BETA

Hannah NEUMANN



headshot of Hannah NEUMANN

Constituencies

  • Bündnis 90/Die Grünen icon: DE Germany 2019/07/02 -

Groups

  • icon: Verts/ALE Verts/ALE Member Group of the Greens/European Free Alliance 2019/07/02 -

EP staff

  • Member of Conference of Delegation Chairs 2019/09/26 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Foreign Affairs 2019/07/02
Member of Subcommittee on Security and Defence 2019/07/02
Vice-Chair of Subcommittee on Human Rights 2019/07/10
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Subcommittee on Human Rights 2019/07/02 2019/07/09

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with the Mashreq countries 2019/07/02
Chair of Delegation for relations with the Arab Peninsula 2019/09/26
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the Arab Peninsula 2019/07/02 2019/09/25

Contact

Homepage
Twitter
Facebook
Instagram
  • https://www.instagram.com/hannah_lberg
  • Email
    • [javascript protected email address]

    Brussels

    • Phone: 0032 2 28 45705
    • Fax: 0032 2 28 49705
    • Office: Bât. Altiero Spinelli 08G202
    • Full Address
      • City: Bruxelles/Brussel
      • Zip: B-1047
      • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

    Strasbourg

    • Phone: 0033 3 88 1 75705
    • Fax: 0033 3 88 1 79705
    • Office: Bât. Winston Churchill M01072
    • Full Address
      • City: Strasbourg
      • Zip: CS 91024 - F-67070
      • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

    Postal

    • European Parliament
    • Office
    • 1047 Bruxelles

    Rapporteur

    TypeDossierCommitteeTitle
    Responsible Committee Shadow 2019/2135(INI) AFET Foreign Affairs Implementation of the common security and defence policy - annual report 2018
    Responsible Committee Shadow 2019/2125(INI) AFET Foreign Affairs Human rights and democracy in the world and the European Union's policy on the matter - annual report 2018

    Activities

    By types

    Institutional motions (21)
    Plenary speeches (4)

    By dossiers

    CountDossier ReferenceTitle
    32019/2880(RSP)Resolution on Egypt
    32019/2823(RSP)Resolution on Iran, notably the situation of women’s rights defenders and imprisoned EU dual nationals
    22019/2881(RSP)Resolution on the proposed new criminal code of Indonesia
    22019/2879(RSP)Resolution on the situation of LGBTI people in Uganda
    22019/2886(RSP)Resolution on the Turkish military operation in northeast Syria and its consequences
    22019/2822(RSP)Resolution on Myanmar, notably the situation of the Rohingya
    22019/2821(RSP)Resolution on situation in Turkey, notably the removal of elected mayors
    22019/2733(RSP)Resolution on the situation at the USA-Mexican border
    22019/2732(RSP)Resolution on the situation in Hong Kong
    22019/2734(RSP)Resolution on Russia, notably the situation of environmental activists and Ukrainian political prisoners
    12019/2730(RSP)Resolution on the situation in Venezuela

    See historical changes of the Bio

    Born

    1984/04/03 - Speyer

    History

    (these mark the time of scraping, not the official date of the change)

    assistants/accredited assistants (grouping)/0
    Cataldo CARUSO
    assistants/accredited assistants (grouping)/0
    Cataldo Caruso
    Staff
    • role: Member Organization: Conference of Delegation Chairs start: 2019-09-26T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Delegations/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-09-25T00:00:00
    Delegations/2
    role
    Chair
    Organization
    Delegation for relations with the Arab Peninsula
    start
    2019-09-26T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DARP
    assistants/local/0
    Felix DRATH
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. Wiertz
    New
    Bât. Altiero Spinelli
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    06U032
    New
    08G202
    Addresses/Brussels/Address/building_code
    ASP
    assistants/local
    • Ramona HILLE
    Gender
    F
    Delegations
    • role: Member Organization: Delegation for relations with the Arab Peninsula start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DARP
    • role: Substitute Organization: Delegation for relations with the Mashreq countries start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DMAS
    assistants/paying agents
    • THEKLA BAUWENS
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. József Antall
    New
    Bât. Wiertz
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    03Q001
    New
    06U032
    Committees/0
    role
    Member
    Organization
    Subcommittee on Human Rights
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DROI
    Committees/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-07-09T00:00:00
    Committees/1
    role
    Member
    Organization
    Subcommittee on Human Rights
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DROI
    Committees/3
    role
    Vice-Chair
    Organization
    Subcommittee on Human Rights
    start
    2019-07-10T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DROI
    Addresses/Brussels
    Phone
    0032 2 28 45705
    Fax
    0032 2 28 49705
    Address
    Addresses/Strasbourg/Fax
    Old
    0033 3 88 1 79
    New
    0033 3 88 1 79705
    Addresses/Strasbourg/Phone
    Old
    0033 3 88 1 7
    New
    0033 3 88 1 75705
    Committees
    • role: Substitute Organization: Committee on Foreign Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFET
    • role: Member Organization: Subcommittee on Human Rights start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DROI
    • role: Member Organization: Subcommittee on Security and Defence start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: SEDE
    assistants/accredited/0
    Carsten JURGENSEN
    assistants/accredited assistants (grouping)
    • Cataldo Caruso
    • Daniela ORTLAUF
    Financial Declarations
    • mep_id: 197464 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197464_DFI_LEG9_rev0_DE.pdf date: 02/07/2019 occupation: Selbststaendige Politik- und Kommunikationsberaterin 2017-2019 3 Kreisvorsitzende Buendnis 90 Die Gruenen 0 mandate: activity: membership: occasional: holding: support: 1. finanziell: (*) bereitgestellt von 2. personell: (*) bereitgestellt von 3. materiell: (*) bereitgestellt von (*) Identität dieses/dieser Dritten. other: Finanzielle Interessen: 1. 2. 4/6 DE 3. additional:
    Addresses
    Strasbourg
    Postal address
    Postal
    Birth
    date
    1984-04-03T00:00:00
    place
    Speyer
    Constituencies
    • party: Bündnis 90/Die Grünen country: Germany start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Declaration of good conduct
    • title: Declaration of good conduct (PDF - 89 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197464_NEUMANN.pdf
    Facebook
    • https://facebook.com/HannahNeumann.LBerg/
    Groups
    • role: Member Organization: Group of the Greens/European Free Alliance groupid: Verts/ALE start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
    Homepage
    • http://www.hannahneumann.eu
    Instagram
    • https://www.instagram.com/hannah_lberg
    Mail
    • hannah.neumann@europarl.europa.eu
    Name
    full
    Hannah NEUMANN
    sur
    Hannah
    family
    NEUMANN
    aliases
    Photo
    https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197464.jpg
    Twitter
    • https://twitter.com/@Hannah_LBerg
    UserID
    197464
    active
    True
    assistants
    accredited