BETA

Silvia SARDONE



headshot of Silvia SARDONE

Constituencies

  • Lega icon: IT Italy 2019/07/02 -

Groups

  • icon: ID ID Member Identity and Democracy Group 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2019/07/02
Substitute of Subcommittee on Human Rights 2019/07/02
Substitute of Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs 2020/02/12
Substitute of Special Committee on Foreign Interference in all Democratic Processes in the European Union, including Disinformation 2020/09/14
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on the Internal Market and Consumer Protection 2019/07/02 2020/03/02
Member of Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs 2020/02/10 2020/02/11

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with India 2019/07/02
Member of Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly 2019/07/02

Contact

Homepage
Twitter
Facebook
Instagram
  • https://www.instagram.com/silviasardone/
  • Email
    • [javascript protected email address]

    Brussels

    • Phone: 0032 2 28 45757
    • Fax: 0032 2 28 49757
    • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 03F370
    • Full Address
      • City: Bruxelles/Brussel
      • Zip: B-1047
      • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

    Strasbourg

    • Phone: 0033 3 88 1 75757
    • Fax: 0033 3 88 1 79757
    • Office: Bât. SALVADOR DE MADARIAGA G06038
    • Full Address
      • City: Strasbourg
      • Zip: CS 91024 - F-67070
      • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

    Rapporteur

    TypeDossierCommitteeTitle
    Opinion Committee Shadow 2018/0135(CNS) ['ENVI'] System of own resources of the European Union

    Activities

    Stats

    Amendment Co-authors
    Name Group Country Ams
    Danilo Oscar LANCINI icon: ID ID icon: Italy Italy 172
    Marco DREOSTO icon: ID ID icon: Italy Italy 163
    Luisa REGIMENTI icon: ID ID icon: Italy Italy 148
    Vincenzo SOFO icon: ID ID icon: Italy Italy 137
    Lucia VUOLO icon: ID ID icon: Italy Italy 127
    Aurelia BEIGNEUX icon: ID ID icon: France France 102
    Catherine GRISET icon: ID ID icon: France France 77
    Joëlle MÉLIN icon: ID ID icon: France France 75
    Annalisa TARDINO icon: ID ID icon: Italy Italy 69
    Simona BALDASSARRE icon: ID ID icon: Italy Italy 54
    Gianantonio DA RE icon: ID ID icon: Italy Italy 22
    Annika BRUNA icon: ID ID icon: France France 20
    Nicolas BAY icon: ID ID icon: France France 9
    Mara BIZZOTTO icon: ID ID icon: Italy Italy 9
    Jaak MADISON icon: ID ID icon: Estonia Estonia 9
    Roman HAIDER icon: ID ID icon: Austria Austria 5
    Aldo PATRICIELLO icon: PPE PPE icon: Italy Italy 3
    Peter KOFOD icon: ID ID icon: Denmark Denmark 3
    Sylvia LIMMER icon: ID ID icon: Germany Germany 1
    Teuvo HAKKARAINEN icon: ID ID icon: Finland Finland 1
    Laura HUHTASAARI icon: ID ID icon: Finland Finland 1

    By types

    Amendments (217)
    Individual motions (2)
    Institutional motions (1)
    Plenary speeches (34)
    Shadow opinions (1)
    Written explanations (108)
    Written questions (66)

    By dossiers

    CountDossier ReferenceTitle
    832020/0104(COD)Recovery and Resilience Facility
    372020/0036(COD)Framework for achieving climate neutrality
    222020/2071(INI)Shortage of medicines - how to address an emerging problem
    182020/0102(COD)Programme for the Union's action in the field of health for the period 2021-2027 (“EU4Health Programme”)
    152020/0108(COD)InvestEU Programme
    122020/0100(COD)Public sector loan facility under the Just Transition Mechanism
    102020/0106(COD)Solvency Support Instrument
    92020/2042(INI)The impacts of climate change on vulnerable populations in developing countries
    42019/2816(RSP)Strategic approach to pharmaceuticals in the environment
    32018/0213(COD)Reform support programme 2021–2027
    32020/2070(INI)Maximising the energy efficiency potential of the EU building stock
    22019/2211(INI)European Semester for economic policy coordination: Annual Sustainable Growth Strategy 2020
    12019/2823(RSP)Resolution on Iran, notably the situation of women’s rights defenders and imprisoned EU dual nationals
    12019/2712(RSP)Resolution on the 2019 UN Climate Change Conference in Madrid, Spain (COP 25)
    12020/2503(RSP)Resolution on Nigeria, notably the recent terrorist attacks
    12020/2519(RSP)India's Citizenship (Amendment) Act 2019
    12019/2967(RSP)The EU priorities for the 64th session of the UN Commission on the Status of Women
    12020/2542(RSP)Farm to Fork Strategy - the key role of farmers and rural areas
    12020/2664(RSP)Resolution on European protection of cross-border and seasonal workers in the context of the COVID-19 crisis
    12020/2780(RSP)
    12018/0135(CNS)System of own resources of the European Union
    12019/2930(RSP)Resolution on the climate and environment emergency

    See historical changes of the Bio

    Born

    1982/12/25 - Milano

    History

    (these mark the time of scraping, not the official date of the change)

    assistants/service providers/3
    Stefano PAVESI
    Committees/5
    role
    Substitute
    Organization
    Special Committee on Foreign Interference in all Democratic Processes in the European Union, including Disinformation
    start
    2020-09-14T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    INGE
    assistants/local/3
    Massimo SANVITO
    assistants/local/0
    Pietro Orso BAIARDO VIRGADAMO
    assistants/local/1
    Nadia CHERUBINI
    assistants/service providers/2
    Daniele MASCOLO
    assistants/service providers/2
    Stefano PAVESI
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Office
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    assistants/service providers/2
    Stefano PAVESI
    Birth/place
    Old
    , Milano
    New
    Milano
    assistants/local
    • Barbara MANCARI
    Birth/place
    Old
    Milano
    New
    , Milano
    Committees/0
    role
    Substitute
    Organization
    Committee on the Internal Market and Consumer Protection
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    IMCO
    Committees/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2020-03-02T00:00:00
    Committees/1
    role
    Substitute
    Organization
    Committee on the Internal Market and Consumer Protection
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    IMCO
    Declarations of Participation/0
    title
    Enclosure no.1 (PDF - 170 KB)
    url
    http://www.europarl.europa.eu/mepdat/attach/197578_9ab0b502-70e5-4afe-9a57-277d79d11138_1.pdf
    assistants/service providers/0
    Gualtiero ANELLI
    Committees/3/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2020-02-11T00:00:00
    Committees/4
    role
    Substitute
    Organization
    Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs
    start
    2020-02-12T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    LIBE
    Committees/3
    role
    Member
    Organization
    Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs
    start
    2020-02-10T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    LIBE
    assistants/service providers/1
    Stefano PAVESI
    assistants/service providers
    • Antonio Andrea D'AMICO
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Office
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Addresses/Postal addresses
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Office
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Addresses/Postal addresses
    assistants/local
    • Barbara MANCARI
    assistants/service providers
    • Gualtiero ANELLI
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. Altiero Spinelli
    New
    Bât. ALTIERO SPINELLI
    Addresses/Brussels/Address/building_code
    ASP
    Addresses/Strasbourg/Address/Building
    Old
    Bât. Salvador de Madariaga
    New
    Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
    Addresses/Strasbourg/Address/building_code
    SDM
    Declarations of Participation
    • title: Enclosure no.1 (PDF - 170 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/mepdat/attach/197578_9ab0b502-70e5-4afe-9a57-277d79d11138_1.pdf
    • title: Event - 27-10-2019 (PDF - 84 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/mepdat/197578_TRAV_LEG9_1005329_IT.pdf
    assistants/accredited/1
    Simone SIMARI
    assistants/local
    • Barbara MANCARI
    assistants/service providers
    • Gualtiero ANELLI
    Instagram
    • https://www.instagram.com/silviasardone/
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    06E262
    New
    03F370
    assistants/accredited
    • Christian Ernesto DE MATTIA
    assistants
    paying agents
    Giuseppe NICOSIA
    Gender
    F
    Delegations
    • role: Substitute Organization: Delegation for relations with India start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-IN
    • role: Member Organization: Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DACP
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. József Antall
    New
    Bât. Altiero Spinelli
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    03Q001
    New
    06E262
    Addresses/Brussels/Address/building_code
    ASP
    Addresses/Brussels
    Phone
    0032 2 28 45757
    Fax
    0032 2 28 49757
    Address
    Addresses/Strasbourg/Fax
    Old
    0033 3 88 1 79
    New
    0033 3 88 1 79757
    Addresses/Strasbourg/Phone
    Old
    0033 3 88 1 7
    New
    0033 3 88 1 75757
    Committees
    • role: Member Organization: Committee on the Environment, Public Health and Food Safety start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ENVI
    • role: Substitute Organization: Committee on the Internal Market and Consumer Protection start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: IMCO
    • role: Substitute Organization: Subcommittee on Human Rights start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DROI
    Groups/0/groupid
    Old
    Identity and Democracy Group
    New
    ID
    Addresses
    Strasbourg
    Postal address
    Postal
    Birth
    date
    1982-12-25T00:00:00
    place
    Milano
    Constituencies
    • party: Lega country: Italy start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Declaration of good conduct
    • title: Declaration of good conduct (PDF - 83 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197578_SARDONE.pdf
    Facebook
    • https://www.facebook.com/silviasardone
    Financial Declarations
    • mep_id: 197578 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197578_DFI_LEG9_rev0_IT.pdf date: 19/06/2019 occupation: Consigliere comune di Milano (non retribuita da 01 aprile 201 3 consigliere regione lombardia da 26.03.2018 4 lavoratore dipendente presso Milano Serravalle - Milano Tangenziali SpA (in aspettativa retribuita da 01 aprile 2018) 3 mandate: activity: membership: Consigliere comune di Milano 0 lavoratore dipendente presso Milano Serravalle - Milano Tangenziali SpA (in aspettativa) 0 occasional: holding: support: 1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione. other: Interessi finanziari: 1. 2. 3. additional:
    Groups
    • role: Member Organization: Identity and Democracy Group groupid: Identity and Democracy Group start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
    Homepage
    • http://www.silviasardone.it
    Mail
    • silvia.sardone@europarl.europa.eu
    Name
    full
    Silvia SARDONE
    sur
    Silvia
    family
    SARDONE
    aliases
    Photo
    https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197578.jpg
    Twitter
    • https://twitter.com/SardoneSilvia
    UserID
    197578
    active
    True