BETA

Manuela RIPA
2020-12-09 Manuela RIPA
2021-02-11



headshot of Manuela RIPA

Constituencies

  • Ökologisch-Demokratische Partei icon: DE Germany 2020/07/16 -

Groups

  • icon: Verts/ALE Verts/ALE Member Group of the Greens/European Free Alliance 2020/07/17 -
Show earlier Groups...
  • icon: NA NA Member Non-attached Members 2020/07/16 - 2020/07/16

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on International Trade 2020/07/22
Substitute of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2020/07/22
Member of Committee on Industry, Research and Energy 2020/07/23
Member of Special Committee on Beating Cancer 2020/10/19
Substitute of Subcommittee on Security and Defence 2020/12/17
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Subcommittee on Security and Defence 2020/07/23 2020/12/16
Substitute of Special Committee on Beating Cancer 2020/09/14 2020/10/18

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with India 2020/07/22
Substitute of Delegation for relations with Iran 2020/07/22

Contact

Homepage
Twitter
Facebook
Instagram
  • https://www.instagram.com/manuela.ripa/
  • Email
    • [javascript protected email address]

    Brussels

    • Phone: 0032 2 28 45739
    • Fax: 0032 2 28 49739
    • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 09G352
    • Full Address
      • City: Bruxelles/Brussel
      • Zip: B-1047
      • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

    Strasbourg

    • Phone: 0033 3 88 1 75739
    • Fax: 0033 3 88 1 79739
    • Office: Bât. WINSTON CHURCHILL M01045
    • Full Address
      • City: Strasbourg
      • Zip: CS 91024 - F-67070
      • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

    Rapporteur

    TypeDossierCommitteeTitle
    Responsible Committee 2021/2548(RSP) ENVI Environment, Public Health and Food Safety Resolution on soil protection
    Opinion Committee Shadow 2021/2011(INI) ['INTA'] A European strategy for critical raw materials

    Activities

    Stats

    Amendment Co-authors
    Name Group Country Ams
    Sara MATTHIEU icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: Belgium Belgium 18
    Anja HAZEKAMP icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: Netherlands Netherlands 14
    Eleonora EVI icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: Italy Italy 6
    Tilly METZ icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: Luxembourg Luxembourg 6
    Sylwia SPUREK icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: Poland Poland 6
    Thomas WAITZ icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: Austria Austria 5
    Michaela ŠOJDROVÁ icon: PPE PPE icon: Czechia Czechia 5
    Pascal DURAND icon: RE RE icon: France France 5
    Marie TOUSSAINT icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: France France 5
    Marisa MATIAS icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: Portugal Portugal 5
    Caroline ROOSE icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: France France 5
    Manuel BOMPARD icon: GUE/NGL GUE/NGL icon: France France 5
    Maria NOICHL icon: S&D S&D icon: Germany Germany 5
    Francisco GUERREIRO icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: Portugal Portugal 5
    Martin HOJSÍK icon: RE RE icon: Slovakia Slovakia 3
    Sirpa PIETIKÄINEN icon: PPE PPE icon: Finland Finland 3

    By types

    Amendments (189)
    Individual motions (1)
    Institutional motions (4)
    Oral questions (4)
    Plenary speeches (6)
    Shadow opinions (1)
    Written questions (25)

    By dossiers

    CountDossier ReferenceTitle
    702020/0353(COD)
    532020/2260(INI)
    392020/2085(INI)Implementation report on on-farm animal welfare
    122021/2011(INI)A European strategy for critical raw materials
    82020/2043(INI)Towards a WTO-compatible EU carbon border adjustment mechanism
    82020/2273(INI)EU Biodiversity Strategy for 2030: Bringing nature back into our lives
    42021/2548(RSP)Resolution on soil protection
    12020/2134(INI)The effects of climate change on human rights and the role of environmental defenders on this matter
    12016/0295(COD)Control of exports, brokering, technical assistance, transit and transfer of dual-use items
    12021/2633(RSP)Resolution on the European Citizens’ Initiative ‘End the cage age’
    12020/2914(RSP)
    12021/2645(RSP)Resolution on the COVID-19 pandemic in Latin America
    12021/2877(RSP)Situation in Afghanistan

    See historical changes of the Bio

    Education (qualifications and diplomas)

    • 2002 : Passed the first state legal examination at the University of the Saarland
    • 2005 : Passed the second state legal examination in North Rhine-Westphalia

    Professional career

    • 2003-2005 : Legal traineeship in North Rhine-Westphalia: administrative training in the State Chancellery of North Rhine-Westphalia in Düsseldorf, International Relations Unit; elective training at the European Commission in Brussels, Directorate-General for External Relations, Multilateral Relations and Human Rights
    • 2006-2009 : Adviser to and head of the office of a Member of the European Parliament; Areas of responsibility: Committee on Industry, Research and Energy (ITRE), Committee on the Environment, Public Health and Food Safety (ENVI), Committee on Agriculture and Rural Development (AGRI) and Committee on Budgetary Control (CONT)
    • 2006-2009 : Gained further professional experience in the Planning Unit of the German Foreign Ministry and at the European Court of Justice n Luxembourg
    • 2010 : Personal adviser to the Federal Minister of Health
    • 2011-2020 : Adviser in the Representation of the Saarland to the EU in Brussels, focusing on the environment, agriculture, energy, health and regional aid

    History

    (these mark the time of scraping, not the official date of the change)

    assistants/accredited/0
    Julia Josefine KIESS
    assistants/accredited/0
    Louisa HANTSCHE
    assistants/accredited/0
    Timo DIERS
    assistants/accredited/1
    Tim-Oliver KRAY
    Financial Declarations/0/url
    Old
    http://www.europarl.europa.eu/mepdif/206158_DFI_LEG9_rev0_DE.pdf
    New
    https://www.europarl.europa.eu/mepdif/206158_DFI_LEG9_rev0_DE.pdf
    assistants/accredited/2
    Zrinka MOZARA
    assistants/accredited/1
    Alexandra Maria GUEDES LOBAO
    assistants/accredited/3
    Flavia SOLLAZZO
    CV/Education (qualifications and diplomas)/0
    2002 : Passed the first state legal examination at the University of the Saarland
    CV/Education (qualifications and diplomas)/0
    2002 : Erstes juristisches Staatsexamen an der Universität des Saarlandes
    CV/Education (qualifications and diplomas)/1
    2005 : Passed the second state legal examination in North Rhine-Westphalia
    CV/Education (qualifications and diplomas)/1
    2005 : Zweites juristisches Staatsexamen in Nordrhein-Westfalen
    CV/Professional career/0
    2003-2005 : Legal traineeship in North Rhine-Westphalia: administrative training in the State Chancellery of North Rhine-Westphalia in Düsseldorf, International Relations Unit; elective training at the European Commission in Brussels, Directorate-General for External Relations, Multilateral Relations and Human Rights
    CV/Professional career/0
    2003-2005 : Rechtsreferendariat in Nordrhein-Westfalen: Verwaltungsstation in der Staatskanzlei Nordrhein-Westfalen in Düsseldorf, Referat Internationale Beziehungen; Wahlstation in der Europäischen Kommission in Brüssel, Generaldirektion Außenbeziehungen, Multilaterale Beziehungen und Menschenrechte
    CV/Professional career/1
    2006-2009 : Adviser to and head of the office of a Member of the European Parliament; Areas of responsibility: Committee on Industry, Research and Energy (ITRE), Committee on the Environment, Public Health and Food Safety (ENVI), Committee on Agriculture and Rural Development (AGRI) and Committee on Budgetary Control (CONT)
    CV/Professional career/1
    2006-2009 : Referentin und Leiterin eines Abgeordnetenbüros im Europäischen Parlament; Zuständigkeitsbereiche: Ausschuss für Industrie, Forschung und Energie (ITRE), Ausschuss für Umweltfragen, Volksgesundheit und Lebensmittelsicherheit (ENVI), Ausschuss für Landwirtschaft und ländliche Entwicklung (AGRI) und Ausschuss für Haushaltskontrolle (CONT)
    CV/Professional career/2
    2006-2009 : Gained further professional experience in the Planning Unit of the German Foreign Ministry and at the European Court of Justice n Luxembourg
    CV/Professional career/2
    2006-2009 : Weitere Erfahrungen im Planungsstab des Auswärtigen Amtes und am Europäischen Gerichtshof in Luxemburg
    CV/Professional career/3
    2010 : Personal adviser to the Federal Minister of Health
    CV/Professional career/3
    2010 : Persönliche Referentin des Bundesgesundheitsministers
    CV/Professional career/4
    2011-2020 : Adviser in the Representation of the Saarland to the EU in Brussels, focusing on the environment, agriculture, energy, health and regional aid
    CV/Professional career/4
    2011-2020 : Referentin in der Landesvertretung des Saarlandes bei der EU in Brüssel zu den Themen Umwelt, Landwirtschaft, Energie, Gesundheit und Regionalförderung
    CV/updated
    Old
    2021-01-21T00:00:00
    New
    2021-03-29T00:00:00
    Facebook
    • https://www.facebook.com/ripamanuela
    Homepage
    • https://manuela-ripa.eu/en/home-eng/
    Instagram
    • https://www.instagram.com/manuela.ripa/
    Twitter
    • https://twitter.com/RipaManuela
    assistants/local/1
    Christian THONET
    Name/family
    Old
     
    New
    RIPA
    Name/full
    Old
     
    New
    Manuela RIPA
    Name/sur
    Old
     
    New
    Manuela
    CV
    updated
    2021-01-21T00:00:00
    Education (qualifications and diplomas)
    Professional career
    Committees/2
    role
    Member
    Organization
    Subcommittee on Security and Defence
    start
    2020-07-23T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    SEDE
    Committees/2/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2020-12-16T00:00:00
    Committees/3
    role
    Member
    Organization
    Subcommittee on Security and Defence
    start
    2020-07-23T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    SEDE
    Committees/6
    role
    Substitute
    Organization
    Subcommittee on Security and Defence
    start
    2020-12-17T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    SEDE
    assistants/accredited/3
    Marie-Sophie Eleonora Nicole WENZEL
    assistants/local/0
    Angelika DEMMER-SCHMIDT
    assistants/local/1
    Sandra GABRIEL
    Name/aliases/0
    Manuela RIPA
    Name/aliases/1
    RIPA
    Name/aliases/2
    RIPA Manuela
    Name/aliases/0
    Manuela RIPA
    Name/aliases/1
    RIPA
    Name/aliases/2
    RIPA Manuela
    Name/family
    Old
    RIPA
    New
     
    Name/full
    Old
    Manuela RIPA
    New
     
    Name/sur
    Old
    Manuela
    New
     
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    09G354
    New
    09G352
    Committees/4/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2020-10-18T00:00:00
    Committees/5
    role
    Member
    Organization
    Special Committee on Beating Cancer
    start
    2020-10-19T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    assistants/accredited/0
    Timo DIERS
    assistants/local/2
    Claude KOHNEN
    Committees/4
    role
    Substitute
    Organization
    Special Committee on Beating Cancer
    start
    2020-09-14T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    assistants/accredited/0
    Alexandra Maria GUEDES LOBAO
    assistants/accredited/0
    Louisa HANTSCHE
    assistants/local
    • Angelika DEMMER-SCHMIDT
    • Sandra GABRIEL
    Gender
    F
    assistants/paying agents
    • Gerhard WERNET
    assistants
    accredited
    Marie-Sophie Eleonora Nicole WENZEL
    Financial Declarations
    • mep_id: 206158 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/206158_DFI_LEG9_rev0_DE.pdf date: 19/07/2020 occupation: Regierungsoberrätin Landesvertretung des Saarlandes bei der EU 3 mandate: activity: membership: occasional: holding: support: 1. finanziell: (*) bereitgestellt von 2. personell: (*) bereitgestellt von 3. materiell: (*) bereitgestellt von (*) Identität dieses/dieser Dritten. other: Finanzielle Interessen: 1. 2. 3. additional: Mein Ehemann ist Generalsekretär des Europäischen Verbandes Hydrogen Europe.
    Committees/2
    role
    Member
    Organization
    Committee on Industry, Research and Energy
    start
    2020-07-23T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    ITRE
    Committees/3
    role
    Member
    Organization
    Subcommittee on Security and Defence
    start
    2020-07-23T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    SEDE
    Declaration of good conduct
    • title: Declaration of good conduct (PDF - 92 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/206158_RIPA.pdf
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    08H258
    New
    09G354
    Committees
    • role: Substitute Organization: Committee on International Trade start: 2020-07-22T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: INTA
    • role: Substitute Organization: Committee on the Environment, Public Health and Food Safety start: 2020-07-22T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ENVI
    Delegations
    • role: Substitute Organization: Delegation for relations with India start: 2020-07-22T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-IN
    • role: Substitute Organization: Delegation for relations with Iran start: 2020-07-22T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-IR
    Groups/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2020-07-16T00:00:00
    Groups/1
    role
    Member
    Organization
    Group of the Greens/European Free Alliance
    groupid
    Verts/ALE
    start
    2020-07-17T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    Addresses
    Brussels
    Strasbourg