BETA

Isabel GARCÍA MUÑOZ



headshot of Isabel GARCÍA MUÑOZ

Constituencies

  • Partido Socialista Obrero Español icon: ES Spain 2019/07/02 -

Groups

  • icon: S&D S&D Member Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Substitute of Committee on Regional Development 2019/07/02
Member of Committee on Transport and Tourism 2019/07/02
Vice-Chair of Committee on Budgetary Control 2019/07/10
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Budgetary Control 2019/07/02 2019/07/09

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Substitute of Delegation for Northern cooperation and for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee 2019/07/02
Member of Delegation for relations with the Mashreq countries 2019/07/02
Member of Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean 2019/07/02

Contact

Email
  • [javascript protected email address]

Brussels

  • Phone: 0032 2 28 45114
  • Fax: 0032 2 28 49114
  • Office: Bât. Altiero Spinelli 08H352
  • Full Address
    • City: Bruxelles/Brussel
    • Zip: B-1047
    • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

Strasbourg

  • Phone: 0033 3 88 1 75114
  • Fax: 0033 3 88 1 79114
  • Office: Bât. Louise Weiss T07076
  • Full Address
    • City: Strasbourg
    • Zip: CS 91024 - F-67070
    • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

Postal

  • European Parliament
  • Office
  • 1047 Bruxelles

Activities

By types

By dossiers

CountDossier ReferenceTitle

Born

1977/03/03 - Zaragoza

History

(these mark the time of scraping, not the official date of the change)

Gender
F
Delegations
  • role
    Substitute
    Organization
    Delegation for Northern cooperation and for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
  • role
    Member
    Organization
    Delegation for relations with the Mashreq countries
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DMAS
  • role
    Member
    Organization
    Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    DMED
Committees/1
role
Member
Organization
Committee on Transport and Tourism
start
2019-07-02T00:00:00
end
2019-07-09T00:00:00
term
9
abbr
TRAN
Committees/2
role
Member
Organization
Committee on Transport and Tourism
start
2019-07-02T00:00:00
end
2019-07-09T00:00:00
term
9
abbr
TRAN
Committees/2/end
Old
2019-07-09T00:00:00
New
9999-12-31T00:00:00
Committees/0/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-07-09T00:00:00
Committees/1
role
Member
Organization
Committee on Transport and Tourism
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
TRAN
Committees/1/end
Old
9999-12-31T00:00:00
New
2019-07-09T00:00:00
Committees/2
role
Member
Organization
Committee on Transport and Tourism
start
2019-07-02T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
TRAN
Committees/3
role
Vice-Chair
Organization
Committee on Budgetary Control
start
2019-07-10T00:00:00
end
9999-12-31T00:00:00
term
9
abbr
CONT
Addresses/Brussels
Phone
0032 2 28 45114
Fax
0032 2 28 49114
Address
Addresses/Strasbourg/Fax
Old
0033 3 88 1 79
New
0033 3 88 1 79114
Addresses/Strasbourg/Phone
Old
0033 3 88 1 7
New
0033 3 88 1 75114
Committees
  • role
    Member
    Organization
    Committee on Budgetary Control
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    CONT
  • role
    Substitute
    Organization
    Committee on Regional Development
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    REGI
  • role
    Member
    Organization
    Committee on Transport and Tourism
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    TRAN
assistants
accredited assistants (grouping)
Addresses
Strasbourg
Postal address
Postal
Birth
date
1977-03-03T00:00:00
place
Zaragoza
Constituencies
  • party
    Partido Socialista Obrero Español
    country
    Spain
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
Declaration of good conduct
  • title
    Declaration of good conduct (PDF - 86 KB)
    url
    http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197742_GARCIA MUNOZ.PDF
Financial Declarations
  • mep_id
    197742
    url
    http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197742_DFI_LEG9_rev0_ES.pdf
    date
    18/06/2019
    occupation
      • Diputada Cortes de Aragón
      • 3
    mandate
      activity
        membership
          occasional
            holding
              support
              1. financiero: (*) concedido por 2. de personal: (*) concedido por 3. de material: (*) concedido por (*) Identidad del/de los tercero(s) de que se trate.
              other
              Intereses económicos: 1. 2. 3.
              additional
            Groups
            • role
              Member
              Organization
              Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament
              groupid
              S&D
              start
              2019-07-02T00:00:00
              end
              9999-12-31T00:00:00
            Mail
            • isabel.garciamunoz@europarl.europa.eu
            Name
            full
            Isabel GARCÍA MUÑOZ
            sur
            Isabel
            family
            GARCÍA MUÑOZ
            aliases
            Photo
            https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197742.jpg
            UserID
            197742
            active
            True