BETA

Evin INCIR



headshot of Evin INCIR

Constituencies

  • Arbetarepartiet- Socialdemokraterna icon: SE Sweden 2019/07/02 -

Groups

  • icon: S&D S&D Member Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs 2019/07/02
Substitute of Committee on Development 2019/07/02
Substitute of Committee on Foreign Affairs 2020/02/10

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee 2019/07/02
Substitute of Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean 2019/07/02
Vice-Chair of Delegation for relations with Palestine 2019/09/26
Show earlier delegations...
RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for relations with Palestine 2019/07/02 2019/09/17
Member of Delegation for relations with Palestine 2019/09/18 2019/09/25

Contact

Email
  • [javascript protected email address]
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45219
  • Fax: 0032 2 28 49219
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 12G269
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75219
  • Fax: 0033 3 88 1 79219
  • Office: Bât. LOUISE WEISS T05014
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Rapporteur

TypeDossierCommitteeTitle
Responsible Committee Shadow 2019/2199(INI) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs Situation of Fundamental Rights in the European Union - Annual Report for the years 2018-2019
Responsible Committee Shadow 2019/2198(INI) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs Public Access to Documents (Rule 122(7)) – Annual report for the years 2016-2018
Committee Opinion 2019/2169(INI) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs The EU Strategy for Gender Equality
Opinion Committee Shadow 2019/2028(BUD) ['DEVE'] 2020 general budget: all sections
Responsible Committee 2008/0090(COD) LIBE Civil Liberties, Justice and Home Affairs Public access to European Parliament, Council and Commission documents

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams
Patrizia TOIA icon: S&D S&D icon: Italy Italy 20
Marc TARABELLA icon: S&D S&D icon: Belgium Belgium 19
Rory PALMER icon: S&D S&D icon: United Kingdom United Kingdom 13
Mónica Silvana GONZÁLEZ icon: ??? ??? icon: ??? ??? 13
Pierfrancesco MAJORINO icon: ??? ??? icon: ??? ??? 13
Jytte GUTELAND icon: S&D S&D icon: Sweden Sweden 11
Inma RODRÍGUEZ-PIÑERO icon: S&D S&D icon: Spain Spain 11
Jude KIRTON-DARLING icon: S&D S&D icon: United Kingdom United Kingdom 10
Nikos ANDROULAKIS icon: S&D S&D icon: Greece Greece 10
Monika BEŇOVÁ icon: S&D S&D icon: Slovakia Slovakia 10
Pierfrancesco MAJORINO icon: S&D S&D icon: Italy Italy 7
Marina KALJURAND icon: S&D S&D icon: Estonia Estonia 3
Petar VITANOV icon: S&D S&D icon: Bulgaria Bulgaria 3
Sylwia SPUREK icon: S&D S&D icon: Poland Poland 3
Sylvie GUILLAUME icon: S&D S&D icon: France France 3
Helmut SCHOLZ icon: Group of the European United Left - Nordic Green Left Group of the European United Left - Nordic Green Left icon: Germany Germany 1

By types

Amendments (34)
Institutional motions (1)
Plenary speeches (22)
Shadow opinions (1)
Written explanations (8)
Written questions (1)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
162018/0356M(NLE)EU/Vietnam Free Trade Agreement
142019/2028(BUD)2020 general budget: all sections
32018/0330B(COD)European Border and Coast Guard: false and authentic documents online (FADO) system
22018/0358M(NLE)EU/Vietnam Investment Protection Agreement
12019/2821(RSP)Resolution on situation in Turkey, notably the removal of elected mayors
12019/2886(RSP)Resolution on the Turkish military operation in northeast Syria and its consequences
12019/2755(RSP)Search and rescue in the Mediterranean (SAR)
12019/2712(RSP)Resolution on the 2019 UN Climate Change Conference in Madrid, Spain (COP 25)
12019/2832(RSP)Resolution on the on-going negotiations for a new Partnership Agreement between the European Union and the African, Caribbean and Pacific Group of States
12019/2954(RSP)Resolution on the rule of law in Malta following the recent revelations surrounding the murder of Daphne Caruana Galizia
12019/2981(RSP)Resolution on Afghanistan, notably the allegations of sexual abuse of boys in the Logar Province
12020/2513(RSP)Resolution on ongoing hearings under Article 7(1) of the TEU regarding Poland and Hungary
12020/2552(RSP)Child labour in mines in Madagascar
12019/2907(DEA)Trans-European energy infrastructure: Union list of projects of common interest

See historical changes of the Bio

Born

1984/06/15 - Diyarbakir

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Birth/place
Old
, Diyarbakir
New
Diyarbakir
Birth/place
Old
Diyarbakir
New
, Diyarbakir
assistants/accredited assistants (grouping)/1
Jonas Henrik ANDERSSON
assistants/accredited assistants (grouping)/10
Elin Ida Ottilia Birgitta LILIJENBLADH
assistants/accredited assistants (grouping)/16
Johan Bertil SJOELANDER
assistants/accredited assistants (grouping)/9
Linnea Olivia MAGRO
Committees/2
role
Substitute
Organization
Committee on Foreign Affairs
start
2020-02-10T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
AFET
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Agnes Joanna Mariadotter ABRAHAMSSON
Addresses/Postal
  • European parliament
  • Rue Wiertz
  • B-1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Postal
  • European parliament
  • Rue Wiertz
  • B-1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. Altiero Spinelli
New
Bât. ALTIERO SPINELLI
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Addresses/Strasbourg/Address/Building
Old
Bât. Louise Weiss
New
Bât. LOUISE WEISS
Addresses/Strasbourg/Address/building_code
LOW
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Emma Kristina BRUNBERG
assistants/accredited assistants (grouping)/6
Jelena JOVANOVIC
assistants/accredited assistants (grouping)/14
Alfiaz VAIYA
assistants/accredited assistants (grouping)/0
Sigrid Kristine BOE GANNEBY
assistants/accredited assistants (grouping)/7
Sandra Maria HULT
Addresses/Postal
  • European Parliament
  • JAN3Q
  • 1047 Bruxelles
Addresses/Postal address
assistants/accredited assistants (grouping)/8
Anders Albin NORDIN
assistants/accredited assistants (grouping)/8
Anders Albin Nordin
Delegations/3/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-09-25T00:00:00
Delegations/4
role
Vice-Chair
Organization
Delegation for relations with Palestine
start
2019-09-26T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DPAL
Delegations/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-09-17T00:00:00
Delegations/3
role
Member
Organization
Delegation for relations with Palestine
start
2019-09-18T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
DPAL
assistants/accredited assistants (grouping)/13
Helena STRANDBERG LUTHI
assistants/accredited assistants (grouping)/13
Helena STRANDBERG-LUTHI
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
09G213
New
12G269
Gender
F
Delegations
  • role: Substitute Organization: Delegation for relations with Palestine start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DPAL
  • role: Member Organization: Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-TR
  • role: Substitute Organization: Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DMED
Financial Declarations
  • mep_id: 197392 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197392_DFI_LEG9_rev0_SV.pdf date: 11/07/2019 occupation: International Secretary, Swedish Social Democratic Party 3 Coordinator, Olof Palme International Center 3 Secretary General, International Union of Socialist Youth 3 Board Member, Democracy without Borders, Sweden 0 mandate: activity: membership: Board Member, Democracy without Borders, Sweden 0 occasional: holding: support: 1. ekonomiskt bidrag: (*) från 2. i form av personal: (*) från 3. i form av materiel: (*) från (*) Berörd tredje mans eller tredje parts identitet. other: Ekonomiska intressen: 1. 2. 3. additional:
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45219
Fax
0032 2 28 49219
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79219
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75219
Committees
  • role: Member Organization: Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: LIBE
  • role: Substitute Organization: Committee on Development start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DEVE
assistants
accredited assistants (grouping)
Addresses
Strasbourg
Postal address
Postal
Birth
date
1984-06-15T00:00:00
place
Diyarbakir
Constituencies
  • party: Arbetarepartiet- Socialdemokraterna country: Sweden start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 85 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197392_INCIR.pdf
Groups
  • role: Member Organization: Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament groupid: S&D start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Mail
  • evin.incir@socialdemokraterna.se
  • evin.incir@europarl.europa.eu
Name
full
Evin INCIR
sur
Evin
family
INCIR
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197392.jpg
UserID
197392
active
True