BETA

Michiel HOOGEVEEN



headshot of Michiel HOOGEVEEN

Constituencies

  • JA21 icon: NL Netherlands 2021/04/15 -

Groups

  • icon: ECR ECR Member European Conservatives and Reformists Group 2021/04/19 -
Show earlier Groups...
  • icon: NA NA Member Non-attached Members 2021/04/15 - 2021/04/18

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on International Trade 2021/04/26
Substitute of Committee on Women's Rights and Gender Equality 2021/04/27
Vice-Chair of Committee on Economic and Monetary Affairs 2021/05/27
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Economic and Monetary Affairs 2021/04/26 2021/05/26

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with the Korean Peninsula 2021/04/26
Member of Delegation for relations with the United States 2021/04/28

Contact

Twitter
Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45269
  • Fax: 0032 2 28 49269
  • Office: Bât. SOPHIE SCHOLL 01U044
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75269
  • Fax: 0033 3 88 1 79269
  • Office: Bât. SALVADOR DE MADARIAGA G01003
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Rapporteur

TypeDossierCommitteeTitle
Responsible Committee Shadow 2021/2020(INI) FEMM Women's Rights and Gender Equality Equality between women and men in the European Union in 2018-2020
Responsible Committee Shadow 2021/0060(COD) INTA International Trade Implementation of the Kimberley Process certification scheme for the international trade in rough diamonds. Recast

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams
Jessica STEGRUD icon: ECR ECR icon: Sweden Sweden 45
Gunnar BECK icon: ID ID icon: Germany Germany 29
Jörg MEUTHEN icon: ID ID icon: Germany Germany 29
Jaak MADISON icon: ID ID icon: Estonia Estonia 29
Laura HUHTASAARI icon: ID ID icon: Finland Finland 29
Roman HAIDER icon: ID ID icon: Austria Austria 27
Eugen JURZYCA icon: ECR ECR icon: Slovakia Slovakia 26
Bogdan RZOŃCA icon: ECR ECR icon: Poland Poland 26
Roberts ZĪLE icon: ECR ECR icon: Latvia Latvia 25
Johan VAN OVERTVELDT icon: ECR ECR icon: Belgium Belgium 24
Gerolf ANNEMANS icon: ID ID icon: Belgium Belgium 5
Dame Shelagh ROBERTS icon: ??? ??? icon: ??? ??? 1

By types

Amendments (89)
Individual motions (1)
Institutional motions (1)
Plenary speeches (8)
Written explanations (1)
Written questions (7)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
552020/2122(INI)Banking Union - annual report 2020
182021/2020(INI)Equality between women and men in the European Union in 2018-2020
162020/0265(COD)Digital finance: Markets in Crypto-assets (MiCA)
12020/0382(NLE)
12020/2789(RSP)Resolution on the ruling of the CJEU of 16 July 2020 - Data Protection Commissioner v Facebook Ireland Limited and Maximillian Schrems
12021/2662(RSP)Foreign Interference in democratic processes
12020/2075(INI)The review of the macroeconomic legislative framework for a better impact on Europe’s real economy and improved transparency of decision-making and democratic accountability
12021/2692(RSP)Resolution on meeting the global COVID-19 challenge: effects of the waiver of the WTO TRIPS Agreement on COVID-19 vaccines, treatment, equipment and increasing production and manufacturing capacity in developing countries

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

assistants/accredited assistants (grouping)
  • Bram Sylvia Piet CLAESSENS
assistants/accredited assistants (grouping)
  • Bram Sylvia Piet CLAESSENS
assistants/accredited/0
JAN BAKKER
assistants/accredited/1
Anna SOLOVIEVA
Financial Declarations/0/url
Old
http://www.europarl.europa.eu/mepdif/218349_DFI_LEG9_rev0_NL.pdf
New
https://www.europarl.europa.eu/mepdif/218349_DFI_LEG9_rev0_NL.pdf
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2021-05-26T00:00:00
Committees/3
role
Vice-Chair
Organization
Committee on Economic and Monetary Affairs
start
2021-05-27T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
ECON
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Sophie SCHOLL
New
Bât. SOPHIE SCHOLL
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Wiertz
New
Bât. Sophie SCHOLL
assistants/accredited/1
Jean WANNINGEN
Addresses/Strasbourg
Phone
0033 3 88 1 75269
Fax
0033 3 88 1 79269
Address
Delegations/1
role
Member
Organization
Delegation for relations with the United States
start
2021-04-28T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
D-US
Addresses
Brussels
Committees/2
role
Substitute
Organization
Committee on Women's Rights and Gender Equality
start
2021-04-27T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
FEMM
Financial Declarations
  • mep_id: 218349 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/218349_DFI_LEG9_rev0_NL.pdf date: 28/04/2021 occupation: Statenlid Zuid-Holland 3 Geaccrediteerd Parlementair Assistent 4 Politiek Medewerker FVD 3 Consultant KPMG 3 mandate: activity: membership: occasional: holding: support: 1. financiële steun: (*) verleend door 2. personele steun: (*) verleend door 3. materiële steun: (*) verleend door (*) Identiteit van de betrokken derden. other: Financiële belangen: 1. 2. 4/6 NL 3. additional:
Committees
  • role: Member Organization: Committee on Economic and Monetary Affairs start: 2021-04-26T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ECON
  • role: Substitute Organization: Committee on International Trade start: 2021-04-26T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: INTA
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 86 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/218349_HOOGEVEEN.pdf
Delegations
  • role: Substitute Organization: Delegation for relations with the Korean Peninsula start: 2021-04-26T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DKOR
assistants
accredited
David Francois NEYSKENS
Groups/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2021-04-18T00:00:00
Groups/1
role
Member
Organization
European Conservatives and Reformists Group
groupid
ECR
start
2021-04-19T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
Constituencies
  • party: JA21 country: Netherlands start: 2021-04-15T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Mail
  • michiel.hoogeveen@europarl.europa.eu
Twitter
  • https://twitter.com/mphoogeveen
active
Old
 
New
True