BETA

Matteo ADINOLFI
2020-12-09 Matteo ADINOLFI
2021-02-11



headshot of Matteo ADINOLFI

Constituencies

  • Lega icon: IT Italy 2019/07/02 -

Groups

  • icon: ID ID Member Identity and Democracy Group 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Budgetary Control 2019/07/02
Substitute of Committee on Budgets 2019/07/02
Substitute of Committee on Industry, Research and Energy 2019/07/02
Member of Committee on Regional Development 2021/10/06
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Regional Development 2021/06/01 2021/10/05

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the Arab Peninsula 2019/07/02
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly 2019/07/02 2020/02/11

Contact

Facebook
Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45338
  • Fax: 0032 2 28 49338
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 06F266
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75338
  • Fax: 0033 3 88 1 79338
  • Office: Bât. SALVADOR DE MADARIAGA G05019
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Rapporteur

TypeDossierCommitteeTitle
Responsible Committee Shadow 2021/2107(DEC) CONT Budgetary Control 2020 discharge: General budget of the EU - European Parliament
Responsible Committee Shadow 2020/2246(INI) CONT Budgetary Control Protection of the EU’s financial interests - combatting fraud - annual report 2019
Responsible Committee Shadow 2020/2221(INI) CONT Budgetary Control The impact of organised crime on own resources of the EU and on the misuse of EU funds with a particular focus on shared management
Responsible Committee Shadow 2020/2141(DEC) CONT Budgetary Control 2019 discharge: General budget of the EU - European Parliament
Responsible Committee 2020/0806(NLE) CONT Budgetary Control Partial renewal of the Members of the Court of Auditors - PL nominee

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams
Joachim KUHS icon: ID ID icon: Germany Germany 58
Alessandro PANZA icon: ID ID icon: Italy Italy 39
Rosanna CONTE icon: ID ID icon: Italy Italy 39
Stefania ZAMBELLI icon: ID ID icon: Italy Italy 39
Anna BONFRISCO icon: ID ID icon: Italy Italy 37
Hélène LAPORTE icon: ID ID icon: France France 36
Valentino GRANT icon: ID ID icon: Italy Italy 35
Marco ZANNI icon: ID ID icon: Italy Italy 35
Annalisa TARDINO icon: ID ID icon: Italy Italy 30
Jean-François JALKH icon: ID ID icon: France France 28
Gunnar BECK icon: ID ID icon: Germany Germany 3
Susanna CECCARDI icon: ID ID icon: Italy Italy 3
Gianna GANCIA icon: ID ID icon: Italy Italy 3
Alessandra BASSO icon: ID ID icon: Italy Italy 3
Harald VILIMSKY icon: ID ID icon: Austria Austria 3
Dominique BILDE icon: ID ID icon: France France 3
Jörg MEUTHEN icon: ID ID icon: Germany Germany 3
Bernhard ZIMNIOK icon: ID ID icon: Germany Germany 2
Bogdan RZOŃCA icon: ECR ECR icon: Poland Poland 1

By types

Amendments (107)
Individual motions (2)
Institutional motions (1)
Oral questions (1)
Plenary speeches (3)
Reports (1)
Shadow reports (2)
Written explanations (41)
Written questions (77)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
212021/2101(INI)The role of cohesion policy in promoting innovative and smart transformation and regional ICT connectivity
182021/2100(INI)Cohesion policy as an instrument to reduce healthcare disparities and enhance cross-border health cooperation
142019/2028(BUD)2020 general budget: all sections
92019/2214(BUD)2021 budget: estimates of revenue and expenditure, Section I – European Parliament
72020/2141(DEC)2019 discharge: General budget of the EU - European Parliament
62021/2071(INI)The creation of guidelines for the application of the general regime of conditionality for the protection of the Union budget
52019/0161(COD)Governance framework for the budgetary instrument for convergence and competitiveness for the euro area
52020/2245(INI)Control of the financial activities of the European Investment Bank - annual report 2019
42020/2140(DEC)2019 discharge: General budget of the EU - European Commission
42020/2045(INI)Implementation report on the EU Trust Funds and the Facility for Refugees in Turkey
42021/2025(INI)The Commission’s 2020 Rule of law report - COM(2020)0580
32019/2126(INI)Financial activities of the European Investment Bank - annual report 2019
32020/2127(INI)The effectiveness of Member States' use of EU Solidarity Fund money in cases of natural disasters
22020/2174(DEC)2019 discharge: European Banking Authority (EBA)
22020/2125(INI)Activities of the European Ombudsman - annual report 2019
12019/2021(BUD)Amending budget 1/2019: surplus of the financial year 2018
12020/2145(DEC)2019 discharge: General budget of the EU - European Economic and Social Committee
12020/2149(DEC)2019 discharge: General budget of the EU - European External Action Service
12018/0211(COD)EU anti-fraud programme 2021–2027
12020/0806(NLE)Partial renewal of the Members of the Court of Auditors - PL nominee
12020/2246(INI)Protection of the EU’s financial interests - combatting fraud - annual report 2019
12021/2577(RSP)Resolution on the situation in Eastern Democratic Republic of Congo and the assassination of the Italian ambassador Luca Attanasio and his entourage

See historical changes of the Bio

Born

1963/12/24 - Latina

Education (qualifications and diplomas)

  • 1988 : Degree in Economics and Business Studies, La Sapienza University
  • 1992 : Registered with Latina Order of Certified Public Accountants
  • 1995 : Entered in the list of auditors kept by the Ministry of Justice

Professional career

  • 1993-05/2019 : Certified public accountant
  • 1995-05/2019 : Auditor
  • 1995-2001 : Auditor – Municipality of Sonnino (Province of Latina)
  • 1999-05/2019 : Tenured teacher at a college – Latina
  • 2001-2011 : Auditor – Consorzio per lo sviluppo industriale Roma & Latina ASI
  • 2005-2014 : Auditor of the accounts of Latina local health authority
  • 2009-2015 : Member, examining board for the qualification of commodity brokers – C.C.I.A.A. Latina

Political career

  • 04/2017-07/2019 : Latina provincial coordinator for the Lega-Salvini Premier
  • 1997-2007 : Member, Latina Municipal Council (National Alliance list). Chair of the Committee on the Budget. Member, Committee on Town Planning, the Environment, Public Works and Health
  • 06/2016-06/2019 : Member, Latina Municipal Council (Head of the Lega-Salvini Premier group). Member, municipal committees on the budget, the environment, manufacturing and transport

Other activities

  • Head of amateur football and volleyball associations
  • Chair and director of various cultural associations
  • Linked to Latina municipal AVIS (non-profit organisation) as a donor and honorary auditor

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Committees/3/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2021-10-05T00:00:00
Committees/4
role
Member
Organization
Committee on Regional Development
start
2021-10-06T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
REGI
assistants/service providers
  • Cesare BRUNI
  • ESSECI COOPERATIVA EDITORIALE ARL
assistants/service providers/0
Cesare BRUNI
assistants/service providers/0
Cesare BRUNI
Financial Declarations/0/url
Old
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev0_IT.pdf
New
https://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev0_IT.pdf
Financial Declarations/1/url
Old
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev1_IT.pdf
New
https://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev1_IT.pdf
Committees/3
role
Substitute
Organization
Committee on Regional Development
start
2021-06-01T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
REGI
assistants/service providers/0
Christian ANTONILLI
assistants/local/0
Federica CENSI
assistants/service providers/3
Angelo FICARRA
assistants/trainees
  • Carlo PICCOLO
Name/family
Old
 
New
ADINOLFI
Name/full
Old
 
New
Matteo ADINOLFI
Name/sur
Old
 
New
Matteo
assistants/local/0
ANDREA LAURETTI
assistants/local/2
Paolo ROCCIA
assistants/service providers/0
Christian ANTONILLI
assistants/service providers/2
ESSECI COOPERATIVA EDITORIALE ARL
Name/aliases/0
ADINOLFI
Name/aliases/1
ADINOLFI Matteo
Name/aliases/2
Matteo ADINOLFI
Name/aliases/0
ADINOLFI
Name/aliases/1
ADINOLFI Matteo
Name/aliases/2
Matteo ADINOLFI
Name/family
Old
ADINOLFI
New
 
Name/full
Old
Matteo ADINOLFI
New
 
Name/sur
Old
Matteo
New
 
assistants/service providers/1
Angelo FICARRA
assistants/local/0
Valeriano CERVONE
assistants/service providers
  • Cesare BRUNI
assistants/trainees
  • Carlo PICCOLO
assistants/accredited/0
FRANCESCO DE SIENA
assistants/service providers
  • Federica CENSI
assistants/local/1
ANDREA LAURETTI
assistants/local/1
Salvatore DE MONACO
assistants/local/4
Simone ROSSI
assistants/local/2
Marco MAESTRI
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Rue Wiertz
  • Altiero Spinelli 06F266
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Birth/place
Old
, Latina
New
Latina
Birth/place
Old
Latina
New
, Latina
assistants/local/2
Paolo ROCCIA
assistants/local/2
Andrea IANNELLA
Delegations/0
role
Substitute
Organization
Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DLAT
Delegations/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2020-02-11T00:00:00
Delegations/1
role
Substitute
Organization
Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DLAT
assistants/local
  • Valeriano CERVONE
  • Salvatore DE MONACO
  • Andrea IANNELLA
  • Marilena SOVRANI
assistants/local
  • Valeriano CERVONE
  • Salvatore DE MONACO
  • Marco MAESTRI
  • Marilena SOVRANI
assistants/service providers
  • Federica CENSI
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Rue Wiertz
  • Altiero Spinelli 06F266
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal addresses
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Rue Wiertz
  • Altiero Spinelli 06F266
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal addresses
assistants/service providers
  • Federica CENSI
CV/Education (qualifications and diplomas)/0
1988 : Degree in Economics and Business Studies, La Sapienza University
CV/Education (qualifications and diplomas)/0
1988 : laurea in economia e commercio presso l'Università "La Sapienza"
CV/Education (qualifications and diplomas)/1
1992 : Registered with Latina Order of Certified Public Accountants
CV/Education (qualifications and diplomas)/1
1992 : iscrizione all'Ordine dei dottori commercialisti di Latina
CV/Education (qualifications and diplomas)/2
1995 : Entered in the list of auditors kept by the Ministry of Justice
CV/Education (qualifications and diplomas)/2
1995 : iscrizione nell'elenco dei revisori contabili tenuto dal ministero della Giustizia
CV/Other activities/0
Head of amateur football and volleyball associations
CV/Other activities/0
dirigente di associazioni sportive dilettantistiche nel settore calcio e pallavolo
CV/Other activities/1
Chair and director of various cultural associations
CV/Other activities/1
presidente e dirigente di varie associazioni culturali
CV/Other activities/2
Linked to Latina municipal AVIS (non-profit organisation) as a donor and honorary auditor
CV/Other activities/2
iscritto all'AVIS comunale di Latina in qualità di donatore e revisore dei conti a titolo gratuito
CV/Political career/0
04/2017-07/2019 : Latina provincial coordinator for the Lega-Salvini Premier
CV/Political career/0
04/2017-07/2019 : coordinatore provinciale di Latina per la Lega-Salvini Premier
CV/Political career/1
1997-2007 : Member, Latina Municipal Council (National Alliance list). Chair of the Committee on the Budget. Member, Committee on Town Planning, the Environment, Public Works and Health
CV/Political career/1
1997-2007 : consigliere comunale - Comune di Latina (lista Alleanza Nazionale). Presidente della commissione bilancio. Componente della commissione urbanistica, ambiente, lavori pubblici, salute
CV/Political career/2
06/2016-06/2019 : Member, Latina Municipal Council (Head of the Lega-Salvini Premier group). Member, municipal committees on the budget, the environment, manufacturing and transport
CV/Political career/2
06/2016-06/2019 : consigliere comunale - Comune di Latina (capogruppo della Lega-Salvini Premier). Componente delle commissioni comunali bilancio, ambiente, attività produttive, trasporti
CV/Professional career/0
1993-05/2019 : Certified public accountant
CV/Professional career/0
1993-05/2019 : dottore commercialista
CV/Professional career/1
1995-05/2019 : Auditor
CV/Professional career/1
1995-05/2019 : revisore contabile
CV/Professional career/2
1995-2001 : Auditor – Municipality of Sonnino (Province of Latina)
CV/Professional career/2
1995-2001 : revisore dei conti - Comune di Sonnino (LT)
CV/Professional career/3
1999-05/2019 : Tenured teacher at a college – Latina
CV/Professional career/3
1999-05/2019 : insegnante di ruolo di istituto superiore - Latina
CV/Professional career/4
2001-2011 : Auditor – Consorzio per lo sviluppo industriale Roma & Latina ASI
CV/Professional career/4
2001-2011 : revisore dei conti - Consorzio per lo sviluppo industriale Roma & Latina ASI
CV/Professional career/5
2005-2014 : Auditor of the accounts of Latina local health authority
CV/Professional career/5
2005-2014 : revisore dei conti della ASL di Latina
CV/Professional career/6
2009-2015 : Member, examining board for the qualification of commodity brokers – C.C.I.A.A. Latina
CV/Professional career/6
2009-2015 : componente effettivo della commissione esami per aspiranti agenti d'affari in mediazione - C.C.I.A.A. Latina
CV/updated
Old
2019-12-18T00:00:00
New
2019-12-19T00:00:00
CV
updated
2019-12-18T00:00:00
Education (qualifications and diplomas)
Professional career
Political career
Other activities
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Altiero Spinelli
New
Bât. ALTIERO SPINELLI
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Addresses/Strasbourg/Address/Building
Old
Bât. Salvador de Madariaga
New
Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
Addresses/Strasbourg/Address/building_code
SDM
assistants/service providers
  • Federica CENSI
Financial Declarations/1
mep_id
197826
url
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev1_IT.pdf
date
09/10/2019
occupation
mandate
activity
Dottore commercialista revisore contabile 3
membership
occasional
holding
support
1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione.
other
Interessi finanziari: 1. 2. 3.
additional
assistants/service providers
  • Federica CENSI
Addresses/Postal/1
Rue Wiertz
Addresses/Postal/1
Office
Addresses/Postal/2
Altiero Spinelli 06F266
assistants/local/0
Valeriano CERVONE
assistants/local/1
Salvatore DE MONACO
assistants/local
  • Marco MAESTRI
  • Marilena SOVRANI
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
06F372
New
06F266
assistants/service providers
  • Federica CENSI
assistants/paying agents
  • Mariarita GERMANI
Gender
M
Delegations
  • role: Member Organization: Delegation for relations with the Arab Peninsula start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DARP
  • role: Substitute Organization: Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DLAT
Addresses/Strasbourg/Address/Office
Old
G05001
New
G05019
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. József Antall
New
Bât. Altiero Spinelli
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
03Q001
New
06F372
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45338
Fax
0032 2 28 49338
Address
Addresses/Strasbourg/Address/Office
Old
G05019
New
G05001
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79338
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75338
Committees
  • role: Member Organization: Committee on Budgetary Control start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: CONT
  • role: Substitute Organization: Committee on Budgets start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: BUDG
  • role: Substitute Organization: Committee on Industry, Research and Energy start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ITRE
Financial Declarations/0
mep_id
197826
url
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev1_IT.pdf
date
12/06/2019
occupation
mandate
activity
membership
AVIS Associazione Volontari Italiana Sangue Latina - revisore 0
occasional
holding
support
1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione.
other
Interessi finanziari: 1. 2. 3.
additional
Financial Declarations/0
mep_id
197826
url
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev0_IT.pdf
date
12/06/2019
occupation
mandate
activity
Dottore commercialista revisore contabile 4
membership
AVIS Associazione Volontari Italiana Sangue Latina - revisore 0
occasional
holding
support
1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione.
other
Interessi finanziari: 1. 2. 3.
additional
Financial Declarations/0/url
Old
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev1_IT.pdf
New
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev0_IT.pdf
Financial Declarations/1
mep_id
197826
url
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev1_IT.pdf
date
12/06/2019
occupation
mandate
activity
membership
AVIS Associazione Volontari Italiana Sangue Latina - revisore 0
occasional
holding
support
1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione.
other
Interessi finanziari: 1. 2. 3.
additional
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Birth
date
1963-12-24T00:00:00
place
Latina
Constituencies
  • party: Lega country: Italy start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Facebook
  • https://www.facebook.com/MatteoAdinolfiLega
Financial Declarations/1
mep_id
197826
url
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev1_IT.pdf
date
12/06/2019
occupation
mandate
activity
membership
AVIS Associazione Volontari Italiana Sangue Latina - revisore 0
occasional
holding
support
1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione.
other
Interessi finanziari: 1. 2. 3.
additional
Mail
  • matteo.adinolfi@europarl.europa.eu
active
Old
 
New
True
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 83 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197826_ADINOLFI Matteo.pdf
Groups/0/groupid
Old
Identity and Democracy Group
New
ID
Addresses
Strasbourg
Financial Declarations
  • mep_id: 197826 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197826_DFI_LEG9_rev0_IT.pdf date: 12/06/2019 occupation: Dottore commercialista revisore contabile 4 Insegnante pubblico 3 Consigliere communale Latina 3 mandate: activity: Dottore commercialista revisore contabile 4 membership: AVIS Associazione Volontari Italiana Sangue Latina - revisore 0 occasional: holding: support: 1. in denaro: (*) conferito/i: da 2. in personale: (*) conferito/i: da 3. in materiale: (*) conferito/i: da (*) Identità dei terzi in questione. other: Interessi finanziari: 1. 2. 3. additional:
Groups
  • role: Member Organization: Identity and Democracy Group groupid: Identity and Democracy Group start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Name
full
Matteo ADINOLFI
sur
Matteo
family
ADINOLFI
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197826.jpg
UserID
197826
active
False
assistants
accredited
Christian SENTINELLI