BETA

Hildegard BENTELE



headshot of Hildegard BENTELE

Constituencies

  • Christlich Demokratische Union Deutschlands icon: DE Germany 2019/07/02 -

Groups

  • icon: PPE PPE Member Group of the European People's Party (Christian Democrats) 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Development 2019/07/02
Substitute of Committee on Industry, Research and Energy 2019/07/02
Substitute of Committee on the Environment, Public Health and Food Safety 2019/07/02
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Foreign Affairs 2019/07/02 2019/07/15

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with Canada 2019/07/02
Substitute of Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee 2019/07/02

Contact

Homepage
Twitter
Facebook
Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45234
  • Fax: 0032 2 28 49234
  • Office: Bât. Altiero Spinelli 15E153
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75234
  • Fax: 0033 3 88 1 79234
  • Office: Bât. Louise Weiss T11054
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Activities

By types

Plenary speeches (3)

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle
12019/2886(RSP)Resolution on the Turkish military operation in northeast Syria and its consequences

See historical changes of the Bio

Born

1976/05/22 - Ludwigsburg

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Addresses/Brussels/Address/Office
Old
03F164
New
15E153
assistants/local
  • Arne Christian SCHMIDT
assistants/paying agents
  • HOFMANN & FRANZ
Gender
F
Delegations
  • role: Member Organization: Delegation for relations with Canada start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-CA
  • role: Substitute Organization: Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: D-TR
Committees/0
role
Member
Organization
Committee on Foreign Affairs
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
AFET
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-07-15T00:00:00
Committees/1
role
Member
Organization
Committee on Foreign Affairs
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
AFET
Addresses/Brussels/Address/Building
Old
Bât. József Antall
New
Bât. Altiero Spinelli
Addresses/Brussels/Address/Office
Old
03Q001
New
03F164
Addresses/Brussels/Address/building_code
ASP
Financial Declarations
  • mep_id: 197408 url: http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197408_DFI_LEG9_rev0_DE.pdf date: 04/07/2019 occupation: Mitglied des Abgeordnetenhauses von Berlin (bis zum 1.8.2019) 3 Mitglied des Kuratoriums der Landeszentrale für Polit Bildung Berlin (bis zum 1.8. 1 mandate: activity: membership: occasional: holding: support: 1. finanziell: (*) bereitgestellt von 2. personell: (*) bereitgestellt von 3. materiell: (*) bereitgestellt von (*) Identität dieses/dieser Dritten. other: Finanzielle Interessen: 1. 2. 4/6 DE 3. additional: Die unter A angegebenen Tätigkeiten enden zum 01.08.2019
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45234
Fax
0032 2 28 49234
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79234
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75234
Committees
  • role: Member Organization: Committee on Development start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DEVE
  • role: Member Organization: Committee on Foreign Affairs start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AFET
  • role: Substitute Organization: Committee on Industry, Research and Energy start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ITRE
  • role: Substitute Organization: Committee on the Environment, Public Health and Food Safety start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ENVI
assistants
accredited
accredited assistants (grouping)
Addresses
Strasbourg
Birth
date
1976-05-22T00:00:00
place
Ludwigsburg
Constituencies
  • party: Christlich Demokratische Union Deutschlands country: Germany start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 89 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197408_BENTELE.pdf
Facebook
  • https://www.facebook.com/hildegard.bentele.cdu/
Groups
  • role: Member Organization: Group of the European People's Party (Christian Democrats) groupid: PPE start: 2019-07-02T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00
Homepage
  • http://www.hildegard-bentele.de
Mail
  • hildegard.bentele@europarl.europa.eu
Name
full
Hildegard BENTELE
sur
Hildegard
family
BENTELE
aliases
Photo
https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197408.jpg
Twitter
  • https://twitter.com/hildebentele
UserID
197408
active
True