BETA

Sandro GOZI



headshot of Sandro GOZI

Constituencies

  • Liste Renaissance icon: FR France 2020/02/01 -

Groups

  • icon: RE RE Member Renew Europe Group 2020/02/04 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Constitutional Affairs 2020/02/10
Substitute of Committee on Regional Development 2020/02/10
Member of Committee on the Internal Market and Consumer Protection 2020/02/10

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the Mashreq countries 2020/02/12
Substitute of Delegation for relations with India 2020/02/24
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with Japan 2020/02/12 2020/02/23

Contact

Facebook
Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45173
  • Fax: 0032 2 28 49173
  • Office: Bât. WILLY BRANDT 02M113
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75173
  • Fax: 0033 3 88 1 79173
  • Office: Bât. WINSTON CHURCHILL M02064
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Postal

  • European Parliament
  • Rue Wiertz
  • Willy Brandt 02M113
  • 1047 Bruxelles

Rapporteur

TypeDossierCommitteeTitle
Responsible Committee Shadow 2020/2028(INI) IMCO Internal Market and Consumer Protection Implementation of Regulation (EU) No 305/2011 laying down harmonised conditions for the marketing of construction products (the Construction Products Regulation)
Responsible Committee Shadow 2018/0231(COD) IMCO Internal Market and Consumer Protection Programme for single market, competitiveness of enterprises, including small and medium-sized enterprises, and European statistics 2021–2027

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams

By types

Written questions (2)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle

See historical changes of the Bio

Born

1968/03/25 - Sogliano al Rubicone

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Financial Declarations
  • mep_id: 204419 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/204419_DFI_LEG9_rev0_FR.pdf date: 28/02/2020 occupation: Enseignant à l'Ismapp (Institut supérieur du management public et politique) Année académique 2019-2020 4 Enseignant à l'Université de Genève - Années académiques 2018-2019 et 2019-2020 4 Chargé de recherche à l'Université de Genève - octobre 2020 4 Chargé de mission auprès du Premier ministre français - De 30/07/2019 au 23/10/2019 4 Enseignant à Science Po Paris Années académiques 2017-2018 ; 2018-2019 ; 2019-2020 1 Consultant pour la banque centrale de la République de Saint Marin du 30/06/2018 au 15/04/2019 et du 01 au 30/06/ 4 Consultant auprès du bureau du Premier ministre de Malte du 01/06/2018 au 28/05/2019 3 Consultant auprès du groupe parlementaire du Parti Démocrat au Sénat italien de 30/06/2018 31/03/2019 3 Consultant auprès du groupe parlementaire du Parti Démocrat la Chambre des députés italienn 30/06/2018 à 31/03/2019 3 mandate: activity: Enseignant à l'Ismapp (Institut supérieur du management public et politique) Année académique 2019-2020 4 Enseignant à l'Université de Genève - Années académiques 2018-2019 et 2019-2020 4 Chargé de recherche à l'Université de Genève - février - octobre 2020 4 Enseignant à Science Po Paris Années académiques 2017-2018 ; 2018-2019 ; 2019-2020 1 membership: Président de l'Union des fédéralistes européens (ASBL) du 25/11/2018 à maintenant (Mandat en cours) 0 Président de l'association Italie-Inde de 2006 à aujourd'hui (Mandat en cours) 0 Président de l'association Libnet de 2008 à aujourd'hui (Mandat en cours) 0 Membre de l'association "Centro Motore" depuis le 01/11/2018 0 Vice-Président du Mouvement européen Italien depuis 2008 (M en cours) 0 Membre du comité scientifique de l'association des petites villes de à partir du 01/12/2019 (Mandat en cours) 0 Membre du conseil scientifique de l'European Council on Foreign Relations - Italy (Mandat en cours 0 Membre du comité scientifique du forum "Economia Innovazione" à parti du 01/07/2018 (Mandat en cours) 0 Enseignant au Collège européen de Parme depuis 2000 (Mandat en cours) 0 Membre du Parti Radical Transnational Transpartisan 2007 (Mandat en cours) 0 Membre de l'ONG "nessuno tocchi Caino" depuis 2007 (Mandat en cours) 0 occasional: Enseignant à l'Ismapp (Institut supérieur du management public et politique) Année académique 2019-2020 4 Enseignant à l'Université de Genève - Années académiques 2018-2019 et 2019-2020 4 Chargé de recherche à l'Université de Genève - février-octobre 2020 4 holding: support: 1. financier: (*) alloué par 2. en personnel: (*) alloué par 3. en matériel: (*) alloué par (*) Indiquer l'identité du tiers ou des tiers concernés. other: Intérêt financier: 1. 2. 3. additional:
Birth/place
Old
, Sogliano al Rubicone
New
Sogliano al Rubicone
Addresses/Postal/2
Willy Brandt 02M113
Birth/place
Old
Sogliano al Rubicone
New
, Sogliano al Rubicone
assistants/accredited assistants (grouping)
  • Agathe BOCQUET
  • Antoine Lucien Desire GUERY
  • Bertrand Herve Jean-Marc L'HUILLIER
  • Pierre Julien LE TEXIER
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45173
Fax
0032 2 28 49173
Address
Addresses/Strasbourg
Phone
0033 3 88 1 75173
Fax
0033 3 88 1 79173
Address
Delegations/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2020-02-23T00:00:00
Delegations/2
role
Substitute
Organization
Delegation for relations with India
start
2020-02-24T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
D-IN
assistants/accredited/0
Geraldine Helene Marie GEAY
assistants/accredited/0
David MARTINEZ GARCIA
assistants/accredited/1
Branimira TSVETANOVA MALDEGEM
Delegations
  • role: Substitute Organization: Delegation for relations with Japan start: 2020-02-12T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-JP
  • role: Member Organization: Delegation for relations with the Mashreq countries start: 2020-02-12T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DMAS
Committees
  • role: Member Organization: Committee on Constitutional Affairs start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFCO
  • role: Substitute Organization: Committee on Regional Development start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: REGI
  • role: Member Organization: Committee on the Internal Market and Consumer Protection start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: IMCO
Groups/0
role
Member
Organization
Renew Europe Group
groupid
RE
start
2020-02-04T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
Groups/0
role
Member
Organization
Non-attached Members
groupid
NA
start
2020-02-01T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
Addresses
Postal address
Postal
Birth
date
1968-03-25T00:00:00
place
Sogliano al Rubicone
Facebook
  • https://www.facebook.com/sandrogoziufficiale/
Mail
  • sandro.gozi@europarl.europa.eu
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 86 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/204419_GOZI.pdf