BETA

Nora MEBAREK



headshot of Nora MEBAREK

Constituencies

  • Parti socialiste icon: FR France 2020/02/01 -

Groups

  • icon: S&D S&D Member Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament 2020/02/01 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Fisheries 2020/02/10
Member of Committee on Regional Development 2020/02/10
Substitute of Committee on Transport and Tourism 2020/02/10

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the Mashreq countries 2020/02/12
Substitute of Delegation to the Cariforum-EU Parliamentary Committee 2020/02/12

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45693
  • Fax: 0032 2 28 49693
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 13G210
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75693
  • Fax: 0033 3 88 1 79693
  • Office: Bât. LOUISE WEISS T05044
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Postal

  • European Parliament
  • Rue Wiertz
  • 1047 Bruxelles

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams

By types

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle

See historical changes of the Bio

Born

1972/07/22 - Port-Saint-Louis-du-Rhône

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45693
Fax
0032 2 28 49693
Address
Addresses/Strasbourg
Phone
0033 3 88 1 75693
Fax
0033 3 88 1 79693
Address
assistants/paying agents
  • FIGEC EST
Delegations
  • role: Member Organization: Delegation for relations with the Mashreq countries start: 2020-02-12T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DMAS
  • role: Substitute Organization: Delegation to the Cariforum-EU Parliamentary Committee start: 2020-02-12T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DCAR
Committees
  • role: Substitute Organization: Committee on Fisheries start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: PECH
  • role: Member Organization: Committee on Regional Development start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: REGI
  • role: Substitute Organization: Committee on Transport and Tourism start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: TRAN
Financial Declarations
  • mep_id: 204418 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/204418_DFI_LEG9_rev0_FR.pdf date: 29/01/2020 occupation: Chargée de mission 3 Vice-président d'une intercommunalité 3 Conseillère municipale 1 mandate: activity: membership: occasional: holding: support: 1. financier: 242 EUR (*) alloué par par mois, en qualité de conseillère municipale mandat 2014 - mars 2020 2. en personnel: (*) alloué par 3. en matériel: (*) alloué par (*) Indiquer l'identité du tiers ou des tiers concernés. other: Intérêt financier: 1. 2. 4/6 FR 3. additional: Mon mandat de conseillère municipale de la ville d'Arles se termine en mars 2020.
Groups/0
role
Member
Organization
Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament
groupid
S&D
start
2020-02-01T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
Groups/0
role
Member
Organization
Non-attached Members
groupid
NA
start
2020-02-01T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
assistants
accredited
Jeremie HABIG
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 86 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/204418_MEBAREK.pdf