BETA

Robert BIEDROŃ



headshot of Robert BIEDROŃ

Constituencies

  • Wiosna icon: PL Poland 2019/07/02 -

Groups

  • icon: S&D S&D Member Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament 2019/07/02 -

EP staff

  • Member of Conference of Delegation Chairs 2019/09/26 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Budgets 2019/07/02
Substitute of Committee on Foreign Affairs 2019/07/02
Vice-Chair of Committee on Women's Rights and Gender Equality 2019/07/10
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Women's Rights and Gender Equality 2019/07/02 2019/07/09

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Chair of Delegation for relations with Belarus 2019/09/26
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with Belarus 2019/07/02 2019/09/25

Contact

Twitter
Facebook
Instagram
  • https://www.instagram.com/robertbiedron
  • Email
    • [javascript protected email address]

    Brussels

    • Phone: 0032 2 28 45141
    • Fax: 0032 2 28 49141
    • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 14G202
    • Full Address
      • City: Bruxelles/Brussel
      • Zip: B-1047
      • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

    Strasbourg

    • Phone: 0033 3 88 1 75141
    • Fax: 0033 3 88 1 79141
    • Office: Bât. LOUISE WEISS T05121
    • Full Address
      • City: Strasbourg
      • Zip: CS 91024 - F-67070
      • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

    Postal

    • European Parliament
    • Rue Wiertz
    • Altiero Spinelli 14G202
    • 1047 Bruxelles

    Rapporteur

    TypeDossierCommitteeTitle
    Committee Opinion 2019/2213(BUD) FEMM Women's Rights and Gender Equality Guidelines for the 2021 budget - Section III
    Opinion Committee Shadow 2019/2199(INI) ['FEMM'] Situation of Fundamental Rights in the European Union - Annual Report for the years 2018-2019

    Activities

    Stats

    Amendment Co-authors
    Name Group Country Ams
    Tanja FAJON icon: S&D S&D icon: Slovenia Slovenia 19
    Giuliano PISAPIA icon: S&D S&D icon: Italy Italy 15
    Dietmar KÖSTER icon: S&D S&D icon: Germany Germany 15
    Petras AUŠTREVIČIUS icon: RE RE icon: Lithuania Lithuania 15
    Mounir SATOURI icon: Verts/ALE Verts/ALE icon: France France 15
    Jytte GUTELAND icon: S&D S&D icon: Sweden Sweden 15
    Hilde VAUTMANS icon: RE RE icon: Belgium Belgium 15
    Fabio Massimo CASTALDO icon: NA NA icon: Italy Italy 15
    Nacho SÁNCHEZ AMOR icon: S&D S&D icon: Spain Spain 15
    Maria NOICHL icon: S&D S&D icon: Germany Germany 15
    Nikos ANDROULAKIS icon: S&D S&D icon: Greece Greece 7
    Attila ARA-KOVÁCS icon: S&D S&D icon: Hungary Hungary 4
    Neena GILL icon: S&D S&D icon: United Kingdom United Kingdom 4
    Demetris PAPADAKIS icon: S&D S&D icon: Cyprus Cyprus 4
    Raphaël GLUCKSMANN icon: S&D S&D icon: France France 3

    By types

    Amendments (34)
    Institutional motions (6)
    Plenary speeches (24)
    Shadow opinions (1)
    Written questions (2)

    By dossiers

    CountDossier ReferenceTitle
    152019/2125(INI)Human rights and democracy in the world and the European Union's policy on the matter - annual report 2018
    102019/2028(BUD)2020 general budget: all sections
    42019/2064(DEC)2018 discharge: EU general budget, European External Action Service (EEAS)
    42019/2213(BUD)Guidelines for the 2021 budget - Section III
    32019/2055(DEC)2018 discharge: EU general budget, European Commission
    32019/2981(RSP)Resolution on Afghanistan, notably the allegations of sexual abuse of boys in the Logar Province
    22020/2513(RSP)Resolution on ongoing hearings under Article 7(1) of the TEU regarding Poland and Hungary
    12020/2505(RSP)Resolution on implementing and monitoring the provisions on citizens’ rights in the Withdrawal Agreement
    12020/2552(RSP)Child labour in mines in Madagascar
    12019/2199(INI)Situation of Fundamental Rights in the European Union - Annual Report for the years 2018-2019
    12019/2891(RSP)Resolution on the criminalisation of sexual education in Poland
    12019/2855(RSP)Resolution on the EU's accession to the Istanbul Convention and other measures to combat gender-based violence
    12019/2933(RSP)Resolution on public discrimination and hate speech against LGBTI people, including LGBTI free zones
    12019/2870(RSP)Gender pay gap

    See historical changes of the Bio

    Born

    1976/04/13 - Rymanow

    History

    (these mark the time of scraping, not the official date of the change)

    assistants/paying agents
    • KSIEGOWOSC NGO PLUS SPOLKA ZOO
    assistants/local/0
    Patryk Tomasz JANCZEWSKI
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Rue Wiertz
    • Altiero Spinelli 14G202
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Addresses/Postal addresses
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • Rue Wiertz
    • Altiero Spinelli 14G202
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Addresses/Postal addresses
    Birth
    date
    1976-04-13T00:00:00
    place
    Rymanow
    assistants/local/0
    Szymon GRELA
    assistants/local/1
    Patryk Tomasz JANCZEWSKI
    assistants/local/2
    Maria POPCZYK
    assistants/local/4
    Wiktor WOJCIECHOWSKI
    assistants/paying agents
    • KSIEGOWOSC NGO PLUS SPOLKA ZOO
    assistants/local/3
    Barbara WISNIEWSKA
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. Altiero Spinelli
    New
    Bât. ALTIERO SPINELLI
    Addresses/Brussels/Address/building_code
    ASP
    Addresses/Strasbourg/Address/Building
    Old
    Bât. Louise Weiss
    New
    Bât. LOUISE WEISS
    Addresses/Strasbourg/Address/building_code
    LOW
    assistants/accredited/0
    Jakub Stanislaw RATAJCZAK
    assistants/accredited assistants (grouping)
    • Beata Roza BORKOWSKA
    assistants/local/0
    Kacper GREBOWIEC
    assistants/local/4
    Wiktor WOJCIECHOWSKI
    assistants/local/4
    Wiktor WOJCIECHOWSKA
    assistants/local/0
    Kacper GREBOWIEC
    Staff
    • role: Member Organization: Conference of Delegation Chairs start: 2019-09-26T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Delegations/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-09-25T00:00:00
    Delegations/1
    role
    Chair
    Organization
    Delegation for relations with Belarus
    start
    2019-09-26T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    D-BY
    Addresses/Postal/1
    Rue Wiertz
    Addresses/Postal/1
    Office
    Addresses/Postal/2
    Altiero Spinelli 14G202
    Financial Declarations/1
    mep_id
    197498
    url
    http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197498_DFI_LEG9_rev1_PL.pdf
    date
    03/09/2019
    occupation
    mandate
    activity
    Szef sztabu wyborczego Lewicy w wyborach do Sejmu i Senatu. 1
    membership
    occasional
    holding
    support
    1. finansowe: (*) udzielone przez: 2. w postaci udostępnienia personelu: (*) udzielone przez: 3. w postaci udostępnienia sprzętu: (*) udzielone przez: (*) Dane odpowiedniej osoby trzeciej lub osób trzecich.
    other
    Interesy finansowe: 1. 4/6 PL 2. 3.
    additional
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    09G346
    New
    14G202
    assistants/local
    • Szymon GRELA
    • Patryk Tomasz JANCZEWSKI
    • Maria POPCZYK
    • Wiktor WOJCIECHOWSKA
    assistants/paying agents
    • KSIEGOWOSC NGO PLUS SPOLKA ZOO
    Gender
    M
    Delegations
    • role: Member Organization: Delegation for relations with Belarus start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-BY
    Committees/0
    role
    Member
    Organization
    Committee on Women's Rights and Gender Equality
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    FEMM
    Committees/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-07-09T00:00:00
    Committees/2
    role
    Member
    Organization
    Committee on Women's Rights and Gender Equality
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    FEMM
    Committees/3
    role
    Vice-Chair
    Organization
    Committee on Women's Rights and Gender Equality
    start
    2019-07-10T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    FEMM
    Addresses/Brussels
    Phone
    0032 2 28 45141
    Fax
    0032 2 28 49141
    Address
    Addresses/Strasbourg/Fax
    Old
    0033 3 88 1 79
    New
    0033 3 88 1 79141
    Addresses/Strasbourg/Phone
    Old
    0033 3 88 1 7
    New
    0033 3 88 1 75141
    Committees
    • role: Member Organization: Committee on Budgets start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: BUDG
    • role: Substitute Organization: Committee on Foreign Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFET
    • role: Member Organization: Committee on Women's Rights and Gender Equality start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: FEMM
    Declaration of good conduct/0
    title
    Declaration of good conduct (PDF - 91 KB)
    url
    http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197498_BIEDRON.pdf
    Declaration of good conduct/0
    title
    Declaration of good conduct (PDF)
    url
    http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197498_BIEDRO??.pdf
    Addresses
    Strasbourg
    Postal address
    Postal
    Constituencies
    • party: Wiosna country: Poland start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Declaration of good conduct
    • title: Declaration of good conduct (PDF) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197498_BIEDRO??.pdf
    Facebook
    • https://www.facebook.com/RobertBiedron/
    Financial Declarations
    • mep_id: 197498 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197498_DFI_LEG9_rev0_PL.pdf date: 26/06/2019 occupation: Prezydent miasta Slupska 3 Instytut Myśli Demokratycznej 3 Partia Wiosna, Przewodniczacy od lutego 2019 0 mandate: activity: membership: Instytut Myśli Demokratycznej 0 Przewodniczacy-Partia Wiosna 0 occasional: holding: support: 1. finansowe: (*) udzielone przez: 2. w postaci udostępnienia personelu: (*) udzielone przez: 3. w postaci udostępnienia sprzętu: (*) udzielone przez: (*) Dane odpowiedniej osoby trzeciej lub osób trzecich. other: Interesy finansowe: 1. 4/6 PL 2. 3. additional:
    Groups
    • role: Member Organization: Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament groupid: S&D start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
    Instagram
    • https://www.instagram.com/robertbiedron
    Mail
    • robert.biedron@europarl.europa.eu
    Name
    full
    Robert BIEDROŃ
    sur
    Robert
    family
    BIEDROŃ
    aliases
    Photo
    https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197498.jpg
    Twitter
    • https://twitter.com/robertbiedron
    UserID
    197498
    active
    True
    assistants
    accredited
    Monika Jolanta SIKORA