BETA

4 Written explanations of Mirosława NYKIEL

Moldova's resilience against Russian interference ahead of presidential elections, EU integration referendum

Głosowałam za rezolucją dotyczącą wzmocnienia odporności Mołdawii na rosyjską ingerencję przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi oraz referendum konstytucyjnym, ponieważ jest to kluczowy krok w obronie suwerenności i demokracji tego kraju.Wiele krajów europejskich, w tym Mołdawia, od dłuższego czasu boryka się z hybrydowymi atakami ze strony Federacji Rosyjskiej, które mają na celu destabilizację sytuacji wewnętrznej oraz podważenie proeuropejskich aspiracji narodu. Popieram zapisy rezolucji, wzywające do wspierania demokratycznych instytucji Mołdawii, które są zagrożone przez cyberataki, dezinformację oraz nielegalne finansowanie prorosyjskich partii politycznych.Z zadowoleniem przyjęłam zapisy rezolucji wzywające kraje członkowskie UE do wsparcia Mołdawii w przeciwdziałaniu dezinformacji, zagrożeniom hybrydowym i cyberatakom oraz do solidarności z Mołdawią i z narodem mołdawskim poprzez ponowienie deklaracji i niezachwianego poparcia dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej kraju.
2024/10/09
The democratic backsliding and threats to political pluralism in Georgia

Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie regresu demokracji i zagrożeń dla pluralizmu politycznego w Gruzji, ponieważ wyraźnie ukazuje ona poważne zagrożenia dla podstawowych wartości demokratycznych, praw człowieka oraz wolności mediów.Głębokie zaniepokojenie budzi przyjęcie antydemokratycznych ustaw, takich jak ustawa o przejrzystości wpływów zagranicznych, oraz wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej, które ograniczają swobody obywatelskie i zagrażają procesowi wyborczemu. Szereg ostatnio podjętych działań jest wyraźnie sprzecznych z zasadami Unii Europejskiej oraz aspiracjami Gruzji dotyczącymi integracji z UE i NATO.Popieram zapisy rezolucji nawołujące do wsparcia społeczeństwa obywatelskiego, które w Gruzji odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu działań rządu i walki o demokrację. Potrzebna jest szeroko zakrojona presja międzynarodowa, by Gruzja wróciła na drogę demokratycznych reform i spełniła warunki stawiane przez UE.
2024/10/09
Georgia's worsening democratic crisis following the recent parliamentary elections and alleged electoral fraud

Poparłam rezolucję w sprawie pogłębiającego się kryzysu demokracji w Gruzji w związku z niedawnymi wyborami parlamentarnymi i zarzutami oszustwa wyborczego, ponieważ wspieram europejskie aspiracje narodu gruzińskiego i domagam się od władz przeprowadzenia uczciwych wyborów.Gruzja, jako państwo kandydujące do Unii Europejskiej, zobowiązała się do przestrzegania wartości Unii Europejskiej. Tymczasem wybory parlamentarne z dnia 26 października 2024 roku wykazały liczne nieprawidłowości, takie jak manipulacje, zastraszanie wyborców oraz nierówności w dostępie opozycji do mediów.Zgadzam się ze stanowiskiem prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, która nie uznała wyników wyborów, nazywając je „rosyjską operacją specjalną”. Słowa te są szczególnie niepokojące w kontekście ingerencji Federacji Rosyjskiej w procesy wyborcze w całym obszarze post-radzieckim, co miało miejsce w ostatnim czasie również w Mołdawii. Stanowisko prezydent Zurabiszwili w tej sprawie, podobnie jak masowe protesty Gruzinów, wskazują na sprzeciw społeczeństwa wobec obecnej sytuacji.Jako Polka zwracam uwagę na szczególną relację narodu polskiego z narodem gruzińskim oraz na jednoznaczne wsparcie, jakiego polskie władze udzielały Gruzji w trakcie rosyjskiej inwazji na ten kraj w 2008 roku. Zwracam uwagę na prawo do samostanowienia oraz niepodległości państwa gruzińskiego oraz doceniam i wspieram europejskie aspiracje Gruzinów. Aby jednak te aspiracje mogły stać się faktem, konieczne jest respektowanie wartości, na których opiera się Unia Europejska.
2024/11/28
Reinforcing EU’s unwavering support to Ukraine against Russia’s war of aggression and the increasing military cooperation between North Korea and Russia

Głosowałam za rezolucją dotyczącą wzmocnienia niezachwianego wsparcia UE dla Ukrainy wobec rosyjskiej wojny napastniczej i rosnącej współpracy wojskowej między Koreą Północną a Rosją, kierując się interesem Polski i Unii Europejskiej, a także zgodnie z przekonaniem absolutnej większości polskiego społeczeństwa.Polska od początku agresji Rosji na Ukrainę była jednym z głównych krajów wspierających Ukrainę, oferując pomoc polityczną, wojskową, humanitarną i ekonomiczną. W obliczu tej brutalnej wojny, która trwa od 2014 roku, potępiam eskalację działań Rosji, w tym ataki na cywilów i sojusze z reżimami takimi jak Korea Północna czy Iran. Polska była jednym z pierwszych państw, które otworzyły granice dla uchodźców z Ukrainy, oferując im schronienie, pracę i edukację. To nie tylko wyraz solidarności, ale także przekonania, że walka Ukrainy to walka o bezpieczeństwo Europy.Współpraca z Ukrainą powinna obejmować również dostawy sprzętu wojskowego, w tym sprzętu obrony przeciwlotniczej, a także skuteczne sankcje wobec Rosji, obejmujące kluczowe sektory gospodarki. Popieram wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy. Apeluję o międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy oraz o pociągnięcie sprawców zbrodni wojennych do odpowiedzialności. Wspieram również wszelkie działania mające na celu ochronę cywilów.
2024/11/28