BETA

Maria Angela DANZÌ



headshot of Maria Angela DANZÌ

Constituencies

  • Movimento 5 Stelle icon: IT Italy 2022/11/02 -

Groups

  • icon: NA NA Member Non-attached Members 2022/11/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Budgets 2022/11/28
Substitute of Committee on Regional Development 2022/11/28
Member of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2022/12/12
Member of Subcommittee on Public Health 2023/03/15
Substitute of Committee on Petitions 2023/05/08
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2022/11/28 2022/12/11

Delegations

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 003222845290
  • Fax:
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 03F158
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033388175290
  • Fax:
  • Office: Bât. LOUISE WEISS T06121
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams
Antoni COMÍN I OLIVERES icon: NA NA icon: Spain Spain 134
Sabrina PIGNEDOLI icon: NA NA icon: Italy Italy 43
Laura FERRARA icon: NA NA icon: Italy Italy 26
Mario FURORE icon: NA NA icon: Italy Italy 8

By types

Amendments (452)
Individual motions (1)
Institutional motions (2)
Oral questions (1)
Plenary speeches (37)
Written questions (51)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
732023/0131(COD)Authorisation and supervision of medicinal products for human use and governing rules for the European Medicines Agency
722023/2075(INI)Non-communicable diseases
592023/2074(INI)Mental health
332023/0079(COD)Framework for ensuring a secure and sustainable supply of critical raw materials
322023/0132(COD)Medicinal products for human use
292023/0234(COD)Waste Framework Directive: textiles and food waste
262023/0135(COD)Combating corruption
242023/0042(COD)Strengthening the CO2 emission performance targets for new heavy-duty vehicles
232023/0081(COD)Framework of measures for strengthening Europe’s net-zero technology products manufacturing ecosystem (Net Zero Industry Act)
182022/0396(COD)Packaging and packaging waste
172022/0365(COD)Type-approval of motor vehicles and engines with respect to their emissions and battery durability (Euro 7)
122023/0232(COD)Soil monitoring and resilience (Soil Monitoring Law)
62023/0171(COD)Ship-source pollution and introduction of penalties
52023/2061(INI)Reshaping the future framework of EU structural funds to support regions particularly affected by challenges related to the automotive, green and digital transitions
52023/2044(INI)Harnessing talent in Europe’s regions
42023/2048(INI)Implementation of territorial development (CPR, Title III, Chapter II) and its application in the European Territorial agenda 2030
32022/2194(INL)Amending the proposed mechanism to resolve legal and administrative obstacles in a cross-border context
32023/2081(INI)Implementation report on Regulation (EC) No1924/2006 on nutrition and health claims made on foods
32023/2076(INI)Current and future challenges regarding cross-border cooperation with neighbouring countries
32023/2121(INI)Cohesion policy 2014-2020 – implementation and outcomes in the Member States
22022/0196(COD)Sustainable use of plant protection products
22023/0266(COD)
12021/0367(COD)Shipments of waste
12021/0197(COD)CO2 emission standards for cars and vans
12021/0202(COD)Revision of the Market Stability Reserve for the EU Emissions Trading System
12021/0366(COD)Deforestation Regulation
12021/0207(COD)Revision of the EU Emissions Trading System for aviation
12021/0423(COD)Methane emissions reduction in the energy sector
12022/0195(COD)Nature restoration
12022/0347(COD)Ambient air quality and cleaner air for Europe. Recast
12022/0345(COD)Urban wastewater treatment. Recast
12023/2793(RSP)Mental health at work
12023/3015(RSP)Working conditions of teachers in the EU
12024/2604(RSP)Promised revision of the EU animal welfare legislation and the animal welfare-related European citizens’ initiatives

See historical changes of the Bio

Born

1957/07/05 - LIBRIZZI

Education (qualifications and diplomas)

  • 01/10/1977-31/03/1981 : First class honours degree in political science from the University of Messina, specialising in administrative policy

Professional career

  • 01/12/2019-30/09/2020 : Director-General of the City of Rome Metropolitan Council
  • 28/10/2019-30/09/2020 : Secretary-General of the City of Rome Metropolitan Council
  • 15/06/2018-28/01/2019 : Secretary-General of Varese Provincial Council
  • 15/06/2018-28/01/2019 : Director-General of Varese Provincial Council and manager of various Province Council services
  • 27/09/2017-31/12/2017 : Prefectural Sub-Commissioner, with delegated powers, for Seregno Municipal Council
  • 04/06/2017-31/12/2017 : Prefectural Sub-Commissioner for Brindisi Municipal Council, with responsibility for investee companies, organisational and staff matters, urban infrastructure hygiene and energy efficiency
  • 21/09/2016-07/04/2017 : Command and Control Directorate, Department of Civil Protection, Sisma Centro Italia/ANCI Representation
  • 12/09/2007-01/01/2012 : Permanent Secretary-General (Section A) and Director-General of Genoa City Council
  • 20/09/1982-11/09/2007 : Secretary-General of various Italian municipal councils

Political career

  • 23/03/2001-16/06/2003 : President of the National Council of the National Union of Secretaries of Municipal and Provincial Councils
  • 06/12/2021-31/12/2022 : Member of the Italian National Public Consultation Committee

Other activities

  • 01/01/1999-31/12/2002 : Committee on Equal Opportunities, Italian Agency of Municipal Council Secretaries

Honours

  • Awarded the title of Grand Officer of the Order of Merit of the Italian Republic by decree of the President of the Republic of 27 December 2018
  • Awarded the title of Commander of the Order of Merit of the Italian Republic by decree of the President of the Republic of 27 December 2008

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

assistants/accredited/0
FRANCESCO CELLAMARE
assistants/local/1
Tatjana CALLEGARI
assistants/local/2
Riccardo OLGIATI
assistants/local/1
Fabio GABUTTI
assistants/local/0
Loredana ALI
assistants/service providers/1
Massimo Felice DE ROSA
assistants/accredited/1
Diego DESTRO
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Diego DESTRO
assistants/service providers/1
Lorenzo PANNUNZI
Declaration of private interests
  • title: Original declaration - 30-11-2023 (81 KB) url: https://www.europarl.europa.eu/erpl-app-public/mep-documents/DPI/9/43a0c56c-078a-48fb-a6a0-94b66c601b80_1701780000543.pdf
assistants/accredited/2
LORENZO POGGI
Addresses/Brussels/Fax
003222849290
Addresses/Strasbourg/Fax
0033388179290
Addresses/Strasbourg/Address/Office
Old
T03002
New
T06121
Committees/5
role
Substitute
Organization
Committee on Petitions
start
2023-05-08T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
PETI
assistants/accredited/0
DALIA COFFETTI
Mail/0
mariangela.danzi@europarl.europa.eu
Mail/0
mariangela.danzi@europarl.eu
Committees/4
role
Member
Organization
Subcommittee on Public Health
start
2023-03-15T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
Addresses/Strasbourg/Address/Office
Old
T06133
New
T03002
assistants/service providers/1
Lorenzo PANNUNZI
assistants/service providers
  • Lorella BERETTA
CV/Education (qualifications and diplomas)/0
01/10/1977-31/03/1981 : First class honours degree in political science from the University of Messina, specialising in administrative policy
CV/Education (qualifications and diplomas)/0
01/10/1977-31/03/1981 : Università di Messina, Qualifica conseguita, laurea in Scienze politiche – indirizzo politico amministrativo, livello nella classificazione nazionale 110/110 e lode
CV/Honours/0
Awarded the title of Grand Officer of the Order of Merit of the Italian Republic by decree of the President of the Republic of 27 December 2018
CV/Honours/0
insignita dell’onorificenza di Grande Ufficiale all’onore e al merito della Repubblica Italiana conferita con decreto del Presidente della Repubblica del 27 dicembre 2018
CV/Honours/1
Awarded the title of Commander of the Order of Merit of the Italian Republic by decree of the President of the Republic of 27 December 2008
CV/Honours/1
insignita dell’onorificenza di Commendatore all’onore e al merito della Repubblica Italiana conferita con decreto del Presidente della Repubblica del 27 dicembre 2008
CV/Other activities/0
01/01/1999-31/12/2002 : Committee on Equal Opportunities, Italian Agency of Municipal Council Secretaries
CV/Other activities/0
01/01/1999-31/12/2002 : Comitato Pari Opportunità, Agenzia Segretari Comunali
CV/Political career/0
23/03/2001-16/06/2003 : President of the National Council of the National Union of Secretaries of Municipal and Provincial Councils
CV/Political career/0
23/03/2001-16/06/2003 : presidente del Consiglio Nazionale dell'Unione Nazionale Segretari Comunali e Provinciali
CV/Political career/1
06/12/2021-31/12/2022 : Member of the Italian National Public Consultation Committee
CV/Political career/1
06/12/2021-31/12/2022 : membro della Commissione Nazionale Dibattito Pubblico
CV/Professional career/0
01/12/2019-30/09/2020 : Director-General of the City of Rome Metropolitan Council
CV/Professional career/0
01/12/2019-30/09/2020 : direttore generale della Città Metropolitana di Roma Capitale
CV/Professional career/1
28/10/2019-30/09/2020 : Secretary-General of the City of Rome Metropolitan Council
CV/Professional career/1
28/10/2019-30/09/2020 : segretario generale della Città Metropolitana di Roma Capitale
CV/Professional career/2
15/06/2018-28/01/2019 : Secretary-General of Varese Provincial Council
CV/Professional career/2
15/06/2018-28/01/2019 : segretario generale della Provincia di Varese
CV/Professional career/3
15/06/2018-28/01/2019 : Director-General of Varese Provincial Council and manager of various Province Council services
CV/Professional career/3
15/06/2018-28/01/2019 : direttore generale della Provincia di Varese e dirigente di diversi settori della Provincia
CV/Professional career/4
27/09/2017-31/12/2017 : Prefectural Sub-Commissioner, with delegated powers, for Seregno Municipal Council
CV/Professional career/4
27/09/2017-31/12/2017 : sub commissario prefettizio con funzioni vicarie al Comune di Seregno
CV/Professional career/5
04/06/2017-31/12/2017 : Prefectural Sub-Commissioner for Brindisi Municipal Council, with responsibility for investee companies, organisational and staff matters, urban infrastructure hygiene and energy efficiency
CV/Professional career/5
04/06/2017-31/12/2017 : sub commissario prefettizio al Comune di Brindisi, con delega alle società partecipate, organizzazione e personale, igiene decoro urbano e efficientamento energetico
CV/Professional career/6
21/09/2016-07/04/2017 : Command and Control Directorate, Department of Civil Protection, Sisma Centro Italia/ANCI Representation
CV/Professional career/6
21/09/2016-07/04/2017 : Direzione di Comando e Controllo, Dipartimento di Protezione Civile, sisma Centro Italia / Rappresentanza ANCI
CV/Professional career/7
12/09/2007-01/01/2012 : Permanent Secretary-General (Section A) and Director-General of Genoa City Council
CV/Professional career/7
12/09/2007-01/01/2012 : Comune di Genova - segretario generale titolare (Fascia A) e direttore generale
CV/Professional career/8
20/09/1982-11/09/2007 : Secretary-General of various Italian municipal councils
CV/Professional career/8
20/09/1982-11/09/2007 : segretario generale di vari comuni italiani
CV/updated
Old
2023-01-25T00:00:00
New
2023-02-08T00:00:00
CV
updated
2023-01-25T00:00:00
Education (qualifications and diplomas)
01/10/1977-31/03/1981 : Università di Messina, Qualifica conseguita, laurea in Scienze politiche – indirizzo politico amministrativo, livello nella classificazione nazionale 110/110 e lode
Professional career
Political career
Other activities
01/01/1999-31/12/2002 : Comitato Pari Opportunità, Agenzia Segretari Comunali
Honours
Mail/0
mariangela.danzi@europarl.eu
Mail/0
mariaangela.danzi@europarl.eu
Addresses/Brussels/Fax
003222849290
Addresses/Brussels/Phone
003222845290
Addresses/Strasbourg/Fax
0033388179290
Addresses/Strasbourg/Phone
0033388175290
Birth
date
1957-07-05T00:00:00
place
LIBRIZZI
Gender
F
assistants/local
  • Riccardo OLGIATI
Committees/0
role
Substitute
Organization
Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
start
2022-11-28T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ENVI
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2022-12-11T00:00:00
Committees/2
role
Substitute
Organization
Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
start
2022-11-28T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ENVI
Committees/3
role
Member
Organization
Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
start
2022-12-12T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ENVI
Mail
  • mariaangela.danzi@europarl.eu
Committees
  • role: Substitute Organization: Committee on Budgets start: 2022-11-28T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: BUDG
  • role: Substitute Organization: Committee on Regional Development start: 2022-11-28T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: REGI
  • role: Substitute Organization: Committee on the Environment, Public Health and Food Safety start: 2022-11-28T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ENVI
assistants/paying agents
  • Livio CAMPANILE
Addresses/Strasbourg/Address/Office
Old
T06131
New
T06133
Financial Declarations
  • mep_id: 239258 url: https://www.europarl.europa.eu/mepdif/239258_DFI_LEG9_rev0_IT.pdf date: 29/11/2022 occupation: Segretario generale citta 10000 metropolitana ROMA 5 Commissione Nazionale sul dibattito pubblico 0 Associazione Comunali Italiani 0 Consulente Comune di Roma Capitale 0 mandate: activity: membership: Consulente ANCI 0 occasional: holding: support: 1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione. other: Interessi finanziari: 1. 2. 3. additional:
assistants
accredited
Diego DESTRO
accredited assistants (grouping)
Sandro GORI
Addresses
Brussels
Strasbourg
Constituencies
  • party: Movimento 5 Stelle country: Italy start: 2022-11-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
active
Old
 
New
True