BETA

Sergey LAGODINSKY



headshot of Sergey LAGODINSKY

Constituencies

  • Bündnis 90/Die Grünen icon: DE Germany 2019/07/02 -

Groups

  • icon: Verts/ALE Verts/ALE Member Group of the Greens/European Free Alliance 2019/07/02 -

EP staff

  • Member of Conference of Delegation Chairs 2019/09/26 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs 2019/07/02
Substitute of Committee on Foreign Affairs 2019/07/02
Vice-Chair of Committee on Legal Affairs 2019/07/10
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Legal Affairs 2019/07/02 2019/07/09

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with the United States 2019/07/02
Substitute of Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee and the EU-Georgia Parliamentary Association Committee 2019/07/02
Member of Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly 2019/07/02
Chair of Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee 2019/09/26
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee 2019/07/02 2019/09/25

Contact

Homepage
Twitter
Facebook
Instagram
  • https://www.instagram.com/slagodinsky/
  • Email
    • [javascript protected email address]

    Brussels

    • Phone: 0032 2 28 45912
    • Fax: 0032 2 28 49912
    • Office: Bât. Altiero Spinelli 08H255
    • Full Address
      • City: Bruxelles/Brussel
      • Zip: B-1047
      • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

    Strasbourg

    • Phone: 0033 3 88 1 75912
    • Fax: 0033 3 88 1 79912
    • Office: Bât. Winston Churchill M01086
    • Full Address
      • City: Strasbourg
      • Zip: CS 91024 - F-67070
      • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

    Postal

    • European Parliament
    • 1047 Bruxelles

    Rapporteur

    TypeDossierCommitteeTitle
    Opinion Committee Shadow 2019/2028(BUD) AFET Foreign Affairs 2020 general budget: all sections
    Responsible Committee Shadow 2018/0108(COD) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs European production and preservation orders for electronic evidence in criminal matters
    Responsible Committee Shadow 2018/0107(COD) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs Appointment of legal representatives for the purpose of gathering evidence in criminal proceedings
    Responsible Committee Shadow 2013/0250(NLE) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs EU/Canada Agreement: transfer and processing of passenger name record (PNR) data

    Activities

    By types

    Amendments (7)
    Institutional motions (7)
    Plenary speeches (6)
    Shadow opinions (1)

    By dossiers

    CountDossier ReferenceTitle
    82019/2028(BUD)2020 general budget: all sections
    32019/2886(RSP)Resolution on the Turkish military operation in northeast Syria and its consequences
    32019/2821(RSP)Resolution on situation in Turkey, notably the removal of elected mayors
    32019/2734(RSP)Resolution on Russia, notably the situation of environmental activists and Ukrainian political prisoners
    12019/2819(RSP)Resolution on the importance of European remembrance for the future of Europe
    12019/2879(RSP)Resolution on the situation of LGBTI people in Uganda

    See historical changes of the Bio

    Born

    1975/12/01 - Astrakhan

    History

    (these mark the time of scraping, not the official date of the change)

    assistants/accredited assistants (grouping)/0
    Cataldo CARUSO
    assistants/accredited assistants (grouping)/0
    Cataldo Caruso
    Staff
    • role: Member Organization: Conference of Delegation Chairs start: 2019-09-26T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Delegations/0
    role
    Member
    Organization
    Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    D-TR
    Delegations/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-09-25T00:00:00
    Delegations/2
    role
    Member
    Organization
    Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    D-TR
    Delegations/4
    role
    Chair
    Organization
    Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee
    start
    2019-09-26T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    D-TR
    assistants/accredited/0
    Tom Simon ATHENSTAEDT
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    04F146
    New
    08H255
    Addresses/Postal
    • European Parliament
    • 1047 Bruxelles
    Addresses/Postal address
    Mail
    • sergey.lagodinsky@europarl.europa.eu
    assistants/local
    • Manuel MUJA
    • Nastassja WOHNHAS
    Gender
    M
    Delegations
    • role: Substitute Organization: Delegation for relations with the United States start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-US
    • role: Substitute Organization: Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee and the EU-Georgia Parliamentary Association Committee start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    • role: Member Organization: Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-TR
    • role: Member Organization: Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DEPA
    Addresses/Brussels/Address/Building
    Old
    Bât. József Antall
    New
    Bât. Altiero Spinelli
    Addresses/Brussels/Address/Office
    Old
    03Q001
    New
    04F146
    Addresses/Brussels/Address/building_code
    ASP
    Committees/0
    role
    Member
    Organization
    Committee on Legal Affairs
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    JURI
    Committees/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-07-09T00:00:00
    Committees/2
    role
    Member
    Organization
    Committee on Legal Affairs
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    JURI
    Committees/3
    role
    Vice-Chair
    Organization
    Committee on Legal Affairs
    start
    2019-07-10T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    JURI
    Addresses/Brussels
    Phone
    0032 2 28 45912
    Fax
    0032 2 28 49912
    Address
    assistants/paying agents
    • PLANZAHL GBR
    Addresses/Strasbourg/Fax
    Old
    0033 3 88 1 79
    New
    0033 3 88 1 79912
    Addresses/Strasbourg/Phone
    Old
    0033 3 88 1 7
    New
    0033 3 88 1 75912
    Committees
    • role: Substitute Organization: Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: LIBE
    • role: Substitute Organization: Committee on Foreign Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFET
    • role: Member Organization: Committee on Legal Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: JURI
    assistants
    accredited
    accredited assistants (grouping)
    Addresses
    Strasbourg
    Birth
    date
    1975-12-01T00:00:00
    place
    Astrakhan
    Constituencies
    • party: Bündnis 90/Die Grünen country: Germany start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
    Declaration of good conduct
    • title: Declaration of good conduct (PDF - 89 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197460_LAGODINSKY.pdf
    Facebook
    • https://www.facebook.com/slagodinsky/
    Financial Declarations
    • mep_id: 197460 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197460_DFI_LEG9_rev0_EN.pdf date: 05/06/2019 occupation: Referatsleitung Heinrich Böll Stiftung 4 Rechtsanwalt 2 Publizist 1 Studienstiftung des Abgeordnetenhauses Berlin 0 Mitglied der Repräsentantenversammlung Jüdische Gemeinde zu Berlin 0 mandate: activity: membership: Studienstiftung des Abgeordnetenhauses Berlin 0 Mitglied der Repräsentantenversammlung Jüdische Gemeinde zu Berlin 0 occasional: holding: support: 1. financial: (*) granted by 2. in terms of staff: (*) granted by 3. in terms of material: (*) granted by (*) Identity of the third party or parties concerned. other: Financial interest: 1. 2. 3. additional:
    Groups
    • role: Member Organization: Group of the Greens/European Free Alliance groupid: Verts/ALE start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
    Homepage
    • http://www.lagodinsky.de
    Instagram
    • https://www.instagram.com/slagodinsky/
    Name
    full
    Sergey LAGODINSKY
    sur
    Sergey
    family
    LAGODINSKY
    aliases
    Photo
    https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197460.jpg
    Twitter
    • https://twitter.com/slagodinsky
    UserID
    197460
    active
    True