BETA

Sven MIKSER



headshot of Sven MIKSER

Constituencies

  • Sotsiaaldemokraatlik Erakond icon: EE Estonia 2019/07/02 -

Groups

  • icon: S&D S&D Member Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Foreign Affairs 2019/07/02
Substitute of Committee on Petitions 2019/07/02
Substitute of Committee on the Internal Market and Consumer Protection 2019/07/02
Member of Subcommittee on Security and Defence 2019/07/02
Member of Special Committee on Artificial Intelligence in a Digital Age 2020/09/14

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation to the EU-Ukraine Parliamentary Association Committee 2019/07/02
Substitute of Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly 2019/09/19
Vice-Chair of Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly 2019/09/26
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly 2019/07/02 2019/09/18
Member of Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly 2019/07/02 2019/09/25

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45716
  • Fax: 0032 2 28 49716
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 13G302
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75716
  • Fax: 0033 3 88 1 79716
  • Office: Bât. LOUISE WEISS T07057
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Rapporteur

TypeDossierCommitteeTitle
Opinion Committee Shadow 2020/2012(INL) ['AFET'] Framework of ethical aspects of artificial intelligence, robotics and related technologies
Responsible Committee 2020/2004(INI) AFET Foreign Affairs Recommendation to the High Representative and to the Council under Rule 118 in preparation of the 2020 Non-Proliferation of Nuclear Weapons Treaty (NPT) review process, nuclear arms control and nuclear disarmament options
Responsible Committee 2020/2001(INI) AFET Foreign Affairs Challenges and prospects for multilateral arms control and disarmament regimes
Responsible Committee Shadow 2019/2204(INI) IMCO Internal Market and Consumer Protection Implementation of Directive 2009/81/EC, concerning procurement in the fields of defence and security, and of Directive 2009/43/EC, concerning the transfer of defence-related products
Committee Opinion 2019/2204(INI) AFET Foreign Affairs Implementation of Directive 2009/81/EC, concerning procurement in the fields of defence and security, and of Directive 2009/43/EC, concerning the transfer of defence-related products
Responsible Committee 2019/2200(INI) AFET Foreign Affairs Annual implementing report on the EU association agreement with Georgia

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams
Andreas SCHIEDER icon: S&D S&D icon: Austria Austria 53
Robert BIEDROŃ icon: S&D S&D icon: Poland Poland 41
Javi LÓPEZ icon: S&D S&D icon: Spain Spain 38
Giuliano PISAPIA icon: S&D S&D icon: Italy Italy 33
Isabel SANTOS icon: S&D S&D icon: Portugal Portugal 32
Raphaël GLUCKSMANN icon: S&D S&D icon: France France 26
Juozas OLEKAS icon: S&D S&D icon: Lithuania Lithuania 26
Nacho SÁNCHEZ AMOR icon: S&D S&D icon: Spain Spain 24
Attila ARA-KOVÁCS icon: S&D S&D icon: Hungary Hungary 24
Eva KAILI icon: S&D S&D icon: Greece Greece 20
Joachim SCHUSTER icon: S&D S&D icon: Germany Germany 19
Pierfrancesco MAJORINO icon: S&D S&D icon: Italy Italy 19
Maria ARENA icon: S&D S&D icon: Belgium Belgium 19
Dietmar KÖSTER icon: S&D S&D icon: Germany Germany 19
Monika BEŇOVÁ icon: S&D S&D icon: Slovakia Slovakia 19
Miroslav ČÍŽ icon: S&D S&D icon: Slovakia Slovakia 19
Robert HAJŠEL icon: S&D S&D icon: Slovakia Slovakia 19
Jytte GUTELAND icon: S&D S&D icon: Sweden Sweden 19
Costas MAVRIDES icon: S&D S&D icon: Cyprus Cyprus 19
Nikos ANDROULAKIS icon: S&D S&D icon: Greece Greece 18
Claudiu MANDA icon: S&D S&D icon: Romania Romania 14
Tonino PICULA icon: S&D S&D icon: Croatia Croatia 14
Demetris PAPADAKIS icon: S&D S&D icon: Cyprus Cyprus 13
Brando BENIFEI icon: S&D S&D icon: Italy Italy 11
Evelyne GEBHARDT icon: S&D S&D icon: Germany Germany 10
Sylvie GUILLAUME icon: S&D S&D icon: France France 10
Adriana MALDONADO LÓPEZ icon: S&D S&D icon: Spain Spain 10
Maria-Manuel LEITÃO-MARQUES icon: S&D S&D icon: Portugal Portugal 10
Alex AGIUS SALIBA icon: S&D S&D icon: Malta Malta 9
Tsvetelina PENKOVA icon: S&D S&D icon: Bulgaria Bulgaria 9
Maria GRAPINI icon: S&D S&D icon: Romania Romania 9
Christel SCHALDEMOSE icon: S&D S&D icon: Denmark Denmark 9
Nathalie LOISEAU icon: RE RE icon: France France 6
Petras AUŠTREVIČIUS icon: RE RE icon: Lithuania Lithuania 6
Arnaud DANJEAN icon: PPE PPE icon: France France 6
Lukas MANDL icon: PPE PPE icon: Austria Austria 5
David McALLISTER icon: PPE PPE icon: Germany Germany 5
Witold Jan WASZCZYKOWSKI icon: ECR ECR icon: Poland Poland 4
Andrea COZZOLINO icon: S&D S&D icon: Italy Italy 3
Kati PIRI icon: S&D S&D icon: Netherlands Netherlands 3

By types

Amendments (75)
Institutional motions (2)
Plenary speeches (10)
Reports (2)
Shadow opinions (1)
Written explanations (12)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
312020/2012(INL)Framework of ethical aspects of artificial intelligence, robotics and related technologies
192020/2003(INI)Annual report on arms export
112019/2200(INI)Annual implementing report on the EU association agreement with Georgia
102020/2131(INI)
62020/2023(INI)Recommendations on the negotiations for a new partnership with the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
22019/2819(RSP)Resolution on the importance of European remembrance for the future of Europe
12019/2883(RSP)Resolution on opening accession negotiations with North Macedonia and Albania
12019/2135(INI)Implementation of the common security and defence policy - annual report 2018
12020/2004(INI)Recommendation to the High Representative and to the Council under Rule 118 in preparation of the 2020 Non-Proliferation of Nuclear Weapons Treaty (NPT) review process, nuclear arms control and nuclear disarmament options
12019/2938(RSP)Resolution on recent actions by the Russian Federation against Lithuanian judges, prosecutors and investigators involved in investigating the tragic events of 13 January 1991 in Vilnius

See historical changes of the Bio

Born

1973/11/08 - Tartu

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Committees/4
role
Member
Organization
Special Committee on Artificial Intelligence in a Digital Age
start
2020-09-14T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Birth/place
Old
, Tartu
New
Tartu
Birth/place
Old
Tartu
New
, Tartu
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal addresses
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal addresses
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Altiero Spinelli
New
Bât. ALTIERO SPINELLI
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Addresses/Strasbourg/Address/Building
Old
Bât. Louise Weiss
New
Bât. LOUISE WEISS
Addresses/Strasbourg/Address/building_code
LOW
Delegations/1/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-09-25T00:00:00
Delegations/4
role
Vice-Chair
Organization
Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly
start
2019-09-26T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DNAT
Delegations/0
role
Member
Organization
Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DEPA
Delegations/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-09-18T00:00:00
Delegations/2
role
Member
Organization
Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DEPA
Delegations/3
role
Substitute
Organization
Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
start
2019-09-19T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DEPA
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
08G150
New
13G302
assistants/local
  • Rainer VAKRA
Gender
M
Delegations
  • role: Member Organization: Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DNAT
  • role: Substitute Organization: Delegation to the EU-Ukraine Parliamentary Association Committee start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-UA
  • role: Member Organization: Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DEPA
assistants/paying agents
  • J.T. Consulting
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45716
Fax
0032 2 28 49716
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79716
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75716
Committees
  • role: Member Organization: Committee on Foreign Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFET
  • role: Substitute Organization: Committee on Petitions start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: PETI
  • role: Substitute Organization: Committee on the Internal Market and Consumer Protection start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: IMCO
  • role: Member Organization: Subcommittee on Security and Defence start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: SEDE
assistants/accredited/0
Henri KASELO
assistants/accredited/2
Luca SAARLEN
Addresses
Strasbourg
Postal address
Postal
Birth
date
1973-11-08T00:00:00
place
Tartu
Constituencies
  • party: Sotsiaaldemokraatlik Erakond country: Estonia start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 85 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197497_MIKSER.pdf
Financial Declarations
  • mep_id: 197497 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197497_DFI_LEG9_rev0_ET.pdf date: 12/06/2019 occupation: Riigikogu liige 3 EV Välisminister 3 mandate: activity: membership: Sotsiaaldemokraatlik erakond (juhatuse liige) 0 occasional: holding: support: 1. Rahaline toetus: (*) Andja: 2. Toetus personali kujul: (*) Andja: 3. Toetus ainelisel kujul: (*) Andja: (*) Asjaomas(t)e kolmanda(te) isiku(te) andmed. other: Majanduslik huvi: 1. 2. 3. additional:
Groups
  • role: Member Organization: Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament groupid: S&D start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Mail
  • sven.mikser@europarl.europa.eu
Name
full
Sven MIKSER
sur
Sven
family
MIKSER
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197497.jpg
UserID
197497
active
True
assistants
accredited
Silver MEIKAR