BETA

Nathalie LOISEAU



headshot of Nathalie LOISEAU

Constituencies

  • La République en marche icon: FR France 2019/07/02 -

Groups

  • icon: RE RE Member Renew Europe Group 2019/07/02 -

EP staff

  • Member of Conference of Committee Chairs 2019/07/10 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs 2019/07/02
Member of Committee on Foreign Affairs 2019/07/02
Chair of Subcommittee on Security and Defence 2019/07/10
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Subcommittee on Security and Defence 2019/07/02 2019/07/09

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union, including the EU-Morocco, EU-Tunisia and EU-Algeria Joint Parliamentary Committees 2019/07/02
Substitute of Delegation for relations with the People's Republic of China 2019/07/02
Member of Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean 2019/07/02
Vice-Chair of Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly 2019/09/26
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly 2019/07/02 2019/09/25

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45415
  • Fax: 0032 2 28 49415
  • Office: Bât. Willy Brandt 06M099
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75415
  • Fax: 0033 3 88 1 79415
  • Office: Bât. Winston Churchill M02025
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Activities

By types

Amendments (14)
Institutional motions (14)
Plenary speeches (3)
Written questions (3)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
142019/2028(BUD)2020 general budget: all sections
32019/2886(RSP)Resolution on the Turkish military operation in northeast Syria and its consequences
22019/2881(RSP)Resolution on the proposed new criminal code of Indonesia
22019/2879(RSP)Resolution on the situation of LGBTI people in Uganda
22019/2823(RSP)Resolution on Iran, notably the situation of women’s rights defenders and imprisoned EU dual nationals
22019/2822(RSP)Resolution on Myanmar, notably the situation of the Rohingya
22019/2821(RSP)Resolution on situation in Turkey, notably the removal of elected mayors
12019/2817(RSP)Resolution on the state of play of the UK’s withdrawal from the European Union
12019/2891(RSP)Criminalisation of sexual education in Poland
12019/2880(RSP)Resolution on Egypt

See historical changes of the Bio

Born

1964/06/01 - Neuilly-sur-Seine

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

assistants/accredited/2
Helene LONCOL
assistants/accredited/2
Helene Josiane Rolande LONCOL
assistants/accredited assistants (grouping)/2
Bertrand Herve Jean-Marc L'HUILLIER
assistants/accredited assistants (grouping)/2
Bertrand L'HUILLIER
assistants/accredited assistants (grouping)/3
Pierre Julien LE TEXIER
Delegations/0
role
Member
Organization
Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DNAT
Delegations/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-09-25T00:00:00
Delegations/1
role
Member
Organization
Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DNAT
Delegations/4
role
Vice-Chair
Organization
Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly
start
2019-09-26T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DNAT
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Agathe BOCQUET
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Agathe Melodie BOCQUET
assistants/accredited assistants (grouping)/1
Antoine Lucien Desire GUERY
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Altiero Spinelli
New
Bât. Willy Brandt
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
07F263
New
06M099
Addresses/Brussels/Address/building_code
Old
ASP
New
WIB
assistants/accredited assistants (grouping)/1
Bertrand L'HUILLIER
assistants/accredited assistants (grouping)/1
Bertrand Herve Jean-Marc L'HUILLIER
assistants/accredited assistants (grouping)
  • Agathe Melodie BOCQUET
  • Bertrand Herve Jean-Marc L'HUILLIER
Gender
F
Delegations
  • role: Member Organization: Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union, including the EU-Morocco, EU-Tunisia and EU-Algeria Joint Parliamentary Committees start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
  • role: Member Organization: Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DNAT
  • role: Substitute Organization: Delegation for relations with the People's Republic of China start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-CN
  • role: Member Organization: Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DMED
assistants/accredited/0
Dauphinelle Laure Aurelia CLEMENT
assistants/accredited/2
Helene Josiane Rolande LONCOL
Staff
  • role: Member Organization: Conference of Committee Chairs start: 2019-07-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Addresses/Strasbourg/Address/Office
Old
M02034
New
M02025
Committees/0
role
Member
Organization
Subcommittee on Security and Defence
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
SEDE
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-07-09T00:00:00
Committees/2
role
Member
Organization
Subcommittee on Security and Defence
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
SEDE
Committees/3
role
Chair
Organization
Subcommittee on Security and Defence
start
2019-07-10T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
SEDE
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45415
Fax
0032 2 28 49415
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79415
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75415
Committees
  • role: Substitute Organization: Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: LIBE
  • role: Member Organization: Committee on Foreign Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFET
  • role: Member Organization: Subcommittee on Security and Defence start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: SEDE
assistants
accredited
Sixtine Marie Louise DUFAY
Groups/0/groupid
Old
Renew Europe Group
New
RE
Addresses
Strasbourg
Birth
date
1964-06-01T00:00:00
place
Neuilly-sur-Seine
Constituencies
  • party: La République en marche country: France start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 86 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197494_LOISEAU.pdf
Financial Declarations
  • mep_id: 197494 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197494_DFI_LEG9_rev0_FR.pdf date: 29/05/2019 occupation: Ministre des Affaires Européennes de la République Française 4 Directrice de l'Ecole Nationale d'Administration 4 mandate: activity: membership: occasional: holding: support: 1. financier: (*) alloué par 2. en personnel: (*) alloué par 3. en matériel: (*) alloué par (*) Indiquer l'identité du tiers ou des tiers concernés. other: Intérêt financier: 1. 2. 4/6 FR 3. additional:
Groups
  • role: Member Organization: Renew Europe Group groupid: Renew Europe Group start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Mail
  • Nathalie.Loiseau@europarl.europa.eu
Name
full
Nathalie LOISEAU
sur
Nathalie
family
LOISEAU
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197494.jpg
UserID
197494
active
True