon: ECR ECR icon: DK Denmark former