BETA

Andrius KUBILIUS



headshot of Andrius KUBILIUS

Constituencies

  • Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai icon: LT Lithuania 2019/07/02 -

Groups

  • icon: PPE PPE Member Group of the European People's Party (Christian Democrats) 2019/07/02 -

EP staff

  • Member of Conference of Delegation Chairs 2019/09/26 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Industry, Research and Energy 2019/07/02
Member of Committee on Foreign Affairs 2019/07/15
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Foreign Affairs 2019/07/02 2019/07/14

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with Israel 2019/07/02
Member of Delegation to the EU-Ukraine Parliamentary Association Committee 2019/07/02
Chair of Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly 2019/09/26
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly 2019/07/02 2019/09/25

Contact

Twitter
Facebook
Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45735
  • Fax: 0032 2 28 49735
  • Office: Bât. Altiero Spinelli 07F367
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75735
  • Fax: 0033 3 88 1 79735
  • Office: Bât. Louise Weiss T10145
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Postal

  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles

Activities

By types

Institutional motions (9)
Oral questions (1)
Plenary speeches (5)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
32019/2734(RSP)Resolution on Russia, notably the situation of environmental activists and Ukrainian political prisoners
22019/2879(RSP)Resolution on the situation of LGBTI people in Uganda
22019/2819(RSP)Resolution on the importance of European remembrance for the future of Europe
22019/2732(RSP)Resolution on the situation in Hong Kong
12019/2883(RSP)Resolution on opening accession negotiations with North Macedonia and Albania
12019/2880(RSP)Resolution on Egypt

See historical changes of the Bio

Born

1956/12/08 - Lietuva

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Staff
  • role: Member Organization: Conference of Delegation Chairs start: 2019-09-26T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Delegations/0
role
Member
Organization
Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DEPA
Delegations/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-09-25T00:00:00
Delegations/2
role
Member
Organization
Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DEPA
Delegations/3
role
Chair
Organization
Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
start
2019-09-26T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DEPA
Financial Declarations/1
mep_id
197843
url
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197843_DFI_LEG9_rev1_LT.pdf
date
18/09/2019
occupation
Nevykdyta jokia veikla per trejų metų laikotarpį iki dabartinių pareigų ėjimo Parlamente. 0
mandate
activity
membership
occasional
holding
support
1. Finansinė parama: (*) Skyrė: 2. Personalas: (*) Skyrė: 3. Materialiniai ištekliai: (*) Skyrė: (*) Nurodyti trečiojo (-ųjų) asmens (-ų) tapatybę.
other
Finansiniai interesai: 1. 2. 3.
additional
Sūnus Vytautas Kubilius dirba: "Google Lietuva" generaliniu direktoriumi. Credital - valdybos nariu Vilnius Tech Park - valdybos nariu Change Ventures - venture partneriu MB "42 Ventures" - narys Revolut, Uniti, Crowdcube, Soter Analytics, Alphabet - Smulkusis akcininkas StartupWiseGuys funds - akcininkas
Facebook
  • https://www.facebook.com/kubilius.lt/
Twitter
  • https://twitter.com/andriuskubilius
Addresses/Strasbourg/Address/Office
Old
T08013
New
T10145
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Wiertz
New
Bât. Altiero Spinelli
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
04U020
New
07F367
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
assistants/local
  • Kestutis SKIUDAS
  • Jonas URBANAVICIUS
Gender
M
assistants/paying agents
  • UAB Gaudera
Delegations
  • role: Substitute Organization: Delegation for relations with Israel start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-IL
  • role: Member Organization: Delegation to the EU-Ukraine Parliamentary Association Committee start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-UA
  • role: Member Organization: Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DEPA
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-07-14T00:00:00
Committees/2
role
Member
Organization
Committee on Foreign Affairs
start
2019-07-15T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
AFET
assistants/accredited
  • Vaida JAUNISKIENE
  • Ramunas STANIONIS
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Mante Margarita MESKELEVICIUTE
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. József Antall
New
Bât. Wiertz
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
03Q001
New
04U020
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45735
Fax
0032 2 28 49735
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79735
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75735
Committees
  • role: Substitute Organization: Committee on Foreign Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFET
  • role: Member Organization: Committee on Industry, Research and Energy start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ITRE
Mail/1
andrius.kubilius@lrs.lt
assistants
accredited assistants (grouping)
Giedre SVETIKAITE
Addresses
Strasbourg
Postal address
Postal
Birth
date
1956-12-08T00:00:00
place
Lietuva
Constituencies
  • party: Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai country: Lithuania start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 87 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197843_KUBILIUS.pdf
Financial Declarations
  • mep_id: 197843 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197843_DFI_LEG9_rev0_LT.pdf date: 04/06/2019 occupation: Nevykdyta jokia veikla per trejų metų laikotarpį iki dabartinių pareigų ėjimo Parlamente. 0 mandate: activity: membership: occasional: holding: support: 1. Finansinė parama: (*) Skyrė: 2. Personalas: (*) Skyrė: 3. Materialiniai ištekliai: (*) Skyrė: (*) Nurodyti trečiojo (-ųjų) asmens (-ų) tapatybę. other: Finansiniai interesai: 1. 2. 3. additional: Sūnus Vytautas Kubilius dirba "Google Lietuva" generaliniu direktoriumi.
Groups
  • role: Member Organization: Group of the European People's Party (Christian Democrats) groupid: PPE start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Mail
  • andrius.kubilius@europarl.europa.eu
  • andrius.kubilius@lrs.lt
Name
full
Andrius KUBILIUS
sur
Andrius
family
KUBILIUS
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197843.jpg
UserID
197843
active
True