BETA

Erik MARQUARDT



headshot of Erik MARQUARDT

Constituencies

  • Bündnis 90/Die Grünen icon: DE Germany 2019/07/02 -

Groups

  • icon: Verts/ALE Verts/ALE Member Group of the Greens/European Free Alliance 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs 2019/07/02
Vice-Chair of Committee on Development 2019/07/10
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Development 2019/07/02 2019/07/09

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with Afghanistan 2019/07/02
Substitute of Delegation for relations with Iraq 2019/07/02
Substitute of Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean 2019/07/02
Vice-Chair of Delegation for relations with the Mashreq countries 2019/09/26
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the Mashreq countries 2019/07/02 2019/09/25

Contact

Twitter
Facebook
Instagram
  • https://www.instagram.com/erikmarquardt/
  • Email
    • [javascript protected email address]

    Brussels

    • Phone: 0032 2 28 45851
    • Fax: 0032 2 28 49851
    • Office: Bât. Altiero Spinelli 08H165
    • Full Address
      • City: Bruxelles/Brussel
      • Zip: B-1047
      • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

    Strasbourg

    • Phone: 0033 3 88 1 75851
    • Fax: 0033 3 88 1 79851
    • Office: Bât. Winston Churchill M01079
    • Full Address
      • City: Strasbourg
      • Zip: CS 91024 - F-67070
      • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

    Postal

    • European Parliament
    • JAN3Q
    • 1047 Bruxelles

    Rapporteur

    TypeDossierCommitteeTitle
    Responsible Committee Shadow 2019/2832(RSP) DEVE Development The on-going negotiations for a new Partnership Agreement between the European Union and the Africa, Caribbean and Pacific Group of States
    Responsible Committee Shadow 2018/0248(COD) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs Asylum and Migration Fund 2021–2027
    Responsible Committee Shadow 2018/0243(COD) DEVE Development Neighbourhood, development and international cooperation instrument 2021–2027
    Responsible Committee Shadow 2018/0243(COD) AFET Foreign Affairs Neighbourhood, development and international cooperation instrument 2021–2027
    Responsible Committee Shadow 2016/0224(COD) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs Common procedure for international protection in the Union

    Activities

    By types

    Institutional motions (10)
    Plenary speeches (2)
    Written questions (1)

    By dossiers

    CountDossier ReferenceTitle
    22019/2821(RSP)Resolution on situation in Turkey, notably the removal of elected mayors
    22019/2733(RSP)Resolution on the situation at the USA-Mexican border
    12019/2755(RSP)Search and rescue in the Mediterranean (SAR)
    12019/2883(RSP)Resolution on opening accession negotiations with North Macedonia and Albania
    12019/2880(RSP)Resolution on Egypt
    12019/2886(RSP)Resolution on the Turkish military operation in northeast Syria and its consequences
    12019/2879(RSP)Resolution on the situation of LGBTI people in Uganda
    12019/2823(RSP)Resolution on Iran, notably the situation of women’s rights defenders and imprisoned EU dual nationals
    12019/2822(RSP)Resolution on Myanmar, notably the situation of the Rohingya

    See historical changes of the Bio

    Born

    1987/10/20 - Neubrandenburg

    History

    (these mark the time of scraping, not the official date of the change)

    assistants/accredited/0
    Fritz Louis MARQUARDT
    assistants/accredited/0
    Fritz Louis MARQUARDT
    assistants/accredited assistants (grouping)/0
    Cataldo CARUSO
    assistants/accredited assistants (grouping)/0
    Cataldo Caruso
    assistants/local/3
    Daniel WESSLING
    Delegations/0
    role
    Member
    Organization
    Delegation for relations with the Mashreq countries
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DMAS
    Delegations/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-09-25T00:00:00
    Delegations/2
    role
    Member
    Organization
    Delegation for relations with the Mashreq countries
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DMAS
    Delegations/4
    role
    Vice-Chair
    Organization
    Delegation for relations with the Mashreq countries
    start
    2019-09-26T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DMAS
    assistants/local/3
    Daniel WESSLING
    assistants/local/0
    Georg KURZ
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    04F147
    New
    08H165
    assistants/local/0
    Ricarda LANG
    assistants/local
    • Krsto LAZAREVIC
    Gender
    M
    Delegations
    • role: Member Organization: Delegation for relations with Afghanistan start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-AF
    • role: Substitute Organization: Delegation for relations with Iraq start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-IQ
    • role: Member Organization: Delegation for relations with the Mashreq countries start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DMAS
    • role: Substitute Organization: Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DMED
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. József Antall
    New
    Bât. Altiero Spinelli
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    03Q001
    New
    04F147
    Addresses/Brussels/Address/building_code
    ASP
    Committees/0
    role
    Member
    Organization
    Committee on Development
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DEVE
    Committees/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-07-09T00:00:00
    Committees/1
    role
    Member
    Organization
    Committee on Development
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DEVE
    Committees/2
    role
    Vice-Chair
    Organization
    Committee on Development
    start
    2019-07-10T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DEVE
    Addresses/Brussels
    Phone
    0032 2 28 45851
    Fax
    0032 2 28 49851
    Address
    assistants/paying agents
    • THEKLA BAUWENS
    Addresses/Strasbourg/Fax
    Old
    0033 3 88 1 79
    New
    0033 3 88 1 79851
    Addresses/Strasbourg/Phone
    Old
    0033 3 88 1 7
    New
    0033 3 88 1 75851
    Committees
    • role: Substitute Organization: Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: LIBE
    • role: Member Organization: Committee on Development start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DEVE
    assistants
    accredited
    accredited assistants (grouping)
    Addresses
    Strasbourg
    Postal address
    Postal
    Birth
    date
    1987-10-20T00:00:00
    place
    Neubrandenburg
    Constituencies
    • party: Bündnis 90/Die Grünen country: Germany start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Declaration of good conduct
    • title: Declaration of good conduct (PDF - 89 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197462_MARQUARDT.pdf
    Facebook
    • https://www.facebook.com/ErikMarquardtde/
    Financial Declarations
    • mep_id: 197462 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197462_DFI_LEG9_rev0_DE.pdf date: 29/05/2019 occupation: Fotojournalist und Fotograf 3 Angestellter bei Bündnis 90/Die Grünen (bis Oktober 2016) 3 Institut Solidarische Moderne e.V., Vorstand 0 Bund demokratischer Wissenschaftlerinnen und Wissenschaftler (BdWi) e.V., Vorstand 0 civilfleet-support e.V., Vorsitzender 0 mandate: activity: membership: civilfleet-support e.V., Vorsitzender 0 Bund demokratischer Wissenschaftlerinnen und Wissenschaftler (BdWi) e.V., Beiratsmitglied 0 Institut Solidarische Moderne (ISM) e.V., Vorstandsmitglied 0 occasional: holding: support: 1. finanziell: (*) bereitgestellt von 2. personell: (*) bereitgestellt von 3. materiell: (*) bereitgestellt von (*) Identität dieses/dieser Dritten. other: Finanzielle Interessen: 1. 2. 4/6 DE 3. additional:
    Groups
    • role: Member Organization: Group of the Greens/European Free Alliance groupid: Verts/ALE start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
    Instagram
    • https://www.instagram.com/erikmarquardt/
    Mail
    • erik.marquardt@europarl.europa.eu
    Name
    full
    Erik MARQUARDT
    sur
    Erik
    family
    MARQUARDT
    aliases
    Photo
    https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197462.jpg
    Twitter
    • https://twitter.com/erikmarquardt
    UserID
    197462
    active
    True