BETA

Olivier CHASTEL



headshot of Olivier CHASTEL

Constituencies

  • Mouvement Réformateur icon: BE Belgium 2019/07/02 -

Groups

  • icon: RE RE Member Renew Europe Group 2019/07/02 -

Committees

RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Budgetary Control 2019/07/02
Substitute of Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs 2019/07/02
Vice-Chair of Committee on Budgets 2019/07/10
Substitute of Committee on Economic and Monetary Affairs 2019/07/18
Show earlier committees...
RoleCommitteeStartEnd
Member of Committee on Budgets 2019/07/02 2019/07/09
Member of Committee on Economic and Monetary Affairs 2019/07/02 2019/07/17

Delegations

RoleDelegationStartEnd
Member of Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union, including the EU-Morocco, EU-Tunisia and EU-Algeria Joint Parliamentary Committees 2019/07/02
Member of Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean 2019/07/02

Contact

Facebook
Instagram
  • https://www.instagram.com/ochastel/
  • Email
    • [javascript protected email address]

    Brussels

    • Phone: 0032 2 28 45797
    • Fax: 0032 2 28 49797
    • Office: Bât. Wiertz 01U047
    • Full Address
      • City: Bruxelles/Brussel
      • Zip: B-1047
      • Street: 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60

    Strasbourg

    • Phone: 0033 3 88 1 75797
    • Fax: 0033 3 88 1 79797
    • Office: Bât. Winston Churchill M02100
    • Full Address
      • City: Strasbourg
      • Zip: CS 91024 - F-67070
      • Street: 1, avenue du Président Robert Schuman

    Postal

    • European Parliament
    • Office
    • 1047 Bruxelles

    Activities

    By types

    Institutional motions (8)
    Written questions (1)

    By dossiers

    CountDossier ReferenceTitle
    22019/2733(RSP)Situation at the USA-Mexican border
    22019/2732(RSP)Situation in Hong Kong
    22019/2734(RSP)Russia, notably the situation of environmental activists and Ukrainian political prisoners
    22019/2730(RSP)Situation in Venezuela

    Born

    1964/11/22 - Liège

    Education (qualifications and diplomas)

    • 1987 : université libre de Bruxelles — licencié en pharmacie

    Professional career

    • 1987-1993 : université libre de Bruxelles — assistant
    • 1993-1998 : laboratoire d’analyses «Quality Assistance» — chef de service et responsable de la qualité

    Political career

    • 2014-2019 : Mouvement réformateur — président national
    • 1993 : Ville de Charleroi — conseiller communal
    • 1998-1999 : Parlement régional wallon — député wallon
    • 2014 : Communauté française Wallonie-Bruxelles — ministre des arts et des lettres
    • 1999-2019 : Chambre des représentants de Belgique — député fédéral
    • 2008-2011 : État fédéral belge — secrétaire d’État aux affaires européennes
    • 2011-2014 : État fédéral belge — ministre du budget et de la simplification administrative
    • 2019 : Parlement européen — député

    History

    (these mark the time of scraping, not the official date of the change)

    Gender
    M
    CV
    updated
    2019-07-19T00:00:00
    Education (qualifications and diplomas)
    • 1987 : université libre de Bruxelles — licencié en pharmacie
    Professional career
    Political career
    Committees/1
    role
    Member
    Organization
    Committee on Economic and Monetary Affairs
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    ECON
    Committees/1/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-07-17T00:00:00
    Committees/3
    role
    Member
    Organization
    Committee on Economic and Monetary Affairs
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    ECON
    Committees/5
    role
    Substitute
    Organization
    Committee on Economic and Monetary Affairs
    start
    2019-07-18T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    ECON
    Delegations
    • role
      Member
      Organization
      Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union, including the EU-Morocco, EU-Tunisia and EU-Algeria Joint Parliamentary Committees
      start
      2019-07-02T00:00:00
      end
      9999-12-31T00:00:00
      term
      9
    • role
      Member
      Organization
      Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean
      start
      2019-07-02T00:00:00
      end
      9999-12-31T00:00:00
      term
      9
      abbr
      DMED
    assistants/accredited/0
    Maxime Michel A DAYE
    Committees/0
    role
    Member
    Organization
    Committee on Budgets
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    BUDG
    Committees/0/end
    Old
    9999-12-31T00:00:00
    New
    2019-07-09T00:00:00
    Committees/1
    role
    Member
    Organization
    Committee on Budgets
    start
    2019-07-02T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    BUDG
    Committees/4
    role
    Vice-Chair
    Organization
    Committee on Budgets
    start
    2019-07-10T00:00:00
    end
    9999-12-31T00:00:00
    term
    9
    abbr
    BUDG
    Addresses/Brussels
    Phone
    0032 2 28 45797
    Fax
    0032 2 28 49797
    Address
    Addresses/Strasbourg/Fax
    Old
    0033 3 88 1 79
    New
    0033 3 88 1 79797
    Addresses/Strasbourg/Phone
    Old
    0033 3 88 1 7
    New
    0033 3 88 1 75797
    Committees
    • role
      Member
      Organization
      Committee on Budgetary Control
      start
      2019-07-02T00:00:00
      end
      9999-12-31T00:00:00
      term
      9
      abbr
      CONT
    • role
      Member
      Organization
      Committee on Budgets
      start
      2019-07-02T00:00:00
      end
      9999-12-31T00:00:00
      term
      9
      abbr
      BUDG
    • role
      Substitute
      Organization
      Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs
      start
      2019-07-02T00:00:00
      end
      9999-12-31T00:00:00
      term
      9
      abbr
      LIBE
    • role
      Member
      Organization
      Committee on Economic and Monetary Affairs
      start
      2019-07-02T00:00:00
      end
      9999-12-31T00:00:00
      term
      9
      abbr
      ECON
    assistants/accredited/1
    Bénédicte VAN DEN BERG
    Groups/0/groupid
    Old
    Renew Europe Group
    New
    RE
    Addresses
    Strasbourg
    Postal address
    Postal
    Birth
    date
    1964-11-22T00:00:00
    place
    Liège
    Constituencies
    • party
      Mouvement Réformateur
      country
      Belgium
      start
      2019-07-02T00:00:00
      end
      9999-12-31T00:00:00
      term
      9
    Declaration of good conduct
    • title
      Declaration of good conduct (PDF - 86 KB)
      url
      http://www.europarl.europa.eu/pdf/meps/appropriateBehaviourDeclarations/9/197463_CHASTEL.PDF
    Facebook
    • https://www.facebook.com/OlivierChastel/
    Financial Declarations
    • mep_id
      197463
      url
      http://www.europarl.europa.eu/mepdif/197463_DFI_LEG9_rev0_FR.pdf
      date
      14/06/2019
      occupation
      mandate
        activity
          • Conseiller communal
          • 1
        membership
        occasional
          holding
            support
            1. financier: (*) alloué par 2. en personnel: (*) alloué par 3. en matériel: (*) alloué par (*) Indiquer l'identité du tiers ou des tiers concernés.
            other
            Intérêt financier: 1. 2. 5/7 FR 3.
            additional
          Groups
          • role
            Member
            Organization
            Renew Europe Group
            groupid
            Renew Europe Group
            start
            2019-07-02T00:00:00
            end
            9999-12-31T00:00:00
          Instagram
          • https://www.instagram.com/ochastel/
          Mail
          • olivier.chastel@europarl.europa.eu
          Name
          full
          Olivier CHASTEL
          sur
          Olivier
          family
          CHASTEL
          aliases
          Photo
          https://www.europarl.europa.eu/mepphoto/197463.jpg
          UserID
          197463
          active
          True
          assistants
          accredited
          • Maxime Michel A DAYE