BETA

Claude GRUFFAT



headshot of Claude GRUFFAT

Constituencies

  • Europe Écologie icon: FR France 2020/02/01 -

Groups

  • icon: Verts/ALE Verts/ALE Member Group of the Greens/European Free Alliance 2020/02/05 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Agriculture and Rural Development 2020/02/10
Member of Committee on Economic and Monetary Affairs 2020/02/10
Substitute of Committee on the Internal Market and Consumer Protection 2020/02/10

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for Northern cooperation and for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee 2020/02/12
Member of Delegation for relations with Mercosur 2020/02/12
Member of Delegation for relations with the countries of Southeast Asia and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) 2020/02/12

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45462
  • Fax: 0032 2 28 49462
  • Office: Bât. ALTIERO SPINELLI 08G246
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75462
  • Fax: 0033 3 88 1 79462
  • Office: Bât. WINSTON CHURCHILL M01026
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Activities

Stats

Amendment Co-authors
Name Group Country Ams

By types

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle

See historical changes of the Bio

Born

1957/09/13 - Rumilly

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

assistants
accredited
Mathilde Helene VOISIN
Addresses
Brussels
Strasbourg
Delegations
  • role: Substitute Organization: Delegation for Northern cooperation and for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee start: 2020-02-12T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9
  • role: Member Organization: Delegation for relations with Mercosur start: 2020-02-12T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DMER
  • role: Member Organization: Delegation for relations with the countries of Southeast Asia and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) start: 2020-02-12T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: DASE
Committees
  • role: Substitute Organization: Committee on Agriculture and Rural Development start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: AGRI
  • role: Member Organization: Committee on Economic and Monetary Affairs start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: ECON
  • role: Substitute Organization: Committee on the Internal Market and Consumer Protection start: 2020-02-10T00:00:00 end: 9999-12-31T00:00:00 term: 9 abbr: IMCO
Groups/0
role
Member
Organization
Group of the Greens/European Free Alliance
groupid
Verts/ALE
start
2020-02-05T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
Groups/0
role
Member
Organization
Non-attached Members
groupid
NA
start
2020-02-01T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
Birth
date
1957-09-13T00:00:00
place
Rumilly
Mail
  • claude.gruffat@europarl.europa.eu
Declaration of good conduct
  • title: Declaration of good conduct (PDF - 86 KB) url: http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/204420_GRUFFAT.pdf