BETA

Luisa REGIMENTI



headshot of Luisa REGIMENTI

Constituencies

  • Lega icon: IT Italy 2019/07/02 -

Groups

  • icon: ID ID Member Identity and Democracy Group 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on International Trade 2020/02/10
Member of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2020/02/10
Substitute of Committee on Legal Affairs 2020/03/03
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on International Trade 2019/07/02 2020/02/09
Substitute of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2019/07/02 2020/02/09

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with Canada 2019/07/02
Substitute of Delegation to the EU-Moldova Parliamentary Association Committee 2019/07/02

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45408
  • Fax: 0032 2 28 49408
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 03F266
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75408
  • Fax: 0033 3 88 1 79408
  • Office: Bât. SALVADOR DE MADARIAGA G06050
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Rapporteur

TypeDossierCommitteeTitle
Responsible Committee 2019/2804(RSP) ENVI Environment, Public Health and Food Safety Resolution on enabling the digital transformation of health and care in the Digital Single Market; empowering citizens and building a healthier society
Responsible Committee 2019/2803(RSP) ENVI Environment, Public Health and Food Safety Resolution on the EU Pollinators Initiative
Responsible Committee 2019/0192(COD) INTA International Trade Further macro-financial assistance to Jordan

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams
Joëlle MÉLIN icon: ID ID icon: France France 2
Annika BRUNA icon: ID ID icon: France France 2
Catherine GRISET icon: ID ID icon: France France 2

By types

Amendments (2)
Individual motions (4)
Institutional motions (2)
Oral questions (2)
Plenary speeches (5)
Reports (1)
Written questions (18)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
32019/0192(COD)Further macro-financial assistance to Jordan
22019/2816(RSP)
22019/2804(RSP)Resolution on enabling the digital transformation of health and care in the Digital Single Market; empowering citizens and building a healthier society
12019/2803(RSP)Resolution on the EU Pollinators Initiative

See historical changes of the Bio

Born

1958/06/05 - Roma

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

assistants/local/3
Marco SPAZIANI
Birth/place
Old
, Roma
New
Roma
Birth/place
Old
Roma
New
, Roma
Committees/4
role
Substitute
Organization
Committee on Legal Affairs
start
2020-03-03T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
JURI
assistants/local/1
Claudia LICARI
Committees/2
role
Substitute
Organization
Committee on International Trade
start
2020-02-10T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
INTA
Committees/3
role
Member
Organization
Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
start
2020-02-10T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ENVI
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2020-02-09T00:00:00
Committees/1/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2020-02-09T00:00:00
assistants/service providers/0
Emanuele BESI
assistants/service providers/1
Angela Maria ZANELLA
assistants/accredited/1
Camilla FUSATO
assistants/accredited/2
Niccolo MURGIA
Addresses/Postal
  • European parliament
  • Rue Wiertz
  • B-1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal
  • European parliament
  • Rue Wiertz
  • B-1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
assistants/service providers/0
Emanuele BESI
assistants/service providers/2
Angela Maria ZANELLA
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Altiero Spinelli
New
Bât. ALTIERO SPINELLI
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Addresses/Strasbourg/Address/Building
Old
Bât. Salvador de Madariaga
New
Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
Addresses/Strasbourg/Address/building_code
SDM
assistants/service providers/0
Emanuele BESI
assistants/accredited/0
Miriam D'ARRIGO
assistants/accredited/0
MIRIAM D'ARRIGO
assistants/accredited/1
Marta PAGIARO
assistants/local/1
Marco RIEZZO
assistants/service providers
  • ITAL COMMUNICATIONS S.R.L.
  • Angela Maria ZANELLA
assistants/local/1
Marco SPAZIANI
assistants/accredited/1
Marta PAGIARO
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
06F366
New
03F266
Mail
  • luisa.regimenti@europarl.europa.eu
assistants/local
  • Chiara LANDOLFI
assistants/paying agents
  • Giampietro CARELLI
Gender
F
Delegations
  • role: Member Organization: Delegation for relations with Canada start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-CA
  • role: Substitute Organization: Delegation to the EU-Moldova Parliamentary Association Committee start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-MD
Financial Declarations
  • mep_id: 197790 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197790_DFI_LEG9_rev0_IT.pdf date: 09/07/2019 occupation: Professione Medico Legale 10000 5 Presidente Associazione Melco- Roma 0 mandate: activity: Professione Medico Legale 4 membership: occasional: holding: support: 1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione. other: Interessi finanziari: 1. 2. 3. additional:
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. József Antall
New
Bât. Altiero Spinelli
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
03Q001
New
06F366
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45408
Fax
0032 2 28 49408
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79408
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75408
Committees
  • role: Member Organization: Committee on International Trade start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: INTA
  • role: Substitute Organization: Committee on the Environment, Public Health and Food Safety start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ENVI
assistants
accredited
MIRIAM D'ARRIGO
Groups/0/groupid
Old
Identity and Democracy Group
New
ID
Addresses
Strasbourg
Birth
date
1958-06-05T00:00:00
place
Roma
Constituencies
  • party: Lega country: Italy start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 83 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197790_REGIMENTI.pdf
Groups
  • role: Member Organization: Identity and Democracy Group groupid: Identity and Democracy Group start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Name
full
Luisa REGIMENTI
sur
Luisa
family
REGIMENTI
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197790.jpg
UserID
197790
active
True